Vraag Antwoord ■Spi Parachute Een blauwe haai ttttt, C Radio e»TVZ~Z] mm Aartsdrukker i TEKENCURSUS en A DENK AAN DE DOOD of valscherm Proefschrift over Gandhis invloed Grepen uit het AVRO-program ft' mÊmÊÊÊM DINSDAG 25 SEPTEMBER 195b PAGINA 9 ••tip Wj St.-Adelbertus Nobelprijs Ei eren barsten Middenstandsdiploma laste van ^klastingen huurverhoging Renteloos voorschot Kostganger Seizoenarbeider Sjalotjes KAPITEIN BERISPT Te groot vertrouwen in navigatiehulpmiddelen Katholieke Illustratie Franse lelie Schaken Opslagruimte Taxatie Vogelring ®latenschap E. v J' „Ik laat hem liever niet op straat spelen; doodgevaarlyk tegenwoordig Sas van Cjcnt ^oe5 Hoe<ieVeftskerke/ <£$9 <^5 dfip "Tcrneuierv Onverzettelijk Ridderschap Contributie-afdracht in K.V.P. verhoogd Vanavond Televisie ie& idersj 4, sto< C^'iS A% Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. V. L. te H. Stelt een vraag over de Adelbertusakker te Egmond en de verering van St. Adelbertus aldaar. AntwoordOp de plaats waar nu de Adelbertusakker in Egmond jaarlijks Pelgrims trekt, die de H. Mis volgen, ™elke op het openluchtaltaar wordt op gedragen, heeft eeuwen geleden een Peuten kerkje gestaan, daar gesticht Poor St. Adelbertus, een vorstenzoon £t Sussex, Engeland, in 726 door St. Willibrord, aartsbisschop van Utrecht, baar Kennemerland gezonden. Hij ™erkte voornamelijk te Egmond en omgeving en is daar in het door hem gebouwde kerkje op 25 juni 740 begra ven. Tijdens de invallen van de Noor mannen is het kerkje verwoest. Later ™erd het herbouwd, maar weer ver woest. In de tiende eeuw was alleen ®6n bouwval over. In 922 heeft de kloos terzuster Wulfsit aan graaf Dirk mede gedeeld in een droom aanwijzingen te hebben gekregen omtrent het graf van Jjt. Adelbert. Inderdaad werden onder ?e bouwval van het kerkje de over blijfselen van de heilige gevonden. Ze Werden naar het nabij de Adelbertus- jjkker gebouwde zusterklooster overge bracht. De overlevering verhaalt, dat men het gebeente van de heilige uit het Sraf werd genomen een heldere bron ontsproot. Dat zou dan de nog bestaan- 2® Adelbertusput zijn. In 1924 heeft dr. Jtolwerda bij onderzoekingen de funda menten van het kerkje teruggevonden. put, op de plaats van het graf van ?e heilige ontstaan, bleek vlak voor bet altaar te staan, de plaats dus waar •ben in 740 St. Adelbert had begraven, jaarlijks op 25 juni, het feest van de heilige, wordt op de Adelbertusakker voor vele pelgrims onder de houten Overhuiving de H. Mis opgedragen, op be oorspronkelijke plaats dus, waar in be achtste eeuw Adelbert aan het al- 'aar stond. P. v. F. 1) In welk jaar won de Nederlander J. H. van 't Hof de Nobelprijs en waarvoor. 2) Is het juist, dat in Israël een plaats bestaat, die Saran heet? 3) Bestaat er een poetsmiddel, dat kaoline heet? Rotwoord- 1> Dat was in 1901. Hij hiermee de Nobelprijs door zijn v'meorie der verdunde oplossingen en rt;b de bouw der organische verbin- 2\"ken." V Waarschijnlijk bedoelt u Saron. Sa- j?b is de kustvlakte ten zuiden van het oib'melgebergte en ten noorden van de „•lefeela (de „laagte"). In de dagen 1 ab Salomo was deze kustvlakte een 'abd van veeteelt. Deze vlakte Is eeu wenlang door verwaarlozing een streek van weinig betekenis geweest. Maar er is verandering gekomen en ls nu biet meer een land waar slechts half- homaden veeteelt beoefenen en wat land bezaaien, maar een gebied gewor den, waar zionistische kolonies velden hebben beplant met tarwe en citrus, met wijngaarden en olijvengaarden. m,^pmline is een soort klei, waar o.a. antwobbrjmade van gemaakt wordt. De geft no n °P uw andere vragen vol- E. Bjj het koken van eieren «°mt het dikwijls voor dat de scha- len barsten. Kunt u mjj ook een fblddel aan de hand doen om dit te voorkomen? AntwoordEen handvol zout in het knu meekoken daarna de eieren oxen. Ook komt barsten minder voor ls ae eieren in koud water worden opgezet. Zodra het water kookt, de eie- en nog 2 minuten koken. Als riovla ""nuren laten ïmcu. «.'p berde middel kunt u de eieren inwrij- met margarine of boter. Stelt R. L. betrekkini enige vragen met betrekking tot de opleiding midden standsdiploma. Antwoord: U kunt alleen vrijstelling krijgen voor boekhouden en handels tekenen, maar moet dan wel voor an- bere vakken examen afleggen. U kunt Schriftelijk studeren- en dan raden wij u aan u te wenden tot de Centrale y°or Handelsonderwijs, J. van Nassau- 5ade 7 in Den Haag - maar ook mon ding de opleiding volgen. In het laat- geval zou u zich kunnen richten 1 een van de vele erkende instituten. W. S. Moet de huisbaas de rei- uiging van de beerput betalen of wij zelf? u?twoord: Art. 1620 van het Burger- Uk Wetboek bepaalt: het schoonhouden kjr1 putten, regenbakken en sekreten apAt ten laste van do verhuurder, In do het tegendeel niet bedongen is (bij iüio huurovereenkomstDeze bepaling s. bt dus in uw voordeel, want wij ne- K.bft aan, dat bü het aangaan van de niet het tegendeel is afgesproken. •I. A. B. M. Betreft opgegeven belastingbedrag aan G. J. v. R. tijdvoord: De gewone „gele" tabel ls aj. b van toepassing. Het betreft een Va?enstaand persoon van 70 jaar. Deze bJJ' onder groep II, zodat hij 17,90 jv'asting verschuldigd is. Ware deze ffJSdon gehuwd, dan zou hij in aan- waking komen voor de vermindering tW het belastbare inkomen met 52 ihu maand, waardoor z'n belastbare molen kwam te staan op 248 waar- hij 10.16 is verschuldigd. Niet maar u bent er naast bO. Ik woon ia een huis van een woningstichting. We hebben al- *e huurverhogingen gehad. Nu zijn ®nze schuren geheel vernieuwd om- j'at ze vergaan waren. Van septem ber af moeten we daarvoor 60 cent meer verwonen. Heeft men tot die verhoging het recht? tog^prd: Ons inziens heeft men daar- kev m®t het recht. Dat zou wel het heter! z^n geweest, indien het een ver- S betrof. Hier gaat het echter koor cn normaal geval van onderhoud bhuen inin6 van de verhuurder. Wij V°°r to ec,1ts adviseren om het geval ?dviP<-„_ om advies aan de Huur- iVaarvanIThnissie in uw woonplaats, h kevestiert ^ecretariaat te Haarlem form.-„-Dree£ 32- u kun* daar de ov'e^ omrnenteren aanvragen; voor het 4 ufo --T uw betalingsverplichting ■- u i2'50 verschuldigd. bij evt. overlijden van eerstgenoem de weduwe? De broers (en evt. de nakomelingen van deze) van de overleden man van eerstgenoemde weduwe zijn uitgeschakeld. Is dat juist? Krijgen de ongetrouwde zus ter en de weduwe van de overleden broer (en evt. de gezamenlijke na komelingen van deze) ieder de helft van de nalatenschap? Antwoord: Uw eerste veronderstelling is juist. Als de weduwe geen testament heeft gemaakt, worden zusters en broers (of bij plaatsvervulling voor de zen hun kinderen) de enig gerechtig den tot haar nalatenschap. Als de kin deren meerderjarig zijn, krijgen zij hun aandeel persoonlijk in handen; dat be tekent dus in dit geval, dat de helft van de nalatenschap aan de ongehuwde zutser en voor 1/6 aan elk van de drie kinoeren van de overleden broer. U. V. 1) Een meerderjarige ont vangt voor het volbrengen van zijn universitaire studies van het rijk een renteloos voorschot, welk voor schot na het volbrengen van de stu die of bij beëindiging hiervan terug betaald moet worden. Als deze stu derende tijdens zijn studie mocht komen te overlijden, moeten dan de erfgenamen de voorschotten te rugbetalen of worden deze in dit geval kwijtgescholden. Antwoord: Indien in de desbetreffende voorschotacte hieromtrent niets is be paald (en dat is naar wij vernamen in dit geval meestal de gewoonte) is het zo, dat als de erfgenamen de na latenschap aanvaarden, zij ook de schulden aanvaarden. Dit is trouwens kortgeleden nog het geval geweest bij een der universiteiten. 2) De vader van bovengenoemde student kreeg tot dusver bij zijn loonbelasting aftrek voor twee kin deren. Voor hoeveel kinderen kan de vader na het verkrijgen van het renteloos voorschot door de stude rende, die het voorschot persoon lijk ontvangt, voor deze aftrekken bfj de berekening van de loonbe lasting of rijksinkomstenbelasting? Antwoord: De regeling der kinderaftrek 1956 voor studerende kinderen, indien geboren tussen 1930 en 1940 (dit is hier dus het geval) is als volgt: A. Wanneer de kosten geheel of nagenoeg geheel ten laste van de vader komen, 1) in wonende kinderen: 2 voudige kinder aftrek; 2) niet-inwonende kinderen: 2 voudige kinderaftrek. B. Wanneer aan A niet ls voldaan doch kosten WEL grotendeels (d.w.z. voor meer dan 50 pet.) ten laste komen van de vader: 2 voudige kinderaftrek. C. Wanneer noch aan A, noch aan B is voldaan uiuouaau, uuuiuHi o vei scmi/enae onuer- werpen in één brief behandeld worden, waardoor overnemen voor de diverse medewerkers noodzakelijk is). E. D. Hoe wordt het bedrag berekend, indien een kostganger langer dan 5 dagen afwezig is. Moe ten we dan over de eerste 5 dagen ook korting geven of begint men te tellen vanaf de zesde dag? Antwoord: Vooraf wijzen wij u er op dat het géén verplichting is om korting te geven. U doet dat dus zoals u dat overeengekomen bent met uw kostgan ger. Om ons nu maar te bepalen tot uw kostganger delen wij u het volgende mede. Het kostgeld dat u berekent, is voor deze tijd zeer laag. 20 per week is beslist onderbetaald. Op grond hiervan zouden wij dus geen korting geven. Uw kbsten stijgen door verhoog de huishuren, sterk oplopende prijzen der levensmiddelen enz., terwijl uw kostgangers gedeeld hebben (als spoor wegmannen) in allerlei verhogingen. Nu ook nog korting geven op kostgeld, zouden wij beslist ontraden, te meer daar zij nog vakantietoeslag krijgen ook. Het is wel zo, dat als men het de kostganger niet naar de zin maakt en dus geen korting geeft, deze zou kunnen gaan verhuizen, maar houdt u er dan rekening mee dat hij tenminste een be talingstijdvak vooraf moet opzeggen. Over de eerste 5 dagen zouden wij zeker in dit geval beslist geen korting geven. T. Heeft een seizoenarbeider ook recht op de 6 pet. uitkering? Antwoord: Wij zouden het prettig vin den als we bericht kregen in welke branche u werkt. Het motief dat u aan- haalt, nl. dat u voor een mud kolen evenveel moet betalen als een ander met een vaste betrekking, gaat niet op. Seizoenarbeiders hebben in de regel een hoger inkomen dan een vaste werk nemer, juist omdat Ze slechts korte tijd werken. ik W. J. H.' M. Hoe moet sjalotjes in zuur inmaken? Antwoord: Hier volgt het recept voor sjalotjes en zilveruitjes. 1 kg sjalotjes of zilveruitjes. 1 liter azijn, wat zout, I spaanse peper en 10 witte peper korrels, paar stukjes foelie, desverkie- zend wat mosterdzaad. Recept: zet de ongeschilde uitjes of sjalotjes met zout vermengd ongeveer 24 uur weg. Ontdoe ze daarna met een roestvrij mes van de buitenste vliezen. Was ze, droog ze en schik ze met de kruiden inde schoon gemaakte potten. Giet er de azijn (eventueel gekookt en afgekoeld) op en zorg dat de uitjes 2 cm onder de vloeistof staan. Tenslotte de potten goed afsluiten met perkament. 2) Weck- „Het is gevaarlijk als zeevarenden een te grote betrouwbaarheid gaan hechten aan bepaalde hulpmiddelen bij de navigatie. Men komt er dan gauw toe de klassieke navigatiemiddelen achterwege te laten, terwijl men ver geet dat de technische hulpmiddelen min of meer kunnen falen door zij het soms zeer geringe afwijkingen", aldus de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz naar aanleiding van het ongeval met het motorschip „Aardenburgh", dat op 22 september 1955 is gestrand op de Ne derlandse kust ter hoogte van Terhei den en zwaar werd beschadigd. Het schip was uitgerust met een z.g. Decca-radio plaatsbepalingssysteem, dat volgens de heer Metz een grotere veiligheid geeft en een zekere reputa tie geniet bij de zeelieden. De kapitein van de „Aardenburgh" heeft evenwel een te weinig intensieve controle op dit systeem uitgeoefend. Hem werd vooral kwalijk genomen dat hij naast het systeem geen andere middelen voor de navigatie heeft gebruikt, zoals het echolood ter controle van de koers- Hjn. Rekening houdend met de,psycho logische achtergrond de zeelieden gaan te goed vertrouwen op deze hulp middelen kwam de hoofdinspecteur tot zijn voorstel aan de Raad voor de Scheepvaart, de gezagvoerder uit Vlaardingen te straffen met een beris ping. Overeenkomstig dit voorstel be sliste de Raad. Een van de K.I.-redacteuren is mee gereisd met een postduiventrein van veertig wagens van Roosendaal naar Orleans, waar op een zondagochtend bin nen één minuut vijfenvijftig duizend postduiven werden gelost. Hij vertelt in het nummer van deze week op onder houdende wijze over alles wat aan zo'n reis vastzit en onthult ook, dat na de kolenmijnen de Nederlandse Postduiven Organisatie de beste klant van de Ne derlandse Spoorwegen is! Verder is er een reportage over het circus Van Be ver bij zijn tachtigjarig bestaan. J. W. Hofwijk is op zijn recente reis door de Verenigde Staten ook in Hollywood ge weest, maar heeft de tot vervelens toe opdringerig beschreven wereld der film sterren welbewust genegeerd, om in de plaats daarvan een prettig beeld te schet sen van een doodgewoon groot katholiek gezin, met een zoon op het seminarie, en zijn huiselijke levenssfeer. Het relaas „De Verre Tocht" van Siberië naar Indië wordt voortgezet. Verrassend is een ar tikel over de bejaarde pastoor dr. ir. De Wit te Hasselt, België een waar licht der wetenschap met zijn zes academi sche titels en acht universitaire diplo ma's; hij was al 65, toen hij zijn laatste examen aflegde! Het korte verhaal is van Elisabeth Zernike.. Jan Cottaar schrijft over de overwinning, te Lausan ne en maakt de opmerking, dat men daar weer voornamelijk dreef op de oudere generatie en zouden wij u niet aanraden. Loopt meestal op mislukking uit. J. O. v. d. S. Kent u een mid deleeuws wapen waarin een bloem stuk voorkomt. En wat heeft dit voor een benaming? Antwoord: Het bekendste middeleeuw se wapen op dit gebied is wel het ko ninklijke Franse wapen der Bourbons 4de franse lelie). J. C. v. d. S. Wat is de „Mac- Cartheon-varlant", heeft dit iets te maken met bridge? Antwoord: Waarschijnlijk bedoelt u de Mac Cutcheon-variant, bij het schaken een variant van de Franse partij, waar bij zwart op de 4e zet L f8-b4 speelt. Nadere bijzonderheden hierover kunt u vinden in het boek van dr. Euwe: Theorie der schaakopeningen alsmede in het grote Handbuch des Schachspiels van P. R. von Bilguer. J. A. de N. Ruim twee maanden geleden heb Ik een andere woning toegewezen gekregen, nl. die van de nieuwe eigenaar van mijn toen gehuurde woning. In deze woning, of liever: in de tuin ervan liggen nog materialen van de verhuurder, die hü niet kan laten weghalen, omdat hij geen opslagruimte heeft. Wat kan ik hieraan doen? Antwoord: Een van de verplichtingen van de verhuurder is, dat hij het ge huurde levert, d.w.z. dat hij u het genot daarvan moet verschaffen. Aangezien dat blijkens uw vraag niet het geval is, kunt u hem gerechtelijk daartoe dwingen. Wij raden u aan de zaak in handen te geven van een kantonge rechtsdeurwaarder. U kunt uiteraard ook trachten, als u dat wilt, een ver goeding van uw verhuurder te bedingen voor de opslagmogelijkheid in uw tuin. G. H. Stelt een vraag over taxa tie van huizen en een navordering. Antwoord: Dat u in dit geval een na vordering krijgt, ligt voor de hand: het vermogen is immers over die jaren niet juist opgegeven? Doch ons inziens kan niet over elk jaar 100 nagevorderd worden, doch moet een progressie wor den toegepast. U zoudt hierover nadere Inlichtingen kunnen vragen bij de in spectie. Zonodig zoudt u daarna een bezwaarschrift (binnen 2 maanden na ontvangst van de beslissing) kunnen in dienen. Na ontvangst van de beslissing hierop zoudt u binnen 1 maand nog in beroep kunnen komen bij de Raad van Beroep Directe Belastingen. A. H. S. Hoe luidt het adres van het Zoölogisch Museum, waar heen ik de ring van een gevonden dode Noors« vogel kan opsturen? Antwoord: Het Zoölogisch Museum te Amsterdam, Plantage Middenlaan 53 zal wel bemiddeling willen verlenen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I - j z.ou vers Jamuie ~ep„e" _weduWe heeft als bjwedu.we ™n haar ongetrouwde zuster; "roer V?P haar overleden 3 k,ndcren a«en meer- v°orts n„oJ" en aeli's gehuwd en ïyerleden rn"°K ')roers van haar ^Aht. ivi„ "an'Er is geen testa- worden de erfgenamen C^prriot» P I. B Boi 6 Cop-*»QO«* ,VAV. V. V. V 'lÏL ...W? gSftgSS: V.V.V.W.V X-Xv'. Op een van zijn vele missie reizen kwam de heilige Paulus in Iconium, een plaatsje in Klein-Azië. Onder de leerlingen, die hij daar wist te winnen, behoorde ook een meisje: Thecla ge naamd. Zij luisterde graag naar de woorden, die Paulus sprak en spoedig liet zij zich dan ook dopen. D geschiedde tegen de zin van haar ouders, die niets van het christendom wilden weten. Heel spoedig kwam het tot een botsing. De ouders van Thecla wilden namelijk dat hun dochter zou trouwen met een zekere Thamirus, een heiden. Thecla weigerde. „Ik ben christin. Christus al leen wil ik toebehoren!" De ouders waren daar heel erg kwaad over. Zo kwaad, dat ze hun eigen dochter gin gen aangeven bij de Romeinen. Als christen aangeklaagd te worden betekende hetzelfde als een marteldood tegemoet gaan. Ook aan Thecla was eenzelf de lot toegedacht. Drie verschrikkelijke fol teringen heeft ze moeten on dergaan. Eerst werd ze tot de brand stapel veroordeeld. Toen de vlammen hoog op laaiden wierp zij zich zelf in het vuur. Maar een hevige stortregen doofde de vlammen. Een tweede veroordeling zond haar naar de arena, waar wilde dieren op haar losgelaten werden. Ja, men bond het meisje zelfs op een van die woeste dieren; nu zou ze toch zeker gedood worden, dacht men. Maar niets daarvan. De dièren deden het meisje geen kwaad. Toen bedacht men iets an ders. Thecla werd opgesloten in een hol, waarin allerlei slan gen verbleven. Aan de beten van die dieren zou zij toch wel sterven. Maar ook de slangen deerden het meisje niet. Na deze drie folteringen liet men Thecla met rust. Ze verdween uit het leven der mensen, om in stilte en af zondering God beter te kunnen dienen. Op zeer hoge leeftijd, men spreekt van negentig jaar, stierf deze maagd en martela res een rustige dood. Zij werd te Iconium begraven en vele mensen bezochten haar graf, om haar voorspraak in te roe pen. Een heel bijzondere voor spraak baden de mensen in de oudste tijden al van deze mar telares af. En wel: de genade van een goede dood. Bij het graf van de heilige Thecla ko men, betekende dus eigenlijk: aan zijn dood denken. Die verering van Thecla, als patrones van de dood, is in de Kerk blijven voortleven. Ook ftu nog wordt zij als zo danig vereerd. Haar naam komt voor in de litanie van de stervenden. En als de Kerk Haar zegen geeft aan hen, die sterven gaan, dan wordt het volgende gebed gebeden: „Zoals gi) de heilige maagd en martelares Thecla uit drie verschrikkelijke folteringen hebt gered, zo red de ziel van deze dienaar en laat haar met U de hemelse goederen in vreugde genieten!" Iedereen, die 23 september de heilige van de dag gedenkt, in dit geval de heilige Thecla, zal daardoor vanzelf ook even aan zijn dood denken. En denken aan de dood geeft meer kracht en moed, om al het kwade te vermijden. Vergeet daarom 23 septem ber de heilige Thecla niet. De drukkerij van Plantin te Antwerpen, zoals die thans nog in oorspronkelijke toestand is te zien. Er bestaan enige soorten: Verbonden valscherm: aan vliegtuigen verbonden door treklijn, die het valscherm opent. Vrij valscherm (ogenblik van openen wordt bepaald door de drager). Loodscherm (klein val scherm, bevestigd aan de top van het draagdoek, bestemd om dit uit zijn tas te trekken wan neer getrokken wordt aan de ontsluitkabel) „Een blauwe haai aan bak boordzijde!" Meteen ontstond er beweging onder de leden van het expedi tieschip, dat over de Atlanti sche Oceaan in de richting van de Amerikaanse kust voer. Men was de Bermuda-eilanden reeds genaderd. Daar moesten verschillende onderzoekingen gedaan worden. Maar de aan wezigheid van een blauwe haai bracht de onderzoekers al eer de." in actie dan men had dur ven hopen. Een blauwe haai zo dicht bjj de kust was een zeldzaamheid. De haai is een echte oceaan- vis. Maar er was nog meer. Zo gauw verschillende leden van de expeditie over de ver schansing leunden en naar het machtige dier keken, ont dekten ze nog iets anders. De haai was vergezeld van twee loodsmannetjes, die als twee trouwe wachters aan weerszijden van het dier zwom men. Maar toch had de blauwe haai de meeste belangstelling. „Die moeten we zien te van gen!" besliste de directeur van do expeditie. MWM In dit fraaie oude huis te Goes is het museum van Noord- en Zuid-Beveland gevestigd. Verschillende andere plaat sen in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een sterk sprekend wa pen. B.v. Ossenisse, dat een os in het wapen heeft staan. En Boschkapelle, dat in een bos een bidkapel vertoont. Koewacht heeft als wapen een koe, die tussen geboomte slaat. Zal ik jullie nog iets bij zonders van Koewacht vertel len? Koewacht bestaat uit twee delen, waarvan de noordelijke helft tot Nederland en de zui delijke tot België hoort. Dat zien we wel meer met grens plaatsen. Sas van Gent heeft belang rijke sluiswerken. De plaats ligt n.l. aan het kanaal van Terneuzen naar Gent en sas is een ander woord voor sluis. Dus eigenlijk betekent de plaats naam: sluis van Gent. Vroe ger was het een sterke vesting. Het gemeentewapen is in twee helften verdeeld, n.l. boven een leeuw en onder een geslo ten sluis. Nu gaan we Zeeuwsch-Vlaan- deren eens verlaten. Misschien dat we er later nog in terug ko men, maar nu gaan we eer naar Zuid-Beveland. En we doen dat door over te varen vanuit Terneuzen. Bij Sas van Gent heb ik al verteld van het kanaal, dat daar doorheen loopt. Dat ka naal begint bij Terneuzen aan de Wesler-Schelde. En vanuit die plaats is een geregelde bootverbinding met Hoedekens- kerke. Bij onze tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen heb ik jullie al meermalen verteld, dat de ge meentewapens zoveel overeen komst vertonen met de naam van de plaats. En nu denken jullie natuurlijk dat In het ge meentewapen van Hoedekens- kerke een kerk voorkomt, waaromheen een aantal hoeden getekend zijn. Maar dat is maar half waar. Want een kerk komt er niet in voor, wel drie hoeden. En weet je wat nu het gekke ls, dat die hoeden eigen lijk niets met de plaatsnaam te maken hebben. Want Hoéde- kenskerke heette oorspronke lijk: Heer Oedekenskerke en dan is Oedeken het verklein woord voor de naam Oede of Ode. Maar er zijn weer ande ren die zeggen, dat de plaats naam afgeleid is van Oda, een heilige maagd uit Schotland, die in de 8ste eeuw leefde en naar wie ook Sint Oedenrode in Brabant genoemd is. Maar die hoeden komen er in geen geval bij te pas. Dan doet Goes het net an dersom. Want in het wapen van Goes komt een gans voor en nu zul je vragen, wat heeft dat nu met Goes te maken. Maar Goes betekent eigenlijk gans. In Engeland zeggen ze tegen gans ook goose (spreek uit: goes). In Goes staat een van de grootste koelhuizen van Nederland. De fruitveiling is de grootste van Nederland, hier uit blijkt dat Zuid-Beveland een belangrijk fruit-centrum is. „De gulden passer", het druk kersmerk van Plantin. Onmiddellijk begon men aan de voorbereiding van dit gewel dige werk. Wat etensresten werden uitgestrooid; de loods mannetjes schoten er op af, maar de haai achtte zich te hoog voor dergelijke hapjes en zwom rustig verder. Hoofdzaak was dan ook, dal mèt de loodsmannetjes de haai in de'nabijheid van het schip zcu blijven. Het is nooit prettig te zien, als dieren uit hun element ge haald worden. Ook de manier waarop dat soms gebeuren moet, is vaak onaangenaam, om niet te zeggen wreed. Maar als de mens die dieren voor de wetenschap nodig heeft, dan kan het al moeilijk anders. Maar hoe dan ook, de haai kwam aan boord. Dat gaf me wel even een geweldig gespar tel in het water en het was ook een hele hijs het beest op dek te krijgen, maar de haai kwam aan boord. „Wat een knaap!" riepen da delijk verschillende mannen. „Gauw even meten." Drie meter was de naai lang. En, zoals later blijken zou, woog het beest tweehonderd pond. (Wordt vervolgd) De streek „La Touraine" in Frankrijk wordt vaak door bui tenlanders niet alleen, maar ook door de Fransen zelf, „de tuin van Frankrijk" genoemd. Het feit dat de Franse konin gen uit de renaissancetijd zo bijzonder graag in Tours kwa men en woonden, droeg veel bij tot de welvaart van deze streek, vooral wat haar cultuur betreft; de kunst van het boek ontwikkelde zich sinds de vijf tiende eeuw bijzonder sterk. Enkele namen van de eer ste mensen uit deze streek die in dc drukkerijen gingen wer ken, zijn nog bewaard geble ven. Maar geen is zo beroemd geworden als Plantin, die door een gril van het noodlot, wat in die onzekere tijden vaak voor kwam, vooral in hei buiten land bekend geworden is ver van zijn kleine vaderland. Hij was in 'n klein plaatsje vlakbij Tours geboren en ging uitein delijk in Antwerpen wonen, waar men nu nog het huis van „Plantin" kan bewonderen. Hij woonde daar 34 jaar, tot aan zijn dood. Hoe het ook zij, Christoffel Plantin werd zich pas laat be wust van zijn waarde en roe ping. Jarenlang had hij rond gezworven en overal rondgeke ken: van Tours naar Caen waar hii een drukkerij bestu deerde. Te Caen trouwde Plan tin en ging te Parijs wonen. Toen hij dertig jaar oud was, ging hij naar Antwerpen, waar hij de eerste tijd alleen de be scheiden vakken van binder en leerbewerker uitoefende. Pas later werd hi) boekdrukker, maar wel op een dermate wij ze die te verklaren is niet al leen door zijn aanleg, maar ook door het feit dat hij overal zo grondig de verschillende technieken had bestudeerd. Wij zullen hier niet de vele kunstwerken opnoemen welke uit zijn pers kwamen, maar volstaan met te zeggen dat de ze boekwerken zozeer de aan dacht van vorsten en hoge per sonages trokken, dat hij de meest eervolle bestellingen (creeg. SAS VAN GENT: Wapen in zilver, een leeuw van rood, houdende in de rech ter voorpoot een zwaard en in de linker een bos pijlen, alles van goud, de leeuw staande op een sluisdeur, eveneens van rood, en een golvende schild- voet van groen (water/. GOES: wapen gevierendeeld, 1 en 4 in zilver, acht op een zijde liggende spitsruiten van blauw. (Beieren). 2 en 3 weer gevierendeeld: 1 en 4 in goud een leeuw van zwart. 2 en 3 in goud een leeuw van rood (Henegouwen) Een schildvoet van zwart, be laden met een gans van zilver, gebekt en gepoot van rood. HOEDEKENSKERKE: wapen in zilver negen hermelijnstaar tjes, geplaatst 8 en 4. Een schildhoofd van rood, beladen met drie hoeden van goud. vtrny TERNEUZEN: wapen in goud een leeuw van rood houdende in de rechterpoot een sleutel van blauw en zwemmende op een zee van blauw en zilver. De heer T. K. K. Narayanan Unnithan, geboren te Thonackadu, Tavancore- Cochin (Indië), en thans wonende te 's-Gravenhage, is vrijdag te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd, op een proefschrift ge titeld: „Some problems of social change in India in relation to Gandhian ideas". De nieuwe doctor is een Indiër, ge boortig uit het oude vorstendom Tra- vancore, dat met Cochin tot een deel staat verenigd werd. Na beëindiging van zijn met zeer goede resultaten be kroonde universitaire studiën in Indië, kwam hij naar Nederland om te stude ren aan het Haagse „Institute of Social Studies", waar hij een graad behaalde. In het thans voltooide proefschrift heeft de nieuwe doctor wiens moedertaal Malayalam is zich er op toe gelegd, de invloed van Gandhi's denkbeelden en activiteiten op de huidige Indische staat en maatschappij te beschrijven. Daartoe heeft hij, Zoveel zijn bronnen toelieten, allereerst willen nagaan hoe Gandhi's persoonlijke denkbeelden zich vormden. Gandhi's unieke persoonlijk heid werd, volgens hem, krachtig be ïnvloed o.a. door Ruskin en Leo Tolstoi Hij werd geïnspireerd zowel door de Bijbel als door Hindoese gewijde ge schriften en door de Islam, en het goede resultaat van zijn acties in Zuid-Afrika is het uitgangspunt van zijn belangrijke activiteiten in Indië. Ingaande op de zin van Gandhi's ge dachten en daden in hun wisselwerking met de sociale situatie in het grote Indië, behandelt de promovendus in het tweede deel van zijn boek de vraag stukken van Indië's vooruitgang en van de toepassing van de gandhistische denkbeelden daarop. Noch wat opzet betreft noch wat in deling betreft verandert er in de ko mende maanden veel in de AVRO-pro- gramma's. Men blijft uitgaan van het twintig-, dertig-, vijftig procent schema namelijk twintig procent serieuze mu ziek, dertig procent gesproken woord en vijftig procent lichte muziek. Wat de serieuze muziek betreft: de reeks over de experimentele uitingen daarvan zal worden voortgezet. Henk Stam wordt de vaste opvolger van dr. Peter van Anrooy bij de „Inleidingen tot muziekbegrip". Een groots opgezette reeks wordt gewijd aan de orgelpracht in Europa. Janny van Weering zal cla- vecimbel-uitzendingen wijden aan de Toccata's van J. S. Bach, Charles Pan- zera zingt vijf programma's van oude Franse liederen. Poesjkins dramatische scène „Mozart en Salieri" met muziek van Rimski Korsakof zal voor het eerst In Nederland worden uitgevoerd. In de week van 30 september tot 8 oktober zal veel aandacht worden be steed aan de positie die ons land thans in Europa inneemt. Met klankbeelden, lezingen, interviews en concerten zal een en ander verduidelijkt worden. Wat de luisterspelen betreft: de vol gende week begint een nieuwe serie van het bekende detectivespel Paul Vlaan deren. Nederlandse spelen komen er van Jan Apon, Rob Geraerts, Manuel van Loggem en Willy Corsari. Naast Carl Zuckmayers „Kapitein van Kö- penick" zal er werk van Jean Sarment, Hemingway en J. B. Priestly te ho. n zijn. Er zullen vele korte cabaretprogram ma's komen, o.a. iedere veertien dagen een van Ton van Duinhoven. Verder o.m Alexander Pola, Martie Verdenius en Chiel de Boer. Aan de bonte dinsdag- avondtrein zullen o.m. medewerken Johnny Kraaykamp, Peter Piekos en Martron, terwijl A. Duif een circusstrip schreef, waarin een aantalfiguren tal van avonturen beleven. Daaraan wordt o.m. meegewerkt door Fien de la Mar en John Soer. Bij de TV gaat men door met de proefopnamen op donderdagavond Er zullen nu uitzendingen worden gewijd aan het ziekenhuis, de gevangenis, de radio en de film. Ook komt er op die avond een grote documentaire over het christendom. Van de reeds bekende TV- spelen noemen wij het populaire blijspel „Je kunt het toch niet meenemen" met Kaufmann en Hart, verder de thriller „Dead on nine" en het historische spel „De Witte raaf". Bij gelegenheid van de vierhonderdste sterfdag van Ignatius van Loyola, stich ter en eerste generaal van de Sociëteit van Jezus, zal de KRO vanavond het luisterspel „Het onverzettelijk Ridder schap" van dr. Jan Starink opvoeren. Het stuk reconstrueert de historie zoveel als mogelijk aan de hand van de door Ignatius zelf gedicteerde biografie en van andere bronnen. Het behandelt de periode van Ignatius' jonkertijd tot zijn eenzame afzondering in de grot van Manresa. Daarbij dus ook bet bewogen tijdperk van de bele gering van het fort van Pamplona, waarbij Ignatius ernstig gewond werd. De rol van Ignatius wordt gezegd door Bert Dijkstra. De regie is in handen van Willem Tollenaar. (298 m - 21 uur) De bestuursraad van de K.V.P. kwam donderdag te Utrecht bijeen ter bespre king van een voorstel van het partij bestuur, tot verhoging van de contribu tieafdracht aan de centrale partijkas met 50 cent per lid per jaar. Deze verhoging werd noodzakelijk geacht omwille van onmisbare activiteiten der partij op het gebied van propaganda en vorming en wel in het bijzonder met het oog op een voortdurend contact met alle leden van de partij onder meer door middel van een regelmatig verschijnend partijblad. Na uitvoerige discussie besloot de be stuursraad het voorstel van het partij bestuur te aanvaarden. Door dit besluit zal de K.V.P. haar vormende en voor lichtende taak meer stelselmatig en meer effectief kunnen vervullen. Van het festival van Montreux zendt het Franse Nat. Progr. vanavond een concert uit van werk van Stravinsky, dat o.l.v. de componist staat. Uitgevoerd worden de balletsuite „Petrouchka" en de suite ,,1'Oiseau de feu", beide in een herziene uitgave. (347 m - 20.30 uur) Voor het Derde Progr. wordt opge voerd „Siegfried" naar de roman van Jean Giraudoux. Dit spel speelt in het Duitsland van 1921, en behandelt de his torische tegenstellingen tussen Frank rijk en Duitsland. (464 m - 20.40 uur) Voor de Nederlandse TV wordt van avond als hoofdfilm gedraaid „De vijf Sullivans", een rolprent gewijd aan een tragische historie van vijf jongens, die bt) de Amerikaanse marine dienen. De regie is van Lloyd Bacon. (Eindhoven kanaal 5, Lopik kanaal 4 - 20-45 uur)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9