Giovanni Papini te Florence gestorven Ernstige ongelukken op de weg •om Veel lawaai bij oefening „Rattenval" RANG van Knappe voorstelling geselecteerde amateurs Het konijn in de hoöe~ hoed Commentaren over de ontslagaanvrage lopen uiteen Groep m Brandstof voor kunstmaan ontploft Tewaterlating in Schiedam OMSTREDEN FIGUUR Vier doden B. en K. naar Cambodja 3C5 W Honderden toneelminnaars in Amsterdam bijeen Vicaris-Generaal van Mgr. Nierman en deken van Groningen benoemd „Paterskerk" te Groningen wordt gesloten Aantijging tegel1 mevrouw Bourny Brits echtpaar °f Cyprus gedood MAANDAG 9 JULI 1956 PAGII^ Giovanni Papini Laagvliegende vliegtuigen Pak kranten valt uit vliegtuig: kind gedood Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is. is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door t« letten op de naam RANG op hel beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. fie vet&uipmtty. vaactemJ&tana. LIKDOORNS WONDEROLIE ft De oudste deelnemer van het Congres, mr. ten Bokkel, en de jongste goochelaar, Ronaldo, helpstertje net zo lang te laten schud den tot hij scheurde en die ondertus sen een in stukken geknipt touw weer netjes heel maakte, viel kennelijk meer in hun smaak. Dan was er een man, die witte en zwarte poesjes van het ene huisje naar het andere liet lopen en twee clowntjes om beurten wel en niet naar het circus liet gaan, maar daarbij raakte de jeugd de draad kwijt. Trotzky's weduwe valt Sovjet-leiders aan DE PERS OVER MR. SCHOKKING Vrije Volk Het Parool Het Vaderland Maasbode Hett Binnenhof Haagsche Courant Franse hotelkamers worden duurder te iW frv - - <- "ryjU-fi f mm m4- -i PASTOOR VAN DIJK UIT WINSCHOTEN Majoor Rivai dringt aan op verhoor 1 Met automatische wape in auto beschoten De Italiaanse schrijver philosoof Gio vanni Papini is op 75-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed zondagmor gen om kwart voor negen te Florence overleden. De directe doodsoorzaak was bronchitis. Giovanni Papini is bekend geworden door zijn „Storia di Christo" en zijn •.Italia Mia" dat in de fascistische pe riode genade vond. In zijn in 1953 ver schenen .JI diavolo" betoogde hij dat God zelfs de duivel uiteindelijk zal vergeven. In het Vaticaan heeft men heftig over dit boek gediscussieerd, maar tot een uitspraak is het niet gekomen. Pa pini is altijd het centrum geweest van controversen en heeft vaak onenigheid gehad met het Vaticaan. Hü stierf voor zien van de laatste H. Sacramenten. Papini werd op 9 januari 1881 in Florence geboren en heeft op zijn veer tiende jaar zijn eerste artikel, in een wetenschappelijk tijdschrift gepubli ceerd. Tben hij twintig was gaf hij les in het Italiaans aan een Engels instituut. In de „Monist", een te Chicago ver schijnend blad, en de „Revue scienti- fique" te Parijs publiceerde hij zijn eerste philiosophische artikelen. Papini's jeugd kenmerkte zich door bittere strijd tegen de kerk, maar later verzoende hij zich met het Katholi cisme en schreef zijn „Geschiedenis van Christus" waarmee hij in de ka tholieke wereld veel lof oogstte. Zijn idee dat de duivel zelfs uiteindelijk kon worden begenadigd werd in het Vaticaan koel ontvangen en het boek werd op de index geplaatst. Papini heeft niet veel aan politiek gedaan. Hij schreef poëzie, litteraire be schouwingen, religieuze geschriften en philosophische essays. De laatste jaren van zijn leven was hij blind en kon hij «lechts dicteren. Zondagavond omstreeks kwart over tien zijn op de Rotterdamse weg twee personenauto's, die uit tegenoverge stelde richting kwamen, in volle vaart op elkaar gebotst met het gevolg dat twee personen om het leven kwamen, en vier anderen werden ernstig ge wond, van wie één zeer ernstig. De oorzaak van de botsing Is nog niet opgehelderd. Naar beweerd wordt zou een derde auto, die is doorgereden, een zogenaamde snijbeweging hebben gemaakt, waardoor een van de twee ge troffen auto's plotseling moest uitwij ken. De uit de richting Rotterdam komen de auto, met twee inzittenden, werd totaal vernield. De bestuurder met zijn passagiere kwamen om het leven. Zij zijn nog niet geïdentificeerd. In de andere auto zaten 4 personen, afkomstig uit Sliedrecht. De moeder liep verschillende fracturen op en moest naar een ziekenhuis te Rotterdam wor den vervoerd. De anderen hebben ver moedelijk allen een hersenschudding. De politie te Rotterdam stelt een onder zoek in naar de oorzaak en tracht de identiteit van de slachtoffers vast te stellen. Zaterdagavond tegen tien uur kwam een 87-jarige motorrijder uit Schlm- mert op de Kruisberg bij Meerssen in botsing met een personenauto, komen de uit de richting Maastricht. De man overleed ter plaatse. Op de Rotterdamse dijk te Schiedam is een 50-jarige uit Rotterdam met zijn motor tegen een stilstaande vracht auto gebotst. De duozitter, een 24-jarige straatmaker uit Rotterdam, werd tegen de laadklep van de auto geslingerd en was op slag dood. De motorrijder kwam met zijn motor op de straatstenen te recht en liep een gebroken arm als mede een ribfractuur op. Hij moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opge nomen. In een communiqué dat in Moskou is ondertekend door Prins Norodom Siha- noek van Cambodja en premier Boel- ganin is bekendgemaakt, dat Boelganin en partijsecretaris Khroesjtsjev een uit nodiging om Cambodja te bezoeken hebben aanvaard. De Sovjet-leiders zullen op hun reis vergezeld worden door de minister van buitenlandse za ken, Sjepilov. De datum voor het be zoek moet nog vastgesteld worden. In het communiqué, dat na bespre kingen tussen prins Sihanoek en de Sovjetleiders is uitgegeven, spreekt de delegatie van Cambodja haar bewon dering uit voor de vreedzame en vriendschappelijke politiek van de Sov jet-Unie ten aanzien van alle landen, en voor de steun die de Sovjet-Unie aan minder-ontwikkelde gebieden geeft. Voorts blijkt uit het communi qué, dat de Sovjet-Unie aan Cambodja een ziekenhuis schenken zal. (Rtr.) Advertentie Chi non ba mat .tagnd e\<er tbc ttotuo i tHtn chc tosti* Dinsdag, woensdag en donderdag zal In ons land de luchtverdedigingsoefe ning „Rat trap" (Rattenval) gehouden worden. Daarbij moet rekening worden gehouden met het lawaai van laag vlie gende vliegtuigen op de volgende tij den dinsdag 18.30 tot 20.30 uur; woens dag 5.30 tot 7.30 en 18.30 tot 20.30 uur; donderdag 5.30 tot 12 uur. De bedoeling van de oefening Ratten val, waaraan vliegtuigen van de Royal Air Force uit Engeland en Duitsland en van de Koninklijke Luchtmacht deel nemen, is de luchtwachtdienst de no dige geoefendheid te geven. Het korps luchtwachtdienst heeft tot taak, te waarschuwen voor vliegtuigen die op lage hoogte naderen. Radar is als waarschuwingssysteem tegen deze vliegtuigen niet te gebruiken. Oefenin gen als deze zijn van tijd tot tijd nodig om de luchtwachtdienst op peil te hou den. Voor Nederland is de minimum vlieg hoogte vastgesteld op 1000 voet (plm. 300 meter), maar ook op deze hoogte kunnen snel vliegende vliegtuigen nog veel lawaai veroorzaken. De opdracht is gegeven, bij deze oefening zo veel mogelijk de bewoonde oorden te ver mijden. Boven Vosselaar in België is een pak kranten, dat uit een vliegtuig viel, in een groep kinderen terecht gekomen. Een driejarig jongetje werd dodelijk gewond. Twee kinderen liepen lichte verwondingen op. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen h 17 cent. De achtste zomerbjjeenkomst van de Nederlandse Amateur Toneel Unie in Noord-Holland mocht zich zondag, on danks het fraaie zomerweer, verheugen in de aandachtige belangstelling van ruim zeshonderd amateurtonelisten uit alle delen van de provincie. In het bij zonder de middagvoorstelling van een centraal gezelschap, gevormd door le den va# de tachtig bij de NATU aan gesloten Amsterdamse verenigingen, trok velen naar Kras' Congreszaal te Amsterdam om getuigen te zjjn van de opvoering van „Moeders en zonen", geschreven door de Nederlandse auteur Hanno van Wagenvoorde. In zijn openingswoord heette het hoofdbestuurslid van de NATU, de heer J. Ruiter, in het bijzonder welkom o.a. de vertegenwoordiger van de zusteror ganisatie, het Werkverband Katholiek Amateurtoneel, de heer F. Bloemkolk. Voorts wees spreker er op, dat in sa- Advertentie Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Goochelen voor kinderen is het moeilijkste onderdeel van de goochel kunst, hebben de organisatoren van het goochelaarscongres te Den Bosch ons verzekerd. Daarom zijn wij zater dag speciaal naar Den Bosch getogen om er getuige van te zijn, hoe de deelnemers aan deze afdeling van de wedstrijd het er zouden afbrengen en hoe het jeugdige publiek op hun pres taties zou reageren. Ook in het goo- chelen voor kinderen bleek variatie genoeg te bestaan. Daar was een goochelaar, die een truc met kaarten, waarop haasjes en hoge hoedjes voor kwamen, omlijstte met een volledige verkleedpartij van een der toeschou- wertjes, die een jager moest voor stellen en die na veel hokus, pokus de haasjes in zijn weitas geschoten bleek te hebben. Een andere goochelaar deed zich bijzonder hulpeloos voor en verbruide het bovendien bij de kijkertjes door tot de jeugdige assistent, die hij uit het kijkersvolkje had uitverkoren, te zeggen, dat het „rare kinderen" wa ren, in de zaal. „Ben je zelf" schreeuwde de jeugd verontwaardigd, „Je ben* zelf een rare goochelaar". Maar de Belg, die een zwart geworden zakdoekje weer schoon toverde door het in een enve loppe te steken en deze door een •i' Zelfs de man met het konijn in d? hoge hoed en de pan, waarin je met niets dan een toverstaf een pannekoek kon bakken, bleek nog altijd niet uit gestorven te zijn. Bijzonder aardig was de vondst van Tevano, die een geheel nieuw nummer bracht, een combinatie van goochelen, buikspreken en poppenkast. In een prachtig rood met gouden kistje bleek zich een mannetje te bevinden, dat direct zeer agressief een gesprek begon, een vriendje voor de dag haal de, radio bij zich bleek te hebben en bovendien in het bezit was van een brandende kaars, die meer dan een halve meter lang was. En tenslotte bleek het mannetje nog te kunnen toveren ook. De jeugd gaf luide blijk van haar enthousiasme. De grootste attractie is echter voor de meeste kinderen nog steeds het zelf op het toneel mogen komen, zoals bleek toen op het eind van de middag een der optredenden zei, dat hij een paar jongens en meisjes uit de zaal op het toneel wou hebben. Als één man stormden er tientallen, die al de hele middag vergeefs op hun beurt hadden zitten wachten, naar voren en in enkele minuten tijds was het podium overstroomd met kinderen, die dol graag wilden assisteren. De gooche laar werd bijna onder de voet gelopen en zijn aardig elektronisch spelletje boette aanzienlijk in door de rumoerig heid van de teleurgestelden. Tenslotte raakten de kinderen ver rukt van het optreden van Nick Ni chols, een clown-sneltekenaar-gooche laar, die in elk van zijn drie kwali teiten over bijzondere gaven bleek te beschikken. Hij tekende, maakte van zijn tekeningen een tafeltje, dekte dat met een kleedje, dat hij uit een ge heimzinnige opening in een van zijn tekeningen haalde, plukte uit het niets voortgekomen bloemen, zette die in een vaasje, dat hij met evenveel ge mak weer omtoverde in een schemer lampje, dat plotseling ging branden, kortom, hij verraste de jeugd, maar niet minder de volwassenen in de zaal met een subliem nummer. Goo chelen voor de jeugd mag dan zijn eigen, specifieke moeilijkheden mee brengen, over dit nummer bestond er een merkwaardige overeenstemming in waardering bij oud en jong en mis schien is dat te bereiken nog wel het knapst van aL menwerking met het W.K.A. thans was bereikt dat zes artistieke krachten vol ledig ten dienste staan van de vereni gingen bij een der beide amateurtoneel- organisaties aangesloten. Naar uit zijn woorden bleek is de NATU momenteel hard op weg naar het getal van dui zend aangesloten toneelverenigingen in Nederland. De heer W. H. Harmsen, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de NATU, die de zomerbijeenkomst dit maal organiseerde, wees vervolgens o.m. op twee factoren, waarmee de se rieuze amateur steeds rekening dient te- houden. De keuze van het stuk, welke altijd zó dient te zijn, dat men bij machte is om de rollen goed te be zetten. Voorts de taak van het ama teurtoneel, welke er mede op gericht moet zijn het publiek via goed ama teurtoneel naar de goede voorstellingen van het beroepstheater te trekken. De ochtendbijeenkomst werd opge luisterd door voordracten van me vrouw Enny Mols-de Leeuwe, door het optreden van een plezierig musicerend strijkje en met de vertoning van twee filmpjes; „Schot is te boord" en „Na poleon contra Venus". 's Middags zette men zich om toneel te zien spelen. Onder de aanwezigen be vonden zich toen ook de landelijke voorzitter van de NATU, de heer Cle- veringa, en verscheidene leden van Am sterdamse, bij het W.K.A. aangesloten toneelclubs. Het toneelspel „Moeders en zonen" is verdeeld in drie bedrijven, drie episo den uit het leven van een moeder met drie zonen en een dochter. De eerste episode speelt in 1930. De vader van het gezin, een dokter, is gestorven en de moeder heeft zich met grote vast beradenheid aan de opvoeding van haar kinderen gezet. Hoe die opvoeding heeft gewerkt krijgt men te zien in de tweede episode: 1945, enige dagen na de be ëindiging van de oorlog. De toestand van haar kinderen schijnt dan een deba cle voor de moeder te wezen. In de derde episode klaart de hemel echter weer op en de verstoorde goede ver standhouding tussen moeder en kinde ren keert terug. De auteur heeft de moeder meer begrip voor de kinderen laten krijgen, mede door het optreden van een figuur, die buiten het eigen lijke verhaal staat, oom Steven, een jeugdvriend van de moeder, die in Mexico woont, doch die in gedachten vaak aanwezig is in het gezin. Bij elk conflict spreekt hij met de elkaar ver driet doende mensen en uiteindelijk ze geviert zijn humane levensbeschouwing. Zelfs uit bovenstaande summiere in- houdsaanduiding zal het duidelijk zijn, dat Van Wagenvoordes spel niet een voudig is. Dat de optredenden er niet temin in geslaagd z{jn een goede voor stelling te spelen is dan ook een niet geringe prestatie. Iedereen heeft door hun optreden kunnen zien, wat met hard werken onder goede leiding be reikt kan worden. Een succes dus voor de regisseuse Madeion Waldorp en voor het gezelschap, gevormd door de dames Jo Silberman, die van de moe derrol een alleszins acceptabele figuur maakte, Guus Allema en Bep Arends en door de heren A. Grendel, Fred Roskam, Henk Kuipers en Han Elzin- ga. Onze mening over het stuk moet he laas wat minder voldaan klinken. Met de redenaties van Oom Steven en van dominee Bernhard kunnen wij het be slist niet geheel eens zijn, terwijl de auteur hun zienswijze ons als het ware te veel opdringt. Bovendien is vooral hun tekst in sommige scènes wel wat al te veel uitgesponnen, zodat zij maar moeilijk kunnen blijven boeien. Hieraan had het rode potlood van de regisseuse te pas moeten komen. Nog een ander detail, niet op het spelen zelf betrek king hebbend, trok onze aandacht: waarom had men de Hollandse dominee gestoken in het costuum, dat doorgaans door katholieke geestelijken en geeste lijken van de Anglikaanse kerk wordt gedragen? Het is ons niet duidelijk ge worden. Resumerend: een knappe op voering van een spel, dat wij niet volgaarne onze amateurs ter speling aanbevelen. F. Sr In haar villa te Coyoacan in Mexico heeft de weduwe van Leon Trotzky een verklaring op de geluidsband laten vast leggen die gisteren door Radio Vrij Europa naar de Sovjet-Unie is uitgezon den. In die verklaring zegt mevrouw Trotzky, dat de tegenwoordige leiders van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, Boel ganin, Mikojan e.a. degenen zijn, die Stalin bij zijn bloedige moordpartijen hebben gesteund. (Van onze Haagse redacteur) „Nu de heer Schokking heengaat, zal vrijwel ieder toegeven, dat dit besluit de zuiverheid der verhoudingen in Den Haag en trouwens in heel Nederland ten goede komt," aldus reageert het „Haagsch Dagblad", dat op 1 februari j.I. met een geruchtmakende publikatie het af treden van burgemeester Sehokking eiste, op het bericht, dat de burgemees ter van Den Haag ontslag vraagt. Het blad acht dit een verstandig besluit. Te betreuren is slechts, dat het niet vijf maanden eerder werd genomen. Ook de regering heeft, aldus genoemd blad, de zaak onderschat en achter de ver sperring die zij oprichtte ter verdedi ging van haar gezag, de ernst der fei ten onvoldoende onderkend. In gelijke geest schrijft „Het Vrije Volk", welk blad vooral minister Beel een tekort aan begrip verwijt. Het blad van de PvdA betreurt het ook thans nog, dat de heer Schokking zelf niet eerder net verlossende woord heeft ge sproken: daardoor heeft de impasse rond zijn positie als gezagdrager tot nu toe moeten voortduren. „Het Parool" zegt, dat na het debat in de Tweede Kamer het gezag van mr. Schokking als magistraat definitief was aangetast: „Iemand van wie om hem te ontlasten wordt getuigd, dat hij in 1942 blijkbaar in een angst psychose naar de telefoon heeft gegre pen om de SD te bellen, is ongeschikt om burgemeester van Den Haag te zijn." Van geheel andere aard is de reac tie van het liberale blad „Het Vader land". Deze Haagse krant zegt over het algemeen waardering te hebben voor hetgeen mr. Schokking voor Den Haag heeft gedaan. Het „Haagsch Dagblad" waardeerde zijn werk niet. De methode om hem weg te werken bestempelt „Het Vaderland" als riooljournalistiek. Genoemd blad merkt verder op: „Wij betreuren het, dat deze op onwaarach tige gronden gebaseerde, onfatsoenlijke methode nu toch succes heeft gehad. Wij zijn bezorgd wanneer wij consta teren, dat het gezag op dergelijke on zuivere wijze zo gemakkelijk kan wor den aangetast. Met dat al is Den Haag weer zonder burgemeester. Er moet nu zeker een met respectabele, rode eigen schappen versierde man komen." Ook „De Maasbode" betreurt de gang van zaken. Het blad spreekt over een overwinning van de geestelijke straatschenders over de bevoegde en integere gezagsorganen van onze sa menleving. Verder wordt in een artikel over het ontslag gezegd: „Ongetwijfeld heeft de heer Schokking door alles wat zich rond zijn hoofd heeft afgespeeld een zware geestelijke slag gekregen. Bovendien zag het er niet naar uit, dat de hetze tegen hem gevoerd, door de uitspraak van de Kamer definitief uit de wereld zou zijn, zodat de waar digheid va" zijn ambt en het gezag in de residentie ook in de toekomst Zou den worden ondermijnd." „Het Binnenhof" schrijft onder de kop „Verstandige daad na moedig ver weer": „De burgemeester kan nu heen gaan, niet omdat het Haagsch Dagblad hem door zijn aanvallen onherstelbaar wist te kwetsen, doch in de wetenschap, dat door colleges die tot het doen van een uitspraak bevoegd ziln en door de meerderheid van de publieke opinie deze aanval een kwalijke zaak bevon den is. De ontslagaanvrage van mr. Sehokking kan een verstandige daad genoemd worden. Hij toont nu aan, dat hij minder voor zichzelf gestreden heeft, dan tegen dreigend onrecht. De burgemeester zal vermoed hebben, dat de partij tegenover wie hij zich gesteld zag de zaak nimmer als afgedaan wil beschouwen zolang zij niet in een of ander opzicht gecontenteerd werd." De „Haagsche Courant" (neutraal), zegt: „Wij kunnen begrijpen, dat bur gemeester Schokking tot zijn ontslag aanvrage kwam. Op den duur zou dat onvermijdelijk zijn gebleken." De „Nieuwe Haagsche Courant" (Chr.) is van mening, dat de heer Schokking als burgemeester had kunnen aanblijven. Dat hij toch tot zijn besluit om af te treden gekomen is acht dit blad echter niet verwonderlijk. De Nieuwe Rotter damse Courant merkt op: „Sommigen zullen op het ogenblik misschien ge neigd zijn te zeggen, dat de publicatie in het Haagsch Dagblad dan toch maar resultaat heeft gehad. In dit verband is het evenwel goed te bedenken wat minister Beel in dq Kamer heeft ge zegd: ,,Mii is bekend," aldus de be windsman, „dat mr. Schokking zich de laatste jaren vaak heeft afgevraagd of het niet beter was heen te gaan." De gedachcen, waar de minister op doel de, zullen op zijn hoogst door de publi catie in het Haagsch Dagblad en wat daarop gevolgd is in een acuut stadium kunnen zijn gekomen." Volgens de te Parijs verschijnende France-Soir hebben de autoriteiten toe stemming gegeven voor verhoging van de prijzen van hotelkamers in Frankrijk met 5 d 20 procent. Naar het blad mede deelt zullen de tarieven van goedkope hotels met 5%, die van middelmatige tot goede met 10 a 15 procent en die van luxe hotels met 20% worden verhoogd. De hotels, die zijn aangesloten bij de Fédération des Logis de France, zullen hun tarieven waarschijnlijk niet verhogen, daar zij hun tarieven voor dit jaar reeds hebben vastgesteld. Volgens France-Soir is het waar schijnlijk, dat in alle hotels de tarieven van reeds gereserveerde kamers onver anderd zullen blijven (Reuter) Tot mijn genoegennn'" vernomen dat eï Jyp bestaan om in de vrouwengroep te „teneinde de vrouw aangepaste wijze P y bewust te maken invloed en medeZ 6v.ff schap in de partij sterken". Bravo! Di' naar mijn hart. Ik ben er altijd geweest, tegen die de-vrouw-in-"1li ken - en - achter - het - fornuis - theo' heb mij daar immer tegen verzei .|i ten aanzien van verreweg de w t vrouwen. Ik heb nimmer nagelawy in het algemeen te roepen; ,.Darj0o( es achter dat fornuis vandaan- eens de politiek in; daar valt het een en ander te bekokstoven- „gl een vrouw en doe als de mannen- 'y- er hutspot van". Nou ja, ik-ma»'y zeggen-Marga en ik-mag-wel-ze?|a>' Agnes, dié hebben geluisterd. voor de rest, ho maar. Vandaar, dat die groep mij blijdt. De vrouw „meer politiek bew 5t( Juist. Alleen, die „meer aangeP^t' wijze'' verontrust mij toch een "u/ tje. Hoe maakt men een vrouw op aangepaste wijze meer politiek voorop gezet natuurlijk dat belLf„ wordt: meer bij de vrouw ,ay paste wijze. Door haar voortaan int Ij van gewone niertjes KVP-niert.ry laten bakken? Wei dat zou inde' al een heel eind de goede richtiriy gaan. En dan denken wij meteen 1 C aan KVP-make up en KVP-nylonï i zou men de vrouw misschien de klassieke manier willen aanpyjj' door een man naast haar te zetten- zijn allemaal maar vragen. - In ieder geval, die vrouwengr0^ de KVP moet er komen. En daaty er vast wel plaats voor nog een dere groep. Eentje voor mannen- :'?S E: -3 In Schiedam is zaterdagmiddag van de werf Wilton-Feyenoord de onderzee jager „Overijssel" te water gelaten. Een Amerikaanse geleerde, die aan het project voor de toekomstige „kunst maan" werkte, is in zijn laboratorium te Redlands in Californië, waar de brandstof voor de raket wordt ge maakt, bij een ontploffing om het leven gekomen. De geleerde, de 51-jarige Benjamin Kimbrig, onderzocht een brandstof die bij ontbranding een hitte van 40.000 graden Fahrenheit moest ontwikkelen. De brandstof was be stemd om de laatste stoot te geven, nodig om de snelheid van de kunst maan op te voeren tot 18.000 mijl per uur, waarmee men de aantrekkings kracht van de aarde kan overwinnen. Tijdens alle missen in de kerken te Groningen en Winschoten is zon dag medegedeeld, dat de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman en de provinciaal der paters Jezuïeten in overeenstemming met elkaar en met goedkeuring van de Heilige Stoel, hebben besloten de behartiging van de zielzorg in de stad Groningen te wijzigen. De zielzorg in de parochie van St. Jozef zal met ingang van 18 juli worden toevertrouwd aan de pa ters Jezuïeten, de zielzorg van de St. Salvator-parochie met ingang van dezelfde datum aan de seculiere geestelijkheid. Als gevolg van dit besluit heeft de bisschop van Groningen aan de Heilige Stoel voorgedragen en heeft de Heilige Stoel benoemd tot plebaan van de ka thedrale kerk en pastoor der St. Mar- tinus-parochie, de zeereerwaarde heer J. H. Koelman. Voorts heeft mgr. Nier man op voordracht van de provinciaal der paters Jezuïeten benoemd tot de- servitor der parochie van „St. Jozef" pater A. M. A. Bronkhoff S.J. Tot pastoor der parochie van St. Sal- vator is benoemd de hoogeerwaarde heer G. G. P. van Dijk, tot nu toe pas toor te Winschoten en tot pastoor te Winschoten de zeereerwaarde heer C. A. Stockmann. De bisschop van Groningen heeft de hoogeerwaarde heer G. G. P. van Dijk tevens benoemd tot zijn Vicaris-Gene raal en tot deken van het dekenaat Groningen. De paterskerk aan de Gelkinge- straat zal met ingang van 20 juli worden gesloten. De paters Jezuïeten, die in deze kerk werkzaam waren, zullen dan over Nederland worden verspreid. Waarschijnlijk za] de pa terskerk worden verkocht en gesloopt, want de kerk was dermate verouderd, dat restauratie te duur zou worden. De patersker)- had geen eigen pa rochie. Majoor Rivai, hoofd van de mü^J veiligheidsdienst in het gebied ei Sukabumi, heeft aangedrongen opJ ondervraging van mevrouw BoW",<; Mevrouw Bouman heeft de vorige rj op de 52e zitting in de zaak-Sch1'/ aan rechter Rochjani een pamflet 0 handigd, waarop een foto van een J standeling met de naam „Van K I1' was afgebeeld met daaronder eenJ vensbeschrijving van be/cld"' Schmidt. Het pamflet mocht niet buiten J gebied van Sukabumi worden spreid en de bevoegde autoriteiten nen te onderzoeken, hoe mevrouw man in het bezit van een exempt1 gekomen, aldus majoor Rivai. 1° cl pamflet werd een oproep gedaan °P standelingen, zich voor het einde de maand over te geven. y Rivai deelde voorts mede, dat y Kleef een voormalige inspecteur politie nog steeds voortvluch'jyf' t&J Een Britse inwoner van CyPLjoI^ zijn echtgenote zijn gisteren 35 *\jiljV ter ten noord-westen van Fa door Cyprische terroristen dood» y ten. Het Britse echtpaar reed e, auto. Plotseling verscheen er pc\( nauw en bochtig weggedeelte 11 y achtig gebied een jonge man. stopteken gaf. Toen de auto tot wa§ gekomen, doken van acht bomen Cyprische terroristen yv man en vrouw met automatisch wapens beschoten. yji De vrouw werd onmiddellÜjf Haar man, een belangrijke fun J van de douane, stierf kort daa v(y is de eerste maal, dat een Brit het slachtoffer werd van het7 pr> der „EOKA". Tot nu toe zijn 4' op onder wie veertig militairen. f prus door verzetslieden ge^ (Rtr>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2