Installatie mr. L. FEITSMA Degrote Teslisstng VUkezrb SLAGERSBEDIENDE B prima verkoopster leerling-verkoopster Als officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank Achtervolgingen in Yelsen ERIC DE NOORMAN Van der Zande moet rusten Auto schoot na botsing tuin in Wanneer gaat U met vakantie? KRUISWOORDRAADSS1 Twee jongens uit zee gered Dodelijke val in zeeschip De zaak-Zon nebloem „Tast-Toe Zelfbediening 69 „TAST-TOE" Maurits de Kat WOENSDAG 11 JULI 1956 PA&fi Na het scheren: Pitralon! Voor sneller huidherstel en mannelijke verfrissing RENAULT FREGATE geeft 12 maanden garantie Garage Den Hout Faillissementen Geslaagd lR.-k. openbare leeszaal N en bibliotheek Haarlemse muziekschool VOETB ALWEDSTRIJ DEN VAN „WINFRIED" Z ANDVOORT Les petits chanteurs in Zandvoorts St.-Agatha99 Tiroler Kapel uit Haarlem concerteert Velsen naar Bergisch-Gladbach Spaarbank Haarlem Vechtpartij in Haags woonwagenkamp berecht iimwp a.' legen halve of zeer lage prijzen voor BABY en KLEUTER Functie in Duits bedrijfsleven voor mr. Schokking Mij niets van hekend Tot borsthoogte in de modder gezakt '*1. Oplossing kruiswoor draa ■wam dinsdag j R.-K. KLINIEK „BETHLEHEM" - JUFFROUW voor de Verpleegsters- huishouding - HUISHOUDELIJKE HULP voor de V erpleegaf deling - KEUKENMEISJE 16 Gevraagd: COTEX - Anegang 25, Haarlem, tel. 18118 gevraagd. LAAN, Spaarnwouderstraat 100 WAARDEBON KLEVERPARKWEG 11 Advertentie Neem een Pitralon-huid Reads vanaf f 1.25 per flacon Pitralon verzacht, verkoelt en desinfec teert Uw huid. U scheert U dag na dag soepeler, zachter en snellerI Vraag de mannelijkste scheerlotion. Vraag om Pitralon Pitralon aangewend Infectie afgewend I Scheerdershuid verwend! Tijdens een speciale zitting van de Haarlemse rechtbank is dinsdagmorgen mr. L. H. Feitsma tot officier van jus titie te Haarlem geïnstalleerd. De plechtigheid geschiedde in aanwezig heid van leden der rechterlijke macht, van het openbaar ministerie, de griffie en vele advocaten. De acte van beëdi ging werd voorgelezen door de substi tuut-griffier, mr. G. A. M. v. Leeuwen. Vervolgens verklaarde de vice-presi dent, mr. C. E. Muller, de nieuwbe noemde officier van justitie geïnstal leerd. Mr. Muller zei dat volgens artikel vier van de wet op de rechterlijke or ganisatie de installatie bestaat uit de eenvoudige, simpele voorlezing van de acte van beëdiging, maar dat een inge nieuze wetsinterpretatie het mogelijk heeft gemaakt dat de zitting na de in stallatie kan voortduren. Mr. Muller herinnerde aan het afscheid van mr. B. v. d. Burg, die evenals de nieuwe officier van Friese afkomst is. Mr. Feitsma is van 1939 af als aanklager bij het openbaar ministerie werkzaam geweest, eerst als ambtenaar bij het kantongerecht, daarna tot 1952 als sub stituut en sinds dat jaar als officier bij de Groningse rechtbank. De taak van het openbaar ministe rie, aldus mr. Muller, is door Thor- becke al vóór 1848 in een voorstel tot herziening van de bestaande grondwet scherp gezien. Thorbecke legde in een speciaal artikel vast dat het de taak Is van het openbaar ministerie om bij de vervolging niets anders dan de rech terlijke ernst, niets dan de rechtvaar digheid, te laten prevaleren. Dit is het richtsnoer dat de leden van het open baar ministerie dienen te volgen. Mr. v. d. Burg, aldus mr. Muller, had een open oog voor de moeilijkheden van de verdachte en de reclassering, wij ho- pn dat u het tweeledige richtsnoer net zo zult volgen. Mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, substituut-officier bij de Haarlemse rechtbank, voerde vervolgens het woord. Hij memoreerde dat er de laat ste 25 jaar geen officier van buiten" in Haarlem is gekomen. Mr. Paardekoper Overman, mr. Sikkel en mr. v. d. Burg, zij allen werden hoofd van het open baar ministerie na enige tijd als sub stituut in Haarlem werkzaam te zijn geweest. Het is goed, aldus mr. v. d. Advertentie Weet U nóe een fabriek, welke dit geeft? en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal af gelegde km. Prijzen vanaf f 7500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168, H'lem, Tel. 12138-15056 De Rechtbank te Haarlem heeft op dins dag 10 juli geen faillissementen uitgespro ken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 9 juli geëindigd het faillissement van Klaas Breed te IJmui- den, gemeente Velsen. Rechter-Commissa- ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Colenbrander, Beverwijk. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 10 juli is met ingang van 4 mei voor de tijd van 1 jaar definitief surséance van betaling verleend aan Cor nells Jacobus Gorter, eigenaar van „Gor ters Emballagebedrijf" te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer, met benoeming van mr. H. Jonker, te Haarlem, tot be windvoerder. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 10 juli is de op 16 juni 1953 verleende surséance van betaling aan Th. H. A. Kamer, handelende onder de firma Haarlemse Koper- en Metaalgieterij, te Haarlem, wederom verlengd voor de tijd van anderhalf jaar met ingang van 18 mei 1958. Bewindvoerder: mr. F. M. Ober man, te Haarlem. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 10 juli werd gehomologeerd het akkoord, aangeboden in de surséance van betaling van F. J. van Dam, te Haar lem, aldaar zaakdrijvende onder de naam fa. F. J. van Dam. Bewindvoerder: mr. F. M. Oberman te Haarlem. Voor het eindexamen H.B.S. B van het Coornhertlyceum te Haarlem zijn ge slaagd: de dames: N. Bijster, T. v.d. Wa teren, R. M. Witkamp. L. van Houten, I. Vandehoek, E. v.d. Werken en T. v.d. Meulen, allen te Haarlem, E. E Elderen- bosch te Heemstede, A. A. van Wijk en L. M. I. Kuiper te Overveen, J. J. E. IJs- sel de Schepper te Aerdenhout, J. M. Wigchert te Haarlem en H. W. Heeg te Halfweg; de heren: R. Baay, R. H. Kete laar, J. C. Meyer, H. P. Vrolijk, J. Walra ven te Heemstede, H. H. Brandenburg, H. van Brederode, P. H. Fuykschot, A. C. Gisolf, E. J. Ph. Jonkhoff, J. J. Mei link, W. Mensink, L. R. Mur, C. H. Ne- derlof, A. M. C. Verpoorten, P. Engelen berg, H. A. Nietzman, G. v. Putten, A. Houtkruyer, W. C. Smelter, J. Stam, J. H. Vugts en R. Vandehoek te Haarlem, T. van Wijk en R. v.d. Mast te Overveen, F. G. W. van der Lee te Aerdenhout, J. Beeker te Bennebroek, C. den Hartog en F. Henrion Verpoorten te Zwanen burg, E. v.d. Wetering te Sassenheim Afgewezen: twee. De examens zijn hier mede beëindigd. Valk Bouman, dat er deze keer een officier van elders benoemd is. Op het parket komt dan een man met geheel nieuwe gezichtspunten en dat kan een uitstekende invloed hebben. Spr. ver heugde zich er over dat mr. Feitsma de rechtbank komt versterken. „Ik heb ettelijke jaren met u samengewerkt, toen u als substituut-officier in Amster dam vertoefde, en ik hoop dat de ver houding net zo pleizierig en efficiënt zal zijn als in die dagen." Mr. F. v. d. Goot, deken van de orde van advocaten in Haarlem, sprak de verwachting uit dat de geest ook in de toekomst ovei de letter van de wet zal zegevieren en dat de verstandhou ding tussen het openbaar ministerie en de leden van de balie gelijk zal zijn aan die zoals zij was bij het bewind van mr. v. d. Burg. Na deze woorden namen velen de gelegenheid te baat om mr. Feitsma in de raadkamer persoonlijk welkom te heten. Jongste aanwinsten: Chr. Arnothy: Dieu est en retard. H. Bosco: Les Balesta. L. Bujeaud: La barre aux faucons. L. Casamayor; Saintejoie. J. Cayrol: Le déménagement. J. Cay- rol: L'espace d'une nuit. G. Cesbron: Vous verrez le ciel ouvert. Y. Chauffin: 1. Que votre volonté soit faite. 2. Le combat de Jacob.3. La porte des Hé- breux. 4. Le voyage de Tobie. J. Green: Le malfaiteur. C. Jaunière: Un regard bleu. J. Malègue: Augustin. F. Marceau: Les élans du coeur. E. Peisson: Dieu te juge! J. de la Varende: L'amour de monsieur de Bonneville. Vrijdag 13 juli 's avonds 8 uur geven leerlingen van Leendert Huges en Piet Vincent een uitvoering in de grote zaal van de muziekschool aan de Nieuwe Gracht. Het programma bevat werken van J. S. Bach, L. van Beethoven, F. Menndels- sohn, G. Pierné, L. Orthel e.a. Het seizoen 1955-1956 wordt door de R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" afgesloten met een voetbalwedstrijd, en wel tegen een combinatie van de Her man RobbersstraatKarei Doorman laan. Deze wedstrijd wordt gespeeld op donderdag 19 juli om 7 uur op het ter rein van het Provinciaal Ziekenhuis, gelegen achter de Ruïne van Brede rode. De laatste oefenavond wordt gehou den op dinsdag 17 juli. Ddat Abbé Pierre zijn vrien den uit de Parijse banlieue niet alleen huizen, kleding en voedsel verschaft, maar in zijn werk, en spe ciaal in het jeugdwerk nog een koor weet te formeren, dat met het grootste gemak een programma polyphone mu ziek uitvoert, dwingt toch grote bewon dering af. Gisteravond gaf dit koor, dat de naam draagt „Les petits chanteurs d' lie de France", in de Zandvoortse Sint-Agathakerk een concert met werk van Lassus, van Berchum, des Prés, Bach en Mozart, gevolgd door een kort lof. De verschillende stukken werden af gewisseld door een toepasselijke tekst welke door de kapelaan der parochie op uitnemende wijze werd vertaald en uit gesproken. Over de kwaliteiten van het koor kun nen wij helaas niet onverdeeld enthou siast zijn, hoe ontwapenend de zanger tjes in hun witte toga's ook waren. De dirigent, wiens naam onvermeld bleef, maakte te veel gebruik van een opge voerde borststem, welke een stugge metalige klank veroorzaakt. Bij sterk zingen, wat nogal eens voorkwam, ont neemt dat aan de jongensstem de char me. Bij de tenoren en bassen wvas het stemgebruik veel beter. Daar was de klank warm en buigzaam. De program masamenstelling en- uitvoering getuig den echter, op een enkele uitzondering na, dat de dirigent over een goede smaak en een exacte dirigeertechniek beschikt. De vele luisteraars zullen zon der twijfel een goede herinnering bewa ren. Een compliment aan hen, die dit concert mogelijk maakten. LOEK NELISSEN. De serie zomeravondconcerten van de stichting „Touring Zandvoort" wordt a.s. donderdag geopend met het optre den van de populaire Tiroler Kapel uit Haarlem. Deze zal die avond concerteren in de muziektent op het Raadhuisplein te Zandvoort. Om twaalf uur vannacht trof een agent op de Rijksweg in Santpoort een bromfietser midden op de rijbaan aan. Toen hjj de man staande wilde houden, nam deze de vlucht. De agent zette op de fiets de achtervolging in. De rit ging door Santpoort, terug naar de Rijksweg en toen de Delftlaan op. De agent wist daar de man zo dicht te naderen dat deze de bromfiets aan de kant van de weg gooide en het land in vluchtte. Tus sen verderop gelegen nieuwbouwblok- ken is hij tenslotte verdwenen. De bromfiets is in beslag genomen. Een paar uur eerder deed zich op de Havenkade in IJmuiden een soortge lijk geval voor. Een personenauto maakte een zo gammele indruk, dat de bestuurder gesommeerd werd te stop pen. Hij reed echter door en de agent kon ternauwernood het vege lijf redden. In de politie-auto zette hij de achter volging in. De vluchteling werd In de Linnaeusstraat achterhaald. De be stuurder bleek een 28-jarige koopman uit Haarlem te zijn. In zjjn wagen had hij drie opvarenden van een coaster, die caf's bezocht hadden en die hij naar hun schip zou terugbrengen. De wagen is in beslag genomen en de be stuurder is ingesloten. Het niet gevolg geven aan de sommatie tot stoppen houdt juridisch de mogelijkheid in de man poging tot doodslag ten laste te leggen. Deze week viert Bergisch-Gladbach zijn eeuwfeest. De gemeente Velsen is uitgenodigd daarbij Nederland te vertegenwoordigen. In verband hierme de zullen wethouder C. P. J. Maas en gemeentesecretaris J. Veenstra vrijdag naar de Duitse stad op 15 km van Keulen vertrekken. Zij zullen daar o.a. deelnemen aan de internationale ver broederingsdag. Zondag wordt deze overigens kleine Velsense deputatie te rugverwacht. In september zal een groep van 15 jongeren deelnemen aan de internationale jeugdweek, die dan in Bergisch-Gladbach wordt gehouden. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in juni ƒ1.978.865, en de terugbetalingen 1.650.723, zodat het spaaroverschot 328.142, beliep. In dezelfde maand werden 835 nieuwe spaarders ingeschreven. In de eerste helft van dit jaar bedroe gen de totale inleggingen 12.801.689, en de terugbetalingen 9.315.920. Het spaartegoed steeg hierdoor in de eerste helft van dit jaar met een bedrag van ƒ3.485.769, tot een totaal van ƒ45.212.184. Het aantal spaarders steeg gedurende dit jaar met 1789 tot een totaal van 78.539. Per ultimo juni waren 11.142 spaarbusjes in omloop. (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft een vecht partij in een woonwagenkamp aan de Loozerlaan in Den Haag berecht. De officier van justitie eiste tegen een koopman, die tijdens de vechtpartij een collega, met een broodmes had gewond, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Uitspraak 17 juli. oG. Uit zijn schuilplaats slaat Eric de voor hem onbegrijpelijke gebeurtenis sen gade. Hij ziet, hoe enkele krijgers van Ondur op Aranrod en Erwin toe komen en hen gezamenlijk met Axe wegvoeren. Vervuld van bange voorge voelens rept de Noorman zich terug naar de bosrand, waar de anderen hem vol ongeduld verwachten. Als hij verslag uitbrengt van hetgeen hij heeft gezien, is de verslagenheid groot. Alleen Svein is van mening, dat ze er op af moeten om al vechtende het drietal te bevrijden, hetgeen echter, gezien de grote overmacht van Ondur's mannen, gelijk zou staan met zelfmo°J En vergeet niet, zegt Eric, dat hun eerste werk zou zijn, wraak te nem&jjjfi de drie gevangenen. Vol deernis ziet Eric, hoe Winonah met moeite 'fl tranen terug houdt. WWat moeten we toch doen? vraagt ze met bej„t.,' stem. Erwin, Axe en Aranrod, overgeleverd aan die woesteling, dat kan toch niet.' Moeizaam brengt Eric uit: We kunnen niets doen, we zijn machteloosj Reeds geruime tijd heeft de marathon kampioen Janus van der Zande uit Hal steren ernstig last van een beenblessure, waardoor hij aan verscheidene wedstrij den niet heeft kunnen deelnemen en zijn prestaties in de wedstrijden, waarin hij nog is uitgekomen, beneden de maat bleven. Deze blessure is thans echter zo goed als hersteld. Alvorens weer aan zijn training te be ginnen, heeft Van der Zande, die ook reeds enige tijd een druk op de borst voelde, zich laten onderzoeken o.a. door een longspecialist waarbij een aandoe ning van een der longen werd geconsta teerd. Op advies van deze specialist heeft Janus van der Zande voorlopig 3 weken volkomen rust genomen. Wellicht zal operatief ingegrepen moeten worden. Naar men ons verzekerde behoeft dit echter nog niet het einde van de mooie sportcarrière van deze lange-afstandlo- per te betekenen. Een definitief uitsluit sel kon hieromtrent echter nog niet ge geven worden. Zijn deelneming aan de Olympische Spelen in Melbourne wordt hierdoor erg onzeker. (Van een verslaggever) Rijdend met flinke vaart zijn maan dag op de hoek van de Joh. Verhulst- straat en de Emmastraat in Amsterdam twee auto's met elkaar in botsing ge komen. De klap kwam hevig aan en één der auto's schoot het trottoir op, door een stevig hek van 1,30 meter hoogte de tuin in om tegen de pui van een huis tot stilstand te komen. Een pas serende voetganger werd nog geraakt, maar niet ernstig. Ook de verwondin gen van de vijf inzittenden der twee wagens bleken achteraf mee te vallen. Een vrouwelijke inzittende van de wa gen die door het hek schoot moest wor den opgenomen met een gebroken lin ker arm. De anderen konden na onde-r zocht te zijn naar huis gaan. De twee auto's waren vrijwel volledig vernield. Een kraanwagen van de poli tie heeft ze weggesleept. Vooral de wa gen die in het hekwerk verstrikt zat gaf de sleepspecialisten moeilijkheden. Advertentie Wy hebben voor Uw kleuters in verband met het grillige weer heerlijk warme KLEDING o.a. VESTJES, BLAZERS, TRUITJES, TRAININGSPAK KEN, TRAININGSBROEKEN, JASJES, MANTELS, enz. ANEGANG 46 Telefoon 14651 GKOTE HOUTSTRAAT 116 - Telefoon 13339 Een wachtmeester van de rijkspolitie uit Delden en een inwoner van Den Haag, hebben maandag twee jongens, die bij Kijkduin in zee gezogen dreigden te worden, heelhuids op het strand ge bracht. De jongens, B. L. en J. E., res pectievelijk 13 en 14 jaar, kwamen uit Rotterdam. De reddende wachtmeester was de 36- jarige A. Aanstoot, de Hagenaar die te hulp schoot was de heer J. de Best (30 jaar uit de Rijnauwenstraat. Volgens een bericht in een der ochtendbladen zou mr. F. M. A. Schok king, nadat het door hem gevraagde ontslag door de Koningin is verleend, een leidende functie aanvaarden in het Duitse bedrijfsleven. Een grote in dustrie in West-Duitsland zou ae schei dende Haagse burgemeester een ver antwoordelijke positie toekennen in haar administratieve apparaat. De heer Schokking gaf als commen taar op dit bericht, dat hem hiervan niets bekend is. Maandag is de 33-jarige havenarbei der C. J. Koning, aan boord van een aan de Javakade te Amsterdam gemeerd liggend Nederlands zeeschip, in een ruim gevallen. De man is aan de ge volgen van zijn val overleden. Het on geluk gebeurde toen bij het openleggen van dat ruim een aantal luiken omlaag stortte. Een andere arbeider die zich genoodzaakt zag in het ruim te sprin gen, liep nauwelijks letsel op. De over ledene laat een vrouw en één kind achter. Maandagmiddag zijn een 13- en éen 14-jarige jongëh, dié zich óp het öpgë- spoten terrein langs de Vondelingen- weg te Rotterdam gewaagd hadden, plotseling tot borsthoogte in de mod der weggezakt. De knapen slaagden er niet in uit de modder te komen en be gonnen luid om hulp te roepen. Ee 48-jarige voorbijganger hoorde hun hulpgeroep en waarschuwde de brand weer, waarna hij de jongens zelf te hulp kwam. Ook hij zakte echter In de modder weg. De brandweer heeft de man en ue beide jongens eruit ge trokken. Zij hadden geen verdere na delige gevolgen ondervonden. i i j V 9 0 n V jr Z6 Sd Xo Xj n XJ XV XJ f9 30 3 JX xs Jv 3t Jl Horizontaal: 1. zangnoot; 3. j stand; 5. énorm stuk steen; 7. P m 9. vervoermiddel; 10. vis: 12. uit d', I 14. soort steen; 16. koraaleilan^.; pers. voornaamw.; 18. heilige (a#- 'f zitplaats; 23. handelsembleem; i kende voetbalclub; 28. aanzien; 3 conde; 31. durf; 33. edelen; 35. b®* motorraces; 36. academische titel. Verticaal: 1. kleine plaats; 2. d®eLl de bijbel (afk.)3. soort onderwijs 'asi; 4. verpakkingsmiddel; 5. tento0^,; lingsgebouw in Amsterdam; 6. na vennootschap (franse afk.); 1- J grafische aanduiding (afk.); 8. J tal; 9. gewicht (afk.); 11. wint®r |l tuig; 13. te zijner plaatse (Lat. af15,'/, kinversiersel; 16. eenheid van a (afk.); 19. dierengeluid; 20 adn»0' f tie (afk.); 21. vrucht; 22. lidw°oï gast; 25. opstootje; 26. deel van A weerbaarheid; 28. en dergelijke J 29. rondhout; 32. frans voegwoof®' afstandsmaat (afk.). Horizontaal: 1, absenF," Est; 2. top;3. steil, abeel; 4. leut, J 5. rinoceros; 6. o.a., jurist; 7. ban; 8. parabel, zo; 9. hek, azijn; 10. radiostad; 11. perc®11 keg. J Verticaal: 1. sloom; 2.bate, a^v 3. sleur, Dakar; 4. editie, dj nol, balie; 6. t.o., sojaboon; •Pi cune, zak; 10. toe, st.; 8. boer, lat; 9. steri toe. os, zijde; 11. pia^y Prinsessegracht 8, Den Haag, vraagt zo spoedig mogelijk: In- of extern. Sollicitaties te richten tot de Directrice. en voor lingerie, kousen en corselten Koop het allerbeste en koop voordelig by HARRY VAN BEEK Kleverparkweg 11 Telefoon 10-9-8-7 VERSE ROOMBOTER, export kwaliteitl f|0 per 250 gram UO LIMONADE per fles (verschillende smaken) GELDERSE HAM per 150 gram 69 MARGARINE, le soort, 3 pakjes 86 PINDAKAAS, merk „Hilversum", CQ per pot van 85 voor w w GEMENGDE BISKWIE, 500 gram 49 SUIKER by de boodschappen, per kilo 69 Uitsl. bij inlevering van deze Waardebon ontvangt U 2 pakjes MAÏZENA k 200 gram in zilververpakking voor 25 et. Bon bij de kassa afgeven. ui zend bommen en granaten! Kom er uit of ik schiet Genade Heb medelijden Niet schieten !lk heb nooit iemand kwaad gedaan, dat kan ik U verzekeren Niks te verzekerenduizend bommen en granaten 1 Zeg ons dadelijk wat je daar uitspookt ik had me Ze probeerden me te vermoorden 'H Ik liep naar mjn auto toen er plotse\ ling Pang Pang 1 op mg geschoten werd Ik zei zo bij mezelf Serafijn men heeft het op je leven gemunt Luister het geronk van I een motor Daar komt Hebt U ons gebeld F Goed. De ambulance en de dokter volgen En waar is het slachtoffer door Herge, copyright Caste ««riah* ÊÏB. k 6 Copen 36. „Hee, ik val naar beneden. Help me uit de put, Graaf Arend." „Blijf maar lekker beneden, Maurits. Ik ga naar de pomp om de schat te vinden. Dat heb ik keurig netjes ge daan. Die vervelende Maurits ben ik nou kwijt. rflU Even kijkenIk steek arm zo ver mogelijk 1sCp^ pomp en dan kan ik de eruit halen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2