*3 0 4i H. VADER RICHT ZICH TOT DE VERVOLGDE KERK n De Kerk buiten de muren I VAKANTIE, O EN DAN? H Lichte muziek op zwarte schijven Blikseminslag in Eibergen p Het re ieuze verzet tegen het katholicisme GASTEN VAN COTY „Jeugd wordt doordrenkt met valse leerstellingen" Aansporing geloof moedig te blijven verdedigen Oproep tot gebed en offers e brand te WRIGLEYS nOUBLEMlNT <\>.,arlinoen Schrijven der Synode over de r.-k. Kerk 'n Barstende hoofdpijn een AKKERTJE 51 ZATERDAG 14 JULI 1956 PAGINA 13 Twee woningen uitgebrand Bij het zwemmen verdronken Liturgische weekkalender kauw de iÜ ^ers°nen dakloos ^fc^hd0n^°omsrthaVun in Harlingen is bit 0Wj6 °°rzaaifG negen uur door Ee"a.ak een felle, brand uit- mm Kinderen zien vaak ernstig op tegen eerste schoolgang of veranderingen alshogere klas, nieuwe onderwijzer enz. U CtN TwiN'NS Tijdens een vrij hevig onweer dat zich gistermiddag boven Eibergen ont last heeft, is in de buurtschap Olden- Eibergen een dubbele landarbeiderswo ning, bewoond door de families E. N. en J. B.B. door de bliksem getroffen. De toegesnelde buren trachtten de brand met behulp van twee schuim- blusapparaten en emmers water te blussen, doch het vuur greep snel om zich heen. Toen de Eibergse brandweer arri veerde, had deze het ongeluk op korte afstand van de toen reeds fel branden de woningen met haar tankwagen in een slootje te rijden, waardoor de wa gen muurvast kwam te zitten. De Bor- culose brandweer moest te hulp ge roepen worden. Hoewel deze vrij snel ter plaatse was, waren de woningen toen geheel uitgebrand. De inboedels werden grotendeels gered. Door deze brand zijn twee gezinnen van ieder vijf personen dakloos ge worden. Gisteravond omstreeks half acht is tijdens het zwemmen de 12-jarige A. J. D. Jzn bij de keersluis in de haven van Ooltgensplaat verdronken. De jon gen was met enkele vriendjes in een na bijgelegen put bij de haven gaan zwem men en is later op een autoband de haven ingegaan. Hij is echter van de band afgegleden en daar hij de zwem kunst nog niet machtig was, verdron ken. ZONDAG 15 juli: 8e zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H. Henricus; (Den Bosch en Roermond: 2 geb. H. Plechel- mus); Credo; pref. van de H. Drieëen- heid; groen. MAANDAG; O. L. Vr. van de berg Car- mel; eigen mis; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. DINSDAG: H. Alexis, belijder; eigen mis; wit. (Utrecht: 2 geb. voor bisschop). WOENSDAG; H. Camillus, belijder; eigen mis; 2 geb. H.H. Symphorosa en gezllen; wit; (Utrecht: H. Fredericus, bisschop martelaar); mis Sacerdotes; 2 geb. H. Ca- mis; 2 geb. H.H. Symphorosa en gezellen; len; rood. DONDERDAG: H. Vincentius, belijder; eigen mis; wit. (Utrecht: H. Bernulphus, bis schop-belijder); mis Statuit; 2 geb. H. Vin centius; wit. VRIJDAG: H. Hieronymus, belijder; eigen mis; 2 geb. H. Margarita; wit. ZATERDAG: O. L. Vr. op zaterdag; 2 geb. H. Praxedes; (Haarlem: 2 geb. H. Frede ricus; 3 geb. H. Praxedes); pref. van O. L. Vr.; wit. (Breda: Kerkwijdings- feest; mis Terribilis); Credo; wit. (Roer mond: H.H. Monulphus en Gondulphus, bisschoppen-belijders); mis Sacerdotes; 2 geb. H. Praxedes; wit. ZONDAG 22 juli: 9e zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H. Maria Magda- lena; Credo; pref. van de D. Drieëenheid: groen. Advertentie kauw Wrigley Doublemint. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen. En iaat de kinderen kauwen - snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden. Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. De Heilige Vader heeft een aposto lisch schrijven gericht tot de vervolgde kerk in de landen achter het ijzeren gordijn, en wel in het bijzonder en met name tot de kardinalen Mindszenty, Stepinac en Wyszynski, en tot de bis schoppen, geestelijken en gelovigen van Albanië, Bulgarije, Tsjecho Slowakije, Hongarije, Joegoslavië, Polen, Roeme nië, Oost-Duitsland, benevens tot aUe volkeren van Europa, die onder de kerkvervolging lijden. In deze brief, die begint met de woorden „Dum maerenti animo", zegt de H. Vader, dat hem, 11II11111II1111 IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII1IIIHIIII"I"II""IHI"I IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII1IIHIIIIIIIIKIIIIIIHIIHHI" wanneer hij alle zorgwekkende om standigheden in ogenschouw neemt waaronder de Kerk in vele streken van de wereld lijdt, en ziet, hoe het godde loos materialisme daar de scepter zwaait onwillekeurig de omstandig heden voor de geest komen, waarin (Nadruk verboden) WarbHrSa! ,etag® is Seheel U bhlii?' terwbï u 'nventaris verlo- "hU d»- 2WaiV ket onderliggende brand waterschade opliep. §Kborden n!i nege.n Personen %hd Uurt reed» voorjaar zijn in eeds vyf woningen uit- n onze vorige beschouwing naar aan leiding van pater Van Doorniks mooie boek over het hedendaags apostolaat binnen Nederland hebben wij erop gewezen hoeveel verzet tegen Rome er bestaat bij andersdenkenden op kerkelijk en sociaal-politiek terrein. Uitzonderingen daargelaten kan men zeggen, dat deze kritiek over het alge meen zeker in vergelijking met vroeger oprecht en beschaafd is. Op zuiver godsdienstig terrein is de situatie tegenwoordig totaal anders, ten minste in de leidende kringen. Waar voorheen nauwelijks enig persoonlijk contact bestond en men elkander om zo te zeggen slechts uit de verte be streed is, vooral sinds de laatste we reldoorlog, een wederzijdse belangstel ling gegroeid, welke men eertijds een voudig niet voor mogelijk had gehou den. Het schijnt dat de gezamenlijk gedragen onderdrukking en ellende van het kampleven veel daartoe heeft bij gedragen. Men leerde elkander meer zien en waarderen als mens en christen en daaruit is de behoefte voortgekomen dieper door te dringen in leven en op vattingen van de ander. Z1in de oecumenische of gods- o- uctuuinciiiatjuc ui ,i:ir„?esPrekken ontstaan, waarin pro- LJïï£r?e en katholieke theologen de half? bespreken. Op die manier van beide kanten menige verrassende en verheugende ontdekking gedaan, waardoor beide partijen dich ter bij elkaar gekomen zijn. Er werd en wordt meer nadruk gelegd op wat bindt dan op wat scheidt, echter zonder dat daardoor de verschillen verdoezeld worden. Men beeft leren begrijpen, dat belden echte christenen zijn en men kan zelfs zeggen, dat men, in het echte oecumenische gesprek, zoals pater Van Doornik het uitdrukt, hoopt bij de ander zoveel mogelijk waarheid, dus zoveel mogelijk Christus te vinden. Iedere ont dekking op dit gebied brengt de ver scheurde christenheid een stap nader tot haar lang verdrongen ideaal van eenheid. Het heeft echter geen zin ons te ont veinzen, dat dit alles uitermate moei lijk is .Men dringt zo maar niet door in het gedachten- en gevoelsleven van een ander. Vooral niet, wanneer, zoals op godsdienstig terrein, daar niet alleen bepaalde opvattingen maar ook per soonlijkheden achter staan, die door een langdurige en veelsoortige reeks van oorzaken beïnvloed zijn, ook bui ten-persoonlijke. „Het geestelijke kli maat in Nederland immers is als het meteorologische: steeds onderhevig aan storingen. Er is altijd wel wat aan de hand. Er. is altijd wel onlangs een schandaaltje gebeurd, een kwestie ge rezen. En de partijen zijn nog te ge voelig om daarop niet terstond te reageren." Wie dit alles bedenkt, zal begrijpen, dat de moeilijkheden vooralsnog bij lange niet opgelost zijn. Maar de we derzijdse belangstelling is er en daar over mogen wij ons oprecht verheugen, ook al gaat zij samen met veel kritiek. Het duidelijkste en zelfs officiële bewijs hiervoor levert wel Het Herderlijk Schrijven der Neder landse Hervomde Synode over de R.K. Kerk. Er wordt hierin zeer veel ge zegd, dat voor katholieken uiterst pijn lijk is. Maar het is eerlijk bedoeld en men tracht zijn mening ook te bewij zen. Van katholieke zijde hebben enige hoogleraren van Nijmegen daarop ge antwoord en aangetoond waarom der gelijke opvattingen afgewezen moeten worden. Hoewel hun reactie de kwestie natuurlijk niet oploste, heeft zij toch bijgedragen tot beter onderling begrip en het gezamenlijke gesprek vooruit geholpen. In genoemd Schrijven tracht de Sy node te bewijzen, dat het wezen van de R.K. Kerk noodzakelijk leidt tot streven naar macht en onverdraag zaamheid. Daarom kan die Kerk niets anders zijn dan een gevaar voor vrij heid van denken en doen. Het ligt voor de hand, dat men als katholiek dergelijke beschuldigingen niet op zich kan laten zitten. Temeer, daar, naar onze heilige overtuiging, hier een beeld getekend wordt van onze Kerk, dat niet alleen volkomen vals is, maar dat bovendien juist zó is uit gevallen, omdat daardoor moet worden aangetoond onbewust misschien hoeveel voortreffelijker het protestan tisme is. Zoals reeds gezegd is op dit protes tantse geschrift een weerlegging ge volgd. Het Herderlijk Schrijven der Synode heeft echter ook duidelijk ge maakt, hoe uiterst moeilijk het is eens anders godsdienstige leer zuiver en juist weer te geven. Dat men daarin beslist niet is geslaagd, is begrijpelijk, al moeten wij eraan toevoegen, dat bepaalde opvattingen niet alleen had dien kunnen maar ook moeten vermeden worden. Waar het ons hierbij om te doen is kan het best aldus worden samenge vat: in dit schrijven zijn duidelijk twee strevingen te onderscheiden: „verlan gen naar een objectieve kennis en een zekere belangstelling voor het katholi cisme enerzijds, naast vrees en wan trouwen op het maatschappelijke vlak." Al is het geheel dan teleurstellend prof. Kreling O.P. spreekt van een karikatuur van het katholicisme toch moet men zich met pater Van Doornik afvragen, of men bij de huidige stand van zaken wel meer had mogen verwachten. Wij menen van niet. Daar komt nog bij, dat dit officiële schrijven van de Synode zeker niet de mening van alle protestanten weergeeft. Velen zijn beter op de hoogte en gaan in die richting door. Er is nog veel werk te doen. Biddend en studerend zal men elkander beter leren kennen en zodoen de steeds duidelijker inzien, dat alles in het werk moet worden gesteld om Christus' verlangen: één Kerk en één herder tot werkelijkheid te maken. zich 5 eeuwen geleden de volkeren van Midden Europa bevonden. Paus Pius XII wijst er dan op, dat de volkeren van die gebieden thans weer in droeve omstandighe den verkeren. De Kerk van Christus is daar nu al meer dan tien jaren be roofd van haar rechten, al is het dan niet overal op dezelfde wijze. Gods dienstige verenigingen en instellingen zijn gewelddadig ontbonden, de her ders worden in de uitoefening van hun ambt gehinderd of zjj zijn of wor den in ballingschap gevoerd. Soms zelfs in gevangenissen opgeslotc -. Velen worden vervolgd, omdat zij hun geloof met vrijmoedige dapper heid beleden hebben en zich grote moeite hebben getroost het geloof te verdedigen. Doch de H. Vader is bijzonder be droefd over het feit, dat de geest van kinderen en rijpere jeugd doordrenkt wordt met valse leerstellingen. Zij wor den van God afgetrokken tot grote scha de van hun tegenwoordig en tot gevaar voor het toekomstige leven. Hoewel de H. Vader zich bewust is hierover reeds in vorige brieven te hebben gesproken, kan hij niet zwijgen zonder tekort te schieten in het vervullen van de op dracht, die de Heer aan de Prins der apostelen en aan diens opvolgers heeft gegeven: „Bevestigt uw broeders". Daarom zijn wij er altijd op uit u te bemoedigen, zo gaat de H. Vader voort, en U onze genegenheid te betonen, aan U, die om Uw trouw en liefde tot Jezus Christus zoveel smart, kwelling en kommer te verdragen hebt. Op de eerste plaats wendt de H. Va der zich dan tot de kardinalen Mindszen ty, Stepinac en Wyszynski, die door hetzelfde decreet van hem met het pur per werden bekleed, vanwege de ver diensten, die zij in de vervulling van hun herderlijke plichten hebben ver worven, alsmede bij de verdediging van de rechten der H. ,Kerk. Helaas zijn zij onrechtmatig uit hun residen ties en van hun heilig dienstwerk weg gevoerd. Zij hebben geleden en lijden nog steeds voor Jezus Christus, aldus schrijft de Heilige Vader. Hij richt zich voorts tot de bisschop pen, die een voorbeeld van trouw zijn aan de apostolische stoel, en tot de priesters, reguliere zowel als seculiere, en tot de schare van mannen en vrou wen, die zich aan de dienst van God hebben gewijd, en tot allen, die temid den >ian zovele moeilijkheden zich totaal geven aan de verdediging en vooruit gang van het rijk van Christus. De H. Vader bidt voor hen, dat God hun ge loof moge ondersteunen en versterken, hun nood moge lenigen, en hem en hen moge troosten. Paus Pius XII herinnert er aan, dat de Verlosser Zijn Kerk nooit vergeet of in de steek laat al lijkt het wel eens zo. Jezus is met U en nooit zal Hij Zijn hulp aan U weigeren. Maar van allen eist Hij ook, dat zij gehoorzaam blijven aan de voorschriften van de Kerk, dat zij hun geloof moedig verdedigen. Wie zich aldus .gedraagt zal nooit ten onder kunnen gaan. Het geeft ons grote troost dat velen bereid zijn met edelmoedig heid alles op te offeren, zelfs vrijheid en hun leven, om de ongereptheid van het katholieke geloof te bewaren. De H. Vader verklaart dan ver nomen te hebben, dat velen „tot moe deloosheid vervallen en erger nog, tot de conclusie komen, dat het nood zakelijk is de leer van Jezus Chris tus aan te passen aan de nieuwe tij den en de nieuwe omstandigheden. Zij verkrachten de beginselen van de katholieke godsdienst en komen ten slotte tot een bastaard-huwelijk tussen de katholieke godsdienst en de dwaal leer van een valse vooruitgang. De zieleherders hebben de plicht de ont moedigden aan te sporen en hun ver trouwen in de voorzienigheid te beves tigen. „Die Hij bevestigt in de hecht heid van Zijn liefde onthoudt Hij Zijn bijstand niet." De Paus spoort de geestelijkheid en gelovigen aan nauw met de bisschoppen verenigd te blijven, ook al worden niet weinigen onder hen in de uitoefening van hun ambt gehinderd. De H. Vader roept dan allen op de offers aan Jezus Christus aan te bie den door zijn allerzuiverste moeder, die ons aller moeder is. Het pauselijk schrijven is gedateerd 29 juni, feest van St. Petrus en Paulus. Advertentie U voelt U weer "stralend' In het Ely see in Parijs heeft de Franse president René Coty stamhoofden uit Equatorial Afrika ontvangen, die naar Parijs zijn gekomen, om de jaarlijkse militaire parade van de Franse strijdkrachten op „Bastille-cLag" (14 juli) bij te wonen medii (Van onze medische medewerker) nlangs hebben wi) een kroniek ge wijd aan een be langrijk verschijnsel in de moderne maatschap pij, namelijk vakantie en de voordelen en noodza kelijkheid overwogen voor volwassenen en voor kinderen. Voor een groot aantal kinderen is de grote va kantie niet alleen een heerlijke tijd zonder zor gen, maar ook een tijd van spanning om wat komen gaat; een hogere klas met nieuwe moeilijkheden en misschien een andere onderwijzer, of een nieuwe school met allerlei ongewisheden en zwaardere eisen waar het kind tegen opziet. Vanzelfsprekend beleeft niet elk kind deze spanningen op dezelfde wij ze en hebben gelukkig lang niet alle kinderen er last van, zoals kinderen die goed kunnen leren en/of zich niet gauw problemen maken. Er is echter een niet onbelangrijke groep die er wel degelijk mee te kam pen heeft, ook al spreken zij er mis schien niet over en kunnen de ouders hoogstens vermoeden, dat er iets schort als het kind nu en dan anders is dan anders. De ouders zullen hun kinderen wil len helpen, maar daarvoor is nodig, dat zij enig begrip hebben van wat er omgaat in het kind. Dit begrip moet gebaseerd zijn op een aanvoelen van de kinderlijke problemen en enige kennis van dergelijke zaken in het al gemeen. De problemen waar een kind mee kan worstelen, moet u niet onder schatten. Een kind heeft een beperkte gezichtskring. Hierdoor is het minder in staat dan de volwassene dit be hoort te zijn, om zijn moeilijkheden te relativeren, in groter verband te et is evenzeer nodig, dat een kind wordt voorbereid als het voor het eerst naar school gaat, grote school of kleuterschool. Het kleintje dat voor het eerst een groot deel van de dag (de dag is voor een klein kind niet zo lang) aan de hoede van vreemden wordt toever trouwd, heeft het recht op een inlei ding tot dit gebeuren door zijn moe der. Kleuterscholen zijn in het alge meen nuttig en vooral voor verwende kinderen heilzame instituten, óók voor de moeders, maar de overgang van zien. Als een kind in grote spanning zit of ernstig verdriet heeft, is alles troosteloos en uitzichtloos. Veranderingen als bovengenoemd zijn voor een kind ingrijpende gebeur tenissen. Zelfs de schijnbare ongecom pliceerde overgang naar een hogere klas, kan voor sommige kinderen zo veel donkere kanten hebben, dat de jongen of het meisje het nieuwe school jaar met sombere gevoelens tegemoet gaat en de vakantievreugde ten dele bedorven wordt. Daarom is het goed als ouders regel matig belangstelling tonen voor het schoolleven met zijn lief en leed en het kind laten vertellen. Al pratend kan het kind dan zijn gemoed luch ten en spanningen afreageren en worden mogelijke misverstanden uit de weg geruimd. de intieme huiselijkheid naar die vreemde juffrouw in een onbekend ge bouw met allemaal vreemde kinderen moet zonodig door de moeder voor bereid en aantrekkelijk worden ge maakt, omdat 't kind de eerste school gang niet zal voelen als een daad van moederlijke ontrouw. Voor de eerste gang naar de grote school geldt ongeveer hetzelfde, met dat verschil, dat het kind nu wel ouder is, maar de overgang groter omdat het spel-element, waar het kind zo vertrouwd mee was thuis en op de kleuterschool, hier plotseling heel sterk wordt afgeremd en opgespaard moet worden voor de vrije uurtjes. Het kind moet zijn levenswijze sterk veranderen, begrijpelijk dat zulks niet altijd meteen lukt en nog al eens strubbelingen veroorzaakt. St. T/" omedianten aan de piano zijn er geweest zolang er komedianten en /V piano's bestaan, maar het is, geloof ik, gerechtvaardigd te beweren, ■*- dat er maar één Victor Borge is. Deze Deen van origine, die zijn oorspronkelijke roeping van concertpianist prijs gaf voor de muzikale komedie en die thans in Amerika met zijn éénmansshows triomfen viert, waarover zelfs de hardste en zuurste critici niet raken uitgejubeld, mag op dit terrein wel een grootmeester worden genoemd. Dit prijs-geven is in tussen maar betrekkelijk, want het zijn naast de verbluffend rappe en snedige geestigheid juist zijn van een gedegen klassieke scholing getuigen de pianistische kwaliteiten, waaraan het optreden van Borge die bijzondere intelligentie en aparte charme ontleent. Men kan daarvan naar hartelust proeven, wanneer Borge bij voorbeeld op een welhaast elegante wijze de klassieke componisten in het ootje neemt. Op de zojuist door Philips uit gebrachte nieuwe R/prge-plaat een langspeel van 30 centimeter breed is Mozart aan de beurt. Óp zijn manier voert Borge een opera a la Mozart uit; een kostelijke parodie, ook al weet hij met de bariton dan niet hele maal weg. Borges interpretaties van de Liebestraum van Liszt, de minu- tenwals en een nocturne van Chopin worden, doorkruid met verrukkelijke alleenspraakjes, voorafgegaan of gevolgd door een muzikale fantasie op de thema's van melodieën, die hem vanuit de zaal door het publiek worden opgegeven, door een babbeltje over zijn familie, dat van spitse grapjes aan elkaar hangt en door diens vermakelijke demonstratie van -et gebruik van fonetische lettertekens. Victor Borge windt het publiek om zijn vinger. Als hij niet aan het woord of aan het klavier is, danst de plaat van een aan stekelijk schaterlachen. Dat de luisteraar in de huiskamer geen deelgenoot kan zijn aan de reacties op allerhande visuele capriolen van Borge, zal hij beslist wel op /de koop van deze amusante plaat willen toenemen. De plaat blijve intussen voorbehouden aan de rijpere luisteraar. De technische kwa liteit van deze Philips LP (nr. B 07134 L) is magnifiek. Het orkest van Malando is het spelen van Latijns-Amerikaan- se muziek wel toevertrouwd. Men kan zich daarvan overtuigen bij het luisteren naar het twaalftal uitgekozen nummers, dat is samen gebracht op de Philips LP B 08002 L. De artistieke, zonnige hoes, waarin de plaat is gehuld, geeft al bij voor baat fleur en kleur aan de onbe zorgde, levendige folkloristische me lodieën en het temperamentvolle rit me, eigen aan die muziek, die ge boren wordt in het land van de zon, het land van spontane mensen, fel- getinte bloemen, witte huisjes en wuivende palmen en waarvan die bekoorlijke sfeer door het orkest van Malando uitstekend wordt getroffen. De uitvoering van de nummers ge beurt met zorg en met bezieling. Het repertoire vermeldt: Copla Ma- laguena, Espera, Mambo Macoco, Si si papa, Paramento, Les Lean- dras, La Guayabita, Orientambo, Maria Bonita, Lola, Me lo dijo ade- la en Tres veces guapa. Frans Wan ders en Francisca Deschamps leve ren een zeer verdienstelijk vocaal aandeel aan deze opgeruimde en onderhoudende plaat. De vakman aan de trommen verdient een aparte pluim. Weergave van de plaat is prima. WT e houden de beentjes dan W maar van de vloer, nu op TT de vlotte accordeonmuziek en de cadans van slagwerk-met-klep- pers ten beste gegeven door The Hodlars" en een ritme-man, het ge heel gepresenteerd op de Columbia- langspeelplaat nr. 33 HP 1US, een bijzondere LP, waar zij deel uit maakt van de jubileumserie, uitge geven ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van Gramophone-Hou se te Heemstede. „The Hodlars", een accordeon-duo van eigen bodem, die het Neerlands fabrikaat al jaar en dag met succes tot ver buiten de grenzen uitdraagt, spelen via deze plaat een medley van foxtrots, La tijns-Amerikaanse melodiën, walsen, marsen en tango's, stuk voor stuk bekende en beproefde nummers. Ze worden door The Hodlars strak van melodie gehouden, zonder al te veel versieringen en improvisaties, en met vaart en verve gespeeld. Weer gave van de plaat is zonder manke ren. France Clery, de jongste vocale Philips-aanwinst, maakt een nogal hautaine indruk, zoals ze op de hoes van het 45 toe- renplaatje 422075 PE is afgebeeld Meteen zij dan gezegd, dat zij heel wat vriendelijker en oprechter zingt dan zij er, althans op de hoes, uitziet. Intussen heeft ze flink wat noten op haar zang in de letterlij ke zin des woords en dan nog wel over zo'n verbazende octaven-af stand, dat zij terecht een tweede Ima Sumac wordt genoemd. Tot in de angstig-hoge toonregionen behoudt haar stem een "ongeforceerde kracht en blijft ook haar voordracht op peil. Zij zingt bij illustratieve muziek van het orkest van Pi Scheffer: Liego la Rumba (met welk nummer zij dit jaar de door de Philips platenorga- nisaties toegekende Grand Prix du Disque Artistique verwierf), Tam bour de Libertad, Embrujo tropi cal en Maoubé. Een nieuw 45 toerenplaatje van het merk Victory (nr. EP 7003) met de zanger Claude Robin begeleid door het Victory orkest, vermeldt de nummers: C'est magni- fique, Ave Maria no morrow, Sul les Routes en A quoi pensait tu? Claude Robin heeft een aantrekkelij ke, natuurlijke stem, zijn voordracht is eenvoudig, maar toegewijd en zijn dictie is verzorgd. We hebben welis waar ooit wel eens een betere, een stemmiger uitvoering gehoord van dat Boliviaanse Maria-liedje, maar tenslotte kan niet iedereen een bril jante zanger zijn. Claude doet echt wel zijn best. Eerder geloof ik zelfs, dat het „Ave Maria no morrow" minder goed tot zijn recht komt, omdat het terwille van de com mercie pardoes maar achter oh- lala-c'est-magnifique is gegroefd. Men had wel een passender combi natie kunnen uitdenken. De Hawaiian-muziek is niet erg dik gezaaid en heeft dan nog slechts de belangstelling van een beperkte kring van liefhebbers. Dezen mogen zich dan verheugen in de publikatie van Capitol-LP (T 715), waarin authentieke hawaiian-muziek is gegroefd, opgenomen op haar ge boorte-grond, aan het strand van Waikiki, en uitgevoerd door het „Hawaii Calls"-orkest en koor met aan de eerste gitaar; Al Kealcha Perry. De nummers, langzaam en vlug ger van ritme, aldus dienstbaar aan een dromerig dansje, heten: King's serenade, Blue Hawaii, My little grass shock, Sweet Leilani, Hilo march, To you sweetheart, aloha, Drifting and dreaming, Hawaiian war chant. My isle of golden dreams, Song of the islands, On the beach of Waikiki, Hawaiian farewell song. Wel, de titels zeggen al voldoen de: zoet-exotische, weemoedige en een tikkeltje zwoele muziek, zwe vend op de langgerekte poëzie van de plukgitaar, versierd met fluitto nen en doortinteld van het klok kenspel van de celesta. Muziekje om bij te mijmeren over maagdekijnen, met bloemenslingers omhangen, over zwaarddansers in een heldere maannacht of alleen maar over de dansende golven van de Zuidzee, die schuimbekken tegen het strand. Or kest en koor kwijten zich met harts tochtelijke tederheid van hun taak. De harmonie in de instrumentering getuigt vaak van een fijnbesnaard samenspel. De weergave van de plaat is uitstekend. De 33 toerenplaat 260 V 044 van het label Ducretet Thomson laat onder de titel „Musique Bleue" een 12-tal nummers, hoofdza kelijk bolero's, horen, die kennelijk bestemd zijn voor de huiskamer. Ze worden in alle rust, naar mijn ge voel wel eens een beetje futloos, door verscheidene kleinere ensem bles uitgevoerd. Geen onverdienste lijke uitvoeringen zijn het, maar ook zeker geen opmerkelijke. Van som mige muziekjes is het arrangement armoedig van constructie, voor an dere compositie-bewerkingen zijn daarentegen wel eens originele klankfiguren gevonden. Niettemin: een beschaafd dansplaatje. De num mers zijn: Un amour perdu (slow- fontrot), L'age d'or (langzame wals), Blues violons (blues), Bolero bleu (bolero), Tango bleu (tango), Malaguena, Sources blues (bolero), Vera Cruz (bolero), Danny Blues (blues), C'est si doux (bolero-mam- bo), Provincie blues en de Marno- bolero. Bij een vaardige en geestige be geleiding van het orkest van Pierre Wijnobel zingen op het 45 toerenplaatje van Philips, nr. 317600 PF de troubadours Black and White hun genegenheid uit voor „Marjah, oh Marjah" om zich dan aan de andere kant van het zwarte schijfje af te vragen of het van een andere lieve zus (in een autobus) heur ogen, heur haren of heur kersenrode mond zijn, die het twee tal van streek hebben gemaakt. Ge zellige tekstjes op vlotte melodietjes en met spirit gezongen Dankbaar dansplaatje ook. Op de hoes van het 45 toeren Deccaplaatje OE 9172 zijn de bekende jazzmusici genoemd, die de illustratieve begeleiding ver zorgen van het zingen van Billie Holiday, de negerin en jazzvocalis- te, die eertijds in één adem werd genoemd met de blues-zangeres Bes sie Smith, doch wier optreden thans allengs meer wordt getekend door de wrekende veronachtzaming van haar gezondheid. De opnamen op dit plaatje dateren uit haar nog goede jaren. Het zijn de songs Big stuff (1946), No more (1944), Baby I don't cry over you (1946) en I'll look around (1946). Billie Holiday's stem en voordracht boeien door ongekun steldheid, primitieve expressie en de Armstrong-achtige intonaties. Het best komt Billie tot haar recht in de langzame nummers. Tenslotte een greep uit de 78 toeren-klasse. Daar is dan vooreerst een nieuw Philips piaatje met Georges Brassens, cue bij gitaarbegeleiding twee hedjes-van- zich-zelf zingt, twee „gedichtjes" voor- uraagt, één over cie parapiuie (La Parapiuie), de ander over de dood graver (Le Fossoyeur). Chansons en een chansonnier van pure aiiure. Bob Carroü zingt met energie en vuur de song „Sway" op de Konnex- plaat nr. lóoü; aan de andere kant aoet trudy Richards in „Sugar-loaf- junction" niet voor Bob onaer. Het gaat dan met de wat overladen or- Kestmuziek zelts hard tegen hard. Het arrangement voor „Sway" het nummer wordt gespeeld door het orkest van Frank de Vol is meer solide. Gekruid plaatje. De Duitsers komen weer los met blaasmuziek. Het nieuwe merk „Club" laat op plaat 16063 de r reisegger-Marsch en de mars Hei- matgrüsse en via plaat 16177 de Kaïsenjager-marscn en de Deutsch- meister Reigiments ivlarsch horen. <Se worden niet indrukwekkend, maar wei met de nodige „Schwung" ten beste gegeven door het „Grosses Blasorchester" van Ignaz Neusser. Beproefde Duitse humpapa-muziek, die het nog best doet. De marsen da teren uit de goede oude tijd. Voor de rock-en-roll-uefhebbers is er het Ronnexplaatje nr. 1155 met de nummers „Let there be rockin", „Mop Top", waarbij Jum ping Jacks zijn voiumineuse stem er zelis moeite mee heelt om boven het driftige lawijt van saxofoon, drums en handgeklap uit te croonen. Het eerste nummer is nog wel rustig, maar het tweede gaat het er met ae rock-en-roll van langs. Nou ja, die plaatjes moeten er ook zijn. Voor de ueftige naturen. De Xelelunken-plaat F 46234 is dan weer heel wat anders. Zij presen teert de Duitse versie van „Memo ries are made of this" onder de titel „Heimweh" een sentimenteel fox- trotje en de tango „Ein schwar- zes Zigeunermadchen". Rolf Sanson zingt er bij. Een beste bariton. En dat het orkest van Bela Sanders uit stekend is, is bekend. Zoet, maar goed plaatje. Tot slot dan nog een stevig stuk' dansmuziek, een selectie uit de „Glenn Miller Story" (o.a. In the mood, American Patrol en I know why) met uitgetrokken en gestopte trompetregisters uitgevoerd door het orkest van Erwin Lehn. Perfect ge speelde muziek, op een even soepel als strak ritme. Prima dansplaat (Vlugge en langzame foxtrot). Merk Columbia, nr. 5526. FRéDéRIQUE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 13