„Johan van Oldenbarnevelt" met 1400 emigranten naar Australië vertrokken Slotconcert Internationaal Orgelconcours Haarlem 1 CAROSELLO NAPOLETANO Grandioze film van Giannini in Luxor Phffft Chaplins Kolder Parade Mijn man, de test piloot Lucky Me <;koe:n Tientallen uit Haarlem en omgeving gaan nieuwe toekomst tegemoet OPRUIMING TAPIJTEN - BEDDEN - MEUBELEN „Eensgezind Excelsior" presenteert zich bij Heemsteeds burgemeester Napels in een wervelwind De misdaad van kapitein Stuart Dunja o»»eV MAANDAG 16 JULI 9 UUR SPOTKOOPJES OP ALLE AFDELINGEN KOM... ZIE... EN SPAAR GELD! Fa. J. H. SCHOUS Geslaagd Roxy ZATERDAG 14 JULI 1956 TAG&K negen-en-dbrtigste emigrantenreis Pioniers en „opge maakte bedden" Burgerlijke Stand Haarlem „Was ik er maar nooit aan begonnen" Degelijke voorlichting TELEFOON 11491 KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM 35.000.- voor instal latie van buurthuis aan Harnienjansweg ZANDVOORT In het kort Dan een LOCOMOTIEF of RUDGERLJWIEL van: NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 Kwestie Linnaeushof Adjunct-directeur krijgt rectificatie Haarlemse Nachte galen maken een verre vlucht Optreden in Ubbergen Gemeente verkoopt grond voor de bouw van een consultatiebureau W aterpolo me overw van D.W.T. Moeizame overwinning Studio Frans Hals Rembrandt Lido Palacè Zolang er lieve meisjes rijn Film 6 Apotheken en dok diensten CENTRALE VERW21 POW-R-MATIC V" *ÊMl De laatste tros van de „Johan van Oldenbarnevelt' werd om precies kwart over drie vrijdagmid dag losgegooid aan de Javakade in Amsterdam. Langzaam kwam het fiere, welgevormde schip nog al tijd een der pronkstukken van de Stoomvaart Maatschappij Neder land in beweging, die geleidelijk sneller werd. Dit betekende voor de ruim 1400 emigranten aan boord, die in Australië hun nieuwe vader land hopen te vinden, het einde van een regelmatig contact met wat tot dusver hun dagelijkse omgeving was. Maar tevens betekende dit voor hen het einde van de wekenlange ver moeiende voorbereidingen van dit vertrek en het begin van een wel verdiende vakantie aan boord van een gerieflijk drijvend hotel, dat reeds zijn negenendertigste emigran tenreis maakt, waar zij omringd worden met de goede zorgen van een leger van stewards, bedienden en andere nuttige bemanningsleden. Wanneer zij op 17 of 18 augustus echter in Melbourne arriveren, komt een ander begin, dat van een nieuwe episode in hun leven in een land, rijk aan mogelijkheden, maar toch vol onzekerheden. Dit alles besef fen blijkbaar het meest de wegbren gers aan de wal. Het afscheidne- men was dan ook niet gemakkelijk, en velen hadden er zelfs een reisje naar de pier van IJmuiden voor over om dit zo lang mogelijk te rekken. Vanaf de wal en vanaf de drie dekken van de „Oldenbarnevelt" werd dan ook langdurig vaarwel gezwaaid, en op de IJmuider pier konden ouders, verloofden of ande re dierbaren hun emigranten aan de reling terugvinden door vlaggen of andere herkenningstekenen, die zij hadden aangebracht. Het meest persoonlijke deel van het afscheid had 's morgens reeds plaats gevonden in de enorme inschepings- loods van de S.M.N. Hier werden de passagiers langs een zeer groot aantal bureau's geleid, van waarachter de bij zonder ingewikkelde formaliteiten, die verbonden zijn aan een vertrek van emigranten, echter vrij spoedig hun be slag kregen. Dat zij aan boord van het fraaie schip spoedig acclimatiseren, bleek wel aan het gemak, waarmede vele emigranten zich reeds bewogen gedurende de vier uren, die tussen in scheping en vertrek lagen en aan de vele korte middagdutjes, die wijselijk fthouden werden. Vooral de kinderen, ie trouwens vrijwel nooit last van zee ziekte krijgen, wenden snel. Van de aantrekkelijke speeltuinwerktuigen op de kinderdekken maakten zij weldra een druk gebruik, en zelfs tijdens de af scheidsscènes van volwassenen werd door kinderen met onverstoorbare overgave doorgeschommeld. Van de emigranten vertrouwen som migen op hun goede vakkennis, waar mee zij weliswaar overal aan de slag kunnen komen, maar in Australië bo vendien meer uitzicht hebben op een eigen zaak, dan bij ons. En waarom zou men hun dit ideaal vroeger als „ondernemend" geprezen, en thans veelal als „ouderwets-liberaal" gelaakt euvel duiden? Andere emigranten hebben reeds familieleden of andere relaties in Australië en gaan daar een min of meer „opgemaakt bed" besla pen, daar er niet zelden een huis of zelfs een betrekking op de „nakotners" wacht aan gene zijde van de aarde. Dandernong, een stad bij Melbour ne, is bijvoorbeeld het reisdoel van het echtpaar J. van der Werff-Duin en hun vijf kinderen tussen 9 en 2Va jaar dat Eenhoornlaan 7 in Bever wijk heeft gewoond. Een broer van mevrouw Van der Werff emigreerde zes jaar geleden, en heeft thans in Dandernong een huis en werk voor zijn zwager. Deze emigrant heeft in Beverwijk als ovenman bij de Breed band gewerkt, maar heeft van zijn besluit om te emigreren nog geen spijt gehad. Bepaald meeslepend was het jeugdig élan, waarmede de heer J. Saeys, die Vergierdeweg 46 in Haar lem gewoond heeft, vertelde van zijn plannen. Samen met zijn echtgenote, mevr. Saeys-Vollaerts, gaat hij eerst enige weken uitrusten bij een twee jaar geleden geëmigreerde dochter, die in Sale, eveneens bij Melbourne woont. In ons land was de heer Saeys uit voerder van bouwwerken, en in Austra lië wil hij een eigen woning bouwen en zijn oude beroep voortzetten. Op onze vraag naar zijn leeftijd gaf hij, na enige aarzeling toe, reeds 66 te zijn, maar voegde hier aan toe, dat dit hem niet zou weerhouden om te sla gen. In Nieuw-Zeeland woont een andere dochter van het echtpaar, en vanzelf sprekend staat dus ook haar- een be zoek te wachten. Oe wittebroodsweken van de heer en mevrouw Timmers- Blokker (uit Heemstede, Heer en weg 85) waren gisteren net afgelopen. De heer Timmers, die 21 jaar is, heeft bij de K.L.M. als vliegtuigplaatwerker ge werkt, en hoopt na zijn verlate huwe lijksreis in Melbourne in deze branche opnieuw te kunnen beginnen. Een eigen vliegtuigfabriek staat wel niet op het programma, maar is niettemin moge lijk. Met het jonge paar reist de 23- GEBOREN: G. C. Janssen-van der Zanden, z.; E. M. van der Meer-Schou- ten, z.; A. C. Beuk-van Frankfoort, z.; H. M. Peperkoorn-Kastermans, z.; H. van der Slikke-Steenbergen, z.; J. T. Soosenhart-Smouter, d.; J. F. M. van Liemt-Brocken, d.C. J. Voogt-Corne- ltsse, d.; A. M. Nooter-Tuijn. OVERLEDEN: S. Botter-van der Mo len, 75 jr., Brouwersstraat; G. van Beek-Stuurman, 65 jr., Delftlaan; M. A. Porre, 86 jr., Hagestraat; V. Bonn, d., van T. W. H. A. Bcnn, 3 m.. Mars straat 40. GETROUWD: W. P. M. Nijs en A. G. H. Bekker. jarige Hubert Vos, eveneens uit Heem stede mee. In Heemstede was hij kwe ker, en in Australië wil deze emigrant alles aanpakken, wat maar tot een kwe kerij van n'importe wat, kan leiden. In een warenhuis in Melbourne wacht een functie voor de binnenhuisarchitect Numan, die in de Jan Steenstraat te Haarlem heeft gewoond, en nu met zijn echtgenote en vier kinderen gaat „verhuizen". Uit Hillegom (Mariastraat 38) komen de heer en mevrouw Mooy- Elderbroek en hun drie kinderen. In Sydney zullen zij debarkeren, en de heer Mooy, die cottonbreier is, hoopt spoedig werk te zullen krijgen. Een bijzondere plaats onder de passa giers van de „Oldenbarnevelt" neemt de heer John. A. M, Salman in, die met gepaste trots zijn volgens Neder landse P.T.T.-normen bepaald ontoe laatbaar klein visitekaartje kan over handigen, dat vermeldt „O.D. repre sentative Australasian Catholic Assu rance Co. Ltd. Warwick House, Perth. De zes maanden Europees verlof, die de Katholieke Australische Verzeke ringsmaatschappij heeft toegekend aan haar uit Haarlem afkomstige inspec teur, zijn bijna om, en de heer Sal man is dus een emigrant die de nodige goede raad en steun kan geven aan zijn medepassagiers, en dit ook gaarne doet. Vier jaar en zes maanden ge leden emigreerde hij en kwam in Syd ney aan land. „Was ik er maar nooit aan begonnen", riep hij uit, toen een jaar verstreken was. De moeilijkheden leken voor de jongeman onoverkome lijk. Alleen, in een vreemd land met a'nde- re levensgewoonten en een andere taal dan het Engels, dat iemand, die „hoofd arbeider" moet worden, op school leert. „Het zit hem in die taal", dacht de heer Salman in zijn moedertaal. Hij begon met alles aan te' pakken, om zich het Australische „slang" en de gewoonten van het land eigen te ma ken. Met evenveel geduld als taaie volharding moet toen de toernee ver lopen zijn, die deze emigrant door het vijfde werelddeel maakte, waarbij hij op verschillende plaatsen steeds onge veer drie maanden lang bleef werken. En tot slot kwam zijn succes, dat de jongeman toe wil schrijven aan geluk. In september komt zijn verloofde, me juffrouw Corry Smit, Vijfhuizerdjjk 197 naar Perth aan de westkust van Austra lië. De yerscbillende emigratie-voorlich- tingscentrale's en ambténaren zorgen voor een degelijke voorlichting en voor bereiding voor adspirant-emigranten. De Katholieke Emigratie Stichting ver zorgt bijvoorbeeld cursussen, waarin de emigranten vijftig Engelse lessen, vier uur medische voorlichting, acht uur godsdienst, vier uur kennis van land en volk en vier uur huishoudelijke voor lichting krijgeh. Dat dit werk gewaar deerd wordt konden wij bijvoorbeeld zien aan de hartelijke wijze, waarop van de heer J. G. M. Bosman, directeur van de Katholieke Emigratie Stichting in de bisdommen Haarlem en Rotterdam; door de emigranten, die van zijn goede zorgen hebben geprofiteerd, afscheid werd genomen. Van de veertienhonderd emigranten, die gisteren met de „Oldenbarnevelt" vertrokken, is meer dan de helft ka tholiek. Pater C. J. Agasi O.E.S.A., die somtjjds in Culemborg woont, waakt over hun geestelijke belangen als aal moezenier. 's Zondags zijn er drie H.H. Missen, maar ook door de week draagt pater Agasi een H. Mis op in de fraaie rooksalon, terwijl voorts nog verschil lende godvruchtige oefeningen voor de emigranten worden gehouden. Pater Agasi heeft reeds acht emigrantenrei- zen achter de rug en heeft zich dus kunnen ontwikkelen to* di meest ideale emigranten-aalmoezenier, die men zich kan denken. Regelmatig maakt hij toch ten door Australië om emigranten te bezoeken. De meesten van hen ma ken het zeer goed, ook in godsdienstig opzicht, en slechts enkelen mislukken. Er is wel een tekort aan priesters in Australië, maar de geestelijke verzor ging is vooral dank zij de mede werking van geëmigreerden voor treffelijk georganiseerd. Advertentie Het internationaal orgelconcours 1956 is, wat de openbare uitvoerin gen betreft, gisteravond op lof waardige wijze in de Haarlemse concert zaal besloten met een concert waaraan medewerking werd verleend door het Noordhollands Philharmonisch orkest onder leiding van Toon Verhey, de orga nist Albert de Klerk, het N.C.R.V.-vocaal ensemble en een viertal vocale solisten. Wij zouden, wat het programma betreft, dit concert in tweeën kunnen splitsen. Vóór de pauze muziek waarbij het mu zikaal rationalisme overheerste, na de pauze een gunstige versmelting van ratio nalisme en muzikaal sentiment. Het concert voor orgel en orkest van Paul Hindemith moge wat compositie techniek betreft alle elementen in zich dragen van contrapunctisch vakman schap, het muzikantenhart schijnt hierin echter bewust uitgeschakeld te zijn. Men kan hierover intussen denken hoe men wil, tenslotte eist de luisteraar toch iets wat het hart beroert. Wat dit laatste be treft, is het concert van Hindemith be slist zijn doel voorbij geschoten. Boven dien geeft dit concert het orgel maar weinig kans zijn ware karakter te ont plooien. De orkestsamenstelling is van typische aard, n.l. celli, contrabassen en blazers. Het motorische element is sterk overheersend, behalve in het tweede deel, waarin de fugatische vorm een belang rijk aandeel heeft. Intussen heeft Albert de Klerk zowel als het Noordhollands Philharmonisch orkest zijn beste kunnen aan dit feest gegeven. Met de Sonatine, die dit jaar door de commissie Internationaal Orgelconcours en de uitgeschreven prijsvraag werd be kroond, heeft de Oostenrijkse componist Doppelbauer, 'n compositorisch bekeken, veel menselijker muzikale uiting gegeven dan zjjn voorganger op dit concert. Of schoon ook hier de vorm toonaangevend was, bezit dit werk meer onmiddellijk aansprekend muzikaal sentiment, in deze eerste benadering. De reproductie door de Albert de Klerk? Och, goede wijn behoeft geen krans. Ik geloof niet dat de componist zich een meer ideale uitvoering gedacht kon hebben. Welke capaciteiten Albert de Klerk als organist bezit, wferd ten over vloede nog eens bewezen in de in één woord meesterlijk gespeelde f -moll fan tasie van Mozartdie onmiddellijk na de pauze doof Hem wérd veTklahkt. Muziek, om van te smullen, en bovendien in een organistisch geperfectioneerde uitvoe ring. Tenslotte volgde een hartverkwikkende verklanking van Mozart's Orgelsolomis, de Missa Brevis, In C dur, door het N.C. R.V.-vocaal ensemble, Albert de Klerk orgel, en het orkest, het geheel onder leiding van de dirigent Toon Verhey. De vier solisten, Corry Bijster, sopraan, Annie Hermes, alt, Paul Hamtleers, tenor, en de bas David Hollestelle, pasten zich zinvol aan bij het subliem zingende N.C.R.V.-ensemble. Toon Verhey heeft mijns inziens een gelukkige middenweg gevonden tussen de liturgische tekst en de hierbij door Mozart gecomponeerde Wanneer dc raad zich met een des betreffend voorstel van B. en W. kan verenigen zal de gemeente 15.000 be steden aan het aankleden van het buurt huis, dat door de geméente wordt ge bouwd ten behoeve van de stichting „Bijzondere sociale zorg en Maatschap pelijk Buurtwerk" aan de Harmenjans- weg. Dit geid zal worden besteed voor het aanbrengen van vloerbedekking, verwarmingsinstallaties, verlichtingsor namenten, separatiewanden, tegellam- bri's e.d. Bovendien zal 20.000 worden besteed aan de eerste inrichting van het buurthuis, dus voor de aanschaf van meubilair etc. Na een voorbereidingstijd van een half jaar zjjn twee Heemsteedse har monieverenigingen „Eensgezindheid" en „Excelsior" tot een volledige fusie gekomen. Onder de zinrijke naam „Eensgezind Excelsior" blazen nu de leden van beide harmonieën hun num mer in het grote geheel, onder leiding van de oud-Excelsior-dirigent L. ter Braake. Deze dusie werd gisteravond gesym boliseerd in het aanbieden van het be schermheerschap aan de Heemsteedse burgemeester, mr. A. G. A. ridder Van Rappard, die voorheen al bescherm heer was van „Excelsior". Om half acht vertrok de harmonie van de Voor weg om via de Herfstlaan en Molen laan bij het woonhuis van de burge meester halt te houden. Hier werden enkele marsen gespeeld, aanhoord door burgemeester en echtgenote en een aantal belangstellenden. Mr. van Rap pard nodigde hierna de musici uit hem Advertentie MAANDAG 16 JULI aanvang HALFJAARLIJKSE UITVERKOOP Speciale aanbiedingen BABY- en KLEUTERTEXTIEL, zowel voor zomer als winter. Zeer speciale aanbieding in KINDER- en WANDELWAGENS met volledige garantie. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem Tel. K 2500 - 11266 te volgen naar de tuin waar een kleine verfrissing en een rokertje stonden te wachten. Vanaf het terras sprak de burgemeester de gecombineerde har monie toe en gaf uiting aan zjjn vreug de die hfj aan deze fusie had beleefd. Hij wees ook op de belangrijke plaats die de muziek in het maatschappelijk leven kan innemen en hoopte dat voor al ook bjj de jeugd de belangstelling voor deze culturele uiting niet zou ver minderen. Tenslotte wenste hvj dat de titel „Eensgezind Excelsior", zo aar dig gesymboliseerd in de meegedragen vaandels der beide harmonieën, verbon den met een geel lint, in alle opzichten waar 'zou mogen worden. De heer Ter Braake dankte de bur gemeester voor het bereidwillig aan vaarden van zijn vernieuwend en uitge breid beschermheerschap, hoopte ook in de toekomst dezelfde steun en me dewerking van de burgemeester te mo gen ontvangen en beloofde samen met de leden zo goed mogelijk te streven naar eensgezindheid om zodoende steeds excelsior, omhoog, te gaan. Onder het spelen van een vrolijke mars marcheerde het korps weer af. Zaterdag concerteert de band van het Leger des Heils 's avonds in de muziektent op het Raadhuisplein te Zandvoort. Dit concert is gearrangeerd door de stichting Touring Zandvoort. De anjer-collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft te Zand voort opgebracht 360,-; de verkoop van foto's van het koninklijk gezin bracht bovendien 96,- op. muziek. Het was een ingetogen, sfeervolle uitbeelding van de tekst, waarbij de prachtige muziek echter niet op de ach tergrond geraakte. Dit alles betekende een schone afsluiting van het Haarlemse orgelfestijn, waaraan dit jaar, wat het artistieke peil betreft, misschien teleur stellende nadelen gekleefd hebben, maar door het gedeelte na de pauze van dit slotconcert werd veel goed gemaakt. JAN LAARVELD. Advertentie De directie van de „Linnaeushof N.V." is vanmorgen bij uitspraak van de vice-president van Je Haarlemse rechtbank, mr. C. E. Mulder, in het kort geding van de adjunct-directeur, de heer H. A. J. van Duuren, contra de directie van de onderneming, ver oordeeld tot het rectificeren bij ad vertentie van het bericht, dat zij zelf verspreid heeft als zou de adjunct directeur op staande voet ontslagen zijn. De advertentie, waarvan de tekst in extenso bij het vonnis is vastgesteld, moet geplaatst worden in De Nieuwe Haarlemsche Courant er, in De Volks krant, tenzij uit publikaties van deze bladen zelf reeds eerder duidelijk deze passage uit het vonnis blijkt. Wanneer de directie in gebreke blijft binnen d, ie dagen na het vonnis gehoor te geven, wordt hhdr efen 'dwangsom op gelegd van f_ 100 voor elke dag 'dat zij; weigert. j-t'i De intrekking van het ontslag van r' adjunct-directeur, zoals deze eiser in het geding gesteld had, wordt niet bewezen geacht. Overigens merkt de vice-president in zijr. overwegingen op, dat de heer Van Duuren na deze onverkwikkelijke geschiedenis waar schijnlijk niet in ernst de wens koes tert opnieuw als adjunct-directeur in dienst te treden van de „Linnaeushof N.V.". De eigendommen, die hij te rugeiste, zijn hem inmiddels ter hand gesteld, terwijl ook de kwestie van het achterstallige salaris geregeld blijkt. De Haarlemse Nachtegalen, het be kende kinderkoor, trekken er iedere zo mer op uit, om elders ten bate van een goed doel een opvoering te geven. Dit jaar maken zij de verre vlucht naar Ubbérgen bij Nijmegen, waar zij voor 120 verlamde en gebrekkige kin deren op woensdag 18 juli een voor stelling zullen geven met het zangspel „De vreemde fluitspeler". De leidster van het koor, Cis Kampmeijer, heeft dit spel speciaal voor deze gelegenheid geschreven. Ditmaal krijgt ook de dans een groter aandeel. De Nachtegalen zullen als vanouds aan de piano begeleid worden door Mia Kampmeijer. B. en W. stellen de gemeenteraad vpor een stuk grond ter grootte van 1626 m2 op de hoek van de Orionweg en de' Steenbokstraat te verkopen aan de Noordhollandse Vereniging tot Be strijding van de tuberculose te Haarlem. De vereniging wil op deze grond zo spoedig mogelijk een nieuw consulta tiebureau bouwen, teneinde voor dit bu reau 'n betere accommodatie t verkrij gen. Reeds verschillende malen, en het laatst tijdens de begrotingsdebatten in februari, heeft de raad geklaagd over de slechte accommodatie. Verbetering kon daarin niet worden aangebracht. De plannen voor een nieuw gebouw lagen klaar, maar de bouwstop verhinderde de uitvoering. B. en W. stellen de raad nu voor de grond te verkopen voor 14 per m2. De DWT heren hebben gisteravond in Zaandam van Neptunus gewonnen. Voordat een der spelers van de tegen partij de bal had aangeraakt schoot Fons Roozekrans al raak en na op- zwemmen van Ben Roozekrans en een drukbal van Moolenaar stond DWT met 2-0 voor. Maar Neptunus herstelde zich snel en met een mooi doelpunt van Tan- ger werd de achterstand verkleind. Bjj een schermutseling voor het Neptunus doel schoot Fons Roozekrans in zodat de pauze met een DWT-voorsprong van 3-1 aanbrak. In de tweede helft scoorde Schoen voor Neptunus kort na elkaar tweemaal (3-3). Het ging er fel aan toe. DWT verkreeg een spelersmeer derheid op Neptunus en vlak voor het einde schoot Ben Roozekrans in (3-4). Met nog twee wedstrijden te spelen heeft DWT nu de leiding in de tweede klasse B (11 punten uit 6 wedstrijden). Neptunus volgt met 7 uit 5. FILMJOURNAAL Wie over showfilms spreekt, denkt aan Hollywood, dat sinds jaar en dag het geheim van de spec taculaire oppervlakkigheid heet te be zitten; aan mannen als Busbey Barke- ly, Walt Disney, Oskar Fishinger, die voor niets heten te staan en over de filmvormen heersen als onovertrefbare virtuozen. Maar in de Italiaan Ettore Giannini hebben zij thans hun meester gevonden, niet alleen op het stuk van de virtuosi teit maar al evenzeer waar het de vorm betreft, die 'n innerlijke bewo genheid gestalte geeft. Wat Giannini in zijn Carosello Napoletano klaar speelt, grenst aan het ongelooflijke en gaat ver, boven de virtuositeit uit, omdat de storm, die over het doek raast, niet aan de oppervlakte blijft maar het hart van Napels treft, zoals het eeuwenlang heeft geklopt en bereid is te blijven kloppen door alle ongeluk en alle zon heen, altijd zingend, zwervend, levend en verrukt over het leven zelf. Vier eeuwen gaan in een paar uur over het doek, van de eerste val der Saracenen tot na de bevrijding van de tweede wereldoorlog. Vele malen be laagd, vernederd, bevrijd, maar zorge loos en onverwoestbaar spoelt het leven voor uw ogen voort in de mannen, vrouwen en kinderen, in de kleuren, lijnen, liederen, in de wervelwind van het Napolitaanse leven, waar liefde, vreugde, smart, honger, tranen de zon Roxy brengt voor de liefhebbers „De misdaad van kapitein Stu art". Een kapitein heeft zich la ten verblinden door haat. Het gevolg is, dat hij, die een schone toekomst tegemoet kan gaan, alles vergooit door opzettelijk een schip te laten vergaan. De gevolgen zijn fataal. Men komt tij dens de rechtszitting tot de pijnlijkste ontdekkingen, waardoor de film een bij zonder bloedig einde krijgt. Achttien jaar. Vanaf maandag valt er wat pleizie- rigers te beleven in de kolderfilm „Door dik en dun". Iedereen kan er heen. Voor de vijfde week draait nu de film „Phffft" in Studio. Er schijnt dus belangstelling voor te zijn. De luchtigheid, waarmede ernsti ge kwesties worden behandeld vraagt niettemin voorbehoud vóór volwasse nen. Advertentie Charlie Chaplin presteert het deze week in Frans Hals de lachspie ren een paar uur lang in bewe ging te houden. Dat is geen kwestie van lange adem bij de grote acteur, maar van aaneenrijgen van korte film pjes, die Charlie alle ten tonele voeren als een man, die, waar hij komt, de boel op bijzondere wijze op stelten zet. Men ziet hem deze keer als brandweer man, als kellner, rolschaatser, toneel knecht, kortom, zijn mogelijkheden en kwaliteiten zijn in vele creaties te be wonderen. Men dient hierbij echter in het oog te houden, dat de film te lang is om een succes te zijn. Chaplin duikt te veel keren onder voor hem bedoelde klap pen door en weet te dikwijls schoppen op miraculeuze wijze te ontwijken. De film is weliswaar kolder en als kolder bedoeld, maar ook humoristische onzin in dezelfde vorm gaat op de duur ver velen. niet kunnen verduisteren en waar de roes van het leven door gaat, dag en nacht, omdat Napels niet sterven kan. We herinneren ons geen film, waar zoveel pathetiek en sentiment, zoveel zang en dans worden bedwongen in een zo meeslepend rhythme, en een zo uit bundige vreugde zich uitviert in wat men zou kunnen noemen de syrjthese van het Napolitaanse leven. De film draait in Luxor. Zij wordt iedereen aangeraden. De novelle De Postmeester' van Poesjkin is al verscheidene ma len onderwerp van een film ge weest. Wij herinneren ons heel goed de film van Gustav Uckicky, ongeveer vijftien jaar geleden gemaakt. De rol van de postmeester werd destijds ver tolkt door Heinrich George, een formi dabel toneelspeler, die juist daardoor géén ilmspeler, dat is: bruikbaar ma teriaal in handen van een regisseur, was. Het is bij de nieuwe Duitse versie van Josef von Baky, die de titel van Dunja heeft gekregen, niet veel anders. Zijn hoofdrolspel Walter Richter be heerst zich iets beter dan George, maar voor het overige bulderbast hij er lus tig op los, zijn verdriet is méér dan leyensecht en zijn goedgelovigheid méér dah aannemelijk. Het verhaal is zo nauwgezet mogelijk gevolgd: de Un- schuld vom Lande, misleid en plotseling in het fel levende Petersburg geplaatst, leidt een zeer los leventje tot zij ver liefd wordt op een eenvoudige vaan drig. De vader die plotseling naar de stad komt krijgt een namaak-bruiloft voortgezet, waarin hij als een logge beer danst met een niet zo erg fris juffie. Getroost en overtuigd dat zijn dochter het goed maakt en gelukkig is keert hij terug. Het meisje kan tenslotte tegen het wereldse leven en het verlies van haar grote liefde niet op. De film draait in Rembrandt voor volwassenen. Via de strijd in Europa tijdens de tweede wereldoorlog en later in Korea ziet een jeugdige navigator zijn ideaal verwezenlijkt: hij wordt straaljagerpiloot en uiteindelijk invlie- ger. Afgezien van het nogal geforceer de slot is „Mijn man de testpiloot" een onderhoudend filmverhaal geworden, waarbij niet alleen de belevenissen van de vlieger maar ook de voortdurende bezorgdheid van de vliegersvrouw de aandacht vrijwel voortdurend geboeid houden. Voor het eerst krijgt men via fantastische (authentieke?) opna men een duidelijk beeld van de lucht oorlog in Korea. Voor veertienjarigen in Lido. Zolang er lieve meisjes zijn" moe ten de Duitsers er geen dolkomi sche film van maken. Tot die uit spraak komt men al gauw, wanneer het feest op de film is begonnen. Wij kunnen ons indenken, dat iemand in vakantie stemming niet zo precies kijkt en toch wel pleizier beleeft aan de tweeling, die hevig aan het dansen slaat en in een enorme show terecht komt, om geld bij mama in het laatje te brengen. Dat is ook nodig, want de familie, waarvan alleen paps het hoofd koel houdt, is na de oorlog in het apparte ment getrokken van een professor, die zijn heil in Amerika heeft gezocht. Om in leven te blijven heeft mama het ene meubel na het andere verkocht, in de hoop, dat de professor in Amerika zal blijven. Maar de goeie man komt terug, dat denkt ze tenminste, en vandaar dat de dochter s aan de showdans slaan. Dank zij een handigheidje van papa is het alle maal rumoer om niets, en het hele ge val draait uit op een paar gelukkige stelletjes en een verstandige papa, die tot irr de laatste seconde de redder in de nood blijkt te zijn. Iedereen kan er heen. Feestelijk gevecht in de film Napoletano [ucky Me" is een amuseh1 pi showfilm, die rond Doris ,t' -i gemaakt, een meisje, d9 anders doet dan wat dansen De film hebben wij reeds besP2 y wij vermoeden, dat ook nu t fans zich niet onbetuigd zUlKL Er zijn goede dingen in de f'11' i' leven, echter hoofdzakelijk doO* rollen. Iedereen kan er heen- Vanaf Maandag draait in MJLA bekende film „The Country t'! film van het goede soort r° Kelly en Bing Crosby in de ho° Achttien jaar. lievjif. CINEMA PALACE: Zolang er zijn, a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en jfi Ma. tot en met do. 10.30: „D® de zwijnenhoeder, a. 1. -atf FkANS HALS: Chaplins IcoldertW 'TijtTen: 2.30 7 en 915'. ZO. 2, 4.15. 7 e„.n,i5. Di.-avond één voorstelling om r{ LIDO: Tiger in the sky (Mijn roaPti piloot), 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, LUXOR: Carosello Napoletano, den: 2, 7 en 9.15. 1 Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. /j MINERVA: tot en met zo.: Lucky/ Tijden: zaterdag 7 en 9.15, 4.15, 7 en 9.15. Ma. tot en met wo. 8.15: TP girl, 14 jaar. ,i' REMBRANDT: Dunja, volw. Tijd6 i 7 en 9.15. .iff ROXY, tot en met zo.: De m's kapitein Stuart, 14 jaar. v Ma. tot en met do.: Door di** a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. „jf> STUDIO: Phffft, volw. Tijden: 2' 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Vanaf ma. 16 juli, 10.30: V** gramma, a. 1. <i VLEESHAL, za. 14 juli: Thea** Langendijk, film „La Passion d'Arc", 8.15 u. Zaterdag 14 juli Openluchttheater Bloemendaal'^/ door zes mannenkoren van het jy Nederlands Zangverbond, 8 u^r' Zondag 15 juli Concertgebouw: Radio-Luxern&^jK bli-radio). Bonte avond (amate Openluchttheater Bloemendag»' iT, mofoonplaten-concert van 15A Haarlem De dienst voor Apotheken Lpe wordt waargenomen door: APibjAJ Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. C. G. Loomeyer en Zn., Zijh^fS/' foon 12495 en Schoterbos-Apot" straatweg 19, tel. 25711. „r1 Voor de doktersdiensten in i' men nummer 11990 ZIEKENVERVOER G.G.D., Telet. 14141: Margriet. 10 rd„ Tel. 21400. Ovorveen De doktersdienst ln Overv jj waargenomen door dokter J. ft'j, Zijlweg 17, Overveen, tel. I1' Aerdenhout De doktersdienst In Aerdf waargenomen door dokter G* q^..^ terlaan 12, Aerdenhout, tel. *0 n Apotheken: Aerdenhoutse Zandvoortselaan 164, tel. 267' Bloemendaal J De diensten voor de BloerP^ju/d. theken worden waargenomen woutapotheek, Bloemendaalsey^ g»/ veen telefoon 16760 en door j apotheek, Bloemendaalsestraa A foon K 2560—8249. De doktersdienst wordt door dokter J. H. M. Egbert weg 12, tel. 22261. Heemstede „v HeePjf 6)^( waargenomen door dokte*" teW naar, P. de Hooghstraat p dokter A. J. van RavensW» selaan 70, tel. 27913. Ap0V Apotheken: Heemsteedse nenweg 98, tel. 38197. Santpoort ZONDAGSDlEr,SviH1(' Artsen: D. R. Mansho».g .y,j Santpoort, tel. K 2560— Apotheken (ook na2?rfid*2ri! poortse apotheek, Bloenjf.nryFo' 145, Santpoort, tel. K Advertent*6 De doktersdienst ln BLOEMENDAAU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2