De Nachtwacht van Rembrandt trekt zaterdag weer door Amsterdam Schouwspel op de Dam en een inspectie door de burgemeester m mm Boeren in verzet tegen de onteigening van IJpolder In twee uur van Rotterdam naar centrum van Londen Kruiswoordraadsel i Dr. Drees ontloopt stemming over voorstel-Oud Hongaarse arbeiders protesteren Holland-F estival Wanhoop om hondje De oude schutterij Kinderboerderij van Artis is weer open ERIC DE NOORMAN A Beroep desnoods op Ged. Staten en de Kroon Lemsteraak voor Beatrix Overeenstemming over rechtstreekse luchtverbinding Bus, via sloot in weiland Tweede Kamer ontwart staats rechtelijke puzzle Franse Kameï akkoord met Euratom 'w DONDERDAG 12 JULI 1956 pagina Verhoging broodprijs Bespreking op econ. zaken THEO VAN DER BIJL GERIDDERD Overnameprijs bacon varkens verhoogd Nederlander ontwerpt V.N.-postzegels Burgemeester benoemd De pensionering van ministers, Gedeputeer den en wethouders Benoemingen Paters van de H. Geest Smokkelende militair door Krijgsraad veroordeeld 10 A Oplossing van woensdag Krachtige Amerikaanse waterstofbom ontploft? Tsjarig Kai Sjeh omstreden eiland^, Uraniumlagen bij villa van Adenaü^y» Panamees schip veL Ongeval met aubo in Befllgi® VRIJDAG 13 JULI AMSTERDAM: Stadsschouwburg: Peter Grimes. HAARLEM: Grote Kerk: Orgelconcert. Het is wel wat sneu voor Rembrandt, die sinds jaar en dag in gietijzeren gestalte op het Rembrandtsplein te Am sterdam op een eeuwfeest-huldiging staat te wachten, maar de grootse „Nachtwacht"-optocht, die zaterdag avond door Amsterdam zal trekken, zal nu juist jiet op het Rembrandtsplein zijn hoogtepunt bereiken. Het plein is er te klein voor, of liever gezegd te vol met bomen, taxi's, caféterrassen enzovoorts en daarom is het schouw spel verplaatst naar de Dam, waar het Paleis als echt-historisch decor zal die nen. Ben Groenier, die de regie voert, legt er de nadruk op dat het helemaal geen namaak", geen copie of imitatie van het ,,Nachtwacht"-schilderij wil zijn, maar een plezierig brokje folklore in historische omlijsting. Daarom zal het medewerkende muziekcorps in zijn eigen hedendaags costuum lopen en he dendaagse nuziek spelen. Maar de costuums van de hoofdpersonen zijn wel historisch juist nagebootst en uiteraard zeer kostbaar (van fluweel). Het Ini tiatief Comité Amsterdam dat de op tocht organiseert, wil ze na afloop graag beschikbaar stellen voor „serieu ze doeleinden. In totaal zullen 200 a 250 personen medewerken aan deze optocht, mits gaders het Amsterdamse hondje „Pluim", wiens stamboom nog te ruggaat tot de tijd van De Ruyter Aanbiedingen voor een rashondje, dat ongeveer gelijk moet zijn aan het hondje, afgebeeld op de „Nacht wacht", heeft de regisseur zoveel binnen gekregen dat hij de wanhoop nabij was, vooral omdat alle eigena ren en eigenaressen beslist wilden meelopen in de stoet. Ook een kip en een pauw gaan mee, afkomstig uit het Zoölogisch Museum, als attributen voor de jager. De stoet trekt om half tien des avonds uit de Beurs naar de Dam, waar een schouwspel wordt opgevoerd met trom geroffel, afschieten van musketten, lichtflitsen, exercities, vaandelgroet en een dialoog, ontworpen door Evert Werk man. Dit duurt een half uur waarna de stoet verder trekt via het Rembrandts plein en het Thorbeckeplein naar de (Van onze Haagse redactie) Leidende figuren uit- de organisaties van bakkerspatroons zullen vrijdag op het departement van economische za ken een bespreking voeren met minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp. Aanleiding tot deze bespreking is de verhogmg van de broodprijs in verschei dene steden. De vraag waar het om gaat is, of deze verhogingen passen bij een politiek van prijsstabilisatie, zoals het bedrijfsleven deze vóór de jongste loonbeweging aanvaard heeft, en welke maatregelen er genomen zouden kunnen of moeten worden indien dit niet het geval blijkt te zijn. De koordirigent Theo van der Bijl is woensdagavond, tijdens de laatste re petitie van het R.-K. Hoofdstadkoor vóór de vacantie, gehuldigd. Dit ge beurde ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag op 18 juli a.s. De deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, deelde in een toespraak mede, dat Z. H. de Paus de heer Van der Bijl heeft benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. Daarna speldde hij de dirigent de versierselen op, die bij deze onderscheiding beho ren. Voor het Hoofdstadkoor was het dus feest, maar evenzeer voor de K. C. O. V. „Excelsior", waarover de heer Van der Bijl eveneens de dirigeerstok zwaait. Een hartewens van de diri gent, n.l. een gezamenlijk concert van beide koren, zal op 8 januari a.s. in vervulling gaan. Dan wordt in het Concertgebouw te Amsterdam een ge meenschappelijke uitvoering gegeven van Haydns „Die Jahreszeiten". Deze mededeling, gedaan tijdens de bijeenkomst van gisteravond in de aula van de M. M. S. in de Gerrit van der Veenstraat, waar het Hoofdstadkoor iedere woensdag repeteert, werd met gejuich begroet. Maar omdat januari nog zover af is, en de jubilaris op z'n eigenlijke ver jaardag de wijk denkt te nemen, wer den hem gisteren een Perzisch kussen en aan zijn echtgenote enige orchideeën aangeboden. Nadat de moderator van het koor, pastoor Jac. Duyvis, de heer Van der Bijl had toegesproken als „Ridder Theo" o.a. en de directeur van het koor, de heer Thöne, een tipje van de sluier, die de plannen voor het komend seizoen onthult, had opgelicht o.a. blijken Jeanne d'Arc van Honegger, het Stabat Mater van Rossini en het Requiem van Fauré op het programma te staan werd deze uitzonderlijke „repetitie" voortgezet. Het produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de overnameprijs voor baconvarkens te verhogen van f2,35 op f 2,40. Ofschoon er misschien wel aan leiding zou zijn deze verhoging tot 10 cent per kg. te verdubbelen, werd het beter geacht de ontwikkeling eerst nog aan te zien. In het binnenland is er grotere afname van varkens, doch dit is een normaal seizoen verschijnsel. Zou de aanvoer van baconvarkens teruglo pen, dan zal de overnameprijs alsnog worden verhoogd, zonodig tussentijds. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht heeft „onofficieel" ver klaard, dat er geen Amerikaanse mili taire vliegtuigen boven Sovjet-gebied hebben gevlogen. De reden waarom deze mededeling nog geen officieel ka rakter kan dragen, is gelegen in het feit dat de luchtmacht de Sovjet-nota nog niet in vertaling heeft ontvangen, aldus de woordvoerder. (Rtr) woning van de burgemeester op de He rengracht, waar burgemeester d'Ailly In hedendaags ambtscostuum zijn colle ga van eeuwen terug (de commandant van de „Nachtwacht", Banning Cocq, was burgemeester van Amsterdam) zal begroeten en de wacht zal inspecteren. Tenslotte eindigt de optocht voor het Rijksmuseum, waar men een grapje uithaalt door de hoofdgroep plotseling te laten verdwijnen. De Korporaalschappen worden ge vormd door personeel van de Kon. Landmacht en van de Kon. Marine, die thans ijverig de oude schutterij- exercitiebevelen instuderen uit een re glement, afkomstig uit 1650 en toeval lig door een ambtenaar van het De partement van Marine op een verkoping gekocht. De ietwat wijdlopige bevelen zijn ingekort en „gemoderniseerd" en de nodige pieken, lansen en musketten zijn nagemaakt van historische exem plaren uit het Rijksmuseum. (Die exemplaren zelf worden nooit uitge leend). Het geheel wordt op de film vast gelegd en de televisie zal er dinsdag een uitzending aan wijden. Ook de En gelse televisie heeft er belangstelling voor. Een verslag van het schouwspel zal door de Wereldomroep in het En gels, Spaans, Arabisch, Indonesisch en Zuid-Afrikaans worden uitgezonden. Medewerking wordt ook verleend door burgerruiters, studenten van de Am sterdamse Universiteit, leerlingen van de Montessorischolen en bekende to neelspelers. Leerlingen van de Gem. Ambachtsschool in Den Haag hebben de hellebaarden vervaardigd. De kinderboerderij van Artis, waar vorige week alle dieren - behalve de ezeltjes en de vogels - in verband met een geval van mond- en klauwzeer op last van de Veeartsenij kundige Dienst moesten worden afgemaakt, is vandaag heropend. Er huppelen weer tien lam meren, tien geitjes, drie Kameroen- schaapjes - dwergschaapjes, die nog niet eerder in Artis te zien waren - en een paar dwerggeitjes rond. Binnen enkele dagen zullen er nog een aantal kalve ren en een zeug met biggen bijkomen, waarmee dan een flink begin is ge maakt met de herbevolking van de kin derboerderij. De inventaris is dan nog niet geheel op het peil, zoals men zich in Artis wenst: er moeten nog een aantal dwerg geitjes bijkomen. Deze schijnen echter op het ogenblik in Nederland niet voor handen te zijn, zodat thans pogingen in het werk worden gesteld, ze in het buitenland aat> te kopen. De posterijen van de Verenigde Naties hebben drie ontwerpers aangewezen voor het ontwerpen van de V.N.-post- zegels, die in 1957 zullen worden uit gegeven. Het zijn de Nederlander S. L. Hartz, de Canadees A. L. Pollock en de Nieuw-Zeelander L. C. Mitchell. Allen hebben reeds eerder V.N.-zegels ontworpen. De heer S. L. Hartz is chef-tekenaar en graveur van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Hij was ook de ontwerper van de bekroonde 5-cent postzegel van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Tot burgemeester der gemeenten Lei- muiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude is met ingang van 1 augustus 1956 be noemd de heer B. Kammenga, referen daris bij de provinciale griffie te Den Haag. LS/'-'Lj. -T OH Zaterdag vormen deze militairen, die zich daarop in bloedige ernst hebben voor bereid, de korporaalschap van Banning Cocq tijdens eeen optocht door Amsterdam. (Van onze verslaggever) Op een vergadering van landbouwers in de Grote IJpolder, lid van de r.-k. Land- en Tuinbouwbond, is besloten krachtig verzet aan te tekenen tegen het bij de gemeenteraad van Amster dam aanhangig gemaakte plan tot ont eigening van deze polder ten behoeve van de aanleg van industrieterreinen en recreatiegebieden (volkstuinen, sport velden enz.). Er zal een adres gericht worden aan de gemeenteraad met het verzoek deze plannen niet goed te keu ren. Het gemeentebestuur heeft een nieuw uitbreidingsplan voor de Grote IJpolder ontworpen omdat Amsterdam gebrek krijgt aan terreinen voor nieuwe in dustrieën. Deze terreinen moeten in de nabijheid van de nieuwe havens in west gelegen zijn, hetgeen de opoffering be tekent van de daar gevestigde boeren bedrijven. Op een druk bezochte vergadering van deze boeren uit de Grote IJpolder heeft de heer P. G. Tel, secretaris van de Grondzakendienst van de L.T.B., er aan herinnerd, dat er reeds sedert 1935 een uitbreidingsplan voor deze polder be staat. De boeren maakten zich des tijds niet zo erg ongerust omdat ze er op rekenden in de nieuwe IJsselmeer- polders schadeloos gesteld te zullen worden. Maar deze kans is nu wel ver keken. De heer Tel zeide, dat de Grote IJpolder een van de vruchtbaarste pol ders van geheel Nederland is en hij betreurde het als deze grond opgeofferd moet worden aan de industrie. Het gaat hier om het grootste onteigeningsplan (1200 ha), dat ooit in Nederland is ont worpen. Men dient te beseffen, aldus de heer Tel, dat deze vruchtbare grond onvervangbaar is, een rijkdom, die men nauwelijks beseft. De hier gevestigde boeren hebben niet de hulp gehad, die de pioniers in de IJsselmeerpolders krijgen, maar ze hebben zelf het in 1871 drooggelegde stuk grond bewerkt en tot een vruchtbare polder gemaakt, die zijn weerga in Nederland met heeft. De heer Tel beweerde, dat de ont eigening van de Grote IJpolder niet gebeurt om industrie te vestigen teneinde de eigen bevolkingsaanwas van Amsterdam te kunnen opvangen, maar om buitenlandse industrieën aan te trekken en bewoners van het platte land naar de stad te lokken. De heer Tel vona dit onlogisch, ook al noemt men het „planologie". Na een uiteenzetting over de formele wijze van onteigening en wat daar zo al aan vast zit, zeide de heer Tel, dat men zo nodig in beroep moet gaan bij Ged. Staten of zelfs bij de Kroon. Hij wekte alle boeren op strijdlust te tonen en zich niet zonder meer bij de ont eigening neer te leggen. Er werden nog talrijke vragen ge steld en uiteindelijk werd besloten een bezwaarschrift naar de gemeenteraad van Amsterdam te zenden. Ter verga dering werd de heer Tel gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubi leum. Hij ontving zowel voor zichzelf als voor zijn vrouw enige geschenken. 37. Somber gestemd beraadslaagt Eric met zijn troepje, maar er rest hun niet veel keus. Teruggaan naar hun nederzetting heeft geen doel, ze zou den een al te gemakkelijke prooi vormen bij een aanval van Ondur. Tot overmaat van ramp begint het weer te sneeuwen. Het enige wat hun te doen staat, is de raad van Eric volgen en dieper in het bos een bivak trachten te maken, dat enigszins beschutting biedt. Dit is, met het oog op de vrouwen, Cendrach en kleine Hrulf, dringend geboden. Er steekt een scherpe wind op en er ontstaat een regelrechte sneeuwstorm, zodat zeljs een geharde kerel als Svein het nodig vindt, zich in zijn berenmantel te hullen. Terwijl ze zich dus een eind dieper in het bos hebben terug getrokken, zijn Eric en Svein op weg gegaan, om opnieuw Ondur te den. Ze zien, hoe rondom de burcht nog steeds wachters topen, maar Ondur zelf en zijn troep is geen spoor meer te bekennen. Ook zij he ji> blijkbaar een goed heenkomen gezocht voor de sneeuwstorm, die nog heviger mate losbarst. De gierende windvlagen jagen zulke d,c,ef sneeuwgordijnen op, dat Eric en Svein de burcht noch de krijgers ILf, kunnen onderscheiden. Dit brengt de Noorman eensklaps op een „Het is als een vingerwijzing", zegt hij tot Svein. „Deze sneeuwstorm1 onze kans! Zij maakt ook óns onzichtbaar". De plannen voor de Lemsteraak die op initiatief van het Comité Varend Nederland speciaal namens de Neder landers die belangstellen in de scheep vaart en haar betekenis voor ons land, aan H. K. H. Prinses Beatrix is toe gezegd, zijn nu vrijwel gereed. Het comité heeft reeds met jachtbouwers contact opgenomen. Ingevolge de wens van de prinses zal het schip eenvoudig van inrichting zijn, doch aan het uiterlijk zal grote zorg zorg worden besteed, zodat een fraaie lijn en goede zeileigenschappen zullen worden verkregen. Met de bouw van het schip zal een aanzienlijk bedrag zijn gemoeid. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe regeling der uitkering bij aftreden wegens ziekte of ge breken voor de leden van Gedepu teerde Staten en voor wethouders wordt door vele leden der Eerste Kamer onvoldoende geacht. Zij zeg gen dit in het Voorlopig Verslag, dat de Kamer heeft uitgebracht naar aan leiding van een wetsontwerp tot wij ziging van de pensioenen der be- stuursfunctionarissen. Enige andere leden vestigden er de aandacht op, dat in bepaalde gevallen door het samengaan van pensioen en uitkeringen de inkomsten van Minis ters en Staatssecretarissen boven het bedrag van het laatst verdiende loon uitkomen. Deze leden vonden dit een minder juist voorbeeld bij de politiek van aanpassing der ambtenarensalaris sen, die niet boven het laatst verdiende loon mogen uitkomen. Door vele andere leden wordt er echter op gewezen, dat het hier slechts een tijdelijke regeling betreft die te zijner tijd zal worden ver vangen door een herziening van de Pensioenwet. Zij wilden daarom hun oordeel voorbehouden tot de defini tieve voorstellen zijn ingediend. Woensdag zijn in het missie-seminarie der paters van de H. Geest te Gemert de volgende benoemingen bekend ge maakt: voor het bisdom Morogoro (Oost- Afrika) de paters P. Janssen en G Geurten (beiden uit Brunssum); voor het bisdom Doumé (Frans Kameroen) pater J. Schuch (Rotterdam); voor het bisdom Douala (Frans Kameroen) pater L. v.d. Nieuwenhof (Helmond): voor de prefektuur Bangassou (Frans Equatori aal Afrika) pater P. de Groot (Amster dam); voor het interdiocesaan Liber- mann-seminarie te Brazzaville pater G. Soudant (Geleen); voor het vicariaat Kongolo (Belg. Kongo) pater P. Bukkems (Someren); voor Zuid-Brazilië pater J. Glaudemans (Wassenaar) en P. van Vegchel (Eindhoven). Aan de Neder landse provincie der congregatie van de H. Geest werden verbonden de pa ters M. v.d. Mortel (Deurne), H. Pel- tenburg (Den Haag)) en E. van Lier (Amsterdam). De Morton Air Services Ltd. zal de eerste luchtvaartmaatschappij zijn, die gebruik gaat maken van de luchthaven Rotterdam. Tussen de regeringen van Engeland en Nederland is thans over eenstemming bereikt over de opening van een rechtstreekse verbinding tussen Rotterdam en Londen, en de Morton Air Services heeft de vergunning weten te bemachtigen om deze lijn te exploi teren. Zodra het Rotterdams vliegveld, dat nu nog wat onhandelbaar „Zestien hoven" heet, wordt geopend, zal de dienst begonnen worden. In het begin één retourvlucht per dag, maar dit kan worden uitgebreid tot drie. Men wil eerst afwachten, of de belangstelling groot genoeg is. Er zal gevlogen worden met de Dove, een produkt van de Havilland-fabrieken, waarmee acht passagiers kunnen worden vervoerd. De vlucht van Rotterdam naar Croydon duurt een uur en twintig mi nuten; de busdienst van Croydon naar Londen-City neemt twintig minuten in beslag. Men kan dus zeggen, dat de tocht van centrum naar centrum onge veer twee uut duurt. De K.L.M. heeft, aldus vertelde mr. Peter Eskell, zakelijk leider van de Marton luchtvaartdienst, alle medewer king verleend en zij is „very helpfull" geweest bij de onderhandelingen, evenals trouwens de BEA. Als het aantal pas sagiers voldoende is, wil men de „Herom", een viermotorig vliegtuig, in schakelen waarmee vijftien personen kunnen worden vervoerd. In de Dove wordt geen service verleend, omdat het toestel wegens de geringe omvang een dergelijke accommodatie niet bezit. De Morton Air Services is een betrek kelijk kleine maatschappij, die vooral diensten onderhoudt in Engeland en op de Kanaaleilanden. De eerste interna tionale lijn was op Le Touquet in Frank rijk het bekende luxe badplaatsje, en de dienst op Rotterdam is de tweede stap op weg naar een internationaal lucht net. Op de weg Beilen-Hoogeveen te Smal- broek in de gemeente Beilen is woens dag een autobus van de D.A.B.O. in een bocht geslipt en via een drie meter brede berm en een sloot op de zij kant in een weiland terechtgekomen. Er zaten acht passagiers in de bus, onderwie de burgemeester van Ruiner- wold, dr. mr. W. S. Gelinck en diens echtgenote, en een wethouder van Ruinerwold. Een der passagiers, de beheerder van het D.A.B.O.-station te Pesse, is met een lichte hersenschudding in het zie kenhuis opgenomen. Mevrouw Gelinck klaagde over inwendige pijnen. De bus werd zwaar beschadigd. De Haagse verkeerspolitie heeft woens dag een bus van een Haagse onder neming voor onderzoek naar het hoofd bureau van politie gebracht. Het bleek namelijk, dat de bus, die met een gezelschap onderweg was naar Lelystad, een remweg had, die bijna drie maal groter was dan toegelaten. Het gezel schap is in een andere bus van de onderneming naar Lelystad gereisd. (Van onze Haagse redactie) Een negentienjarige dienstplichtig soldaat uit Etten is woensdagmiddag door de Krijgsraad té Velde West con form de eis wegens het smokkelen van boter naar België veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Bo vendien werd hij ontslagen uit de mili taire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De auto, waarmee hij in mei van dit jaar gepoogd had boter naar België uit te voeren, alsmede de vijfhonderd kilogram boter die in de auto werden aangetroffen werden door de Krijgsraad verbeurd verklaard. De soldaat, die diende bij het regi ment geneeskundige troepen te Amers foort, bleef de feiten die hem ten laste waren gelégd, ontkennen. Nadat hij aan gehouden was in de omgeving van Roosendaal na een wild-west achter volging, zoals de auditeur-militair het uitdrukte was bij het onderzoek ge bleken, dat hij drie dagen tevoren al vierhonderd kilo boter had uitgevoerd naar België. Hij had een zonderlinge verklaring afgelegd. Een vreemdeling zou hem hebben opgedragen een auto over de grens te rijden. Bij onderzoek bleek dat de auto toebehoorde aan de aanstaande schoonvader van de soldaat. Dat de verdachte bleef ontkennen, vond noch de auditeur noch de verdedigster vreemd. Na het noemen van namen zou hij vandaag of morgen wel eens een mes tussen de ribben kunnen krijgen. De verdedigster, mr. Nanning, vond de straf die geëist werd erg zwaar, de leeftijd van de soldaat en het feit dat hij slechts een kleine rol speelde in de smokkelwereld in aanmerking geno men. CM co Horizontaal: 1 traag - plaats in Gel derland - uitroep 2 liefdegift - dwaas 3 halsbekleedsel - veelkleurige edelsteen 4 deel van huis - vleugel 5 maretak (Eng.) rr 6 Amsterd. Graf. School - heg nochm weten - dun 7 ieder - Radio Rep. In donesia Sarikat 8 licht vaartuig - en anderen 9 ingenieur - opstand voor 00 lijkkist 10 enzovoort (Lat. afk.) °- - menselijk or gaan o 11 stoomschip - huldemuziek Vertikaal: 1 vernis - zonnescherm 2 aangenaam - geneesheer 3 familienaam van poppen kastfiguur 4 bedevaart plaatsje in Limburg - bosje haar 5 Overzeese Ge biedsdelen. - luchtstrijd krachten - Engels onge- y hopt bier 6 riviertje in Friesland - niet mager - hemelbol 7 tokkelinstru- ment - wees gegroet 8 aardrijkskundi gen 9 tijding - papegaai 10 kustlicht - Ned. rivier 11 zangstem - mud - wettig bewijs stuk Horizontaal: 1 do; 3 lk; 5 rots; 7 oord; 9 kar; 10 aal; 12 aus; 14 gips; 16 atol; 17 ik; 18 st; 19 ba",. merk; 27 ei. j eer; 30 teV moed; 33 ad tt; 36 mr. Verticaal: j«! dorp; 2 ot; j' krat; 5 rai; V' 7 o.l.; 8 duo! 11 ar; 13 s-y sik; 16 atm; 20 adm; 21 no de; 24 eter; 26 kl; 28 ra; 32 et; 34 (Van onze parlementaire redacteur) Geruime tijd heeft de Tweede Kamer zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de wijziging van de Grondwet waaraan een initiatiefvoor stel van de Kamer zelf ten grondslag lag. Dit had ten doel te voorkomen dat zich omstandigheden kunnen voordoen waardoor ons land ooit zonder parle ment komt. Zoals de Grondwet thans luidt bestaat die mogelijkheid wanneer na het aflopen van de gebruikelijke pe riode van vier jaar voor de eenmaal gekozen kamers geen nieuwe verkiezin gen kunnen worden gehouden. Er ont staat dan een vacuum, dat volgens de huidige bepalingen niet kan worden op gevuld. De moeilijkheden die daaruit voort kunnen komen hebben wij onder vonden toen na de laatste wereldoorlog met een z.g. noodparlemeut moest wor den gewerkt, dat tot de nieuwe verkie zingen van 1946 aan is gebleven. De initiatiefnemers onder aanvoering van prof. Oud hebben er nu dit op gevon den, dat in de Grondwet wordt vast gelegd, dat een parlement automatisch aanblijft tot de dag waarop het door nieuw gekozen Kamers vervangen wordt. Nadat het initiatiefvoorstel door de Eerste Kamer was aanvaard, moest het thans als wetsvoorstel in tweede lezing ook door de Tweede Kamer weer in behandeling worden genomen. Het is zonder tegenstemmen door de 75 aanwezige leden aangenomen, waaron der zich ook vflf demissionaire minis ters bevonden, die na de verkiezingen lid zijn geworden van de Kamer. Niet echter door de demissionaire minister president dr. Drees, die bij de stem ming de zaal had verlaten. Dr. Drees heeft tevens namens de regering ver klaard, dat de regering in een eigen- aaidige positie stond. Zij achtte het wetsontwerp zeker niet urgent en had er ook wel bezwaren tegen, al wilde ZD ook weer niet haar medewerking weigeren om het ontwerp tot wet te maken. Volgens ons staatsrecht bete- j?n.t .dit' dat de regering „als interme diair moet optreden zoals dr. Drees zich uitdrukte, bij de behandeling in tweede lezing. Zij zal het ontwerp dus ook in de Eerste Kamer moeten ver dedigen. Het is nog maar de vraag, of dit wel een echte verdediging zal worden. „Wij willen de beslissing aan de Staten-Generaal zelf overlaten," ie\. Drees- ..Het ontwerp raakt in het bDzonder de positie van het parle ment. Wij zullen het niet bepaald be standen." De bezwaren van de regering komen hierop neer, dat zij de moeilijkheid voorziet om later met toepassing van staatsnoodrecht weer af te wijken van de eenmaal ingevoerde regeling, dat een parlement automatisch aanblijft tot er een nieuwe Staten-Generaal ter vervanging is gekozen. Het zou n.l. wel eens voor kunnen komen, dat het land dan opgescheept zit met een parlement dat een bar slechte vertegenwoordiging van het volk zou kunnen zijn. Men kan zich indenken dat in eer oorlog juist die leden in een parlement door dood of deportatie of hoe dan ook verdwij nen, die voor een juiste vertegenwoor diging van het volk zeer gewenst zijn. Men zou dan toch weer met staats noodrecht moeten gaan werken om dit recht te trekken en het is de vraag, of dat wel zo gemakkelijk zal lukken, wan neer eenmaal de grondwet is gewijzigd met het doel om juist het staatsnood recht erbuiten te laten. De heren Van der Goes van Naters en prof. Oud hebben daartegen inge bracht, dat dan toch altijd het middel van Kamerontbinding ter beschikking staat, om ongewenste volksvertegen woordigingen te beletten hun parle mentaire taak te vervullen. Ook prof. Romme stond aanvankelijk op het standpunt, dat het wel eens be ter kan zijn staatsnoodrecht te doen gelden en maar liever geen Kamer te hebben. Na het uitvoerig debat was echter ook de gehele KVP-fractie ac- coord. De enige die nog steeds van zijn bezwaren deed blijken was dr. Drees. Hij heeft dit echter niet willen aanto nen door tegen te stemmen. Hij ont week de vreemde situatie dat hij als demissionair minister-president tevens kamerlid achter de regeringstafel door de griffier zou worden afgelezen om „voor" of „tegen" te roepen nadat hij als demissionair minister-president zijn bezwaren tegen het ontwerp naar vo ren had gebracht. Alle sprekers en ook dr. Drees heb ben - "hter wel een bezwaar van bui ten het parlement uit de weg ge ruimd. Het was afkomstig van de Amsterdamse hoogleraar in het staatsrecht prof. G. van den Bergh. Deze heeft erop gewezen, dat een parlement uit politieke motieven zou kunnen besluiten de macht aan zich te houden en een wet aan te nemen, waardoor op grond van buitengewo ne omstandigheden b.v. verkiezingen onmogelijk zouden worden gemaakt Daardoor zou het normaal opvolgen van een nieuw parlement worden uit- gesloten. Men was het er algemeen over eens, dat een dergelijke ongrond wettelijke daad praktisch tot de on- mogelpkheden behoort. Zo'n wet zou nooit door ministers en Koningin wor den ondertekend, terwijl ook de Eer ste Kamer er nog altijd is om daar tegen te waken. Na deze interessante staatsrechtelijke puzzles heeft dr. Kortenhorst medege deeld dat de Kamer, buitengewone om standigheden voorbehouden, voor de zo mervakantie niet meer bijeen zal wor den geroepen. Geleerden in Japan hebben schok golven geregistreerd, waaruit blijkt, dat de Amerikanen vanochtend bij Bikini een krachtige waterstofbom tot ont ploffing hebben gebracht, wellicht de krachtigste van dit jaar. De schokken duurden van 20 tot 50 minuten en werden veroorzaakt op een punt circa 2.000 mijl ten zuid-oosten van Japan, waar het Amerikaanse proefterrein voor atoomwapens in de Stille Oceaan ligt. Volgens de Japan ners is dit al de achtste Amerikaanse atoomproef sinds 5 mei j.l. De V.S. heb ben in deze periode slechts bekend- Arbeiders van de „Matyas staalfabriek in Hongarije hebb«V teren op een bijeenkomst geprot®6)/ tegen te veel kortingen op hun jj Darbeiders vragen regeli"., f werktijden en verdiensten. Het "J bruikelijk, dat dergelijke arbeider'J prestatie worden betaald, aldus radio-Boedapest. De Franse Nationale Verg»''! <1 heeft de regering gisteravond wLj tegen 181 stemmen gemachtigd Lit treden tot de Euratom, de v fl stelde Europese gemeenschap 0 atoomenergie, op voorwaarde Frankrijk zich het recht voorbe! f over vier jaar te beslissen of WJ ook atoombommen wil vervaard» Nationalistisch Chinese troept dé gisteren geland op de Spratlefj) den, waarop zowei nationalist'8 'a t communistisch China, Zuid-Viet" Frankrijk aanspraak maken. Dezerj(»ji den, voornamelijk onbewoonde liggen in de Zuidchinese Zee tui-ii' Philippijnen en Vietnam. Volgens „Der Mittag" zou Kt1. veis, waarop de villa van kansel'yjWA nauer te Bad Honnef bij Bonn Ai uranium zijn aangetroffen in °.efi J van pekblende. Voorlopig zou <f niet van plan zijn deze lagen ginnen. Na een aanvaring met het vrachtschip Dea Mazella is de'0y>. va" a. f. metende Panameese stomer heid aan twee ontploffingen gegeven, deerd gebleven. ongeveer 450 zeemijl ten oosten ln de Atlantische Oceaan gezon», js De bemanning van de „EstorU j0o' Jf boten gegaan en opgepikt V „Dea Mazella". De „EstorU" t] met ijzererts. Er hangt op de v de scheepsramp een dichte nuf:- ,te<" De heer W. Vreede uit is dinsdagavond te Waarloos ge%n gië met zijn auto geslipt en betonnen paal van het net gebotst. Een der inz'tnL 5 heer K. Lee, een Indonesis burger, werd uit de wagen Hij werd met zware ver „t r, naar het ziekenhuis o vergeer. y., hij bü zijn aankomst °J broer van de bestuurder en werden in het ziekenhuis te.< j5 genomen. De bestuurder zei en Vij,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2