Schmidt houdt zelf pleidooi Anderhalf miljoen nodig voor eigen Rode Kruis-ziekenboot Tevreden! Reden Eden Binnenkort geheim consistorie Sneltrein uit Parijs reed in op 23 koeien in Voorhout 9 Gen. CHRISTISON reageert op het enquêterapport dug Mouéeid, grip- Complex van pensioenwetten ontmoet bij ambtenaren grote bezwaren DODEN in het verkeer BOND ZONDER NAAM OOK IN BELGIË EN FRANKRIIK „Men heeft uit eigenbelang tegen mij samengespannen Nederlandse journalist verdedigt mevrouw Bouman tegen een menigte Vonniswijzing op 15 oktober Rode Kruis-uniformen ondergaan détailveranderingen Nederlands scherm-succes Nederland zoekt zondebok Regering volgt voorstellen van de commissie-Van Poelje niet K<l on Ernstig ongeval op onbewaakte overweg Kind in wasketel verdronken MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 PAGINA Voorkom en blos die znnrbrand op de maag. Met Bennies. gOTHi Van ouds de héél bekende VIRGINIA: ch de /tytt v&tduHf*f/ Dit weekeinde Secretariaat jongste Prinsessen Op de zitting van het iandgerecht te Djakarta heeft de 53-jarige Nederlan der H. Schmidt vandaag verklaard on schuldig te zijn De zitting verliep in een gespannen atmosfeer. De zaal was zeer vol, toen rechter Rochjani de zitting anderhalf uur later dan de bedoeling was, opende. Honderd jongeren wachtten buiten. Zij waren vroeg in de ochtend naar het gerechtsgebouw gekomen en be dekten de hekken en muren met plak katen, waarin de doodstraf voor Schmidt werd gevraagd. Bewapende politie bewaakte de rechtszaal en het erf voor het gebouw. De politie was versterkt na de vijandige uitbarstingen tijdens de zitting van de vorige week, toen naar de beklaagde gespuwd werd en met stenen werd gegooid. Vandaag kon de menigte luisteren naar de per soonlijke verdediging van de heer Schmidt, daar de Radio Republik In donesia op verschillende punten luid sprekers had geplaatst. De verdedigster, mevrouw Bouman, verzocht de rechter haar cliënt toe te staan zijn pleidooi in het Nederlands voor te lezen, daar hij slechts over een passieve kennis van de Indonesische taal beschikt. De rechter besliste, dat heer Schmidt in het Indonesisch kon voorlezen en dat de heer Schmidt het daarna in het Nederlands kon voorlezen. De heer Schmidt toon de geen emotie. Hij had zichzelf geheel in bedwang, zoals dit altijd ge durende zijn hele proces is geweest. Het publiek in de rechtszaal was stil, toen mevrouw Bouman begon met het voorlezen van het 40 pagina's tellende pleidooi. De zitting werd o.m. bijge woond door het hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse vertegen woordiging in Indonesië de heer H. Menke, en door de kroongetuige a charge, Manoppo, die naast de heer Menke zat. Een Nederlandse journalist verde digde mevrouw Bouman tegen een woedende menigte, die zich met ge weld toegang trachtte te verschaffen tot de rechtszaal. De journalist, Wil lem Mooyman, correspondent van Het Vrije Volk, die er niet in was geslaagd de demonstranten tot bedaren te bren gen door een beroep op hen te doen zich kalm te houden, hield ze met een bank van het gerechtsgebouw tegen, terwijl mevrouw Bouman een toevlucht zocht in een kamer aan de achterkant van het gebouw. Het inci dent geschiedde op het einde van de zitting van heden, nadat mevrouw Bouman in het Indonesisch en de heer Schmidt in het Nederlands het pleidooi van Schmidt hadden voorge lezen. De openbare aanklager, Suwondo, gaf geen repliek. Hij persisteerde in zijn eis van vijftien jaar gevangenisstraf. Rechter Rochjani zal 15 oktober het vonnis uitspreken. De politie moest op het erf van het gerechtsgebouw plaats maken voor de politie-auto, waarmee de heer Schmidt naar de gevangenis werd vervoerd. Een van de demonstran ten werd gewond door de kolf van het geweer van een der agenten, hetgeen de verontwaardiging van de menigte opwekte. Het pleidooi van de heer Schmidt zou oorspronkelijk vorige week maandag door hem persoonlijk zijn uitgesproken, maar toen eiste de rechter een vertaling in het Indonesisch. De beklaagde zei, na lang nadenken waarvoor hjj ruim schoots de tijd had gehad tot de con clusie te zijn gekomen, dat de zaken, die hem ten laste zijn gelegd, moeten zijn opgezet door enkele personen, oor spronkelijk met het doel hieruit goede munt te slaat voor zichzelf. Het is deze personen aldus de heer Schmidt gelukt, do wind mee te krijgen, hetzij door hun meerderen een rad voor ogen te draaien, hetzj door de steun te ver werven van een oi andere groep, die hierin lolitiek voordeel zag, de kans nl, deze zaken te gebruiken als wapen te gen de algemeen erkende buitenlandse tegenstander, Nederland, zowel als in tern tegen binnenlandse tegenstanders, die hiermede verdacht konden worden gemaakt. In zijn uitvoerige verdediging ver klaarde de heer Schmidt zichzelf te re kenen tot de groep in Indonesië, die men „blijvers uit inclinatie" kan noemen. Na enig zoeken hart hij een werkkring ge vonden, die hem beviel, zodat hij „in dit land van eeuwige zonneschijn" zonder zich mvt de politiek te be moeien gehoopt had een rustig leven te kunnen slijten, totdat hij op 18 de cember 1953 was gearresteerd. ,,Naar de eigenlijke aanleiding tot mijn arresta tie kan Ik eigenlijk alleen maar raden". zei de heer Schmidt. „Ik was volkomen verbijsterd en verwilderd, toen ik op mijn bromfiets gezeten op Djalan Wa- stukentjana staande werd gehouden door inspecteur Enduh, die mij een pistool op de berst richtte met de woor den. dat hij mi) arresteerde als zijnde de beruchte bendeleider kapitein Smith. Voor mij leek het een misverstand van de hoogste orde. Heeft de politie mij dan niet eerst, voor tot deze stap over te gaan, geobserveerd? Heeft zij dan geen inlichtingen ingewonnen? Het laatste bleek wel gebeurd te zijn, want twee dagen laier vertelde commissa ris Junus, die rnjj overbracht van Ban dung naar Djakarta, dat hij aan het twijfelen was gebracht toen uit alle in lichtingen van hem bleek, dat ik als een zeer goed mens bekend stond. Ech ter naar zijn mening zou ik po tentieel in staat kunnen zijn, verzet te leiden. Maar ik zat en bleef zitten, hoe wel overtuigd, dat er geen spoor van bewijs of aanwijzing tegen mij kon wor den geproduceerd". De heer Schmidt betoogde voorts, dat het politieke aspect van zijn arrestatie al spoedig bleek, waarbij hij verwees naar de door de politie gelanceerde be richten, dat hij, gekleed in uniform, zou zijn aangehouden in een auto van het Nederlandse commissariaat. Uitvoerig ging hij in op de kwestie van de per soonsverwisseling met de bendeleider Smit. „In de Ciodok-gevangenis had ik al gehoord, dat ik de derde persoon was, aldaar opgesloten geweest, met de naam Smit of Schmitt, die ervan ver dacht werd de beruchte bendeleider te zijn". Op 11 februari 1954, zei hij voorts, werd ik geconfronteerd met een reeks getuigen, van wie ik mij herinner Ma- noch, Zwartjes, Reynst en Haris, die met strakke gezichten de grootst moge- U1ke onzin uitbraakten. De heer Schmidt betoogde voorts dat de levensbeschrij ving, die hij op verzoek in de gevange nis had gemaakt, schromelijk werd mis bruikt om fouten in reeds afgelegde getuigenverklaringen weg te werken. Hij voerde aan, dat de logica in deze zaak volkomen zoek is en dat ook het steeds weer noemen van de naam Westerling slechts geschied kan zijn om de sentimenten te doen oplaaien. „In de getuigenverklaringen wordt deze naam er herhaaldelijk met de haren bij gesleept. Zelfs werden geheel nieuwe getuigen, die nog niet op de lijst voor kwamen, erbij gehaald, in wier ver klaringen geen ander nut te zien is dan het maar steeds hameren op dit aam beeld. Van groot belang achtte Schmidt het, dat op 12 mei 1954 bekendgemaakt werd dat de behandeling van zijn zaak bin nenkort zou begmnen. Men had toen de beschikking over de verklaringen van alle getuigen a charge, behalve de leden van de „Darul Islam" uit de dessa's. Plotseling bleek de zaak uitgesteld te zijn tot september. Schmidt vroeg zich af, of men er in mei achter gekomen was, dat een aar.tal van de reeds aan wezige getuigen onbruikbaar zou blijken en daarom vlug vervangen werden door anderen, die men beter in de hand dacht te hebben. In elk geval wist de djaksa tinggi Sunario wat later, dat de getui gen van Nederlandse afkomst hun ver klaringen wilden intrekken. Wat betreft de beloften om valse beschuldigingen te uiten, zei Schmidt: „In de gevangenis deden allerlei geruchten de ronde over de vermindering van straf of kwijtschel ding als men als getuige tegen mij of wijlen Jungschlëger optrad". Schmidt noemde hierop enige feiten, die volgens hem de geruchten bevestigden. Zo heeft getuige Manoch, „die op grond van alles, wat hij over zichzelf vertelde, toch zeker in de gevangenis behoorde te zitten, et telijke verhalen gedaan, waaruit blijkt, dat hij grote vrijheid genoot. Getuige Tomasoa werd uit de gevangenis in Bogor gehaald om als getuige op te treden". Schmidt zei dat hij hem met eigen ogen zonder enige bewaking over straat had zien lopen. „Ik heb steeds de mij verhorende politieambtenaren uitgedaagd om in plaats van met een stelletje op zijn zachtst gezegd hoogst zonderlinge individuen van de zelfkant van de samenleving, nu eens te komen met een van mijn duizenden vroegere ondergeschikten, die een fatsoenlijk le ven leiden, en deze verklaringen te laten afleggen over mijn zogenaamde anti- Indonesische gezindheid en mijn te gen de staat gerichte activiteiten. Als ik zulk een verzetsorganisator was, zou ik hen toch wel in de eerste plaats hebben meegesleept. Ik ben er trots op en dankbaar voor, dat dit blijkbaar nimme is gelukt". Advertentie Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of dogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct en.zij zijn nog smakelijk ook. De plannen van het Nederlandsche Roode Kruis, een eigen schip ten be hoeve van de vakantieboottochten voor zieken aan te schaffen, zijn niet meer al te ver van realisatie verwijderd. Binnen afzienbare tijd hoopt het bestuur hier over positieve mededelingen te kunnen doen Inmiddels is reeds een commis sie gevormd, die alles in het werk zal stellen de benodigde gelden voor een eigen Rode Kruis-boot bijeen te bren gen. Benodigd is een bedrag van ander half miljoen gulden. De commissie zal trachten dit bedrag bijeen te zamelen zonder daardoor de andere Rode Kruis-acties te schaden. Zolang het eigen Rode Kruis-schip er nog niet is, zal de Kasteel Staverden worden gehuurd. In verband met het grote aantal zieken, dat van een der gelijke boottocht wil genieten, wordt ge probeerd de huurtermijn van de Kasteel Staverden uit te breiden van april tot oktober. (Tot nu toe was dit april Juli.) Dit is zaterdag door de directie van het Nederlandsche Roode Kruis op de algemene jaarvergadering in het Staar- gebouw te Maastricht meegedeeld. Op deze vergadering, gepresideerd door de algemeen voorzitter, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len, kwam tevens ter sprake de kwes tie van de Rode Kruis-uniformen. De huidige uniformen lijken ondanks de di verse onderscheidingstekens te veel op de legeruniformen. Men heeft besloten voor de vrouwe lijke Rode Kruis-leden speciale hoedjes te laten vervaardigen, terwijl voor de mannen een speciale uniformpet zal worden ontworpen. Het ledental steeg in 1955 tot 515.341. Het bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zal aan de minister van O- K. en W. verzoeken, ondanks de velschillende nieuwe spellingsregels de naam „Het Nederlandsche Roode Kruis" ongewijzigd te handhaven, dus met sch en dubbele o. Dit op grond van het feit, dat „Het Nederlandsche Roode Kruis" beschouwd wordt als een eigennaam. Advertentie mmmsmm C.X!abIN,A Wederom gaan in Rome geruchten, dat op korte termijn de aankondiging van een Geheim Consistorie, waarin officieel de namen van nieuwe kardi nalen door de Paus bekend gemaakt worden, te verwachten is. Weliswaar duiken deze geruchten eens per half jaar op, maar deze maal lijken zij hardnekkiger te zjjn dan anders. Als vermoedelijke datum voor deze verga dering van de Paus met de in Rome aanwezige leden van het H. College wordt genoemd medio december a.s. Mocht dit waar zijn, dan zou de aan kondiging in de Osservatore Romano volgens gebruik in de tweede helft van oktober te verwachten zijn. Met de be kendmaking van zulk een geheim con sistorie wordt tevens een lijst gepubli ceerd van de prelaten, „die 't Zijne Hei ligheid behaagt tot het heilig purper te verheffen". In geïnteresseerde kringen vraagt men zich nu af. of bij een volgende kardinaalscreatie ook een „zwarte" kardinaal zijn intrede in de Grote Raad der Kerk zal doen. Het ont waken van Afrika en de uitbreiding van de Kerk in dit werelddeel doen deze speculaties niet fantastisch voor komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bij een eerstvolgend Consistorie mgr. Mon- tini, thans aartsbisschop van Italië's grootste diocees Milaan, de kardinaals waardigheid zal krjjgen. Voegt daarbjj, dat aan de zetels van Wenen, West minster en van Lima (Peru) traditio neel het kardinalaat verbonden is en de speculaties, wat de H. Vader zal wensen te beslissen in andere gevallen (Utrecht?) en men heeft een notie, waarheen al niet gedachten en vermoe dens kunnen gaan. Rome, wijs door de wisselvalligheden der historie, zwijgt en beslist, wanneer de tijd daartoe rijp is. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is de sneltrein Parijs-Amsterdam op de spoordijk Voorhout-Noordwijkerhout in volle vaart op een koppel koeien inge reden. Zes van de 23 beesten werden op slag gedood, de overige dieren kwa men met de schrik vrij. Een der koeien kwam in een sloot terecht en moest er worden uitgetakeld. De zoon van de veehoudster, de we duwe van der Poel uit Voorhout, was met twee buurjongetjes bezig de koeien over de spoorwegovergang te brengen, die op hun landerijen ligt. De overweg is uiteraard onbewaakt, maar de vee houders weten doorgaans precies wan neer de treinen komen. De laatste tijd is men egr oplettend, want de oude seinen zijn vervangen door knipper lichten. Bovendien ligt de overweg in een bocht van de spoorlijn, waardoor men de rails niet verder dan over on geveer een halve kilometer kan zien. Menend, dat de sneltrein uit Parijs on middellijk na de gewone sneltrein van half vier zou komen, dreef de heer Van der Poel zijn koeien over de lijn, maar plotseling zag hij de D-trein komen aan snellen. Hü sprong tussen de koeien en tracht te nog de beesten die nog niet op de overweg stonden te keren. De dieren verspreidden zich echter, waardoor hun trefkans nog vergroot werd. De bestuur der van de D-trein heeft door krach tig remmen nog getracht een botsing te voorkomen, maar dit gelukte niet meer. De trein reed op de 23 koeien in en kwam ongeveer vijftig meter voorbij de overweg tot stilstand. De voorzijde van de trein was geheel met bloed be spat. Vier koeien werden in stukken gereden en twee werden er totaal ver morzeld. De drie begeleiders wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. De overwegwachter die de post Voorhout bediende, had een noodsignaal van de bestuurder van de D-trein opgevangen en onmiddellijk alle treinverkeer stilge legd. Daardoor kon voorkomen worden, dat de sneltrein van half vier in te gengestelde richting nog meer schade zou aanrichten. Het treinverkeer heeft verschillende minuten vertraging gehad, de D-trein zelfs 36 minuten. De ver ongelukte dieren zijn naar een nood- slachtplaats in Sassenheim overge bracht. De veehoudster was verzekerd. D(T"laatste keer dat een dergelijk on geluk zich heeft afgespeeld was dertig jaar geleden, toen een sneltrein acht koeien doodreed op de spoorlijn Voor- hout-Sassenheim. Vrijdag won de Nederlandse schermster mevrouw T. Steensmav. d. Klaaui van de Roemeense kampioene mevrouw Vicol-Taitis tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap dames-schermen te Londen. Mevrouw Vicol was de eerste, om mevrouw Steensma te feliciteren met haar overwinning. (Van onze Haagse redacteur) Zoals te verwachten viel, is het jong ste rapport van de parlementaire en quêtecommissie voor wat betreft de be spreking van de gebeurtenissen, die zich in 1945 in Nederlandsch-Indië hebben voorgedaan, in Engeland niet ongecom mentarieerd gebleven. De Britse gene raal Sir Philip Christison, die in deze affaire een rol heeft gespeeld, welke de enquêtecommissie aanleiding gaf tot ernstige kritiek, heeft te Londen de be schuldiging van de hand gewezen als zouden de Engelsen de Nederlanders in het Verre Oosten na de capitulatie van Japan in de steek hebben gelaten. De Nederlanders zoeken naar een zonde bok, aldus een verklaring van de heer Christison, afgelegd tegenover Engelse bladen. Generaal Christison meent, dat het generaal MacArthur is geweest, die weigerde tijdig troepen van Singapore naar Nederlandsch-Indië te laten ver trekken. Volgens het enquêterapport hebben de Nederlanders echter op de eerste plaats te maken gehad met het feit, dat de Engelsen aan Nederlandse troepen verhinderden deel te nemen aan de pacificatie van Nederlandsch- Indië. De „Sunday Times" schrijft, dat er geen Nederlandse troepen beschik baar waren om op Java te landen. Er Advertentie ASPR0 De sanering van de ambtenarenpen- sioenen heeft in twee gecompliceerde wetsontwerpen haar neerslag gevonden. Een van die ontwerpen beoogt de op trekking van de reeds lopende pensioe nen aan het salarispeil van eind 1956, het andere wil de wijze waarop de pen sioenen tot nog toe berekend werden veranderen. Deze beide ontwerpen zijn echter tot een complex verbonden met nog een derde, reeds eerder ingediend, wetsontwerp, namelijk datgene waarbij de ambtenarenpensioenen worden aan gepast aan het komende ouderdoms pensioen. De ambtenaren wensen name lijk geen aanpassing van hun pensioe nen te aanvaarden als niet voor die tijd de lang beloofde sanering van die pensioenen haar beslag zou hebben ge kregen. Vandaar dus drie wetsontwer pen, die als een complex door de Ka mers moeten worden behandeld. Inmiddels is het nog maar kort dag, omdat de algemene ouderdomswet 1 ja nuari in werking treedt. Nu kan het parlement als het werkelijk nodig wordt zeer snel werken. Voor tijd nood zou dus niet direct gevreesd hoe ven te worden, als niet tegen een van de saneringswet-ontwerpen dat over de berekeningswijze ernstige bezwaren bestonden. Bezwaren van de zijde der ambtenaren-organisaties, die, als wij goed zijn ingelicht, bij een aanmerke lijk deel van de Kamerleden weerklank zullen vinden. Het betreffende wetsontwerp volgt op een groot aantal punten niet de voor stellen, die de bekende staatscommissie Van Poelje aan de regering heeft ge daan. Bij een overzicht van de bezwa ren kan men de voorstellen van de re gering en die van de staatscommissie dus het best met elkaar vergelijken. De commissie had voorgesteld de wachtgeldjaren automatisch te laten meetellen voor het pensioen; de pen sioenen automatisch te laten aanpas sen aan de stijging of de daling van het bezoldigingspeil (zoals dat bij de ouderdomswet gebeurt); de wachttijd te verkorten en tenminste aan de passen aan de wachttijd van vijf jaar volgens de pensioen- en spaarfond senwet; het invaliditeitspensioen te verbeteren, zodat het tenminste de regeling in het vrije bedrijf zou be naderen. Al deze voorstellen heeft de zelf zou geen van deze feiten mis schien tot verwerping van het wets ontwerp hoeven te leiden. Er is ech ter meer. Vroeger werden de pensioenen van de pensioengrondslag van 6.857 af be rekend volgens een degressieve schaal. Het pensioen werd dus, relatief geno men, minder naarmate men meer ver diende. De commissie-Van Poelje stelde nu voor om tot aan de pensioengrond slag van 6.000 een pensioen te garan deren van 2 pet van deze grondslag over ieder dienstjaar. Over het gedeel te van de pensioengrondslag, dat boven de 6.000 en niet hoger dan 20.000 ligt, zou 1,5 pet per dienstjaar toege kend worden, met dien verstande ech ter, dat het pensioen nooit minder zou bedragen dan 1,75 pet per dienstjaar. Dit voorstel heeft de regering niet overgenomen. Zij vond deze berekening te gecompliceerd en vreesde bovendien, dat ambtenaren met minder dan 6.000 salaris een te groot pensioen zouden krijgen als het nog verhoogd wordt met het bedrag van het (aangepaste) ouder domspensioen. Het wetsontwerp zegt nu dat over alle pensioenrondslagen tot aan het maximum van 20.000 1,75 pet per dienstjaar zal worden ge garandeerd. De ambtenarenorganisaties zijn het daar niet mee eens. Het voorstel als zo danig zint hen, speciaal voor de kleinere salarissen reeds niet, maar daar komt nog bij, dat de regering de ambtena ren 7,5 pet van de pensioengrondslag als premie wil laten betalen. Dit zou voor de pensioengrondslagen van 3.100 tot (>.857 betekenen, dat zij een hogere premie dan tot nu toe gaan betalen, terwijl het uit te keren pensioenbedrag niet stijgt! Bij een pensioengrondslag van 6.000 stijgt de premie met 165 per jaar. Bij 7/000 wordt het pensioen wel iets hoger, maar de premie stijgt met 220. Bij 10.000 een premiestij ging van 375 en bij 20.000 van zelfs 935. Daar komt dan nog bij, dat de ambtenaren ook de premie voor het oudedagspensloen moeten betalen, waarvan de uitkering, na aanpassing echter slechts 1,5 gedeelte bedraagt. Nu kan de regering zich natuurlijk be roepen op het feit, dat de commissie- Van Poelje in zekere zin zelf gekomen is met het premiepercentage van 7,5 pet. Men moet echter niet vergeten regering naast zich neergelegd. Op zich- dat de commissie dit percentage niet in het wetsontwerp zelf wilde zien op genomen. Het 'zou later bij algemene maatregel van bestuur moeten worden vastgesteld. Had zij geweten, dat de regering het voorstel van de 2 pet en de 1,5 pet niet zou willen aanvaarden, dan zou zij waarschijnlijk tenminste een lager premiepercentage dan 7,5 pet heb ben voorgesteld. Tot zover de bezwaren, die alle amb tenarenorganisaties naar voren zullen hebben gebracht. Er is nog een ander bezwaar, dat vooral door de katholieke organisaties wordt gevoeld. Het betreft de regeling van de weduwen- en wezen pensioenen zoals die in het nieuwe wets ontwerp in navolging van de voorstel len van de commissie-Van Poelje is geregeld. Op het ogenblik wordt het weduwe pensioen berekend naar de laatste pen sioengrondslag van de man. De weduwe krijgt 50 pet van de eerste 2.000, 40 pet van de volgende 3.000, 20 pet van de volgende 5.000 en 5 pet over de rest. Dat komt bij een pensioengrond slag van 5.000 neer op een weduwe pensioen van 2.200. Het nieuwe voor stel is nu, dat het weduwepensioen ge steld wordt op 62,5 pet van het wer kelijk genoten pensioen van de man, of op het pensioen dat hij genoten zou hebben als hij, in leven zijnde, op 65- jarige leeftijd ontslag gekregen zou heb ben. Dat komt echter neer op een pensioen van 2.188, dus minder dan vroeger. Een ongunstiger weduwenpensioen dus voor allen die na 1 januari 1957 in dienst treden met een pensioengrond slag van 5.000 of minder en bovendien voor allen met een pensioengrondslag boven 5.000 doch een te gering aantal dienstjaren. Bezwaren van gelijke aard gelden voor het wezenpensioen. Het is met het complex van pensioen wetsontwerpen dus niet gunstig gesteld. Aanvaardt de Kamer de saneringswet- ten, hetgeen nog zeer de vraag is, dan zal ook de aanpassingswet wel aan vaard worden. De ambtenaren zullen dit dan echter wel aanvoelen als een discriminatie ten opzichte van de par ticuliere sector, waar een aanpassing van de pensioenen aan het ouderdoms pensioen niet mogelijk is vóór er tussen de belanghebbende partijen overeen stemming bestaat over de vraag of er bestaande rechten aangetast worden. Deze overeenstemming bestaat tussen de overheid en haar ambtenaren niet. Aanvaardt de Kamer de saneringswet- ten niet, dan zal zij zeker ook het wets ontwerp over de aanpassing verwerpen. Met de datum van 1 januari, waarop de ouderdomswet gaat werken, in het verschiet, ontstaat dan wel een zeer ingewikkelde situatie. waren, afkomstig uit krijgsgevangenen kampen, acht compagnieën KNIL-troe- pen, die volkomen ongedisciplineerd waren. Het enquêterapport geeft daartegen over de volgende uitspraken: „Ofschoon van Nederlandse zijde in Indië telken male is getracht toestemming van de geallieerde opperbevelhebber te krijgen om eenheden van ex-krijgsgevangenen van het KNIL naar Batavia over te brengen, is dit door deze opperbevel hebber niet toegestaan, met uitzonde ring van de bataljons die begin oktober 1945 zijn gekomen. Ook de bataljons uit Nederland wensten de Engelsen in dit tijdvak niet te laten debarkeren te Ba tavia. Tot aan het einde van 1945 zijn er zeventien Nederlandse bataljons scheep gegaan naar het Verre Oosten. Half november 1945 hadden te Batavia aanwezig kunnen zijn acht Nederlandse bataljons en ongeveer acht bataljons gevormd uit de Indische krijgsgevan genen, en er waren er maar twee. De voornaamste reden voor de Engelsen om deze bataljons niet toe te laten was, dat de Britse regering niet betrokken wenste te rakenin een strijd tussen Ne derland en Indonesië. Andere rede nen door de Engelsen naar voren ge bracht waren, dat de Nederlandse troe pen nog onvoldoende getraind waren en dat de discipline, met name bij ver schillende KNIL-eenheden, naar de mening van de Engelse bevelhebber te gering was om hen te kunnen inzetten voor de taken zoals deze bevelhebber die zag. De Nederlandse regering, die telkens in oktober, november en decem ber zoveel bataljons als zij kon sturen naar Indië zond, had genoegzame rede nen om teleurgesteld te zijn toen de hulp die zij in de vorm van deze batal jons verstrekte niet aanvaard werd. Dit temeer, daar het in de eerste plaats om Nederlandse belangen ging. Voor lichte infanterie-bataljons konden inderdaad zakelijke argumenten aangevoerd wor den om hen niet direct toe te laten. Deze zakelijke argumenten golden echter zeker niet voor de mariniersbrigade, welke eind december 1945 ter rede van Batavia kwam. Deze brigade was be hoorlijk opgeleid en bovendien voorzien van het beste oorlogsmateriaal, dat toen te krijgen was. Uit het feit dat ook deze brigade niet werd toegelaten, conclu deert de commissie dan ook, dat poli tieke, Nederland niet welgezinde, over wegingen de voornaamste redenen zijn geweest voor het niet toelaten van de Nederlandse troepen op Java." Deze conclusies in het enquêterap port steunen op onder ede afgelegde verklaringen van insiders als de heren Van Mook, Van de Plas, generaal Van Oyen, admiraal Helfrich en v. Klef- fens. Een belangrijk punt tegen generaal Christison blijft voorts de verklaring, waarin hij zonder over het Nederlands gezag en het Nederlands bestuur te spreken aankondigde, dat de Britse troepen als gasten van de Indonesiërs op Java zouden landen, teneinde de Ja panners te ontwapenen en de geallieer de krijgsgevangenen en geïnterneerden te rehabiliteren. Deze verklaring van generaal Christison was, zo zegt het enquêterapport, geheel in strijd met de afspraken, welke de heer Van de Plas met admiraal Mountbatten had gemaakt. Zij was ook in strijd met het legal agreement. Mountbatten was daaraan gebonden en hij had op een conferentie te Singapore nog uitdrukkelijk toege zegd dit te zullen nakomen. (Van onze correspondent) Het verkeer op de wee heeft dit weekeinde negen doden geëist. Bij het afdalen van de Keerderberg e Kadier en Keer is zaterdagavond a >0-jarige Nederlandse controleur C. d. W. uit de Belgische plaats Genk me zijn motor tegen een personenauto °F gereden en op slag gedood. Zondagmiddag wilde de 73-jarige me vrouw J. Waninge-Huts uit Engelanu (Ruinen) te Ruinerdijk de grote vei keersweg oversteken. Op dit mom.e naderde uit de richting Pesse een u Groningen afkomstige personenauto- De vrouw weifelde even en werd doo de auto gegrepen. Zij werd dermate ge wond dat zij spoedig overleed. Emgf inzittenden van de auto liepen verwon dingen op. Een va.i hen kreeg een her senschudding. Zondagavond is de 68-jarige brom fietser G. Brouwer te Ruinerwold op «f zelfde weg door een auto aangereden en op slag gedood. Op de rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van De Deil is zondag de 49-jarige fabrieksarbeider A. van Trie1 uit P.otterdam, die met enkele andere voetgangers de rijweg overstak, aan gereden door een motor en op slag ge dood. De motorrijder liep een hersenschud ding op en zijn r4-jarige echtgenote, die op de duo zat, kreeg verwondingen aan het gezicht. Beiden moesten worden overgebracht naar het' Academisch zie kenhuis te Leiden. Een echtpaar uit Utrecht, de 57-jarige G. de H. en zijn 47-jarige vrouw, 's zondagmorgen bij de kruising van de Utrectuse weg en de Amersfoortse straatweg in De Bilt met zijn brom fiets in botsing gekomen met een bus. Man en vrouw kregen beiden een sche- delbasisbreuk. De vrouw overleed ter plaatse, de man bij aankomst in het Stads en academisch ziekenhuis te Utrecht. Op de ooilandseweg onder Weesper- karspel is zaterdagmiddag een 75-jarige wielrijder, die daar de verkeersweg over wilde steken, door een auto uit de richting Amsterdam gegrepen en tegen de weg geslingerd. Het slachtof fer werd met zwart verwondingen over- gebrach naar de Majellastichting in Bussum. De man had geen papieren bij zich, zodat men zijn identiteit aan vankelijk niet kon vaststellen. Een ra diobericht hielp de politie van Weesper- karspel verder. Het bleek te zijn de 75-jarige K. Veerman wonende te Hui zen. Het slachtoffer is in de loop van zondag aan zijn verwondingen overle den. Zaterdagmorgen vroeg is op de Ca- tharijnebrug te Utrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 18-jarige J- K„ die in Utrecht theologie studeerde en afkomstig was uit Ernst (Gld.)- Zijn fiets lag enkele meters verder, zo dat een verkeersongeval voor de hand ligt. Een vrachtautobestuurder, die om streeks die tijd op het Vredenburg reed, is bij het Jaarbeursrestaurant aange houden door een voorbijganger, die hem waarschuwde dat er op de Cathariine- brug iets aan de hand was. De politie zoekt naar dez> voetganger. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht verzoekt eenieder, die inlich tingen kan verstrekken, zich persoon lijk of telefonisch in verbinding te stel len met de wachtcommandant van de verkeerspolitie te Utrecht, telefoon 26151 K 30. In Neede is zaterdagavond de 48-jarlge bromfietser G. Wennink in een sloot te recht gekomen en ernstig gewond. Hij ts kort daarop in het ziekenhuis te En schede overleden. Vanmorgen om half tien is het an derhalf-] arige, dochtertje van de hee' G. H., wonende in de Kerkstraat 1® Bunschoten, vlak bij de ouderlijke wa ning in een onbewaakt ogenblik in een wasketel met water geraakt en ver dronken. Toen de moeder haar doch tertje vond, waren de levensgeeste reeds geweken. Nog en'-ele uren heel men kunstmatige ademhaling toege past, echter zonder resultaat. De voorkomende secretariaatswerk zaamheden voor de jongste "X Prinsessen, waarmede zoals werd 0 richt mej. mr. M. Meurs, particulier - cretaresse van Prinses Beatrix, werd belast, zullen op paleis Soestdu worden verricht. Toen minister Van Kleffens nam f de Nederlandse regering bij minis Bevin tegen een en ander protesteer d bleef laatstgenoemde het antwo f- schuldig. Minister Van Kleffens je; klaarde tegenover de enquêtecomm>® j „Wanneer de heer Bevin het gevoel gehad dat de beschuldiging ongegr was, zou hij zeker niet hebben nas pit ten aanstonds hierop te reageren- heeft hg echter niet gedaan." Naar het voorbeeld van de Neder landse Bond Zonder Naam zullen in België en Frankrijk propaganda-insti- tuten voor de naastenliefde worden ge sticht. Dit d lelde zondag pater W. Loop S.M.M. mee te Maastricht, waar in het Staargebouw de eerste Limburgse D- dag werd gehouden. In België is reeds een bureau gevestigd te Antwerpen. Voorlopig wordt dit bureau door leken beheerd. Het ligt in de bedoeling, dat o'ok in Belgie binnenkort een priester belast zal worden met de leiding van de Belgische Bond Zonder Naam. In Frankrijk heeft pater Loop reeds een priester bereid gevonden de leiding van de Franse beweging op zich te nemen. Het is abbé Le Tonguesse, die het bondsbureau heeft gevestigd te Monba- len Laroque (departement Lot et Ga ronne). Met betrekking tot de Nederlandse Bond kon pater Loop meedelen, dat de anti-honger-campagne bijzonder is ge slaagd. Een bedrag van 200.000,- kan dank zij deze actie worden overgedra gen aan de Unicef van de Verenigde Naties. Een gedeelte van dit bedrag is reeds overgedragen ten b®b°®Vgedeeil> de jeugd in Korea. Het ander Lo0p te 125.000,-) zal door P^1®® p-d®. september tijdens de Haarle van A aan een vertegenwoordiging 1(J Pb Unicef worden ter hand g® vaSt, d enige trots stelde pater Lo I jqaam de Nederlandse Bond zond de 0p eerste instantie is gewee?hijH heef*,)- dacht van de massa geves g hodë het grote wereldprobleem- ainpag*L Naast deze anti-honger-camP pc naast u«.c tvt«am iop voerde de Bond Zonder x:eS# V°?n 00° ces nog tal van andere a den - 'aji- actie mensen in nood aan w\e ^e. personen geholpen „--tip kor dere organisaties geen nu f &e g Ae den. De kalenderacUt W» ever>a pro- genen slaagde v°°rtre£feHl rden-aerd' jeugdeieractie voor de b J pon j d> pagandamateriaal werdpreld. rdeP duizenden exemplaren ve B,c werk zal, zo zei Pat®r_r0te k' aftSg voortgezet. Een meuwe aCtie. werK>dt- tie staat op stapel. Dez med? en Maastrichtse kunstena pon verleenden, wordt do KRO gevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4