Rederijen zien nieuwe staking gelaten aan Felle aanklacht van twee journalisten Poolse communistische partij treedt uit het landsbestuur Lacunes in Nederlandse en Belgische schoolboeken VRIJGEZEL NUM ÉÉN GAAT TROU Kleuters kregen ritje in politie-aüt0 Wordt er een spel gespeeld? Diepzee-aquarium onder rotonde-plein Zandvoort vté OM DE DUITSE JEUGD Te geringe aandacht voor geschiedenis en aardrijkskunde van het huurland „Papa, papa, eruit!' as Het conflict bij de treilervisserij Amsterdam mag meer woningen bouwen Vijftig meisjes ontslagen bij de Nijma Eden stelt vakantie uit ERIC DE NOORMAN Eerste Kamer Aan de arbeiders zijn diverse sociale verbeteringen beloofd V Bijeenkomst van auteurs in verschiet KRUISWOORD' Hulpvaardige politieagen om de tuin geleid V Eerste herden^J prof. KernkJ K WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1950 Mond- en klauwzeer bij varkens Vervoer- en marktverbod afgekondigd Eerste appels in Zeeland Wijziging bestuur Land bouwhogeschool aanvaard isiW^ Oplossing kruis van diniS'd^i 1. paf, - apPeV^ Kernkamp op de Ifo IN Van rederszijde had men dinsdag Weinig commentaar op de nieuwe sta kingsgolf, die het treilerbedryf be dreigt. Men vat het maar gelaten op en wacht de ontwikkeling af. Men neemt het zelfs als vanzelfsprekend aan, dat de opvarenden van andere treilers het voorbeeld van de vier van maandag zullen volgen. De Carolina van de VEM, die voor reparatie korte tijd uit de vaart was en dinsdag weer had moeten varen, is blijven liggen. De Tzonne en de Joh. Polderman bleven eveneens voor de wal. En by de rederij Marezaten ligt nog een gloednieuw schip, de IJM 15, die als gevolg van deze staking zelfs de kans niet krjjgt om na de geweldige investeringen te bewijzen, dat het geen weggegooid geld ls. Het schijnt nu eenmaal bij het treiler- bedrjjf te horen, dat er telkens weer moeilijkheden zijn, hoorden wij een re der schamper opmerken. En ondertus sen varen andere grote schepen, die on der loggercontract staan, rustig uit, zelfs bij het stormweer van maandag morgen. Voor de treilerreders onder deze omstandigheden een wel heel triest schouwspel. Men vraagt zich af, of met deze jong ste staking opnieuw een spel gespeeld wordt. Het was rond de Vissershaven bekend, dat woensdag de partijen bij de C.A.O. door de Stichting van de Ar beid zullen worden gehoord. Men ver wijt de Stichting van de Arbeid, dat dit orgaan de bereikte overeenkomst niet gauw genoeg in behandeling heeft geno men, maar men gaat dan voorbij aan het feit, dat er nog tal van andere be drijfstakken zijn, waar eveneens nieuwe of gewijzigde overeenkomsten tot stand kwamen. De Stichting van de Arbeid treilvis- serij werd op de agenda geplaatst, maar in de betreffende vergadering was zó veel te behandelen, dat men aan dit punt niet meer toekwam. De volgende vergadering stond het op nieuw op de agenda, maar bij de be spreking bleek in de stichting geen een stemmigheid te bestaan over de ver hoging van de vaste gage. Dit is niet verwonderlijk, omdat de voorgestelde verhoging rekening houdende met de steeds groter geworden achterstand ongeveer overeenkomt met een der de deel. Het ligt voor de hand, dat de Stichting van de Arbeid zich hierover graag een gefundeerd oordeel wil vor men en daarom werden de partyen uit genodigd om gehoord te worden. Het college van rijksbemiddelaars pleegt donderdags te vergaderen. Na hetgeen in de Stichting van de Arbeid fIBV De regering heeft aan Amsterdam gïf toegestaan zoveel woningen te bouwen dat een uitvoeringsniveau van 6000 wo ningen kan worden gehandhaafd, zo delen B. en W. van Amsterdam de raad mede. Dit contingerlt woningen bedroeg in 1954 3892 en voor 1955: 3442. Daar thans bovendien is vastgesteld dat tot uitvoering gekomen systeemwoningen voor driekwart worden geteld kan het uitvoeringsniveau opgevoerd worden tot boven "e 6000 woningen. Tot 30 juni waren 2163 woningen gegund en een tehuis met 269 huisvestingen. Het netto woningtv. t bedroeg 31 december 27.335. Het was tot 1952 voortdurend opgelopen maar in de laatste vier jaren verminderd met totaal bijna 3000 wo ningen. B. en W. tonen zich voorstander van normalisatie van onderdelen en groepen van onderdelen voor de woningproduc tie en achten het noodzakelijk dat de architecten in dit opzicht bepaalde in structies krijgen en hu:: persoonlijk in zicht daaraan ondergeschikt maken. Er was een bedrag van 25.000 be schikbaar om het doorwerken bij slecht weer gedurende de afgelopen winter mogelijk te maken, maar B. en W. schrijven an de raad dat er weinig resultaat is bereikt, mede door de bui tengewoon strenge vorst. De gemeenteraad van /andvoort heeft ln beginsel medewerking toegezegd aan de stichting van een diepzee-aquarium in de rotonde en de Strandweg. De heer D. Krijger uit IJmuiden heeft daartoe reeds enkele jaren geleden een plan bij het gemeentebestuur ingediend. Dit plan is onderwerp van bespreking ge weest tijdens de besloten raadsverga dering van dinsdagavond. De aan de landzijde van de politie- ost e.d. gelegen bergruimten in de rotonde zullen voor het aquarium wor- post e.d. gelegen bergruimten "in de rotonde zullen voor het aquarium wor den verhuurd. De heer Krijger heeft echter de bedoeling een groot bedrijf te stichten en wil daarom de rotonde ruimten tot onder het rotonde-plein uit breiden met een oppervlakte van onge veer 1000 m2. Verschillende grote en kleinere bassins zullen daarin kunnen worden opgesteld. In het midden zal een bioscoopzaa.tje met plm. 180 zit plaatsen kunnen worden ingericht, waarin films over de zee, de visserij e.d. vertoond zouden worden. Het ge heel zal ondergronds blijven, met een uitgang oq de Strandweg, zodat na vol tooiing der werkzaamheden het rotonde plein weer zijn gewone bestemming kan krijgen. Naar de directie van de kunstzijde- spinnerij Nijma te Nijmegen mededeelt zijn vijftig werkneemsters, voor het me rendeel analisten, ontslagen. Dit is gebeurd omdat enkele nieuw bouwprojecten hoge uitgaven eisen en vervolgens, omdat als gevolg van de crisis in de auto-industrie in Amerika bestellingen voor technische autoga rens, die de Nijma gewoonlijk levert, uitblijven. Het ontslag is gebeurd in overleg met het gewestelijk arbeids bureau. De meisjes zijn ontslagen met twee maanden salaris en vakantietoe- alag. reeds gepasseerd is en na de „hearing" van woensdag, is de kans zeer groot, dat dus a.s. donderdag in dit college de nieuwe C.A.O. voor de treilvissery aan de orde komt. Gezien de overeen stemming tussen beide partijen, gezien de moeilijkheden waarmee het bedrijf nu al jaren te kampen heeft, is er enig optimisme ten aanzien van het stand punt van het college. Men is dan ook geneigd aan te nemen, dat men, van bepaalde zijde verwachtend, dat spoe dig de goedkeuring zal afkomen, naar het middel van de staking heeft gegre pen om straks deze goedkeuring als een direct succes van de staking te be stempelen. Dinsdagmorgen is opnieuw in het kan toortje van het O.V.B. te IJmuiden vergaderd, nu met opvarenden van de Tzonne, Joh. Polderman en een paar mensen van de Deining. De heer J. Ko ning heeft hier het N.V.V. van sabotage beschuldigd. De socialistische centrale van zeevarenden ter koopvaardij en vis serij was tegen de handhaving van de vaste gage. Nu het bij de onderhande lingen over een nieuwe C.A.O. verloren heeft, probeért het in de Stichting van de Arbeid roet in het eten van de vissers te gooien door haar het advies, en daarmee de goedkeuring, op te houden, aldus de heer Koning. De bezwaren tegen de verhoging van de vaste gage in de Stichting van de Arbeid zouden volgens de heer Koning juist van N.V.V.-zijde zijn gekomen. In rederskringen koestert men de hoop, dat de Stichting van de Arbeid en het college van ryksbemiddellars zich van de staking niets zullen aan trekken. In dat geval gaat het horen van de partijen vandaag normaal door en zou eventueel morgen de goedkeu ring kunnen afkomen. Zou men name lijk het standpunt innemen, dat tijdens een staking de stukken „in de ijskast gaan," dan zouden daardoor niet alleen de opvarenden worden gedupeerd, maar wellicht nog meer de rederijen, voor wie het seizoen van de verse ha ring, de kurk waar het bedrijf het gehele jaar op moet drijven juist is aangebro ken. Er heeft zich een plotselinge wending in de staking op de treilervloot te IJmuiden voorgedaan, doordat de trei- ler Katwijk 8 „Deining" tegen de mid dag naar zee is vertrokken. Naar ver luidt heeft de reder, de heer Meerburg, het achterstallige loon van 1 april af aan de bemanning uitbetaald en daarmee dus de wensen over de nieuwe C.A.O. voorkomen. Naar te Nairobi verluidt, heeft En geland troepenschepen op weg naar het Verre Oosten opdracht gegeven het Suez-kanaal te mijden en om de „Kaap" te varen. Deze opdracht is telegrafisch door het hoofdkwartier van het Britse leger te Nairobi ontvangen. Naar men meent te weten, zijn soortgelijke tele grammen naar alle Britse militaire hoofdkwartieren in Afrika en Azië ver zonden. De Britse autoriteiten op Cyprus zijn begonnen met het storen van de uitzen dingen in de Griekse taal van radio Cairo, aldus wordt in gewoonlijk wel- gelichte kringen gemeld. (Reuter-UP) Ondanks het vervoer" crbod van lichte varkens in de grensstrook langs de Belgische grens, valt een toeneming van het aantal gevallen van mond- en klauwzeer onder vaTkens in ons land waar te nemen, welke verontrustend is, aldus deelt het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Reeds is mond- en klauwzeer tot nog toe uitsluitend bij varkens ge- constate. I in vijf provincies. Aange zien in vele gevallen met zekerheid kan worden aangenomen, dat de die ren besmet werden door besmette transportmiddelen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening een algeheel vervoer- en marktverbod voor varkens afgekon digd, dat geldt voor het gehele land. Alleen vervoer van slachtvarkens (boven 70 kilogram) is toegestaan. Het ligt in het voornemen het ver- voerverbod tot 20 augustus a.s. te handhaven, tenzij de omstandigheden zich wijzigen. Op de Zeeuwse fruitveilingen zijn de eerste appels van het nieuwe sei zoen aangevoerd en geveild. Het be trof het ras Yellow Transparant, waar van de aanvoer voor het eerst was legestaan. De prijs lag tussen 75 ct. en f 1.per kg. Groot aanbod wordt de eerste dagen nog niet verwacht. De Duitse journalisten Helmut Hammerschmidt en Michael Mansfeld klagen bij wijze van uitzondering niet de slachtoffers, maar de slachters aan. Terwijl het orgaan der nazi's, „Die Ariklage", schrijft, dat Bergen- Belsen en Auschwitz toevluchtsoorden voor de Joden waren, die op deze wijze de bommenregen op de Duitse steden wilden ontvluchtenterwijl sujetten als Hierl, Grimm, Naumann, Hess, Skorzeny, Rudel, Lippert, Klag- ges, Johst, Diels, Kesselring weer in openbare vergaderingen spreken en boeken schrijven.heeft de jonge Michael Mansfeld, die in de oorlog negen maal gewond en dertien maal gedecoreerd werd, zich de moeite ge nomen, documenten die voor iedereen toegankelijk zijn, maar die door nie mand ingekeken worden, op te zoeken en te bestuderen. Heel wat documen ten uit de oorlogsjaren en hij kwam heel wat namen tegen van Herren, die het weer voor het zeggen hebben. Zo ontstonden in 1952 de uitzendingen van de Beierse radio-omroep, geleid door Hammerschmidt en Mansfeld. Zij hebben veel opzien gebaard in Duitsland. Zij hebben er „zelfs" toe geleid, dat de regering en het parle ment commissies benoemden, die de diverse gevallen moesten nagaan. Het spreekt van zelf, dat de oost-zonale pers er veel ophef van heeft gemaakt, niet beseffend, dat hoe dan ook het feit dét in West-Duitsland ontzettende misstanden onthuld konden worden, een pro betekent voor de Bondsrepu bliek; dit soort onthullingen in Oost- Duitsland zijn niet mogelijk, niet om dat het ginds beter zou zijn; neen, een dictatuur kan dergelijke beschuldigin gen niet dulden. De belangrijkste toespraken werden nu gebundeld en zijn bij de uitgeverij Desch te München verschenen onder de titel „Der Kurs ist falsch". Wat hier te lezen is, werd zorgvuldig gedocumenteerd. Niets wordt verdoe zeld. Dit dozijn lezingen dit dozijn kreten en waarschuwingen deze voor treffelijk geformuleerde polemieken zijn feller dan het meeste wat hierover bui ten Duitsland werd geschreven. Dit ,,J' accuse" richt zich niet zo zeer tegen de notoire nazi's. Er is geen na- tionaal-socialisme meer in Duitsland. Maar er is een geesteshouding, die tot een nieuw nazisme kan leiden. (Jit deze mentaliteit is een dertig jaar geleden het Duitse fascisme gegroeid. En het is dezelfde mentaliteit die nieuwe ram pen kan veroorzaken. „Bei uns ist man immer fest entschlossen, auch wenn man keine Ahnung hat, wozu." Terwille van de „Ordnung" neemt men alles op de koop toe. Terwille van de „orde" hebben de meest, keurige diplomaten in de jaren van het derde rijk aan de meest afzichtelijke misda den meegewerkt. Wat hierover door de auteurs wordt gezegd, gedocumenteerd met cijfers, data en namen, grenst aan het ongelofelijke. Zij passeren de revue, de „martelaar" Neurath en andere hoge functionarissen van „Buitenlandse Zaken", die thans weer hoge functies bekleden... zij passe ren de revue, de slavenhouders Am- bross. Dürfeld, ter Meer, Hermann Schmitz en anderen, wier monsterbe- drijven (o.m. I. G. Farben) monstru euze misdaden hebben bedreven; maar op dit ogenblik beheersen zij weer een groot deel van de industrie. Zij passeren de revue, leidende nazi's die ontevreden met hun pensioen door een proces tegen de staat berei ken, dat dit bedrag verhoogd wordt... terwijl wezen van in concentratiekam pen vermoorden soms geen Pfennig uit betaald krijgen. Zelfs ministers als Oberlander en Seebohm, mannen met een zeer ver dacht verleden, doen alles om een nieu we nazi-mentaliteit te kweken. Maar schokkender dan de meest schokkende mededelingen over „Stahl- helm"-demonstraties, anti-semitische publicaties en de invloedrijke functies van voormalige „.'udenreferenten", zijn de beangstigende vermoedens omtrent de Duitse jeugd, die het goede wil, maar het kwade, het verwarrende ziet en door een Pruisische opvoeding de weg van het kwade opgedreven wordt. Wanneer deze jeugd beleeft, hoe de ou de „soldatentraditie" hoogtij viert, hoe de Waffen-SS toegejuicht wordt, „wie für die Breda-Haftlinge Sammlungen veranstaltet werden, weil sie ja neuer- dings „Kriegsverunteilte", keine Mörder sind, sagen Sie mir, welches Volks- schul- oder Gymnasiasten-Him soil dann noch unterscheiden, ob Adolf Hit ler nicht vielleicht doch für Europa zum Teufel gegangen ist?" Het getuigt van moed, dat een offi ciële instantie als de Beierse radio-om roep, dat mannen als Hammerschmidt en Mansfeld en de uitgeverij Desch er voor gezorgd hebben, dat veel schrik wekkend feitenmateriaal bekend is ge worden. Aan allen die van goeden wille zijn, de taak, met dit materiaal te wérken! H. WIELEK. 54. Op hetzelfde ogenblik klinkt er een hevig geschreeuw en rumoer uit het bos en ziet Eric de lange gestalte van Svein Langtand, gevolgd door zijn troepje, komen aandraven. Dit bezielt de Noorman met nieuwe moed en onder zijn leiding wijzigt zich het strijdbeeld volkomen. Niemand denkt er meer aan, te vluchten, integendeel, de gevechten worden met felheid voortgezet. „Houdt vol, mannen", roept Eric, die, vooraan in het gevecht, menig krijger van Ondur in de sneeuw doet vallen. In een ver- „neie^"jet 1 woede strijd gelukt het hem en Svein, met Halfra en de "'et gers er tussen uit te glippen. Reeds is tussen de stammen de duisternis ingetreden en aldus begunstigd bewegen zij .eiliü moeilijke last omzichtig voorwaarts. „Probeer hem nu et grot te krijgen", zegt Eric tot Svein. „Ik ga terug en zal tr.lJti!É'n van onze mannen bij elkaar te houden, om met hen de vr derer. eveneens in veiligheid te brengen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kam^r heeft dinsdagmid dag zonder discussie een wetsontwerp aanvaard tot wijziging van de bestuurs organisatie van de Landbouw hogeschool. De eigenlijke bestuurstaak zal thans worden opgedragen aan een college van acht personen, van wie er vijf vergelijkbaar zijn met de huidige curatoren. De drie andere leden zijn hoogleraren, waarbij een zetel is gere serveerd voor de rector magnificus. De senaat, waarin alle hoogleraren zitting hebben, blijft belast met de zorg voor de wetenschappelijke ontwikkeling. Een wetsontwerp tot wijziging van de uitkeringsregeling aan gewezen minis ters, staatssecretarissen, leden van Ge deputeerde Staten en wethouders werd eveneens aangenomen. Deze bestuurs- functionarissen ontvangen een aflopende uitkering over enige jaren. Op 65-jarige leeftijd worden zy pensioengerechtigd. Ministers en staatssecretarissen ont vangen dan 5 pet. van hun laatst ge noten wedde voor elk jaar, dat zij het ambt hebben bekleed, met een maxi mum van 40 pet. Voor leden van Ge deputeerde Staten en wethouders is dit percentage 3% pet. met een maximum van 70 pet. Aan het ontwerp is tevens een rege ling voor de weduwen en wezen van de bestuursfunctionarissen verbonden. Tenslotte aanvaardde de Kamer een grenswijziging in het gebied van de ge meenten Giessendam, Sliedrecht en Hardinxveld. De Poolse communistische party heeft gisteren bekendgemaakt dat zy zich terugtrekt uit het directe lands bestuur en dat zij voortaan de rege ringsleiders „politiek zal inspireren". Het centrale comité van de partij heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt erkend dat de partij een fout heeft begaan door het landsbestuur op zich te nemen. In de resolutie wordt gezegd dat de gebeurtenissen in Posen een nieuw licht hebben geworpen op de politieke en sociale toestand in het land. Volgens het Poolse persbureau PAP worden de onlusten die zich on langs in Posen hebben voorgedaan in de resolutie, die het sluitstuk vormt van een in het afgelopen weekeinde be sloten plenaire bijeenkomst van negen dagen, geweten aan economische moeilijkheden. De openbare kritiek op misstanden in verschillende gebieden van het Poolse leven, vooral op econo misch terrein, werd niet gevolgd door praktische maatregelen om aan de grie ven van de arbeiders tegemoet te ko- Dc Joegoslavische president, maarschalk Tito, verblijft op uitnodiging van de Griekse koninklijke familie op het Griekse eiland Corfu. Ook de koninklijke familie en eerste minister van Griekenland zijn aanwezig en zij bespreken daar de situatie rondom het oostelijk deel van de Middellandse Zee, alsmede de kwestie Cyprus. V. I. n. r.: de Griekse eerste minister Karamanlis, koning Paul van Griekenland en maarschalk Tito. (Van onze Haagse redacteur) In de schoolboeken voor het Voorbe reidend Hoger en Middelbaar Onder wijs, die in België en Nederland in gebruik zyn, wordt doorgaans wat de geschiedenis en aardrijkskunde betreft over en weer aan het buurland on voldoende aandacht geschonken. Men ziet oppervlakkigheden en onjuistheden en er blykt over het geheel weinig echte vertrouwdheid met de stof te bestaan. Dit wordt met nadruk gecon stateerd in een verslag van de sub-com missie ter bestudering van deze mate rie, ingesteld door de Gemengde Tech nische Commissie tei Uitvoering van het Nederlands-Belgisch Cultureel Ak koord. Drie Nederlandse deskundigen, prof. dr. P. Geyl, prof. dr. F. L. R. Sassen en dr. W. van den Ent die inmiddels overleden is, hebben een gedetailleerd onderzoek ingesteld naar de inhoud van de Belgische leerboeken; drie Belgische deskundigen, prof. dr. E. Lcusse en prof. dr. F. Quicke deden hetzelfde bij de Nederlandse boeken. De Nederlandse sectie liet zich wat de aardrijkskunde betreft voorlichten door prof. dr. A. C. de Vooys. Gezamenlijk is men tot de conclu sie gekomen, dat de behandeling van de aardrijkskunde en misschien nog meer van de geschiedenis van „het andere land" in veel van de onder zochte boeken weinig bevredigend was hetgeen reeds dadelijk blijkt wanneer de plaatsruimte als maatstaf wordt genomen. Het is, zo zegt het ver slag, verwonderlijk en betreurens waardig, dat met enige loffelijke uit zonderingen de geschiedenisboeken zich van de geschiedenis van het buurland zo kort afmaken. Gezien de oude band tussen de twee bevolkin gen en de nieuwe, meer intensieve samenwerking van de twee staten zou het niet meer dan natuurlijk zijn wan neer de schoolboekschrijvers de ge meenschappelijke geschiedenis voor de scheiding in de zestiende eeuw en nogmaals de episode onder Koning Willem I wat breder behandelden. Dit geldt ook voor de hoofdmomenten van de historische ontwikkeling in de tijd, dat Noord en Zuid afzonderlijke wegen gingen. In feite wordt aan laatst bedoelde geschiedenis dikwijls niet meer aandacht besteed dan aan die van bij voorbeeld de Scandinavische landen of aan Zwitserland. Men zou toch zeker bepaalde tijdvakken wel wat meer naar voren mogen halen; wat België betreft: de bloei der grote steden in de Mid deleeuwen en wat Nederland betreft: de zeventiende eeuw. Bovendien is de commissie van mening, dat de meer moderne geschiedenis in hoofdtrekken niet geheel zou mogen ontbreken. Wel iswaar kan deze geschiedenis in geen van beide gevallen op zelfstandige in ternationale betekenis bogen, maar eni ge kennis daarvan is voor het recht begrip van de huidige maatschappelijke geestelijke en politieke verhoudingen onmisbaar. Sommige schrijvers van schoolboeken blijken dit ook wel te be seffen, maar zij blijven in beide lan den in de minderheid. In de Belgische geschiedenis kunnen als hoofdmomenten worden genoemd: de Brabantse Revolutie, de constitue ring van het Koninkrijk België en de Grondwet, de vorming der drie grote partijen in de negentiende eeuw, de invoering van het algemeen kiesrecht, de opkomst van de Vlaamse beweging, de invoering der taalwetten en de eer de vrijwording in 1813, de grondwets herziening van 1848, het herstel van de hiërarchie in 1853, de schoolstrijd, de vorming der partijen en de slechting van de schoolstrijd in en na de eerste we reldoorlog. In dit verband worden de namen genoemd van verscheidene fi guren, die in de twee landen een be langrijke rol hebben gespeeld. Het gaat er vooral om, dat de school- boekschryvers aan beide zyden van de grens meer dan tot dusverre blijk zou den geven van het inzicht, dat enige vertrouwdheid met de geschiedenis van het zo na verwante en innig verbonden „andere land" haar belang heeft voor de opgroeiende generaties. Uiteraard dient dit inzicht op de eerste plaats te blijken uit de juistheid van wat wordt medegedeeld. Hieraan ontbreekt nog veel. Met enige nuances kan hetzelfde worden opgemerkt ten aanzien van de aardrijkskundeboeken, die bij het V.H.M.O. en Middelbaar Onderwijs in gebruik zijn. Weliswaar is een zo vol slagen verwaarlozing van het buur land als op historisch gebied maar al te dikwijls voorkomt, nier uitzonde ring, maar de inhoud van het gegeve- ne vertoont te vaak grote gebreken. Tastbare fouten zijn in de Belgische boeken over Nederland en in de Ne derlandse boeken over België niet zeld zaam. In beide gevallen is het opge diende relaas soms verouders; met de jongste, in beide landen zo ingrijpen de ontwikkeling is geen of te weinig rekening gehouden. De gesignaleerde tekortkomingen be wijzen, dat er tussen de deskundigen van de twee landen te weinig contact bestaat. De resultaten van het onder zoek zijn enige tijd geleden ter kennis gebracht van degenen, die met deze aangelegenheid te maken hebben. Men is nu voornemens binnenkort een bij eenkomst te houden met geïnteresseerde ste wereldoorlog. In de Nederlandse ge- auteurs en uitgevers om. zich over de schiedenis: de Bataafse Republiek en I sitautie nader te beraden. men, aldus de resolutie. Het centrale comité was niet snel genoeg met een opbouwend programma voor het over winnen van de moeilijkheden voor de dag gekomen. Bij de verscheidene sociale verbe teringen die in deze resolutie worden beloofd zijn onder andere de volgen de: aanzienlijke salaris- en loonsver hogingen, verbetering van veiligheids maatregelen en hygiënische toestan den in de industrie, verhoogde kin derbijslag voor arbeiders met lage lo nen en de afschaffing van verplichte- melkleveringen aan de staat. Voorts heet het in de resolutie dat miljoenen gelovigen, onder wie progres sieve katholieke groepen, een grote bij drage hebben geleverd aan de zaak van de opbouw van het socialisme in Po len. Dit bewees, volgens de resolutie, dat verschillen in wereldbeschouwing „geen belemmering zijn voor het sa menbrengen van alle patriottische krachten in het nationale front". Het centrale comité verklaart dat bij de „democratisering" van Polen het par lement een doeltreffender toezicht op de regering moet uitoefenen. Het zou va ker bijeen moeten komen. Democrati- satie van het leven van het land is volgens de resolutie niet mogelijk zon der verdere democratisering van het le ven van de partij. (Reuter) s Horizontaal: 1. bewiJjt 4. kleur; 7. heilige (a'13»® naam; 9. voorzetsel; 10- d''Z' tuig; 11. pers. vnw.; 13. )5' f'; 14. soort onderwijs (afk-'^j ',j insect; 18. jong schaap! „,jdOT rondhout; 25. geogr. aan 'f 26. voorzetsel; 27. watet 0t&'< I 28. zangnoot; 30. voeg" 32. jongensnaam. j C- 1f!' Verticaal: 1. geluidloos» 5. 3. visnet; 4. gebogen b®e. 10-J4 vnw.; 6. eentonig wijsj 13. juiste gewicht; 14. °jJ.5f ijle stof; 19. behoeftige! I gelofte; 24. nagerecht; 1 29. slede. Horizontaal: 1. paling» ervaren, 3. foedraal, - - sago, 5. les, - M.O., 6. sentie, - ui, 8. plastiek. - i.e., - kas, 10. e.k., - re»' J -olm. I Verticaal: 3. loens, - sap, 4. indo, LdJ,) Nero, - antiek, 6. graiOjLjiB' - olie, - G.O., 8. vals, - y - aha, - arm, 10. leng, i mondig, nu, Een reusachtige brandstapel, waar voor de Grevenbichtse vrijgezellen en vrijgezellinnen dinsdagmorgen ijverig takkenbossen hebben aangesleept, heeft twee gezette vrijgezellenpoppen totaal verast. En daarmee is de vier de vrijgezellenkermis ln Grevenbicht symbolisch geëindigd. De pensions zijn hun vrijgezellengasten kwijtge raakt. De zesentwintig kasteleins heb ben eindelijk tijd gevonden, de kas op te maken. Op het gemeentehuis, dat tijdens het vrijgezellencongres als expositieruim* e dienst deed, wordt weer normaal gewerkt. Grevenbicht heeft zijn rust herkregen. De stichter van de feesten, Gir Greijn, is, hoe gek het ook moge klinken, blij met deze rust. Als geen ander heeft hij rust nodig. Vier dagen lang is hij voor alle congressisten een vraagbaak geweest, terwijl hij beminnelijk lachend heel wat huwelijksaanzoeken heeft moe ten afslaan. Met het schrijven van mé moires wil vrijgezel nummer een de vrijgezellen) riode uit zijn eigen leven afsluiten, omdat hij, naar hij ons in zeer positieve zin heeft verklaard, er thans beslist over denkt te gaan trou wen. Wij vrezen dat wanneer Gir Greijn zijn vrijgezellenstatus definitief vaarwel zegt, het dan gedaan zal zijn met zijn congres. Hij zelf meent van niet. Maar sinds dinsdagmiddag, de laatste congresdag, weten wij dat dit wel het begin van het einde zal moeten be tekenen, omdat de vrijgezellinnen zich toen tegen gehuwde mannen hebben uitgesproken. De anleiding hiertoe was het feit dat zij vernomen hadden dat de spreker van de dag getrouwd was. „Dit dulden wij niet", riep Anneke van Bladel uit Eindhoven haar mede-con gressisten toe. „Nee, nooit", zo vielen deze haar bij. Een snood plan werd gesmeed. Dit bestond hierin dat de ge huwde spreker door de congressisten met kreten als: „Papa zou worden verwelkom0^)M uit de congrestent zou „ft 15I derd. Hoe een en ander werk zou gaa.i was v„rd- lokaal Aurora jerepete niet of iets van deze m gelekt, maar feit is. Tgft om een of andere duisjue1 telegram sprak van z' scheen. (Van onze parlementair^ In de Eerste Kameï'ef Vj/ onlangs overleden min' At, fi zeese Rijksdelen- prof» herdacht. De voorzit sprak over zijn vele minister-president dr. 0- moeilijke werk van d® nister in herinnering. j ling van de nieuwe verhoudingen in het beide gevolmachtigde je i Overzeese Rijksdelen v'V Pos en de heer LarnP® beminnelijke persoonW ^0 herinnerde eraan, waar hij toevallig p W het doodsbericht bek^ff®)*A hele gemeenschap 0 !v zijn heengaan. „Me fa W jje^, h vriend aan land en v.beo »Kf De vier sprekers he faté'*0<ie rechte deelneming &e duwe en het gezin v Eddy en Tonneke, 3 en 4 jaar oud, hebben een tochtje in een auto van de Amsterdamse politie naar Amstelveen gemaakt, dat hun zeker een pak staag van vader en moeder zal hebben gekost. Beide kleuters waren verdwaald toen ze in de hoofdstad een eindje waren gaan wandelen. De hulpvaardige poli tie nam de kinderen mee in een auto naar het bureau Leidseplein, waar ze „oom agent" zeiden, dat ze ergens in Amstelveen woonden en dat ze Eddy en Tonneke heetten. „Ik kan het huis in Amstelveen wel aanwijzen", zei de er kleine Eddy dapP vr>enüis ren de agenten fl3ar a J} dwaalde kleuters „oh,e 4 in de auto. ,.iKej^lt Toen de oU^rerd, niet gevondenh£,beP fjodjfa11 een grapje te V thuis hoorden '^gtef1 wóeJ ouders aan de v (p sterdam. Het uitstapje e'jijK <j»° dan ze aanv^n*- ^0z boze agenten en ders. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2