Ré- Over een regeringscrisis die vier maanden duurde Explosie op Duits schip Finse postbode Ik heb een kudde olifanten gezien „Maaikansa - misschien zijn het wel mammoets Vijf bom aanslagen op een dag Eigenaars van de Andrea Doria eisen schadevergoeding Berichten over sporen van onbekende dieren blijven Finse pers bezighouden Matig bevredigend w r SPIEGEL l Son de prij' „Aanvaring met de Stockholm een fout van het Zweedse schip ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 PAGINA 7 instelling j cmewihg In Delaware Baai Acht bemanningsleden ernstig gewond Krupp-staalfabriek in Canada Ongeveer negentig miljoen gulden Welk schip is gezwenkt? Donker en mistig Mammoets Levende vleesbergen Behaard 12 AUGUSTUS Geen audiëntie een kabinetsformatie is weinig te zién ^ordt in gebouw De;"Ister<lam de sfoto-tentoon- kriic,„et Publiek ëOrri uit lan" avflJn uit Ru«- en Polen. beste zullen <=n Produkten i A's U soms had gedacht dat men in /J Den Haag in deze dagen op zijn -*• tenen loopt, elkander toefluiste rend: „Psst, ze zijn een kabinet aan het formeren", dan heeft u het mis. De Re sidentie is zichzelf gebleven.- Toen wij er dezer dagen waren om eens te on derzoeken hoe het nou wel stond met de formatie, lag de stad feestelijk te- stralen in de zon. Zij was ook aller wegen mooi opgesierd met bloemen; en wij dachten een ogenblik dat het op zettelijk gedaan was om de formatie enige luister by te zetten. Dat bleek bij nader inzien niet het geval te wezen. Wij hebben overigens eenmaal in Den Haag zijnde, onze oren goed te luisteren ge legd. Op de eerste plaats op verschil lende terrasjes. Maar wij hebben daar bij mogen constateren dat de (be trekkelijke) regeringloosheid waaraan ons land op het ogenblik ten prooi is, de gemoederen van „de gewone man" niet al te zeer in beroering brengt. Min der bijvoorbeeld dan de Tour de Fran ce het heeft gedaan. Ook zijn wij te gast geweest bij de auguren. U kent ze wel, de heren die overal iets achter zoeken en die niet schromen een diepgaande conclusie vast te koppelen aan het simpele feit, dat de heer Romme niet door die deur, maar door die andere het Binnenhof heeft betreden. Wij zullen overigens niet te veel vertellen over hun aard en wezen en zeker niet over hun werkwijze. Wij zijn namelijk in het geheel niet ge machtigd, noch bevoegd, om uit de school te klappen. Wel mogen wij u meedelen dat wij het voorrecht genoten aanwezig te ziin op één van de persconferenties, die de Rijksvoorlichtingsdienst gedurende de formatie op gezette tijden weggeeft. Wij werden ontvangen in het gebouw van genoemde dienst aan het Noordein de, in de schaduw van het Paleis. En wij werden daar toegelaten in een zaal tje, waar een filmscherm stond opge steld. Wij Veronderstelden een ogen blik dat men ons zou vergasten op een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „Hoe een kabinet te formeren". Maar die illusie moesten wij weer snel laten varen. Wel trad dr. Lammers, hoofd vnn de Regeringsvoorlichtings dienst, binnen om de verzamelde jour nalisten mee te delen dat er géén nieuws was. Maar zelden hebben wij iemand in zulke sierlijke bewoordingen zulk een toch ietwat negatieve boodschap horen bezorgen. Dat was werkelijk ma gistraal. Vervolgens spoedden wij ons dus naar het Binnenhof. Want een kind kan be grijpen dat men déér moet wezen, als men iets van een kabinetsformatie wil zien. En wij hebben onze speciale aan dacht gewijd aan het Torentje, het bouw werkje waarin sommige formateurs zich nog wel eens terug willen trekken. Romme had er zojuist gefaald en precies de dag, dat wij in Den Haag waren, zou Lieftinck er zijn intrek nemen. Wach tend op de komst van de professor heb ben wij de deur, die toegang geeft tot het Torentje, mogen bezichtigen. Een hebben ons verstout een blik te bijzonder wél-doortimmerde zeventien- werpen in de kamer waar de A.R.-fractie de-eeuws geval met allerlei emblemen PkeSt te vergaderen. De portretten van uit de tachtig-jarige oorlog er op en er illustere staatslieden uit_ het verleden in gebeeldhouwd. Typisch een deur om a^s Abraham Kuyper en Hendrik Colyn maar gesloten te laten. hingen er aan de muur. Even later wip ten wij binnen in het vertrek, bestemd Wachtend nog steeds op de heer voor de C.P.N.-fractie, niets anders ver- Lieftinck hebben wij ook enige woor- wachtend dan de afbeeldingen van Boel den gewisseld met een Italiaanse ijsco- ganin of misschien zelfs wel van Stalin, man, die zijn standplaats heeft voor Niets echter van dit alles; slechts arge- het belendend perceel van het Toren- loze landschappen. En bij de Staatkun- tje, dat wil dus zeggen voor het Mau- dig Gereformeerden stonden precies ritshuis. Het bleek een heel aardige twee overigens zéér degelijke ze tels. En daar hing een uitermate ge strenge regenten figuur aan de muur. Wij zijn na tuurlijk gestrand in de kamer van de K.V.P.-fractie, waar het er toch niet zo gezellig uitzag als wij wel hadden ver moed. Nee, er is heus niet veel te zien van een kabinets formatie; veel min der dan er van te vermoeden valt. Dat beseften wij terdege toen wij weer buiten stonden. Gezeten op een terras hebben wij ons daarna door een parlementair be voegde heer laten uitleggen dat zij wel lang duurde de kabinetsformatie, maar dat er toch nog heel wat moest gebeuren voor er sprake zou kunnen zijn van een re cord-verbetering in dit opzicht. En wij zullen het nu maar meteen uit de doe ken doen: de lang ste kabinetsformatie die zich ooit heeft voorgedaan was die, die begon op 11 no vember 1925 en die eindigde in maart 1926. Zij duurde dus vier maanden. Maar zij was dan ook het gevolg van een ech te kabinets-c r i s i s, die uitbrak nadat tijdens een nachte lijke zitting van de Tweede Kamer een amendement-Ker sten met 52—42 stemmen werd aan- aangenomen: een amendement dat de opheffing van het Gezantschap bij de H. Stoel beoogde. Na deze befaamde „nacht van Ker sten" dienden de 4 r.-k. ministers onmid dellijk hun ontslag in en met hen het ganse kabinet. Daarna begon de lijdensweg. Op 24 november kreeg mr. H. P. Mer chant opdracht tot vorming van een parlementair kabinet. Hij gaf haar op 1 december terug. Op 8 december werd dr. J. Th. de Visser (C.H.U.) aange zocht, óók voor de vorming van een parlementair kabinet. Hij slaagde even min. Mr. J. Limburg faalde na hem, evenals trouwens mr. B. J. Kan, die te langen leste op 27 februari 1927 de on gewone opdracht kreeg een „Ambtena ren-kabinet" te vormen. Het wérd ten slotte na een geheime opdracht een „intermezzo-kabinet" onder leiding van jhr. De Geer, dat alleen maar dien de om te zijner tijd plaats te maken voor een beter. U ziet het, het hééft wel meer moeilijk gelegen in de politiek. Ook na de Tweede Wereldoorlog trou wens., De vorige kabinetsformatie na melijk, die van 1952 dus, was ook van vrij langdurige aard. Zij begon in feite op 25 juni, de dag der verkiezingen, en pas op 1 september d.a.v. kon de nieu we regering zich den volke presenteren. Als u het, zoals wij, niet zo precies meer wist hoe het is gegaan: Op 28 juni kreeg dr. Drees een opdracht om een kabinet te formeren „dat geacht kon worden het man, die zim koude versnaperingen vertrouwen van het parlement te heb- nog wel eens gratis wil verstrekken ben". Op 22 juli gaf hij haar terug. Die- aan de wachtende journalisten. Om zelfde dag weigerden respectievelijk zijn bewondering te uiten voor het prof. Romme en wéér Drees een op- niet aflatende geduld van deze heren, dracht. Op 23 juli kwam prof. Beel er Wij hebben hem aangeraden één ijsje aan te pas. Op 4 augustus gaf hij te te bewaren voor de heer Lieftinck: kennen niet geslaagd te zijn. De vol- een ijsje opcenten uiteraard. gende dag kreeg mr. Donker een op- De die dag nog nauwelijks als zo- dracht. Hij gaf haar 21 augustós terug, danig aan te duiden formateur liet Ir. Staf werd, naar men ook nü nog dusdanig lang op zich wachten dat moet gissen, belast met een „geheime wij inmiddels een kijkje zijn gaan ne- opdracht", waarbij de heren Beel en men in het Binnenhof; wat wij moch- Drees, zoals spoedig bleek ten zeerste ten aan de hand van een bevriende waren betrokken. De uiteindelijke échte relatie. En wij moeten zeggen, het in- opdracht kwam toch weer bij dr. Drees wendige van zo'n regeringsgebouw, terecht. Hij stelde daarna het kabinet waar niet wordt geregeerd maakt een samen, uitermate melancholieke indruk. Zulk een verlatenheid als in deze heilige Wel; u hoeft dus met te wanhopen, hallen heerst, wanneer zij niet wor- Onze kabinetsformatie anno 1956 is van den gebruikt, laat zich nauwelijks met daag pas haar 56ste dag ingegaan. Moed De d., kón,. d„ i„ d, onder de arm. en zelfs niet één myste- krant de foto ziet van het nieuwe ka- rieus glimlachend Kamerlid. Niet an- binet op de trappen van het Paleis. En ders dan holle, gapende gangen. Af- j schuwelijk. wedden dat Drees er weer by is? HERMAN HOFHUIZEN. Advertentie ...kauw Wrigley Doublemlnt. We worden meegesleept door ons eigen tempo - Even de spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemlnt is lekker - maakt de adem zo fris als een zomerse zeewind. By een ontploffing die zich in de monding van de Delaware Baai aan de Amerikaanse oostkust heeft voorge daan zijn acht bemanningsleden ernstig gewond. Aanvankelijk had de Amerikaanse kustwacht gemeld, dat tien beman ningsleden om het leven egkomen waren. waren. De ontploffing verwoestte de brug van het schip en de verblijven van de bemanning onder het dek. Een brand die na de ontploffing uitbrak, kon snel geblust worden, doch het schip kwam zonder stoom te liggen. De gewonden zijn door vaartuigen van de Amerikaan se kustwacht naar de wal gebracht. De Heidberg, die 1595 ton meet, vaart in charter voor de K.N.S.M. te Amster dam. De bemanning bestaat geheel uit Duitsers. Het schip zou de Delaware opvaren om ijzererst te lossen. (Reuter) Een lid van het Canadese Lagerhuis heeft gisteren naar aanleiding van on bevestigde geruchten, dat Krupp over weegt in het gebied van Cornwall in Ontario een staalfabriek te bouwen, verklaard, dat deze maatschappij in Canada niet welkom zou zijn. De minis ter van handel deelde deze afgevaar digde mee dat hem er nfets van bekend was, dat Krupp een fabriek in Canada wilde vestigen. (Reuter) Gisteren, de tweede dag van de grote proteststaking op Cyprus tegen de te rechtstelling van drie Grieks-Cyprioti sche terroristen, zyn er op het eiland vijf bomaanslagen gepleegd. In Famagusta bliezen terroristen een Brits militair wachthuisje op, waarbij een soldaat en drie burgers gewond werden. Nicosia beleefde zijn derde bomaanslag in 24 uur, toen gisteren een voorraadschuur op het terrein van de Wolsely-kazerne, waar het hoofdkwar tier van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten gevestigd is, in de lucht vloog. In Larnaca ontplofte een bom in een winkel. De schade was ech ter vrij gering. In Nicosia was het ove rigens gisteren echter rustig. Wellicht ontnam de schroeiende hitte het kwik liep op tot niet minder dan 109 graden de terroristen alle lust tot verdere ac tiviteiten. (U.P.) De scheepvaartmaatschappij Italia heeft gisteren bjj het Federale Hof te New York tegen de Zweden-Amerikalyii een eis tot schadevergoeding van 25 miljoen dollar, dat is ongeveer negentig miljoen gulden, ingediend naar aan leiding van de aanvaring tussen het Italiaanse passagiersschip Andrea Do ria en het Zweedse passagiersschip Stockholm op 25 juli, waarbij het eerst genoemde schip zo zwaar werd bescha digd dat het in de golven verdween. De Italiaanse maatschappij stelt dat zy niet verantwoordelijk gesteld kan wor den voor het gebeuren. Haars inziens is de aanvaring te wijten geweest aan de fout en onachtzaamheid van het Zweedse schip en zijn bemanning. Zo als bekend heeft de Zweden-Amerikalyn. het Federale Hof enige dagen geleden om een uitspraak verzocht, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden, doch dat de aanvaring een gevolg was van de schuld en onachtzaamheid van de Andrea Doria. De Zweedse maat schappij liet toen weten, dat zij ook een eis tot schadeloosstelling voor de geleden verliezen en schade zal indie nen. De belangrijkste kwesle bij de uitge wisselde beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen betreft de vraag, welk schip in het vaarwater van het andere is gezwenkt. Beide maatschappijen heb ben verklaard, dat hun schepen kort voor de aanvaring een wending hebben gemaakt. De Italia-lijn betwist, dat de Andrea Doria oorspronkelijk een koers volgde, waarbij zij de Stockholm aan 1: kboord zou zijn gepasseerd. Ook be strijdt zij de verklaring dat het zicht góed was. De Italia-lijn beschuldigt het Zweedse schip er ook van, dat het niet goed heeft uitgekeken, geen doeltreffend gebruik van de radarinstallatie heeft gemaakt en niet de machines heeft gestopt bij het horen van het mistsignaal van een schip voor zy'n boeg. Voorts wordt de Stockholm ervan be ticht, dat hij in oostelijke richting heeft gevaren in een strook, die door schepen met een westelijke bestemming wordt gebruikt. „Toen het gevaar voor een aanvaring duidelijk was of moest zijn geweest, heeft hij niet de juiste maat regelen getroffen om Zulks te voorko men", aldus de Italiaanse versie. Volgens de maatschappij van de An drea Doria was het in de nacht van de aanvaring donker en mistig weer. Het Italiaanse schip had de voorgeschre ven mistsignalen laten horen en de ver plichte navigatielichten duidelijk zicht baar gevoerd. De kapitein, de tweede stuurman, de derde stuurman, een roer ganger en een uitkijk stonden op de brug, terwijl er nog een uitkijk op het voorschip stond. ,De radarwaarneming wees er op dat de Stockholm dicht aan stuurboord zou passeren en de koers van de Andrea Doria werd naar bak boord gewijzigd om meer ruimte te krijgen. Daarna kwamen de lichten van de Stockholm opdoemen uit de mist ter hoogte van de stuurboordboeg van de Andrea Doria, waarop dit schip het roer hard naar links wendde en twee korte fluitsignalen gaf om aan te geven dat naar bakboord van koers werd ge wijzigd. Van de Stockholm werd geen fluitsignaal gehoord en kort daarop trof de steven van dit schip de Andrea Doria aan stuurboord nabij de brug," aldus de lezing van de Italiaanse maatschappij. (Reuter) Een postambtenaar uit de om geving van Utsjoki, in het uiter ste noorden van Finland, Kuoni Maasan, meent, dat hjj by nacht een kudde olifanten heeft waargenomen. Maasan brengt al byna zestig jaar de post rond in een zeer uitgestrekt ge bied ten zuid-oosten van Utsjoki. Zyn rondes nemen veel meer dan één dag in beslag en in zyn jonge jaren maakte hij er een gewoonte van om wat hy aan het eind van een dag aan brieven en pakjes overhield ergens onder het korstmos te begraven tot hij bij een andere gelegenheid eens wat meer tijd zou hebben om de afgelegen adressen te bezoeken. De directenr van de P.T.T. in Utsjoki bracht hem evenwel onder het oog, dat een dergelijke handelwijze op de duur niet bevorderlijk is voor de ontsluiting van noordelijk Finland. Maasan is toen overgegaan tot het op richten van kleine schuilhutten, waar hy kan overnachten oin de volgende dag zyn werk in dezelfde streek af te maken. In een van die schuilhutten had hij zich dezer dagen te ruste gelegd, toen hij 's nachts om een uur of twaalf wakker werd van een geweldig gestamp en gesnuif. „Ik dacht eerst", vertelde hij, „dat de hoofdpijn teruggekomen was, waar van ik de hele dag last had gehad en die ik met wat brandewijn had ver dreven. Maar het gestamp speelde zich niet in mijn hoofd af, doch buiten mijn schuilhut. Ik zette dadelijk mijn uni formpet op en begaf mij naar buiten. Duidelijk zag ik reusachtige zwarte schimmen, die zich in het vage maan licht aftekenden tegen een berkenbos. Als een van de dieren brieste, schudde mijn hut, die toch op rotsgrond staat, mee. Voor zover ik het in het donker kon zien, leken de dieren het meest op olifanten, maar dan veel groter dan de olifanten, die ik dertig jaar geleden in de dierentuin van Helsinki heb ge zien". Maasan heeft zich niet naderbij ge waagd, ook niet, toen „de kudde" voorbij was. Wel heeft hij de volgende morgen de enorme sporen bekeken, die de dieren op de bodem hadden achtergelaten. De Finse pers heeft aan het relaas van Maasan grote aan dacht besteed. Vorige week werd ge meld, dat een boer in de omgeving van het Inarijarwi-meer, ook m het noorden des lands, sporen van een uitzonderlijk groot dier heeft waar genomen. Volgens het te Kuopio verschijnende blad Savon Sanomat" zijn later ook ten noorden van Taivalkoski sporen ont dekt. Bij een boer in dat gebied zijn op één nacht alle te velde staande ge wassen vertrapt. Een in Helsinki ver schijnende krant, de „Maakansa", brengt een theorie in herinnering, die onlangs door de 33-jarige Franse bio loog Jean Heuvelmans is ontwikkeld in zijn boek „Op het spoor van onbekende dieren". Heuvelmans meent op grond van ver scheidene gegevens te mogen aan nemen, dat zich in het grootste woud ter wereld, de Siberische Taiga, nog verscheidene onbekende dieren kunnen ophouden. Hy acht het zelfs niet uit gesloten, dat in de Taiga nog hele kud den mammoets zijn bliiven bestaan. Heuvelmans vermeldt, dat de Kozak- kenhoofdman Jermak Timofejewitsch, die in 1580 uittrok om Siberië te ver overen, de volgende aantekening heeft gemaakt; „Wjj zijn grote-behaarde oli fanten tegengekomen, levende vlees- bergen, die, naar de inheemse bevol king verklaart, een van de grootste rijk dommen van het land vormen". Verder noemt Heuvelmans het bericht van twee Russische jagers, die in 1920 aan de rand van een bos tussen de rivieren Pur en Tas enorme sporen opmerkten, 60 tot 70 centimeter lang en 50 cm breed. De afstand tussen de indrukken van de voorpoten en van de achter poten bedroeg vier meter. De jagers volgden de sporen en namen eindelijk op een afstand van ongeveer driehon derd meter twee mammoets waar, die zij lange tijd konden observeren. In 1952 maakte het Sovjet-persbureau Tass melding van een nieuwe ontmoeting met mammoets, maar het bericht was zeer kort en bevatte geen bijzonderhe den. „Maakansa" wijst nog op een mede deling, die vorige week in Moskou is ge daan, n.l. dat deskundigen van de Sov jet-academie van wetenschappen in Si berië een onderzoek instellen naar de invloed van bepaalde atmosferische en klimatologische factoren op de dieren- Advertentie wereld in Siberië. „Maakansa" vroeg zich vorige week naar aanleiding van dit bericht al af, of bepaalde grote die ren door Russische atoomproeven of grootscheepse ontginningswerkzaam heden misschien uit hun rust zijn op geschrikt. Het blad betreurt, dat post bode Kuoni Maasan niet voldoende heeft ingezien, welk een grote dienst hy de biologie en de journalistiek ha-1 kunnen bewijzen door vast te stellen, of de door hem waargenomen „olifanten" behaaTd waren en of zij een vreesachtige indruk maakten. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 15 augustus geen audiën tie verlenen. (Vervolg van pao. 1) We belden een van onze relaties, die nauw betrokken is geweest bij het uitbrengen van het ad vies, op, met de vraag waarom alge meen de datum van 1 september was geadviseerd om de verhogingen door te voeren. „Dat ligt voor de ïand", was zijn bescheid, „op die datum zullen ook de meeste loonsverhogingen ingaan." Zie da.t is voor ons nu juist een van de onbevredigende punten. Het advies con stateert een achterstand, ontstaan in de periode tussen 1 januari 1954 en 31 maart 1956 met 6.3 Toen t.a.v. het nationaal inkomen een loonachter stand alleen over 1955 werd geconsta teerd, is volkomen t echt gepleit voor een extra uitkering. Over die extra uitkeringen is premie betaald, ook voor de sociale verzekeringswetten. Maar dan ligt het toch voor de hand, dat de rentetrekkers een hogere uitkering zouden kunnen ontvangen. Dan zijn immers de middelen ervoor aanwezig. Nu maakt men zich van deze moei lijkheid af door, in plaats van 6.3 ver. hoging te adviseren, 10 vast te stel len. Maar dan zegt het advies; Daar- mee zou dan zowel de over 1956 te verwachten stijging van het loonniveau als de in punt 2 bedoelde achterstand geacht moeten worden te zijn verwerkt. We zijn ons bewust een slechte re kenmeester te zijn, maar we snappen er wel zoveel van, dat nu ook ten aan zien van de sociale rentetrekkers angst vallig wordt toegezien, dat ze toch voor al niet te veel zullen krijgen. Men moest eens weten in Den Haag, hoezeer het kleine luiden ergert dat er met hun be staan wordt gemillimeterd. Enfin, de zaak is nu in de depar tementale molen en zoveel vertrouwen hebben we nog wel in de voortvarend heid van staatssecretaris Van Rhijn, dat de zaak hopelijk spoedig haar be slag zal krijgen. Maar voorts hopen we oprecht, dat hij het standpunt van de vertegenwoordigers van de vakcen- tralen, duidelijk uit dit advies sprekend, zal overnemen en zo royaal mogelijk zijn beslissingen ter goedkeuring voor leggen. Het betreft hier immers een advies, waaraan hij niet verplicht is zich letterlijk te houden. at de derde opmerking betreft, dat nl. met de belanghebbenden bijna geen overleg wordt ge pleegd, moeten we toch een opmerking van technische aard maken. Alvorens de arbeidersvertegenwoordigers hun mening in de Stichting van de Arbeid kenbaar maken, plegen zij wel dege lijk overleg. Maar zelfs zonder dat moet toch niet en nooit worden ver geten, dat ook vrijgestelden bestuurders zijn D.w.z. mensen, die op een ver antwoordelijke post zijn gekozen, om dat zij in de problemen waar het om gaat inzicht hebben. Maar overigens zullen ze haast nooit tot een stand punt komen, zonder dat zij met hun collega's in de achterban de zaak heel grondig hebben doorgesproken. Zo heeft b.v. de K.A.B. een contactor gaan sociale verzekering, dat -zeer regelmatig, practisch elke maand bijeen komt en dat bestaat uit mensen, die verspreid door heel het land de leiding hebben van bureaus voor rechtsbijstand en die dus volop met de zaak te maken hebben. Ook overigens hebben deze mensen contact met de afdelingsbesturen en met ge vallen van gedupeerden. Het zou voor een toporgaan als de Stichting van de Arbeid een besliste onmogelijkheid zijn zelf het contact met de sociale rente trekkers, in andere zin dan bij wijze van steekproef, op te nemen. Een vraag om vertrouwen heeft hier zeker reële grond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7