Ook de kwestie Algerijnse voor Y.N. Puistjes DR. ADENAUER BEPLEIT VORMING VAN EUROPESE FEDERATIE ERIC DE NOORMAN Ve êanm&nq Vcuiys(!am6 Schreef advocaat een beledigende brief? Sultan Ben vr Joessef verlangt voor Algiers Ooggebrek verzwegen HDD De verdwenen miniatuur KRUISWOORDRAADSEL President van Hof stuurt resolutie aan rechter Citroen weer met nieuwe wagen „Haar instellingen behoeven niet altijd supranationaal te zijn QO Militair vliegef veroordeeld WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 PAGINA^ VERZOEK VAN GROEP A.A.-LANDEN Hof handhaaft vonnis 'O rechtbank Sovjet-marconist kiest zwemmende de vrijheid Koolmonoxydevergiftiging F abrieksmeis j es bedwelmd „Doodstraf voor Schmidt" Grote verrassing Vishandelaar Lou in hoger beroep Duitse grensboeren demonstreren Tegen grenscorrecties Em.-pastoor E. Helmer t Duitse bollenkwekers tegen invoer van Nederlandse tulpen KIND VERDRONKEN Produktschap zuivel Geen bestuursleden voor landbouworganisaties door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE Indonesische hoofd redacteuren uit Ziirich teruggeroepen Schippers tegen ophef fing van de beursdwang Zware straf geëist tegen inbreker Oplossing kriutisiwoordr aad s'e van dlimsidiag Toeslag vrachttariev&1 weer afgeschaft Kredietverlening emigranten Prof. dr.J.E.W.Ible overleden g f Advertentie Fantastische dames- en herenzakdoeken in fraaie plastic doosverpakking in 3 kwaliteiten Een groep Afrikaanse en Aziatische landen in de Verenigde Naties hebben gisteren besloten de Verenigde Naties te verzoeken de Algerijnse kwestie op de agenda te plaatsen van de aanstaan de zitting van de Algemene Vergade ring, die op 12 november begint. Het vorig jaar werd de kwestie eveneens voor de Algemene Vergadering ge bracht, met als gevolg dat de Franse afgevaardigde de bijeenkomst verliet en het punt tenslotte van de agenda werd afgevoerd. De Indische ambassadeur heeft gisteren een brief waarin het verzoek van de A.A.-landen wordt gedaan aan de secretaris-generaal van de V.N. overhandigd. Uit welingelichte krin gen wordt vernomen dat de on- dertekenaars van de brief, Afghani stan, Birma, Ceylon, Egypte, Indone sië, Iran, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Pakistan, de Philippijnen, Sa- oedi-Arabië, Syrië en Jemen zijn. Indië en Thailand konden niet onder tekenen omdat hun vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties niet beschikten over voldoende instructies. Turkije, Li beria, Laos en Ethiopië woonden de bij eenkomst niet bij. Nepal is niet ver tegenwoordigd. Japan, hoewel nog geen lid van de V.N., is lid van de groep maar neemt geen deel aan de groeps besprekingen. Sidi Mohammed ben Joessef, de sul tan van het vroegere Franse protecto raat Marokko, heeft gisteren „vrijheid" verlangd voor het naburige Algiers. De sultan heeft herhaaldelijk gewag ge maakt van zijn sympathie voor de aspi raties van de negen miljoen Mohamme danen van Algiers, onder wie vélen openlijk verzet plegen tegen de Fran sen, maar het was de eerste maal dat hij „vrijheid" voor Algiers verlangde. Ook sprak hij de hoop uit zoals hij al eerder gedaan heeft dat het con flict in Algiers vreedzaam zal worden opgelost en dat de belangen van Frank rijk en van de 1.200.000 Fransen die er leven gewaarborgd zullen worden. (Reuter, U.P.) Het gerechtshot te Amsterdam heeft dinsdag een 28-jarige vertegenwoordi ger uit Alkmaar, veroordeeld tot een boete van ƒ300 subsidiair zestig dagen daarmee het vonnis bevestigend dat de Rechtbank te Alkmaar deze man had opgelegd wegens het vals invullen van zijn aanvraag voor een rijbewijs. Op de zgn. eigen verklaring betreffende ge schiktheid tot het besturen van motor rijtuigen had verdachte, die een kunst oog heeft en een bril draagt, op de vraag „mist gij het normale gebruik van een oog? „neen" ingevuld. De officier van justitie, die een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar had geëist, was tegen dit vonnis in ap pel gegaan en de procureur-generaal eiste in hoger beroep, behalve 300 boete, eveneens de ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Een jeugdige Russische scheepsmar- conist is van een Russische treiler in zee gesprongen, toen zijn schip dicht langs het lichtschip „Kattegat-Zuid" in het Kattegat voer. Onopgemerkt door de bemanning van de treiler wist hij zwemmende het Deense lichtschip te bereiken. Daar werd hij voorzien van droge kleren en later aan boord van een Deens marine-vaartuig naar Kopen hagen overgebracht. De vreemdelingen politie heeft hem voorlopig in hech- teni- genomen. Een aantal meisjes, dat werkzaam is in de tricotagefabriek van de N.V. Schmidt en Zonen te Wildervank, is gistermorgen kort nad;t het verk be gonnen was onwel geworden. Onmiddel lijk werden de politie, artsen en EHBO gewaarschuwd, daar zich bij vijftien meisjes verschijnselen voordeden die wezen op koolmonoxydevergiftiging. De meisjes, afkomstig uit de dorpen Papenburg, Aschendorf en Rhede in Duitsland, worden elke dag op kosten van de onderneming per bus vervoerd. De slachtoffers werden onmiddellijk behandeld met zuurstofapparaten. Van geen hunner is de toestand bijzonder ernstig. Een onderzoek bracht aan het licht, dat juist de vorige week in de autobus verwarmingsbuizen waren gemonteerd. Door de grote lengte van de bus was het noodzakelijk deze buizen op bepaal de afstanden van steunen te voorzien. Waarschijniijk door de slechte wegen in Duitsland is een dezer steunen los' geraakt, en dit heeft een lek in de buis veroorzaakt, waardoor de uitlaatgassen de bus binnenkwamen. De verkeersgroep van de rijkspolitie te Winschoten stelt een onderzoek in, De president van het Indonesische hooggerechtshof, Wirjono Projodikoro, heeft de resolutie, waarin aangedron gen werd op de doodstraf voor Schmidt en die hem door een delegatie van jon gelieden werd overhandigd, doorgezon den aan de rechter, die het proces tegen Schmidt leidt, Rochjani. De dele gatie was een afvaardiging van het „anti-Schmidt-Jungschlagercomité in West-Java", dat zondag in Bandung een demonstratie heeft georganiseerd. Wirjono heeft nadrukkelijk verklaard dat de uiteindelijke beslissing bij de rechter zelf ligt. ,,Ik zal hem niet mijn wil opleggen". Later bracht de delegatie een bezoek aan de procureur-generaal Soeprapto, die zeide de „cri de coeur" van het volk van West-Java, dat de delegatie vertegenwoordigde, te kunnen waarde ren. Hij zou ook gezegd hebben te kun nen aanvoelen „hoe u voelt over de gevolgen van de activiteiten van de vroegere Nederlandse legerkapitein Westerling". Citroën, de automobielfabriek die een jaar geleden sensatie verwekte met haar futuristische „D319", heeft voor een nieuwe verrassing gezorgd door onverwacht bekend te maken dat zij vandaag weer een nieuwe wagen zal exposeren. De Franse automobieltentoonsteiling opent op 4 oktober en vermoedelijk zal Citroën opnieuw het middelpunt van de belangstelling zijn, daar van geen en kele andere Franse fabrikant een ge heel nieuw model verwacht wordt. Citroën neeft twee weken geleden gedetailleerde produktiecijfers gepubli ceerd, maar met geen woord werd toen van een nieuw model gerept. Misschien is het iets tussen het 25 jaar oude model en de DS 19, die als te duur wordt be schouwd en die nog niet met grote snel heid van de lopende band is gekomen. De vishandelaar Lou V. uit Muider- berg, die zich zelf „de weergekeerde Christus" noemt en vele volgelingen heeft, zal op 1 oktober a.s. in hoger be roep voor het Gerechtshof te Amster dam terecht staan. Deze verdachte werd in de afgelopen zomer door de rechtbank tot 14 dagen veroordeeld wegens het opzettelijk niet verschijnen als getuige, nadat hij daar toe bjj dagvaarding was opgeroepen. De Rechtbank wenste hem te horen in een zaak tegen een echtpaar uit Weesp, dat geen medische hulp had ingeroepen, toen een der kinderen ernstig ziek was. Het kindje overleed. De ouders waren volgelingen van Lou en wensten geen arts te raadplegen, hetgeen zij in over eenstemming achtten met de leer van Lou. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteravond de vorming voorgesteld van een Europese federatie. Hij drong erop aan, dat Groot-Brittannië zijn medewerking ver leent. Groot-Brittannië's houding is van zeer grote betekenis voor de toekomst van Europa, aldus de bondskanselier tot de Grandes conferences catholiques te Brussel. De nieuwe federatie, zo be toogde Adenauer, moet niet worden ge baseerd op het bestaande plan tot een wording van Europa. „Het mag niet mank gaan aan de kwaal van onze tjjd het perfectionisme. Haar instellingen behoeven niet altijd supranationaal van aard te zijn," aldus de bondskanselier, die op het ogenblik een officieel bezoek aan België brengt. Hij waarschuwde dat Europa zijn po litiek en economisch meesterschap over 17. „Hoe kom je aan deze perkamenten?" wendt Eric zich verrast tot de schipbreukeling. Deze haalt onverschillig de schouders op. „Ach, die had ik", mompelt hij. „Eh.... we kunnen met ons drieën nooit in één keer mijn hele voorraad gedroogde vis en vlees naar de boot krijgen. Het zou jammer zijn, om„Ik zal een paar krijgers sturen, om alles te halen", antwoordt Eric. „Maar daar hadden we het niet over. Ik zou wel eens willen weten, hoe je aan deze geschriften gekomen bent. Heb je ze zelf geschreven?" „Nee, dat niet. Ik had ze al. Maar wat zou dat nu?" Scherp slaat Eric de ander, die kennelijk geen antwoord wil geven op de vragen, gaae. Op zijn minst genomen is 's mans houding vreemd. „Wel, in ieder geval neem ik wat van deze geschriften mee", besluit Eric, en met enkele snelle halen van zijn dolk snijdt hij de vergeelde perkamenten uit de ven sternissen. Op weg terug naar de Drakar praat de schipbreukeling aan c?3 stuk door over zijn belevenissen in dit onbewoonde land, maar Eric lulS' tert amper en zodra zij aan boord zijn, begeeft hij zich naar Cendrach. oude scheepsbouwer slaakt een kreet van verbazing, als hij de perkams"" ten ziet. Dat zijn stukken uit mijn eigen geschriften", brengt hij uit, „d'fl welke mij indertijd door Ragnar de Rode ontstolen werden". „Juist", 8ee'i Ene zacht ten antwoord. „Dit vermoedde ik al. Als ik mij niet vergis, h" Ragnar een Ierse geleerde aan boord om de geschriften voor hem te vertb' len en uit te leggen.... Ik kan maar één logische verklaring vinden W0 het feit, dat de geschriften hier zijn en die is: Dat deze Ierse geleerde ziC" óók in dit land moet bevinden!" De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft dinsdag tegen een ad vocaat en procureur uit Overveen be vestiging van het vonnis van de Haar lemse Rechtbank, t.w. ƒ150 boete, ge vraagd wegens belediging. De advo caat had aan de tegenpartij van een zijner cliënten een brief geschreven, waarin de zinsnede voorkwam „boven dien hebt u willens en wetens mijn cliënt met deze leveringen bedrogen." De Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten was van mening dat de ze zinsnede „grof" was. De advocaat was in hoger beroep gekomen' tegen het vonnis, omdat hij meende niet de opzet tot belediging te hebben gehad. De als getuige gehoorde vleesfirmant uit Utrecht verklaarde voor het Hof dat hij, evenals zijn vijf medecompag nons, die de levering hadden verricht aan de cliënt van de advocaat, zich zeer beledigd hadden gevoeld door deze opmerking in de brief. De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir, dat hier een advocaat niet precies weet wat hij kan schrijven. Hij is net iets over de schreef gegaan, mogelijk met de bedoeling de tegenpar tij te intimideren. Hij noemde deze han delwijze „in strijd met de waardigheid van een advocaat". Verdachte heeft de grenzen van het toelaatbare ver over schreden. De raadsman, mr.. A. D. P. V. van Löben Sols uit Haarlem zei o.m., dat de bedoeling van de brief met de ge laakte zinsnede zeer duidelijk is, nl. dat de raadsman de gronden wilde aan geven waarop zijn actie is gebaseerd. Op deze manier zouden advocaten ge regeld in aanraking komen met de strafrechter, wanneer hun belet zou worden op een dergelijke wijze zich te uiten. Het Hof zal over veertien dagen ar rest wijzen. Gisteravond waren er in het Duitse grensgebied langs het zogenaamde ge corrigeerde gebied tussen Beek en Wy- ler bij Nijmegen, verscheidene verlich te rode ballons en ook enige branden de fakkels te zien. Dit vuurwerk was ontstoken door Duitse boeren van de „tractaat landerijen", waarover van daag in Den Haag onderhandelingen zullen worden gevoerd tussen Neder landse en Duitse autoriteiten. Er be staat in het ensgebied een „belan gengemeenschap van benadeelde boe ren", ongeveer 900 in getal, die bij de grenscorrectie ongeveer 4.000 hectare land hebben moeten afstaan. De de monstratie had een rustig verloop. de wereld reeds verloren heeft, en het risico loopt ook zijn cultureel leider schap te verliezen. „Ik ben niet van mening dat de vroege vorming van een Europese federatie een utopie is," zei Adenauer. „Wij beschikken reeds over zovele individuele overeenkomsten, in zovele gebieden streven wij reeds naar een gezamenlijke oplossing, dat ik denk dat wij een instituut kunnen vormen dat levenskracht heeft." „Wij Europeanen," zei de tachtigjari ge bondskanselier, „moeten ons reali seren dat sinds de laatste oorlog ont wikkelingen en bewegingen van politie ke aard hebben plaatsgegrepen, die ons verplichten de Europese integratie niet langer in de eerste plaats uitslui tend van interne Europese standpunten te bezien, maar vanuit wereldpolitieke en economische overwegingen." (U.P., Reuter) Te Katwijk a.d. Rtfn is op bijna 71- jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden de zeereerw. heer E. J. Hel mer, rustend pastoor van de Christus Koning-parochie te Rotterdam. De thans overledene, te Amsterdam geboren als oudste zoon van de beken de journalist J. W. Helmer, die vroe ger vele jaren aan ons blad verbonden was, werd, na in verscheidene plaatsen als kapelaan werkzaam te zijn geweest, in 1925 benoemd tot bouwpastoor te Hillegersberg. Daar liet hij een bijzon der fraaie kerk bouwen aan de Sta- tenlaan. Zeventien jaar lang heeft de ijverige pastoor in zijn geliefde paro chie gearbeid. In 1947 werd hij om ge- zondheidsredene gedwongen zijn pasto raat neer te leggen, waarna hij tot rec tor van Huize „Callao" te Katwijk werd benoemd. Bloembollenkwekers, leden van het centrale verbond voor de Duitse tuin bouw, hebben zich uitgesproken tegen de invoer van Nederlandse snijtulpen. Men is er vooral tegen gekant, dat Ne derland behalve bloembollen ook nog snijtulpen op de Westduitse markt wil afzetten. De Duitse tuinders die Neder landse bloembollen kopen protesteren ertegen op de eigen ma^kt te moeten concurreren met uit Nederland inge voerde snijtulpen. De uit Nederland in gevoerde snijtulpen zijn volgens de Duitse tuinders afkomstig van bollen van tweede kwaliteit. De Duitse tuin ders moeten echter de veel duurdere Nederlandse bollen van eerste kwali teit kopen, welke alleen mogen worden ingevoerd. De Westduitse produktie van bloem bollen heeft een waarde van ongeveer 7 miljoen D.M. per jaar en voorziet in 10 a 15 pet. van de behoefte. Het driejarig zoontje van de scheeps bouwer L. van D. te Leidschendam is bij het spelen in de Vliet gevallen en verdronken. Het dorp Solomon Rapids in de Amerikaanse staat Kansas, kan moeilijk overbevolkt genoemd worden. Er wonen nl. maar vijf mensen, vier volwas senen en de achttien maanden oude Virginia Boden, de dreumes van deze foto. Voor Virginia zal het in het dorpje niet bijzonder gezellig zijn, maar ruzie met andere kinderen heeft zij beslist nooit. De drie centrale landbouworganisa ties (K.N.L.C., C.B.T.B. en K.N.B.T.B.), die gezamenlijk drie leden kunnen aan wijzen in het bestuur van het produkt schap zuivel, hebben de moeilijkheden besproken die rond dit produktschap zijn gerezen. Zij zijn daarbij tot de con clusie gekomen, dat zij niet tot aanwij zing van bestuursleden moeten over gaan. Het ligt naar hun mening op de weg van de overheid, met name ten aan zien van de kwaliteitscontrole op de melk, stappen te ondernemen, die de mogelijkheid openen tot het doorbre ken van de huidige impasse. Zij nemen evenals de andere organisaties het standpunt in, dat deze kwaliteitscontrole op privaatrechtelijke basis moet wor den geregeld. 28 Vrouwen zochten naar hun mannen. Behuilde min naars zochten hun vriendinnen. Kellners zochten hun gasten. De eerste violist lag bewusteloos voor het podium. De strijkstok was gebroken. Het herinnerde aan Varus in het Teutoburger woud. Slechts met het verschil, dat de Romeinse veldheer zich in een fiedel- stok in plaats van in een zwaard had gestort. De viool leek op een verpletterde sigarendoos. De saxo fonist zat in de cello en deed trappelend alle moeite er uit te komen. Een luchter, talrijke muurlampen, een venster, een glazen deur en een grote spiegel waren verbrijzeld. Waar men ook stapte, knarste glas. De directeur had de oudere rococogravin van de op haar drukkende tafel bevrijd, hief haar op en wilde haar naar de toiletten brengen. Bij deze gelegenheid gleed hij uit en viel in een plas sherry-brandy. Buiten in de corridor, voor het kastje met de electrische stoppen, zat de garderobevrouw op de grond en had haar breikous midden in dj mond. En boven al dit puin en lawaai, hoog opgericht boven in zijn hoek, stond slager Kulz uit Berlijn, een god der wrake, en hield een eenzame stoelpoot in de machtige vuist. „Wie wil in het ziekenhuis?" riep hij en blikte wild om zich heen. „Ik doe het gratis!" Niemand meldde zich aan. Aan zijn voeten lag een man, die hij in de duister nis, om hem onschadelijk te maken, de das zo stijf had aangetrokken, dat de arme weerloos was omge vallen. Het was overigens een geheel argeloze gast, een expediteur uit Gustrow. En over de rood-pluchen i balustrade van de loge hing een andere man voor over, de oberkellner van het lokaal. Hij was door een lege wijnfles getroffen en licht beschadigd. Hij was juist bezig weer bij te komen. De tafel stond nog recht op. Doch de suikerpot inclusief de suikerklont jes, de asbak mitsgaders de as en een bouquet ro zen inclusief de vaas, dat alles lag op het blauwe costuum van de expediteur uit Gustrow. „Geneer jullie je niet!" riep de slager en zwaaide de stoelpoot als een turkse sabel boven het grijze hoofd. „Niet dringen! Ieder krijgt zijn beurt!" Juffrouw Trubner hurkte ontdaan in haar hoek. Zij zat als door de bliksem getroffen, had de ogen wijd opengesperd en hield haar handtasje stijf tegen de borst gedrukt. Papa Kulz draaide zijn blik, knikte het jonge meisje zegevierend toe en zei: „Ze zijn weg, m'n lieve kind!" „Wie zijn weg?" vroeg zij. „De misdadigers," verklaarde hij trots. „Buiten de twee kerels hier, die ik verslagen heb." „Maar de een is een kellner," wierp zij tegen. Hij bekeek de man die over de balustrade hing. „Dat vind ik pijnlijk!" De andere man, die op de grond lag, trok zijn das losser, hoestte en verklaarde hees: „Ik ben expediteur. Hoe komt u er bij mij te worgen!" „U bent ook al geen rover?" vroeg Kulz geschrok ken. „Een rover? U bent niet goed wijs!" „Het spijt mij verschrikkelijk," stamelde de slager en boog. „Permitteert u? Kulz!" „Ehmer," zei de andere. „Zeer aangenaam." Hij richtte zich moeizaam op en bekeek vol ver twijfeling de klontjes suiker en de rozen op zijn blauwe pak. Daarna stond hij op en hompelde weg. De rozen nam hij mee. „Wel, dan heb ik dus toch gelijk gehad," bromde Kulz. „De misdadigers zijn weg." Irene Trubner lachte. Eensklaps maakte zij haar armen los van haar borst en staarde op haar hand tasje. Ze keek er in, hief het hoofd op en fluisterde lijkbleek: „De miniatuur is weg!" Oskar Kulz liet de stoelpoot uit de hand vallen. Hij zelf zonk in een stoel. Daarna sprong hij weer op, keek om zich heen en zei: „Onze jonge vriend is ook weg!" „Wie?" vroeg zij. „Rudi Struve!" „Hij ook?" Irene Trubner schudde het hoofd en keek zonder begrip voor zich uit. „Hij ook?" Toen de beide wachtmeesters van de politie arri veerden, werden zjj door de kurgasten omringd, wier kleren en costuums geleden hadden. Men eiste in alle toonaarden schadevergoeding. „Dat gaat ons niets aan," verklaarden de bescher mers der wet. „Dat moet u maar aan de directie vragen." De gasten stormden of strompelden, al naar zij konden, naar het buffet. In het buffet stond de di recteur en wipte de ene borrel na de andere naar binnen. Hij was over zijn zenuwen heen en dronk haastig een fles leeg, die nog heel was gebleven. De beide wachtmeesters waadden door het puinmeer en begaven zich naar de oude garderobevrouw, van wier belevenissen zij telefonisch reeds hadden gehoord. Zij zat buiten in de gang en hield haar breikous in de trillende handen. „U hebt de kerels gezien?" vroeg de ene wacht meester. „Jawel," zei zij ijverig. „Het waren er twee. Zij kwamen daar door de achterdeur en maakten de kleine kast van het electrisch licht open. Ik vroeg wat dat te betekenen had. Maar zij antwoordden niet eens. Ik wilde naar d'e keuken lopen om iemand te halen. Toen hield een van die twee me vast. De ande re nam me mijn breikous af. Van schrik bleef mijn mond open staan. En ineens had ik mijn breikous er in. Zij zetten mij op de stoel en draaiden die zo, dat ik niet kon zien wat zij uitvoerden. Nou - en even later werd het stikdonker." „En toen het licht aanging?" „Toen waren de beide kerels natuurlijk weg," ver klaarde de oude vrouw. „En ik zat daar en had pijn in m'n hals." „Verder weet u niets?" „Dat is alles. En als ik slik, heb ik last van steken." „Slik zo weinig mogelijk!" raadde een van de wachtmeesters aan. De andere vroeg: „Begrijp jij dat, Paul? Ik niet." „Ik ook niet," antwoordde Paul. „Twee mannen komen aanzetten, zetten de zaak in donker en sme ren 'm weer! En achteraf ziet het lokaal er uit als een uitdragerij." (Wordt vervolgd) Twee vooraanstaande journalisten, die momenteel in Zürich de bijeen komst van Indonesische en Nederland se journalisten bijwonen, hebben van Indonesische militaire zijde opdracht gekregen naar Indonesië terug te ke ren. De hoofdredacteur van de socialisti sche „Pedoman", Rosihan Anwar, en de hoofdredacteur van het onafhanke lijke blad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis, werden de vorige week aan de vooravond van hun vertrek naar Euro pa negen uur lang ondervraagd in ver band met artikelen in hun bladen, waarin commentaar werd geleverd op de militaire verordening, waarbij pro vocatieve en destructieve berichtge ving en kritiek op regeringspersonen werd verboden. „Indonesia Raya" had geschreven, dat premier Ali Sastroa- midjojo „een mislukking" was. De teruggeroepen hoofdredacteuren hebben hét leger in Indonesië door mid del van de Indonesische legatie in Bern ervan op de hoogte gesteld dat ze naar huis zullen terugkeren, maar eerst nog een bezoek aan Israël brengen. Voor dat ze naar Israël gaan, brengen de twee hoofdredacteuren en hun colle ga's ook nog een bezoek aan Den Haag. Dat gebeurt morgen. De ledenvergadering van de Alge mene Schippers Vereniging heeft be sloten een telegram te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin wordt medegedeeld, dat van schipperszijde ernstige bezwaren be staan tegen gehele of gedeeltelijke op heffing van de beursdwang. De vereni ging verzoekt de minister aan de voor genomen plannen te dien aanzien geen gevolg te geven. Het telegram is onder tekend door de voorzitter, de heer P. Aarnoutse en de secretaris de heer H. Pors van het hoofdbestuur der Alge mene Schippersvereniging. De officier van justitie bij de Alk- maarse rechtbank heeft een gevange nisstraf van 2lA jaar geëist tegen een 27-jarige inwoner van Den Helder. Deze had verschillende grote inbraken ge pleegd in de marinestad, waarbij hij ge bruik maakte van springstof. Volgens de rapporten was verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Zijn strafblad was reeds vanaf zijn vroegere jeugd volge schreven. De officier kwam tot zijn eis omdat de man ook na het lange voor arrest zijn euveldaden nog als bravour- stukjes bleef beschouwen, i Uitspraak 9 oktober. Horizontaal: 1. verstand, 8. tandeloos zoogdier, 9. pracht, 12. - vnw., 13. bijwoord, 14. dwaas, 16. v0°„, 18. omroepvereniging, 20. Europe3®,,, 22. zwaardvis, 24. kloostervoogd, 25. orde, 26. nachtvogel, 28. Europeaan, 3 verbinding, 32. drank, 34. voorzets® 36. vlugge, 38. naamloze vennootschap (duits), 39. vloeistof, 40. lekkernij. Verticaal: 1. knolgewas, 2. vogelPr dukt, 3. pi. in Gelderland, 4. kind® groet, 5. ongedierte, 6. vr. munt (a „V- 7. maal, 10. elasticiteit. 11. voetbalv® eniging, 13. vruchtje, 15. insect, 17. dingstuk, 19. koning, (fr.), 21. wan versiering, 25. jongensnaam, 26. deel Amerika (afk.), 27. onderricht, ambtskleding, 31. vlaktemaat, 33. woord, 35. stofmaat, 37. zangnoot, naamloze vennootschap (duits). <ri VB Woensdag oplossing dinsdag Horizontaal: 1. blikopener; 2. leo^ regie; 3. tuit gewond; 4. sto. N.T. K.E.; 5. olijk OPeli gat bonnet; 7. prei- 8 'gesloten au; 8. toestand; 10. pronk Izaafc' soms agio. ,t Verticaal:2 1. bitsig gips; 2. 4. ale r.o.; 3. idioot 'stom! ketel plons; 5. or rijbroek: 0 koets; 7. eren nietig; 8. Nevri.j, nazi; 9. ego pen N.A.O.L^, rinket Ada; 11. edel nu hap' scheepvaartmaatscp pijen, die vanuit Engelse, Scafld.^ Een aantal vische en Noordeuropese havens 3 0, sten op het Verre Oosten onderhoü0 gy hebben de toeslag van 15 procent ,e0 haar vrachttarieven, die zij verie.^ week uit vrees voor vertraging in af' Suezkanaal hadden ingesteld, weer geschaft. Ter verklaring van de afschai^t van de toeslag werd medegedeeld» efl de grote meerderheid van de schelf, der maatschappijen nog steeds geen 01 langrijke vertraging in het Suezka'' 0 ondervindt. Doordat bepaalde scheL0, rond de Kaap de Goede Hoop van^ zijn de eisen, die aan het SuezKar'j.<J, worden gesteld, dermate vermin^s' dat de bestaande loodsdiensten tot °jg|' verre de schepen hebben kunnen den zonder ernstige vertraging of 0 lukken. Het hoog militair gerechtshof pee uitspraak gedaan in de zaak van «D- 27-jarige sergeant-vlieger uit Vf Deze was door de krijgsraad-oosti.jjg' gens het overschrijden van zijn orders door buiten zijn vlieg», f' „bochten te draaien", veroordee' e" twee maanden militaire detentj verlaging tot de rang van soldaad j-pi Het hoog militair gerechtshof vaJ tigde het vonnis van de krijgsr® jjit3S veroordeelde de vlieger tot een 3 {jêv re detentie van zes weken, met tot onmiddellijke gevangennemif^' Het maximum garantiebedra^ jS kredietverleningen aan emigra^e„ pe' op de begroting van sociale 23 the belangrijk opgevoerd, vergelel{ pe' 1956. Het in dat jaar vastgest® ^jp'5' drag van 4 miljoen wordt door ter zelfs bij een beperkte ontvV!qg7 ol>' van de kredietverlening voor toereikend geacht. Daarom w°T t° voorgesteld deze post te verh° 10 miljoen. Op de algemene begraafplaa^eJ.6cP^ Bilt is dinsdag het stoffelijk j ter aarde besteld van prof. W. Ihle, die 'jdag 3-1- 09Aede* <1? leeftijd in Rotterdam is ove ^00 ,0 Prof. Ihle promoveerde 1 tot }j Amsterdam, waar hij van 1 tot privaatdocent was. Van 191 was hij leraar aan de vees1 dige school en hoogleraar, ^0get school een instelling voor derw s was geworden. efl' JO3 Het nieuwe bestuur vanfyo&fXi; organisatie in de Kathol kring Amsterdam, is als vo steld: P." O. M. «f ^etatfT mej. A. M. C. de Wit, secr^. f M. Smits, Penningmeester man en A. P- G- RlJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2