Ruimtevaartcongres in Rome Met de snelheid van het licht het wereldruim in ERIC DE NOORMAN Ve voHW&ng-tAanyséancC De liturgische hervormingen van Paus Pius AMSTLEVEN m K ru iswoordraa l i De haringvisserij had vrij matig resultaat Het aanbod van verse haring viel niet mee m •as Vinden ruimtereizigers bij hun terugkeer het zonnestelsel nog terug? In tien dagen heen en terug J. Gerritsen geen H.C. Amsterdam Nederlandse nota aan Indonesië Amerikanen pleiten voor ruimer gebruik van de moedertaal Ademende vulpen „Pollux" krijgt grote beurt Drie leergangen van Una Sancta in Den Haag DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 pagiN.^ Gouden vink voor 20.000 vlieguren Naar de maan In scherpe bewoordingen gesteld Liturgisch Congres in Assisië - Kwestie Nieuw-Guinea voor de V.N. Mr. Tepe overleden Examens Levensverzekering BUREAU VOOR PE R S ONEELVE R ZE K E RING Nog 27 lijken in mijn te Marcinelle Laboratorium voor voedingsproblemen - - - - - - 10 11 Oip'lossinig vain woensdaig De cijfers spreken: in «5% Het RussischIndoj^Lf comMuniQtl<? Abdulgani ter verantvvooi din geroepen Tijdens het internationaal aeronau- tisch congres, dat dinsdag in Borne begonnen is, heeft een Amerikaans ge leerde de medewerking van amateur- astranomen gevraagd voor het volgen van de eerste kunstmatige aard-satel liet die binnen twee jaar zijn tocht be ginnen zal. De grote sterrenwachten met hun camera's en grote telescopen zijn te klein in aantal om voortdurend de satelliet waar te kunnen nemen, want zijn snelheid is te groot. Daarom stelde professor Whipple voor de ama teur-sterrenkundigen van de hele we reld in groepen onder te delen, en elke groep een bepaald deel van het wereld ruim te laten observeren. De satelliet zal een snelheid hebben van ongeveer 29.000 kilometer per uur en moeilijk te zien zijn. Tijdens hetzelfde congres verklaarde de vice-president van de internationale astronautisehe federatie, dat de mens over tien jaar per televisie de maan kan bekijken want de eerste beman de satellieten die daar heen gaan zullen per TV in verbinding staan met de aar de. Frederick C. Durant, voorzitter van de internationale astronautisehe federa tie, zei te geloven dat de mens binnen de komende tien jaar met 'n kunstmatige satelliet honderden kilometers boven de aarde zal kunnen vliegen. Hl) voorspelde dat de mens voor het eind van deze eeuw zou kunnen landen op de maan. Professor Arturo Crocco, president van de Italiaanse raket-federatie, besprak de eerste resultaten van een voortborduren op de relativiteitstheorie van Einstein, waarin onder andere wordt gesteld dat de tijd stilstaat voor een waarnemer die zich beweegt met een grotere snelheid dan die van het licht. Lang heeft de wetenschap geen moge lijkheden gezien om deze snelheid te bereiken, maar drie jaar geleden werd bekend dat men een middel had gevon den dat misschien behulpzaam zou kun nen zijn. Het is een raket, die zijn snel heid ontleent aan de snelheid van atoom-deeltjes in een kernsplltsingsmo- ment. Deze snelheden zijn gelijk aan die van het licht. De Duitse geleerde Eugen Sanger, die zich met hieruit voortvloeiende kwesties heeft beziggehouden, stelde dat bij hel reizen met de snelheid van het licht een mensenleeftijd voldoende zal zijn om het universum rond te reizen. Een belangrijke vraag is echter, welke tem peraturen de huid van het ruimtevaar tuig moet kunnen verdragen. Volgens professor Singer, van de universiteit van Maryland, zal de temperatuur aan de buitenzijde van een ruimteschip nooit hoger behoeven te zijn dan 1.000 graden Celsius. Het heelal-voer-, 'vaar-, of vliegtuig zal stabiliteit ver krijgen door een iets in de lengte ge rekte bolvorm. Het zou dan mogelijk worden een satelliet te bouwen, die constant dezelfde zijde naar de aarde gewend houdt. De satelliet kan op deze wijze handig dienst doen als startplaats voor projectielen, die een reis naar de maan maken. Er zijn echter, voordat het zover is, nog wel enige problemen op te lossen. Of de ruimtereizigers bij hun terug keer ons zonnestelsel nog zullen aan treffen b.v. is een kwestie, die aan gro te twijfel onderhevig is. Want in het zonnestelsel zullen tussen hun vertrek en hun terugkeer 3.000.000.000 jaren ver lopen zijn. Als binnen twee jaar de kunstmatige aardsatelliet zijn reis rond de aarde gaat maken, en signalen naar de aar de zendt, kan eenieder die opvangen. De aardsatelliet zendt een combinatie van verschillende tonen uit die door de geleerden met bijzondere apparaten op- fevangen en vertaald worden, waar oor zij gegevens krijgen over de ver schillende toestanden die de aardsatel liet in de wereldruimte aantreft. Dat is de essentie van een tweetal referaten die gisteren op het astronau- tisch congres in Rome gegeven werden door de Amerikaanse professor Fred Singer en zijn collega Björn uit Zwe den. Prof. Antonio Ambrosini, van het in ternationaal, instituut voor luchtvaart- wetgeving te Rome, deed het congres een voorstel om het wereldruim in drie zones te verdelen, en een zekere ver keersregeling daarmee te bereiken. De eerste zone, het luchtruim vlak ho ven de aarde, zou nationaal zijn, maar satellieten mogen zich er vrij boven bewegen. De tweede zone, de maan en de planeten in het zonnestelsel, zou in ternationaal worden en de derde zone, de ruimte buiten het zonnestelsel van de aarde, zou kunnen toebehoren aan wie er ooit komt. Want daar is zoveel ruimte, dat er geen misverstanden kun nen zijn. De voordracht van prof. Ambrosini wierp de vraag op of een satelliet ter ritoriale rechten schendt wanneer deze op 450 kilometer hoogte over een land vliegt. Professor Leonid Sedov, lid van de Russische academie van weten schappen, verklaarde dat zijn land wat dat betreft volgaarne zou medewerken en inschikkelijk zou zijn. Andrew Haley, van de Amerikaanse raket-sociëteit, besprak ,,de wet op de ruimte", die de daden van de ruimte reizigers dient te leiden, en ingenieur Buchheim uit Woodland Hills, Califor- nië, behandelde een rapport dat be trekking had op de technische eisen die zijns inziens dienen te worden ge steld aan een raket die naar de maan reist. De conclusie van ingenieur Buch heim was dat de mens in staat is om, met gebruikmaking van een meerdere trappen tellend rakettensysteem, een Eermanent waarneembare satelliet te ouwen. Verder bracht de heer Ehri- cke, die in de astronautisehe afdeling van de Convair-vliegtuigfabrieken werkt, een these in over het gebruik van zonne-energie in ruimteschepen, dat naar zijn mening belangrijke voor delen heeft boven chemische brandstof fen. Traditiegetrouw zal ook dit jaar op Schiphol de vliegurenpenning aan een aantal leden van het vliegend perso neel van de K.L.M. worden uitgereikt. De uitreiking zal zijn op 8 oktober door de president-directeur, de heer I. A. Aler. De gouden vliegurenpenning die tot nu toe werd uitgereikt voor 20.000 of meer vlieguren, zal worden vervan gen door een gouden dasspeld, de zgn. gouden vink. Volgens radio Moskou hebben Russische geleerden een voorstudie afgesloten naar de mogelijkheid van het naar de maan en terug zenden van een raket. In deze uitzending werd gezegd, dat de raket slechts brandstof nodig heeft voor het eerste deel van de reis, het traject, dat hem losmaakt van de aantrekkingskracht van de aarde. Eenmaal daarbuiten maakt de raket gebruik van de gecombineerde aan trekkingskrachten van zon, maan en aarde. De raket zou om de maan cir kelen en dan naar de aarde terugke ren, op de energie van de aantrek kingskracht. De hele reis zou onge veer tien dagen in beslag nemen. Het project is in studie geweest bij het instituut voor theoretische astrono mie, van de Russische academie voor wetenschappen. Het hoofd van dit instituut, professor G. A. Chebotarev, zou volgens radio Moskou gezegd heb ben, dat het projectiel slechts duizend kilo hoeft te wegen. In het projectiel bevinden zich automatische camera's, die het maan oppervlak in beeld brengen, en ver der toestellen, die gegevens verzame len over de kosmische straling en andere meteorologische aangelegenhe den. De heer J. Gerritsen, kolonel der rijkspolitie en commandant van het ge west Den Haag, heeft om persoonlijke redenen zijn kandidatuur voor de func tie van hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ingetrokken. De heer Gerritsen stond nr. 1 op de aanbevelingslijst van de gemeente Am sterdam. Het ministerie van binnenland se zaken gaf echter de voorkeur aan benoeming van de tweede kandidaat, ko lonel J. v. Waling, divisie-commandant van de koninklijke marechaussee in Am sterdam. Het verschil van inzicht over deze benoeming is' oorzaak geweest, dat deze zaak lang traineerde. Hoe het nu met de benoeming van een opvolger voor hoofdcommissaris Kaasjager zal verjo pen is een nog grotere vraag geworden dan tot dusverre. Het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft een in scherpe bewoordingen ge stelde protestnota naar het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ge zonden naar aanleiding van de demon straties en de ongeregeldheden, die maandag voorvielen na afloop van een rechtszitting in het proces-Schmidt, waarbij mevrouw Bouman ternauwer nood aan een woedende volksmenigte ontsrupte. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger, de heer H Hagenaar, zond de nota gisteren, ter aanvulling van het mondelinge protest, dat de Ne derlandse handelsraad, drs. H. Jonker, gisteren heeft doen horen. In de nota wordt verklaard, dat de Nederlandse regering van mening is, dat geen voldoende voorzorgsmaatregelen door de Indonesische regering zijn geno men om incidenten te voorkomen. Drs Jonker had de vorige dag verklaard, dat de politiebescherming vóór en'tijdens de rechtszitting voldoende was, maar later in gebreke was gebleven. Er wordt op aangedrongen, dat tijdens het proces tegen Schmidt de bescherming van de beklaagde, de verdedigster, de Neder landse diplomaten en de Nederlandse staatsburgers, die op de rechtszittingen tegenwoordig zijn, zal worden verzekerd. 13. Het bericht, dat het vreemde land bewoond is, verbaast de Noren niet weinig. „Een kwaadaardig soort schijnt het niet te zijn", zegt Eric nuchter, want de man, die ik zag, was benauwder voor mij dan ik uoor hem. De vreemde geluiden, waarvoor die dappere krijgslieden van mij op de loop gingen, zullen dus ook wel niet veel om het lijf hebben, want anders woonden die mensen hier zeker niet. We landen dus". En zo wordt de Drakar gemeerd aan enkele in zee uitstekende rotsen. De enige verbin ding met het strand is de smalle zandstrook, welke mocht er toch gevaar dreigen gemakkelijk te verdedigen is. „Ik ga nu met een stuk of wat krijgers en de helft van Ondurs troep water halen", zegt Eric tot Svein. Jij houdt zolang het bevel, bindt de rest van Ondurs mannen vast alle zekerheid, dan heb je tenminste geen last van hen, en stuur een P' tevoren de onbekende achterna gegaan is. Op een hoogte houden zij ^a mannetjes op zeehondenjacht". Svein knikt en met een kleine groep "f( gers gaat de Noorman op pad. Hij volgt dezelfde richting, waarin hij lUUUi cm uo uiecotvcrtut ucili-ci iw yoyuu.fl/ I/O, CCH I l'ULSy I/O I !AJ (AU/C tv LJ -j Beneden hen kronkelt zich een helder riviertje langs de rotsige hellM,J „Daar zullen we de waterzakken vullen", zegt de Noorman, „goed duide«L zichtbaar en dan ben ik benieuwd wat er gebeuren gaat, want daar f het ook, dat ik de man het laatst zag". Dinsdagavond is in Assisië het eer ste Internationale liturgische congres geopend met een toespraak van kardi naal Cicognani, prefect van de H. Con gregatie der Riten. Het congres, voor bereid door de liturgische centra van Italië, Frankrijk, Duitsland en Zwitser land, verenigt voor de eerste maal in de 20 eeuwen geschiedenis der Kerk zulk een groot aantal deelnemers uit de gehele kerkelijke hiërarchie om ge zamenlijk de actuele problemen der pastorale liturgie te bestuderen. De deelnemers veertienhonderd pries ters, onder wie zes kardinalen en 100 bisschoppen zijn afkomstig uit alle landen ter wereld. De Nederlandse delegatie, welke uit 6C personen, priesters en leken is sa mengesteld, staat onder leiding van mgr. dr. J. B. Alfrink, die met mgr. P. A. Nierman woensdagmorgen in Assi sië aangekomen is. Tot de Neder landse delegatie behoren vele bekende liturgisten van verschillende orden en congregaties: prof. Boelaars CssR., dr. Kreykamp en dr. Nleuwenhuis, beiden Dominicanen, dr. Jac. de Rooy S.J., dr. Tersteege SSS en dr. Llesking SSS, de musicologen dr. A. Kat en rector Salomons. Ook de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch. mgr. Oomen, maakt deel van de delegatie uit. Veel Interesse bestaat voor de rede welke de apostolisch vicaris van Tut- teng (Flores), zal houden over de litur gie en de missie. Ziin proefnemingen in Indonesië hebben sterk de aandacht getrokken van allen die zich met de missie-wetenschap bezig houden. Kardinaal Cicognani gaf ln zijn ope ningsrede een overzicht van de richt lijnen en voorschriften, die tot dusver van de huidige Paus zijn uitgegaan. ZUn rede zal het raam vormen, waar binnen de besprekingen, gewijd aan de liturgische hervormingen van Paus Pius XII, worden gevoerd. Het eerste rapport, dat voor publiciteit werd vrij gegeven is afkomstig van de aartsbis schop van Kansas City in de Ver. Sta ten, mgr. O'Hara, die enige dagen voor de opening van het internationale con gres plotseling te Milaan aan een hart verlamming is overleden. In dit rapport constateert de aarts bisschop, die als leider zou optreden voor de uitgebreide Amerikaanse dele gatie, dat de hervormingen van de Goe de Week-liturgie in de Ver. Staten zo enthousiast ontvangen zijn dat ,,het zeer jammsr zou zijn, als de gelovigen niet zouden worden aangemoedigd om met eenzelfde enthousiasme deel te ne men aan de H. Liturgie gedurende de rest van het jaar." Het rapport van aartsbisschop O'Hara is gebaseerd op de bevindin gen van 93 Amerikaanse bisschoppen. Het komt tot verschillende aanbeve lingen. Onder meer stelt het een uit gebreider gebruik van de moedertaal voor ln de liturgie van de Goede Week. Een andere aanbeveling be treft het voorstel, dat de huidige re geling voor het eucharistisch vasten voor de avondmis zou gelden voor de ochtendmissen tegelijk. De wijzigingen van de Goede Week- liturgie in 1956 hebben ln de Ver. Sta ten de deelneming der gelovigen en het communiceren gestimuleerd. Dat is, zegt het rapport, slechts een eerste stap: fysieke aanwezigheid is niet ge- j rtoeg: de gelovigen moeten geholpen worden naar een beter begrijpen van de liturgie en naar een volkomen er deelneming. De nieuwe orde biedt bij na onbeperkte mogelijkheden in die richting. Het grootste deel der Amerikaanse bisschoppen blijkt voorstander te zijn van een verdere uitbreiding van de moedertaal tijdens de plechtigheden. Mgr. O'Hara zegt hierover o.m., dat de vernieuwing der doopbeloften in de moedertaal tijdens de Paaswake een verrassend effect heeft gehad op de gelovigen, omdat zij daardoor van toe schouwers .deelnemers werden. Tijdens de lange Latijnse gebeden verliezen de gelovigen het contact. Alle responsoria waaraan de gelovigen moeten deelne men, dienen in de moedertaal gebeden te worden. Dit geldt evenzeer voor de litanie alswel voor de lessen tijdens de wake, waarnaar de gelovigen ver wacht worden te luisteren. Het Indonesische kabinet heeft dins dagavond definitief besloten het geschil met Nederland over westelijk Nieuw- Guinea dit jaar wederom voor te leg gen aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit werd mede gedeeld in een heden uitgegeven rege ringscommuniqué. Woensdagmorgen is in Amsterdam voor het eerst een vulpen getoond, die door een revolutionaire constructie een nieuwe periode voor de vuipenfa- brlkanten inluidt. Een team van de Parker Pen Cómpany heeft gedurende twaalf jaar naar de constructie ge zocht: een onderzoek dat enige miljoe nen guldens kostte. In het vervolg geen drukknopjes of handeltjes meer voor de vulling van een rubberen inktzakje, maar een ca pillaire cel die, zonder dat men er iets aan hoeft te doen, in een paar tellen de pen volademt. Vochtafstotend mate riaal zorgt ervoor dat de pen droog en schoon uit het inktpotje komt. Met de ingeademde hoeveelheid inkt kan men 7000 woorden, ofwel 30 brieven, ofwel zes uur achtereen schrijven. Een zieke kan op zijn rug liggend met deze pen en met het papier boven zich schrijven: op een hoogte van 5000 meter worden schrijvende handen niet door weglopen de inkt besmeurd. De manier om de Inkt weer uit de pen te halen is, óf zestig uur schrijven, óf... de pen in de inkt. dopen. Het vullen gebeurt aan de achterzijde. In de ouderdom van bijna 78 jaar is te Warmond overleden mr. A. F. L. M. Tepe, oud-directeur van het centraal bureau voor de katholiek sociale actie ln Nederland en oud-wethouder van de gemeente Leiden. De heer Tepe, die op 7 oktober 1878 te Amsterdam is geboren, studeerde rechten aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. In 1905 werd hij be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar aan het centraal bureau van de katho liek sociale actie in Nederland, dat toen onder leiding stond van de latere minis ter Aalberse, als wiens opvolger de heer Tepe later tot directeur werd be noemd. GRONINGEN, 19 sept. Kand. sociale aardrijksk. B. J. Evenhuis, Groningen, doctoraal geschiedenis A. Th. van Deur- sen, Groningen (cum laude), Duits M. J. A. Bun, Steggerda (Fr.), doctoraal rechtsgeleerdheid mevr. R. F. L. J. Bou- ma-Berghuis, Scheveningen, doctoraal biologie L. J. Mook, Groningen. K. H. Postuma, Eelderwolde (Fr.) (cum lau de). NIJMEGEN, 19 sept. doctoraal Duitse taal en lett.: pater M. J. Jochems (Box tel), kand. Duitse taal- en lett. pater J, Blokker S. M. M. (Schimmert). Algiers Een wervelstorm in wes telijk. Algiers heeft 17 levens geëist. Het aantal gewonden wordt op 200 ge schat. De storm vernielde alle verbin dingen met de havenstad Nemours. Reusachtige golven sloegen over de kades en de straten van de stad werden gelijk rivieren. Auto's sloegen om en op een vliegveld werd een geparkeerd vliegtuig vernield. (UP) Advertentie «Aast Het koopvaardij-opleidingsschip „Pollux", dat ligplaats heeft in het Oosterdok te Amsterdam, krijgt een grote beurt. Dezer dagen is het uit dok terug gekeerd en de jonge bemanning zelf geeft het nu een grote schilderbeurt onder leiding van haar leraar. In de nacht van zondag op maandag is het laatste stoffelijke overschot van de 65 slachtoffers die tot nu toe wer den teruggevonden op verdieping 1035 van de mijn Bois-du-Cazier te Marci nelle in België naar boven gebracht. Er moeten zich thans nog 27 slacht offers in de mijn bevinden. De stoffe lijke overschotten zijn echter nog niet ontdekt. Het opsporingswerk wordt ernstig bemoeilijkt, omdat de luchtverversing i.» de mijn door instortingen dreigt te worden uitgeschakeld. Indien de lucht verversing niet meer voor de volle honderd procent gaat functioneren, dan zou men wellicht genoodzaakt zijn de pogingen om de nog 27 overblijven ie slachtoffers boven te halen op te geven. (Van onze Haagse redactie) Het apostolisch vormingscentrum ,.Una Sancta", dat gevestigd is in Den Haag, heeft voor het komende seizoen verschillende leergangen op stapel staan. Van oktober 1956 tot mei 1957 zullen wekelijks mondelinge lessen wor den gegeven voor katholieke leken van verschillende ontwikkeling en interesse. Er zijn in totaal drie leergangen. In de apologetische leergang wordt gedu rende twee cursusjaren op woensdag avond een inzicht gegeven in de ka tholieke geloofs- en zedenleer, de op vattingen omtrent genade en sacramen ten, liturgie en bijbel en een overzicht van de moderne kerkgeschiedenis. Een bijzondere ontwikkeling is voor deze leergang niet vereist. Als hoofdleraar treedt op pater S. Jelsma M.S.C. Door middel van examens kan na afloop van de cursus het officiële godsdienstdiplo ma A worden behaald. Verder is er een katechetische leer gang, die bedoeld is om in een uitge breide studie van drie jaar de kennis te verwerven, die voor allerlei vormen van leken-apostolaat noodzakelijk is. De lessen worden gegeven op dinsdag avond. Via deze leergang kan men in het bezit komen van het godsdienst diploma B. Tenslotte heeft Una Sancta de theo logische leergang ontwikkeld, die aan een dubbele behoefte tegemoet wil ko men. Getracht wordt door middel van de ze leergang op theologisch-wetenschap- peljjke wijze de persoonlijke geloofsken nis van de cursisten te verbreden en te verdiepen. Gegeven wordt theologie in de strikte zin van het woord, maar aangepast aan de situatie der lekengelo vigen. De laatste leergang is gevestigd in Den Haag, Eindhoven en Hilversum waar de colleges op donderdagavond worden gegeven, en in Rotterdam en Arnhem waar dit op vrijdagavond ge schiedt. Het secretariaat var. het apos tolisch vormingscentrum „Una Sancta" is gevestigd Bezuidenhout 17 in Den Haag. Op een ruime zolder van de afdeling inwendig 2 geneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden is gister middag om half /ijf een nieuw labora torium voor gastro-enterologie geopend. Dit laboratorium, een schenking van de Koninklijke Verkade Fabrieken N.V., is ingericht in het departement voor maagdarmziekten, hoofd dr. A. J. Ch Haex. Er zal speciaal onderzoek verricht worden naar het aandeel, dat de voe ding heeft in het ontstaan van ver schillende ziektebeelden. Een uitgangs punt voor dit onderzoek is de geniale, recente vinding van de Nederlandse kinderarts prof. dr. W. K. Dicke, dat gluten (een eiwit-component van tar we) de oorzaak zijn van bepaalde voe dingsstoornissen bij voor dit eiwit ge voelige personen. Het ligt in de bedoe ling het mechanisme van genoemde stoornissen te bestuderen en te trachten langs deze weg een inzicht te krijgen in principes, die 00». voor de gezonde mens van belang kunnen zijn. Prof. dr. J. -luider, hoofd van de af deling interne geneeskunde, sprak de hoop uit, dat de symbiose van industrie en universiteit een vruchtbare zal zijn. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, president-curat r van de Leidse uni versiteit, vergeleek de schenker van dit laboratorium met de goede oom, die het zich steeds uitbreidende gezin van de universiteit met een geschenk verblijdt. Aan het slot van een korte plechtigheid droeg de heer F Verkade, president-directeur van de N.V. Ver kade, het laboratorium aan het curato rium over. Duitsland In het centrum van Frankfurt is een parkeer-garage van vijf verdiepingen geopend, die plaats biedt aan 400 auto's en 70 motoren. Het bouwwerk, dat het eigendom is van de stad, heeft meer dan 3.300.000 mfk ge kost. De auto's gaan langs een lang zaam oplopende baan naar boven. Horizontaal 1. wilddief geogr. mijl 2. boerderij w* schraal 3. plaats op Ve- CM luwe loon 4. Frans lid CO woord vlak 5. beheerder ■f Eisenhower 6. en omgeving plat dak met balustrade IO 7. lawaai 8. Ver. Naties halve stuiver >0 ettergezwel 9. niet bang 10. martelares, feest 21 okt. OO garnituur 11. ter inzage chef-huis knecht 0 Verticaal: 1. kampeer- tentje (m.v.) - peuter 2. stieren vechter - zintuig 3. vertragings toestel - niet verplichte goedheid 4. luitenant kolonel - regenvlaag 5. hoender - mannetje van roofvogels 6. gezongen toneelspel - vermogensaan- wasbelasting (afk.) 7. godsdienst - onderwijzer 8. Turks bevelhebber - vezelachtige onbrandbare stof kosteloos bewijs van opslag in veem 9. 10. Russ. gevechts vliegtuig - versterkte plaats 11. huichelachtig Horizontaal: 1. eva. 3. git, 4. lol, 6. sar, 8. sla, 10. oom, 13. V 15. krat, 16. net,2' leg, 18. arie, f gnoe, 24. inoe' J toe, 27. ent, 28- 29. pit, 30. nee' alft. Vertical 1. ets, 2. aly graniet, 5. W'jP 6. st, 7. ar, 9- 11. o.a., 12. m1' mee, 15. keg- f a.m,. 19. r.o., 2f f 22. on, 23. el' tin, 26. epe. Het bedrijfschap voor visserljproduk- ten heeft maar weinig woorden nodig om de haringvisserij in de maand juli samen te vatten. ,,Een groot aantal log gers nam aan de zoute-haringvisserij deel. De resultaten waren over het al gemeen vrij matig. Door de meeste treilers werd zowel haring- als zeevis- treilvisserij uitgeoefend. Het aanbod van verse haring viel niet mee." De regeling, dat per reis de haring- aanvoer van een vaartuig, waarmee de drijfnetvisserij uitgeoefend werd, voor 2/3 uit gezouten haring mocht bestaan en van een vaartuig, waarmee aan de treilvisserij werd deelgenomen voor 4/7 bleef tot 15 juli van kracht. Met in gang van 15 juli gold de bepaling, dat van de haringaanvoer van een vaartuig, onverschillig of daarmee de drijfnet- of de treilvisserij werd uitgeoefend, 75 pet uit gezouten haring mocht bestaan. Het meerdere werd afgevoerd naar de vismeelindustrie. Met ingang van bo vengenoemde datum kwam tevens de beperking op het aantal mee te nemen drijfnetten (90) te vervallen. In juli 1956 werd door 163 loggers de haringdrijfnet visserij uitgeoefend en door 51 de zoute-haringtreilvisserij. De vangsten met de drijfnetten ware njn de eerste helft van de maand zeer on gelijk en over het algemeen niet ruim. In de tweede helft kregen de vangsten een meer gelijkmatig karakter. De re sultaten met de treilnetten waren ma tig. De kwaliteit van de haring was evenwel beter dan bij de drijfnetvisserij. De afslagprjjzen voor gezouten haring waren aanzienlijk hoger dan in juli 1955, mede als gevolg van de door de reders getroffen onderlinge opvangregeling. Deze privaatrechtelijke regeling liep op 15 juli af. In juli 1956 werden 24.393 kantjes gezouten haring naar de vis meelindustrie gedirigeerd, waarvan 2.860 wegens het niet behalen van de door het bedrijfschap vastgestelde mi- nimum-aanvoerprljzen. In eerstgenoemd kwantum zijn de hoeveelheden opgehou den door de redersvereniging niet be grepen. Volgens de dienst van de Nederlandse haringcontrole werden in juli 1956 in totaal 108.149 kantjes gezouten drijfnet- haring aangevoerd. In juli 1955 was het totaal met 108.391 kantjes vrijwel gelijk, doch toen waren hierbij ruim 100.000 kantjes maatjesharing, tegen ruim 80.000 in juli 1956. In juli 1954 beliep de aanvoer 94.980 kantjes, waarvan ruim 82.000 kantjes maatjesharing. De ge middelde prijs per kantje, die in juli 1954 38,32 bedroeg en in juli 1955 was gedaald tot 28,97, steeg in juli 1956 tot 33,96. De aanvoer van gezouten treilharmg bedroeg 16.545 kantjes tegen 10.168 'es in juli 1955 en 10.798 kantjes ii 1954. De gemiddelde1 prijs ,b jjü 34.48 in juli 1954, f 31,68 in J en 38,41 in juli 1956. A i" 1956 in totaal 211.404 kantjes» f ten haring aangevoerd met %_;j f middelde prijs van- 43.09. Hl® „nü.ji T. ren ruim 167.000 kantjes - cB-m ring. Voor 1955 luiden deze «jqI-v 221.476 kantjes, waarvan bijn_a0 «*>-« 30.000 kantjes, waarvab .5 maatjes, gemiddelde prijs J maatjes, gemiddelde prijs 1954: 160.r 1953: 22L659 kantjes, waarvan maatjes, gemiddelde prijs f v. De uitvoer van gezouten droeg in juli 1956: 1.668 ton maand van 1955 waren deze pectieveljjk 1.848 en 1 rni:,n) mers waren België (705 ton Duitsland (598 ton) en Noorw t°tU- 0 ve1 De aanvoer van verse haring v&9er>' waarde van ƒ1,2 miljoen, m 1 eri ,rtr 3 tO'C ;V' ege" ett0°$ ya11 de in juli 1956 een voor de U' eege,9tif jaar normaal beeld. Volgens gt jA van het centraal bureau v0 je tiek was er 2.993 ton aan v, vjio „éi. waarvoor gemiddeld 0.28 P® tuTn betaald. Van genoemd kwan vjsri 312 ton doorgeleverd aan a ^ggu industrie. -In juli 1955 werd verse haring aangevoerd. ee> De uitvoer van verse hfV_r' yoff <flj weinig betekenis met 272 t ^5 t 1, waarde van 119.000. In Lmk e ren deze totalen respeetie cp en 88.000. België was pra*1 ge afnemer. ;t( De drie grootste ^>.d° vaiida^jst^i'C ringspartljen, .WJ, W 1 ringsp&rtyen ma en de P.N.I- *z~ ,1 over eens geworden, ter van buitenlandse^ geyr_ „ri „,l Abdulgani, zal w"'gSen "ViscnVf" verklaring af te ,eS1ndo««s de meenschappehlke dnt 'Jei"' sche communia11®: eCft °n week in Moskou

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2