Het Holland Festival was weinig belangwekkend HAARLEM ONTSNAPT AAN EEN NEDERLAAG 'opruiming Porselein, pa g55 Onvoldoende materiële fundering en ondeskundige artistieke leiding Slechts enkele hoogtepunten LIEFST 250 HAARLEMMERS DIE HUN KANS WAAGDEN ZANDYOORTS SCHOOLJEUGD HULDIGT PASTOOR DIEPEN Bij gelegenheid van zijn a.s. 40-jarig priesterjubileum Kweken van b«U'! West-Schotla"1 bü DOIIWMA ERIC DE NOORMAN MAANDAG 16 JULI 1956 «sa Hogere export van bloembollen) iim eerste halfjaar HEEMSTEDE Het hele gezin smult van SLAVINKEN Hoe 't ook zij HAARLEM Radio in Luxemburg in Concertgebouw Opvallende talenten Lustrum r.-k. EjHjB.0. Vijfjarige R.hK. hand els a vond- S CH OOL H A A RLE M SOFTBAL Haarlemse Reddings brigade nummer één Biij nationale wedstrijden in Zalitbomimei BASKETBAL Schouwburgzaal ivordt in passende kleur geschilderd Uitsl aigen HGB G. C. van Meeuwen en Zn. N.V. ontvangt praedieaat „Koninklijk" W inkelier svereR „Schiphol" vei* kinderwedstrij Vakantiefeest Haarlem-Oos[ Concurrentie vo°t.{ Nederlandse kwe' haarlemmE Gemeente wil f j lemen Jh Waterstand GEN. CROJVJÉSTRAAT 40-44 Telefoon 15438 Enige zéér bizondere aanbiedingen van RESTANTEN tegen extra-lage prijzen en verder....- 10% borting op alle courante goederen Alléén van 16 juli tot 1 augustus '56 ZEER SPECIALE en BIJZONDERE KOOPJÉ5 o ,4' Kop en schotels v.a. Tafelserviezen 12-pers. Theeserviezen 12-pers.-- Ontbijtserviezen lO-deli^ 0 et Holland Fes tival, dat wü zojuist hebben afgesloten, is grosso modo weinig belang wekkend geweest, doordat het artistiek te veel dubieuze pos ten en erger bevatte. Het heeft ook maat schappelijk gezien weinig bevrediging geboden, en dat zal ten dele ongetwij- leid samenhangen met het artistieke niveau. Van de andere kant ook met de omstandigheid, dat het Holland Fes tival te veel geelt, niet in kwaliteit maar in kwantiteit, die middelmatig en derhalve uit een Festival-standpunt be zien overbodig is. De dingen, die zonder enige twijfel op het niveau van Festival stonden anders gezegd: die het Festival recht vaardigen zjjn spoedig opgesomd. Zij waren in de ooera-sector: de Falstaff- opvoeringen, in de toneelsector de op voeringen van het Théatre National Populaire, op het gebied van de sym- phonie-concerten het tweede program ma van het Radio Filharmonisch Or kest en het concert van het Rotter dams Filharmonisch Orkest, voorts in kamermuzikaal opzicht de Mozertserie van het Amadeuskwartet, en daar mee heeft men de spaarzame gebeur tenissen, waarover nauwelijks twijfel kan bestaan reeds uitgeput. Men kan daar natuurlijk nog enkele zaken aan toevoegen, die zekere betekenis had den. Daaronder kan men rekenen de opvoeringen van ,,De liefde voor de drie sinaasappelen" van Prokofieff, uitmuntende opvoeringen, die althans hun materiele verschijningen hier te lande dankten aan het Festival, maar een artistieke rechtvaardiging op grond van het belang van het werk ontbeerden. Onder dergelijke voorbe houden kan men de voorstellingen van het London Festival Rallet waarderen, desnoods ook nog de opvoeringen van „Maria Stuart" door de troep uit Stutt gart en misschien kan men dan nog enkele dingen opnoemen, die verdien stelijk geweest moge: zijn, doch waar aan men weinig van belang gemist zou hebben, zo men ze niet had ondergaan of waarvoor bepaald geen Festival no dig was om ze mee te maken. Daar mee zijn we dan al verzeild in de grote reeks van manifestaties, die weinig of geen indruk konden nalaten. Daaron der zijn te rekenen het gros der or kestconcerten, gegeven ofwel door or kesten, die ons weinig konden leren, ofwel door voortreffelijke orkesten, zo als bijvoorbeeld dat van het Concert gebouw en het Residentie-orkest, die het evenwel standvastig blijven vertik ken om zich te werpen op program ma's, die van uitzonderlijk belang zijn waarbij dan nog komen de miskeu- zen als de Koorfantasie van Beethoven en de triptiek „Ite, Angeli veloces" van Hindemith de concerten van het Ned. Kamerorkest, welk ensemble be paald niet van het niveau is, dat het een zo groot deel van het programma rechtvaardigt als het tenminste wer kelijk om artistieke maatstaven en uit sluitend daarom te doen is, alsmede nog een paar kamermuziekavonden, die aardig geweest mogen zijn, maar weinig om erover naar huis te schrij ven boden. Er waren verder nog wel enkele goe de doch min of meer obligate num mers als de concerten van de Ned. Bachvereniging en de opvoeringen van „Elckerlyc" en „Mariken", die nu ook weer niet zo daverend zijn, dat zij uit zonderlijke glans verlenen aan het Fes tival. Maar de leiding van het Festival had door haar dwaze politiek wel de verdere deelneming van het Neder landse toneel uitgerangeerd, en zij had in de ballet-sector niets dat van groot belang was weten op te bren gen. Men zag een experimentele avond door het Nederlands Ballet van zeer matige kwaliteit, alsmede een avond van het Opera-Ballet, die Het Productschap voor Siergewassen heeft medegedeeld, dat de Nederlandse export van bloembollen in het eerste halfjaar van 1956 een omvang heeft ge had van 8.123.745 kg en een waarde van 27.024.472. In het eerste halfjaar van 1955 werden 4.709.469 kg bloembollen ter waarde van ƒ23.169.923 uitgevoerd De uitvoer van bloembollen naar België en Luxemburg is verminderd van 1.022.643 in de eerste helft van 1955 tot ƒ958.856 in de eerste helft van dit jaar. Andere belangrijke afnemers waren in het eerste halfjaar van 1956 Cuba met ƒ922.744 (eerste helft 1955: ƒ535.188), West-Duitsland ƒ3.885.955 (ƒ2.842.557), Engeland ƒ3.295.994 (ƒ3.734.770), Frankrijk ƒ4.369.345 (3.771.580), Italië ƒ2.419.868 (ƒ2.125.942), de Ver. Staten ƒ5.712.902 (ƒ3.565.618) en Zweden met ƒ1.581.833 1.579.260). een beschamend fiasco wegens ge- hypertrofieerde ambitieusheid was. En dit was waarlijk niet de enige „flop" van het Festival. Men herin nert zich nog hoe „Sampiero Corso" als een baksteen viel en hoe het eer ste programma van het Radio Fil harmonisch Orkest tengevolge van onberadenheid al evenzeer, een mis lukking werd. Voorts deed het Ned. Kamerkoor, op één enkel Mozart- concert na, niets, en de Nederlandse Opera wist behalve het fiasco van „Sampiero Corso" niets beters bij te dragen dan een op belangrijke pun ten verkeerd bezette „Fidelio", waar op verder niemand zat te wachten, alsmede een totaal overbodige en slecht bezochte herhaling van Brit- tens „Peter Grimes". In deze globale trekken het Festival overziende, kan men tot geen andere conclusie komen, dan dat het zich gro tendeels heeft afgespeeld in het grau we licht der onbelangrijkheid, nu en dan inderdaad opgehelderd tot de glans der revelatie, maar ook ettelijke ma len versomberd tot de duisternis der volstrekte mislukkingen. Een naar beeld inderdaad, omdat het niet maar toevallig lijkt te zijn ontstaan, doch mede het gevolg is van organieke oor zaken. De voornaamste daarvan is, dat het Festival niet in de positie ver keert aan de deelnemende instanties te bestellen, wat het nodig heeft. Dit is een kwestie van organisatie. Dat deel, waarop het Festival recht streeks invloed kan uitoefenen, is zeer beperkt. De rest wordt daar aangehangen, en het Holland Festi val mag afwachten wat het krijgt. Het is in zekere zin klant van zijn eigen deelnemers, die veel meer zelf ondernemers zijn. Een tweede factor is, dat men de lei ding van het Holland Festival geen vol doende artistiek vertrouwen mag toe dragen. In opperste ressort bestaat die leiding uit 'n te weinig deskundig stich tingsbestuur. In feite berust de beheer sing van de gang van zaken in han den van een directeur, die een impre sario is met zjjn mysterieuze verbin dingen op de internationale kunstmarkt, maar nog afgezien van de mysterieus heid dezer verbindingen, niet heeft kun nen waarmake.. een artistieke overtui ging te bezitten. By dit Festival min der dan ooit. Dit zijn d9 twee voornaamste oorza ken van de malaise. Komt het Holland Festival dan bovendien te verkeren in de situatie van afhankelijkheid van in stellingen, die het niet op kunnen bren gen (de Nederlandse Opera), of die het niet op willen brengen (symphonie- orkesten), dan komt men onvermijde lijk terecht bij dit een maand lang uit gerekte feest, dat slechts bij uitzonde ring die naam waardig is en verder zijn publieke éclat vooral moet danken aan de reductie-kaarten, die via perso- neeisverenigingen en actieve schoolbe sturen of ook individuele leraren onder de mensen worden gebracht. In korte woorden gezegd: het Hol land Festival staat op het punt vast te lopen in wat in wezen is onvoldoende materiële fundering, maar dan ook in één ader.i daarbij genoemd: ondeskun dige artistieke leiding. Het is aan onze overheden zich daarop te bezinnen. Zo als het nu gaat mag het niet voortdu ren. LEO HANEKROOT Advertentie Vlees hóórt erbij likttle van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken 1 De afdeling Heemstede van de r.-k. E.H.B.O. heeft zondag op bescheiden wijze haar eerste lustrum gevierd. 's Morgens werd om 9 uur de H. Mis tot intentie van deze vereniging in de St.-Bavokerk opgedragen. Hierna von den de leden elkaar aan een ontbijt, waaraan door voorzitter Oud dank werd gebracht aan allen, die in deze vijf jaar hadden bijgedragen tot de bloei van de E. H. B. O. Van de gees telijk adviseur, pastooT C. Pouw, die wegens de feestelijkneden voor de neomist niet aanwezig kon zijn, was een schriftelijke felicitatie binnenge komen, welke door de voorzitter werd voorgelezen en die tevens een aanmoe diging inhield, om op de ingeslagen weg voort te gaan als moderne barm hartige Samaritanen. Het plan, om bij gelegenheid van dit lustrum een E.H.B.O.-wedstrijd te or- ganise-ren, een traditie in deze kringen, kon niet worden verwezenlijkt, omdat het verenigingsgebouw hiervoor niet disponibel was. Men hoopt echter in het najaar, als de diploma's aan de geslaagde leden zullen worden uitge reikt, het feest nog eens te herhalen. Op 19 augustus, 's middags van een tot half twee, zal Radio Luxemburg een programma uitzenden, waarin Haar lemse zangers en zangeressen, orkesten, duo's en trio's, die gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw een ar tistieke krachtmeting hebben gehouden, te horen zullen zijn. Het is een weke lijks programma, dat getiteld is „Waag uw kans" en elke zondagmiddag op de golflengte 208 en 49.26 meter in de aether wordt gebracht. Radio Luxem burg organiseert deze competite, waar aan 60 steden in Nederland en België deelnemen, al vanaf november van het vorig jaar. Eind december wordt be kend gemaakt, welke ensembles, solis ten enz. van iedere stad in Luxemburg in de finale van de HollandBelgië- wedstrijd mogen uitkomen. Er was gisteravond in het Concert gebouw een opname-toestel geplaatst, dat alle geluiden, de geschoolde en on geschoolde, zware en donkere, gloed volle en zwakke stemmen registreer de. Om half zeven stroomde het toneel vol met niet minder dan 250 Haarlem mers amateurs die aan de op roep, om een kans in de omvangrijke muze-competitie te wagen, gehoor hadden gegeven. Om binnen een rede lijke tijd met het prógramma klaar te zijn, moest er een stevige zifting plaats vinden. Van de 43 solisten, acht duo's en trio's en negen orkesten, bleven 22 uitverkorenen over, die ieder binnen de tijd van drie minuten iets ten ge hore mochten brengen. Het optreden van verschillende da mes en heren was opmerkelijk goed. Zij kwamen nerveus, bedeesd, rustig of onzeker het podium op, moesten soms enige malen opnieuw beginnen als de techniker het wenste en waren verzekerd van de kritische belangstel ling van de andere kandidaten, het ge hoor in de zaal en vooral van de door t-Uoze van dergelijke avonden scherp geattendeerde mannen van Radio Luxemburg. Desondanks maakten vele amateurs een voortreffelijk optreden, r :t name een aantal zangers. Vóór de pauze had een van de deel nemers het publiek al volkomen op haar hand voordat zij begon. Dat was de vijfjarige Margootje Schuytvlot, die na een parmantige buiging vanwege het applaus een aardige melodie uit voerde op een accordeon, waar zij maar net overheen kon kijken. Corne lius Hendrickse, een 17-jarige scholier, oogstte veel bijval met zijn uitstekende vioolspel, dat consciëntieuze oefening verraadde. Ook de andere solisten en orkesten lieten voor de pauze vaak zeer acceptabele zang en muziek horen, wat het de jury niet gemakkelijker maakte. Naast de eerste prijs, waar over Radio Luxemburg beslist, bestond er deze avond namelijk de mogelijk heid, om tot de vier prijswinnaars te behoren, die naar de mate van het ap plaus werden aangewezen. Een gewaardeerde afwisseling tussen het optreden van de diverse musici en „crooners" door was een bijzonder vaardig gebracht shownummer door de heer Bueno de Masquita. Hij ontspande de geesten van alle examinanten met een lawine van komieke, van waar ac teurtalent getuigende mimiek ter be geleiding van steeds wisselende gram- mofoonmuziek. Na de pauze diende de heer Mathias Droog zich aan met een uitstekend ge zongen klassiek nummer, wat hem de eerste prijs opleverde. De heer Jan Groen, die in het dagelijks leven de zee als stuurman bevaart, gooide al zijn stemgeluid in het lied „Granada" en Gerine Bernhart woii veler waar dering met haar sobere twee couplet- tenlied. Vijf man en een meisje, tezamen het ensemble „The Angels" vormend, zon gen het „Do it again" zo eensgezind, dat hen een tweede prijs ten deel viel, terwijl tenslotte het orkest „The Blue birds", waarin de elektrische gitaar een belangrijke rol speelde, met de vierde prijs sohoot ging, wat te dan ken was aan de kwaliteiten van de zanger van het groepje. De derde prijs was voor Cornelius Hendrickse. De volgende week zal, voordat de uitzending van „Waag uw kans" in een Belgische stad begint, de naam van de finalist van Haarlem bekend wor den gemaakt. Geslaagd voor het diploma van de driejarige opleiding de dames: Nettie van Beek, Coby Bierman, Lies Böhm (Heemstede), Annie Dames, Greet van Galen, Ans Groen, Corry v. d. Hurk, Leny Kersten, Rie Overes (Vijfhui zen), Ria Pals, Truus Raves, Nettie van der Reep, An Schoorl (Santpoort), Cilia Sondervan (Vogelenzang), Wil van Vuuren, Gerda Wempe; de heren: Jan Blom, Piet van Delft, Piet van Engelen, Peter Heynz, Henk Hout- schilt, Hein Leloux, Theo Nedersticht, Eddie Nelissen, Simon Portanger (Bloemendaal), Kees Ronde, Jan Truyens. Afgewezen: drie. Geslaagd voor het diploma van de vijf-jarige opleiding: de dames: An nie Dobbe (Vogelenzang), Ton van Gelderen (Heemstede), Lia de Keule naar, Adri Veen; de heren: Theo Braak, Frans Cliteur, Marcel Gigengack, Ben v. d Ham. Jaap Hollander, Frans, Kees en Jan Koks (Santpoort), Piet v. Lier- op, Karei v. d. Linden (Heemstede), Cor Loogman, Bart de Mol, Theo Mo lenkamp, Wouter Molenkamp, Jan Nielen I(Jmuiden), Gerard Poppe, Ton Roekens, Herman Santen (Heemstede), Nico Schavemaker, Ab Smits, Nico v d. Velden, Peter Versteeg (Heemstede), Gerard Vijgeboom, Gé van Wieringen, Piet de Wit, Ben Koeleman. Afgewe zen: drie. Ofschoon het bestuur van de Neder landse Dames Softbal Bond vrij laat is met het bekend maken van de promotie- degradatieregeling 1956, het derde TYBB- negental behaalde reeds enige tijd gele den het kampioenschap in de vierde klasse, is die thans gereed gekomen. Het bestuur van de Nederlandse Da mes Softbal Bond organiseert zondag 22 juli op het terrein van T.H.B. te Aer- denhout een toernooi voor tweede en derde klasse negentallen, waaraan o.a. Rooswijk (Beverwijk) en E.D.O. zullen deelnemen. Het ziet er in de softbalcompetitie naar uit, dat V.V.G.A. de laatste plaats in de eerste klasse blijft bezetten. Vrij dagavond ontvangt V.V.G.A. het team van S.C. Haarlem en een nederlaag be, tekent de definitieve bezetting van deze onderste plaats. H.H.C. bleef in deze klasse nog ongeslagen en is nu niet ver meer verwijderd van de kampioenstitel. De voornaamste uitslagen waren: H.H.C.S.C. Haarlem 118, Pinguins H.C.K. 4—9, T.Y.B.B.V.V.G.A. 17—0. Tweede klasse: H.H.C. 2T.Y.B.B. 2 5—2 Vierde klasse; ShellT.Y.B.B. 3 65, T H.B. 2—D.S.S. 1—24, D.I.O. 2—T.Y.B.B. 4 6—20. Behalve de titel, die reeds werd be haald in de vierde klasse A door T.Y.B.B. 3, staat het thans wel vast, dat ook het D.S.S.-negental de titel zal behalen in de vierde klasse B, zodat beide ploegen het volgende seizoen in de derde klasse zul len uitkomen. Het voornaamste programma luidt: Eerste klasse: Schoten—H.H.C., Pin guinsT.Y.B.B. Tweede klasse; T.Y.B.B. 2—Pinguins 2, R.C.H.—A.B.C., O.V.V.—H.H.C. 2, A.B.C.Schoten 2. Vierde klasse: D.I.O. 2E.H.S. 2, R.C.H. 3—D.S.S., T.Y.B.B. 4—T.H.B. 2. Door de slechte weersomstandigheden moest het toernooi van de Haarlemse vereniging H.H.C. op het terrein van H.C.K. te Overveen worden afgelast. 40. Haastig keren Eric en Svein op hun schreden terug, in de hoop op dezelfde wijze Erwin en Axe te verlossen. Reeds naderen ze de bewakers, als ze tot hun schrik ontdekken, dat dezen hevig aan het redeneren zijn met niemand anders dan Ondur zelf. Dadelijk begrijpen zij, dat dit niet veel goeds voorspelt en zij houden hun pas in. Maar Ondur heeft hen in hetzelfde ogenblik reeds in het oog gekregen en springt luid brullend op hen toe. Bliksemsnel hebben Eric en Svein zich omgekeerd en vluchten de nog altijd razende sneeuwstorm in. Een troep krijgers, luidke^ o( spoord door Ondur, komt hen achterna. Eric, beducht, dat de ker fl, spoor van Aranrod zullen komen, maakt een scherpe wending ft. geheel andere richting voort. De ijskoude stormwind snijdt hem jf Inat en de dichte sneeuw belet hem het zicht. De Noorman tien van Ondur dicht op zijn hielen en holt in den blinde Bij de wedstrijden die zondag, om de kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, in Zaltbommel zijn gehou den heeft de Haarlemse Reddingsbriga de wederom vele successen geboekt. In totaal werd door de HRB het hoogst aantal punten geboekt zodat de „De Keulenaar" wisselbeker wederom voor een jaar in de medaillekast van de HRB mag prijken. De ,,A.J.Meijerink"wissel- beker kon Do Turkenburg ook weer mee naar Haarlem nemen daar zij bij de dames de beste prestatie leverde op de wedstrijd 100 meter zwemmend redden; daarbij behaalde zij ook de prijs voor de beste medische prestatie waarvoor een speciale prijs beschikbaar was ge steld. De belangrijkste uitslagen zijn: 75 meter schoolslag zwemmen, 25 meter vervoer van een drenkeling en het af leggen van een medische proef: dames: 1. Do Turkenburg, Haarlem. 152 pnt.; 2. A. Rees-Schusseler, Utrecht 142 pnt.; 3. M. C. Kulcker, Rotterdam. 132 pnt. heren: 1. J. F. de Keizer, Rotterdam, 139 pnt.; 2. H. de Redelijkheid, Haarlem 131 pnt.; 3. C. Mooyenkind, Gouda, 128 pnt. Reddingslijnwerpen, dames 1. Haar lem 4 pnt.; 2. Gouda 2 pnt.; 3. Amster dam 2 pnt. Popduiken, dames: 1. Haarlem 39 pnt. 2. Rotterdam 38 pnt.; 3. Eindhoven 37 pnt. Estafette zwemmen met drenkeling: da mes: 1. Haarlem 2 min. 20.4 sec.; 2. Amsterdam 2 min. 22.8 sec.; 3* Rotter dam 2 min. 33.8 sec. heren: 1. Amsterdam 2 min. 15.2 sec. 2. Groningen 2 min. 16.2 sec.; 3. Eind hoven 2 min. 23.2 sec. Wisselslag estafette dames: 1. Haarlem 2 min. 15.4 sec.; 2. Amsterdam 2 min. 20.6 sec.; 3. Groningen 2 min. 33 sec. heren: 1. Amsterdam 1 min. 58.3 sec. 2. Eindhoven 2 min. 10.4 sec. 3. Gouda 2 min. 17.1 sec. Eindstand puntentelling: 1. Haarlem 48 punten; 2. Amsterdam 38 punten; 3. Gouda 23.5 punten. Reeds enige maanden geleden is een speciaal benoemde commissie van de westelijke baketbal-districten Den Haag, Haarlem en Rotterdam in overleg ge treden met het bestuur van de Neder landse Basketbal Bond, teneinde voor het seizoen 1956/1957 te komen tot een gemengde competitie tussen deze dis tricten (aangevuld met Amsterdam), waarna in de toekomst zelfs kan worden overgegaan tot het instellen van een hoofdklasse, waaraan dan bovendien zal worden deelgenomen door de sterkste teams uit Eindhoven, Den Helder, 's-Hertogenbosch, Groningen en Utrecht. Deze besprekingen zijn helaas door de grote financiële offers reeds in de commissie vastgelopen, zodat thans definitief vaststaat dat het komende basketbal seizoen nog niet zal worden gestart met een verder uitgebreide com petitie. Ofschoon tussen de districten Den Haag, Haarlem en Rotterdam opnieuw besprekingen zullen worden gevoerd, kan nu wel reeds worden aangenomen dat de gemengde competitie tussen deze districten ook in het seizoen 1956/195» zal worden voortgezet, waarbij zeker alles in het werk zal worden gesteld niet alleen met herenploegen, doch ook met de sterkste damesteams uit de drie districten te starten. Ten opzichte van een eventuele lan delijke competitie of een verder uit te breiden gewestelijke competitie zal de eerstvolgende vergadering van de Ne derlandse Basketbal Bond een besluit dienen te nemen. Zaterdag- en zondagavond heeft de katholieke schooljeugd van Zandvoort pastoor van Diepen gehuldigd in ver band met diens aanstaande 40-jarig priesterfeest. Beide avonden was de grote zaai van het patronaatsgebouw geheel bezet met ouders van de leer lingen der St.-Agatha-kleuterschool en van de Mariaschool. Nadat leerlingen van de Mariaschool een feestlied had den gezongen, kwamen de kleuters op het toneel met enkele alleraardigste voordrachten, dansjes en een samen spraak waarbij pastoor van Diepen enkele cadeaux werden aangeboden. De vrijheid waarmede de peuters zich voor het voetlicht bewogen, getuigde van ernstige voorbereiding door zuster Roswita en de leidsters van de school. Namens de leerlingen van de Maria school werd daarna door een meisje, dat een keurige toespraak hield, aan de jubilerende pastoor een mooie bureau stoel aangeboden. De hoofdschotel van de avond was de opvoering van het toneelstuk „De triomf van Onze Lieve Vrouw van Fatima" van Herman Di- vendal. Men had het zich bij de keuze van dit stuk niet gemakkelijk gemaakt, want het boeiende toneelspel eist ge degen studie en van verschillende jeug dige artisten een uitgebreide rolkennis. De regie was bij zuster Bernadine in goede handen en zij was er in geslaagd Doordat de brandweer bepaalde vei ligheidseisen stelde en men toch aan het bestaande aantal zitplaatsen wilde vasthouden, heeft men bij de vernieu wing van het interieur van de stads schouwburg andere stoelen moeten nemen dan men aanvankelijk van plan was. Een en ander kost 6.500,- meer dan de oorspronkelijk bedoelde stoelen. Bovendien wil men de wanden van de zaal, de voorzijden van de balustraden en de plafonds boven en onder het bal kon en de hogere rangen in een bij passende kleur schilderen, hetgeen ook nog eens 6500,In verband daar mee vragen B. en W. aan de raad het reeds voor dit doeltoegestane cre- diet van ƒ98.060, In Heemstede won Haarlem 4 met 5 runs van CVHW 3. CVHW scoorde 57, waarvan H. Lok man 37. R. van de Hoek bowlde 610, Ph. van Dok 1—20 en G. Ledeboer 217. Haarlem maakte er hierna 61. G. Lede boer 15. H. Lokman 215, C. Aronds 7—24. R. de Graaff 1—1. In Bloemendaal won CVHW 2 met 8 wickets van Haarlem 3. Haarlem 90, C. Fortgens 41, G. Strik 11, R. Thon 11, G. Zeeuwe 545, F. Vogelsang 438. CVHW: 91/2, G. Zeeuwe 14, A. van Loenen 13, J. Jacobs 44 n.o., F. Vogel sang 19 n.o., J. Fortgens 259. Rood en Wit6d versloeg aan de Span jaardslaan Rood en Wit 6c met 7 wickets. Rood en Wit 6c: 46, L. Landré 17, Qj. van Schouwenburg 11, J. Heymans 7—7, E. van Schouwenburg 211. Rood en Wit 6d: 49/3, R. Oosterbaan 22, J. Heymans 23 n.o., J. Kersten 1—9, R. Vandehoek 1—17. Bü de cricketmatch tussen Haarlem en het Haagse Quick aan de Donkere- laan heeft zich bet welhaast unieke feit voorgedaan, dat eerst om tien mi nuten voor acht de stumps uit de grond konden worden getrokkenHaarlem ontsnapte in deze ontmoeting aan een nederlaag, want toen de tyd was ver streken stond de ploeg op 32 voor 8! Pas om 12 uur werd de eerste bal losgelaten en Quick, dat de toss had gewonnen, begon in een langzaam tem po te batten. Na 314 uur spelen ston den bij de thee 110 runs op het bord voor het verlies van 6 wickets. Het einde van de Haagse innings was daar mede échter nog niet in zicht, want nadat het spel werd hervat, begonnen de batsmen zich onverwacht heftig te roeren. Ten Hoopen, als zevende man ingegaan, wist goed stand te houden en door een nuttige bijdrage van Ber kemeier, 10 en een zeer waardevolle 33 n.o. van Dill, kwam Quick van 121 voor 8 op 171 voor 8, bij welke stand de innings, die door het snelle batten in de laatste faze in een half uur scoor de men 60 runs nog een zeer aan trekkelijk slot had, gesloten. De bat- tingscijfers waren: Endlick 18, Rijnders 10, Bosman 39, Poolman 12, Ten Hoo- Êen 24 n.o. Berkemeier 10, Dill 33 n.o. [aarlem, gehandicapt door het ontbre ken van Ma., Maas, noteerde de vol gende bowlingcijfersW. Peschar 2-25, Paul Maas 1-41, H. Boeree 4-46, Hon- nebier 1-36. Het fielden van de Haar lemmers was niet onverdeeld goed te noemen. Diverse vangkansen werden gemist. Met nog 2 uur en 25 minuten speeltijd durfde Haarlem het niet aan „voor de runs" te gaan. Schoorvoetend kwamen er wat runs, maar terzelfder- tijd vielen ook de wickets der Haar lemmers, die niet alle bij machte ble ken een goed verdedigend spel ten uit voer te brengen. Met nog een kwartier spi Haarlem zou het hoofd koel moeten houden om een nederlaag te voorko men, maar ten laatste slaagden aan voerde Voogd en Kruyer er in de strijd tot een goed einde te brengen. Bij de Haagse bowlers boekten Bosman en de Curagao-er Swami Persaud precies dezelfde cijfers: 3 voor 3. Dellow nam 1 voor 11, Marseille 1 voor 9. om voor alle rollen een goede bezetting te vinden. De geschiedenis van de verschijnin gen van Onze Lieve Vrouw aan Lucia, Jacinta en Francesco wordt in dit spel duidelijk en op boeiende wijze ten to nele gebracht. De leerlingen van de zesde klasse hadden voor de decors gezorgd en de grimeur, de heer J. J. van Loenen, had weer voor goed werk gezorgd en wist de kinderen voortref felijk te typeren. In een vlot tempo en vrijwel zonder haperingen werden de zeven taferelen van het toneelstuk uit gevoerd. Verschillende kostelijke scè nes o.a. in de kamer van de bur gemeester in de gevangenis wer den door het publiek zeer geappreci eerd. Al met al een mooie prestatie van de Zandvoortse schooljeugd, een goede inzet van de feestviering ter gelegen heid van het priesterjubileum van pas toor van Diepen, waarvoor de herder toor Van Diepen, waarvoor de herder woord zijn grote erkentelijkheid uit sprak. Tijdens de receptie, die in „Tres long" werd gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de N.V. G. C. v. Meeuwen Zonen, te Heem stede, over welk feit wfj reeds uitvoe rig hebben bericht, deelde mr. A. G. A. Ridder van Rappard, burgemees ter van Heemstede mede dat het H. M. de Koningin behaagd had het jubileren de bedrijf het praedieaat „Koninkiyke" toe te kennen. Reeds eerder had de heer Van Rappard de beide directeu ren, de heren B. J. v. d. Nat en G. Mastenbroek de eremedaille in zilver van de gemeente Heemstede overhan digd. De receptie was zeer druk bezocht. Niet alleen vele vakgenoten kwamen de directie complimenteren doch ook vele prominenten uit officiële kringen. Zo werden o.m. opgemerkt behalve de burgemeester van Heemstede, verge zeld van de heren Th. Schelling en N. Vos, resp. secretaris en oud-secretaris der gemeente, ir. Volkersz, directeur van de Rijkstuinbouwschool te Lisse, de heren H. J. Voors en C. de la Mar, namens het hoofdbestuur der Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, het dageiyks bestuur van het produktschap voor Siergewassen met de heer dr. A. J. Verhage, prof. dr. E. van Slogteren, het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren en vele anderen. Burgemeester Van Rappard hield een hartelijke toespraak waarin hij de ge lukwensen van de gemeente aanbood en als stoffelijk biyk van de grote waardering de beide directeuren, de heren B. J. v. d. Nat en G. Masten broek, de zilveren medaille der ge meente, gemonteerd op een marmeren voet, aanbood. Vervolgens sprekende als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin ging de heer v. Rappard ver der met de mededeling dat het H. M. had behaagd de firma op grond van haar vele verdiensten te begiftigen met het praedieaat „Koninklijke". U gaat de koninklijke weg, zo besloot spr., „en wij zijn er van overtuigd dat het een goede zal zijn en blijven overeenkom stig uw honderdjarige traditie." Een donderend applaus volgde op de ze toespraak waarna de heer v. d. Nat het woord nam. Spr. zeide zeer getrof fen te zijn door deze wel zeer onver wachte onderscheiding en verzocht de burgemeester de diepgevoelde dank aan H. M. de Koningin te willen over brengen. Ook dankte de heer v. d. Nat de burgemeester voor het eerbe toon van de gemeente Heemstede. De directie was hiervoor zeer erkentelijk omdat zij daarin een bewijs zag van de uitstekende verstandhouding tussen het bedrijf en de gemeente Heemstede. Woensdag 25 juli organis®' keliersvereniging „Schipho' lem-Oost voor alle kinderen en dertien jaar in het °°s. jfi) deel vakantie-kinderwedstr'-1 j kleineren zullen kunnen dee een autoped-race en de een wedstrüd in het rings'6 t fiets. De wedstrijden, die 0 ven 's avonds beginnen, vifl j in de Hannie Schaftstraat, W kelgalery „Schiphol" gevest'* Op de vrolijke klanken mofoonmuziek zullen de n": uitgedost als echte wedre'„ nummers op de rug voor de strijd. Het dage'" j; van de winkeliersvereniging. uitvoering van de organisat' vormt de jury. De vrou^V, leden zullen surveillance-fl':.ji richten. Ze houden de weg v ten hier en daar troosten, nodig is. De deelneming sl voor alle kinderen in "K open, maar ze moeten juli hebben opgegeven in ij J winlzotc uan M ,..;„l.nlrra ICJ hol Er zijn een aantal P'Ani zen beschikbaar, zoals een paar rolschaatsen, een vo®tcV der poppen, plastic balie" schapsspelen. De jaarlijkse huis-aan- gehouden door de Haarlemse Vereniging voor het Gezin het Katholieke SpeeltuinW®® jj lem, is succesvol verlopen, r, en belangeloze medewerk»! collectanten bracht een sof) minus 13.000 voor dit mooi De Britse onderminister land, Niall Macpherson, "f.: officieel rapport verklaard, Schotse eilanden evenveel V kunnen voortbrengen als J dus bericht U.P. uit Lond®» In het rapport refereert '«i aan experimenten, welke J Lanarkshire, Tiree, een men. De zogenaamde „Tiree"-' welke daar geplant werdeiy stevigheid, grootte en k\va" derlandse bollen te evenareLg Uit hyacintenbollen verVgA middeld 17 nieuwe bollen. dat tulpen, hyacinten en ff of alle soorten bijzonder goed - zjjn en dat de vooruitzich' i men en bollen op de mark', goed en economisch verf" |fl De experimenten zijn n" 1 dium gekomen, dat rnfijV methode voor het kweken v e'. Tiree en elders nagaat. T'UA gezocht wegens het daar W f de klimaat en de lichte, zandgrond. <1 B. en W. van HaarD1" j Spaarnwoude stellen de r $$fj geldlening van f 95.000 gj voor de uitvoering van taalswerken in de gem®c IJMUIDEN Maandag 16 "s,p Hoog water: 10.08 ift 1 Laag water: 5.28 Dinsdag 17 J" Hoog water Laag water: *50' In onze etalages zult U int®r j;j| artikelen vinden tegen aanlok prijzen. 8""

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2