ïmmiï de Moskou reageert zeer koel op de nota van Bonn M m Vaders van neger met leerlingen ontslag bedreigd SNELPON VELPON Lichte muziek op zwarte schijven D Flikjes eten als offer De verdwenen miniatuur f'0t»amisch '""IxirilpDtcnt ïf'.yS.r"* UÊFT GROMYKO: Hereniging op democratische basis is onmogelijk „Televisie en Reclame" W. L. M. Bensdorp ^MES-AAL „Hereniging van Duitsland thans onmogelijk" Rapport Instituut van Perswetenschap Patrouillerende soldaten in de klas Kaasexporteurs willen wel bestuurslid aanwijzen 1 ÜE ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 PAGINA 9 °eTl° HHh I INiets lijmt zo snel als de snelste Prodiiktschap zuivel door ERICH KASTNER Vertaling van JOHAN VAN DER WOUDE van de Britse lucht- op genomen vrouwe- Soei Moei, aan die nog als rebel in öL^roUH) ^lie"en waren foto's van klete WiiZ°e-Ld- °p deze weinig "Un*"'6 aeze weinig °e»,ar ni heeft zij er bij haar te ,°Ud t p. ingedrongen uit het jj °e9en Kornen en zich bij haar tfe^raen m afschriften van de stnn-ull-geworPen boven de at Negri Sembilan. (Rtr) De West-Duitse nota, die gisteren zo- de Sovjet-Unie een hereniging van als gemeld aan de Grote Vier is over- Duitsland op een democratische basis handigd om de regeringen van Rusland, thans onmogelijk is. Bij de overhandi- Amerika, JSngeland en Frankrijk nog- ging van de nota, waarin de bondsre- maals aan te sporen een oplossing te gering onder meer verklaart een Euro zoeken voor het Duitse vraagstuk, is pees veiligheidsstelsel te overwegen, In Londen, Parijs en Washington met mits dat gebaseerd zal zijn op deel de gebruikelijke welwillendheid begroet, neming var een verenigd democratisch maar in Moskou opvallend koel ont- Duitsland, verklaarde Gromyko, dat het vangen. De Russische onder-minister Russische standpunt ten opzichte van van buitenlandse zaken, Andrei Gro- de Duitse hereniging welbekend was. myko, deelde de West-Duitse ambas- Rusland is nog steeds van mening dat sadeur bij het Kremlin, dr. Wilhelm Oost- en West-Duitsland deze kwestie Haas, mede dat naar de mening van in onderling overleg dienen te regelen. Gromyko voegde hieraan toe dat de „remilitarisatie" van West-Duits land en de onderdrukking van de vrijheid" in dit land - waarbij hij klaarblijkelijk zinspeelde op het ver bod der West-Duitse communistische partij - „hereniging op een democra tische basis onmogelijk hebben ge maakt". Dr. Haas heeft Gromyko hierop ge antwoord dat West-Duitsland bij zijn herbewapening slechts het voorbeeld van andere staten heeft gevolgd en dat het West-Duitse Hooggerechtshof, juist in het belang der vrijheid, de West- Duitse communistische partij heeft ver boden. In de nota zegt de West-Duitse re gering te menen, dat het Russische verlangen naar veiligheidsgaranties wellicht bevredigd kan worden door in stelling van een gedemilitariseerde zo ne langs de oostgrens van een verenigd Duitsland, als het verenigde Duitsland uit vr;je wil zou besluiten lid te worden van de westelijke verdedigingsorganisa tie. Dit voorstel, aldus de nota, stemt volledig overeen met het voorstel, dat de westelijke ministers van buitenland se zaken vorig jaar oktober deden op li? (Van een verslaggever) De afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van het Instituut voor Pers wetenschap in Amsterdam heeft een documentair rapport doen verschijnen dat getiteld is „Televisie en Reclame". Uiteraard wordt hierin geen stelling genomen voor of tegen commerciële televisie; het zou slechts kunnen die nen om de voor- en tegenstanders van het druk-besproken verschijnsel argu menten te verschaffen met verwijzing naar de situatie in bijvoorbeeld de Ver enigde Staten. De rapporteurs wijzen er op dat te gen deze wijze van argumenteren grote bezwaren bestaan als men niet in het oog houdt dat de situatie elders veel gecompliceerder is dan men vaak wel verondersteld; dat het bovendien de vraag is of men een buitenlands stel sel op Nederland van toepassing kan verklaren. Bovendien menen de rappor teurs dat er over het algemeen te wei nig aandacht wordt besteed aan andere systemen en gebruiken dan de geijkte die men pleegt te noemen. De samenstelling van het rapport stond onder leiding van de heer M. Brou wer. In de eerste afdeling van het re laas wordt geschreven over de rol van televisie als reclame-medium. Zich ba- erend* op de exacte onderzoekingen in Amerika, vermeldt de heer J. Gouds blom o.a. in tabellen en statistische ge gevens het een en ander over de ef fectiviteit van de TV-reclame, de kosten daarvan en haar verhouding tot recla me in kranten en radio's. De heer R. J. Mokken beschrijft in de tweede afde ling de organisatievorm die de televi sie in verschillende landen heeft ge kregen. Vooral de ontwikkeling in En geland, met de vele beschouwingen in pers en parlement te berde gebracht en mèt de groei van het BBC-stelsel en de invoering van de ITA, heeft veel aandacht gekregen. De rapporteur heeft hieraan een hoofdstuk toegevoegd over de zgn. tol-televisie. De heer Brouwer behandelt de ontwikkeling van de tele visie in Nederland, dat op dit gebied maar op een kleine geschiedenis kan terugzien. de viermogendhedenconferentie in Ge- nève. De regering in Bonn betreurt ten zeerste, dat dit belangrijke voorstel nog niet diepgaand is besproken. Zij is be reid elk ander bruikbaar voorstel voor een veiligheidsstelsel te overwegen, mits het van het begin af gebaseerd is op deelneming van een herenigd Duitsland. West-Duitsland kan niet ak koord gaan met een veiligheidsstelsel waarbij Oost- en West-Duitsland afzon derlijk betrokken zijn, doch dit is de enige voorwaarde die het voor onder handelingen over deze kwestie stelt. De bondsregering verklaart opnieuw, dat de regering van een herenigd Duits land niet van te voren verplicht moet zijn tot een bondgenootschap. Zij moet zelf op democratische wijze beslissen. De nota is voornamelijk gericht aan Moskou en ter informatie gezonden aan Londen, Parijs en Washington. In de nota's aan het Westen wordt voorts verklaard, dat bij besprekingen met Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten gelukkig reeds overeenstemming is bereikt. De bondsregering verzoekt de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, aan wie de nota's geadresseerd zijn, er bij hun regering op aan te dringen de pogingen te hernieuwen om een oplossing van het Duitse vraagstuk te vinden. (Reuter - UP) Paul Abraham, de bekende operette-componist van Hongaarse afkomst, wordt na een vele jaren durende zwerftocht door de wereld, welke begon, toen hij voor het Hitler-regiem Duitsland moest verlaten, verpleegd in een kliniek in de Duitse stad Eppendorf. Men ziet Abraham hier als dirigent van een Hongaars zigeunerorkest, dat hem een groet uit zijn vaderland bracht. In het orkest, dat hij op de piano begeleidde, toen het een paar van zijn eigen bekende melodieën speelde, bevonden zich diverse musici, die de componist nog uit zijn glorietijd kenden. Volgens de berichten zijn in de toestand van Abraham grote verbeteringen opgetreden, sinds hij vier maanden geleden uit de V. S. in Duitsland aankwam. In de V.S. hebben de uitingen van rassenhaat, in verband met de toelating van negerkinderen op de openbare mid delbare scholen, op het ogenblik hun felste vorm aangenomen in Sturgis, in de staat Kentucky. De bevelhebber van de Nationale Garde in Sturgis, adjudant- generaal Williams, heeft van de gouver neur van de staat, Chandler, de bevoegd- Vijf en twintig jaar dagelijks met chocola en cacao bezig zijn is geen kleinigheid, maar dan bovendien nog steeds „ja graag" zeggen als je bij de thee een flikje wordt aangeboden, is on getwijfeld iets heldhaftigs. Zo'n „held" is in ieder geval de heer W. L. M. Bensdorp, die vandaag een kwart eeuw dienst heeft gedaan in de Bensdorp-chocola. Hij is de eerste van de vierde generatie Bensdorpen, die ju bileert; dus er is weer een mijl paal bereikt in het leven en in de geschiedenis van de fabriek, die thans door vier broers be stuurd wordt en die als de wind fout zit een gedeelte van Bus- sum overspoelt met een zoete geur. De „oude meneer Bens dorp" had zoon Willibrord hard nodig toen deze slechts 17 jaar oud was en net in de vijfde klas van het gymnasium zat. Dat was dus in 1931. Nu de „oude meneer" als derde generatie, zich praktisch uit de zaken heeft teruggetrokken om zich verder meer te kunnen wijden aan zijn sociale en charitatieve bezigheden hij gebruikt er nog steeds zijn kantoor op de oude fabriek voor -is „me neer Brord", zoals hij genoemd wordt, met zijn ervaring eigenlijk de grote stuwende kracht van de fabriek. Waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn, dat zijn drie broers, de mededirecteuren, niet hun handen vol werk hebben. Er komt heel wat kijken, om een wereldconcern met vijf fabrieken en een verkoopkantoor in Boston goed aan de gang te hou den. Nu de jubilea van de vierde generatie beginnen over twee jaar de volgende broer maakt de vijfde generatie zich al weer klaar om straks de zaken over te nemen. Er is al een „kleiner Bensdorpje", dat economie studeert. „Het wordt steeds meer een zaak van specialisatie", zegt de heer W. L. M. Bensdorp. „Over enkele jaren is het niet genoeg, dat een directeur het bedrijf slechts door de ervaring, opgedaan in alle afdelingen, heeft leren kennen". Zelf is hij er wel zo gekomen. Hij begon als volontair bij zijn vader en werd in 1942 in de directie opgeno men. Na de oorlog ging hij met zijn gezin (nu vier kinderen) naar Amerika, om daar de verkoop even te organiseren. Toen had hij trou wens al een grote buitenlandse ervaring, o.m. opgedaan in Italië, waar hij een nieuwe fabriek stichtte in 1938. Vandaag is de „jonge meneer" gehuldigd. Zoals alle zilveren jubila rissen bij Bensdorp kreeg hij het fabrieksmerk een kroontje als een zilver speldje op zijn revers. „Dat betekent meer rechten, meer vakantie en het „tot de oude garde" behoren". De oudste, jubilerende directeur is echter pas 42 en is van plan echt voorlopig nog niet letterlijk tot de oude garde te behoren. lu AQA Advertentie 'n Product ran Ceta-Bever heid gekregen de uitzonderingstoestand af te kondigen, indien dat met het oog op de relletjes noodzakelijk mocht wor den. De autoriteiten hadden vernomen, dat een duizendtal blanken een actie bij de plaatselijke middelbare school wilde ontketenen, om te verhinderen, dat ne gen negerscholieren de lessen kunnen bijwonen. De leden van de Nationale Garde en van de plaatselijke politie zijn in paraatheid gebracht voor een kracht meting met het blanke bevolkingsdeel. De negen negerkinderen, die don derdag op de eerste schooldag door leden van de nationale garde met de bajonet op het geweer van huis naar school waren gebracht, zijn gisteren weggebleven, uit vrees voor vergel dingsmaatregelen tegen hun vaders. Een functionaris van een kolenmijn nabij Sturgis zou de vaders van enke le van de leerlingen bij zich hebben geroepen en hun te verstaan hebben gegeven, dat zij zouden worden ont slagen, indien hun kinderen de school zouden blijven bezoeken. De kinderen bleven weg en dus ston den de drie tanks gisteren een beetje overbodig op het schoolplein, evenals twintig politieauto's, die bumber aan bumper in de straat van de school ston den opgeste Militairen met machine geweren hadden een cordon rond het schoolgebou' r gevormd en zelfs in de gangen en klassen werd gepatrouilleerd door met karabijnen uitgeruste soldaten. Van de blanke leerlingen waren er gis teren slechtongeveer vijfendertig aan wezig. Het merendeel was uit protest tegen de toelating van negerleerlingen weggebleven. Voor het gebouw had zich een menigte van naar schatting vijfhon derd blanken verzameld. Een demon strant werd gearresteerd. Te Clinton in de staat Tennessee, waar de nationale garde in het vorige week einde de orde heeft hersteld, is een hulp politiekorps opgericht om aan alle even tualiteiten het hoofd te kunnen bieden als de nationale garde zal zijn terug getrokken. Verscheidene ouders te Clinton heb ben verklaard hun kinderen niet naar de gemengde school te durven zenden uit vrees voor wraak van de negerha ters. Men had hen bedreigd met het opblazen van hun huis als zij hun kin deren naar school zouden zenden. Het bestuur van de Nederlandse ver eniging van kaasexporteurs heeft be sloten mede te werken tot het benoemen van een bestuurslid van het produkt- schap voor zuivel. Deze benoeming moet in overeenstemming met de ver eniging van groothandelaren in boter en de vereniging van groothandelaren in melkprodukten geschieden. Aange zien deze organisaties evenmin als F.N.Z. en V.U.Z.H. bestuursleden wil len benoemen, zullen de kaasexporteurs I hun recht niet kunnen uitoefenen. (Nadruk verboden) „Nee." „Hoe kan een mens zo vergeetachtig zijn!" Op dit ogenblik ging er een heer door de gang. Een heer, met een witte baard en een donkere bril. HU keek in de coupé en liep langzaam verder. Juffrouw Trubner vroeg; „Kent u die heer?" „Neen," antwoordde de heer Struve, „maar ik heb zo'n voorgevoel, dat de gewaardeerde kennis making spoedig zal plaats vinden." En hU kreeg gelük. Toen hU op de veerpont tussen de eilanden See- land en Laaland de coupé verliet om een beetje be weging te nemen, ontmoette hü die heer opnieuw. Deze bleef juist voor een van de passagiers staan en vroeg om vuur. Een wantrouwig mens moest het opvallen, dat de man die hem zijn sigaret toestak, de wit-gebaarde iets toefluisterde. Opmerkingen tus sen vreemden worden gewoonlük niet gefluisterd. De oude heer ging verder. Rudi Struve slenterde achter hem aan. De oude heer nam de coupé-vensters op. Struve volgde zün blikken en merkte daarbU een man op, die uit een coupé derde klas naar buiten keek en een oog dichtkneep toen de oude heer voor- bUkwam. En deze man had onder het oog dat hü dicht kneep een opvallend rode neus. Die neus kwam Struve bekend voor. Hü liep naar de reling en keek vüf minuten naar de Oostzee, de zilvermeeuwen en de boeien, die de vaargeul aangaven... Daarna draaide hij zich om en sloeg het venster van de coupé derde klas gade, dat het hem blükbaar had gedaan. Naast de man met de rode neus ontdekte hü de kleine man met de omhooggeschoven oren. En ook de derde, die hü voor de Amalienborg had ge zien. Een tegenover hen, louter tussen boeventro nies, zat de goedmoedige, reusachtige loden toerist, die met Irene Trubner in d'Angleterre had gezeten. Rudi Struve begreep deze groepering niet. Wat had die atletische, rechtschapen kerel tussen zoveel boe ven te maken! Ol was hü soms helemaal geen rechtschapen kerel! Struve ving ten spoedigste de terugtocht aan. In een versneld tempo ging hü naar zün coupé. Het was te hopen dat er gedurende zün afwezigheid geen verrassingen waren gebeurd. Hü sprong de wagontreden op en rende door de gang. Vlak voor zün compartiment remde hü en dwong zich tot kalm lopen. Juffrouw Trubner zat nog op haar plaats en peins de. HU ging in zün hoek zitten. Ze wendde hem haar gezicht toe en hief plotse ling de blik, boven zün hoofd uit. Hü volgde haar ogen en bekeek het bagagenet. Neen, de koffer was er nog. Zü glimlachte en vroeg: „Speelt u brieven besteller met uzelf?" Hü begreep niet wat zü bedoelde. „KUk maar eens naar uw hoed," zei ze. Hü nam hem af. In het lint van zün hoed stak een enveloppe. „Merkwaardig," meende hü, nam de brief en opende hem. Op het blad papier stond, geschreven in bloklet- ters: WIE ZICH IN GEVAAR BEGEEFT GAAT ER IN TEN ONDER! Hü vouwde het blad op, stak het in zün jaszak en fronste zün wenkbrauwen. „Iets onaangenaams?" vroeg ze. „Ach wat," zei hü en deed zün best onschuldig te glimlachen. „Een grapje van een oude kennis." Men was Gjedser reeds lang voorbij. De douane- en pas-controle had reeds aan het be gin van dit traject plaats gevonden. De boot en de spoorwegwagons binnenin zün buik zwommen in de Oostzee en de Deense kust verbleekte. Slager Kulz stond op en greep naar zün koffer. „Waar wilt u heen?" vroeg Storm. „Naar de eetzaal. Ik heb honger. Gaat u mee, mijnheer Storm? Ik trakteer op een borrel!" Kulz lachte vaderlük. ,,U moet nog een ogenblik geduld hebben, müne heren," zei een der reizigers. „De scheepsdouane is er nog niet geweest." „Wat is dat?" riep Storm en deed zeer verbaasd. „Maar we hebben de douane toch al gehad!" zei Kulz. „Op dit traject wordt nog eens gecontroleerd," zei de goed ingelichte passagier. „Dat begrijp ik niet," zei Kulz. „Op de heenreis gebeurde dat niet." „Bent u over het Duitse traject gekomen?" vroeg een andere reiziger. „Ja, over het Duitse." „Daar heb je 't al," zei de goed ingelichte. „En nu rüden wij op het Deense, daar gaat men grondi ger te werk." „Die verdomde bureaucraten," bromde Philipp Achtel. „Dubbele boekhouding," zei een andere reiziger ironisch. „Wel, mü is 't goed," zei Kulz en ging gelaten op zün groene broek zitten. „Afwachten en geduld hebben." De heer Achtel nam zün koffer uit het net, zette hem op de bank en opende hem. ,,'t Is te hopen dat het vlug gaat, ik heb dorst." Mynheer Karsten keek uit het venster en zei na een tüdje: „Daar komt iemand aan in uniform, dat zal de bewuste wel zün." De coupé-deur ging open, een man steeg in. Hü droeg een blauwe marinepet met gouden rand en een wijde cape. Hü salueerde en hield lange verkla ringen in een vreemde taal. Philipp Achtel antwoordde hem, schudde het hoofd en wees uitnodigend op zün koffer. De douane-ambtenaar woelde er wat in rond, trok een tamelük boos gezicht en salueerde nogmaals. Thans openden de andere reizigers hun koffers en tassen. De geüniformde deed zijn plicht. „Hebt u soms chocolade of sigaretten gesmok keld?" vroeg Storm fluisterend. (Wordt vervolgd) De grammofoonplatenmaatschappijen hebben zich aan de barre zomer aangepast. Als het geen weer is om op vakantie te gaan, dan brengen de zwarte schijven de vakantie wel bij u thuis. Twee bijzonder mooie platen van het merk Polydor kunnen dan van harte worden aanbevolen, n.l. de 33 centimeter brede LP nr. 46024, die „Holiday in the Alps" heet en de andere langspeler, ook al zo'n knaap, welke „Holliday in Latin America" werd gedoopt en te be stellen is onder nummer 46016. Twee platen boordevol volksmelo dieën en landswijsjes met hun eigen nationale toonkleuren en rit mische patronen, de Alpenmuziek romantisch, vrolijk en levenslustig, doorklingeld met bellen en doorvoed met pittige hoempapa, de La tijns-Amerikaanse muziek dromerig en melancholisch en dan weer doortinteld van zuidelijke warmbloedigheid en frisse levensdrift, aangezet door het onstuimige ritme van raspen en kalebassen. Het zou heus te ver voeren de niet minder dan tien nummers per plaat afzonderlijk te bespreken. We beperken ons met te zeggen, dqt de repertoires op de afzonderlijke platen welgekozen zijn gevarieerd, zodat men met plezier de hele, bijkans drie kwartier durende plaat laat afdraaien - dat er door de medewerkende orkesten en ensembles met vreugde, met zorg en met vaardigheid en niet in de laatste plaats met vakkundigheid wordt gemusiceerd en dat tenslotte de weer gave van de platen uitstekend is. De Alpenplaat vermeldt Rudi Knabl en Alfons Bauer met hun orkesten, de „Munich Brass Band", de „Brass Band" van Hanns Steinkopf en The Alpenlander; de La tijns-Amerikaanse plaat het „Orchestre typique" van Marcel Feijoo, de band van Max Greger en.de ensembles van Horst Wende en Ro berto del Gado. Zy tenslotte nog medegedeeld, dat ook van deze pla ten de hoezen weer een lust voor het oog zijn. Ook deze week zijn er weer 45- toerenplaatjes bij de vleet. „Franz Lang singt und jodelt" via het Philipsplaatje 423179 PE zijn longen bijkans leeg. Hij wordt by dat viertal nummers (Wenn ich ver- liebt bin muss ich jodeln, Die Jodel- braut, Aa suber's Dirndl und a fescher Bua en Jodeln ist modern) begeleid door de kapel van Thomas Wendlinger, welke uit de blaas instrumenten een vrolijk en pittig muziekje weet te puren. Met zijn sympathieke stem galmt Franz daar- by zyn charmante bergenliedjes. A-, Het romantisch getinte orkest van Ray Martin, dat een fijn besnaarde vioolbezetting heeft en een ferme kopersectie, speelt met smaak en met zorg de vlugge foxtrot „Dancing Bells', het zigeunernum mer „Gipsy Fiddler", de Engelse wals „Muriella" en de vlugge wals „At last, at last". Goede, min of meer filmische muziek, doch zonder hin derende zoetigheden. De nummers zijn uitgebracht op het Nixa-plaatje NEP 24005. Yan de beroemde Ferko String Band, 72 man sterk en al ja ren achtereen eerste-prüs-win- nares bü de Nieuwjaarsdagparade in Philadelphia, zün op de 45 toe ren Londonplaat nr. F. 1052 een vier tal marsnummers opgenomen t.w. Alabama jubilee, Golden slippers, Ma, she's making eyes at me en Happy days are here again. Forse en fiere snarenmuziek, al dan niet vergezeld van enthousiaste mannen- zang, het geheel in de big-band- showstül. Het spüt ons voor Johnny Ray, maar hü is de minste van de vier op het 45 toeren Philips plaatje 429056 BE, al was het alleen maar om de ziekelyk-zwoele ma nier, waarop hü „Such a night" zingt. Typisch een song, die voor Johnnie is gemaakt, weshalve de no dige concessies zyn gedaan aan diens scheefgegroeide emotionaliteit, die alle kanten uitberst, wanneer hü zijn mond open doet. De muzikale begeleiding op zich wel knap ge arrangeerd is aan het zinnelyke Johnny gedoe aangepast. De twee de man van „De Grote Vier" is Frankie Laine, die zyn passie ten minste nog min of meer weet te be heersen. Frankie blüft intussen boei en om zün enorm, zelfverzekerd stemgeluid. Hü zingt „Cool water" en zo hartstochtelijk, dat je er dorst van zou krügen. De lieve Doris Day spreekt tot de sterren in een „sweet" liedje, dat dus „I speak to the stars" heet, terwül Rosemary Clooney zich tenslotte vanuit de jun gle laat horen in „A bunch of bana nas". José Ferrer assisteert haar daarbü. De orkestmuziek o.a. die van Ray Heindorf en Paul Weston is goed verzorgd. Jazz, red hot and cool" Is de naam van de allernieuwste Ame rikaanse lipstick, mitsgaders van de 33 toeren langspeelplaat (groot formaat) nr. B 07107 L van het merk Philips, gewüd als deze kolossale schijf is aan het kwartet van Dave Brubeck met zün beken de bezetting: Dave achter de vleu gel, Paul Desmond (dit keer de op de voorgrond tredende instrumenta list) op zijn alt-saxofoon, Bot Bates aan de bas en Joe Dodge aan de drums. Dave Brubecks kwartet zoekt het in de moderne jazz, de jazz, die ontmoetingen voorstaat met de Europese toonkunst. Die ont moetingen komen tot uitdrukking in het lünenspel van de melodieën, in de vorming van de harmonieën en de plaatsing van de akkoorden. Het ritme is ook aan deze moderne jazz essentieel gebleven; ofschoon het zich verregaand heeft losgemaakt van het negroïde idioom en op het tweede plan is getreden. Het ritme is het patroon geworden, waarin de melodie, en alle variaties en impro visaties daarop, geweven worden. Wat dat weven betreft, schept het kwartet van Dave Brubeck verras sende figuren in vaak wondere kleu ren met subtiele neventintjes. Zün musiceerspel getuigt niet zelden van een interessante muzikale begaafd heid, van gevoel voor muzikale zui verheid en sfeerwerking en bovenal van een intense vreugde om het spe len. Het is de moeite waard deze „blanke" cultivering van de oor spronkelijke negerjazz met belang stelling te beluisteren. De nummers zün: Lover; Little girl blue; Fare thee well, Annabelle; Sometimes m happy; The Duke; Indiana en Love walked in. Weergave van de plaat laat niets te wensen over. Yan de jongste 78 toerenplaten noemen we dan vooreerst het Amerikaanse visitekaartje van „Rita Reys", met name de Philips- plaat P. 17633 H, waarin twee num mers van onze vaderlandse jazzvo- caliste zün gegroefd, die tijdens haar tournee in Amerika, te New York, Bal k Clochemerle" op de 45 toeren Telefunkenplaat UX 4679, laat een viertal bekoor- lüke nummers horen, gespeeld door het Balchampêtre-orkest van Benta- berry. Genoeglüke en intieme dorps muziek, maar uitgevoerd met Fran se goedmoedige geestigheid. Het zün „El Coreo" en „Peche Mignon", twee parmantige polka-marsen, de galopperende mazurka „La Bassi nette" en een kleurrüke Schotse dans „Henriette". Een charmant plaatje, gevat in een ondeugend maar kostelük hoesje. RITA REYS worden opgenomen en waarbij zij mu zikaal werd omlüst door „The Jazz Messengers". „You'd be so nice to come home" en „Taking a chance on love" heten de nummers, waar van de teksten, die als zodanig wat meer zeggen dan het gebruikelyke weinig-of-niets, door de allengs meer volwassen en soepeler en meer zelf verzekerde instrumentaal gevoerde stem en intonatie van onze Rita, een boeiend-suggestieve gestalte hebben gekregen. Op de 78 toerenplaat Telefunken AH 187 zingt het radio kinder koor „Jacob Hamel o.l.v. Her man Broekhuizen, met instrumentale begeleiding o.l.v. Pierre Biersma „in de kring" van „schipper mag ik over varen" van „Jan Huygen in de ton", van „Opa Bakkebaar" en zo verder, een dozün vaderlandse volksliedjes m totaal. Een fris en vrolyk plaatje, dat op school even goed te gebruiken is als in de huiskamer. e zanger Claude Robin blijft voor de platenfabrikanten een dankbare leverancier; terecht want zün natuurly'ke, ongekunstelde en sympathieke stem mag worden gehoord. Men kan deze beluisteren via de 78 toeren Victory-plaat nr. 11058 in „Tango d'Italie" en in „Lo la" en op de 78 toerenplaat 11059 van hetzelfde merk in „Arrivederci Roma" en in „Domani". We hebben, met name wat betreft de eerstge noemde plaat, van het Victory-or- kest wel eens betere muziek gehoord. „Marja, oh Marja" Nog eens „Vier Grote", al eer der op 78 toerenschüven ver schenen en nu samengevoegd op een 45 toerenplaatje (Philips 422 094 PE). Achtereenvolgens: De „Malle vent ja", Tobi Rix' parodie op de stijl van het Trio Los Para- quayos, Black and White met het orkest van Pierre Wünobel met „Marja oh marja" (Blyft een gezel lig stukje muziek en zang); de Drie kleine kleuters die met „De jonkers en de joffers" de „Trappelzak-boo- gie" opvoeren en tenslotte Max van Praag, die samen met een niet ge noemde vocaliste, zün hart uitstort in (het niet eens zo verschrikkelük zemelende nummer) „Ik verlang steeds naar morgen". Een uitstekend instrumentaal num mer, dat „Bayon de Don Juan" heet en een dito zang nummer, dat „Una Aventura Mas" tot titel heeft beide Latijnsameri kaans van melodie en ritme levert het Trio Los Indios, een nieuw en semble aan het Trio-firmament, een büzonder Trio daarbü, want het telt blükbaar vier leden, t.w. Juan Al fonso, Chinita Montiel, Julio Jare en Digno Garcia. Er wordt vakkundig en met bezieling omgegaan met de snareninstrumenten en er wordt met gloed en met fyn gevoel voor nuan ceringen gezongen. Aanbevolen plaat je. (Philips 78 toeren PH 19310) FRÉDÉRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9