Nationale beiaard wedstrijd een matig succes Amnestie in Hongarije Opstel-wedstrijd onder de priester-studenten HCC I duidelijk de meerdere van Haarlem Het Nederlands Ballet m r Vlees hoort erbij J Geringe belangstelling van klokke nisten en publiek Jan van Eyck- Academie Prijsuitreiking op Seminarie Hageveld Holland Festival Openluchttheater Bloemendaal ERIC DE NOORMAN De zaak-Zonnebloem Maurits de Kat JONGSTE BEDIENDE MAANDAG 9 JULI 1956 pagina In Amsterdam Lagere scholen begin nen kwart over negen Elfduizend man vrijgelaten Prof. Jespers neemt afscheid Slechts één voorstelling op woensdag 11 juli a.s. ie 20 uur,- einde ±10 uur 45: Mej. Veeger terug uit Pezië Belgische communisten leiders in Moskou Arm van bejaarde mafl verbrijzeld Hier is 't recept van 'n geslaagde picknick! Hoe 't ook zij: SUPER MARKET PRIJZEN van 1.50 nu 1.25 per pond P en nog honderden andere extra koopjes! Het is toch 4/3 Welp Wat is er De nationale beiaard wedstrijd, welke zaterdagmiddag onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspelvereniging te Delft plaats vond, heeft in vele op zichten zeker niet beantwoord aan de hooggestemde verwachtingen, welke daaromtrent gekoesterd werden. Om te beginnen waren er voor de belangrijkste categorie slechts twee deelnemers, Iets wat gezien het aantal klokkenisten hier te lande toch wel be droevend moet worden genoemd. Peter Bakker uit Nijkerk toonde zich een perfect beiaardier en gaf een klare, helder geprofileerde verklanking van het Preludium en fuga van B. Franssen en 'n Lied en fuga van Leen 't Hart. Hij sloeg zich voorts met veel furore door het verplichte nummer de be kroonde Etude van Jan Brilman heen. Spontaan improviseren op een caril lon is een kunst apart, die zelfs menig geroutineerd klokkenist niet bijster goed Ugt, weshalve de jury had besloten om de improvisatie niet te koppelen aan de andere prestaties, doch hiervoor een aparte prijs uit te loven. Van de vier mededingers was het Henk Herzog, die bewees in dit opzicht het meeste in zijn mars te hebben. Met een even sprankelende als fantasie rijke uitwerking van een thema van Gerard Boudjjn verwierf hij veruit het hoogste aantal punten. Bij gebrek aart .volwassen" beiaar diers was tenslotte als novum, doch buitendien als proefwerk voor het op handen zijnde examen nog een wed kamp toegevoegd voor adspirant-klok- kenisten, merendeels leerlingen van de Nederl. Beiaardschool te Amersfoort. Deze acht pupillen demonstreerden overigens menig fijn trekje passagespel en strooiden kwistig hun vibrerende tremolo's uit over het Delftse markt plein. Zij bewezen alzo zich bij direc teur 't Hart grondig in het métier te Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen in Amsterdam alle openbare en bij zondere lagere- en kleuterscholen 's morgens de lessen aanvangen om kwart over negen en niet meer om negen uur, zoals tot nu toe gebruikelijk was. Dit besluit ls geno men om de schoolkinderen de gevaren van de buitengewone verkeersdrukte voor negen uur te besparen. Een proeve, die in de eerste maanden van het jaar gehouden is in een deel van West, heeft bewezen dat de veiligheid van de kinderen met de latere begintijd bij zonder is gebaat. De morgenschooltijd eindigt voortaan om kwart over twaalf. De regering van Hongarije heeft de straffen kwijtgescholden van meer dan elfduizend valselijk van anti- communis me beschuldigde personen. In een communiqué van het ministerie van justitie is medegedeeld dat de pre sidentiële raad, op voorstel van het mi nisterie van justitie, 11.398 personen op grond van een amnestie- en rehabilita tiemaatregel hun straf heeft kwijtge scholden. De maatregel had betrekking op per sonen die wettelijk veroordeeld waren, maar wier vonnis ,,niet in overeenstem ming was met de socialistische crimi nele politiek". Het communiqué voeg de daaraan toe, dat 8.546 personen een voorwaardelijke veroordeling hadden ge kregen. De 74-jarige Hongaarse componist Zoltan Kodaly heeft kritiek geleverd op het regeringsbeleid ten aanzien van de musici. In een artikel in het blad „Mulvelt Nep" verklaarde hij, dat er onder de musici grote ontevredenheid bestaat bver lage salarissen, slechte arbeidsvoorwaarden en gebrek aan con tact met de buitenwereld. Het protest werd zo belangrijk geacht, dat de onder minister van onderwijs, Magdat Jabo- rus, persoonlijk op Kodaly's kritiek ge antwoord heeft, aldus berichten uit Wenen. Voorts zouden de Hongaarse schrij ver Tibor Dery en de journalist Tibor Tardaos uit de communistische partij zijn gestoten wegens hun aandeel in enige onlangs gehouden bijeenkomsten, waarbij ernstige kritiek op het huidige bewind werd -uitgeoefend. (AFP-UP-Rtr.) hebben bekwaamd. Daar zij allen ge middeld meer dan voldoende hadden, besloot de jury de geldprijs pond-ponds gewijze onder hen te verdelen. Mr. Romke de Waard sprak na af- loop de deelnemers toe en wet daar bij de geringe opkomst der beiaardiers aan het moeilijke verplichte nummer en de korte tijd van voorbereiding in het seizoen, waarin de beiaardbespelin gen het talrijkst zijn. Voorts dankte hij de stichting Delfesta, welke de wed strijd had georganiseerd en de prijzen beschikbaar stelde en had woorden van waardering voor de jury, welke bestond uit: Leen 't Hart, voorz.Toon van Balkom, Rien Bitter, Gerard Boudijn en W. J. Creman. De belangstelling van de zijde van het publiek was uiterst gering te noe men, zodat tijdens de wedstrijd, die ruim 4 uur in beslag nam, slechts een handjevol mensen gedurende het eerste uur gebruik gemaakt heeft van de stoe len, die voor het stadhuis waren neer gezet. De organisatie liet nog al een en an der te wensen over. Zo was er geen programma, waaruit men kon weten, wié er speelde en wat er gespeeld werd. Vanwege het jureren was de journalisten de toegang tot het raad huis ontzegd, zonder hen elders op een geschikte plaats onder te brengen, zo dat zij hun heil moesten zoeken op het winderige marktplein, waar druk ver keer en hinderlijk lawaai een geconcen treerd luisteren praktisch onmogelijk maakten. De volledige uitslag werd tenslotte: Categorie beiaardiers: le prijs, Peter Bakker met 481 p.; 2e prijs, Henk Her zog met 411 punten. Improvisatie: Henk Herzog, 117 pun ten. Adspirant-beiaardiers. Karei Borghuis 178 p.; J. v. d. En- de (Schoonhoven) 155 p.; Cor Don (Schiedam) 149 p.; Gijs Brinks (Baarn) 147 p.; Anton van Ooik (Zeist) 140 p.; B. J. van Veen (Alkmaar) 138 p.; Jan van Alphen (Culemborg) 132 p. en Jan Brilman 129 p. J. G. Voor de vijfde keer vond te Maas tricht de diploma-uitreiking plaats van de Jan van Eyck-academie. Alvorens de voorzitter van de St. Bernulfus- stichting de zeereerwaarde heer L. Linssen de diploma's zaterdag aan de geslaagde studenten uitreikte, schetste hij de groeikracht van dit nog niet lang bestaande Instituut te Maastricht. Tevens wees hij erop, dat het behalen van het diploma niet een einde van de studie, maar een begin daarvan in houdt. Bij gelegenheid van deze plech tige diploma-uitreiking herdacht voor zitter Linssen de kortelings overleden professor Jos ten Horn terwijl hij van de 69-jarige Belgische professor beeld houwer Oscar Jespers uit Brussel af scheid nam. Prof. Jespers heeft in ver band met zijn hoge leeftijd ontslag ge vraagd, De verdiensten van beide pro fessoren, aldus de heer Linssen, zijn zó groot, dat zij in het nieuwe academie gebouw een gedenkteken moeten krij gen. Ter bevordering van het contact tus sen de afgestudeerden onderling en met de academie, zal volgend jaar een eigen academieblad. verschijnen. Na deze inleiding reikte voorzitter Linssen aan de geslaagden de beeldhou wers mej. Simone Petit, Brussel; Wim Rijvers, Kessel; de schilders: Gregorio Luyksgestel de diploma's uit. Een ju ry, waarin zitting hadden prof. W. v. d. Berg, Amsterdam; prof. Jan En gelman, Utrecht; prof. ir. F. Peutz, Heerlen; Otto van Rees, Utrecht en Han Wezelaar, Amsterdam, had deze diploma's aan de genoemde studenten toegekend. Bovendien had de jury de glazenier René Groenen- aangewezen als winnaar van de prijs van de stad Maastricht, groot vijfhonderd gulden. De prijs van de gemeente Heer en de prijs van Sittard, elke eveneens vijfhon derd gulden, verwierven respectievelijk de beeldhouwer Wim Rijvers en de beeldhouwster Simone Petit. Tenslotte bezichtigden alle aanwezi gen de expositie van werkstukken van de geslaagden, alsmede van de eerste en tweede jaars leerlingen. Het klein-seminarie .Hageveld" te Heemstede ls een van die onderwijs instituten, waar vele tradities kunnen bogen op een roemrijke historie. Feitelijk moet men Hagevelde rge- weest zijn om wijs te kunnen worden uit het codex van privileges, dat de hiërarchie der klassen méér bepaalt dan de cijfers 1 tot en met 6. Iedere klas '..eeft haar geheimen, sfeerriike mysteries, die ten volle openbloeien, wanneer de student het walhalla der zesde klasse binnenwandelt en zich de naam „rhetor" mag aanmeten, een ere-titel, die haar grond van be staan vindt in het feit, dat eertijds nog de rhetorica op Hageveld gedo ceerd werd. Wij zouden ons bar en boos gedragen, wanneer wij u de handel en wandel van de Hageveldse rhetor ontsluierden. Voldoende zij te melden, dat de jonge lui eens in de week met bijzondere waardigheid in hun met matglas afge schermd recreatielokaal bijeenkomen en veel zelfwerkzaamheid verrichten onder de schutse van de schrijver der „Confessiones". Die bijeenkomsten worden nu reeds honderd jaar gehouden en dat was een gerede aanleiding om gisteren een bij zondere vergadering te beleggen in de aula van het seminarie, waarbü behalve de rhetoren zelf ook de „poëten" (vijfde klassers) en representanten van het filosoficum en het theologicum uit War mond aanwezig waren. Voorts natuur lijk de regent, mgr. dr. C. J. Henning, verschillende leraren met aan kop de Nederlandse docent G. van der Poel, pastoor H. Drost uit Heemstede en deputaties van andere onderwijsinstitu ten, o.a. van het Missiehuis Driehuis te Velsen, het Triniteitslyceum en van het meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem. Een gemengd gezelschap dus, dat niettemin op die bijeenkomst thuis hoorde. Want ter gelegenheid van het eeuw feest was een prijsvraag uitgeschre ven voor de leerlingen der hoogste klassen van de bisschoppelijke klein seminaries in Nederland en van de r. k. onderwijsinstituten met een gym nasiale afdeling In het bisdom Haar lem. De opdracht was een opstel te schrijven over de moderne poëzie. Ter vergadering deelde de secreta ris van de jury, de dichter en oud- Hagevelder Michel van der Plas, me de, dat het opstel van Gerard Floor, student van het Missiehuis Driehuis Haarlem is er niet ln geslaagd de cricketmatch tegen HCC I tot een goed einde te brengen. Met een overwinning van zes wickets wist „de Haagse" de strijd in zijn voordeel te beslissen. De Haarlemmers, die het zonder de steun van aanvoerder Voogd moesten stellen, hadden een bijzonder weinig hoopgevende start. Twee wickets gin gen verloren voornul runs, waar na de stand 3 voor 12 werd, (Dekker 11). De Haarlemse batsman van Dok moest zich na 1 run te hebben gescoord noodgedwongen terugtrekken, maar met de gebroeders Maas aan bat, kre gen de kansen een gunstiger aanzien. Paul Maas scoorde 14 runs, een presta tie, welke broer Max mot oen bijdrage van 41 overtrof. Dank zij v. d. Hoek (24), Misset (21), Grupping (18) en Vissers (17), kwam Haarlem tot 169 runs, een totaal, dat na het slechte be gin uitstekend mocht worden genoemd. Voor HCC bowlden v. d. Staay 4-40, Bakker 2-42, Heimei 2-28 en v. d. Most 2-25. HCC antwoordde daarop met een ouderwets stukje vuurwerk, waartegen over de Haarlemse bowlers niet be stand waren. In een zeer snel tempo bouwden de gastheren hun score op en voor het verlies van 5 wickets slaagde HCC er in na twee uur spelen het to taal van de Haarlemmers te overschrij den. Ongetwijfeld een schitterende prestatie, welke de bezoekers aan de Van Hoogenhoucklaan het volle pond aan „bright cricket" schonk. Voor HCC scoorden Arends en De Wolff 24, Hei mei 12, Gallois 42, A. Schuur 31, Klop penburg 17 n.o. en Bakker 30 n.o. Bow- lingcijfers: Max Maas 2-63, Paul Maas 2-41, Boeree 1-3. als het beste uit de enveloppe was gekomen. Ztjn werk was opgevallen door heldere formulering, goede be oordeling, openheid voor de inzichten van anders-denkenden en afwezigheid van apodictische uitspraken. De prijs, een geldsbedrag in couvert, werd de winnaar overhandigd door de voorzitter van de jury, de dichter Ga- briël Smit. Voorlezing van het opstel kon helaas niet geschieden om de doodeenvoudige reden aldus Smit dat de jury tengevolge van een poëti sche slordigheid het bekroonde produkt thuis had laten liggen. Wat er voorts ter vergadering ge schiedde, kunnen wjj u naar eer en geweten, omwille van bovengenoemd mysterie, niet mededelen. Dit moogt u wel weten, dat Michel van der Plas de Hageveldse „academie" ho gelijk prees, omdat het creatief bezig- zijn in litteris zjjn goede uitwerking zal hebben en in het verleden ook heeft gehad op de priester, die immers op Hageveld zo'n belangrijke vormingsperiode beleeft. Natuurlijk mag niet de bedoeling voorzitten, dat ter Hageveldse „verga dering" priester-letterkundigen worden gekweekt. De tijd is overigens voorbij, dat de priester het alleenrecht tot spre ken bij de roomsen had, ook op het gebied van de literatuur. De. moderne gemeenschap zo maakte hij de semi naristen duidelijk verwacht van u, dat u tater uw zuiver priesterlijke taak zult vervullen. De emancipatie heeft de Nederlandse katholieke gemeen schap nu op die hoogte gebracht, dat de leken leiding kunnen geven op die terreinen, welke niet direct onder de zielzorg vallen. De wekelijkse vergadering stelt de Hageveldse rhetor (evenals de'poët) ln staat zich critisch te ontwikkelen. Die critische instelling zal hem later als priester open doen staan voor de men taliteit van schrijvers en dichters, die anders denken. Hij zal begrip krijgen voor wat hy hun onbegrip noemt, en hij zal eveneens zijn geloofsgenoten le ren begrijpen. Ook dat laatste begrip is volgens Michel van der Plas hard nodig. De laatste jaren heeft een integralisti- sche kritiek van enkele priesters ver schillende Katholieke schrijvers en dich ters kwaad gedaan. Men wist geen onderscheid te maken tussen persoon en werk en men meende de dichterlijke verbeelding te moeten vertalen in de werkelijkheid van de persoon, gepaard gaande met ontluistering van die per soon. Daarom verheugde Michel van der Plas zich over die critische vorming op Hageveld, welke de seminarist later ln staat moet stellen de produkten van zijn tijd op priesterlijke, dus op begrij pende wijze te beoordelen. Gabriël Smit kwam daarna meer als vakman aan het woord, en op zijn eigen wijze zette hij uiteen, hoe de dichter zijn verzen maakt, te weten als een vakman, die het woord als materiaal hanteert om zijn gevoelens een woor delijke gestalte te geven. (O.I.V. SONIA GASKELL) Toegangsprijzen 1.50, 2.50, 3.50 en 4.50 alle rechten inbegrepen. Plaatsbespreking: Openluchttheater en Verkeershuis V.V.V., Stationsplein, Haarlem LMiWSft* j4. Verslagen kijkt Erwin Aranrod aan. Het is een harde noot om te kraken voor hem maar vroeger of later moest toch de beslissing vallen. Moedig tracht hij te doen, alsof hij het reeds had begrepen. De koningin beveelt een van haar krijgers de poort te openen. Astara probeert haar tot andere gedachten te brengen en de anderen vallen haar bij. Het is onzinnig en nutteloos Uw leven te wagen. Dat moet ge toch inzien, roept Halfra uit, maar Aranrod stoort zich niet aan hun goed bedoelde pogingen. Terwijl Erwin haar nog iets toeschreeuwt wat zij niet verstaat, loopt Aranrod met trots opgeheven hoof? de poort door, regelrecht naar Ondur. Deze staat gereed. Axe is inmiddels i* de kleren gestoken en met een koord aan Ondur verbonden, die rustig de nadering van de koningin afwacht. Uit de verte heeft Eric dit alles h]el grenzenloze verbazing gadegeslagen. Verontrust heeft hij de ontwikkeling de" dingen gevolgd tot hij eensklaps opspringt. Een klein figuurtje komt hard lopend achter Aranrod aan en Eric herkent zijn zoon Erwin. Zaterdagmiddag is uit Perzië op Schiphol teruggekeerd mej. G. J. Vee- ger, die gedurende een half jaar door het Nederlandse rode kruis werd afge staan voor de reorganisatie van het Perzische jeugd rode kruis. Mej. Vee- ger heeft verschillende plaatsen in dat land bezocht, en er zich vooral bezig gehouden met het opnemen van de si tuatie op de scholen t.a.v. de bescher ming van de gezondheid. Ook heeft zij cursussen gegeven aan onderwijzers, en hen bijgebracht hoe de jeugd te en thousiasmeren voor de gezondheids zorg. Zij werkte onder de hoge bescher ming van prinses Chams, de zuster van de Sjah. Deze prinses is voorzitster van het Perzische rode kruis. Mej. Veeger, afkomstig uit Nijme gen, heeft al heel wat werk verzet in dienst van het gezondheids-ideaal. Zij was het, die het rode kruiswerk op Nieuw-Guinea opbouwde. Drie Belgische communistische lei ders, onder wie secretaris-generaal Ernest Burnelle, hebben zaterdag te Moskou een bespreking gehad met partijsecretaris Khroesjtsjev en twee andere leden van het Russische cen trale partijcomité. Afgelopen week is de propagandachef van de Italiaanse communistische partij, Pajetta, met twee andere partijleiders uit Rome naar Moskou vertrokken. Vorige De rechter onderarm van een 75-jarige b* .1 *7 A 4nwK iivcfx'.'Ol woner van de Oude Zijds Achterburgwal Amsterdam is tussen de tandwielen van e electrische wringer geraakt en ernstig vc wond toen hij bezig was met het wring van de was. Hij is met een verbrijz®*0 4 arm opgenomen in het Binnengasthuis. maand hebben drie vooraanstaand* Franse communisten in de Russisch® hoofdstad met Sovjet-partijleiders van gedachten gewisseld. (Ru»' Fietsen of brommen? Zeilen of wandelen, of een dag met de auto er op uit? Zorg-dan voot voedzame, hartige proviand! Uw slager heeft een speciale sortering echte picknick-artikelen, KI, e kkk" vers Maak het U gemakkelijk, haak aan war U» voor de volgende «ocht wilt meenemen. bacon cervelaat boerenmetworst procureursspek gekookte worst (aan 'n stukje) ontbijtspek rookvlees Alléén bij Uw slager zo sappig en vers Publikatlc v»n da verenigde slagers te Haarlem en omstreken Alléén DINSDAG en WOENSDAG. Woensdag zijn wij de gehele dag geopend. MARGARINE, per pakjes 28 et. WITTE SUIKER, per kilo 72 et. RECLAME-KOFFIE, per pak, 250 gram 95 et. JAVA-THEE, 100 gram 49 et. CHOCO HAGEL, 200 gram 49 et. BLOEDWORST met veel spek, 200 gr. 25 et. ZURE ZULT, 200 gram 25 ct. VET SPEK, 500 gram 79 ct. GROVE SIAMRIJST, 500 gram 38 ct. ZOETE ROZIJNEN, 500 gram 69 ct. GEMENGDE BISKWIE, 500 gram49 ct. HUISHOUDZEEP, 10 stukken voor 59 ct. 3 bos WORTELEN 50 ct. 10 SINAASAPPELEN 75 ct. NIEUWE AARDAPPELEN, per kilo 14 ct. Gratis schrappen LAMSVLEES, 500 gram 1.25 KINNEBAKSLAPPEN, 500 gram 1.00 PRIMA GEHAKT half om half Gen. Cronjéstraat 130138 Vrij entree Op een kleine kantoor-afdeling van een groot uitgeversbedrijf te Amsterdam wordt gevraagd een Jongens of meisjes, die binnenkort de school verlaten, kunnen hierop reeds reflecteren. Mulo strekt tot aanbeveling doch is niet vereist. Geen loopwerk. Brieven onder nummer 14229. 14 Ach, meneer! De prachtige Venetian se luchter op de eerste verdiepingm duizend Stukjesmeneer!. Dar over later. later Hallo Met de politie?... Hier kasteelWat Slagerij van Kampen Duizend bommen en granaten Ik... Pardon! mijnheer, het is een vergissing HaIIo?... Wat?. Nee, mevrouw, nee! Géén slagerij van Kampen! Nee, mevrouw. Néééén Loop naar de maan Ha Ho De politie Wie zegt U 0ja 'De kapiteinJaschoten?. E en gewonde in het park?.. Het is goed. We komen dadelijk. nu de vaas ook no Later Nestor Ik kom water halen De gewondel vraagt drinken W5 „Als we met z'n allen even mee helpen, is de steen er in een ogenblikje af." „Pas op, Graaf, U tilt de steen veel te hoog op." „Help, ik val. Ik verdwijn in de aarde." „Het is allemaal erg moei lijk, vindt U niet, Graaf Arend?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4