Vier middelen om het lerarentekort te bestrij den Radio en T elevisie Garnalenboot in de Eems verbrand 1 Structuur en ontwikkeling van Spaamdam Kruiswoordraa -Man en vrouw. ■onder één hoedje- Uitstekende demonstrate zang- en spel capacity 0 De school wordt bedreigd door de ideologie van het nut Post onvoorzien Dijkdichting Oost-Flevoland Vertrek van K.L.M.-toestel vertraagd „DE BOEG" GEPLAATST ERIC DE NOORMAN Door woningnood verlaten jonge Spaarndammers hun bakermat Sovjet-diplomaat uit V.S. gewezen t: t0J kleedtJ>rie j I Vanavond Voor Eurovisie Vissersvader en zoon, een half uur in het water 113111 Mevr. G. L.-v. M. nog niet voor Luikse Kamer Nog 70 woningen Opera Italiana in de Concert^ DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 SlÉ HEEMSTEDE Oliebollen voor bleek neusjes Grote saamhorigheid Aanwas bevolking Oplossing van woensdag i*1 A Al met al een fejl de hoofdm Het afgelopen jaar is een uitermate slecht jaar geweest voor het Nederland se Voorbereidend Hóger en Middelbaar Onderwijs. De vooruitzichten zijn slech ter dan ooit tevoren het geval is ge weest, aldus het pessimistische begin van een rede, waarmede drs. A. S. van Dam, rector van het Coevorder Lyceum, voorzitter van de Vereniging van Leraren aan 'Rijks Hogere Burger- Scholen woensdagmorgen het congres opende dat woensdag en donderdag in Huize Vosbergen te Eelde, het confe rentieoord van de Rijksuniversiteit te Groningen is gehouden. Hij deelde daarmede op de problematiek van lera rentekort, onbevoegde leerkrachten en devaluatie van het onderwijs. Alleen een zeer krachtig doelbewust en snel optreden van de regering kan ons V.H.M.O. voor een chaos behoeden, zo meende spr., maar daaraan ontbrak het nu juist. Want volgens de voorzitter heeft de Nederlandse Regering een ongelooflijk slappe houding aangenomen tegenover 't lerarentekort. De noodtoestand raakt het gehele kabinet, daar een der sleu- telstellingen van onze cultuur en onze welvaart in het grootste gevaar ver keert. De voorzitter voorzag een snelle daling van het peil van het onderwijs, een degeneratie, waaraan het V.H.M.O. reeds is begonnen. Aan de hand van het interimrapport van de commissie- Dréwes schetste spr. het lerarentekort en critiseerde daarna de maatregelen die de Regering heeft genomen om aan de dreigende noodtoestand het hoofd te bieden. De voorstellen van de commis sie zijn zodanig verminkt dat ze slechts een klein deel hebben van het effect dat zö bü ongewijzigde uitvoering hadden kunnen hebben. Vier belangrijke middelen om het lerarentekort te bestrijden werden door drs. van Dam naar voren ge bracht nl. 1) het aantrekkelijk maken van het leraarsambt, 2) het verstrek ken van renteloze voorschotten op de wijze als door de commissie- V.H.M.O. werd voorgesteld, 3) het ver- Het is altijd een bijzonder onaange name ervaring als een voorstelling door omstandigheden niet door kan gaan. Voor een TV-spel is dat al heel naar, omdat,jpen geheel is ingesteld op die enkele' uitvoering, terwijl het helemaal nieir zeker is dat het spel in dezelfde bezetting pp egn andere avond kan worden uitgezonden. De moeilijkheden met de Lopik-zender dinsdagavond ver oorzaakten dus voor spelers en regie van de TV veel narigheden, maar men heeft geluk gehad, want op één enkele uitzondering na waren alle spelers woensdagavond beschikbaar. Het deteativespel „Post onvoorzien" van Jan de Koek was een nogal zwak geheel. Het was niet slecht geschreven. Dat zeker niet. Maar er was te weinig inhoud. De intrige ontwikkelde zich langzaam, haast moeizaam, er was wei nig verrassends, zodat men slechts ma tig geboeid werd. De opvoering was gelukkig zeer ver zorgd, waardoor het geheel althans nog enig reliëf kreeg. Met name hebben wij erg genoten van de creatie die Nell Knoop maakte van de douairière. Zij maakte meer van de rol dan er in zat, was een persoonlijkheid, en in en rond haar was alles bezield. De verdere be zetting liet weinig te wensen en spel- leiding en TV-regie werkten geslaagd samen. Ondanks alle moeilijkheden dus een goede voorstelling van een langdradig zwak stuk. J. v. S. Voor Hilversum I wordt vanavond het feit herdacht dat Eduard van Bei- num 25 jaar voor het Concertgebouw orkest staat. Ter gelegenheid daarvan is er een opnamenconcert met een zeer interessant programma van muziek van Rossini, Schubert, Brahms en Debussy (402 m - 20.05 uür). (In de pauze is er weer een causerie van Anthony van Kampen over zijn zwerftocht door Zuid-Nieuw-Guinea) Voor het Franse Nat. Progr. is van avond een concert o.l.v. Eugène Bigot, waarbij o.m. uitgevoerd wordt de Vijfde Symfonie van Mendelssohn, de zgn. Reformatie-symfonie, waarvan de finale geïnspireerd is op een koraal van Lu ther. Verder is er muziek van de jong gestorven Belgische componist Guil- laume Lekeu en van Jean Rivier, die in 1953 de grote symfonische prijs van Parijs won (347 m - 20.05 uur). Het Promenadeconcert wordt van avond gegeven door het Hallé-orkest uit Birmingham o.l.v. Sir John Barbi- rolli. Het programma is gewijd aan Brahms en omvat o.m. de Vierde sym fonie (464 m - 19.30 uur). De Nederlandse Televisie Stichting zai donderdag la september 's-avonds van 22.15 ot 2.45 uur een extra-filmrepor tage uitzenden van de dichting van het laatste gat in de ringdijk van de pol der oostelijk Flevoland alsmede van het inwerkingstellen door Koningin Juliana van het gemaal Wortman. Deze op de film vast te leggen ge- br mtenissen zullen des avonds met een toevoeging van een door de NTS ge produceerde filmdocumentaire over het ontstaan van de dijk en een toekomst beeld in de vorm van een filmimpres sie uit de Noord-Oostpolder, gelijktijdig als Eurovisie-uitzending in België, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland en Neder land per televisie worden uitgezonden. Ten behoeve van de Deense, Engelse en Italiaanse televisie, die het Eurovi sie-programma op donderdagavond niet kunnen relayeren worden in >.e nacht van donderdag 13 op vrijdag 14 septem her kopieën van deze film vervaardigd, opdat in deze landen uitzending van de film-reportage op vrijdag 14 september mogelijk js. groten van de mogelijkheid tot acade mische studie in andere faculteiten of vakken, dan die waartoe het einddi ploma dat men bezit recht geeft en 4) het zesjarig maken van de H.B.S. Rede prof. Groenman Prof dr. Sj. Groenman, hoogleraar te Utrecht behandelde des middags de ei gen taak van het V.H.M.O. vanuit een sociologische hoek. Prof. Groenman at tendeerde er op dat het onderwijs in deze tijd niet meer in zichzelf als waar de wordt beschouwd maar als een voor portaal voor het arbeidsleven. De school wordt bedreigd door de ideologie van het nut, het onderwijs ligt in de greep van het arbeidsbestaan. De school wordt instrumenteel, zulks in tegenstelling tot het Griekse begrip „schola", welke in stelling rechtvaardiging vond in zich zelf. Volgens prof. Groenman moet de middelbare school gezien worden als iets dat specifiek eigen is voor die school, ongeacht wat er voor de leer lingen op volgt. De eerste taak van de middelbare school is het vormen van burgers met eerbied voor de cultuur. Na er op gewezen te hebben dat de universiteit meer en meer in een per fectionistisch vaarwater is geraakt, welk perfectionisme zijn terugslag heeft op de middelbare scholen, weidde prof. Groenman uit over de betekenis van de cultuuroverdracht voor de samenle ving. Hjj onderscheidde daarin drie catego rieën, nl. de sociale (van de ene mens op de andere), de geografische (van de ene streek op de andere) en de tem porale (van de ene generatie op de an dere). De temporale overdracht heeft in een sterk met dynamiek geladen tijd weinig diepte. Voor de vorming van het maatschappelijk verantwoordelijkheids besef aan de middelbare school vond spr. .invoering van 'n nieuw vak „socio logie" niet nodig, omdat men voorzich tig moet zijn met een verzwaring van de lesrooster en z.i. de leerlingen er nog niet rijp voor zijn. De leraar moet ech ter vanuit zijn vak de verbindingen leg gen met de samenleving. Na deze rede volgde een geanimeerde discussie. Namens de Staatssecretaris van On derwijs werd nog het woord gevoerd door dr. P. Doornenbal, Inspecteur Gymnasium en Middelbaar Onderwijs. De garnalenvissers C. Bosker en zijn zoon Jan uit Delfzijl hebben woensdag morgen op de Eems nabij Borkum hun garnalenkotter voor hun ogen zien ver branden, terwijl beiden een toevlucht in het water hadden gezocht. De heer Bosker senior had een zwem vest weten te bemachtigen, en Bosker jr., een uitstekend zwemmer, wist zich drijvende te houden. De reddingboot Borkum viste de drenkelingen op na dat zij een half uur in het water hadden gelegen. De brand aan boord van het vissers vaartuig Johanna ontstond, door onver klaarbare oorzaak, in de machineka mer. De neer C. Bosker bevond zich op dat moment in de stuurhut en Jan was op het dek van het schip dat on geveer 500 liter gasolie aan boord had. Beiden hebben nog geprobeerd de brand te blussen maar dit mocht hun niet gelukken. In allerijl ontdeden zij zich daarop van hun kleding en spron gen in het water. Een gelukkige omstandigheid voor hen was, dat de Duitse passagiersboot Rijnland die een geregelde dienst tus sen Emden en Borkum onderhoudt, in de buurt was. De kapitein van de Rijn land waarschuwde zo spoedig mogelijk de Borkumer reddings-maatschappij waarna het reddingsvaartuig Borkum uitvoer en de onfortuinlijke vissers op pikte. De drenkelingen werden van dro ge kleren voorzien en direct naar Delf zijl gebracht. De beide garnalenvissers liepen geen ernstig letsel op. De boot is verzekerd. Twee geheimzinnige telefoontjes heb ben gisteravond het vertrek van een K.L.M..-toestel, de DH-CGD Jeroen Bosch, een Convair 340, uit Neurenberg vertraagd. De politie doorzocht het vliegtuig, nadat een niet geïdentificeerd persoon het K.L.M.-kantoor had opge beld en medegedeeld, dat hij een bom in het vliegtuig had gelegd. De politie kon echter niets verdachts vinden. Het vliegtuig vertrok met een half uur ver traging. Het vliegtuig ia gisteravond omstreeks half tien op Schiphol geland, zonder dat zich iets had voorgedaan. i v JV-X-X-' 'S'jWÏs j' ->jv. V' Jt. 78. Het blijkt, dat Erwin zich met dezelfde vragen heeft bezig gehouden als zijn vader en zich terdege van de moeilijkheden bewust is, waarmede deze te kampen heeft. Eric is het volkomen met hem eens, dat hun trouwe krijgers ook recht hebben, hun stem te doen horen. „Waarschijnlijk," zegt Erwin, „zijn de meesten van hen er voor naar Noorwegen terug te keren. En, Fadir, ik ben geen kind meer; ook ik heb gaandeweg het recht verkregen, mijn wensen kenbaar te maken." Eric knikt en kijkt zijn zoon eens aan. Het wordt hem ineens duidelyk, dat deze krachtige jonge kerel zo zijn eigen plannen heeft. „Ik begrijp, Fadir, dat ge als heerser over ons grote land, op de eerste plaats uw plicht wilt vervullen en het rijk herstellen. Bovendien is de gelegenheid daartoe gunstiger dan ooit, met de helft van de Romeinse schat, die Orisia u gaf, en de omvangrijke buit, die wij op Ondur veroverden. Dat moeder echter geen zin meer in nieuwe strijd en verwikkelingen heeft, kan ik haar niet kwalijk nemen. Het is begrijpelijk, dat zij, na het vele dat zij heeft moeten verduren, nu eindelijk naar rust verlangt. En van u bS tl hij er met een twinkeling in zijn donkere ogen aan toe, ,<a o y ,j, tweeën kunt splitsen, anders zoudt ge een deel op zoek naa.A. land zenden." „Daarom," en na enige aarzeling, „tenslotte eens de tijd komen, dat ge uw taak aan mij moet overdrageJ nu niet? Laat mij gaan in uw plaats, als koning der Noren- g)j gunstig." Na deze, voor Erwin bijzonder lange en vlug ach te ken uiteenzetting valt er een diepe stilte in het vertrek. ErlC:s ti'% en diens verlangens. Maar toch, nu alles in ronde woorden vgej' moet hij er zich mee vertrouwd maken. Erwin, die heel Q°e^c^t gti 200%1 toaenxen, 7'"J":ao,r l.;il rustig. „De winter blijven we in elk geval hier. In het v,°„nen op het ogenblik in zijn vader omgaat, zwijgt verder. Dan koning zich op. „Ik moet over alles heel goed nadenken, mVn.'*r vergadering beleggen, waarbij ook de krijgers gehoord dan moet de beslissing maar vallen." kun Volgens een berekening van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam zullen in de eerstkomende vijftien jaar in het Haarlemse gedeel te van Spaarndam minstens 72 wonin gen gebouwd moeten worden. Achttien, woningen daarvan zullen moeten dienen om het woningverlies te compenseren, dat ontstaat doordat een aantal wonin gen langzamerhand in onbewoonbare staat is komen te verkeren. In het dezer dagen door het N.E.I. gepubliceerde rapport wordt opgemerkt, dat Spaarn dam een hechte dorpsgemeenschap vormt, die waard is in stand gehouden te worden. Men heeft bij het opstellen van het woningbouwprogramma reke ning gehouden met de wens van ver schillende Spaarndammers die als ge volg van de woningnood uit het dorp getrokken zijn en zich in Haarlem heb ben gevestigd, om terug te keren naar Spaarndam wanneer daar ook maar e- nigszins redelijke woonruimte te vinden zal zijn. Het rapport van het N.E.I. over de structuur en ontwikkeling van Spaarn dam is in samenwerking met de ad viseur van B. en W. voor het Maat schappelijk Opbouwwerk van de ge meente Haarlem samengesteld op ver zoek van het College van B. en W. Aanleiding tot dit verzoek is geweest een brief van het Wijkcomité Spaarn dam aan B. en W. gedateerd 20 oktober 1955, met een verzoek om uit breiding van het aantal woningen in Spaarndam. In deze brief wordt erop gewezen, dat de leeftijdsopbouw van de Spaarndamse bevolking in zoverre ge wijzigd is, dat het aantal leerlingen dat de lagere school bezoekt, sterker is ge daald dan de lagere geboortecijfers zou den rechtvaardigen. Vele jongeren, zo wordt verder gezegd, waarvoor in Spaarndam geen woonruimte meer was, hebben zich, hoe ongaarne ook, elders moeten vestigen. Het „ouder worden" van de gemid delde bevolking heeft ook economische gevolgen. Zo is het aantal kruideniers, o.m. door de mindere behoeften van de oudere bevolking, teruggelopen van acht tot twee. In Spaarndam, zij het dan in het niet-Haarlemse gedeelte, heeft zich een industrie ontwikkeld die aan zeker 200 personen werk biedt. De meesten hunner kunnen in Spaarndam geen huisvesting vinden, hoewel ze zich zeker in het dorp zouden vestigen als Horizontaal: 1. dooreengestampt middageten 2. groente broer van vader klamp C4 „De Boeg" staat gisteren om twaalf uur precies belandde het nationale koop- vaardijmonument te Rotterdam op zijn derde steunpunt, nadat het door de drij vende bok „Heracles" en een elektrische lier tezamen omhoog was getrokken. Op dit ogenblik begonnen in de verte de fabrieksfluiten vreugdevol te loeien, maar dat was echter zuiver toeval. In vier uur is het gehele werk volbracht Er moest een uur later worden begon nen dan was berekend omdat het water hoog stond, maar er was weinig wind, zodat het weer ditmaal meezat.. Onder leiding van de heer J. J. Bosman is het karwei heel rustig verlopen en zo er al kritieke ogenblikken waren, uit niets viel dit op te maken. De bok trok het monument eerst om hoog tot ongeveer 45 graden, en daarna nam een elektrische winch het gewicht („De Boeg" weegt vijftig ton) over. Het juk, waarin het gevaarte hing, schoot vanzelf los en langzaam werd de kolos omhoog gehesen. Kabels verhinderden, dat „De Boeg" al te hard op het derde steunpunt zou terechtkomen. Nog enige tijd wordt nu doorgewerkt aan de be tonnen golven, welke aan weerszijden van het monument worden aangebracht Dinsdag heeft prof. F. Carasso, de ont werper van het koopvaardij-gedenkte- ken; een vergeefse tocht naar Rotter dam gemaakt, want de montage van „De Boeg" moest wegens de weersom standigheden een dag worden uitge steld. De beeldhouwer overweegt nog hei maken van een bijbehorende groep figuren. Volgens een officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft men Rusland ver zocht om de tweede secretaris van de Russ'sche missie bij de Uno teruc te nemen. De secretaris, Rotislav Sha- povalov heeft getracht om een kapitein uit het Russische leger, Michael Sha- tov, door chantage te dwingen weer naar Rusland terug te keren. Shatov heeft dit vnoi de interm veiligheids commissie van de Senaat reeds in juni medegedeeld. Eveneem op grond van aanwijzingen van Shatov heef' het State Department aan Hammarskjöld meegedeeld dat men de terugroeping van Aleksei Pe- tukhov, een Russische employé van het U.N.O.-secretariaat zal vragen. Petuk- hov schijnt vroegere Sovjet-burgers die nu in de V.S. wonen lastig te vallen. Een derde Rus werd verleden week vrijdag door het U.N.O.-secretariaat ontslagen. Deze man, Viktor Ivanovich Petrov, werd ervan beschuldigd ge tracht te hebben voor zijn land te spio neren. (U.P.) Binnenkort zullen man en vrouw on der één hoedje te vangen zijn. In Amerika heeft men n.l. een hoed ge lanceerd, die zowel door de man als vrouw gedragen kan worden. Hij zal in Nederland ge ïntroduceerd v/orden op de a.s. He- renmodebeurs, die van 10-14 septem ber in het R.A.I. gebouw te Amster dam (voor de elfde keer) zal worden gehouden. Aan de pers is de hoed alvast getoond om er aan te wen nen Hij herinnert aan de Hoge Hoed van weleer, waarmede goochelaars nog gaarne staan te manipuleren. Al leen heeft de nieuw-modische hoed het niet verder gebracht dan tot een kwart van de oorspronkelijke hoogte, als een kind, dat niet volwassen wil (of kan) worden. Maar de heren der schepping en hun dames zullen aan nog meer nieuwigheden moeten wennen. De grote pionier blijkt Italië te zijn, dat het traditionele land van de heren kleding Engeland aan het ver dringen is, zo zelfs, dat de Engelse kledingfabrikanten zich, wat de des sins betreft, gaan houden aan wat de Italiaanse modeontwerpers dicteren. De streep door het herencostuum is er zo werd ons medegedeeld definitief uit. En dat sedert de oorlog in Korea, hoewel het ons niet duide lijk werd waarom deze internationale gebeurtenis de nerenmode moest be ïnvloeden. De ruit wordt favoriet, want we worden hoe langer hoe spor tiever. Zo behoort men zich straks ook in shirt van bedrukte corduroy met twee grote zakken, welke over de broek gedragen kunnen worden te steken. Ook de „blazer" wil men pro pageren, die hier in Nederland hele maal niet populair is maar in Londen door zo de helft van de mannen wordt gedragen, zij het in donkere kleuren van blauw en zwart. Maar de blazers, die wij zullen moeten dra gen willen we sportief en modi eus zijn krijgen vrolijke kleuren. De dassen moeten op last van de mode ontwerpers smal zijn en men dient donkere dassen bij lichte costuums en lichte dassen bij donkere costuums te dragen. Sportief moet ook jw trui zijn: een zeer volle pullover met royale rijkgeborduurde kraag. Het is immers Rembrandt-jaar en de Nachtwacht blijkt ook haar invloed te hebben op de herenkleding. Door de sjaals moet straks een eepje lopen. Daar worden de vroe ger zo populaire ruiten verdrongen. En ook uw kt merjas ontkomt niet aan de algemene drang tot verfraaiing. We leven in een tijd van welvaart en daarin behoort de kamerjas te delen? Hij krijgt -ogenaamde haakrevers in- plaats van de gebruikelijke sjaal kraag. Maar een man koopt toch wat hij wil als zijn vrouw er niet bij is, merk te een der organisatoren van de He- renmodebeurs mistroostig op.... Mevr. G. L.-Van M. die 19 augustus te Moncevaux door de Belgische rijks wacht werd aangehouden omdat zij in Nederland nog gevangenisstraf moet on dergaan, zou vandaag hebben moeten verschijnen voor de Luikse kamer van inbeschuldigingstelling. Deze kamer moet aan de Belgische regering advies uitbrengen over de geldigheid van het verzqek van de Nederlandse regering tot uitlevering van mevr. L.-Van M. Daar sommige stukken nog niet door het ministerie van justitie werden over gemaakt, zal de kamer van inbeschul- dingstelling daarop moeten wachten en aldus xon geen datum voor de bij eenkomst worden vastgesteld. Er dient evenwel aan herinnerd te worden dat het bevel tot voorlopige inhechtenisne ming 21 dage.' geldig is. In Heemstede kan men morgen en zaterdag oliebollen eten, die verkocht worden ten bate van de bleekneusjes in de gemeente, die op advies van de schoolarts moeten opknappén in vakan tie- en herstellingsoorden. Hiervoor is veel geld nodig. Vorig jaar kostte dit ongeveer 6200. Uit de opbrengst van de verkochte oliebollen hoopt men dit werk te kunnen subsidiëren. Met het eten van de licht verteerbare en Heem- steedse oliebollen doet men dus een goed werk. De oliebollen zijn verkrijg baar in tenten aan de Jan van Goyen- straat en de Raadhuisstraat waar men ook bakt en bij .het station Heemstede - Aerdenhout, waar alleen de verkoop plaats vindt. er voldoende woonruimte beschikbaar was. Intussen heeft de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude een uit breidingsplan Spaarndam vastgesteld, dat uiteraard slechts betrekking heeft op dat gedeelte van het dorp, dat tot deze gemeente behoort. Dit uitbreidings plan voorziet o.m. in de bouw van der tig woningen. Bij het afsluiten van het rapport van het N.E.I. was de goedkeu ring van het uitbreidingsplan nog geen feit, maar men heeft er wel rekening mee gehouden. Het Haarlemse deel van Spaarn dam telde op 31 mei 1947 965 zielen. De beroepsbevolking bestond uit 400 perso nen. Daarvan was 50 pet werkzaam in de nijverheid, vooral in de palingbewer- kingsbedrijven en de scheepsbouw. Het grootste scheepsbouwbedrijf, dat gelegen is in het niet-Haarlemse deel van het dorp, bood in 1947 aan ongeveer 80 personen werk. Thans bedraagt dit aan tal ruim 130. Dit bedrijf is een dochter onderneming van een eveneens te Spaarndam gevestigd aannemersbedrijf. Dit betekent in feite, dat de conjunc tuurgevoeligheid van het scheepsbouw bedrijf aanzienlijk verminderd is en dat heeft weer een gunstige invloed op de stabiliteit van de werkgelegenheid in Spaarndam. Uit het onderzoek van het N.E.I. is gebleken, dat er een groot saamhorig heidsgevoel bestaat in de Spaarndam se dorpsgemeenschap. Dit blijkt al uit het grote aantal verenigingen, die door de meeste Spaarndammers gesteund worden. Door het sterk ontwikkelde ge meenschapsgevoel geeft de Spaarndam- mer kennelijk de voorkeur aan het lid maatschap van een eigen algemene ver eniging, boven dat van een in Haarlem gevestigde vereniging overeenkomstig zijn eigen levensbeschouwing. De ver schillen in levensbeschouwing zijn groot. 29.3 pet van de bevolking is katholiek, 34,5 pet is Nederlands Hervormd, 5,4 pet is gereformeerd en 27.2 pet is niet bii enig kerkgenootschap aangesloten. De verschillen in levensbeschouwing blij ken echter geen scherpe scheidslijnen te trekken in het dorpsleven. Het Wit- Gele Kruis en het Witte Kruis hebben samen een wijkverpleegster in dienst en werken op andere terreinen eveneens samen. De kerkelijke gezindten hebben in 1949 samen de „Stichting Jeugdhuis te Spaarndam" in het leven geroepen. Voorts is gebleken, dat zelfs degenen die door de woningnood het dorp heb ben moeten verlaten, toch een hechte band met Spaarndam bewaren. Van verschillende verenigingen blijft men lid. Typerend is het exclusivisme van de Spaarndammer. De ijsclub „Nova Zembla" geeft aan haar Spaarndamse leden wel stemrecht, maar niet aan de bewoners van Haarlem-noord die vaak ook lid zijn. Oud-Spaarndammers heb ben echter weer wel stemrecht. Het wijkcomité Spaarndam heeft een advi serende taak tegenover het Haarlemse gemeentebestuur. Na de annexatie in 1927 heeft zich uit drie oudwpthouders een informeel bestuur gevormd, dat in 1951 officieel als wijkcomité werd er kend. Het Nederlands Economisch Instituut heeft berekend, dat uitsluitend op grond van de natuurlijke aanwas de bevol king van het Haarlemse gedeelte van Spaarndam op 1 januari 1971 529 man nen en 509 vrouwen tellen. Deze cijfers zijn nu respectievelijk 454 en 439. Voorts heeft men vastgesteld, dat het woning tekort in het begin van dit jaar 28 wo ningen bedroeg. Op grond van het ver moedelijke bevolkingscijfer in 1971 heeft men berekend, dat er in de pe riode van nu tot 1971 nog 25 huizen bijgebouwd zullen moeten worden. Dat betekent, dat er in 1971 dus in totaal 53 huizen meer nodig zullen zijn dan nu. Daarmee zal echter niet de totale woningbehoefte gedekt zijn, want ve le jonge Spaarndammers blijken het dorp verlaten te hebben omdat ze geen woonruimte konden krijgen, maar zou den zeker terugkomen wanneer die wel beschikbaar was. De directeur van het Haarlemse Bureau Huisvesting heeft dit bevestigd. Vergelijkenderwijs heeft men vastgesteld, dat er in de n -cror- logse periode eigenlijk 17 woningen bij gebouwd hadden moeten worden, het geen niet gebeurd is. Het totaal aan te bouwen huizen tot 1971 bedraagt dus 28 en 25 en 17 is 70 woningen. L bouw van de „na gelaten" 17 woningen zou voor de dorps gemeenschap van elang zijn, vooral wanneer zij speciaal bestemd werden voor de huisvesting van jonge Spaarn damse gezinnen met enkele kinderen. Dit zou het gebrek aan leerlingen van de beide Spaarndamse scholen ophef fen en de verenigingen aan jonge krach ten helpen. In economisch opzicht is er geen bezwaar, gezien de groei der be drijvigheid in Spaarndam en de om standigheid, dat Spaarndam niet verder van de Haarlemse werkgebieden ver wijderd ligt dan menige andere wijk van Haarlem. In totaal zouden dus in het Haarlemse deel van Spaarndam in de periode van nu tot 1971 70 wonin gen gebouwd moeten worden. Verge lijkenderwijs zou dit aantal voor het niet-Haarler.ise deel van Spaarndam 14 moeten bedragen. De bevolking be- 3. vrees bepaalde viool 4. klaar denkbeeld 5. ouderwetse olielamp 6. tapijt 7. versiering met to geplooid doek 8. pers. vnw. O Uitgesloten Aan sprakelijkheid rivier 9. dienst voor openbare orde en veiligheid 00 huisdier 10. watering O wier 11. vrouw met leeuwenlichaam O geen spot Verticaal; 1. oorlogsbodem 2. laten zien wijdbuikige fles S. steile diepte dakbedekking 4. deel van tennispartij van veren verwisselen 5. machthebber 6. Ital. rivier lidwoord geluid van ezel 7. grootmoeder tokkelinstrument 8. narigheid gram. 9. smalle weg beweging van de tong 10. stof 11; vloeibare brandstof steunpaal Horizontaal: 1. ko: 3. dr; 5. raap; 7. edel; 9. bed; 10. ion; 12. cel; 14. leek; 16. .luis; .17. af; 18. r,i.; 19. mist; 23. stap; 27. eel; 28. b"3 36- t't 'pty Dat de naam „Italiaanse Opera", nog steeds een magische aan trekkingskracht op het publiek uitoefent, bewees de tot op de laatste plaats bezette zaal van het concertge bouw ter gelegenheid van het opera concert dat hier woensdagavond door een gezelschap van vijf Italiaanse voca listen werd gegeven. Het is zeker de laatste jaren niet het slechtste wat Ita lië op dit gebied naar Holland stuurt. Mochten er wel eens gezelschappen hier geweest zijn, die bepaald het karakter van versletenheid droegen, zoals ge zegd, de laatste voorstellingen waren van goed gehalte. Wat er dit keer speciaal te waar deren viel naast het spel (men speelde met een eenvoudige toneelachtergrond) was de keuze van het programma. Nu eens niet de traditionele stokpaardjes uit het opera-repertoire, maar diverse scè nes uit opera's van Mozart - Verdi - Gounod - Bizet - Donizetti en Rossini, die niet op ieder programma in deze stijl voorkomen. Het was bijvoorbeeld een uitstekende gedachte de avond te besluiten met de derde acte van Verdi's Rigoletto. Het gebrekkige kleine décor- tje in aanmerking genomen, verkreeg men desondanks toch een voortreffelijk beeld van de dramatische en vocalis- 'tische kwaliteiten van het vijftal op tredenden. Mede door het prima piano spel van maestro Mario Salerno, die we gaarne een betere vleugel hadden toegewenst, werd hier een demonstratie van hoogstaand opera-werk gegeven. De sopraan Marisa Morel liet prach tige dingen horen in haar zingen, en de enkele detonaties willen we haar gaarne vergeven tegenover zoveel moois. De mezzo-sopraan Maria Mi- netto gaf onder meer een aangrijpende draagt daar ongeveer 1/5 van het Haar lemse deel. Door de goedkeuring van het recente uitbreidingsplan in het niet- Haarlemse deel zullen daar 30 wonin gen worden gebouwd, dus 16 méér dan strikt nodig is. Wanneer men die van het in het Haarlemse deel te bouwen aantal aftrekt, komt men tot een totaal van 70 min 16 is 54 woningen in vijf tien jaar, ofwel 18 in elke van de drie vijfjarige periodes. Overeenkomstig de mening van het Wijkcomité Spaarndam kunnen die woningen het best worden gebouwd op het terrein met gracht in de hoek Nieuwe Rijweg-Slaperdijkweg. Die grond behoort echter tot de vesting werken en Is dus eigendom van het Rijk. Het lijkt, gezien de wijziging van de hedendaagse oorlogsvoering, niet onmogelijk, dat het ministerie van Oorlog het gehele fort met het daarbij behorende schootsveld, ofwel het bouwverbod op een deel van het schootsveld zal opheffen. Er zal een onderzoek moeten worden ingesteld naar de mogelijkheid dit terrein voor de woningbouw ter beschikking te krijgen. Het wijkcomité denkt dan aan een soortgelijke bebouwing als aan het Havenplein in Spaarndam is ver kregen. Daardoor zal het dorpskarak ter zeker niet ongunstig beinvloed worden. V%> dramatische weergade Azucena uit „II zicb.Mj/ Overigens had men jeze% 'fff uit Don Carlos van tefce9 reeds van haar ults Glgji^/ kunnen overtuigen- werd naar mate ^r^ee\\M steeds meer gewaa pef in het duet uit de n\j Bizet toonde hi) wa j/'1'- deze omgeving. ee<> ee;M Gastone Presset t>e*! orgaan en zijn spel r g bedrevenheid. Ee« deel van het progrJT Basilio en Bartol° ^gr(%i déél van het pro: fisto-serenade uit "~<je les Gounod. Ook Rigoletto muntte hjjjj weg meesterlijk %et met Orlandini het „jt bier van' Sevilla tenslotte de tenor tciiöiuitt: uu iif1 fll in dit gezelschap ih 1 fraai tenorgeluid gtte ^e den. Natuurlijk aria's van Verd^ do^A. de bekende open ai meicii ccii r-, or TV nismaking met o het talrijke oper»' ld f>e f%y ker „ie, ,eleurg<$ neel applaus den aan het e"*g( wees overigens genoten had. iaar .reh ■■dfi9u fj(t vanpr°f thans "Aanren sse^^e'f; paganda v pr°y en t>U van e OOf „f dent Jdd" fen de per^gst "K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2