f e pers over de troonrede SHERRY BOLERO Geen strafpunten voor Nederlandse vaasteams Commentaren op de v0 verstopping De DRY PALE Internationale motorzesdaagse De zagende pijnen Bouwen ook in de winter Casino-danszaal te Valkenburg in de as gelegd verdwenen miniatuur Dr. A. Tutein Nolthenius overleden De Zeister moordzaak Tot omstreeks -5 gr. Bouwweerberichten van het K.N.M.I. Geef de strijd niet op tegen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 PAGINA 7 Olympische zwemsters niet op tijd ingeënt Matthews viert zilveren jubileum Najaarsexamens voor z wemonderwij zers Verdachte niet meer in de vrije maatschappijf TivU'llier wat de pers schrijft over de iT°onrede. Weinig houvast loE® Ti«d schrijft o.m.De Troonrede u hoewel gericht tot een nieuw ge- °Zen parlement, draagt geenszins het Jeihpel van de inzet van een nieuwe 'Elementaire periode. Zij geeft niet ®el aanleiding tot commentaar en ver moedelijk ook weinig tot algemene be- cnouwingen in het parlement. Indien JT het nog eens mogen beleven dat |,r een nieuw kabinet tot stand komt, jopen wjj op een regeringsverklaring {Et meer houvast. Tot zo lang troos- wjj ons met de verzuchting: het as tóch Prinsjesdag... Niets positiefs vöe Maasbode wijst er op, dat er in roeger jaren nogal eens geklaagd is „,0t' de magerte van de inhoud van dit £:aatsstuk. Ditmaal is er in het geheel ',®ts positiefs te vertellen. Er is een «Ehax, of liever een dieptepunt be- ,®'kt, dat moeilijk nog overtroffen kan i.Eden. In zoverre is het een afspiege- 'n? van de ontwikkeling der politieke Ehoudingen in ons lieve vaderland. De Troonrede van dit jaar is in alle Pzichten een onverkwikkelijk docu- een tolk van de politieke mach- tf'óosheid én van de nationale zorgen, t E is te vrezen, dat beide niet op kor- termijn van ons kunnen worden Ogenomen. Uiting van onmacht r) ïft plaats van houvast te geven, van richting aan te wijzen, zo zegt „De °lkskrant", is de Troonrede dit keer i,et1 uiting van onmacht. Deze Troon de moest vaag zijn omdat er vrijwel 2iets feitelijks kon worden medege- '®eld. Het zijn nu enkel wat algemene Ptherkingen. Bij een blik over de we- ,Pld ligt het voor de hand, dat bezorgd- eid wordt geuit over het niet naleven Ah internationale rechtsregels en ge- .^biken. Hier wordt gedoeld op de hou tig van Egypte ten aanzien van het 'h "kanaal en op het feit, dat Indo- f)esië maar zonder meer een streep >aalde door de schuld aan Nederland, 'hdonesië wordt echter maar tussen de „e8els door in staat van beschuldiging festeld. Wij hadden graag gezien dat demissionaire kabinet deze gele- 5ehheid had aangegrepen om hiertegen v°g eens krachtig, voor het wereldfo ton te protesteren. Leeg staatsstuk ^et Aig. «landelsblad oordeelt als Algt. Een Troonrede pleegt door com- ,7®ntaren, die de politieke gezindheid Ah het zittend kabinet niet delen, nog eens kleurloos" te worden ge hemd: al of niet onverdiend. Zelfs de Eiendelijkste beoordelaar zou van de thans door H. M. de Koningin ter ope ning van het nieuwe zittingsjaar van <Je Staten-Generaal uitgesproken Troon- ]^de niet iets anders kunnen zeggen, is immers een volkomen leeg mtsstuk. Wom r®de kon ook niet anders zijn; zij bin gedekt door een demissionair ka- jj'hht, {jat ,jus geen nieuwe initiatieven <?n ®n mag aankondigen op het gebied ^regeringsbeleid en legislatieve ar- Politieke armoede Nieuwe Kotterd. Crt meent, dat A de inventarisatie van de brandende waagstukken een herinnering aan de -h°dzaak om het huurprobleem als on- 'Wijsbare voorwaarde voor een ge- t®hd woningbeleid krachtig aan te vat- Vo niet achterwege had mogen blij- en. De vermelding van de Europese {Ehenwerking Inzake de gemeenschap- hr> markt en de kernenergie bewijst K_? nauw nationaal en internationaal k id met elkander verweven zijn en Aezeer het te betreuren is dat het na sale beleidspatroon nog steeds niet j^Weven is. Daarom vertoont deze -.hip van een troonrede, ondanks de {j'°ude luister van Prinsjesdag, een be- '«Uwend beeld van politieke armoede. Niets-zeggend De Troonrede bewijst in haar niets- Afgendheid, waardoor zij een irreële maakt, hoe onhoudbaar de hui- uf® situatie aai het worden is, aldus c Parool. Nederland moet op korte (h hiijn een kabinet krijgen, bereid en t[e, sthat een beleid te voeren, anders ove8d: te regeren. Dèt nog eens zo Oh, duidelijk te hpbben bewezen hikt W het belang var. deze troonrede. Het WAten is op een regering en een wer- hke regeringsverklaring. Meest trieste zin meest trieste zin die in de Troon- V0,h staat, luidt, volgens Het Vrije hls volgt: „Evenwel kunnen u deze omstandigheden geen plan- V' betreffende het in de toekomst te Advertentie beleid worden voorgelegd." ir niet d<- schuld var de demis- hire regering, dat deze zin de kern J'van het staatsstuk, waarmee een jaar van parlementaire werk- '©heid wordt ingeleid. In de deplo- toestand van onvruchtbare stil- V,/" waarin parlement en regering pAEen, is het niet mogeliik een pro- ab M.van werkzaamheden op te stel- Niet mogeliik en niet geoorloofd. Schaduw ^E°uw" verklaart, uat er geen aan- t ;'&e is om over de troonrede veel te 5abin Door het ontbreken van een J'Tg j* is deze Troonrede weinig an- A>he n een document dat enkele voor- Nn, -hunten aanstipt, die aan de orde Alijh-hdanks de uitwendige vrolijke i1 Phinsjesdag werd deze over- AheAvdoor de onmacht onzer par don'':?'6. democratie om tot een ver- rd kabinet te komen. >jjestimonium paupertatis" J^api^onrede is, aldus „De Tele- thn' toe„°l meer dan in de laatste ja- 'ate t'.de brede basis in toenemende Akie 2 krachteloze compromissen hu deh r? nietszeggend staatsstuk ge- v, de a demissionaire regering kon der zaak ook niets anders n- Dp.!1 da.n een aantal algemeen- h'etszeggende Troonrede paupertatis" en is gelcLVaeIzeSgend- Nog nim- Srt ^efkeUikp r dat °P Prinsjesdag ^as- ïfi reSerlnK aan het be- vern„^leuV?Slr kan Seen enkele erontschuldiging worden aan- ?%^hem?°nr,?de uhad moeten staan tijdstip is aan- zinh Staat zdn taak be" in uV?n een aanta' terreinen Vdse u'Jkbelang van het gehele SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUDPZN CO. HAARLEM De tweede etappe van de internatio nale motorzesdaagse te Garmisch heeft de 282 rijders, die nog in de strijd wa ren, voor grote moeilijkheden gesteld. Niet alleen hadden zij te kampen met moerassige plekken en steile klims, maar in de ochtenduren hing er te vens een dichte mist. Niettemin heb ben de Nederlanders het er goed afge bracht. De twee vaasteams bereikten zonder strafpunten de finish en van de leden van de A-ploeg verdient voor al Rozenberg een extra vermelding. De dikke nevel belette hem het gemid delde, voorgeschreven voor zijn 500 cc-BSA te behalen. Rozenberg gaf evenwel de moed niet op en in de laatste twee seconden van zijn tijdli miet kon hij zijn kaart bij de eerste controle laten afstempelen. Hij be hoedde hierdoor zijn team voor straf punten. Van der Hoek leverde een bijzonder goede prestatie. Even voor de och- MMÜ Onverbrekelijk verbonden met „Prinsjesdag" is het beroemde koffertje met de miljoenennota, dat deze keer, omdat de minister van Financiën de heer J. v. d. Kieft momenteel in Amerika verblijft, werd uitgepakt door de demissionaire premier dr. Drees. De Tijd De miljoenennota van minister Van de Kieft ademt een en al optimisme, aldus de Tijd. Na gewezen té hebben op de belangrijke besparingen van het Rijk en de te verwachten hoge uitgaven, wordt opgemerkt dat men in de mil joenennota tevergeefs zoekt naar spo ren van ernstige bezinning. Dit niette genstaande het feit, dat in de miljoenen nota 1956 tot bezinning op het uitgaven beleid werd gemaand. Het blad acht het financieel perspec tief voor 1957 door ontstentenis van een kabinet onzekerder dan normaal. De Maasbode De Maasbode maakt zich ernstig bezorgd over wat zij noemt „de fantastische stijging welke het uitgaven niveau sinds de vorige begroting ver toont"; te meer daar de totaalcijfers een jaar na het opstellen van de begroting steeds ongunstiger veranderd blijken. Het blad wijst hierbij op de verwachte hogere defensielasten en de uitgaven voortvloeiende uit de in uitvoering zijn de maatregelen betreffende pensioenen. Voorts waarschuwt het blad er voor zich te hoeden tegen te optimistische conclusies t.a.v. de geleidelijke daling van de belastingopbrengsten in verhou ding tot het nationale inkomen. Het ge vaar schuilt zijns inziens in het constant stijgend uitgavenpeil. Aan een ontwaar ding van de gulden zal vrijwel zeker niet te ontkomen zijn, zo zegt het blad. Het wijst in verband hiermede op het onverantwoordelijk optimisme t.a.v. een aanhoudende hoogconjunctuur in geheel West-Europa en de rest van de wereld. Het blad vraagt zich af hoe het budge- taire kastekort gefinancierd moet wor den. Aan een uitgavenvermindering ge looft het, naar zijn zeggen, allang niet meer en aan een inkomstenvergroting twijfelt het ten zeerste. Een belangrijke vermindering van de subsidies verwacht het blad eerst bij een volgende huurronde. De Volkskrant De Volkskrant toont zich onzeker over de praktische waarde van de miljoenen nota. Het thans bereikte niveau van middelen en uitgaven plaatst de begro ting in een zorgelijke sfeer. De Volks krant vraagt zich dan ook af of de minister zijn begroting niet beter als „geheel niet" dan als „niet geheel be vredigend had kunnen kenschetsen. Over de ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans merkt de Volkskrant op dat het aan de regering is om het voorbeeld te geven bij beperking van de bestedingen. Alg. Handelsblad Het Algemeen Handelsblad zegt in een commentaar op de Rijksbe groting 1957, dat het begrotingsbeeld op het eerste gezicht niet ongunstig lijkt, maar dat zich twee benauwende feiten voordoen: de begroting toont als steeds een hoger bedrag en de vermoedelijke uitkomsten een nog hoger. Verder wijst het op het feit dat de Schatkist al sedert vier maanden op de bodem grabbelt en juist in de eerste helft van het volgend jaar voor de noodzaak staat grote be dragen te financieren. Het blad brengt naar voren, dat de kaspositie van het Rijk 4 jaar geleden, toen minister Van de Kieft het beheer van de Schatkist overnam, heel wat gunstiger was en het spreekt de hoop uit, dat de situatie op de kredietmarkt spoedig een ontspan ning toont. Voorts constateert het dat van een gunstige invloed van de staatsfinanciën op de conjunctuur bitter weinig terecht komt, zoals de nota zelf reeds afleidt uit de dalende tendens van het saldo der betalingsbalans, waaruit blijkt, dat de ontwikkeling van de totale binnenlandse bestedingen zorgvuldig aandacht ver dient. Het blad meent dat in het finan ciële beleid van de laatste jaren en ook nu weer weinig neerslag te zien valt van het besef, dat van het financieel overheidsbeeld een stabiliserende in vloed op de conjunctuur moet uitgaan. Integendeel. Het vraagt zich af hoe men meent aan de wensen voor de befaamde bezitsvorming en de uitgaven voor on derwijs, loon- en salarisverhoging te kunnen voldoen zonder belastingverho gingen. Het blad weigert te geloven, dat het tekort op het Landbouwegalisatiefonds 5 min lager zal zijn dan in 1956. Indien alle tekenen niet bedriegen, zo meent het, zal vooral de landbouw voor de nieuwe regering een zorgenkind zijn, tenzij men de hogere prijzen van land- bouwprodukten op de consument wil afwentelen. Het maakt tenslotte de conclusie, dat ons land van de subsidies wel nooit zal afkomen. N. R. C. Over de miljoenennota schrijft de Nieuwe Rotterdamse Courant dat de minister van Financiën, ondanks het feit dat deze begroting „niet ge heel bevredigend kan worden geacht" kennelijk zijn best heeft gedaan de uit gaven zo laag mogelijk te houden. Het blad betoogt dat wij ons juist nu in een positie bevinden, waarin wij behoefte hebben aan een doelbewust en financieel beleid. Een politiek, die de inflatoire krachten versterkt, is thans gevaarlijker dan lange tijd het geval was. In dit licht bezien is het niet gering tekort zeker niet zonder bedenking. Het blad sugge reert dat de ongunstige betalingsbalans een aanwijzing is, dat in Nederland de conjunctuurpolitiek nog meer is veron achtzaamd dan in andere landen. De vermindering van de goud- en dollar reserves is een teken, dat wij op de ver keerde weg zijn. Trouw Ook Trouw spreekt zijn bezorgd heid uit over het peil der uitgaven. Het vindt dat minister Van de Kieft maar weinig geneigdheid bezit om zelf wat zuiniger te worden. De verwachte hogere inkomsten zijn naar het blad meent louter een resultaat van een op timistisch idee omtrent de ontwikkeling van het loon- en prijspeil en misschien van wat realistischer schattingen der belastingopbrengsten. Het blad drukt de mening uit dat de minister ook wat betreft de loonsverho gingen op de departementen wel wat aan de optimistische kant is geweest. Ten aanzien van de woningbouw wordt verklaard dat klaarblijkelijk de Staat niet bereid is offers te brengen. Gezien de situatie op de arbeidsmarkt en de grondstoffenvoorziening lijkt de raming van 75.000 woningen wat aan de hoge kant. Niettemin blijft het blad met de scheidende minister aan de op timistische kant. De Telegraaf Onder de kop „Grote waakzaamheid" wijst De Telegraaf op het minder gun stige beeld van de begroting en op de toelichting van minister Van de Kieft, die het vorig jaar tot voorzichtigheid maande doch dit jaar een grote waak zaamheid meent te moeten bepleiten. Na de vrees te hebben uitgesproken dat het werkelijke tekort op de begroting groter zal zijn dan de raming en gewe zen te hebben op de moeilijkheden die zullen ontstaan bij het dekken van het geraamde kastekort van het rijk, zegt De Telegraaf dat het duidelijk is dat het inflatiespook me* meer voor de deur staat, doch zich reeds met een been in de kamer bevindt. Het Parool Het Parool stelt, dat uit het feit, dat tal van klemmende vragen on beantwoord blijven allereerst blijkt hoe dringend noodzakelijk het is dat ons land met de grootste spoed een re gering krijgt. Niettemin constateert het blad dat de begroting een duidelijk in zicht geeft in de economische toestand en een waarschuwing inhoudt voor de gevaren, die haar ondanks de hoogcon- tendfinish liep de Amsterdammer een lekke band op, maar hij zag kans om het euvel juist op tijd te verhelpen. De schrik van zijn leven kreeg hij echter, toen hij zijn Maico uit het Pare Fermé haalde, want daar kwam hij tot de ontdekking, dat zijn buitenband een scheur van zeven centimeter vertoon de. In de kortst mogelijke tijd (5 min.) monteerde hij een nieuwe buitenband en tevens slaagde hij er in de opgelo pen achterstand weg te werken en zich juist op tijd aan de eerste con trole te melden. Witberg heeft een lelijke val ge maakt in een kuil en klaagde over pijn in zijn schouder. Het onderzoek wees uit, dat zijn schouder geblesseerd was en dat een der spieren was beschadigd, Witberg is naar het hotel teruggekeerd en blijft bij zijn landgenoten. Aan de strafpuntenlijst van Van der Mispel zijn er dinsdag zes toe gevoegd. Deze kreeg hij toegewezen door bandenpech. In totaal heeft de man uit Driebergen er thans zeven. Ook de zijspancombinatie Emmel- kampVan Kasbergen liep strafpun ten op. Voor deelnemers in deze ca tegorie ging het pad evenmin over rozen. Van de achttien zijspannen hebben er nog slechts vier een blanco strafregister en daartoe beho ren de Nederlanders helaas niet meer. Op de kaart van deze landgeno ten staan er minstens 30 genoteerd. Vos heeft het wel bijzonder on gelukkig getroffen. Hij verleende Witberg hulp en daardoor kreeg hij 12 strafpunten op zijn lijstje. In de juryvergadering zal door de Neder landse gedelegeerden worden ge tracht deze punten kwijtgescholden te krijgen. Voor de zilveren vaas zijn 12 teams strafpuntloos. Hiertoe behoren ook de Nederlandse ploegen. Tien andere .teams noteerden strafpunten. De Duitser Bodmer is in de strijd om de trophy uitgevallen, zodat zijn team 100 strafpunten per dag zal krij- gi Ook Rusland moet een man mis sen, Kulakow, die de eerste dag een voetblessure had opgelopen, startte dinsdagmorgen niet. Het Russische meisje, dat op de eerste dag 11 straf punten noteerde, zal waarschijnlijk op de derde dag niet meer uitkomen, aangezien zij bijna een uur te laat de eindstreep bereikte. De enige Duitse deelneemster heeft ook op de tweede dag voortreffelijk gereden. Door een verkeersongeluk is de Bul gaar Vladoff uitgeschakeld. Hij was in botsing met een Amerikaanse wa gen gekomen en kreeg schaafwonden aan het gelaat en een blessure aan de linker knie. Aan de start van de derde dag komen vier trophyteams nog strafpuntloos. Het zijn de ploegen van Engeland, Tsjechoslowakije, Italië en Zweden. Het 355 km lange traject, dat dinsdag werd afgelegd, zal woensdag in de omgekeerde richting moeten worden gereden. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoeridë verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togat baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist, 0.95 - 2.40 en 8.88. junctuur bedreigen. Het blad hoopt, dat wegen zullen worden gevonden om ook de minst rendabele investeringen in de particuliere sector terug te dringen. Wat betreft de financiering van het kastekort vraagt het zich af, of in de miljoenennota soms gezinspeeld wordt op een lening met een of andere stok achter de deur. Ook dit blad maakt zich bezorgd over het uitgavenpeil en de vermoedelijke overschrijding van de begroting. Als voorbeelden noemt het de dringend noodzakelijke herziening van het garan- tieprijsbeleid van de landbouw en de oogstschade. Tenslotte somt het blad nog enkele lichtpunten op, als daar zijn de salaris verhogingen en het woningbouwpro gramma. De conclusie is, dat de miljoe nennota gevoelens van twijfel ingeeft, of niet deze ontwerp-begroting een te rooskleurig beeld van de toekomstige loop der staatsfinanciën geeft. Het Vrije Volk Een zelfde opvatting heeft Het Vrije Volk, dat schrijft dat het beeld, zoals het uit de miljoenennota naar voren komt, eer te gunstig is dan te ongunstig. Het tekort noemt het blad ernstig, omdat er maar weinig kapitaal beschikbaar is om het door leningen te dekken en het dus moeilijk zou kunnen worden een beroep op inflatoire mid delen te vermijden. Het blad betreurt het, dat in de nota nergens een aanduiding kan worden ge vonden, hoe en in welke mate de niet- rendabele investeringen kunnen worden beperkt. Zelfs op afschaffing van de investeringsaftrek wordt niet gezin speeld, aldus het blad. w-v. Drie Nederlandse afgevaardigden naar de Olympische Spelen, die wel geen gouden medailles zullen winnen, doch wier prestaties zeker niet onderschat mogen worden. Het zijn de koks, die gedurende de spelen het „innerlijk wel zijnvan de atleten verzorgen. Tijdens een „repetitie", die kort geleden in he* olympische dorp werd gehouden, werd deze foto gemaakt van de heren L. van den Hoogen uit Den Haag, J. Peters uit Bergen op Zoom en L. Arnold, die naar Australië emigreerde, bij een door hen samengestelde Zweedse salade. Eerst thans is gebleken, dat de leden van „De Robben" Mary Kok (vrije slag), Atie Voorbij (vlinderslag) en Lenie de Nijs (rugslag), die zijn gekozen in Ne derlands Olympische zwemploeg, nog niet alle de voor de reis naar Melbourne vereiste inentingen hebben gehad. In het voorjaar is van de zijde van de KNZB een circulaire gezonden aan alle kandidaten, die voor een eventuele uit zending in aanmerking kwamen om de drie vereiste inentingen te laten ver richten, met als uiterste termijn, voor de laatste inenting d" eerste week van juli. Ook Herman Willemse en Rita Kroon, eveneens van De Robben, en „mogelij ken" voor de Olympische ploeg hebben nog niet alle inentingen achter de rug. Het NOC en de medicus van de Olym pische ploeg, dr. P. Smit zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Aangezien deze inentingen van invloed kunnen zijn op de conditie van de betrokkenen, zul len de bedoelde meisjes in de komende weken nauwlettend worden geobser veerd. De befaamde Engelse international Stanley Matthews, de „koning van de dribble" viert zijn zilveren jubileum als beroepsvoetballer. De thans 41-jarige Matthews werd in 1931 professional. Na dien heeft hij 77 keer in het Engelse elf tal gespeeld; de laatste keer in mei van dit jaar. De examens ter verkrijging van het diploma Zwemonderwijzer(es) zullen dit najaar worden gehouden in Utrecht, Haarlem en Groningen. Zij, die aan de ze examens wensen deel te nemen, die nen zich voor 1 oktober a.s. te wenden tot het bureau van de KNZB, Gerard Doustraat 20, Utrecht. Te Delft is op 64-jarige leeftijd overleden de heer A. Tutein Nolthe nius, doctor in de geologie en oud- inventarisator van het museum voor het onderwijs in 's-Gravenhage. De heer Tutein Nolthenius was een be- i fenaar van de schilderkunst en wer kend lid van de afdeling beeldende kunsten van „De Kring", vereniging voor schone kunsten te Delft. De crematie zal woensdag geschie den in het crematorium te Westerveld. Ontslag van rechtsvervolging, opne ming in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar en daarna terbe schikkingstelling van de regering, eis te de officier van justitie, mr. H. Bou- ma dinsdagmiddag tegen een Zeister fabrieksarbeider, die voor de Utrechtse rechtbank moest terechtstaan onder be schuldiging van moord op de 22-jarige leerling-verpleegster Willy v. Soest te Zeist. Hoewel de zaak in verband met de morele aspecten met gesloten deuren diende, werd het requisitoir en pleidooi In het openbaar gehouden. Zoals bekend we 1 des ochtends .13 oktober van het vorig jaar het stoffelijk Overschot van de verpleegster in het kreupelhout langs de Oude Wouden- bergsezandweg door voorbijgangers ge vonden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het slachtoffer op de avond van 12 oktober met een NÈM-bus van Amersfoort naar Zeist was gereisd om een bezoek te brengen aan haar ouders. Zij stapte uit op de Bergweg ter hoogte van de Gerofabriek en bij deze halte heeft de verdachte zich opgehouden om het meisje per fiets te volgen. Na een uitgebreid onderzoek werd de fabrieks arbeider enige dagen later door de Zeis ter politie gearresteerd onder verden king van moord of doodslag. Na aan vankelijk te hebben ontkend, legde hij na enkele weken een volledige beken tenis af. De officier van justitie achtte de po ging tot moord niet bewezen. Wel acht te hij verdachte schuldig aan moord op grond van diens eigen bekentenis en de getuigenverklaring van mej. H., die de fabrieksarbeider indertijd met zijn fiets uit het struikgewas zag komen. Volgens het psychiatrisch rapport moet verd, als een debiele figuur wor den beschouwd, iemand met waandenk beelden, die in bepaalde gevallen agres sief kan optreden. Het verzet van het meisje tegen de aanranding zou hem agressief hebben gemaakt. Voorts is ko men vast te staan, dat de verdachte reeds eerder een dergelijke poging heeft gedaan. De officier van justitie uitte de wens, dat maatregelen zullen worden getrof fen om de verdachte nimmer meer in de vrije maatschappij te laten terugke ren. Mr. M. de Geus, verdachte's verde diger, meende de schuld van zijn cliënt in twijfel te moeten trekken, doch re fereerde zich voor wat de straf betreft aan de eis van de officier. Uitspraak 2 oktober. Een wielerwedstrijd over 175 km te Maldegem (Belg.) is gewonnen door Wim van Est in 4 uur 1 min. De te Rouen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Rouen en Fortuna is door de Ne derlandse ploeg met 31 gewonnen. De rust ging met 20 in. De studiecommissie weersinvloeden, die onder voorzitterschap staat van dr. L. Neher en 1 februari door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting werd geïnstalleerd, heeft als eerste re sultaat van haar werkzaamheden „voor lopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstige weersomstandighe den" opgesteld en aan de minister aan geboden. Zij zijn bedoeld als leidraad voor het bedrijfsleven bij het treffen van doel matige voorzieningen voor het doorwer ken op de bouwplaatsen in het komende winterseizoen tot temperaturen van omstreeks minus 5 graden C. De studiecommissie acht het moge lijk, dat bij de toepassing van de richt lijnen kan worden doorgewerkt geduren de ongeveer 80 pet. van de werkuren tussen half november en half maart. De richtlijnen bevatten o.m. aanwijzin gen voor maatregelen, die getroffen moeten worden om de kwaliteit van de bouwconstructies te waarborgen. Bij het opstellen van deze voorlopige richtlijnen is de commissie uitgegaan van eenvou dige maatregelen, die slechts weinig kostenverhogend zullen werken. Het weerbericht speelt bij de oplos sing van de problemen, die zich bij het doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden voordoen een gro te rol. Immers, aan de hand van een ten behoeve van de bouwwereld opge stelde weersverwachting zal op de bouwplaats vastgesteld kunnen worden, of bepaalde voorbereide maatregelen tot uitvoering moeten komen of niet. Daarom zijn bij het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting onlangs twee bouwkundigen aangesteld, die voor de opstelling van bouwweerberichten bij het K.N.M.I. worden gedetacheerd. Waarschijnlijk zal het reeds in de loop van november mogelijk zjjn deze be richten te ontvangen door het draaien van een bepaald telefoonnummer. Een korte, maar bijzonder felle brand heeft dinsdagmiddag in het centrum van Valkenburg gewoed. Door een nog niet precies bekende oorzaak brak om streeks vier uur brand uit in de hout rijke Casino-danszaal. Zij brandde to taal nit. De vrijwillige brandweer van Valkenburg, die vrij spoedig ter plaatse was, kon haar niet meer behouden. Wel konden de aangrenzende percelen, o.a. het annex met de zaal gelegen Casino-hotel worden gered. De zaal was in een minimum van tijd zo'n grote vuurhaard, dat de grote eta lageruiten van een drietal tegenover gelegen winkels stuksprongen. Ook de deuren, raamkozijnen en zonschermen van deze panden vatten vlam. De hitte in het nauwe straatje was zo groot dat de nevelspuitwagen van de Valken- burgse brandweer er onmogelijk kon parkeren. De wagen verschroeide aan één kant totaal. De brandweer van Heerlen, die met een wagen arriveer de, bestreed de brandende zaal van de achterzijde van de Kerkstraat. Daar werd het blussen belemmerd door het feit dat de brandkranen onder het as falt moesten worden uitgekapt. De schade aan de zaal bedraagt ver moedelijk 80.000. De zaal werd in 1923 door de eigenaar Pappers naast zijn in 1901 gebouwd hotel opgetrokken. Heel het gebouw, waarvan het hotel kostbaarder is dan de houten zaal. is door de huidige eigenaar Th. Pappers, die het sinds kort van de erven Pap pers heeft aangekocht, verzekerd voor twee ton. De inventaris van de zaal, o.a. alle meubilair, een tweetal ijskas ten en volledige barinrichting, was ei gendom van de huurders Loes en Dé Kalkhoven. Deze inventaris, ter waar de van ongeveer 50.000 ging verloren. Aangenomen wordt dat de brand ont staan is door kortsluiting of door over verhitte schijnwerpers. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonde voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carter» pilletje» - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjea u helemaal van hardlijvigheid al, u Is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eena verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES f 1.20 per flacon. door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 23 Hij kon z'n oren niet geloven. Ze huilde! Hij was op al het andere voorbereid geweest. Ware het mogelijk geweest potten en pannen per telefoon te expediëeren, dan had hij eerder verwacht, dat hem een servies naai het hoofd zou zijn gevlogen! In plaats daarvan huil ie zijn Emilie? „Kom, kom," zei hij, en: „nou, nou ouwetje, kom nou, ouwetje!" Ze snikte hardnekkig door. „Hou nu maar op met df.t gejammer!" bromde hij. Hij was zelf helemaal ontdaan. Zo'n ver rassing. Hij had helemaal niet geweten dat ziji vrouw kon huilen! Hoewel ze reeds vijfendertig jaai getrouwd waren. Mevrouw Kulz snikte, alsof ze alle verzuimde ge legenheden wilde inhalen. „Ver.geet het nu maar," troostte h{j. „DJorgen ben ik toch weer thuis! En wat moeten de klanten wel denken, wanneer je zo behuild achter de toon bank staat. Leg een doekje met koud water op je ogen." Ze snoot haar neus en maakte aanstalten te gaan spreken. Maar daarna bedacht ze zich en huilde verder. „Ik geloof dat er in de winkel is gebeld," merkte hij op. „Nu, het ga je goed, Emilie. Dus tot morgen. Groet de kinderen." Vlug hing hij de hoorn op. luiten, voor de cel"fooncel bleef hij staan en wreef nadenkend zijn kin. „Dat had ik al twintig jaar geleden moeten doen!" dacht hij. „Nu is het te laat !Nu helpt huilen niet meer." Daarna ging hij langzaam in de hal terug naar de tafel waar de beide jonge mensen zaten. Op dezelfde tijd liet een witgebaarde heer zich voor Café Flint in Rostock vuur geven door een man, die daar stond en zei: „Storm moet ogen blikkelijk twee man in een auto naar Warnemunde sturen. Vijf anderen moeten hier aan het station alle treinen controleren, die van Warnemunde ko men." „Goed, chef," antwoordde de man. „Wie de drie ontdekt, belt onmiddellijk professor Horn in Hotel Blucher op. Ga naar boven en laat je aflossen. Jij gaat mee naar Warnemunde." „Wat is er dan aan de hand?" „Houd je gezicht" gaf professor Hom ten ant woord, nam beleefd voor de ander zijn hoed af en stak de straat over. Hoewel het reeds tegen de avond liep, stond Irene Trubner er op, dat het door haar voorgestelde uit stapje zou doorgaan. Ze lieten zich met de veerpont over de Warnow zetten en reden daarna met de tram, waarvan de rails vlak langs de zeekust door moeras en helde lopen, tot Markgrafenheide, het eindstation. Van hieruit wandelden zij over eenzame wegen door het bos. Het was stil, als in een kerk waar geen dienst is. Maar over de boomtoppen ruiste de wind, die van de zee kwam. Het is merkwaardig, in het bos denkt men meer dan ergens anders aan zijn kinderjaren. Toentertijd schenen de bomen veel, veel hoger dan ze waren. En het struikgewas der bosjes veel ondoordring baarder en angstwekkender dan thans. Toentertijd geloofde men nog dat Roodkapje vlak in de buurt de boze wolf moest zijn tegengekomen. En wan neer men een houthakker en zijn vrouw ontmoette, droomde men 's nachts, dat men de ouders van Hans en Grietje had ontmoet. Die ouders, die hun beide kinderen in het bos te vondeling legden, om dat hun inkomen achteruitging. In die periode ziet men in het bos de woonplaats van elfen en dwergen. Dan volgen de jaren waarin men het als de aangewezen plaats voor heimelijke liefkozingen beschouwt. En ten slotte komt de tijd, dat het iemand alleen nog maar aan de planken herinnert, die in Schneidemuhlen van zijn bomen worden gefabriceerd, en dat geen mens meer dan zes planken nodig heeft om welbewaard, al is het dan ook zonder vensters, de laatste reis te aan vaarden. En altijd zullen de bossen ruisen. En altijd zal de wind als op lichte voeten over de toppen dansen. O, het zou veel waard zijn, wanneer men aan zielsverhuizing kon geloven! Maar wie heeft de kracht daartoe? Op een wei, dichtbij de rand van de heide, ging Irene Trubner in het groene gras zitten. Ze ging zelfs liggen en staarde door het netwerk van hal men en blaadjes naar boven in de blauwe hemel. De beide mannen hurkten noodgedwongen op het gras en zaten daar, alsof ze bij Chinezen op bezoek waren. De krekels stemden hun mandolines. De sprinkhanen oefenden zich in het verspringen en een lichtgelovige citroenvlinder of was hij alleen maar bijziende? streek neer op de kunstbloem, die op juffrouw Trubner's hoed was vastgenaaid. Het duurde minuten voor hij het bedrog merkte en zonder honig wegfladderde. Rudi Struve zei: „We moesten hier kunnen blij ven! We zouden drie hutten kunnen bouwen. Wat denkt u er van? Mijnheer Kulz kon van wilde ko nijntjes kalfleverworst maken en Wiener schnitzels. Juffrouw Trubner zou bosbessen kunnen plukken en de lindebloesemthee zetten. En het is zelfs mo gelijk broodjes van beukenoten te bakken, heb ik gehoord." „En u?" vroeg Irene Trubner. „Wilt u dan he lemaal niets doen?" „Ik zou paling en scholletjes thuis brengen!" „Kunt u vissen?" vroeg Kulz. „Neen. Maar ik zou iedere dag met de tram naar Warnemunde gaan en de vissen in de rokerij kopen." Ze lachten en waren vrolijk. Tot ze merkten, dat ze in een mierenhoop zaten. Het was donker, toen ze in Warnemunde aan kwamen. Ze gingen de pier nog op en leunden lang tegen de stenen borstwering, die land en zee streng van elkaar scheidt. Het is jammer, dat dit schouwspel voor iedereen toegankelijk i,Velen zijn het niet waard. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7