ti Eeuwfeest parochiekerk O very een ISCHEEPJESWOL Plechtige viering in uitbundig versierde kerkgebouw SCHEEPJES Oubaas J. Smit onderscheiden met gouden Jacobsstaf Haarlem wil hotel Funckler kopen, maar niet exploiteren KAAN Cronjéstr. 129 Congres „St-Reinoldus vanmorgen begonnen f/t mm Toespraak Jïigr. J. P. Huibers Mr. F. Vorstman Ridder Gregorius Brand aan de Waarderweg Bijzondere plechtigheid in 't Stoofke" Kooplustigen afgeschrikt door hoge verbouwingskosten Pius X~beeld in Oud-Schoten Pater E. Spruyt 12Vi jaar priester '4. J. G. MARTIN ZN. A ff, y y J De pontificale koogmis, gistermorgen opgedragen door mgr. J. P Huibers bisschop van Haarlem in de stampvolle parochiekerk vKn Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen, mag ^et recht het hoogtepunt genoemd worden in de plechtigheden ter herdenking van de inwijding van dit Godshuis op 24 september '856 door mgr. F. J. van Vree eerste bisschop van Haarlem na het herstel der kerkelijke hiërarchie in ons land. Met dit eeuwfeest leefde heel de Overveense parochie mee, die steeds voor de thans honderdjarige parochiekerk veel liefde en offergezindheid aan de ^ag heeft gelegd, getuige reeds de rijke kerksieraden, die in de afgelopen eeuw bij verschillende gelegenheden geschonken zijn door Parochianen. Ook thans heeft katholiek Overveen zich niet onbe tuigd gelaten. Als een „teken des tijds" brandt sinds vorige week donderdagavond - toen een door rector S. J. de Bot geleid triduum, Voorafgegaan aan de eeuwfeestviering - werd geopend, een groene 'ïeon-verlichting rond het torenkruis van de Overveense kerk. De Pieuwe geluidsinstallatie in de kerk, een ander geschenk van de Parochianen, werd eveneens toen in gebruik genomen. Als derde feestgeschenk schonk de parochie nieuwe paramenten, die gisteren Voor de eerste maal dienst deden tijdens de pontificale hoogmis Van mgr. Huibers en 's avonds tijdens het solemneel sluitingslof van de plechtigheden, waarbij mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, agens was. Jaarlem t ^Urgerlijke Stand Haarlem eertï~'j' zn' M- Pontificale Hoogmis Sluitingslof Ketel met bitumen begon vlam te vatten DUITSER UIT ZEE GERED Restaurant 't Dansseizoen begint 8 oktober...! DANS-AC ADEMIE DANS-ACADEMIE Schagchelstr. 29 martin Telef. 10806 Inbraak in Bentveld DE EXPOSITIE IN DE VISHAL Goede exploitatie Veertig jaar koorzanger De heer J. Stolwijk gehuldigd AFSCHEID ZUSTER M. SIMONA Drie installaties Zaterdag en zondag feestelijk gevierd HEEMSTEDb. Bejaardentehuis „De Olijftak" in gebruik genomen Instuifseizoen in Heemstede geopend K.R.O .-dansconcours Beurs van Amsterdam «"il •53.1s uf v' efl aC\ y *s de Overveense parochiekerk op zichzelf reeds door zfjn hooggerichte, neo-gothische vormen een fier •^°nument niet alleen van de een ®euw terug nog ontluikende katholieke ^nancipatie-gedachte, maar wellicht "leer nog van de materiële welvaart de offerzin van de toenmalige pa rochianen de strakke, ranke schoon- neid van dit bedehuis werd gisteren nog geaccentueerd door een bloemversie- ing, die terecht feeëriek genoemd mag orden. Tal van toeven rose gladiolen ferden de pilaren en gewelven van de Kerk. Prachtig kleurde het zacht-rose *n groen van de bloemen bij de blanke Advertentie Ovi ermorgen 19 sept, in Ie show. middags 2 uur 15 2e show; savonds 8 uur van breimodellen GEM. CONCERTGEB. Kaarten aan de zaal. VlLMS 'NEMA PALACE: De Hofnar, a. 1.. 2. 4.15, jJ en 9.15. KANS HALS: Liefde die duur betaald Jjordt, str. volw., 2.30, 7 en 9.15. K^i..avond één voorst, om acht uur. „"O: Marcelino, brood en wijn, aL, 2, HM5, 7 en 9.15. jXOR: Verboden vrouwen, volw., 2, At?-15- att: 7 en NËRVA: ma. en di. 8.15: Merijntje Gij- ï®n's jeugd, 14 jaar. bJjd. 8.15 Havenkwartier, str. volw. '■••BRANDT: De man in het donkergrijze 18 jaar, a. 1., 2.15, Kovkft 2' 415' 7 en 91S' ,-JYDe schrik van Arizona, StïIÏ: 7 en 9.15. „"OIO: It is wonderful life, en 9.15. Staa, Maandag 17 september «n, ^schouwburg: Max Tailleur met mop- Uu^edjes en een praatje uit de doofpot; Cn"1® Kerk: Orgelconcert van 2021 u. Sol Cf'bouwZomerconcert N. Ph. O. Marinus Flipse, piano, 8.15. Dinsdag 18 september B°ehmeï.Wdr: A' J- van Elst en M- K' Gebor»'„ J'„van Sleen en M. Buis. ~-Tanam.fi' M- H. H. G. van Koolbergen E \T S - J. J. ter HorstWibbelink, 't)Lagerweifn«nbal-Dirks' 2" A' J' M' 'Kutten Jjpegervorst, z.; A. Faas W, Z.; J~n- z A D A. van ttijnvan oe kui d.; A. Schaaf.. L. Backhuijsvan Rijnvan de Kui- tinten van het kerkinterieur. Vooral des avonds kwam deze sublieme kleuren pracht, toen de koperen kaarsenluch ters hun stemmig licht verspreidden, bijzonder mooi tot zijn recht. Het uit bundigst was deze bloemversiering wei aan het hoofdaltaar, waar de hoge stij len schuil gingen onder de rose gladio len, die daar een fraaie omlijsting vorm den van het beeld van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen, thans pa trones van katholiek Overveen. Voor deze bloemrijke feesttooi waren vier duizend gladiolen gratis beschikbaar gesteld door de firma P. Bijvoet en Co in Overveen. Om negen uur schreed mgr. Huibers, vergezeld van zijn secretaris, J. P. J. Solleveld, langs een erehaag van stram in de houding staande parochiële ver kenners de kerk binnen, waar naar schatting ruim negenhonderd gelovigen deze pontificale Hoogmis bijwoonden. Pastoor J. Th. van Galen, van de hon derdjarige parochiekerk, was presbyter assistens bij dit feestelijk dankoffer, bij het opdragen waarvan mgr. Huibers voorts werd geassisteerd door de pas toors van de Overveen omringende pa rochies. Troon lakens voor de bisschop waren de pastoors P. van Diepen, van de St. Agatha in Zandvoort, en dr. A. A. Olierook van de Bloemendaalse Drie- vuldigheidskerk. Pastoor G. P. A. Al- kemade, van St. Antonius van Padua in Aerdenhout was diaken en pater dr. M. van StraatP" O.E.S.A., rector van het binnen de Overveense parochie ge legen Triniteitslyceum fungeerde als subdiaken. Ceremoniarius was secreta ris J. P- J. Solleveld. Op het priester koor had voorts plaatsgenomen emeri tus-pastoor J. F. van der Meer, oudste priester van het Haarlemse diocees. ,,Op dit jubelend eeuwgetij van de con secratie uwer kerk, toegewijd aan de Onbevlekte Maagd, is de jubel groot in deze feestelijk versierde kerk en zijn wij allen vervuid van diepe dankbaarheid voor het vele goede, dat God ons door Zijn Kerk schenkt en geschonken heeft". Deze woorden sprak mgr. Huibers aan het begin van zfjn feestpredicatie, die uitging van het „unum corpus et unus spiritus" één lichaam en één geest ontleend aan het epistel van de 17e zon- da„ na Pinksteren. Het kerkgebouw is een plaats, waar God op bijzondere wij ze bij de mensen woont, die allen door Hem geroepen zijn met één en hetzelfde vooruitzicht en elkaar in alle nederig heid en met geduld en zachtmoedigheid moeten liefhebben. „Hier hebben Uw voorouders honderd jaar terug een prachtig Godshuis mo gen bouwen", aldus de bisschop, die sprekende van de geschiedenis van de jubilerende kerk er op wees, dat alle herders van Overveen een hoge ouder dom bereikt hebben. „Wat ben ik ge lukkig thans te kunnen zeggen, dat gij zulk een schone en goede parochie zift, waar een stichtend voorbeeld van uit gaat", aldus mgr. Huibers, die ook alle overleden priesters en parochianen van Overveen herdacht, die zich in de hemel jubelend scharen rond Maria Onbevlekt Ontvangen in de feestvreugde. „Mogen wij in de komende eeuwen zijn voor het nageslacht, wat het voorgeslacht voor ons geweest is", zo besloot mgr. Hui bers. Talrijke gelovigen ontvingen uit han den van hun bisschop tijdens deze pon tificale hoomis de H. Communie. Pas' Mgr. J. P. Huibers onder grote belang stelling op weg naar de parochiekerk te Overveen, waar gisteren het eeuw feest van de kerk plechtig werd gevierd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, deelde gisteren tijdens een feestelijk ontbijt in de pastorie na af loop van de pontificale hoogmis door hem in de honderjarig gewor den Overveense parochiekerk opgedra gen, mede dat mr. F. Vorstman, oud ste kerkmeester van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvan gen door de Paus onderscheiden is met de ridderorde van St. Gregorius de Grote. De bisschop prees het vele goede, dat mr. Vorstman in de loop der ja ren heeft verricht, niet alleen als se cretaris van het Overveense kerkbe stuur, maar ook als voorzitter van Geloof en Wetenschap. „U hebt U op onschatbare wijze verdienstelijk ge maakt voor het katholieke culturele leven in Haarlem en omgeving", al dus mgr. Huibers, die daarop mede deelde, dat de Paus goedgunstig be schikt heeft op het verzoek de ver diensten van mr. Vorstman te erken nen met de verlening van het ridder schap in de Orde van St. Gregorius de Grote. Mevr. Th. Vorstman-Coelen, wier werk als secretaresse van Ge loof en Wetenschap mede betrokken werd in de waarderende woorden van mgr. Huibers, speldde op verzoek van de bisschop haar echtgenoot de hoge pauselijke onderscheiding op. voorwaarden tegenwoordig geweest was een volle aflaat ontving. Aan het orgel begeleid door de Haar lemse stadsorganist Albert de Klerk zong het parochiële jongens- en man nenkoor, gedirigeerd door Jan Mul, de „Missa Eucharistica" van don Lorenzo Perosi. De volkszang van de gelovigen werd vanaf de kansel gedirigeerd door kapelaan H. M. van Wel. Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, was 's avonds om hal- acht agens bij het solemnele sluitingslof, waarbij assisten tie verleenden de Overveense kapelaans H. M. van Wel en P. W. van Leeuwen. Rector S. J. de Bot hield de slotpre- dicatie van het door hem geleide feest- triduum, dat als onderwerp had de H.Eucharistie als middelpunt van de godsdienstige viering in de kerk. Tijdens dit sluitingslof werd een plechtig Te Deum aangeheven. De verschillende ge zangen werden wederom uitgevoerd door het jongens- en mannenkoor der parochie, gedirigeerd door Jan Mui en aan het orgel begeleid door Albert de Klerk. Op de door Jan Mul getoonzette tekst van de Overveense parochiane Lldwina Diepenbrock werd voorts tij dens dit lof het eeuwfeestlied: „Ver blijdt U" gezongen. Na afloop van de pontificale hoog mis door mgr. Huibers in de Over veense kerk opgedragen, vond in de pastorie een feestelijk ontbijt plaats, waarbij o.m. aangezeten werd door de bisschop en door de geestelijken, die hem bij het opdragen van het H. Mis offer hadden geassisteerd. Na afloop hiervan bood pastoor Van Galen aan mgr. Huibers en aan de leden van het kerkbestuur der honderdjarige kerk een fraaie herdenkingsplaquette in brons aan, gesmeed door de edelsmid Joost van Vlijmen. Aan een zijde van deze plaquette leest men, rond een ge stileerde madonna de Baskische woor den, die de Onbevlekt Ontvangen Maagd in 1854 in Lourdes sprak tot Bernadette: „One soy l'immaeula coun- ceptiou" „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis". Aan d andere zijde staat rond een gestileerde poort de „porta coeli", zinspelend op de paro chiekerk de woorden: „Bij het 100- jarig bestaan van de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Overveen". Gistermorgen omstreeks tien uur is er brand uitgebroken in een kleedlo kaal op het terrein van de voorma lige T. A. F. aan de Waarderweg, waar thans de Haarlemse industrie- en handelsmaatschppij Meuwissen is ge vestigd. Ten gevolge van kortsluiting is er brand ontstaan, waardoor een gedeelte van het houten pafond, dat met zachtboard bekleed was, verloren is gegaan. Onmiddellijk naast het kleedlokaal be vindt zich de ketelafdeling van de on derneming, waarin de ketels staan met bitumen, die tot 160 graden Celsius verhit worden. In de tussenmuur be vond zich een marinekabel voor de verlichting. Gebleken is, dat deze ka bel over een afstand van ongeveer 30 centimeter defect was. Omstreeks tien uur bemerkte een dragline-machinist die 25 meter verderop in een woonwa gen woont, de brand. De man waar schuwde de bedrijfsleider van de on derneming, alsook de brandweer. De bedrijfsleider begon met schuimblusap- paraten de bitumen te doven, die reeds vlam begonnen te vatten. Later hielp ook de brandweer met schuimblusap- paraten. Gistermiddag omstreeks half één is de achttienjarige Duitser H. O. met zijn opvouwbare kano voor de kust te Zandvoort in moeilijkheden gekomen. Hij trachtte zwemmend de kust te be reiken, maar daar was hij reeds door verschillende badgasten opgemerkt. Vier strandbezoekers begaven zich te water en slaagden erin de Duitser, die zich ongeveer 200 meter uit de kust bevond, op het strand te brengen. Ook de kano kon in veiligheid worden ge bracht. De jongeman raakte echter zjjn kleren en zijn papieren kwijt. Een bezondere gebeurtenis drukte zondagmorgen zijn stempel op de bij eenkomst van leidsters en leiders van de katholieke verkenners die werd ge houden in ,,'t Stoofke". Daar werd de gouden Jacobstaf, een der hoge onder scheidingen in padvinderskringen, uit gereikt aan de onlangs afgetreden as sistent-districtscommissaris voor voor trekkers, oubaas J. A. Smit. Oubaas Smit is nu echter nog steeds assistent districtscommissaris voor algemene za ken en penningmeester van het district Haarlem, alsmede penningmeester van de interdiocesane staf in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. In het district Haarlem van de verkenners van de ka tholieke jeugdbeweging is oubaas Smit de tweede Jacobstafdrager geworden. De eerste Jacobstaf werd ruim een jaar geleden uitgereikt bij het zilveren ju bileum van de V.K.J.B. aan districts commissaris, hopman B. Nooy. Als waarnemer voor de hoofdcommis saris mr. F. B. I. M. Janssens, was de hoofdkwartiercommissaris voor voor trekkers, oubaas N. G. Koelink, naar Haarlem gekomen om in het bijzijn van een tachtigtal leidsters en leiders de gouden Jacobstaf aan oubaas Smit uit te reiken. Oubaas Koelink memoreerde de loopbaan van de onderscheiden pad vindersleider. Hij maakte zich zeer ver dienstelijk en het was opvallend hoe oubaas Smit in moeilijke omstandigheden steeds de juiste toon wist te vinden. De diocesaan commissaris, mr. J. Th. M. van der Vaart, geen onbekende in het Haarlemse district, verheugde zich, dat oubaas Smit voor zijn vele en be langrijke diensten aan de padvinders beweging deze onderscheiding mocht ontvangen en spreker had het voorstel tot deze onderscheiding dan ook graag ondersteund. Hopman B. Nooy, districts commissaris in Haarlem voor de VKJB. overhandigde aan mevrouw Smit een bloemenhulde. „Als alle leiders in ons B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld het Grand Ho tel Funckler en het daarnaast gelegen pand aan de Kruisstraat inclusiel de hotelinventaris en het recht om de naam „Hotel Funckler" te mogen blij ven voeren, aan te kopen voor 202.500. Het College deelt de raad daarbij mede, dat het niet in zijn voornemen ligt om de gemeente als exploitant van het ho tel te laten fungeren, maar om het be drijf na modernisering door te verko pen. Tot nu toe is men er echter nog niet in geslaagd een nieuwe eigenaar te Interesseren. De financiering van de aankoop en de vrij kostbare verbouwing vormen blijkbaar het grote struikelblok, waardoor alle onderhandelingen tot dus ver mislukt zijn. In de memorie van toelichting op het raadsvoorstel delen B. en W. mede dat sedert de oorlog reeds vijf hotels in Haarlem zjjn opgeheven, terwijl op het ogenblik hotel Royal aan het Stations plein voor geruime tijd niet beschikbaar is voor het logeren van hotelgasten. Zo als men weet is de hotelruimte van Royal" aan het ministerie van Maat schappelijk Werk verhuurd voor de huis vesting van gerepatrieerden. Toen eni ge tijd geleden de N.V. Hotelmaatschap pij en Wijnhandel „Hotel Funckler" het plan opvatte om het Grand-Hotel Funckler aan de Kruisstraat van de hand te doen, hebben B. en W. beslo ten te voorkomen dat ook deze hotel ruimte voor Haarlem verloren zou gaan. Het College heeft ter plaatse een on derzoek laten instellen en is tot de con clusie gekomen, dat niet gestreefd moet worden naar uitbreiding van de huidige capaciteit, maar dat kwalitatieve ver betering van de thans aanwezige hotel ruimte dient te worden overwogen. Wel ke hotelcapaciteit voor Haarlem het meest wenselijk is, kan moeilijk nauw keurig worden aangegeven, aangezien men niet precies weet welke wisselwer king er bestaat tussen kwaliteit en kwantiteit van de aangeboden hotel ruimte en welke vraag er bestaat naar hotelruimte in een stad als Haarlem, die een onderdeel vormt van de agglo meratie Amsterdam-Kennemerland. Aangezien echter het dagbezoek in Haarlem van veel overwegender belang is dan het nachtbezoek, hebben B. en W. overwogen om de exploitatie te be vorderen, bij het hotel, van een kwa liteitsrestaurant, dat het dagbezoek aan Haarlem zou kunnen stimuleren. Trou wens ook een kwalitatief hoogstaand hotel zou wellicht een gunstige invloed kunnen hebben op de ontwikkeling van de overige hotels hier ter stede. Toen de mogelijkheid zich voordeed om door aankoop hotel Funckler voor Haarlem te behouden, hebben B. en W. gemeend deze kans niet verloren te mogen laten gaan. Op advies van de commissies van openbare werken, financiën en economische aangelegen heden, hebben B. en W. zich boven- Advertentie "G Tlmmer-BreetTd.; bi2Vvrle<len- w~ran Gansewinkel, d. £'echt van a. Bastiaanse, 53 j., Gils- toor Van Galen las aan het einde van T' 75 J-. PriTstelstraat; s' Jonker—Bak- dit H.Offer de bulla voor, volgens welke sessestraat. ieder, die hierbij onder de gebruikelijke Advi Advertentie (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijving voor R.K. dagelijks II12 uur s 1417 uur 1921 uur Toen de familie B. in de nacht van zaterdag op zondag terugkeerde naar haar woning aan de Duindoornlaan te Bentveld onder Zandvoort, bemerkte zij, dat inbrekers van haar afwezigheid gebruik hadden gemaakt om het huls aan een onderzoek te onderwerpen. Zii bleken via een raampje aan de achter zijde van het huis de woning binnenge drongen te zijn en het hele huis over hoop te hebben gehaald. Er worden verschillende gouden sieraden vermist, alsmede een geldkistje inhoudende on geveer 1000,-. Naar ons wordt medegedeeld, zal de expositie in de Vishal deze week ook woensdag- en vrijdagavond van half acht tot tien uur te bezichtigen zijn. Men wil daarmede aan de wens van velen tegemoet komen om in de avond uren de tentoonstelling te bezoeken, daar men overdag daartoe geen gele genheid heeft. dien gericht op het doorverkopen van het hotel aan een nieuwe exploitant, zodat niet de gemeente zelf als eige naar of exploitant zou optreden. Naar het oordeel van het College zou de ge meente daarbij zelf enig verlies mo gen nemen wegens de grote belangen die er voor Haarlem mee gemoeid zijn. Het risico voor de gemeente zou echter beperkt en overzichtelijk moe ten blijven. De moeilijkheid is echter, dat de ver bouwing en inrichting aanzienlijke be dragen zouden gaan kosten, .terwijl de gemeente er nog steeds niet in geslaagd is een nieuwe eigenaar te vinden. Ver schillende geïnteresseerden met een uitstekende reputatie in het hotelbedrijf hebben verklaard een goede exploitatie voor mogelijk te houden. De financiële regeling in verband met de aankoop en de verbouwing bleek echter het grote struikelblok. Niettemin vinden B. en W., dat bevorderd dient te woredn dat een moderner exploitatie in de toe komst mogelijk wordt en dat verhinderd dient te worden dat hotel Funckler voor Haarlem verloren gaat. Daarom wordt aan de raad voorgesteld het hotel als ook het daarnaast gelegen winkelpand met bovenwoning aan te kopen voor 202.500. Gisteren herdacht de heer J. Stol wijk in de parochie van Sint Jan aan de Amsterdamstraat het feit, dat hij veertig jaar koorzanger is. Tot zijn intentie werd de hoogmis opgedragen door pastoor H. W. van Schie, ter in leiding waarvan het vierstemmig Veni Creator van Hubert Cuypers werd ge zongen. Onder de H. Mis werd de vijf stemmige mis „Eduardi Regis" van Perosi gezongen en de plechtigheid werd besloten met het Laudate Do- minum van Martin Hersman. In het parochiehuis was een feeste lijk ontbijt, tijdens hetwelk pastoor van Schie de jubilaris toesprak en hem ho gelijk prees. De pastoor spelde hem de ere-medaille Sancti Gregorii op. Namens de koorleden sprak de heer A. Goossens en hij overhandigde de ju bilaris een polshorloge. Mevrouw Stol wijk werd verrast met een bouquet bloemen. Op geestige wijze sprak de heer Stol wijk een dankwoord, waarbij hij ui teraard vele herinneringen ophaalde. De heer Hersman, directeur van het zangkoor, sprak nog een kort woord en vanwege de Haarlemse Koren- bond kreeg de jubilaris het diploma van de Sint Gregoriusvereniging over handigd. Gedurende 24 jaar heeft zuster M. Simona, een van de eerste leerkrach ten aan de St.-Philomenaschool, sinds deze na de splitsing uitsluitend meis jesschool werd, in de parochie van O L. Vrouw van Zeven Smarten onder wijs gegeven. Daarnaast verzorgde ze sinds enige jaren de lectuurversprei- ding en het schoolsparen, had de lei ding van de bruidjes bij voorkomende plechtigheden in de kerk, ook en vooral bij de eerste H. Communiefees ten. Ook voor de pastorie was ze bij de administratie van het parochiere- gister een onmisbare hulp. Dit alles bijeen, moet het haar niet l'.ht zijn gevallen bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd al deze zorgen te ruilen tegen nieuwe, als verzorgster van de administratie van een meisjespensionaat te Bussum, voor welke taak ze opdracht van haar overste kreeg. Op 1 september is ,ij met haar nieuwe taak begonnen. Toch zal ze nog even in Haarlem weerke ren, om leerlingen, oud-leerlingen, ouders hiervan en verdere bekenden ter afscheid de hand te drukken. De gelegenheid hier. oor zal bestaan op zondag 23 september in de St.-Philo- menaschool des middags van half vier tot half vijf. district dergelijke langdurige functies zouden bekleden in de jeugdbeweging als de onderscheiden oubaas, dan zou er zeker geen leidersgebrek bestaan" zei hopman Nooy. Oubaas Smit is twintig jaar padvin dersleider geweest. Tweeëntwintig jaar geleden kwam hij met de beweging iri contact door eerst als beoordelaar voor een der insignes op te treden en later instructeur voor het insigne te worden. Toen hij daarna gehoor had gegeven aan een verzoek met een verkenners kamp als fouragemeester mee te gaan was het ijs gebroken en toen op hem een beroep werd gedaan, aarzelde ou baas Smit geen ogenblik de leiding van de voortrekkers op zich te nemen, in het district zowel als diocesaan niveau. Onder zijn leiding kwam de William Doylestam van de Chritoforusgroep als eerste stam tot stand in de parochie van St.-Jan in de Amsterdamstraat. Be halve dit uitgebreide werk voor de jeugdbeweging heeft oubaas Smit ook een dienende taak in ander opzicht, zoals bij dat wat men de tegenpool van het jeugdwerk zou kunnen noemen. Hij is bestuurslid van het katholieke bejaardencentrum „Delftweide" aan de Orionweg. Bovendien is oubaas Smit kerkmeester in de parochie van de Heilige Elisabeth en Barbara. Nu oubaas Smit geen commissaris voor voortrek kers meer is, wordt deze functie alleen vervuld door oubaas C. Kramer. Het programma van de bijeenkomst, waar tevens de districts-aalmoezenier rector D. de Wit en de ere-ADC hop man P. Henneman, aanwezig waren, vermeldde nog een tweede plechtigheid. De heren H. P. Kauffman, J. P. van Wietingen en H. J. Westerhoven wer den benoemd tot assistent-districtscom missaris voor clubs en patronaten, een der onderdelen van het werk van de katholieke jeugdbeweging. Hopman Nooy verrichtte de installatie en reikte de volmachten uit. Hij zei, dat de KJB een goede naam heeft en steeds meer belangstelling ondervindt. Er is nog veel te doen en er kan nog veel meer worden gedaan, als er maar ge noeg leiding was. Spreker hoopte daar om, dat zij die zich tot het jeugdwerk voelen aangetrokken en de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt, zich als leidster of leider zouden willen opge ven. Vanmorgen is in Haarlem het jaar congres begonnen van de Nederlandse r.-k. Hanzebond van werkgevers in de woninginrichting en meubileringsbedrij- ven „Sint Reinoldus". Om tien uur arriveerden de deelnemers aan dit twee dagen durende congres uit alle delen van het land op de Grote Markt, waarna in restaurant Brinkmann de begroeting plaats vond. Om half elf trok men naar het stadhuis voor de officiële ontvangst in de Ridderzaal, waar de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, loco-burgemeester A. Angenent de congressisten toesprak. Hjj zei dat het Haarlem veel genoegen deed, dat men na veel beraad en over leg besloten had het congres een keer in de Spaarnestad te organiseren, waar het nuttige met het aangename zeer wel te verenigen is. Dat is de bedoeling van deze grootse samen komst. Het is eigenlijk ook de taak van het vak van meubileren en inrich ten van woningen: nuttig zijn voor de samenleving, een aangename sfeer scheppen in de woningen ten gerieve van de bewoners en tot heil van het gezinsleven. De heer Angenent sprak tot slot de hoop uit dat het verblijf in Haarlem in alle opzichten goed zal zijn. De voorzitter van de bond, de heer P. Hoefsloot, antwoordde op deze be groetingswoorden, dat hij er haast wel zeker van was dat men in de historie- rijke en statige stad Haarlem van veel moois zou kunnen genieten. Zaterdagmiddag is in de Pius X-school in de parochie van de K.H. Petrus en Paulus in Oud-Schoten het beeld ge plaatst van de patroonheilige van de school. Het betrof een voorlopige plaat zing in zoverre, dat er nog enkele voorzieningen moeten worden getrof fen, waarna het beeld zal worden ingewijd, voor welke plechtigheid ver schillende autoriteiten zullen worden uitgenodigd. Het beeld is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Theo Mulder en het is 1 meter hoog. Een der parochianen, de heer Van der Peet, heeft de consol gemaakt. Het beeld heeft een plaats gekregen in de hal van de school. Toen „Jongensstad" en „Romana" kort geleden tot de ontdekking kwamen, dat pater E. Spruyt o.f.m., directeur van de Katholieke Sociale Jeugdzorg in Haar lem, op 19 september twaalf en een half jaar priester zou zijn, besloten ze dit gedenkwaardig feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Er werd een spe ciaal programma samengesteld, dat gis terochtend werd ingezet met een plech tige H. Mis in de versierde kapel aan de Zoetestraat, waarbij de jubilaris geas sisteerd werd door zijn confraters S. Duynstee, Van Noord en C. van Baarle. Het jongenskoor onder leiding van een Broeder uit de Nagtzaamstraat voerde de tweestemmige mis „Ubi Charitas" van Herman Strategier uit. Pater E. Wiegers hield de feestpredi katie, waarin hij de betekenis van het priesterschap belichtte. Tussen vijf en zes uur vulde zich 's middags de ontvangzaal aan de Zoete straat met vele kennissen en vrienden van de jubilaris. Zij maakten van de receptie gebruik om hem van harte ge luk te wensen, hetgeen gepaard ging met verschillende geschenken. Na een plechtig danklof was er een besloten bijeenkomst met een feestelijk tintje in de pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt. Het feest was voor pater Sruyt ove rigens reeds zaterdagavond begonnen. In het gebouw aan de Eemstraat in Haarlem-Noord werd namelijk de jaar lijkse contactavond gehouden voor de leiders en leidsters van de clubhuizen van „Jongensstad" en „Romana". De avond werd hun door de „Sociale Jeugd zorg" aangeboden voor al het werk, dat zij voor de jeugd doen. De verzorging was in handen gegeven van de afdeling Noord en uiteraard werd pater Spruyt in het zonnetje gezet. De adjunct-directeur van de Stichting So ciale Jeugdzorg, de heer H. Foole, sprak bijzonder waarderende woorden en een der leiders van de „Zoetestraat", de heer Jansen bood een geschenk aan, zijn de een apparaat om sigaren droog te houden. Pater Spruyt dankte daarop voor de vele medewerking, die hij mag on dervinden. Het gezelschap genoot voorts van het pantomimegezelschap van Jan Bronk uit Amsterdam, dat aantoonde, dat er ook op dit gebied voor de jeugd iets gedaan kan worden. De algemene bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, heeft woens dag 19 en donderdag 20 september een feestavond belegd in Gebouw Sint Ba- vo. Heemsteeds burgemeester mr. A. G. A. R. Ridder van Rappard was een der vele sprekers bij de opening van het bejaardentehuis „de Olijftak" van de Gallenkampstichting aan de Heem- steedse Dreef, waar dit huis een fraaie afsluiting vormt van de bebou wing aan deze weg. Burgemeester Van Rappard verheugde zich met het ge meentebestuur over het tot stand ko men van het bejaardentehuis, waar zoals hij had opgemerkt niet alleen de eigen doopsgezinden maar ook an dersdenkenden waren toegelaten. Hü memoreerde de vele moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, als het verkrijgen van de nodige vergunningen. Hij bekende dan het gemeentebestuur de Gallenkampstichting die aan 132 per sonen onderdak biedt een goed hart toedraagt. De officiële opening werd verricht door mr. H. Craandijk, voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Van de andere sprekers noemen we de heer E. Lefebre, voorzitter van de stichting, ds. A. J. Snaayer namens de Doopsgezinde kerkeraad, H. Dei- num namens diakenen en directrice me vrouw M. M. Beij-de Vletter. Dank werd onder meer gebracht aan de bouwmeester prof. H. T. Zwiers. De directeur van het departement van Maatschappelijk werk in de provincie Noord-Holland, de heer B. Fels, be hoorde tot de talrijke aanwezigen in de aula, die tevens als eet-, kerk- en recreatiezaal dienst doet. Tachtig tot honderd jongelui vulde gisteravond de grote zaal van restau rant „Groenendaal" in Heemstede toen de aalmoezenier van de Instuif „Jong Heemstede", kapelaan C. Bakker, deze avond en tevens het nieuwe seizoen met een enthousiast speechje opende. Hij hoopte dat allen zouden meewer ken van deze winter een goed Instuif seizoen te maken en vestigde vooral de aandacht op de „Elck wat wils- avonden. Hier zal worden gepro beerd om een zodanig aantrekkelijk en aanvaardbaar programma te bieden dat men op een behoorlijk en toch voor ieder te volgen peil iets waardevols kan opsteken. De eerste avond in dit verband is op 30 september in „Boeken rode" waar Henri d'Albert zal komen spreken over een van zijn reizen. Muziek in strikt danstempo van „The Ballroom Artists" bracht de vela danslustigen op de gladde vloer, waar bij deskundige], met belangstelling de prestaties volgden van hen die zich hadden opgegeven voor het KRO-In- stuif dansconcours, waarvoor de af deling Heemstede als eerste is aange wezen. Woensdag reeds zullen die pa ren, die zich opgaven met een bus naar Hilversum vertrekken om daar te gaan dingen naar een plaats in de hal ve finale en misschien ook wel in de finale. In totaal zullen zes Instuifaf- delingen aan dit concours deelnemen. De bus vertrekt om half zeven van het Wipperplein. (Niet offlclëïe Koerseni 3% Ned 1953 :i'/2 Ned 1953 3% Ned. 1956 31/4 Ned 1948 3','4 pCt. Ned 1950 3V4 Ned 1954 3>/4 Ned. 1955 3-3Vs Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fae. inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mij cert A.K O Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabe! Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mr Ned Scheepv Unie H.V-A. Deli MU Cert. Vorig Opening slot 17/9 tf - 94!i 93 Mt 92*2 9814 88 92ft 88 i/i 91ft 93ft 88.3,i 190 246 >i 189% 338 23014 325 391% 174% 833 77 196 171% 171% 101 107 901'. 242 391% 276 836 78 197% 172% 173

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3