Verklaring van burgemeester Schokking Vertrouwen is niet in voldoende mate terui Rembrandt«cantate voor Leiden 8 Kruiswoordraadsel 1 I Ik heb steeds naar beste weten gehandeld Handelsverdrag met Rusland blijkt diplomatieke manoeuvre Overleg met V.S. uitgesteld Eden antwoordt Boelganin Burgemeester van Rome herkozen ERIC DE NOORMAN Geen invoer van vlees en zuivel uit Nederlandwel uit Denemarken Socialistische stembuswinst verhindert Japans herbewapening Vliegfeest Leeuwarden Heropvoeding van Sovjet-weggebruikers Eigen vlag van Saar land gaat verdwijnen DINSDAG 10 JULI 1956 pagina „Individuele ontwapening nuttig maar niet voldoende" Uiterst rechts steunde Tupini onverstoord1 I. Rembrandt (Charles Baudelaiie) "„Men moet al 't geene men weet, II. Rembrandts afkomst Arnold Houbraken) V. Saskia III. Rembrants leertijd (Burgemeester Orlers) doen leeren de Latijnsche Tale en- (Kerkboek der Gereformeerde De Nachtwacht (Samuel van Hoogstraeten) „By denselven omtrent ses maen- IX. HendnckjeS testament den gheweest zijnde, soo heeft hy goet gevonden alleen ende op hem „Ende heeft sy Testatrice gestelt tot selven de Schilder Conste te oeffen- Vooght over haer kmdt desselfs Va nen ende te practiseeren"der Rembrandt van Rhyn, die sij IV. Rembrandt realist (Samuel van Hoogstraeten) X. Schilderboek De Lairesse XI. Rembrandt (Charles Baudelaire) ZWITSER SCHAER GEEFT OP 9 10 H Kredietverlening van 35 banken in mei verder gestegen Sint-Vitusabdij op Elterberg wordt gerestaureerd België verwerkt katoen voor Indonesië Luchtvaartverdrag Modernste straaljagers op het programma (Van een verslaggever) De stichting „Ons Garnizoen" Leeuwarden organiseert zaterdagd1' dag op de vliegbasis bij de Fri® hoofdstad het traditionele jaarltfj, vliegfeest. Dit keer zullen voor de e j, ste maal alle moderne straaljagers v de Koninklijke Luchtmacht voor publiek worden gedemonstreerd: Hunter, de Thunderstreak en Sa.Dr nachtjager, die alle drie pijlvleuge hebben. Spaaroverschot R.P-^' in juni 20 miljoen 55 (Van onze Haagse redacteur) In een zeer hete, druk bezette raad zaal heeft de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, maandag middag om tien voor twee onder doodse stilte de volgende verklaring afgelegd: Zoals u bekend is heeft vrijdag 6 juli de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar debat beëindigd, dat zich bezig hield met het gerucht rondom mijn persoon in verband met de gebeurtenis sen in 1942 in mJ>n ambtsperiode in Hazerswoude. Op 1 februari van dit jaar heeft een der plaatselijke bladen over deze ge beurtenissen een uiteenzetting gegeven. Na het communiqué dat ik op 2 fe bruari d.o.v. heb doen uitgeven, na het advies van de heren Donner. Ebels en Neher. met begeleidende nota van de regering, na de uitspraak van de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse journalisten, na de be schikking van de Hoge Raad der Ne derlanden, heb ik het stilzwijgen be waard. Thans echter, na het voorlopig ver slag en na de memorie van antwoord van de regering en na het debat daar over in de Tweede Kamer, dus nadat de op dit ogenblik bevoegde autoritei ten hun oordeel hebben uiteesnroken, moge het mü zijn toegestaan dit stil zwijgen te verbreken. Als ik dit doe, dan heeft, naar het mij voorkomt, de raad der gemeente 's Gravenhage er aanspraak op van mijn mededelingen het eerst kennis te nemen. En dan is het mij een behoefte vóór alles tot uitdrukking te brengen dat mijn achteraf onjuist gebleken inzicht in bepaalde feiten en omstandigheden, die zich hebben voorgedaan in de be wogen en zeer moeilijke situatie, waar in ik mij in 1942 bevond, door mii ten opzichte van hen, die daarvan het slachtoffer zijn geworden, meer wordt betreurd dan ik geloof dat wie ook zich kan indenken. Zeer, zeet gaarne had ik hieiaan eerder uiting gegeven, doch aangezien in de atmo sfeer, die na de publikatie van 1 fe bruari is ontstaan al datgene, wat door mij zou worden medegedeeld, verkeerd dreigde te worden verstaan, heb ik gemeend daarvan tot op dit ogenblik te moeten afzien. Thans wil men, naar ik vurig hoop, hetgeen ik zo juist zei aanvaarden ais een uiting van oprechte deernis. Ik ben tot het achteraf onjuist geble ken inzicht in 1942 in volle oorlogs tijd derhalve gekomen door hetgeen destijds geschied s en aan mij werd medegedeeld. Dit inzicht werd versterkt door de ontwikkeling der gebeurtenis sen met een zodanig overtuigende kracht, dat na afweging van de in die dagen op mij rustende verantwoorde lijkheden, ik gemeend heb niet anders te kunnen handelen dan zoals ik deed. Men heeft mij hiervan een verwijt ge maakt, dat naar ik geloof niet voldoende recht doet wedervaren hetgeen na zo lange tijd ook welhaast niet meer mo gelijk is aan de situatie, zoals die werkelijk was en aan de uitzonderlijk zware verantwoordelijkheid, die in be zettingstijd op een burgemeester rustte. Er is in de afgelopen maanden van verschillende zijden sterke morele druk op mij uitgeoefend, enerzijds om als burgemeester heen te gaan. anderzijds om dat niet te doen. Wanneer ik thans het eerste heb ge- ko-en, dan vindt zulks zijn oorzaak in mijn overtuiging, dat een burge meester, zeker als hij reeds enige jaren in een bepaalde gemeente werk zaam is geweest, moet kunnen steu nen op het vertrouwen van zijn ge meentenaren, van welke groepering zij ook mogen zijn. Na de nota der regering, geadviseerd door de heren Donner, Ebels en Neher, en ook na de beschikking van de Hoge Raad bleek, dat het vertrouwen in de omvang, die ik meen, dat voor een goede ambtsuitoefening aanwezig moet zijr, niet in voldoende mate was terug gekeerd. Voor zover ik dit op het ogen blik kan overzien, mag ook na de krach tige verdediging van het standpunt der regering bij de Kamerdebatten op vrij dag 6 juli, waarvoor ik hier mijn er kentelijkheid wil uitspreken, toch niet worden verwacht, dat de basis van het vertrouwen zo breed zal zijn als ik voor een voortzetting van mijn werk nodig acht. Ik wil niet verheimelijken dat het voor mij en de mijnen een groot ver driet is na de uitspraken van ons hoog ste rechtscollege en van de regering op deze wijze een ambtsvervulling van meer dan achttien jaren te beëindigen. Wat hiervan zij: ik meen, dat ik na de publikatie in het begin van dit jaar mijn plicht tot het uiterste heb gedaan. Dit is mij mogelijk geweest, omdat ik er innerlijk van overtuigd was en ben, dat ik steeds naar beste weten heb ge handeld. En voorts omdat ik na het gebeurde in Hazerswoude daarop zelf bij de bevoegde autoriteiten te gepaster tijd bij herhaling heb gewezen. Moskou wil, naar het voorbeeld van Parijs, zo veel mogelijk het lawaai van het verkeer dempen. Zo zullen auto mobilisten met ingang van 1 aug. geen gebruik van hun claxons meer mogen maken. Op het ogenblik worden de voet gangers er met behulp van auto's met geluidsinstallaties op gewezen, dat zij voor die tijd op de juiste manier moe ten leren oversteken. In Leningrad worden soortgelijke maatregelen getroffen, terwijl er daar ook een verordening van kracht is ge worden, waarbij 't verboden wordt zon der reden op straat te fluiten of te schreeuwen. Ook mag men geen bele diging of door de censuur verboden uit drukkingen uiten, terwijl het ook ver boden is „zonder reden burgers of bur geressen aan te spreken". Het parlement van Saarland heeft be sloten, dat met ingang van 1 januari a.s. de Saarlandse vlag, blauw-wit-rood met een wit kruis, verdwijnen zal. Deze vlag is tien jaar het symbool van het auto nome Saarland geweest. Na 1 januari zal voor het Saarland de vlag van de Westduitse bondsrepu bliek, zwart-rood-goud, gelden. Thans meen ik, dat noch van mijn vrouw, .toch van mij in redelijkheid meer mag worden verwacht. Wetend, dat niet ikzelf mijn levensweg bepaal, doch l'ij, die het Al bestiert, Die dit deed in het verleden en dit ook in de toekomst doen zal, heb ik thans in volle persoon lijke vrijheid de conclusie getrokken, die mij toeschijnt de enige te zijn en mijn ontslagaanvrage aangekondigd, die inmiddels aan Hare Majesteit de Konin gin is toegezonden. Wanneer het Hare Majesteit moge behagen mij het ge vraagde .tslag te verlenen, hoop ik v u, dames en heren, leden van de ge meenteraad, nader afscheid te mogen nemen. Ik moge u thans voorstellen over t. gaan tot de orde van de dag. Bij de voorlezing van deze verklaring waren alle raadsleden aanwezig, met uitzondering van de heren Hylkema en Smitskamp. die bericht van verhinde ring hadden gezonden. Bij ontstentenis van laatstgenoemde, die nestor is van de Haagse raad, werd de verklaring van mr. Schokking be antwoord door de heer Swart (CHU), die zeide, dat de mededeling over 's bur gemeesters ontslagaanvrage voor de raad schokkend was. De aangelegenheden, die in het geding waren, liggen, aldus de heer Swart, buiten de beoordelingsbe voegdheid van de raad, maar dit wil mei zeggen, dat zij de raad onberoerd heb ben gelaten. Voor het ogenblik wilde spr. zich niet uitvoerig tot de burge meester wenden, omdat daartoe op een ander moment nog de gelegenheid zal zijn. Hij besloot zijn korte verklaring met de bede, dat God de heer en me vrouw Schokking Zijn steun en kracht niet zou mogen onthouden. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft maarschalk Boelganin in ant woord op diens brief van juni -. mee gedeeld. dat hij de individuele ontwa pening door de volkeren „nuttigmaar op zichzelf genomen niet voldoende acht om de internationale veiligheid te be vorderen. „Voor dit laatste is het nood zakelijk, aldus Eden, dat de ontwape ning plaats vindt bij een internatio nale overeenkomst, die voorziet in een doelmatige controle en inspectie en af doende beschermingsmaatregelen tegen onverwachtse aanvallen. De westerse mogendheden hebben gedurende de af gelopen tien jaar aanhoudend pogingen gedaan om een dergelijke overeenkomst te sluiten". De christen-democratische senator Umberto Tupini is wederom tot bur gemeester van Rome gekozen. Een week geleden had hij in de gemeenteraad ook al de meeste stemmen op zich ver enigd. Toen had hij echter voor de be noeming bedankt op verzoek van de vier regeringspartijen en de sociaal-de mocratische vice-premier Saragat, die er bezwaar tegen hadden, dat Tupini gekozen was met steun van de tien af gevaardigden van de „Italiaanse sociale beweging", een neo-fascistische organi satie, en de vertegenwoordiger van de - eveneens rechtse - „monarchistische volkspartij". Desondanks kreeg Tupini ditmaal, be halve de stemmen van de 27 christen democraten, drie sociaal-democraten, drie liberalen en een republikein, op nieuw le steun van de neo-fascisten en de afgevaardigde van de „monarchis tische volkspartij". De linkse socialis ten en communisten zorgden ervoor, dat de radicale kandidaat Cattani 28 stem men kreeg. Vijf vertegenwoordigers van de „nationale monarchistische partij" onthielden zich van stemming. (AFP) Zondag 15 juli is de dag waarop het 350 jaar geleden is, dat Rembrandt van Rhijn te Leiden werd geboren. Behalve in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt het feit ook herdacht in de Pieterskerk te Lei den en wel op donderdag 12 juli, des namiddags te 3 uur. Voor deze gelegenheid heeft Herman Strategier een Cantate gecomponeerdin op dracht van de stad Leiden, voor alt, bariton, gemengd koor en orkest. De tekst is samengesteld door Jan Engelman uit oorkonden en levens- beschrijvingen uit de zeventiende eeuw. Wij luten hem hieronder volgen. De uitvoering staat onder leiding van Willem Mizée. De alt-soliste is Annie Hermes, de bariton Leo Ketelaars. Het koor is gevormd uit leden van Leidse koren, de begeleiding is toevertrouwd aan het Residentie- Orkest. stellen, oo zult gy de verborgent- heden, daer gy nu nae vraegt, tijts genoeg ontdekt zien. Rembrandt, gasthuis van krankheid ieè'ren in 't werk stellen, en al 't en vol murmureeren, geene men ter handt slaet, poogen te met een groot crucifix, met niet an- verstaen. En dit kunt ge in 't vader- ders versierd, jant alderbest behartigen, berey U waar het klaaggebed ademt uit vuil daer, als in d'eerste schooien, in de en verteren, grondregels, om daer nae in hooger door een bundel van winterlicht schoolen tot hooger beschouwingen plots'ling doorzwierd. bequaem te zijn. Leer vooreerst de (vert. Jan Engelman) rijke natuer volgen, en wat er in is naebootsen. De Hemel, d'aerde, de zee, 't gedierte, en goede en booze menschen, dienen tot onze oeffening. De vlakke velden, heuvelen, beeken en geboomten, verschaffen werx ge- „Dit jaar 1606 byzonder vrugtbaar in 't voortbrengen van brave Konste- noeg. De steeden, de marten, de ker naars deed ook op den 15 van Wie- ken, en duizent rijkdommen in de demaand aan den Ryn buiten Leyden Natuer, roepen ons, en zeggen; kom Rembrant te voorschyn komen. Zyn leergierige, beschouw ons, en volg Vader werd door de wandeling Her- ons nae. G« zult in 't vaderlant zoo man Gerritzen van Ryn geheeten, veel aerdicheit, zoo veel zoeticheit. zynde een mulder op de Korenmolen en zoo veel waardicheit vinden, dat, tusschen Leyerdorp en Koukerk aan als gij t eens wel gesmaekt had, gij U leeven te kort zoud keuren, om alles wel uit te beelden. En in deeze min ste voorwerpen kan men al de gront- regels leeren in 't werk stellen, die tot de alderheerlijkste dingen be- hooren." tusschen Leyerdorp den Ryn, en zyn moeder was Neel- tje Willems van Zuytbroek genaamt." „Zijne ouders hem ter scholen be- stedet hebbende omme metter tijdt te de daer naer te brengen tot de Leyt- Qemeente St. Anna Parochie sche Academie, op dat hij tot zijne Jaeren ghecomen wesende de Stadt „Anno 1634 den 22 Jumj sijn in t •nde tgemeene besten met zijn we- houwelijck bevestigd Rembrandt tenschap zoude mogen dienen ende Hermens van Rhyn, tot Amsterdam helpen bevorderen, en heeft daer toe woonachtigh ende Saskia van Ulen- gants geen lust ofte genegenheyt borgh, nu tot Franeker woonachtigh. gehadt, de wijle zijne natuyrlicke be- weghingen streckten tot de Schilder- V 1 en de Teycken Conste; Waer omme zyluyden genootsaeckt geweest zijn, haren Soon uyt de Schole te nemen, „Echter zal dat zelve werk, hoe ende volgende zijn begeeren te bren- berispelijk, na mijn gevoelen al zijn gen ende te besteden, by een schilder meedestrevers verdueren, zijnde zoo omme by deselve te leeren de eerste schilderachtich van gedachten, zoo zwierich van sprong, en zoo krach- tich, dat, nae zommiger gevoelen, al d'andere stukken daer als kaerte- blaren nevens staen." fundamenten ende beginselen van dien. „Volgende dit besluyt hebben zy hem gebracht by den welschilderende Mr. Jacob Isaacxzoon van Swanen- burch, omme van denzelven geleert VII. Süskiü's testament ende onderwesen te werden, by den- welcken hy gebleven is omtrent de „Dat Rembrandt van Rhijn, hare drie Jaeren, ende also hy gheduy- man, in volle possessie ende vrucht- rende denzelven tijt, zoo zeer toege- gebruyek van alle hare testatrices nomen hadde, dat de Const Liefheb- naer te latene goederen sal blijven beren daerinne ten hoochsten ver- sitten, tot herhuwens" wondert waeren, ende dat men ge- T/TJJ Hcndrirkip en Titus noechsaem konde sien, dat hy met- V 111Cienül ICR je en 1 IIUS ter tijdt een uytnemende Schilder „Verclaerden overeengecomen ende soude werden. So heeft zijn Vader verdraghen te sijn over seeckere com- goet ghevonden, hem te besteden pagnie en handel van schilderijen, ende te brengen by den vermaerden papiere kunst, kooper- en houtsnede, schilder Pieter Lastman, woonende item drucken van deselve, raritey- tot Amsterdamme, op dat hy door ten en alle ap- en dependentiën van denselven vorderende beter mocht ge- dien." leert ende onderwesen werden. „ende heeft daerinne soo gelue- vriendelij ck daertoe bidt en sooda- kich gheweest, dat hy geworden is nighe macht geft als eenigsins is ver een van de tegenwoordighe ver- eyscht, selffs oock omme de goe- maertste Schilders van onse eeuwe. deren, roerende en onroerende uyt „De wijle dat sijne Konst ende arbeijt de Borgeren ende Innewoon- deren van Amsterdamme ten hooch sten behaechde ende aengenaem was, ende dat hy veeltijden versocht wer- de omme 't zy Conterfeytselen ofte ander stucken aldaer te maecken, zoo heeft hij goet ghevonden hem van Leyden te transporteren naer Amsterdamme „Als ik mijn meester Rembrandt eens lastig viel, met te veel oorzaek vragen, zoo antwoordde hij zeer wel: Schikt u daer nae, dat gy 't geene gy aireets weet, wel leert in 't werk eygener macht te vercopen" Op zijn Rembrandts dat het sap gelijk drek langs het stuk neer- loope Rembrandt, gasthuis van krankheid en vol murmureeren, met een groot crucifix, met niet an ders versierd, waar het klaaggebed ademt uit vuil en verteren, door een bundel van winterlicht plots'ling doorzwierd. 35. Hard lopend is Erwin Aranrod achterna gegaan en wederom probeert hij haar over te halen, toch geen gevolg aan haar plan te geven. Laat mij dan gaan, smeekt hij bijna, ik ben zijn vriend en wil dit juist nu voor hem doen. Jij, als koningin, hebt nog andere verplichtingen. Even kijkt Aranrod hem aan en zegt dan rustig: Ga nu heen, Erwin, ik ben vast besloten. Dan gaan we samen, houdt Erwin koppig stand en samen staan ze even later voor Ondur, die nog steeds Axe aan het koord vast heeft. Trots en uit de hoogte spreekt Aranrod de grijnzende reus aan: Ik ben mijn afspraak nagekomen, maar gij niet, want Axe is nog steed* gebonden! Nee, zegt Ondur het is niet volgens afspraak, want if, bent niet alleen. Maar die knaap daar ken ik ook, wijst hij op Erwin. HW is het, die een knokpartij met deze Axe had om jou hè? Wel, ik heb een nieuw voorstel, een prachtig voorstel! Hij grijnst loerend naar Aranrod ®n gaat voort: Die knaap daar bij je houd ik ook hier en dan zal ik het1 nóg een keer samen laten vechten, goed vechten, weet je! Want degeen dle wint is vrij! Maar jij blijft mijn gevangene. (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van Economische Za ken in Den Haag is men geneigd het teit, dat tijdens het jongste handelsoverleg met de Sowjet-Unie er voor uitvoer van onze kaas, boter en vlees naar Rusland geen mogelijkheid bleek te zijn, terwijl kort daar na bleek, dat de Russen deze produkten wel uit Denemarken gaan importeren, vrij nuch ter op te vatten. Op het eind van de vorige maand kwam er na langdurige onderhandelingen een protocol tot stand voor de Russisch-Ne- derlandse handel over 1956. Deze overeen komst voorziet in export van Russische zij de tarwe, gezaagd hout. kolafosfaat, dwars liggers, antraciet, katoen, bont en diverse chemische produkten. Nederland kan aan Rusland leveren: drie schepen van 6500 ton. leder, geneesmiddelen, plantaardige en dier lijke oliën en vetten, haring, specerijen en chemicaliën. Volgens een publikatie in de New York Times moesten de Nederlandse onderhan delaars tijdens de besprekingen tot hun ont steltenis vernemen, dat de Sowjet-Unie geen belangstelling had voor Nederlands voor naamste produkten: vlees, kaas en boter. Sinds 1953 importeerde de Sowjet-Unie be langrijke hoeveelheden van deze artikelen uit Nederland, (In de handelsovereenkomst over 1954 waren opgenomen 15.000 ton roomboter, 10.000 ton vlees en 3000 ton kaas). Van Russische zijde werd gesteld, dat de Sowjet-Unie deze produkten niet meer importeerde. Enige weken later bleken ze echter wel voor te komen in een nieuwe handelsovereenkomst tussen Rusland en Denemarken. Toen Nederland hier de Russische onder handelaar, de heer E. P. Gourov, op atten deerde, kreeg men ten antwoord, dat de Deense premier kortgeleden een bezoek nad gebracht aan Moskou. De aankoop van ge noemde levensmiddelen bij de Denen was een presentje van de Sowjets, dat de Deen se premier terugkerend naar Kopenhagen mee naar huis kon nemen. Nederland heeft een lesje geleerd in Moskou's handelstak- tiek, aldus de New York Times. De op vatting in Den Haag is, aldus genoemd blad, dat Moskou de afkondiging van een han delsovereenkomst als een soort diplomatie ke manoeuvre beschouwt. Een zegsman van het ministerie van Economische Zaken gaf ons desgevraagd als commentaar, dat de handel met Rus land slechts een fraktie uitmaakt van onze gehele buitenlandse handel, dat de in de overeenkomst genoemde contingenten slechts minima zijn, welke voor uitbreiding vat baar zijn en dat het niet opnemen van con tingenten voor bepaalde produkten niet de mogelijkheid uitsluit, dat er in deze arti kelen alsnog handel gedreven kan worden. Men ervaart in Den Haag het gebeurde uiteraard als minder aangenaam, doch acht bet, naar onze indruk, voor wie de rode handelstaktiek kent niet zo verrassend. De Zwitser Schaer, kopman van de Zwitserse ploeg, is vandaag niet gestart in de vijfde etappe van de Tour de France. In de eerste dagen van de wedstrijd is Schaer enkele malen gevallen. Bij een van die gevallen kreeg hij een handvat van zijn stuur tegen de borst en sedert dien had hij last met de ademhaling. Horizontaal: 1. afwezig - Europeaan 2. voortdurend - hoogste punt 3. sterk dalend - zilverpopulier 4. pret - knevel 5. neushoorn 6. onder anderen - rechtsgeleerde 7. 2500 - excommuni catie 8. zinnebeeldig verhaal - op deze wijze 9. omheining - lager onderwijs - zure vloeistof 10. Hilversum 11. ten honderd - wig Verticaal: 1. suf 2. voordeel - eenheid van stroomsterkte 3. gedachteloze gewoonte - havenstad in West-Afrika 4. oplaag - da capo 5. duin - rechtbank 6. ter overneming - vrucht van 90 sojaplant 7. wrok - heilig 8. landman - lang smal hout 9. auto-rally - bergruimte 10. dicht - rund - weefsel 11. brede blatte herendas Blijkens gegevens van de Nederland- sche Bank is het balanstotaal van de 35 representatieve handelsbanken in mei gestegen van 8.077,1 tot 8.103,6 miljoen. De ontwikkeling van enkele hoofdpos ten was als volgt: debiteuren overheid (kredietverlening aan provincie, ge meenten en waterschappen) f210,4 mil joen (uit. apr. 197,7); overige debiteu ren (kredietverlening aan anderen) f3.007,9 (2.974,3) milj.; deposito's en spaargelden f 1.568,7 (1.710,6) miljoen; creditsaldi der banken f 617,2 (586,2) milj.; creditsaldi van cliënten f4.060,1 (3.831,2) milj. en opgenomen gelden (daggeldleningen enz.) f 131,1 (168,9) miljoen. Hierin zijn begrepen de cijfers van de vier grote bankiersbanken, waarvan het balanstotaal is gestegen van f 5.428,6 tot f5.429,4 milj. De post overige de biteuren steeg hier van f 1.950,6 tot ƒ1.961,6 miljoen en creditsaldi van cliënten liepen op van f 2.828,4 tot f3.013,7 miljoen. De uit de tiende eeuw daterende Sint Vitusabdij op de Elterberg, die ernstig van het voorbije oorlogsgeweld heeft geleden en ook voor de oorlog reeds in verwaarloosde toestand verkeerde, wordt gerestaureerd. Onder leiding van de architecten ir. Deur uit Nijmegen en ir. Koster var het bisdom Münster, zijn de herstel-werkzaamheden reeds begonnen. De totale kosten zijn getax eerd op 850.000,- waarvan 60 pet ten laste van de Staat der Nederlanden komt. De resterende 40 pet worden door het bisdom Münster, waaronder Elten ressorteert, gedragen. De histo rische Sint Martinuskerk in Elten is reeds geruime tijd in restauratie. Het leeuwenaandeel van deze arbeid wordt belangeloos door de parochianen ver richt. Indonesië en België hebben een over eenkomst getekend voor de verwerking in België van een deel van de katoen, die Indonesië aankocht volgens de met de Ver. Staten gesloten overeenkomst inzake surplusgoederen. België zal ka toen ter waarde van 3 miljoen dollars tot garen en stukgoederen verwerken. Der gelijke overeenkomsten zijn ook geslo ten tussen Indonesië en Groot-Brittan- nië, West-Duitsland en Hongkong tot een totale waarde van 10.5 miljoen dol lar. Onderhandelingen met Japan zijn gaande. Japan zou voor een bedrag van 11.5 miljoen dollar aan katoen verwer ken. De schooltentoonstelling „De Zeevaart", die door een Amsterdamse scheepvaart maatschappij is ingericht, stond dezer dagen in Monnikendam. De belangstel ling was groot en niet alleen uit Mon nikendam. Ook uit Volendam en van Marken kwamen de jonge bezoekers. Deze foto's tonen een groep Markense meisjes vol belangstelling voor een kom pas en een sextant en een touwtrek wedstrijd tussen Volendamse jongens en Marker meisjes. De Amerikaanse vertegenwoordigers, die deel nemen aan de onderhandelin gen tussen de V. S. en Nederland over het instellen van nieuwe Nederlandse luchtroutes boven Amerikaans gebied, hebben verzocht de hervatting van deze onderhandelingen acht dagen uit te stellen. Dientengevolge zullen de onder handelingen, die gisteren hadden moe ten beginnen, pas op volgende week dinsdag worden hervat. Als reden wordt van Amerikaanse zij de opgegeven, dat de nadere beschou wing van de tot nu toe door de V. S. aangenomen houding meer moeilijk heden blijkt op te leveren, dan men had verwacht. De besprekingen gaan over het Nederlandse verzoek luchtver- bindingen tussen Amsterdam en Los Angeles en Amsterdam en Houston in Texas via Montreal te mogen openen. Tot dusverre hebben de V. S. zich tegen dit verzoek verzet. By de zondag j.l. gehouden verkiezin gen voor 127 zetels de helft van de Japanse Senaat hebben de socialisten aanzienlijke winsten geboekt. Die win sten zijn niet groot genoeg om een rege ringswisseling te bewerkstelligen, zodat, naar aangenomen wordt, de (conserva tieve) liberale democraten hun meerder heid zullen behouden. De verliezen der laatstgenoemden zullen uolgens waar nemers echter wel tot gevolg hebben, dat de regering haar voorgenomen her vorming van de grondwet en haar po litiek van herbewapening niet zal kun nen uitvoeren, 62 procent van Ue 51.000.000 Japanse kiezers heeft gestemd. Van de vrouwe lijke kiezers heeft 58 procent haar stem uitgebracht. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen 1.374 personen, die ervan worden beschuldigd inbreuk te hebben gemaakt op de strenge Japanse kies wet (Reuter). Het Japanse Hogerhuis telt 250 leden. Volgens de niet-volledige uitslagen be zetten de socialisten daarvan thans 79. Zij hebben een winst geboekt van 21. De conservatieve regeringspartij is drie zetels gedaald en op 119 zetels gekomen, maar een met haar verbonden groepering, de „Parij van de Groene Vanen", heeft 19 zetels verloren. Er moeten nu nog zeven zetels worden verdeeld. (Reuter). De reeds lang verouderde Mete°£ straaljager heeft zich door de aan^j, zigheid van deze vooruitstrevende de®j, nemers niet laten afschrikken; sfl stuntteam van vier Meteors neemt het programma deel. Er zal echter ,j gestunt worden met formaties Hunt en Thunderstreaks, terwij] de oude V trouwde Harvard, stunter bij uitnerne' heid, uiteraard ook dit keer n'ttraCe ontbreken. Iets nieuws is een |ucj vgIJ tussen twee straaUesviiegtutéen Fokker. Het programma vermeldt verder n de start van twee Thunderstreaks, rn, behulp van raketten, een bomaanval scheervlucht en een landing met dp hulp van remparachutes. het voorv' gen van de Sabre-naehtjager met bruikmaking van een nabrander, Fokker Friendship en een Super C° stellation van de KLM. De parach sprongen worden verzorgd door tf leden van de Nederlandse Parach"1'!- ten Club. Verder zullen er demonst', ties worden gegeven met helikopt® terwijl ook het nummer „Crazy FlVps weer op het programma voorkomt. „j. Marineluchtvaartdienst zal met NePLt nes, Avengers en een Mariner aan vliegfeest deelnemen Noodlanding van Harvard Al Gisteren heeft een „Harvard" van. vliegbasis Leeuwarden nabij het vl'^, veld een noodlanding moeten Het toestel raakte tijdens een sch® vlucht over het vliegveld met de PJ- pellers de grond, waardoor het onrt1 ;<t dellijk snelheid verloor. De piloot .j met grote tegenwoordigheid van f?®. \i het toestel, dat nog voldoende snelh e' had, over de bijgebouwen van vliegveld te manoeuvreren en het na enkele kilometers verder in b" ,1, landing op het weiland neer te z®1 jje juist tussen twee diepe sloten In. „t® bestuurder kwam er met een .tea' hoofdwond af. Een aantal journal^ ge- die naar een persconferentie waren j^t komen waar het programma /an ef vliegfeest bekend werd gemaakt, van de noodlanding getuige. Bij de Rijkspostspaarbank werd 56 ingelegd 67,8 min. en terugbe' f- 47,4 min., hetgeen een positief sP/v®.' verschil opleverde van 20,4 ml"; v, J' rige maand 31,1 min. en in jun'l (F 5,3 min.). In 1956 is tot dusver "Xv R.P.S. gespaard 144,8 min. tegen J ((c' min. in hetzelfde tijdvak van 195* saldo-tegoed per ultimo juni beo efl 1841 min. (vorige maand 1821 ultimo juni vorig jaar 1566 min- In Amsterdam werd bij de ^paarbank ingelegd 7.654.000 en betaald 6.041.000, een oversell®1 ev van 1.613.000 (resp. 3.225.0"® cj) 312.000). In Rotterdam waren de e' fers resp. 4.829.000, 3.159- A 1.670.000 2.337.000 en 240.000) g(T 's-Gravenhage resp. 5.538.000, 4- qO" en 1.400.000 3.237.000 en ve< Het spooroverschot in de tot nu t c. streken periode van 1956 bedroeg ze drie plaatsen resp. {e'fo 11.390.000 en 10.778.000, tegela Q0 9.264.000, 4.466.000 en 5.091- dezelfde periode van 1955.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2