rE3!r,53£ ^8.000 Weinig I Nederland komt 1.000 ^bij kwart miljoen huizen tekort Woningtekort sedert 1947 met 40.000 verminderd Sedert de wereldoorlog zijn er bijna 500.000 woningen bijgebouwd I v jSing K Bank i'TlE VINDT IN BOS lijkje van baby Weinberger j Kardinaal Wy szynski tijdelijk vrij? SOCIALISTEN niet bereid aan een brede basis mede te werken? Incident in Helsinki Weg met de Russen en de mammoets Boze boeren dringen hotel van Vorosjilov binnen Russische vertaler bij Y.N. ontslagen wegens spionage Yeel bloed deze keer... De nieuwe ouderdomswet t Voorlopige uitslag woningtelling 477 huizen over Koud weer met veel buien Bekendmaking van Hammarskjöld Walvis op Texel Het weer >Ac 2. iJ-w Broon 5790 h *Scoïito- w V" New York en Aam zee De vliegende matras EOKA-pamflet (juMORRIS bfjoie ifcu iuy! \iiAUCUSTUS 195 6 0 80ste JAARGANG No. 26688 i |p 50.000 per jaar Nog geen 10 procent V3J V** Ujk* X ^^b S 'Ukje VSM006DE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRASEN Sociaal commentaar Buien en opklaringen 5 HAARLEM %t 'wl k* 0 rusigiro i*o*gu ®n Red n reestfaat 171, tel. 4790 1 Teioi Leeuweriklaan 50 V'. A ??rr,9ter en Drs üVan der faWen. H- v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ,É-£ if. wmm K Op 30 juni van dit jaar had Nederland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 1947 is het tekort aan woningen met 40.000 verminderd, want in die maand bedroeg dit te kort 298.000 woningen. Het woningtekort bedraagt thans 10 procent van de woningvoorraad. In 1947 was dat 14 procent. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 bedroeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sinds 1947 dus 448.000 woningen bijgebouwd. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige uitslag van de algemene woningtelling, die gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd. Blijkens deze voorlopige cijfers is het tekort aan woningen in vergelijking met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 pro cent van de woningvoorraad bedraagt. In Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht was dit percentage 12, in Overijssel en Noord-Brabant 11, in Noord-Holland en Drenthe 9, in Groningen 6, en in Friesland en Zeeland 4. In deze voorlopige cijfers over de woningvoorraad is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zonder eigen toegangs deur. Eerst bij de verdere bewerking van de gegevens van de woningtel ling zal blijken hoeveel van deze wo ningen als een aanvaardbare behui zing zullen kunnen worden beschouwd, welk aantal dan een even zo grote verlaging van het woningtekortcijfer zal betekenen. Een in dezelfde rich ting gaande correctie zal kunnen plaatsvinden, zodra bij de verdere iewerking bijv. is gebleken voor hoe veel inwonende gezinnen de inwoning geen verband houdt met de op dit ogenblik bestaande woningnood. In de jaarverslagen van de Centrale direc tie van de wederopbouw en de volks huisvesting is tot dusverre voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehouden. Van deze cijfers uitgaande zou het boven genoemde ongecorrigeerde woningte kortcijfer van 258.000 dan verminde ren tot 177.000. Uiteraard wordt hier mee vooruitgelopen op de definitieve cijfers. Vandaar, dat in het navolgen de nog de „ongecorrigeerde" cijfers als uitgangspunt zijn genomen. 'i 25 auSustus' v,"f t]e clle Bank haar Rehele linie met '8i°nJC-n me' het 008 I 'Si. Ha.. het disconto 1 'Papier in open 's J"eeds sedert ge- üq). bankdisconto. Ten anzien van de woningvoorraad kan worden opgemerkt, dat sedert het einde van de tweede wereldoorlog in totaal bijna 500.000 nieuwe woningen zijn tot stand gekomen, terwijl, reke ning houdend met vermindering van het aantal woningen door afbraak, on bewoonbaarverklaring enz., de woning voorraad in de periode van negen jaar tussen 31 mei 1947 en 30 juni 1956 per saldo met 448.000 woningen is vermeer derd, d.i. rond 21 procent van de wo ningvoorraad op 31 mei 1947. De toe neming bedroeg dus gemiddeld 50.000 per jaar, een niet onbelangrijk cijfer, lettend op het gemiddelde van rond 32.000 per jaar in de vooroorlogse pe riode 1931-1940. Na 31 mei 1947 steeg het aantal woningbehoevenden echtei met niet minder dan 408.000, waarbij de hoge, en in al deze jaren boven het voor oorlogs niveau gebleven, huwelijksfre quentie en anderzijds de gunstige ont wikkeling der sterftecijfers een be langrijke rol hebben gespeeld. Deze in nog sneller tempo dan ons grote totale bevolkingsaccres verlopen vermeerdering van het aantal woning behoevenden heeft ertoe geleid, dat voor het rijk als geheel bezien van de omvangrijke vermeerdering van de 1* v^t. het stof- - n e baby Peter *1?. uit De m-Van l °p be- \\N heeft an de baby h> L6 Juli gedeeld, te^in h" na V N *a*r ach- Nu^area meter ,/p"k van ruirn TO 0. de Wein- Voig 'p onder om- ge von POlitie is bi) v „fariv,, an een ver- Sot feur bekend dat hij het kind heeft bedekt. Het is niet bekend, of Peter toen nog in leven was. Door een verraderlijk „haaltje" in het handschrift van degene, die een losgeld van 2.000 dollar had geëist, is de politie op het spoor van Lamarca gekomen. Deze zou het plan tot ont- aen te" kunnen afbetalen. Voor de ont voering reeds had hij het briefje ge schreven, waarin het losgeld werd ge- eist. Op zoek naar een kind om te ontvoeren, had hij toevallig de baby Weinberger gevonden. De politie onder zocht twee miljoen handtekeningen voor zij het „haaltje" weer tegenkwam: in het archief van een New Yorks ge rechtshof kwam de handtekening van Lamarca tevoorschijn. Hij had die in 1954 geplaatst tijdens een proces over dranksmokkel. Deskundigen stelden vast dat de handtekening hetzelfde schrift was als voorkwam op het los geldbriefje. In de staat New York, waar het misdrijf is gepleegd, staat op ont voering evenals op moord als hoogste straf de dood. (Reuter) woningvoorraad sinds 1947 met 448.000, ruim 90 procent heeft moeten dienen ter opvanging van de toeneming der woningbehoefte en slechts 40.000, of nog geen 10 procent, hebben kunnen bij dragen tot vermindering van het op 31 mei 1947 bestaande woningtekort. Volgens de voorlopige cijfers daalde dit tekort van 298.000 tot 258.000, d.w.z. van 14 procent tot 10 procent van de totale woningvoorraad op beide tijdstip pen. Gedurende de laatste jaren is het tempo van deze daling sneller geweest dan uit bovenstaande percentages naar voren komt. Het woningtekort is im mers na mei 1947 nog verder toegeno men. Het lag in de jaren 1948-1950 vol gens gemaakte berekeningen 35.000 tot 40.000 hoger dan op 31 mei 1947 en bedroeg toen ongeveer 16 procent van de totale woningvoorraad. De geleide lijke afneming van het tekort is eerst na 1950 begonnen en sindsdien heeft de vermindering dus ongeveer 80.000 bedragen. Het woningtekort, in absolute zin, is in alle provincies afgenomen, behalve in Noord- en Zuid-Holland, waar het gelijk is gebleven. Relatief gezien, t.o.v. de woningvoorraad, is de druk van het woningtekort echter ook voor Noord- en Zuid-Holland verminderd, hoewel de re latieve teruggang voor deze provincies en ook voor de provincie Utrecht is achtergebleven bij de daling van het rijksgemiddelde. Voor de tabel over de volledige uit komst van de woningtelling, verdeeld o- er de provincies, zie men pag. 5. De woningtellers, die tot de droeve uitkomst zijn gekomen dat Nederland een werkelijk woningtekort van een kwart miljoen huizen heeft, hebben daarnaast de vreugdevolle ervaring opgedaan dat er in dit land des ondanks 42 gemeenten zijn, die met een woning overschot te kampen hebben. Welke die gemeenten zijn, wordt niet in bijgaand verslag ver meld, om een run op enkele dorpse stadhuisjes te voorkomen. In totaal echter hebben die 42 gemeenten 477 huizen over. Tot hun spijt moesten de geduldige woningtellers echter constateren dat dit overschot ons land niet uit de woningnood helpt, daar andere gemeenten aan die 477 huisjes niets hebben. Hoewel ze in mindering moeten worden gebracht op het totale tekort voor het gehele land, moeten ze daar later toch weer bij opgeteld worden, want niemand kan ze ge bruiken. De voor de tijd van het jaar ongewoon actieve stormdepressie die over ons land naar noord-Duitsland trekt, veroorzaakt bijzonder -slecht zomerweer. Achter de depressie wordt zeer koele lucht aan gevoerd terwijl er tijdelijk een harde tot stormachtige wind zal waaien. Ook in de bovenlucht is het zeer koud waardoor het aantal buien groot blijft. Voor mor gen verwachten wij aan zee onstuimig weer met een vrij krachtige tot harde westelijke wind en nu en dan buien, som mige met hagel of onweer. De tempe ratuur blijft veel te laag en zal niet veel hoger dan tot 13 a 14 gr. C. stijgen. Voor uitzichten: de depressie-activiteit blijft in onze omgeving ongewoon groot voor augustus en dientengevolge houdt het weer een zeer onbestendig karakter met veel te lage temperaturen. c Voor morgen verwachten wij aan zee onstuimig weer met een vrij krachtige tot harde westelijke wind en nu en dan buien, sommige met hagel of onweer. De temperatuur blijft veel te laag en zal niet veel hoger dan 13 14 gr. C. stijgen. KARDINAAL WYSZYNSKI Volgens berichten, die uit Warschau de Oostenrijkse hoofdstad hereiken, is er enige kans dat de Poolse rege ring k rdinaal Wyszynski zal toestaan, morgen deel te nemen aan de gods dienstige plechtigheden ter ere van het feest van O.L.V. van Cze stochowa. Wijd en zijd worden voorbereidingen voor dit feest getroffen, want in het overwegend katholieke Polen wordt de „Zwarte Maagd van Czestochowa" in hoge eer gehouden. Op dit fees't wordt de geslaagde verdediging van het Poolse klooster Czestochowa tegen de Zweedse koning Karei de Tiende in 1656 gevierd. Dit katholieke verzet was toen een der hoofdoorzaken van de uiteindelijke nederlaag van Karei de Tiende. Volgens toeristen die uit Polen zijn te ruggekeerd, hebben talloze gelovigen zich reeds op weg begeven voor de traditionele pelgrimstocht. Men ver wacht dat 1.000 geestelijken, onder wie 30 bisschoppen, aan de bedevaart zul len deelnemen. (U.P.-Reuter) Van onze parlementaire redacteur) Op de 71ste dag van de kabinetsfor matie zijn er aanwijzingen, waaruit nieuw pessimisme is ontstaan ten aanzien van de mogelijkheden voor de nieuwe in formateur prof. de Gaay Fortman om te kunnen slagen, hoe ruim de opdracht hem door de Koningin gegeven ook is. Het demonstratief zeilen op de Friese meren van mr. Burger, fractieleider van de P.v.d.A., terwijl hij had kunnen weten, dat hij met de andere fractie! leiders voor een oriënterend gesprek in het Torentje zou worden ontboden, wordt niet zo onschuldig geacht. Men ziet er eerder een aanwijzing in van de onwil van de socialisten om nog aan een kabinet op brede basis mede te werken. Zonder noodoplossingen zal ook prof. de Gaay Fortman in dat geval zich wel niet van zijn taak kunnen kwijten. Bij de zetelverdeling verwacht men van de socialisten evenveel moeilijkheden als bij het samenstellen van een rege ringsprogram, waarmede zoveel moge lijk partijen in zee kunnen gaan. Onge twijfeld houden de socialisten met de verkiezingsuitslag in hun zak vast aan het minister-presidentschap en de beide andere sleutelposities van Financiën en Sociale Zaken. Prof. de Gaay Fortman moge voorts nog zo'n plooibaar onder handelaar zijn, hij zal voor principiële kwesties komen te staan, die zijn eigen A.R.-partij van de P.v.d.A. en daardoor van de brede basis zullen voeren, wan neer men daarover tot een duidelijke uitspraak gaat komen. Wij denken aan de socialistische eisen tot verdere afschaf fing van het schoolgeld ook boven de Een aantal boeren uit de omgeving van de Finse stad Taivalkoski is er gis teren in geslaagd door te dringen in het hotel te Helsinki, waar op het ogenblik de president van de Sovjet-Unie, maar schalk Klimenti Vorosjilov, verblijft. De boeren verklaarden, dat zvj wilden pro testeren tegen „Russische atoomproeven en alle andere fratsen, waardoor voor historische gedrochten uit hun rust wor den opgeschrikt en naar onze streken worden gejaagd". De Finse politie trachtte de delegatie nog te keren, maar de boeren ondernamen een vastberaden aanval op de ingang van het hotel onder de kreet: „Weg met de Russen en met hun mammoets. Wij hebben er tabak Enige tijd geleden is uit de omgeving van Taivalkoski gemeld, dat daar grote sporen van onbekende dieren zijn waar genomen. Bij een boer in dat gebied zijn op één nacht alle te velde staande ge wassen vertrapt. Uit angst voor een te rugkeer van de niet-geïdentificeerde die ren zijn vele boeren sindsdien overge gaan tot het vervroegd binnenhalen van de oogst, hetgeen felle prijsschommelin- gen tot gevolg heeft gehad. De boeren-delegatie slaagde er giste ren niet in president Vorosjilov te spre ken. Het gezelschap bracht het niet ver der dan tot de lounge, waar de woeden de boeren ruim drie uur hebben ge wacht op een vertegenwoordiger van de Russische delegatie. Hun wachten was vergeefs. Een van de Russen verklaarde later: „Natuurlijk hadden we die mensen best te woord kunnen staan. Per slot van rekening hebben wij maar één doel: de vreedzame co-existentie in de wereld te bevorderen. Maar het zou onverstan dig zijn om te geloven, dat algemene leerstellingen op iedere situatie van toe passing zijn". leerplichtige leeftijd en aan de netelige vraag van het al of niet toelaten van de gehuwde ambtenares in overheidsdienst. Beide punten nebben al eerder tijdens deze kabinetsformatie een rol gespeeld. De informateur prof. mr. De Gaay Fortman zou vanmiddag mr. Burger ontmoeten in een hotel te Zwolle. Het onderhoud, dat de informateur vrijdagavond heeft gehad met drs. Kort hals (VVD), duurde van kwart over zeven tot negen uur. Nadien heeft hij tot kwart over elf gesproken met de heer Tilanus (CHU). Vanmorgen heeft prof. De Gaay Fort man stukken bestudeerd. Het is moge lijk, zo zei zijn woordvoerder, dat hij morgen nog iemand zal spreken. Een dikke zestig meter boven Londen staan deze twee schilders te werken aan de wijzerplaat van de „Big Ben". De be roemde klok gedurende vijf jaar het symbool van de vrije wereld wordt op het ogenblik van top tot teen nage keken en waar nodig gerepareerd. In ok tober zullen de Londenaren, die het nu al geruime tijd zonder het vertrouwde geluid van hun Big Ben hebben moeten doen, de bim-bam weer horen. De secretaris-generaal va de V.N.. Dag Hammarskjöld, heeft gisteren het ontslag bekendgemaakt van de Rus Iwanowitsj Petrov, die als vertaler in dienst was bij het secretariaat van de V.N. De Verenigde Staten hebben deze man van spionage beschuldigd. Hij heeft donderdag Amerika veriaten. Het «-ntslag is geschied, aldus Ham marskjöld, op grond van door het se cretariaat verkregen inlichtingen over ongeoorloofde activiteit van Petrov. De fakirs met hun vliegende tapijten zijn geklopt: het Westen heeft de vlie gende matras. Dit in Engeland vervaardigde toestelletje biedt een groot aantal voordelen boven andere kleine vliegtuigen, al ziet het er met erg indrukwek kend uit. het kost niet veel, het kan gebruikt worden op zeer kleine vlieg velden, is goedkoop in onderhoud en neemt weinig plaats in, daar de vleugel uit een opgepompte rubberballon bestaat, die men leeg kan laten lopen en in de romp opbergen. Volgens de Amerikaanse delegatie bjj de V.N. heeft het Amerikaanse de partement van justitie aangetoond, dat Petrov heeft getracht gegevens te ver krijgen, die van vitaal belang zijn voor de verdediging van de Verenigde Sta ten. Petrov zou in contact zijn geko men met een arbeider uit de vliegtuig industrie, die via een advertentie bij verdienste zocht als tekenaar. Petrov ontmoette de man enige malen, en vroeg hem tekeningen na te tekenen, die verschenen waren in gewone lucht vaarttijdschriften. Nadat beide man nen elkaar "'dus beter hadden leren kennen, liet Petrov doorschemeren, dat de man „veel geld" kon verdienen, in dien hij inlichtingen kon verschaffen over het bedrijf waar hij werkte. Petrov zou ook gevraagd hebben of de man vrienden in het bedrijf had, die geld nodig hadden en inlichtingen konden verschaffen. Tenslotte gaf Petrov de man een, gepubliceerde, staat met ge gevens over bouw en vliegeigenschap- pen van Amerikaanse militaire vlieg tuigen. De staat bevatte een aantal blanco kolommen, hetgeen betekende, dat bepaalde gegevens geheim zijn. Pe trov zou hebben laten doorschemeren, dat hij er geld voor over had, indien de tekenaar die gegevens kon invullen. (Reuter) De Cyprische verzetsbeweging Eoka beeft in Nicosia -;en nieuw pamflet ver spreid, gericht aan „de Britse soldaten' Daarin wordt gezegd, dat het niet de schuld van de Eoka is „als er weer Engels bloed gaat vloeien- veel bloed deze keer". (Van een bijzondere medewerker) Alhoewel in ons blad reeds onge veer alles is gepubliceerd over de Ouderdomswet, die per 1 ja nuari a.s. in werking treedt, blijkt uit talloze brieven, die we geregeld ont vangen, dat het wenselijk is nog nade re voorlichting te verstrekken. Vooral de kwestie van de aanpassing der reeds verkregen of in het uitzicht gestelde particuliere pensioenen, blijkt een bron van onduidelijkheid, veront waardiging en critiek te zijn. Het leek ons goed om van de grond af aan enke le gedachten uit de Ouderdomswet nog eens weer te geven. Het uitgangspunt van de wet is de ge bleken wenselijkheid om te zorgen dat iedere Nederlander op 65-jarige leeftpd kan beschikken over een waarde- vast bodempen- oen als een on vervreemdbaar recht. In deze volzin staan 4 woorden, die nadere aandacht vragen. Vooreerst gaat het om een bodem pensioen, d.w.z. dat bewust niet gestreefd is naar een zodanige gelde lijke uitkering op 65-jarige leeftijd, dat de betrokkenen geen enkele materiële zorg meer zou over houden. Dit pen sioen is bedoeld als een basis, waarop met enige vooruitziende zorg, elke Ne- erlander zijn bestaanszekerheid, door zelf te sparen, hetzij op een boekje, het zij door middel van verzekering, op 65- jarige leeftijd kan garanderen. Het bodempensioen is bovendien waardevast, dit betekent, dat de huidige koopkracht van de gulden als waardemeter is genomen. Daalt deze koopkracht, dan stijgt derhalve het be drag van de uitkering. En dit zal tel kens gebeuren wanneer in een periode van zes maanden het kostencijfer van het levensonderhoud met gemiddeld 8 pet is gestegen. Zoals men weet zijn de aanvankelijk genoemde bedragen nu reeds verhoogd. Op de derde plaats is hier sprake van een recht. Men betaalt immers in verhouding tot zijn inkomen een vast premiebedrag. Dit zal een kleine 7 pet van het inkomen zijn. Hier is dus geen sprake meer van een gunst, maar van een werkelijk recht. Bij de inloop periode van de wet is er vanzelfspre kend een groot aantal mensen, dat geen cent premie heeft betaald maar toch onmiddellijk voor uitkering in aan merking komt. Hier is de wetgever overheen gestapt, en ook zij kunnen aanstonds van een recht spreken. Wel zij hierbij onmiddellijk aangetekend, dat dit tot gevolg heeft, dat de nu wer kende generatie het geld bijeen moet brengen voor de thans reeds rustende of binnenkort in rust gaande generatie. We maken deze opmerking, omdat we die zullen moeten herhalen bij de be spreking van de zo omstreden aanpas sing. Op de vierde plaats hebben we hier te maken met een onvervreemd baar recht. Nadrukkelijk zegt art. 21 van de wet, dat dit ouderdomspen sioen niet verpand kan worden of be- laand en dat het zelfs niet in beslag kan worden genomen, tenzij ten be-, hoeve van de z.g. onderhoudsplicht. Maar overigens zelfs niet bij faillisse ment. Uit deze 4 punten staat wel on middellijk duidelijk voor ons, dat we hier te maken hebben met een zeer groot goed, waar elke Neder lander blij om moet zijn en waar hij, voor zover wij kunnen nagaan, ook wer kelijk blij om is. Het sociale element van deze wet spreekt duidelijk uit het feit dat de premie naar het inkomen wordt bepaald. Dat betekent dat men sen die b.v bij het bureau van de in komstenbelasting niet bekend zijn, om dat zij te weinig inkomen hebben, ook geen premie zullen betalen. Dit geldt dan voornamelijk kleine zelfstandigen. De mensen die voor deze pensioenuit kering in aanmerking komen zijn in drie grote groepen te onderscheiden. 1. De mensen, die tot nog toe geen enkele i ensioenregeling kennen. 2- Zij, die reeds een pensioenuitke ring genieten, of voor wie reeds een regeling bestaat. 3. De zelfstandigen, die we weer kun nen onderscheiden in a) mensen mét en b) mensen zónder een eigen inko men. Voor wat de groepen 1 en 3b betreft is er bijzondere reden om verheugd te zijn. Dit betreft toch de categorie waar voor altijd gold, dat oud worden het zelfde betekende als armlastig zijn. De groep 3a zal ongeacht het particulier bezit of het inkomen uit vermogen in hetzelfde onvervreemdbare genot van de uitkering worden gesteld. (Vervolg op pag. 9) Op hetstrand te Texel is gistermiddag een zeven meter lange en ongeveer acht ton wegende butskop aangespoeld. De butskop behoort tot de familie der walvissen. Zij trekken jaarlijks zuid waarts en horen thuis in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het op Texel aangetroffen dier is een vrouwe lijk exemplaar. Deze worden nooit langer dan zeven meter. De mannelijke kunnen tot tien meter lang worden. Vroeger werd op deze dieren veel jacht gemaakt in de noordelijke At lantische Oceaan. Advertentie BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A DAM TEL. 717162 Suède damesjasjes in kleuren 98.50 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Buiten, plaatselijk met onweer, af gewisseld door opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur. Zondag :zon: 5.44-19.43. Maan 21.07- 11.23. Maandag zon: 5.45-19.41. Maan: 21.39-12.34

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1