«FACETTEN DER HEDENDAAGSE KUNST" IN DE HAARLEMSE VISHAL Op een andere wijze „begrijpen" wat op een andere wijze is „gezien" D lüSa?iF-£ir»j;: I Haarlemse Muziekweek 1 Ah. M Vijf en twintig jaar geleden reed de laatste postkoets door Haarlem MODESHOW Gïve7~ HEEMSTEDE c/f Hongerstaker geeft actie op Laatste koetsierde heer AReitsma. kwart eeuw hij de P.T.T. sS-Hnj. g- Kernkampen g. Pleinmuziek Ridderzaal Vandaag en morgen F. Damiaans en Zn DINSDAG 25 SEPTEMBER 195c PAGINA 3 burgerlijke Stand Haarlem Toneelsectie van Culturele Raad Noord-Holland geïnstalleerd Bouwfonds parochie „St.-Jan" Spreekuur wethouder 75 JAAR ABR. MEYER ORGELCONCERT EGEL GERED UIT AFVOERPUTJE FEESTAVOND KATH. MILITAIR TEHUIS Ter gelegenheid van ons 75-jarig Jubileum zijn wij speciaal gesorteerd, terwijl bij elke aankoop van 10.- een herinnering aan ons jubileum wordt aangeboden. Grote Houtstraat 16 de Tricot-specialist Winterprogramma K.A.V. noord Basketbal STERK POOLS TEAM NAAR HAARLEM BLOEMEN DAAL LAGER- EN MIDDEL- BAAR ONDERWIJS IN 1955 25-JARIG BESTAAN VONDELSCHOOL op vrijdag 28 september a.s., te 14.45 en 20.15 uur precies, in café-restaurant „TRESLONG", Hillegom Haarlem Leideti Heemsteedse Schaakclub in het zilver Nieuwe brandweer- installatie Twee tennisbanen er bij in „Groenendaal" Kosten van aanleg bedragen f 29.000 Gemeenteraad HET ADRES als u gaat VERHUIZEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York r-J et heeft geen zin te ontkennen dat de moderne kunst in de •feest strikte zin niet die mate van contact met het eigentijdse publiek tot stand brengt als de kunst tot in ^et begin van onze eeuw. Men dient dit als een feit te aanvaarden. Wat er sinds de eeuwwisseling in de kunst is gebeurd is niet minder dan een revolutie, een uitbarsting van te lang gebolsterde spanningen die met hevige kracht een uitweg Zochten en de toeschouwers met ver bijstering geslagen zouden hebben. als ze de ernst ervan zouden gezien hebben. Maar ze zijn niet verbijsterd, Ze maken zich niet kwaad, ze lachen erom en proberen de kunstenaars Voor gek te verklaren. Toch dient men de nieuwe klank van rnuziek en gedicht, de nieuwe vorm Van beeldhouw- en schilderkunst ernstig ie nemen, alleen al wanneer men even Overweegt dat het optreden van die revolutie niet op een willekeurig mo ment gekomen is maar dat zij wortelt in de constellatie van het jongste ver leden, dat zij het antwoord is van de kunstenaar aan zijn tijd. Als hij zou doen alsof er niet een Scherpe bocht in de tijd was gekomen en de lijn van vroeger recht doortrek ken, dan zou hij buiten de realiteit ge raken en liegen, maar leugen of huiche larij kan nooit tot kunst leiden. Hoe subjectief en betrekkelijk een kunst- Uiting ook zij, zij moet oprecht en uit overtuiging zijn gesteld. Waar het feit ligt dat de wereld in minder dan een eeuw van aanschijn is veranderd en binnen enige tientallen iaren gebieden zijn ontsloten en mach ten ontdekt waaraan men nooit heeft kunnen denken, kan de kunst zich niet blijven concentreren op een ontwikke ling die in de 15de eeuw aanving toen ®r ook een nieuw wereldbeeld opdoem de. De kunstenaar kan evenmin nog dezelfde bedoeling hebben als die van Oertijds. Dat is zonder meer duidelijk. En men mag dan ook die kunstenaar biet verwijten dat hij niet meer werkt *oals zijn, nog zo illustere, voorgangers, "lat moet hij dan wel? Zoeken naar nieuwe uitdrukkingsvorm, een J;igen zegging die past in het wereld beeld van nu, een wereldbeeld dat aan *ijn klare vorm nog niet toe is en dat, *vij, die voor een deel dat wereldbeeld belf uitmaken, niet kennen omdat wij "iet voldoende afstand van onszelf kunnen nemen. Maar althans de poging bp het kompas van de intuïtie moet ge waagd worden, is door alle tijden heen gewaagd en wordt ook nu gewaagd. Ondanks de spotters en lachers langs de kant, niettegenstaande de hoon en het onbegrip bij het zo geheten publiek. Men mag zich zelfs afvragen of men op de goede weg is als het publiek in ^un totaliteit staat te juichen. De goede eet?Zais °ok hier smal en men gaat in atnheid tegen de wind in. Non-figuratief e beeldende kunstenaar heeft sinds wereldoorlog I meer omgeploegd j dan hii gezaaid, en meer gezaaid an hij geoogst heeft. De meeste vruchten zijn nog ge- rDPt in de aanverwante vakken in architectuur, textielontwerpen, ge bruiksvoorwerpen en meubelen van het interieur. Hier zijn gave resulta ten bereikt en aanvaard die aan de praktijk van de tijd beantwoorden. De kunstenaars zijn voor zichzelf nog FILMS: CINEMA PALACE: De hofnar, a. 1., 2, 4.15 7 en 915. 'Rans HALS: De schat van Pancho Villa, 18 jaar Do. Jeugd in de branding, 18 jaar, 2.30. 7 7 e" 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. ClDO: Les premiers outrages, volw., 2, 4.13, 7 en 9.15. EUXOR: The man who loved redheads, volw., 2, 7 en 9.15. Minerva di. 8.15Magnificent Obsession, W laar. Wo. en do. 8.15: Faust, 18 jaar. ERMBRANDT: The trouble with Harry, 14 «ar, 2, 4.15, 7 en 9.15. „XY: Gorilla op de vlucht, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. ^ÜDio, tot en met di.: 's Nachts op de boulevards, 18 j. J70. en do. The great wals, 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Dinsdag 25 september **ekhandel Alphenaar, 8 uur. GEBOREN: Sh. Molenaar-Robinson, j'! J. H. M. van Schie-Cobelens, z.; u M. Molenaar-Roodveldt, z.; A. B. M. jyüs-Nuijten, z.G. Nieuwenhuis- hbmsma. z.G. M. E. van Putten- (jbükes, z.; A. Reitsma-Stolp, z.; G. A. Vreugd-Holleman, z.; E. Jongbloed- >ab der Hulst, d.; D. Michiels-Witte, d.; vi G. de Graaf-Kruijt, d.; J. C. Achten- b?h Zwaaij, d.; C. H. Smink-Kress, d.; M. van der Kodde-Geerlings, d.; W. Tot-de Munck, d.; D. M. Winter- der Hoorn, d.; A. M. Tangermann- d°°nis, d.; H. M. Schindeler-Bekooij, j GEBOREN: J. C. Thörig-Duiveman, 2'; G. c. van Schuylenburg-Eenhoorn, A. Keur-De Haas, z,J. M. van Del- der Putten, z.A. C. Hand- ni^? an Warmerdam, z.; J. E. M. g'^man-De vos. d.; A. M. J. Salman J ,Xan' d-D. Koppen-De Zwart, d.; 'rGfk Snijders-Bestebroer, d. ONDERTROUWD: J. Gilein en A. G. hianVbhm; P-..H Geers en A M Koop- Meijnckens en M. J. van der Se- N. A. Wiggers en A. M. Willem- de'ren' Jansens en A. H. van Won- ^ETROUWD: H. J. Lindeman en Th. van u?nh°ven; R. C. Kremer en bhbberin„'. H' A. de Pont en Th. J. A. land- M t J- Voorham en G. Weij- ftlstgees't- T v»n Egmond en H. C. C. vonk. A- Stoutjesd;jk en M. W. g?eemfp)finE1SK r Giebels-Rijs, 79 j. a i-. Gasthui»" G- Rökels-Van Dijk, e£s- rat tS;..D' Schrander-San- 820VERLjEDENPKStwat- D Gasthuisvesf: H.' SeegerTT?0?' Een der schilderijen van Karei Ap pel als „facet van hedendaagse kunst", te zien op de tentoonstelling in de Vishal. steeds bezig langs alle richtingen de mogelijkheden te onderzoeken, ieder overtuigd van de juistheid van de eigen richting. Onderling stemmen zij» overeen in het experiment en in de aard van de voorstelling die zich af wendt van het reëel waarneembare of eenvoudig met het waarneembare niets van doen heeft. Men spreekt van non-figuratieve of van abstracte kunst. Hoe moet nu de houding van het pu bliek zijn tegenover de pogingen van de kunstenaar om vorm te vinden? In een periode van zo interne aard, wan neer de kunstenaar minder dan ooit be doelt direct voor publiek te werken, moet dit publiek minstens vertrouwen in hem hebben en belangstellen in het, d.i. zijn, wereldbeeld, dat de kunstenaar poogt te projecteren. Het hoeft er niet mee in te stemmen maar dient het be lang van zijn werken te erkennen en zich te onthouden van conclusies waar de kunstenaar zelf alleen nog vraag tekens kan plaatsen. Hij besefte dat hem vergund wordt zijn blik te laten dwalen over een complex proefvelden. De tentoonstelling Tentoonstellingen van de hierboven bedoelde voortrekkerskunst, het welk van de avant-garde, worden meestal slechts in de grote centra ge organiseerd. Voor het eerst in Haarlem, in de Vishal, vindt tot 30 september een tentoonstelling plaats, geheten „facetten der hedendaagse kunst", om vattend recente schilderijen en plastie ken van de groten van het internatio nale atelier welke voorkomen in de verzamelingen van de Nederlanders H. de Jong te Hengelo, J. Peynenborg te Geldrop en mr. P. Sanders te Schie dam. Op een enkele naam na die door enigerlei omstandigheid een grotere bekendheid heeft verkregen (Zadkine, Moore, Marini, Appel) zullen de hier vertegenwoordigde kunstenaars slechts bij weinige geïnteresseerden bekend zijn. Van deze hoogst actuele collectie varieert de leeftijd der makers tussen 30 en ruim 60 jaar; de Hollanders on der hen sluiten rechtstreeks aan bij het internationale niveau. Zoals de titel aangeeft zijn er meerdere uitgangs punten waarneembaar van waaruit de onderscheidene kunstenaars getracht hebben het wezen van onze tijd te be naderen en vast te leggen. Men ziet er spontane, impulsieve ontladingen naast heel doordacht opgebouwde en ver fijnde, voorzichtig gepenseelde poëti- tuln.van het Gemeenlandshuis in Alkmaar is zaterdagmiddag de sec tie Toneel geïnstalleerd van de Cultu rele Raad Noordholland. De sectie zal binnenkort een begin maken met het aanleggen van een documentatie op het gebied van net toneel in Noord-Holland zowel dat door beroepskunstenaars als dat door amateurs. Tot voorzitter van de sectie is geko zen de heer W. Bakker, gedelegeerde in het hoofdbestuur van de N.a.T.U. Tot leden mevr. H. W. Boersma-Smit, mej. A. Sweers, dr.. P. H. Schroder en mr. H. M. Planten, leden van de Cul turele Raad Noord-Holland. Voorts mr. J. Roelse en mr. H. J. Iï. Tonino, leden van de Provinciale Staten van Noord- Holland, A. Admiraal, burgemeester van Enkhuizen, G. W. F. de Man, ad ministrateur van de Velser Gemeen schap, J. Schekkerman, medewerker van de Volkshogeschool te Bergen (N.-H.), J. A. Wit uit Zaandam, A. van der Houten uit Den Helder en D. P. van Wigcheren uit Alkmaar, alle drie uit de wereld van de pers. Namens het W.K.A. hebben de heren Th. van der Meer en C. A. Tros zitting en namens de N.A.T.U. de heer J. G. Bisenberger en een nader aan te wijzen vertegen woordiger. Voorts mevr. T. Hauer, to neeladviseuse van N.A.T.U. en W.K.A., en de heren Hans Tiemeyer en Frans 't Hoen, acteurs. Uit onderwijskringen de heer J. van Keulen. Als secretaris treedt op de consulent bij de Culturele Raad Noord-Holland, mr. H. van Ree. Mevr. Hauer en Frans 't Hoen heb ben zaterdagmiddag in Alkmaar inlei dingen gehouden, waaruit de wens naar voren kwam om het amateurtoneel dienstbaar te maken aan de ontwikke ling van „de vierde mens". Uit de filo sofische opmerkingen van ds. J. van der Sluys, die de bijeenkomst als gast bij woonde, kwam het voorstel om dit pro bleem in brede kring verder te bestude ren. De toneelgroep van net bouwfonds van de parochie „St.-Jan" onder regie van de heer Frans van Emmerik gaat een nieuw seizoen inluiden. Deze toneelgroep gaat het nieuwe seizoen be ginnen met een toneelspel in vijf be drijven van Hans Nesna getiteld „Spel met een droom". sche harmonieën. Opmerkelijk is de grote rust die de meeste doeken als wijsheid en bezadigdheid ten toon spreiden. De plastische kunst maakt soms gebruik van de technische midde len die deze tijd haar ten dienste stelt. Niet altijd zal men de werken bere denerend kunnen analyseren, zelden tot realistische herkenning geraken maar veelal is een dieper contact mogelijk als men'meer met het hart luistert dan verstandelijk kijkt. Voor de toeschouwer die bereid is zich open te stellen en op een andere wijze „begrijpen" dan hij tot nog toe gewend was, zullen de geheel eigen schoonheid en de onontkoombare zeg gingskracht van de hedendaagse kunst zich hier openbaren. L. T. De heer J. Neeskens, die vrijdagavond voor het Heemsteedse raadhuis een hon gerstaking was begonnen voor een huis, heeft gisteravond zijn actie opgegeven. Met zijn vrouw is hij naar Haarlem noord vertrokken. Het vertrek van de heer Neeskens is het gevolg geweest van een onderhoud, dat hij gehad heeft met het Haarlemse raadslid, de heer J. W. Th. Fibbe, die hem beloofd heeft zijn best te zullen doen een huis voor hem te bemachti gen. Zouden deze pogingen vruchteloos blijven, dan zal de heer Fibbe pogingen aanwenden om het echtpaar Neeskens aan een houten noodwoning te helpen. De heer W. F. Happé, wethouder van openbare werken en volkshuisvesting van Haarlem, Is woensdag verhinderd zijn spreekuur te houden. Met een zeer geanimeerde receptie herdacht de firma Abr. Meyer, „tricot specialist in de Grote Houtstraat vrij- specialist" in de Grote Houtstraat dezer dagen haar 75-jarig bestaan. De Meyer, mocht in zijn zaak talrijke ge lukwensen ontvangen. Vele cliënten en andere relaties hadden bloemstukken gezonden. Voorts waren er verschillen de schriftelijke gelukwensen, o.m. van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Onder degenen, die in persoon kwamen feliciteren, was een dame, die reeds aanwezig was bij de herdenkin gen van het 25-jarig en van het 50- jarig bestaan van deze zaak. Op 21 september 1881 begon de heer A. Meyer in hetzelfde pand, waar ook thans nog zaken gedaan worden, met de verkoop van ondergoed en kousen. Toen de reformkleding rond de eeuw wisseling haar intrede deed, werd de oprichter van de thans 75-jarige zaak een groot propagandist voor gezonde en meer doelmatige kleding. Haarlem was toen nog slechts een stad met 40.000 inwoners. Met het stijgen van het inwonertal groeide ook de zaak van de heer Meyer, die als lijfspreuk had: „Het vertrouwen (van de clientele) komt na jaren en gaat met een pennestreek ver loren". In de loop der jaren is dit ver trouwen wel gevestigd in een zaak, die thans gespecialiseerdis in zuiver wol len tricot jersey en wevenit, en andere confectie-artikelen. In de grote of St. Bavo kerk te Haar lem zal donderdag 27 september 1956 des middags van 3-4 uur Piet Kee op het orgel concerteren. Het programma vermeldt werken uit de 19e en 20e eeuw: 1. Introduktion und Passacaglia, M. Reger; 2. a. „Schmucke dich, o liebe Seele", b. ([0 Gott, du frommer Gott", Joh. Brahms; 3. Fuga over de naam Bach, R. Schumann; 4. Sonata da chie- sa, Thema met variaties, Finale, H. Andriessen; 5. a. „Hoe zal ik U ont vangen", b. Ciaconna", P. Kee; 6. Par tita over het koraal „Nun komm der Heiden Heiland", Taccata, Koraal (in de> zetting van B. Resinarius, 16e eeuw), Ciaconna, Toccata, H. Distier. Dit concert wordt gegeven in het ka der van de „2e Muziekweek Haarlem". De egel, dié in een afvoerputje ach ter een woning in de Spaarnelaan te rechtgekomen was, kon hieruit zater dag, dank zij de goede zorgen van de beheerder van het asyl in de Ridder straat, gered worden. De bewoners van het huis hadden nadat eerst hun pianostemmer vergeefse pogingen om het dier te redden had aangewend de dierenbescherming gewaarschuwd. De beheerder van het asyl, de heer T. van Petegem, had grote moeite het stekelige diertje uit zpn benarde posi tie te bevrijden, daar dit reeds in de horizontaal lopende afvoerpijp terecht gekomen was. Toen de egel tenslotte boven water was gekomen, gaf het diertje geen teken van leven meer. Dank zij „EHBO" voor dieren, waarbij bleek, dat de egel vol water zat, ging het dier tenslotte proesten. In het asyl weigerde het diertje enig voedsel tot zich te nemen. Om negen uur des avonds heeft men het wederom zijn vrijheid hergeven. Het katholiek militair tehuis „De Burcht" organiseert maandag 1 oktober ween een feestavond voor zijn donateurs en begunstigers in de Haarlemse stads schouwburg. Ludamus zal het blijspel „De kunst om te leven" ten tonele brengen. Belangstellenden kunnen zich nog wenden tot het secretariaat, Laken- koopersstraat 8 a, tel. 16189. Op sublieme wijze is de tweede Haar lemse Muziek week, georga niseerd door de Koninklijke Ne derlandse Toon kunstenaars Ver- eeniging, in sa menwerking met de Volksuniver- siteit voor Haar- vfm t'°' en de Culturele Kring Benne- broek, geopend met Pleinmuziek op de Grote Markt, gevolgd door een con cert in de Ridderzaal. Het verkeer op de Grote Markt was omgelegd, zodat de (weinige) belang stellenden voor de openluchtuitvoering, ongestoord konden luisteren. Het was wel een zeer uitzonderlijke auditie die gegven werd: koper- en beiaardmu- ziek van 1500-1650, overwegend dans wijzen en liedbewerkingen, o.a. van Scheidt, Voelckel, Hassler en Praeto- rius. Het koper-ensemble „Tubilustrium" dat bestaat uit twee trompettisten en twee bazuinblazers, onder directie van Frits Mehrtens, heeft een belangrijke culturele taak verricht door de luis teraars te confronteren met deze zelden gespeelde, doch in haar primitiviteit toch zeer schone muziek. We waren aan vankelijk bevreesd voor enige mono tonie, doch daar was, mede door de afwisseling van het voortreffelijke carillonspel van Arie Peters, geen spra ke van. De werkjes klonken in hun diatoni§k fris en viriel, bleven dus boei en. De uitvoering was uitstekend. Het programma van het concert in de Ridderzaal van het stadhuis werd verzorgd door het N.C.R.V.-vocaal en semble onder leiding van Marinus Voor berg, met medewerking van Piet Kee, die het fraaie Müllerkabinetorgel, wel willend voor deze gelegenheid afge staan door het Burgerlijk Weeshuis, be- Het N. C. R. V. Vocaal Ensemble, dat gisteravond in de Haarlemse Ridderzaal concerteerde onder leiding van Marinus Voorberg. speelde. Het waren uitsluitend meesters van de Nederlandse school die vertolkt werden, o.m. Dufay, Ockeghem, Obrecht, Clemens non Papa, di Lasso, des Prés en Sweelinck. Nederland heeft buiten de Gouden Eeuw toch ook zeer grote tijden gekend en dat niet alleen in de toonkunst; men denke aan Maer- lant, Ruusbroec. de Abele spelen, aan Geertgen tot St. Jans, aan Jeroen Bosch, aan Erasmus en zo vele anderen. Voor wat het koor gepresteerd heeft kunnen wij geen woorden vinden. Als iets de volmaaktheid benadert, dan was het wel deze wijze van zingen. Het was de allerzuiverste schoonheid, de allerpuurste sereniteit. Geen enkele ro mantiserende wending, geen enkele ge voelsontlading, geen enkel uiterlijk ef fect. Piet Kee gaf een prachtige weergave van twee manualiterwerken van Swee linck: de variaties op „Est ce Mars", en „Onder de groene1 linde", waarmee hij aantoonde hoeveel mogelijkheden qua klankkleur er nog te verkrijgen z;jn op het instrumentje met z'n zes stemmen. Het kleine, doch rijke orgel klinkt overwegend prestantachtig, dit in tegenstelling met sommige, meestal wat kleinere kabinetten, waar het fluit- karakter meer overheerst. Het is mis schien interessant te weten dat der gelijke instrumenten in drie typen en formaten gebouwd werden: als bureau- ministre, secretaire en kabinet. De opkomst van het publiek was vrij matig. Dergelijke zeldzaam schone avonden verdienen een wel wat grotere belangstelling. TOM DE VRIES Dinsdag: 16.30-17.30: Muziekpaedago- gisclf uur in aula stedelijk gymnasium; 20.15 uur concert in de Vleeshal. Woensdag 19.30-20.15 uur, beiaardbe speling door Arie Peters in toren van Oude Sint Baaf. 20.15 uur, concert door Heksterkwartet in de Ridderzaal van het stadhuis. Advertentie IJAAB Op 30 september zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de laatste „postkoets" door Haarlem reed. Op de bok zat de heer A. Reitsma, die drie dagen tevo ren 27 september 1931 zijn rijbe wijs had belwald en met ingang van 1 oktober als chauffeur in dienst kwam bij het staatsbedrijf der PTT, waar hij thans een kwart eeuw werkzaam is. In 1921 kwam de heer A. Reitsma op 25-jarige leeftijd in dienst van de stalhouderij van de Gebr. van den Berg aan de Parklaan, welk bedrijf destijds niet alleen rijtuigen voor be grafenissen en trouwpartijen leverde, maar ook het wagentje waarmede de brievenpost van het Haarlemse post kantoor naar de treinen werd vervoerd. Door de PTT was dit vervoer uitbe steed aan deze stalhouders, die zorg droegen voor onderhoud van paarden en wagen, terwijl de posterijen de lonen en arbeidstijden van de „postkoetsiers" regelden. De post, die op het postkan toor „verwerkt" was, werd indertijd door twee koetsiers naar het station gereden voor verzending. Per etmaal maakten zij met hun maar al te vaak zwaar beladen wagentje ongeveer vijf endertig ritten van en naar het station, in nacht- en dagdiensten, die om de week verwisseld werden. Overdag moest de brievenpost afgeleverd wor den in de postkamer van het station, ter plaatse van het tegenwoordige NZH-kantoortje, 's avonds bracht men de stukken naar het oude postkantoor aan de Baljuwslaan. Met uitzondering van de jongemannen, die als koetsier op de bok van het krakende postwa- gentje zaten, maakte het geheel een bij zonder antieke indruk op de Haarlem mers, die er niet bepaald rouwig om waren, toen zij hoorden dat auto's de ze klassieke wijze van vervoer gingen vervangen. Vooral 's winters waren er nogal eens moeilijkheden met het postpaard en wagen. Als het stevig gevroren had, brak er wel eens een as, soms waren de koetsiers volkomen verkleumd, zo dat zij bij hun aankomst door collega's van de bok moesten worden afgetrok ken. Met de aanwas van de bevolking en de groei van de techniek nam ook het aantal poststukken toe. Het wagen tje, dat omstreeks 1880 geconstrueerd was, kon zijn steeds meer toenemende last niet altijd dragen, en zakte ver schillende malen door zijn veren. Uiter aard leverde dit vertragingen op in de bestelling. Als een belangrijke verbete ring werd dan ook het besluit van de PTT-directie begroet om de pakketpost met auto's te vervoeren. De heer Reitsma weet van dit alles het nodige te vertellen. Toen hij op woensdag 30 september voor het laatst de post naar de Baljuwslaan bracht, had hij het prettige gevoel, dat dit voortaan sneller, veiliger en gemakke lijker zou gaan. Tien jaar lang reed hij als chauffeur in postauto's. Later was hij nog werkzaam bij de buslich ting en de laatste jaren verricht de thans 62-jarige jubilaris zijn werk aan de afdeling „pasmunt" op het hoofd postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht. Door zijn grote hulpvaardig heid en collegialiteit heeft hij zich in de loop der jaren vele vrienden ver worven. Het zal hem op maandag 1 oktober dan ook niet aan belangstel ling ontbreken. Te zijnen huize, Biliton- straat 13, zal hij die dag recipiëren van half elf tot een uur. Tot geestelijk adviseur van kring Oost is benoemd, in de plaats van kape laan H. v. d. Plas, de weleerw. heer J. Breedveld. kapelaan van de parochie St.-Jan. De kring noord van de K.A.V. stelde voor het eerste deel van dit wintersei zoen het volgende programma vast. Voor de maand oktober bid- en boete tocht naar de kapel van Fatima in IJmuiden-oost per fiets of te voet. Op 23 oktober komt de heer van Liemt het een en ander vertellen over het werk van het interparochieel centrum, waaraan een praatje zal worden vast geknoopt over opleiding tot kraam- en gezinszorg. 27 november tezamen met de K.A.B. komt het probleem van „De grotere kinderen" aan de orde. 11 december viering van het St.-Ni- colaasfeest. 23 december met de K.A.B. gezamenlijk kienen en tenslotte de vie ring van het Kerstfeest op 3 januari 1957. Daarvoor zal mej. Miep de Leeuw Het basketbalseizoen 1956-1957 zal aanstaande woensdag beginnen met een internationale ontmoeting tussen een versterkt Haarlems herenteam tegen de Poolse ploeg Polonia uit Warschau, in welk team niet minder dan vier in ternationals zijn opgenomen. De Poolse gasten speelden maandag avond in Amsterdam op het buitenveld Cremerplein een vriendschappelijke wedstrijd tegen een sterk Amsterdams team met de internationals Gootjes en Alberda en behaalden een ruime over winning. Gezien de sterkte van dit Poolse team heeft de Haarlemse vertegenwoordiging met de spelers M. Dinkelberg, F. Hooy- veld, H. Argeloo, H. en R. van Elk (allen The Typhoons), K. Dingshoff (Antilopen). H. Regenboog (ZBVS) en A. Kaart (The Black Pirates) nog ver sterking gekregen van de Rotterdamse internationals A. Koemans en R. de Jong (beiden The Arrows). De wedstrijd begint des avonds om acht uur op het buitenveld Stadsdoelen (Gasthuisstraat), dat voor deze gele genheid extra verlicht zal worden. In „De Leeuwerik" aan de Kruis straat zal de r.-k. toneelvereniging Ba vo op 2 en 3 oktober a.s. „Huis zonder vensters", een toneelspel in 2 bedrijven (5 taferelen) uitvoeren. Advertentie Blijkens het jaarverslag over 1955 van het middelbaar onderwijs in de gemeente Bloemendaal teide het Kenne- mer Lyceum in dat jaar 566 leerlin gen, van wie 315 meisjes en 251 jongens waren. Het Jac. P. Thysse-lyceum had 265 leerlingen, van wie 139 meisjes en 126 jongens. Het percentage „buiten leerlingen" is aan beide scholen in ver gelijking tot vorige jaren niet veel ver anderd. Op het Kennemer Lyceum is 64,2 en op het Jac. P. Thysse-lyceum 70,7 procent der leerlingen van bui ten de gemeente afkomstig. Zoals over al, heeft men ook hier te kampen met een gebrek aan leraren. Van de leer krachten op het Jac. P. Thysse-lyceum is 31,9 procentonbevoegd, bij het Ken- nemer Lyceum bedraagt dit percenta ge 12. De zeer ingrijpende reorganisatie van het Jac.P. Tnysse-lyceum waar het Montessori-systeem geheel werd afge schaft had tot gevolg, dat men hier een teruggang van zeven leerlingen tel de. Aan het Kennemer Lyceum was in 1955 wederom een gastleraar werk zaam, de heer Ernest Kinnne, die les gaf in de geschiedenis en letterkunde der Verenigde Staten. Ook in Bloemen daal kampt men met ruimtetekorten op de Middelbare scholen. Het ziet er naar uit, dat of leerlingen zullen moeten worden geweigerd, óf klassen moeten worden ondergebracht elders, Duiten het gebouw der school. Het aantal leerlingen der lagere scho len in Bloemendaal bedroeg op 31 de cember 1955 blijkens het verslag over dat jaar 4748, van wie 1583 een open bare school bezochten, 1640 een katho lieke, 907 een prot. christelijke en 618 een bijzondere neutrale school. De ulo scholen telden 804 leerlingen, van wie 283 op de prot. christelijke, 128 op de IVO en 393 op de openbare school. Kleu teronderwijs genoten in 1955 920 kin deren, van wie 320 aan katholieke, 103 aan prot. christelijke, 266 aan neutrale en 160 aan bijzonder neutrale scholen. Het aantal vacatures is, vooral bij het uitgebreid lager onderwijs nog zeer groot. Een der oorzaken hiervan moet worden gezocht in de woningnood. Talrijke oud-leerlingen, ouders van leerlingen en andere belangstellenden waren zaterdagmiddag aanwezig in de Vondelschool in Aerdenhout, die haar 25-jarig bestaan vierde met een zeer geanimeerde receptie. Het hoofd der school, de heer J. A. C. Bleeker, mocht eveneens vele gelukwensen in ontvangst nemen, daar hij 25 jaar aan de jubile rende school verbonden is. Gesproken werd o.m. door burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller en door wethouder mej. dr. M. E. Nolte. Voorts was o.m. aanwezig oud-burgemeester jhr. Den Tex. in samenwerking met Alb. de Vries, Leiden, voor bont. Hoeden: Firma Hartje, Haarlem. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan hield de Heemsteedse Schaakclub zaterdagmiddag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg een recep tie die zeer druk was bezocht. De zil veren schaakclub werd in 1931 opgericht door de heren W. A. de Tello, J. Th. Breebaart en F. C. Kuyken, van wie alleen de laatste nog in léven en actief bestuurslid is. Onder hen die van hun belangstelling bljjk gaven was de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, die een toespraak hield. Hij herinnerde aan de band, die er tussen de vereniging en hem bestaat door zijn erelidmaatschap van de vereniging. De burgemeester zei te weten dat de Heem steedse Schaakclub het niet gemakke lijk heeft gehad, maar gelukkig is men over het dieptepunt heen en gaat het ledenaantal weer langzaam omhoog. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer W. A. Turkenburg namens de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot", die binnenkort haar tienjarig be staan herdenkt. Spr. wees op de uit stekende verstandhouding en goede sa menwerking welke sinds het oprichten van „Het Oude Slot" altijd heeft be staan. Hij sprak de verwachting uit, dat deze goede vriendschap zo zal blij ven, want het Heemsteedse schaakleven kan daarvan niet anders dan voordeel hebben. De heer G. Lankamp sprak namens de Noordhollandse Schaakbond en haal de oude herinneringen op uit het ver leden, toen de jubilerende vereniging naar de Koninklijke Nederlandse Schaakbond was gepromoveerd, maar het daar slechts één seizoen had kun nen bolwerken. Hij meende overigens dat men deze degradatie helemaal niet zo betreurde. Maandagavond had in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg de opening plaats van het jubileum-toernooi dat de Heemsteedse Schaakclub ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan organi seert en waaraan 80 schakers deelne men. In zijn welkomstwoord deelde de voor zitter van de jubilerende vereniging, de heer H. v.d. Berg mee, dat het ge meentebestuur drie zilveren legpennin gen had geschonken als prijzen. De bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, deed vervolgens de eerste zet. Het toernooi wordt op vier achtereen volgende maandagen en vrijdagen ge houden; de prijsuitreiking zal geschie den op maandag 15 oktober. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een krediet van 1200 be schikbaar te stellen voor vernieuwing van de brandweerinstallatie in de brand weertoren op het terrein van het be drijf van openbare werken. De werk zaamheden omvatten het vernieuwen van de schakel- en de controle-appara- tuur voor het geven van signalen en voor de bediening van de installatie in het politiebureau en in het gebouw van openbare werken. Voorts het opnieuw installeren van de gehele bovengrondse installatie in beide gebouwen uitgevoerd in waterdicht materiaal en het maken van een drukknop op de installatie voor het geven van groot alarm. Aan de raad van Heemstede wordt een krediet van 29.000 gevraagd voor de uitbreiding van het complex tennis banen in Groenendaal met twee banen. Gedurende de laatste jaren heeft het bestuur van de stichting „Heemsteedse Sportparken" steeds meer gegadigden voor het huren van tennisbanen in Groenendaal moeten teleurstellen, om dat de capaciteit van het complex ba nen niet toereikend was om aan de vraag te kunnen voldoen. Uitbreiding van het complex met twee banen Is volgens het oordeel van B. en W. ver antwoord, omdat de exploitatie de laat ste jaren sluit met een behoorlijk saldo. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 27 september, des mid dags om drie uur, in openbare verga dering bijeen. Advertentie Zijlvest 41, Haarlem, Tel. 12456 - 14155 - 22279 (Niet oölclêie Koersen» Vorig Opening 3Ned. 1953 3ya Ned 1953 314 Ned. 1956 3',4 Ned 1948 3(4 pCt. Ned 1950 3Va Ned 1954 3(4 Ned. 19551 3-3^4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fao. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mij eert A.K.U Van Berkei's Patent (JaJvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever Cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoom b Md Ned Scheepv Unie H V.A Dell Mn Cert A'dam 2(4 '561 107 A'dam '56II 96 Stemming: overwegend hoger 94 H 93 V» 92(4 88 (i 88% 88% 88% 91(4 93(4 88% 190 245% 188 343 227% 330 388(4 330 278 823% 76(4 202 181% 175 100 92% 91% 93(4 248 387 278 816(4 77(4 201»,4 179*1 174(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Eleetrie lenera) Motors Kennecotl Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steej Royal Dutch She]) Union (Jii Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.s Steel 20/9 80(4 163% 73% 58% 47 133 40% 39 53% 106% 88(4 49 41(4 37 68(4 24/9 81(4 163(4 73(4 58% 47% 134 41 39% 53% 106% 86(4 48% 41 37(4 66(4 Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3