Internationaal congres in Den Haag kopstukken van de ^ereldluchtvaart heraden zich over de toekomst er Keer over vier o aar verdubbeld? Kruidenier speelt voor rechter Rondom de kinderbijslag Er zit de klad in de ouderwetse stierenvechterij Texels vuurtoren gered *W0HtlD Meer personeel voor rijkspolitie Twee doden bij verkeersongeval Bij diefstal geen aangifte bij de politie maar boete betalen Kind overleden na aanrijding neus en Samenwerking van problemen dragen oplossing L helikopter Pater dr. N. Perquin hoogleraar PAGINA DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Kath. Grafische Bond Afd. Amsterdam AFWACHTENDE HOUDING De loonwijzigingen in de grafische bedrijven Musserts effecten EEN JAAR WEGENS VERDUISTERING Kinderverlamming loopt terug Ongelofelijk Gevecht met piton Paard op hol Advertentie De werving van personeel voor de rijkspolitie is in het afgelopen jaar „un- stiger verlopen dan in 1955. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van het ministerie van justitie. Als een van de factoren, die tot het grotere aanbod hebben geleid, wordt genoemd de voor de kandidaten geopende mogelijkheid om over te gaan naar de verkeersgroepen. De preventieve verkeerssurveillance op de grote intercommunale wegen zal, aldus de minister van Oven, in 1957 wor den geïntensiveerd. Hiervoor zal het noodzakelijk zijn over te gaan tot de uitbreiding van het ma- terieelpark. I Maandagavond heeft de afdeling Am sterdam van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond een vergadering gehou den, waarop het conflict rond de 3 loonsverhoging in het grafisch bedrijf is besproken. De aanwezige leden van genoemde af deling hebben besloten een afwachtende, houding aan te nemen in de hoop op een gunstige beslissing van het Centraal Bu reau voor de grafische bedrijven in Ne derland, welke beslissing vóór vrijdag a.s. bekend gemaakt zal worden. Het hoofdbestuur van de N.K.G.B. en de landelijke vakgroepbesturen zullen deze week nog bijeen worden geroepen om mede het standpunt van de N.K.G.B. te bepalen. Vertegenwoordigers van de werkge vers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf zijn gisteren bijeen ge weest teneinde zich te beraden over het ingekomen schrijven van het college van rijksbemiddelaars van 20 septem ber met betrekking tot loonwijzigingen per 1 september. Besloten werd om een dezer dagen ter zake een uitvoerige circulaire aan de werkgevers en werk nemers te laten uitgaan. Op de rijksweg te Vlaardingen is gis teravond omstreeks half acht een ernstig verkeersongeval gebeurd dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer A. J. W. uit Maassluis wilde met zijn personenauto een andere auto pas seren, toen uit de richting Maassluis een scooter naderde, die hij niet had opgemerkt. De botsing die volgde was zo hevig, dat de bestuurder van de scooter, de 28-jarige student B. uit Rot terdam, onmiddellijk werd gedood, en de duo-passagier, de 22-jarige student C. H. K. uit Vlissingen in zorgwekkende toestand per ambulance-auto naar het algemeen ziekenhuis moest worden ver voerd, waar hij spoedig na aankomst overleed. Is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk tig sprekers, vertegenwoordigers van in dustrie, luchtvaartmaatschappijen, vliegvelden en van luchtvaartweten- schappelijke instellingen zullen in korte lezingen van ongeveer een half uur hun zienswijze naar voren brengen ten op zichte van de vele problemen, die de luchtvaart in de naaste toekomst zal moeten overwinnen, problemen, die in grootte niet onderdoen voor de enorme vlucht, die de luchtvaart in de komende vier of vijf jaar zal gaan maken. 1 onze luchtvaartmedewerker) U|imorgen heeft de minister van Verkeer en waterstaat tijdens een ,1 .plechtigheid in de Haagse Kidder- !(V"t tweede Europese Congres voor s 'Y.aarttechniek geopend. Gedurende L, 'Jftal dagen zullen luchtvaartdes- Lpl uit alle Westeuropese landen i\ de V.S. van gedachten wisselen \5e °P handen zijnde grote ontwik- Van de luchtvaart. Ongeveer tach- het symbool van vertrouwen Er, bestaat geen Aspirin*J-zonder Bayerkruis Gedeponeerd handelsmerk Op het ogenblik wordt aan de noordkust van het Wadden-eiland Texel hard gewerkt om de zee, naar men hoopt, voor altijd de pas af te snijden naar de vuurtoren, die op het ogenblik nog door slechts 45 meter land van de branding wordt gescheiden. Een vijftig jaar geleden bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed, maar dit land is in de loop der jaren geleidelijk door de zee weggeknaagd. Thans is men echter bezig de kust ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a.s. hoopt te voltooien. De aanlegkosten bedragen een miljoen gulden. Gistermiddag is het 6-jarig jongetje Frank Max voor zijn ouderlijk huis in het Vreeland bij Amersfoort met zijn autoped tegen een vrachtauto gereden, waarbij hij door het rechterwiel van de wagen is overreden. Hij is ernstig ge wond naar het Smt-Elisabeth gast- en ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later aan de verwondingen is overleden. Vervolg van pagina 1) Overigens zien wij niet de minste reden om nu al een begin te maken met de aftakeling van de kinderbij slag. Zo groot is de voorspoed nog niet, dat dit ingenieus mechanisme van welvaartsspreiding kan worden gemist. En het is ook allerminst zo, dat Nederland in de rij van de be schaafde naties op dit gebied aan de spits staat. West-Duitsland doktert nog steeds aan zijn „Kindergeld-Gesetzgebung", in welk verband de Bondsregering thans een internationaal overzicht van de diverse linderbijslagregelin- gen heeft gepubliceerd. Daaruit vallen interessante gevolgtrekkingen te ma ken, zowel ten aanzien van de toe gepaste systemen als van de uitge keerde bedragen. Van de in totaal een en dertig lan den, waar kinderbijslagen worden ver strekt, zijn er niet minder dan een en twintig, waar de uitkeringen reeds van het eerste kind af een aanvang nemen. Dit zijn: Argentinië, Austra lië, België, Joegoslavië, Italië, Lu xemburg, Nieuw-Zeeland, Bolivië, Chili, Canada, Nederland, Oostenrijk, Peru, Portugal, Denemarken, Fin land, Griekenland, Zweden, Zwitser land, Turkije, Uruguay. In zes lan den begint de kinderbijslag eerst van het tweede kind af, namelijk in Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, IJsland, Noorwegen, Spanje. Slechts in twee landen (West-Duitsland en de Zuidafrikaanse Unie) wordt eerst van het derde kind af bijslag uitge keerd, in Libanon pas van het vijfde kind af, terwijl Brazilië de kroon spant met een kinderbijslagregeling, die eerst bij het achtste kind in wer king treedt. Wat de uitkeringen betreft, is na gegaan, hoeveel in elk der landen maandelijks wordt uitbetaald aan een arbeidersgezin met drie kinderen in de leeftijd van resp. negen, der tien en vijftien jaar. Dit blijkt om gerekend op basis der wisselkoersen te bedragen: in Frankrijk 128, in Chili' 126, in Luxemburg 102, in Joegoslavië 96, in Canada f8, iii België 77, in Italië 73, in Nieuw- Zeeland 67, in Finland en Oostén- rijk 58, in Australië 56, in Zwe den 53, in Uruguay ƒ45, in Neder land 41. Wij komen dus op de veer tiende plaats, met als slippendragers landen als Turkije, Engeland, West- Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken, Spanje enzovoorts, waar de uitkeringen lager liggen, soms zelfs zeer aanzienlijk. Geldcijfers geven in de regel niet de precieze koopkrachtverhoudingen weer, ook in het onderhavige geval niet. De verschillen tussen de landen kunnen daarmede echter geenszins worden weggeredeneerd, zoals een statistiek van de landen der Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft aan getoond. Van belang is ook, dat over onze planeet een algemene tendens tot ver hoging van de kinderbijslagen te con stateren valt, te beginnen met West- Duitsland dat met 23 per maand in bovenvermelde statistiek wel een zeer lage plaats inneemt. Onze oos terburen schijnen daar niet in te wil len berusten. De Oostenrijkse regering heeft juist dezer dagen haar goedkeu ring gehecht aan een wijziging van de wet op de kinderbijslag. Van het twee de kind af wordt de bijslag aanzienlek verhoogd. De gezinqen met kinderen zijn het, die de basis leggen voor de toekomst van de volksgemeenschap. Hun kin deren zijn het, die straks de produk- tieve maatschappij zullen vormen, welke aan de ongehuwden van thans een ouderdomsrente zal uitbetalen. Deze solidariteit der generaties wordt te vaak over het hoofd gezien, als het er om gaat, een billijke ver deling van lasten tot stand te brengen. »ange afstand, zoals ae cutnig Douglas DC-8, brengt met al- lorv^igingen in de afmetingen en in de structuur van de start- De Electra, een viermotorig vliegtuig, uitgerust met schroefturbinemotoren, waarvan de K. L. M. er twaalf in de V. S. besteld heeft. De eerste zal over drie jaar worden afgeleverd. wordt het wel en wee van deze indus trie wel in hoge mate bepaald door militaire orders. Niettemin is het Friendship-project voor de Nederlandse vliegtuigindustrie van grote betekenis en kan ook het werk van de Nederlandse Helicopter- Industrie - al bepaalt zij zich voorlopig dan alleen maar tot hefschroefvliegtui- gen voor besproeiingsdoeleinden - van groot belang worden. Het is voorts zeer belangrijk dat de werkzaamheden van de Europese vlieg tuigindustrie voor zover mogelijk wor den gecoördineerd en dat men komt tot uitwisseling van gedachten waar mee een ieder zijn voordeel kan doen. Op dit gebied heeft men reeds enkele resultaten geboekt, maar er staan nog vele mogelijkheden open. In dit verband dient men ook zeer zeker het vanmor gen geopende Tweede Europese Con gres voor Luchtvaarttechniek te zien. Een van de eerste sprekers op dit con gres was vandaag de president-direc teur van de KLM, de heer I. A. Aler. Andere vooraanstaande Nederlandse sprekers zijn prof. v. Emden van de Fokker-industrie en ir. G. Verhage van de Nederlandse Helicopter Industrie. Een van de hoogtepunten van het con gres blijft zoals gemeld ongetwijfeld de demonstratie van de Fokker Friendship en het tweemotorige Franse straalver- keersvliegtuig „Caravelle". Beide vlieg tuigen worden donderdag op Schiphol voorgevlogen ten aanschouwen van de 336 congresleden, van wie de meesten dan voor het eerst kennis zullen maken met de Friendship. Blijkens de staatscourant werden in de week van 9 t/m 15 september aangege ven 59 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 17 gevallen zonder verlammingsverschijn selen (waarvan 15 in Limburg). Over de week daarvoor werden 92 nieuwe ge vallen aangemeld. Het grootste aantal gevallen van kinderverlamming in de week van 9 t/m 15 september kwam voor in Zuid- Holland (24). Daarna kwamen Noord- Brabant en Limburg (resp. 8 en 7). Polen Op 16 december zullen in Polen verkiezingen worden gehouden voar en nieuwe Landdag, het Poolse parlement. Het besluit daartoe is giste ren door de Poolse staatsraad genomen. (A.F.P.) Het gerechtshof te Amsterdam heeft maandag overeenkomstig de eis een 56- jarige belastingconsulent uit Naarden, juist als de rechtbank in eerste aanleg had gedaan, een jaar gevangenisstraf opgelegd wegens verduistering van een pakket effecten, dat afkomstig was van ir. A. Mussert, tijdens de oorlog leider van de NSB. Aan de katholieke economische hoge school te Tilburg werd door het cura torium drs. Th. M. Matthee benoemd tot assistent van prof. dr. C. F. Schet ter die doceert over het financiewezen van de onderneming. De DC-8, het straalverkeersvliegtuig van Douglas, waar de K. L. M. haar keuze op heeft laten vallen. Het vliegtuig is ongeveer 42% meter lang en heeft een vleugelwijdte van ruim 41 meter. Het topje van het kielvlak van de staart ligt, wanneer het toestel op het platform staat, bijna dertien meter boven de grond. De stierenvechterij nationale sport van Spanje werd on langs door het grote Spaanse blad „ABC" in een kwaad daglicht gesteld. „Wij eisen een officieel on derzoek," aldus het blad, „naar de kwaliteit van de stieren, die vandaag de dag in de arena komen. „ABC" beschuldigde er de Spaanse mata dors van, in sommige gevallen be zwaar te hebben gemaakt tegen een bepaalde stier, waardoor de organi satoren van een stierengevecht ge dwongen werden, een minder strijd lustige of een kleinere stier in de arena te zenden. Dit zou volgens „ABC" het geval zijn geweest bij een gevecht in Malaga. „Wij weten de namen en de omstandigheden," aldus het blad, „en wij zullen niet aarzelen die te publiceren als de politie niet onmiddellijk een. onder zoek begint naar deze praktijken..." Twee jaar geleden zette „ABC" de stierenvechtferswereld op stelten door de onthulling dat de hoorns van sommige stieren werden afgevijld om ze korter en stomper te maken. Sindsdien bestaan er strenge voor schriften met betrekking tot stieren hoorns. rli n» «mi uja een iwee- hV Friendships, eveneens uitge- Rolls Royce „Dart"-turbines. Sja zal precies over drie jaar de iiHe u LurDine-viiegtuigcii 'V.hidige tegenslagen niet te groot Aq .te 2ijn n0g dit jaar door de 1 dienst genomen worden. sloeg feilloos de weg in naar het binnenland. Het paard was al bijna vijf kilometer op zijn weg gevor derd toen een motorrijder er einde lijk in slaagde hem ervan te over tuigen dat het toch geen zin had. De hertog van Bedford heeft zijn hart uitgestort over de twee nieuwe Amerikaanse wagens, die hij onlangs heeft gekocht. „On gelofelijk", zei de hertog, „zo maken ze ze nou eenmaalHjj had moeilijkheden gehad met het aan steken van de lichten van een van de wagens: „Er zijn meer knopjes op het dashbord dan op een schrijf machine. Ik drukte, trok en draaide. Alles gebeurde - ramen gingen om laag en weer omhoog. De radio ging aan. Een kachel produceerde een reusachtige droogte, sommige dingen gleden weg en anderen verdwenen maar geen licht. Tenslotte moest ik de handleiding bestuderen", be sloot de „duke". Sandro Terni, zoon van de direc teur van de dierentuin van Tu rijn hoorde om hulp roepen. Toen hij kwam aanrennen zag hij tot zijn ontsteltenis dat een meer dan 8 meter lange piton, die men pas uit Somaliland had gekregen, zich om de 33-jarige oppasser Fran cesco Ceriani gekronkeld had en de man reeds begon te verstikken. Zon der zich te bedenken greep Terni met beide handen om de keel van de monsterlijke slang en begon zo hard hü kon te drukken. Na enkele seconden verslapte de worgende kronkeling van de slang, waarna Terni tezamen met vijf andere op passers het ondier naar een kooi overbracht. Een plezierboot ontmoette op zee ergens bij Portieven een school makreel. De passagiers gingen prompt met allerlei geïmproviseerd vistuig aan het vissen en hadden in drie uur tijds 700 stuks gevangen. Menu van die avond: vis met vis. D'e woningcommissie van de ge meenteraad van de Londense voorstad Islington heeft de raad verzocht om de wachtlijsten van woningzoekenden af te sluiten en dit niet omdat er voor de 16.000 gezin nen die daar sinÖs jaar en dag op staan huizen beschikbaar zijn, maar omdat de gemeente geen land ge noeg heeft om er de woningen voor deze 16.000 gezinnen op neer te zet ten. Geen woningnood dus maar land-nood. Het renpaard „Mountain Tor- rent" was zo in zijn wiek ge schoten dat het door onhandig heid van de jockey slechts op de vierde plaats arriveerde in de races in Brighton, dat 't de jockey afwierp en zelf wel eens zou laten zien hoe het moest. Het ijverige dier (zijn naam betekent „bergstroom") schoot door het open hek van de renbaan, snelde langs de heuvels waar de ren baan gelegen is naar beneden, galop peerde dwars door Brighton heen en Pater dr. N. Perquin, directeur van het Mgr. Hoogveldinstituut voor de vorming van de rijpere jeugd, is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de paedagogiek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer en mevrouw Bouman, gefotografeerd in hun hotel te Rome, toasten op de hereniging en het begin van hun welverdiende vakantie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5