Iets tussen poète troubadour in maudit en OVERALL OF WITTE OMROEPERS -4 Alfredo P'ofy V Poëzie van Gerard den Brabander Max de Jong en Frans Babyion Muggen en zwanen He zaak-Zonnebloem 'I'll nsr-J. U lJ Oscar Met bent U >>e WIBLR VERONÖjjfJj ZATERDAG 11 AUGUSTUS 195£ LITERAIRE KRONIEK Hecht geen OVERDREVEN waarde schoolresultaten. Heel wat kinderen offer gevallen aan de eerzucht van hun Postzegels van K.S.G. Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Te huur aangeb. Woningruil Pensions Zaken en Huizen Hypotheken enz. Te koop gevraagd Te koop aangeb. Muziek instrumenten, Radio, enz. Lessen Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. Diversen We proberen het HOCJ eens Misschten heeft men ons met gehoord pKKi/YG -vX«»ïi 4 Je zou zeggen dj ter lemjndop een buis klopt. door Herge, cop V-LLLJ 11 t^v e moderne dichter is zelden I J een mens zingend uit één stuk. Hij staat, strijdt, zingt op een breuklijn, tussen twee werelden, vanuit een fundamentele gespleten heid, zo men wil een „schizofrenie" van Geist en Seele, of, in de termi nologie van de jonggestorven dichter Max de Jong (1917-1951), van „mug gen en zwanen". Niet ten onrechte gaven Hans Rooduyn en Hans van Straten deze titel mee aan de bun del welke zij uit de nalatenschap van Max de Jong samenstelden 1). Ver zinnebeelden de zwanen een verhe ven schoonheidsideaal, dan zijn de dwaas dansende muggen daaromheen de vertegenwoordigers van het on schone maar zo verschrikkelijk „reële" leven. Max de Jong zocht nadrukkelijk reëel te blijven. Een groot dichter stak er niet in hem. Als verzenmaker is hij niettemin een boeiende figuur, omdat hij een overgang belichaamt tussen het romantisch rationalisme der Criterium-generatie van vlak voor de oorlog en de nieuwe beeldenmystiek der allerjongsten. De poëzie van Max de Jong neemt doorgaans haar uitgangspunt in een nuchtere denksituatie. Hij vraagt zich af waarom hij de pen voert. Soms is het „om de droeve wens te vertalen: een vriend, een sfeer om adem in te halen, een droom en een gesuggereer de kans om te ontsnappen aan de do dendans die leven heet". Vaker is het om een conflict op te lossen tussen een zuiver verstandelijke luciditeit, waar naar hij wilskrachtig streeft, en een innerlijke ziens- en daarmee zelfs zijnswijze, die slechts des dromers deel zijn. De zwaan, die meestal in de eind regels van De Jongs verzen de ranke hals opsteekt, is in dit verband zo'n „gesuggereerde kans". Men kent het woord als dichterlijk predikaat: Von del, de Agrippijnse, Pindarus, de The- baanse Zwaan. Vogel geldt in het pri mitieve, mythische wereldbeleven voor ziel; het beeld is aldus ook in de moderne poëzie aan de orde van de dag. De Jongs zwaan schijnt slechts een verbijzondering van die algeme ne vogel-ziel-beeldspraak. Het beeld is geladen met waarden als trots, adel, zelfbeslotenheid. Men denkt ook, te midden van „de dod ndans die leven heet", aan de uitvoering van een Zwa- nezang, iets van een zo irreële, we- reldontstijgende schoonheid, dat zelfs de dansende muggen 3r stil van wor den. Hoe dan ook, de gronden van Max de Jongs dichterschap komen er verhuld maar duidelijk in naar bo ven. Er is nóg een tretc in dit dichter schap, die de moeite van het be schouwen waard is. Als deze dichter zich zo tegen zijn eigen „dichterlijk heid" teweerstelt, dan is dat omdat hij geen „poète maudit" wil zijn. Toch is of was hij het in aanleg misschien méér dan een van onze huidige jon geren het is, juist waar deze het niet ongaarne willen zijn. Men krijgt eert merkwaardig aan- legverloop, tevens generatieverloop te zien, wanneer men ter linkerzijde van Max de Jong de oudere Gerard den Brabander (geb. 1900) plaatst en ter rechterzijde de jongere Frans Baby- Ion (geb. 1924). Den Brabander, met zijn lijfspreuk God Betere, geldt te recht als de enige grote Nederlandse vertegenwoordiger van het mauditis- me. Het is gemakkelijk uit zijn ouder werk, in 1950 verzameld in de bundel „Curve", alsmede uit zijn recente bun deltjes „Onraad" 2) en „Niets nieuws" 3) ,de ongeposeerdheid, men mag ook zeggen: de ongemanierdheid van zijn vervloekt, tegen wil en dank tierend dichterschap af te lezen. Mislukte modernist? Uit „Onraad" kies ik het sonnet „Sonnettist", dat terloops ook illustra tief is vanwege zijn vormvastheid, een artificiële gebondenheid waar deze on gebonden dichter kennelijk niet bui ten kan, ook al schijnt het tegenwoor dig „progressief' zich in vrije verzen te uiten: Ik, armetierig sonnettist, gevangen in de melodie van tweemaal vier en tweemaal drie, een zingend lijk, in 't lied gekist Melancholiek en conformist, gebonden aan de strategie van 't rijmwoord en de nostalgie van de mislukte modernist, zing ik, en heb mezelf vergooid; zing ik verblind en ingekooid, het leven dat ik vóór mij zie en dat is blinkender dan ooit Is progressief wel prosodie f maar daarom heviger dan wie, Frans Babyion, de zuiderling, heeft in zijn nieuwste bundel „Amster dams intermezzo" 4) een reeks verzen bijeengebracht, geïnspireerd op het Amsterdam van Gerard den Bra bander, en aan de vereerde meester opgedragen met wie hij „in zigzaglij nen" door de deinende stad heeft lo pen dwalen nadat ze samen in .een der bierhuizen nabij het Leidse plein de pijn van heel de comédie humaine hadden zitten weg te drinken. In di verse mooigebouwde klinkdichten roept hij een pakkend, zij het ietwat tradi tioneel beeld op van de kostverloren poëet, die slechts bij de genade van de Muze uit de zwarte doem zijner zinnen wordt gered. Zo bijvoorbeeld in het sonnet „Breero". Van het son net „Poete maudit" luidt de laatste terzine: i Dichterzijn is altijd eenzaam zijn, drinken, minnen van de barre pijn, dat men niet kan leven in extazen. Dit laatste regeltje nu, de klacht, „dat men niet kan leven in extazen", is een van die modieuze loslippighe den, waaraan de echte „poète maudit" zich nooit zal bezondigen. Diens „ex- taze" is allesbehalve een pretje. Max de Jong onderkende haar ware karak ter beter, toen hij over Baudelaire schreef: Een loden angst, vergiftigd tot muziek en tot de glans van goden opgejaagd woog op zijn zinnen Babylons poëzie wordt onmiddellijk zelfvervalsing, zodra hij er de „poète maudit" in speelt, terwijl hij in aan leg en op zijn best puur „troubadour" is, wat zeker niets minderwaardigs mag heten, integendeel zouden wij zeggen: zwervende zangers van het levenslied, het mag desnoods een doods bed zijn, geven minstens zoveel allure aan dit aardse bestaan als de dichter van „Les fleurs du mal" en zijn naza ten doen. Trouwens, hoe treffend zegt Frans Babyion het zelf in de laatste regel van zijn chanson „Entre nous" Joyeus zong ik in zachte morgenzon op 't Leidseplein chansons van 't druivenplukken om alle gasten zuid'lijk te verrukken, zoals ik deed in Aries of Tarascon. Toen zong ik warm een Provengaals chanson d'amour voor 'n blond, hooghartig lief vol nukken en ook al smeet zij plots haar glas in stukken, ik zong de liedjes die ik zingen kon. De bruine meisjes met haar paarden staartjes en moe gezicht, de jongens met hun baardjes van Saint Germain des Prés zij stemden in. En even kreeg het leven door dit zingen van allen rond de tafels met de kringen en glazen bier een nieuwe aanvangszin. Babylons troubadourshart verlangt ook op een Amsterdams caféterras naar een „Bourgondisch samenzijn". Wat bij over de stad opmerkt, maakt dui delijk, dat hij haar morbiditeit niet behoeft om als dichter te kunnen tie ren. Hij ziet alom „de monotone stra ten van de plicht", vol „files arbeids slaven" gaande „naar de rammelbus sen". Hij ziet „de mensen jachten" Zijn indrukken zijn die van een ge schokte buitenman. In het navolgende culmineert bij wijze van spreken zijn literaire portret der hoofdstad: „Bij stegen, waar opzichtig vrouwen wach ten, bespiegelt zich Ed. Hoornik op een brug". Om nu nog even op Max de Jong terug te komen. Zoals Babyion naar de stad trekt terwijl hij op het land thuis is, zo dwaalt De Jongs blik tel kens naar naar buiten, hoezeer zijn ma nier van zeggen stads blijft. Van hem citeren wé: WANNEER Wanneer de brem nog maar iets geler Wanneer de brem nog maar iets geler was en niet de regen zo hardnekkig stralen aan stralen toevoegde, kon ik het ras- echte-genot van mijn kamperen halen FRANS BABYLON uit dit verblijf op zwarte heidegrond in een ten naastebij verdronken tent. De herten ruiken op een afstand lont de zon verplaatst zich aan het firmameft en gaat tot overmaat van ramp nog onder. Er zit geen olie in mijn stormlantaren. Ik lig mij in te leven in het wonder. De lezer dreigt weer in mijn droom te staren Den Brabander plaatsten wij links van Max de Jong; Baby Ion rechts. Eerstgenoemde zingt onvervalst „ver blind en ingekooid, maar daarom he viger dan wie", of, zoals het in de kenschets van de hand van Babyion luidt: „Toch blijft hij in een nieuwe bloei geloven én zingt zijn credo in het leven boven verwording als een vogel in de kooi". Max de Jong, onze centrumfiguur, is te nuchter om in zo'n nieuwe bloei te geloven. Maar zijns ondanks breekt toch af en toe de grote vogel in hem uit, zoals wij zagen: in de gedaante van een zwaan. Max de Jong gewaagt in dit verband ironisch van „zo iets verouderends als een zwaan". Hij heeft het mauditisme in zich weten te be dwingen; hij uit zich als een gefrus- teerd maar eerlijk .lenkdichter. Baby Ion ten derde kan men slechts als een v r ij e vogel zien; waar hij zich laat kooien of kisten, gaat hij te gen zijn eigen zwierige aard in. Het was heel goeddat hij zijn Amster damse gedichtencyclus een „intermez zo" noemde. Bron van tegenspraak Frappant, en als verschijnsel nadere bestudering waard, blijft intussen de wijze waarop men hier dichters te gen zichzelf in ziet gaan. Ze kunnen kennelijk niet anders. Hun dichter schap ontspringt aan en i s een bron van tegenspraak. Ze werken vanuit zo'n complex van krachten en tegen krachten, dat men, vaststellend waar hun sterkste kracht ligt, juist hun „sterkste zwakheid" gewaarwordt. Max de Jong als centrumfiguur ver keert daarbij in de onvruchtbaarste positie. Noch naar links, noch naar rechts mocht hij uitwijken. Er werd van weerskanten even hard aan hem getrokken en zo kwam hij op de plaats rust te staan, met slechts af en toe een „gesuggereerde" ontsnappingskans (Van onze medische medewerker) Voor veel kinderen en hun ouders is de keuze van een beroep respectievelijk verder onderwijs geen eenvoudig maakt. Tot wie kunnen de ouders zich Ik met dergelijke proble- /Js. men wenden om advies? In de eerste plaats komt hiervoor de onder wijzer of het school hoofd in aanmerking. Zij kunnen hun oordeel geven over de intellectuele capaciteiten van het kind, terwijl zij over het algemeen ook een behoorlijke indruk hebben van het ka rakter. Samen met de onderwijzer kun nen de ouders al een heel eind ver der komen. Het is daarom ook zeer nuttig als de ouders gebruik maken van de gelegenheid tot contact met de onderwijzers, die geboden wordt door de z.g. ouderavonden. In het al gemeen is het trouwens verstandig om niet alleen contact op te nemen als er moeilijkheden zijn. De onder wijzer moet de medewerker van de ouders zijn en hun vertrouwen genie ten. Goede resultaten op school geven echter geen garantie dat een kind ge schikt is om verder te leren. Allerlei andere factoren zijn hierbij van be tekenis: karakter, concentratievermo gen, doorzettingsvermogen enz. Om gekeerd behoeven matige schoolresul taten geenszins te betekenen dat een kind niet zal slagen in het leven. Veel weten maakt niet zonder meer geluk kig. Door de bank genomen zijn veel knappe ménsen waarschijnlijk minder gelukkig op deze wereld dan de een- voudigen van geest. Heel veel ner veuze stoornissen, waarvoor de huid arts of zelfs spcialisten geraadpleegd worden, zijn terug te brengen tot dit in de grond sociaal-paedagogische pro bleem. Dit is natuurlijk geen pleidooi voor de domheid, het gaat er alleen om geen overdreven waarde te hechten aan de schoolresultaten, als een kind zijn best doet. De ouders mogen het kind zeker niet onder druk zetten. Als een kind echter goed kan leren en ook anderszins geschikt is voor uitgebreid onderwijs, moet het een kans krijgen, hetgeen in ons land als regel wel mogelijk is. Toch is met zijn paciteiten. En w v0i#. sene eraan. j»lschV° van zijn oudeis n werk terug en lee t d fen, dat de baan „,egefl ook niet alles is. moet ook dan rekening worden ge houden met de wensen van het kind en de toekomstmogelijkheden. Als het bijvoorbeeld een jongen betreft, die goed kan lerer. maar graag zijn han den gebruikt, loop men de kans dat hij niet geschikt is'voor kantoor en kan hij veel beter naar de ambachts school gaan dan naar de Mulo. Ook in het ambacht kan iemand zich een goede positie verwerven. Zo'n jongen zal een gelukkiger mens worden dan wanneer hij zijn leven op een kantooi zou moeten slijten en wellicht een on bevredigd mens wordt. Dit laatste moet U niet onderschat ten. Er zijn heel wat kinderen ten offer gevallen aan de eerzucht van hun ouders. Een van de oorzaken van nervositeit bij kinderen met alle ge volgen van dien is de voortdurende spanning en angst fiiet te kunnen vol doen aan de eisen die de ouders stel len. Het is niet nodig dat een kind beantwoordt aan alle mogelijke ver wachtingen en idealen van de ouders. Het moet aanvaard worden zoals het wens ook niet m®fer Als het kind en a t L met de onderwU2 0oK lifii IHCL uc - n uur, kunnen komen - :„c iC.il het verstandig a"vj,ur' een beroepskeuze- wordt dan events gen gaat na hoe een .1 je ,f; een bepaalde aan.1 j schikte plaats in jj J kunnen vinden. M je V op de hoogte p®zffii i' en wat de vereiste" bepaald beroep In de grote ste g beroepskeuze-burea wijl in vele anaer oI- worden gehouden bureau. Voor hijp -ltt in men Haarlem en Rotter trent kan Centraal Bureat A" roepskeuze-burea" 91, 's Gravenhage- naar boven toe, als zwaan. Waarop hij. om het antithetisch karakter van de dichterlijke grondaard nogmaals te illustreren, dan weer vanuit de hoogte neerblikt. In vogelvlucht aanschouwt men het innerlijk verijdelde schep pingsproces in deze dichter (en hij mag als voorbeeld gelden in deze „da gen van artistieke vertwijfeling"), wanneer men de eerste en laatste re gels van zijn „zelfportret uit 1942" waarmee de bundel „Muggen en zwa nen" opent, aan elkaar koppelt, met weglating dus van de rationalistisch- romantische tusseninhoud. Hier volgt bedoeld Zelfportret: Het onbegrepen schemerende voorhoofd van hem, die door de wind gedreven, dromen en daden aandurft in een nog geoorloofd afgaan op de geruchten, die de bomen en wolken weten, wandelend bij nacht met opgeslagen kraag, al haast als Goethe de wegen mijdend van een nageslacht dat kennis samen vallen laat met teuten werd, voor het fort gekomen, één moment bestreken door de zilverwitte maan, die tevens neerzag, uit het firmament, op nog zo iets verouderends een zwaan. Combinatie van begin en eind le vert: „Het onbegrepen schemerende voorhoofd werd bestreken door de maan (hoe romantisch!), die te vens neerzag (met welk dédain!), uit het firmament (uit welke superieure hoogte!), op nóg zo iets verouderends (wie leeft nog bij mythen? wat zegt Lohengrin ons?) - een zwaan." NICO VERHOEVEN. 1) Max de Jong: Muggen en zwanen. De Boekvink. Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam. 2) Gerard den Brabander: Onraad. De Bezige Bij, Amsterdam .3) Gerard den Brabander: Niets nieuws. Uitg. Strengholt, Amsterdam. 4) Frans Babyion: Amsterdams Inter mezzo. Uitg. Strengholt, Amsterdam. Ter gelegenheid 'van de vierde ver jaardag der vestiging van de zetel der Europese gemeenschap voor kolen en staal te Luxemburg is door het Luxemburgse ministerie van Posterijen ee- serie van drie istzegels uitgege ven. Een speciale pochette met deze zegels is door de Luxemburgse rege ring en de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal aan de staatshoofden en hoofden van de regeringen in de zes ledensta- ten der gemeenschap toegezonden. Een 72-jarige wiejffi J J', kerstraat bij de botsing gekomen "L# Met ernstige hoofdei' het WilhelminagaS^ daar overleden. Per 27 aug. gevr. JONG R.-K. DAGMEISJE. Mevr. Teeuwen, Raadhuisplein 18, Heemstede. Plaatsing geschiedt a 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Net persoon b.z.a. als BULL DOZERMACHINIST. Reeds 2 j. ervaring. Genegen te wer ken bij aannemer. Brieven onder no. 14745. Aangeb. BIJVERDIENSTE in rijwielstalling voor avond uren. Brieven onder no. 14747. Nette R.-K. HUISHOUDSTER^ 36 jr., b.z.a. voor direct, bij elleenw. heer of klein gezin. Brieven onder no. 14803. WINKELJUFFROUW gevr. Liefst met het vak bekend. Banketbakkerij Fransen, Zijl straat 82. Gevr. voor alle werkdagen FLINKE ZELFST. HULP IN DE HUISH. van 9-12.30 of 8.30-12 uur. Met ingang van 1 sept. a.s., nog liever tegen 22 aug. Prettige werkkring verzekerd. Goed loon. Mevr. Schutz, Joh. Verhulstweg 35, Santpoort. Gevraagd NET MEISJE voor de huishouding. Banketbak kerij Huize Heemskerk, Mr. Cornelisstraat 44 zw., hoek Santpoorterplein. Gevraagd voor hele of nalve dagen CONTROLEUSES voor het controleren van schone wassen. Vakkennis niet ver eist. Aantrekkelijke arbeids voorwaarden. ,,Haak wasver- zorgers", Mr. Cornelisstr. 33, Haarlem. DIENSTMEISJE. Bij de Kleermakerij Edward Nijman, Barteljorisstraat 34, kan een NET DIENSTMEISJE geplaatst worden voor lichte werkzaamheden. Leeftijd 15- 17 jaar. Zaterdagmiddag vrij. Confectie-industrie G E K A vraagt BEKWAME MANTEL- STIKSTERS, BEKWAME ROKKENSTIKSTERS, AANK. MACHINESTIKSTERS, BE KWAME MANTELHAND- WERKSTERS. Hoog loon. Uit stekende voorwaarden. Gun stige vakantieregeling. Aanm. dagelijks Kloosterstraat 4, Haarlem-N. Wie zoekt GOEDE VERDIENSTE in brood- en koekverkoop. Cliënten bevinden zich allen in omgeving van het bedrijf. Gemakkelijke wijk! Zo U er iets voor gevoelt, schrijf dan even onder no. 14755. NET MEISJE gevr. van 8-5 uur, niet ben. 18 jr. Mevr. Koelemij, Zijlweg 159. Spoedig gevr. FL. JONGE WERKSTER voor 1 of meer dere dagen. V.g.g.v. Aanm. 's av. v. Eedenstr. 4, Haarlem, Tel. 15794. Gevr. NET MEISJE v.d.e.n. in kl. gezin waar meerdere vaste hulp aanw. is. Modern huis met oliest. 120 p. mnd. Brieven onder no. 14733. Voor direct gevr. beschaafde MEISJES op klein atelier. Aanm. Koha, Ramplaan 9 a. Na 5 uur Denys van Hulle- laan 33. R.-K. BEDIENDE gevraagd in IJzerzaak en Huish. artikelen. Wed. van Hoften, Gen. Cron- jéstraat 81, H.-N. (J.). MEISJES en JONGENS gevr. voor de finishingafdeling. Chemische wasserij Keyser, Lorentzplein 25. JONGEMAN, liefst met Mulo opleiding, kan op ons stoffen- magazijn worden opgeleid. Aanmelden N.V. Noordwijk, Spaarne 72 te Haarlem. FLINKE WERKSTER gevr. 1 of 2 dagen p. w. Mevr. Bos man, Schubertlaan 49, Heem stede. Confectie-industrie G E K A vraagt THUISWERKSTERS voor handwerk aan dames mantels. Uitstekende vergoe ding voor le klas krachten. Aanm. dagel. Kloosterstr. 4, Haarlem-N. BESCHAAFDE HULP IN DE HUISH. gevraagd. Goed loon. Mevr. Al, Vinkenstraat 11, Zandvoort, Telefoon 2882. Wij hebben voor een PRIMA WERKSTER 2 dagen per week een gezellige werkkring te bieden. Meisje liefst van bui ten daar hebben wij de pret tigste ervaring mee. Beunder's Tuinbouwinr., Kl. Houtstr. 41, Haarlem. 18920 is het tel.no. KRUIDENIERSBEDIENDE gevraagd. Zijlstraat 6. N.V. NOORDWIJK vraagt STRIJKSTER voor ha-ar Ja- ponnenatelier. Aanm. Spaarne 72 te Haarlem.» Gevr. een NETTE JONGEN voor de Rijwielstalling. Gier straat 2, Haarlem. Gevr. in doktersgezin per 1 okt. HULP voor de dag. Hulp v<an werkster en was buitens huis. Mevr. Stoffelsma, Zijl-- weg 50. DAMESKAPSTER gevraagd te Beverwijk. Loon en verval 75 80 per week. Brieven onder no. 14821. NETTE WERKSTER gevraagd 2 3 dagen per week. Mevr. Stapel, Pol 46, Spaarndam. MEISJE gevr. v.d.e.n. zelf standig j;unn. werken en goed koken bij 2 mensen op leeft. Zonder goede get. on nodig aan te melden. Geen was aan huis, c.v., oliestook. Mevr. Olivier, Herenweg 11, Heemstede. Gevr. BANKETBAKKERS- BEDIENDE. V.g.g.v. Bijman, Vergierdeweg 110, Haarlem, Tel. 24054. Voor hulp in de huishouding NET JONG MEISJE gevraagd. 9-12 uur. Verspronckweg 167. JONGEMANNEN. Wilt U een goed vak leren, kom dan werken bij Leder- warenfabriek Dumos. Specia liteit in luxe damestassen. U kunt tevens een goed loon verdienen. Aanm. Parklaan 47, Tel. 20160. Gevraagd voor 2 kamers en keuken, WERKSTER voor 1 hele dag. Aanm. v. 6-8 uur 's avonds. Adres: v. Dort- straat 6, Haarlem. Mevr. de Vries, Van Eeden straat 2, vraagt een HULP IN DE HUISH., v.g.g.v., voor d. en n. of v. d. dag. Op eerste st. GESTOFF. le ETAGE met c.v., best. uit suite, serre, balkon, badk. voor heer of zakenman. Br. onder no. 14717. BIJ DOLF: Ficus 4,50. Kamerlinde 1,50. Croton 2. Soendaplein 31, Tel. 19903. BOEREKOOLPLANTEN, neel mooi, van de klei. H. Teeu wen, Kruisweg 1000, nabij de Cruquius, Haarlemmermeer. MARKIES, 1.' 4.65, val 2 m. In pr. st. Gesch. v. auto berging. 40. Cruquiusdijk 11 bij Heemstede. DELFT-HAARLEM. Aangeb. 4 kamer nieuwbouw woning. Gevr. in Haarlem min. 3 kamerwoning. Br. A. Reekers, Goudenregenlaan 60, Delft. AANGEB. HAARLEM-OOST vrije woning: ben. ruime woonkamer, keuken, ruime bijkeuken, voor- en achter tuin. Bov. 2 slaapk., balkon. Gevr. grotere woning. Br. onder no. 14773. Aangeb. MOOI VRIJ BOVEN HUIS aan Spaarnd.weg, bev. 5 kamers, 2 balkons en schuurtje. Gevr. kleine wo ning, liefst in Haarlem-N. Br. onder no. 14785. Nette M.T.S.'er ZOEKT R.-K. PENSION (geen beroeps) in omg. M.T.S. Br. met prijsopg. aan Sigarenmagazijn „Pax", Nieuwstraat 80, Den Helder. Heer zoekt met ing. v. I sept. ZIT- en/of SLAAPKAMER met vol], pension. Br. met ini. en prijsopg. onder no. 14827 K.D., Breestraat 171, Beverwijk. Te koop VRIJ HUIS, leeg te aanv. per 11 sept. 8000. v.o.n. Haarlem-W. Brieven onder no. 14759. AANGEBODEN gelden op le hypotheek 4% tot elk be drag. Te bevr. v. d. Vondel laan 30, Driehuis-Velsen, Tel. K 2550-6108. HANDELSHUIS, Leidsestraat 41, telef. 14832, koopt alles. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels en zolderopr. K.L.M. VAKKLEDING staat aan de top! Daarom naar Joh. Dijkzeul, Julianapark 48, tel. 13794. Gespecialiseerd in werkkleding. WILKES DAG EN NACHT PARAAT. Nu ook met de bromf ietslamp j esautomaat. Gedempte Oude Gracht 11. ACCU'S, le kl. import. Lage prijzen. Laden, snelladen. Doelstraat 8, Telefoon 17828. 20 KORTING op stoom- goederen, mits gebracht en gehaald aan de fabriek Lo rentzplein 25 of filiaal voor H.-N. Soendaplein 37. Chem. Wasserij Ververij Keyser. Wasmachinefabriek heeft re gelmatig WASMACHINES met lichte emaille beschadiging. Gloednieuw met garantie 145.—. Centrifuges 150.—. Desgewenst afbetaling. Afd.- depot Anna v. Burenlaan 44, Haarlem, Tel. K 2500-39204. MOOIE GRIJZE KINDER WAGEN. Iepenlaan 28, Heem stede. BIJ DOLF: Bonte- en groene fatshedera 1. Gesneria 85 ct. Soendaplein 31, Tel. 19903. Goedkope SCHRIJFMACHI- NES met 1 jaar gar. vindt U alleen bij Loerakker, Kleine Houtstr. 81 (naast bioscoop), Tel. 20171. Bet. kan desgew. ger. worden z. renteber. ELEKTR. SINGER RING- SPOELMACHINE 235. Juno- plantsoen 60 (achter de school), Haarlem-N. OPRUIMING Perzische tapijten, Kelims, Kussens, Tafelkleden tot en met woensdag. Inkoop 0f ruil. Mahonie ronde tafels, antieke stoelen, schilderstukken, tin. MIJER VAN 1887, Kinderhuisvest 19. KINDERSTOEL 4.75, kinder ledikant 5.50, theemeubel 4.75, ligstoel 14.75, cilinderbureau 19.50. Jansstraat 39, Tel. 15639. „SOLEX" ACHTERW. met torpedo z.g.a.n. 20. Hoover stofzuiger 25. Teding van Berkhoutstraat 6 rood. OPEL OLYMPIA 1952, in prima staat, te koop. Van Keulenstraat 33. J.- en M.-FIETS, 7-11 jaar. Hoogerwoerdstraat 24, H.-N. Te koop: wegens 'ziekte zg.a.n. BELLA SCOOTER 150 cc. Kluyskenslaan 28, Santpoort-St. Zie de diverse prijscouranten. Zie dan onze prijzen, le klas ENGELSE SPORTS (door onze enorme inkoop) 30 tot 60 voordeliger wanneer U regelrecht bij ons koopt. Ook met knijpremm. en/of 3 speed leverbaar. Oersterke jong.- en meisjesrijwielen 109. Kleine Houtstraat 102. FORDSON, 250 kg te koop. Gerevid. motor, prima ban den. Rottewegje 1 bij Lie- brug, Haarl.liede, Tel. 21892. PIANO of VLEUGEL te koop gevraagd. Br. onder no. 14671. VAKANTIECURSUS TYPEN. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. Pitmanschool. Wilhelminastr. 47, Haarlem, Tel. 18441. DE NIEUWSTE OPELS RE- KORD. Verhuur zonder chauff. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, N. Kerksplein 4, Tel. 16655 b.g.g. 23427. NIEUWE AUTO'S te nuur v.a. 1.^- p. d. 7 ct. per km. Citroen 2 CV 1956, Ford Fairlain, Opel Kapitan, Ford Zephyr, Peugeot; fa. O.T.O., Boulev. P. Loot 97, Zand voort, Tel. 3152, fa. Holidays, Gedempte Oude Gracht 70, Haarlem, Tel. 10454. AUTO-VERHUURBEDRIJF De Groot, Nw. Guineastr. 2, Telefoon 25132. Opel Rekords, New Prefect, Chevrolets, grote Fords. WATERSPORTERS!!! Voor Uw buiten- en binnen boordmotoren belle men in vervolg het nieuwe telefoon nummer van BOBUMO 728050. C. v. d. Bos, 2e Jan Steen straat 101 bij de Amsteldijk, Amsterdam. TE KOOP VOORMALIGE DIENSTAUTO'S van het rijk: Chevrolet 1951 1550, Chevro let 1947 700, Chevrolet 1946 650, Ford 1949 850, Ford 1946 700, Oldsmobile 1946 650. Roemer Visscherstr. 211, Haarlem-N., Tel. 25972. JAWA 250 cc. 1955 wegens aansch. auto aangeb. Pracht motor als nieuw met wind scherm en valb. Voor de speciale prijs van 1290.—. Aansch. prijs 1760.—. Alleen contant. G. J. Brink, Schreve- liusstraat 6, Haarlem. VOLKSWAGENBUSJES z. ch. Luxe uitvoering, met open dak en radio. „NOORD", Soendastraat 34, Tel. 18898, b.g.g. K 2550-6226. AUTOFINANCIERING. Vlotte en discrete bediening. Vraagt ml.: mak.kantoor J. D. Wilde- boer, Mr. Enschedeweg 15, Aerdenhout, Telefoon 26374. TE KOOP meisjes- en j.-rij wiel en Cocker Spaniel, 8 mnd. Dr. Leijdsstraat 129 Wegens omstandigh. te koop z.gja.n. SIMPLEX DAMES- SPORTRIJW. met knijprem- men, geheel compl., uiterst 145. Kl. Heiligland 71 zw. MEIJER'S RIJSCHOOL Autoles 5,50 p. u. Motor- of scooterles 4,50 p. u. Rijks gediplomeerd. Oosterstraat 55, Haarlem-N., Telefoon 15171. RADIOTECHNIEK - V.E.V. ADSPIRANT. Avondopleiding off. dipl. beginners en ge vorderden. Inl. Inst. E.R.O., Coornhertstraat 20, Haarlem. WELKE ONDERWIJZER wil jongen, mulo, bijwerken met algebra t. verg. Br. onder no. 14771. AUTORIJSCHOOL „RALLY". Erkend en gedipl. Snelle en deskundige opleiding. 26 jaar ervaring. Ampzingstraat 3 rd., Haarlem, Telefoon 13606. ERKAMA. Inschr. leerl. v. d. nieuwe cursus grondig naaien en knippen; tevens Haute Couture ter verzorging van Uw garderobe. Gr. Houtstr. 3 rd., ing. Spekstr. VOOR FOTO'S AAN HUIS. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, Tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, Tel. 15551. BICO WASMACHINE- (met klok) en CENTRIFUGEVERHUUR. Jansen Hendriks, Wester gracht 33, Haarlem, Tel. 13735. CYCLOTEST, de thermometer voor de vrouw. Brochure op aanvraag. Drogisterij Henri Bende, Zijlstraat 75. REPARATIE aan alle merken huish. NAAIMACHINES O. gar. WOLLANA, afd. naai- mach., Tempeliersstraat 64, Telefoon 21164. ROKKEN PLISSEREN in 1 week gereed. „Gerjo", Gen. Cronjéstraat 146, Tel. 14421. Een ruime collectie BRILMONTUREN tegen prijzen, die het voor ieder mogelijk maken een reservebril te kopen, vindt U geëtaleerd bij Uw Bloemendaalse Opticiën G. DAAMS, Bloemendaalseweg 123 b, Leverancier van alle ziekenfondsen. Ditmjjl hoor il< iets De eigen sur is eindelijk mj kker 'Vfti',,. 94Z ,i.» R.-k. meisje. 18 jr., ZOEKT leuke VAKANTIEVRIENDIN uit Haarlem of omgeving. Vakantie nader te regelen. Br. onder no. 14815. loop e<ie Ja dj t is het Eigen- jjrdig KUIFJE1 Kom vlug' Er komt lemjnd! CopyfigU P. L a Ba 6 Copenhagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 6