Yraas en Antwoord Vakantie in het hoofd? Van Dam en Dame Radio en T ele visie IS DE VROUW SUPERIEUR AAN DE MAN? Amerikaans kampioen voor de vrouw heep weinig waardering voor zijn sekse-genoten 4 Ciij SI fMÏ Van stukken.... en wem Eén mislukking Vanavond chauffeurs Zondag ZATERDAG 14 JULI 1956 PAGINA Stewardessen. 'Oiper.atie Tolk Route Relliaisltiogen K.R.O.«discotheek BiroimieiLiai Defecte schoorsteen Provisie f 9 tv maar toen werd ze wijzer Vrouwelijke jaloezie %v°m; MU <l,f VVe f-, lS C fva, V krac VeiI k om t«pL4..v- NIS,1 Vragen voor deze rubriek moeten temden gericht aan de Redactie van one blad (met in de Unker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwomding in aan merking te doen komen. Over de beêlissing dienaangaande kan niet tornden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. G. S. Wat is het verschil in ver eiste stadie) vooropleiding: en te vervullen taak tussen een lucht- en grondstewardess by de KLM? Antwoord: De luchtstewardess moet ge schikt zijn om als gastvrouw op te tre den, zij moet zorgen voor een prettige sfeer en zij moet de gasten aan zich weten te binden, zij moet de nodige toewijding tonen. Zij moet zorgen voor verversingen, lectuur en comfort, haar aandacht schenken aan verwarming, ventilatie en indien nodig behulpzaam zijn bij verpleging. Zij vertegenwoor digt de maatschappij, derhalve moeten haar karaktereigenschappen analoog zijn aan die van een goede gastvrouw. Daarnaast kan het nodig zijn, dat zij aan de grond enkele kleine diensten ver richt, zoals de passagiers behulpzaam zijn bij het invullen van douaneforma liteiten enz. Dit is in het kort de taak van de luchtstewardess. Om tot deze functie te kunnen worden aangesteld, moet zij voldoen aan de volgende mini mumeisen: 1. leeftijd tussen 23 en 29 jaar; 2. behoorlijke algemene ontwik keling, bij voorkeur gebaseerd op mid delbare schoolopleiding (HBS of gym nasium); 3. degelijke praktische ken nis van Frans, Duits en Engels; 4. nor male gezichtsscherpte, geen bril; Tot aanbeveling strekt het bezit van: 1. di ploma ziekenverpleging en/of huis houdschool; 2. kantoorervaring; 3. ken nis van vreemde talen, buiten de hier boven genoemde. Ze moet een cursus van ca. 8 weken volgen op Schiphol. Deze opleiding ge schiedt voor rekening van de KLM. Tij dens deze opleiding genieten zij een maandelijkse toelage van 225. De grondstewardess is de gastvrouw- van Schiphol. Zij verwelkomt aankomende passa giers en doet vertrekkenden uitgeleide. Zij assisteert hulpbehoevende passa giers, rijdt zo nodig rolstoelen aan, helpt moeders met babies, verstrekt lectuur, zij doet in het kort alles om de wachtende passagiers op Schiphol het verblijf zo aangenaam mogelijk te ma ken. Zij is tevens behulpzaatn bij de controle van reisdocumenten, bereke nen van overbagage enz. De functie van grondstewardess wordt gezien als een voorbereiding voor luchtstewardess, derhalve moeten zij zich bereid verkla ren te worden overgeplaatst naar het corps luchtstewardessen. Meestal heeft deze overgang plaats na ongeveer 2 jaar dienst als grondstewardess. Minimumeisen voor de opleiding zijn; 1. leeftijd 20 - 23 jaar; 2. behoorlijke algemene ontwikkeling, bij voorkeur middelbare schoolopleiding; dege lijke praktische kennis van Frans, Duits en Engels; 4. representatief voorkomen; 5. normale gezichtsscherp te. Tot aanbeveling strekken: a. er varing in ziekenverpleging en/of kin derverzorging; b. kantoorervaring; c. kennis van vreemde talen buiten de bovengenoemde. Een opleiding op Schiphol van 4 4 5 weken is vereist, gedurende welke tijd salaris genoten wordt, variërende van 148 tot 189 per maand. Behoudens een klein uitmonsteringsverschil is de uniformering van beide corpsen gelijk. M. P. B. Mijn zoontje is gebo ren op 26 mei 1956 en moet_ ge opereerd worden aan een hazelipje. Ik ben verplicht verzekerd, doch moet de helft van de kosten der operatie betalen. Hoe kan dat? Antwoord: hoogstwaarschijnlijk (de juis te toedracht dient u te vragen aan het bestuur van uw ziekenfonds) beschouwt het ziekenfonds deze behandeling meer als een „schoonheidsbehandeling", op grond waarvan u geen recht kunt doen gelden op een vergoeding der kosten. Het ziekenfonds heeft blijkbaar ge meend u toch halverwege tegemoet te moeten komen. U kunt u verder wen den tot de dienst van sociale zaken in uw gemeente; komt deze na onderzoek tot de conclusie, dat het gewettigd is u voor de andere helft (of gedeelte hiervan) eveneens te hulp te komen, dan zal tevens beslist worden of en zo ja hoeveel u terug zult moeten beta len. Bespreek deze zaak dus met uw ziekenfonds en de dienst van sociale zaken. Mej. N. K. Waar kan men in Nederland voor tolk studeren? Antwoord: Bij een universiteit, als on derdeel van de letterkundige faculteit. h. T. D. Hoe kom ik aan een vol ledige reisroutebeschrijving per auto van Haarlem naar Zeil am See en terug over Zwitserland? Antwoord: Indien u lid bent van de ANWB kunt u uw reis gratis uitgestip peld krijgen, benevens van elk onder deel het aantal km, bijzonderheden van de plaatsen, opgave van hotels e.d. Wendt u anders tot een plaatselijk reis bureau. H. v. H. stelt een tweetal be- Iastingvragen. Antwoord: u schrijft niet of u al dan niet gehuwd bent. In groep I (onge huwd) geen coördinatietabel, zult u f 52.68 ontvangen, in groep II 56.17. In het algemeen zal echter de coördina tietabel wel van toepassing zijn en dan liggen de bedragen (ongehuwd) 52.76 en (gehuwd) 56.22. Van de vakantie toeslag gaat af (gehuwd) 21.59 en (niet gehuwd) 32.29. A.T.W.S. Hoeveel grammofoon platen bezit de KKO-studio? Antwoord: Deze studio heeft zelf wei nig platen. De Nederlandse Omroep Or ganisaties onderhouden gezamenlijk een discotheek, die beheerd wordt door de Stichting Nederlandsche Radio Unie. Hieruit worden de platen voor de pro gramma's van de verschillende omroe pen geput. Zoals u begrijpt betekent dit dat er een zeer nauwe onderlinge samenwerking Is, zowel op het gebied van het aanschaffen van nieuwe platen als t.a.v. het gebruik ervan in de pro gramma's. De discotheek bevat (in ronde cijfers) 100.000 handelsplaten (78 toeren) en 5.000 langspeelplaten (33 1/3 en 45 toeren). Daarnaast worden door de discotheek enige tienduizenden z.g. „eigen opnamen" ten behoeve van de omroepen beheerd. Het is dus niet meer nodig dat elke omroeporganisatie, zoals voor de oorlog, over een eigen discotheek beschikt. TL. M. D. Hoe moet ik een bro- melia behandelen? Antwoord: Bromelia's zijn scha- duwplanten, derhalve mogen zij niet in de zon staan. Zjj vragen een vrij hoge temperatuur, zij zijn niet tegen tempe- natuurwisselingen bestand, 's Zomers, behalve op de aarde, ook in het hart der plant water geven. Als de bloei is afgelopen, is de plant waardeloos. Bij gezonde planten bevinden zich ech ter jonge scheuten, die u kunt wegne men, zodra zij de halve hoogte hebben van de moederplant. Deze jonge scheu ten kunnen dan worden opgepot in een mengsel van 3 delen bladaarde, 1 deel varenwortel en een deel gehakt mos. Een Sanseviria vraagt een lichte standplaats, daarnaast vraagt zij een niet te koele omgeving (60 - 65° F). Zomers in de groeitjjd veel water, maar 's winters weinig, doch vooral geen wa ter in het hart van de plant, want dan gaat zij rotten. Indien verpotten nood zakelijk is, neme men: 2 delen klei- zodengrond en een deel bladgrond. H. d. G. Onze schoorsteen is defect. Wie moet de kosten beta len? Antwoord: De kosten komen voor re kening van verhuurder. Wij raden u aan, als deze terzake niet spoedig maat regelen treft, u met spoed te wenden tot de dienst van Bouw- en Woningtoe zicht. G. W. N. Bestaat er een wet telijke regeling waarbij het bedrag der provisie bepaald is, indien men voor een makelaarskantoor gelden int? Antwoord: Nteen, een dergelijk rege ling bestaat niet. Men moet dit onder ling regelen. E.e.a. houdt verband'met de omvang der werkzaamheden, b.v. zijn het maand- of weekwoningen, zijn het grote of kleine objecten. Indien het weekwoningen zijn, of kleine objecten is de provisie doorgaans hoger, in te genstelling tot maandwoningen en gro te objecten, waarvoor een lagere pro visie gegeven wordt. Hebben jullie de vakantie in het hoofd? Er waren dit keer tenminste niet zoveel inzendingen als gewoonlijk. Of waren jullie gewoon maar een beetje lui? Geeft niet. De prijsvraagredaktie is het ook wel eens. Maar wél je leven beteren. Dat moet altijd. Hier zijn de drie prijswinnaars, die niet lui zijn ge weest. Ie prijs: Tonny Bos, Ruijsdaelstraat 11, Heemskerk, 2. prijs: Gerard van Loon, Pegasusstraat 113, Haarlem, 3e prijs: Jan Senders, Lange Herenvest 38, Haarlem. Zij hadden deze oplossing: Horizontaal: 2. kist, 4. stuur, 5. ap pelboom, 7. scharnier, 10. emmer, 11. kier. Vertikaal: 1. stop, 2. krab, 3. tram, 6. lor, 7. slak, 8. ader, 9. idee. Probleem no. 158 van A. C. White en G. Hume. Wit geeft in 2 zetten mat. stelling voor wit.) 9. Ld3 f5. (Het beste.) 10. 00 f4. (Op andere zetten krijgt wit met c4 een zeer goed spel.) 11. De2 Pg5 12. La3 Pf3:t? (Veel beter zou hier zijn: 12. Tfe8 13. Pg5: Dg5: 14. Df3, hoewel ook dan het witte spel de voorkeur verdient.) 13. Df3: Tf7. (Op Tfe8 volgt: 14. Dh5l g6 15. Lg6: hg6: 16. Dg6:t Kh8 17. Tf4: en wit wint.) 14. Tael. (Nu is Spielmann in zijn element! In der gelijke stellingen komt niemand le vend er uit.) g5. (Le6 faalt op 15. Dh5 g6 16. Lg6: hg6: 17. Dg6: bene vens De6:) 15. e6 Tfg7 16. Dh5 Pe7 17. Lc5 (dreigt Ld4) Pc6 18. e7 Pe7: 19. Le7: en zwart geeft het op. (Op 19. Te7: volgt Dg5:t enz.) Probleem no. 159 van A. M. Koldijk. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh8 Dc8 Tc5 Th6 Lb2 Pd4 Pe5 pionnen b4 b7 c4. Zwart: Kd6 Dc3 Ta7 Ta8 Lg6 Pe6 Pf4 pionnen a6 d3 e7 f5. Oplossing probleem no. 157 van T. Kardos: 1. Pdc3! In het voorspel zien we 1. c5 2. Dd5:; dc4: 2. Dc4:; f2 (Le3) 2. De3. Na de sleutelzet bc3: 2. Lc3:; c5 2. Pb5; dc4: 2. De4; f2 2. Pe2; Le3 2. Df6; Lf2i 2. Lf2:; een toegevoegd mat en vier matveran- deringen. Weense opening. Wit: Spielmann. Zwart: Vidmar. 1. e4 e5 2. Pc3 Pf6 3. f4 d5 4. fe5: Pe4: 5. Pf3 Lb4. Spielmann, die een buitengewoon goed kennen van de Weense-opening is, vindt Lb4 niet de juiste speelwijze; hij beveelt hier aan: 5. Le7, gevolgd door 00 en f6, waarna de partijen gelijk staan. 6. De2 Lc3: 7. bc3:! 0—0 8. De3 Pc6. (Nu zou op f6 volgen: 9. Ld3 fe5: 10 Le4: de4: 11. De4: met iets betere Probleem voor geoefende oplossers. No. 2178 van I. Weisz. Wit: Ka5 De7 Td2 Ld7 Lf2 Pe3 pion d6. Zwart: Kc5 Dh2 Tf6 Lg8 Pa6. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor beginners. No. 418 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 aug. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2171 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 4338, 10, 22, 41, 27, 40, 1, 15 en wint. Een vraagstuk dat het vroeger heel goed deed. Nu zeggen we: figuran ten en verwisselbare zetffen maken een probleem minder mooi. Jammer dat beide in dit probleem aanwezig zijn. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 417 en 418 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 aug. a.s. aan nevenstaand adres. Oplossing van no. 413 van H. F. M. van Tuldei te Amsterdam. 33—28, 36X47, 28—22, 18x27, 16—11, 6X17, 38—32, 47X20, 32x25 en wint. Verrassend is het dat in een zo kleine peuter nog een grote slag mogelijk is en op leuke wijze ver kregen wordt. Dat vergeeft het fout je van de mogelijke zettenverwisse- ling (28—22 en 16—11). Uit de oude doos. Als men zo nu en dan eens in oude boeken en tijdschriften bladert komt men soms frappante dingen tegen op damgebied. In vergelijking tot de produktie van de laatste jaren zien we als voornaamste verschil het bijplaatsen van stukken om de stand gelijk en wat toonbaar te maken. Thans zijn stukken die geen taak in de stand of afwikkeling vervullen, uit den boze. In het clubblad van het VAD kwam In 1907 een probleem voor van G. Cock te Amsterdam dat er aldus uit zag. Zwart 13 st. op 3, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 21, 22, 26. Wit 13 st. op 14, 28, 29, 32, 33, 36, 37, 38, 40, 41, 43, 40, 49. De eindslag 24X2 is aardig verborgen en wordt verkregen door: 40—35, 10X19, 37—31, 26x37, 29—23, 18X29, 29x24, 22x42, 35X30, 37x28, 41—37, 42X31, 36X9, 3X14, 24X2. Een heel goede constructie met zeer aar dige ontleding die men nog maar niet zo gauw ontdekt. Maar die eind stand bevalt ons helemaal niet. Rom melig en zonder enig effect. Zien we eens naar een probleem uit hetzelfde blad van J. Vardon uit Caen (Fr.). Zwart 16 st.' op 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 27, 28, 32. Wit 16 st. op 11, 16, 25, 29, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 48, 50. Een mooie stand met even mooie ontleding: 40—35, 6X17, 16—11, 17X6, 34—30, 23X34, 44—40, 34x45, 39—34, 28X39, 34—29, 24X33, 43x34, 32X43. 48x8, 13X2, 31X13, maar ook hier zien we een eindstand om van te rillen. Van deze problemist, die spoorweg ingenieur was, wordt verhaald dat hij het aantal damvarianten berekend heeft op 49,5 triljoen. Wie het niet gelooft kan het even narekenen! Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redaktie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". Advertentie Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nbg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad, MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe- pen en sausen In het begin van dit jaar heeft de KRO een aantal wijzigingen gebracht in zijn programma's van lichte muziek. Men deed dat niet omdat men onte vreden was over de prestaties van de ensembles, doch om te voorkomen dat deze vast zouden lopen in het slop der routine. De KRO en de AVRO hebben nog eigen musici in dienst. De voornaam ste amusementsensembles die voor de ze omroepverenigingen optreden, beho ren tot het vaste personeel. Reorgani satie van deze orkesten houdt dus al leen in dat de bezetting ietwat gewij zigd wordt, dat er andere leiding komt en voornamelijk dat de opvatting an ders zal zijn. Over het geheel kunnen wjj deze ver anderingen wel geslaagd vinden. Het KRO-dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck en het Cascadeorkest van Johnny Ombach zijn prima ensem bles, met een eigen stijl, een eigen „harmonie" zelfs. Men werkt met ar rangementen, maar alleen wanneer die muzikaal verantwoord zijn. Nooit hoort men van die lachwekkende bewerkin gen van klassieken en semi-klassieken waarmee andere ensembles zulke treu rige successen boeken. Gelukkig bege leiden zij geen zangnummers, want in de lichte muziek is het zingen in dit land nog maar een povere zaak. Wat dat betreft heeft de KRO overi gens een goede greep gedaan door Johnny de Mol een behoorlijke kans te geven. Deze jongeman kan werkelijk zingen, spreekt de talen behoorlijk uit en weet zich zeer te matigen, wat op dit gebied bijzonder belangrijk is. Minder enthousiast moeten wij zijn over „De juffers en de jonkers in het stamineeke". Dit geheel staat onder leiding van Jack Buiterman, die graag eigen nummers laat spelen en zingen: inkomsten uit auteursrechten zijn ook niet te versmaden. Wij vinden het ge heel nogal naar, met al die vervelende Nederlandse en Vlaamse teksten, met die entourage eromheen, met dat ge praat van de omroeper. Erger zijn nog de Boertjes van Buuten. Maar dat heb ben we al meer gezegd... In het Virtuosenconcert speelt van avond het Concertgebouworkest onder leiding van Otto Klemperer, waarbij Haakon Stotijn het Hoboconcert van Mozart zal spelen (298 m-19.10 u). De herdenking van de 14de juli gaat in Frankrijk gepaard met vrolijke maar ook met ernstige bijeenkomsten. Voor het Franse Nationale Programma wordt een historisch klankbeeld uitge zonden over de gebeurtenissen op de ze beroemde datum (347 m-20.35 u). Voor het Derde Programma wordt „Le Nozze di Figaro" van Mozart uit gezonden vanuit Glyndebourn onder leiding van Vittorio Gui. Onder de solis ten is onae landgenote Cora Canne Meijer (464 m-17.30 u). V Wie iets zeggen gaat over de superioriteit van mannen of wel van vrouwen, kan er zeker van zijn ergens op gevoelige tenen te gaan staan. Hij belandt on middellijk in een emotionele sfeer, waar het moeilijk is om exacte bewijsvoeringen te laten gelden. Het is als met vraagstukken in de politiek; het zijn meer de uit gangspunten dan de doeleinden waarover men zich op windt. En al gauw gebeurt dat met overslaande .stemmen. Zo is het ook gesteld, naar het ons voorkomt, met het boek van Ashley Montagu „De natuurlijke superioriteit van de vrouw". Met de doeleinden, die hij zich daarmee stelt, kan men het eens zijn. Maar zijn redeneertrant is zo emotioneel geladen, dat in debat tl den vrijwel uitgesloten schijnt. Ashley Montagu is een Amerikaans geleerde en voor zitter van een anthropologisch studiecentrum. Op de om slag vap de Nederlandse vertaling van zijn werk (door H. H. van Buttingha Wichers '- Laman de Vries) staat vermeld, dat zijn ideeën een storm van verontwaardiging hebben doen opsteken, en dat de publikatie daarvan in „Ladies Home Journal'' een vloed van ingezonden stukken teweegbracht. Wij vragen ons af van wie, van de ladies of van de gentlemen? En ook hoe men zich in 's hemels naam over deze ideeën verontwaardigen kan. Wij menen immers, dat Montagu vele al lang en wijd openstaande deuren intrapt. De schrijver is overigens verstandig genoeg om aan zijn betoog een definitie van het begrip „superioriteit" te laten vooraf gaan. Hij zegt: „De superioriteit van een eigenschap, hetzij van biologisch of sociaal karakter, wordt bepaald door de mate waarin die eigenschap een gunstige invloed heeft op het leven van de persoon of de groep Met het woord groep wordt bedoeld ten eerste de naaste familie, dan de sociale groep waar de famine toe behoort, en tenslotte het gehele mensdom". Verder is de strekking van zijn betoog, dat de vrouwelijke helft van het mens dom deze eigenschappen in hogere mate bezit dan de mannelijke. Deze stelling is zó algemeen, dat men er niets of alles tegen in kan brengen. Een feit zó in het oog springend als dat bijv. de Amerikanen en de Arabieren totaal verschil lende, ja tegengestelde meningen hebben over de functie van de vrouw in de groep, wordt niet overwogen. De schrijver haalt enkele krasse staaltjes aan van vrouwen mishandeling bij primitieve volkeren, maar zijn redene ring betreft overigens slechts de vrouw in westerse ver houdingen en meer in het bijzonder de Amerikaanse. En nu lijkt het mij dubieus of juist de Amerikaanse vrouw van zijn beweringen gediend is. Ongetwijfeld is het waar, dat vrouwen lichamelijk sterker, taaier zijn dan mannen. In de bezettings tijd is dat hier en elders voldoende gebleken. De grotere spierkracht en lichaamslengte van de man waren toen geen biologische voordelen: het uithoudingsvermogen Zondagmiddag .peelt het Concertge bouworkest o.l.v. Otto Klemperer voor Hilversum II o.m. de Jupiter Symfonie van Mozart (298 m-13.55 u). Voor de AVRO wordt 's avonds ter herdenking van Rembrandt's geboorte dag, 350 jaar geleden een hoorspel van Peggy van Kerckhoven opgevoerd (402 m-20.30 u). De voor de oorlog nier zeer beroem de Engelse tenor Joseph Hislop spreekt voor het Derde Programma over Titta Ruffo, een in de twintiger jaren zeer beroemd Italiaans tenor (464 m-17.45 uur). en de vitale reserves van de vrouw waren dat wèl. De mannelijke constitutie is ingericht op het plotseling en snel uitgeven van grote doses energie, en het opnemen van overeenkomstig grote doses voedsel. Vele eeuwen lang is dat voor het leven van de groep een onmisbare eigen schap geweest, in verband met het jagen, het bouwen van woningen, de verdediging tegen vijandige stammen. In onze maatschappij vorm is het dat ecllter niet meer. Het hangt dus van de maatschappelijke structuur af welke eigenschap superieur" genomen kan worden. Maakt het onvermogen van de man om menselijke wezens voort te brengen hem tot een biologisch minder waardig wezen? Wij denken dat er weinig vrouwen zijn, die dat zullen beamen. Maar Ashley Montagu ziet in dat onvermogen van de man de oorzaak van een diep ge worteld minderwaardigheidscomplex, wat dan weer een sterke prikkel is om door te werken en energie-uitgave iets bijzonders te presteren. Ook de drang tot uitvinden van werktuigen en machines en tot scheppen van kunst werken zou daarop zijn terug te brengen. Mannen spreken graag over „zwanger gaan van ideeën" en „mijn geestes kinderen", en geven daarmee blijk van hun onbewuste jaloezie jegens de biologische vermogens van de vrouw. Het lijkt een plausibele theorie: de mannelijke schep pingsdrang voortkomende uit een minderwaardigheidscom plex. Maar het wezen van de creativiteit het verrijken van het menselijk cultuurbezit uit het niets is daarmee allerminst verklaard. Uit een complex, in wezen een neu rotische en dus steriele factor, is nog nooit iets goeds geboren. Ook de, overigens spaarzame, scheppingen van, de vrouw zijn daarmee niet verklaard. Een kunstenaar die de geest krijgt wordt gedreven door een heel andere drang dan die om zijn superioriteit te bewijzen. Vrouwen zijn minder misdadig •I "V at de vrouw emotioneel zwakker zou zijn dan de I I man, noemt Montagu een fabel, en terecht. Ieder- een weet, dat de psychische weerstand van vrouwen tegen schokken, verdriet, plotselinge armoede, groter is dan die van mannen. (Dat de laatsten hun gevoelens minder tonen is een heel andere kwestie. Het is geen bewijs van grotere weerstand.) Het vermogen van vrouwen om te incasseren en zich weer op te richten, haar buig zaamheid en veerkracht geven dikwijls de sterkste mannen reden tot verbazing. De vrouw is ook gevoeliger voor in drukken, en daardoor sneller in een situatie thuis, vlugger van begrip in praktische en menselijke kwesties. De Amerikaanse professoren Johnson en Termon heb ben in hun studie „Some highlights in the literature of Psychological Sex Differences since 1920" vastgesteld, dat de vrouw' emotioneel onbestendiger (inconsistent) is dan de man. Zie je wel, zegt Montagu, die onbestendig heid is immers alleen een ander woord voor veerkracht, waardoor de vrouw de spanning en de druk van het moderne leven veel beter kan opvangen dan de man. En hieruit resulteert weer een reeks van verschijnselen. Het zjjn juist de mannen, die zich het moeilijkst in de maatschappij (die zij heten gemaakt te hebben) kun nen aanpassen. De bewijzen hiervoor liggen voor het grijpen, als men ze slechts wil zien. Het aantal zelf moorden is bij mannen vele malen groter dan bij vrouwen. Alcoholisme en dood door alcohol komen bij mannen verreweg het meest voor. De inrichtingen voor geestes zieken, voor zwervers en psychopaten zijn voor het grootste deel bevolkt door mannen, en dat heus niet, omdat de vrouwelijke zieken allemaal thuis verpleegd worden. Speciaal richt Montagu zijn aandacht op de ziekte der hysterie, maar iedereen weet tegenwoordig, dat niet li 'ei "ks ber>st, ïrhevig zijn! (Pag. 79h aannemelijk, dat het PU neer bij mannen voor* j alleen vrouwen daaraan onderhevig is, sinds Klages vooral, zelfs aanner rische karakterpatroon nog meer bij dan bij vrouwen. Dat de conversieverschijnsele^ mannen echter andere, en minder emotionele vCy aannemen dan bij vrouwen, ligt voor de hand. daar gaat Montagu verder niet op in, Het sterkste criterium voor een tekort aan maatsj;. pelijke aanpassing, de misdadigheid, wordt door de s® ver niet eens genoemd. En toch worden juist hierin de vr"y I met vele lengtes door de mannen geslagen. Wij z 9 geen precieze cijfers noemen, maar iedereen week p? Ju het aantal vrouwelijke gevangenen nog geen vijfdy* L draagt van dat der mannen. Voor agressieve de'Ljf I s if, is het percentage zelfs nog veel kleiner. De meest V." M komende misdrijven waarom vrouwen in de gevanjL:' i geraken zijn kleine diefstallen, abortus en meineed. V heer. feiten hebben meestal a.t najaar, nat .„„„aen ,c VI. feiten hebben meestal dit gemeen, dat ze worden..'' 'V(|. i pleegd ten behoeve van een ander, al wordt het «M a' belang er niet bij vergeten. De volstrekte eenzaamheiaJ te, pennpntrio van Hu» marmplïikp ioHC* II* r bedriegt (of uit de weg ruimt) ten behoeve van zie'y iVVl komt onder vrouwen vrijwel niet voor. Zo leert ons Jt i - ook de criminologie, dat de vrouwen zich beter aanP9J;S L In de samenleving dan de mannen, daarin meer ji a>l<L verschaffen, zij hbt op ondeugdelijke wijze, en m1' Siq brokken maken. ,Jl h;: <r>i Wij hebben het klachtenboekje van Ashley tegen de mannen dus nog wat uitgebreid. Is dit K' iM<> niet voldoende voor de mannen om door de grobfjf "e f 1 zakken van minderwaardigheidsgevoel? Toch doen zu.t p. 'dj in de regel niet. De vrouwen beklagen zich dat '"pt °t I een maatschappij moeten leven die door de mnnne(i S|f de worpen en bestuurd wordt. Maar het zijn OOk de mT} ,Qen die de wetten van die zelfgemaakte maatschappij 1. jmtenc meest overtreden, en daarvan de nare gevolgen ofJ vinden. Geen der twee partijen kan daarbij aansp' laten gelden op enige superioriteit. Vrouwen zijn goede chauffeurs Vrouwen, die chaufferen zijn nog voor veel ni'i'ij, stenen des aanstoots. Uiteraard hebben vrouivU chauffeurs vaak minder ervaring en verkeersroot dan mannen, omdat zij minder lange tijden achte? stuur zitten. In de oorlogstijd echter, toeii het 3 vrouwelijke bestuurders natuurlijk veel groter wa*.J'j Amerika), bleek uit de statistieken, dat de vrouwen n' f ongevallen veroorzaakten dan de mannen. Het is J, waar, althans waarschijnlijk, dat vrouwen minder S J tuiglijke begaafdheid bezitten dan mannen, en d»3fV zeiden zo innig verknocht worden met het meclui"'V van de auto als vele mannen. Dat is echter een V*tJ\ logisch verschil, en waarom zou er dat niet zijn? dat de gemiddelde vrouwelijke chauffeur onhanrti£eV .n u, onvoorzichtiger in het verkeer zou zijn, is beslis' J i\_ fabeltje. Dat is echte-' ook geen schokkend nieuws f j'ji' 'i Maar Ashley Montagu gaat deze open staande dei"" V ch eens hartstochtelijk intrappen. Deze Amerikaanse geleerde Montagu denkt helaa® b.t onhelder, en zegt af en toe dwaasheden. Als ka: van de vrouw legt hij er veel nadruk op, dat be^., is, dat de vrouwen grotere hersenmassa hebben dan m nen, om vlak daarop dit feit krachteloos te maken "e, te zeggen, dat intelligentie eigenlijk niets te maken met de hersenmassa (pag. 49). Zijn bewering "^.i pre-historische mensen zeker veel meer belangst® hadden voor elkanders welzijn dan de mensen hedendaagse westerse gemeenschappen is onbewil5 en hoogstwaarschijnlijk nonsens (pag. 142). In eey meenschap waar zwakke en zieke individuen eenv° jij werden gedood, zoals bij veel primitieve volkeren v-i», voorkomt, is er wel bezorgdheid voor het bestaan J de groep, maar allerminst voor dat van de enkelhy persoon. Dit onderscheid wordt door Montagu ge3 halve verwaarloosd. „pi Om 's schrijvers hooggestemde, maar wat vage en tionele redeneertrant te illustreren halen wij nog 1 kardinale volzinnen aan: „De vrouw schept leV8®?lj verzorgt het; de man mechaniseert en verwoest En; „Wat de wereld zo brandend nodig heeft als blijven bestaan, is meer moederlijkheid en minder n1 Hjkheid". Men kan het met de goede bedoelingeILrg. dergelijke uitspraken eens zijn, maar toch de form1".,/ weinig geslaagd achten als uitgangspunt voor een s° a psychologische verhandeling. f Een mannelijke levenshouding, die niet ontaardt verwaande egocentrische agressiviteit, is een moo' Te veel moederlijkheid is echter het beste midde sommige zoons tot iidele nietsnutten te maken. ËP heeft de schrijver juist zoveel oezwaren tegen. „De natuurlijke superioriteit va.i de vrouw", door Montagu. Van Stockum, Den Haag, 1956. 'V1 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4