K.N.S.M. EEN EEUW IN DE VAART Initiatief van twee Duitse koffiemakelaars Im MODESHOW Uit Keenemerlaed Demonstratie met aluminium viskist Stichting Katholiek Woonwagen- werk Velsen opgericht ST.-NICOLAAS bezoekt dit jaar de gehele gemeente Yelsen Visserijgolf Hoogtezon ONDINE"de moeder van alle wit-zwart-pijpers DE RUSSEN NIET! Officiële intocht op saterdag 24 november in de ttuzattaf€&e afag SANOSTOL Klacht uit het kamp: Je ziet hier nooit niemand Hoe spelen de r.-k. clubs? Dit zou ook iets voor U zijn 11 Yelsen bereid tot 6 pet. DE AMERIANEN NIET! WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 PAGINA 9 J. Maertens N. V. op vrijdag 28 september a.s., te 14.45 en 20.15 uur precies, in café-restaurant „TRESLONG", Hillegom Haarlem Leiden V ELSEN-1JMUIDEN Leermiddelen Da Gosta- school VELSER-VARIA RAADSVERGADERING Burgerlijke Stand NAAIMACHINES ENGEL, Gr. Houtstr.181. Tel. 14444 Kleinigheden DE HELE WERELD NIET! VOOR GEHUWDE DAMES Ingaande 1 juli 1956 J\ j auwelijks een jaar na ae senior oan ae Amster- J Y damse haven, de bescheiden Hollandse Stoom- boot Maatsehappij, viert 1 oktober a.s. de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij haar eer- ste eeuwfeest. Een geschikter tijdstip voor feesten en herdenkingen was moeilijker te vinden geweest. De KNSM bloeit als zelden tevoren. De vloot is hersteld en het profijt niet minder. Met 77 zeeschepen en 44 tijnschepen in de vaart en 2 passagiersschepen, 13 vrachtschepen en 6 rijnschepen op de helling is er re den om de vlag op het Scheepvaarthuis hoog te hijsen. Had Paul van Vlissingen, de eenzame strijder voor het herstel van de Amsterdamse koopvaart na de ramp van de Napoleontische oorlogen, dit tevoren geweten, dan had hij de twee Duitse koffiehandelaars, die evenals hij hun zinnen op stoom- en niet op zeilschepen hadden gezet, niet zo in de wielen gereden. Hij had het niet begrepen op deze concurrentie, die in 1854 een lijndienst opende op de bloeiende Duitse havens Altona en Ham burg. Door handig manipuleren wist hij zich van de lijn meester te maken, maar de Duitse makelaars-reders, die evenals velen van hun landgenoten het gist waren in het gezapige Amsterdam van de jonge negentiende eeuw, gaven de moed niet op en kwamen in 1856 met hun plannen voor een Nederlandse Stoomboot Maatschappij 0p de beurs. De koopmansstand reageerde traag, maar Prins Hendrik der Nederlanden schreef in en het praedicaat Koninklijke, dat zijn handtekening begeleidde, lokte de aristocratie m.ec De KNSM kreeg een aristocratische verwijderd liggen van de ruige scheep- leiding en zo is het altijd gebleven. De vaart. Men vindt ze vooral bij de op- tn nnt w. /\4. T^v. - i1J i .n vaart met radarboten op Duitsland en Rusland werd geen succes, maar de wind ging al om toen het eerste stoomschroefschip van 300 ton aan de vloot werd toegevoegd. Het schip kreeg de naam ..Ondine" en het werd de moe der van al de wit-zwart-pijpers, die ge tooid met klassieke godennamen sinds dien de Amsterdamse haven in- en uit zijn gevaren. Een rij van goden en hel den, die de Amsterdamse havenjeugd van een generatie terug zonder manke ren kon opdreunen, even goed als de jeugd van 1956 auto's en vliegtuigen weet te determineren. Men make zich overigens geen al te grootse voorstel ling van de scheepvaart in die dagen. De lichte stoomschepen hesen bij gun stige wind haastig het zeil om de ma chines te steunen. En het bereiken van de Amsterdamse haven betekende een moeizame sleepreis van Den Helder via het Noord Hollands Kanaal of een riskante vaart over de Zuiderzee via de zandbank Pampus. De vaart op Bor- deuax, waarvan men zich veel 1ad voorgesteld, werd voor de KNSM een teleurstelling omdat de wijnhandelaren bederf van hun wijn vreesden, door de habijheid van de hete stoomketels. Niettemin, breidde de handelsvaart zich hit langs de kusten vrn West- en Noord- Europa en na 1870 ook in de Levant. Ups en downs volgden elkaar op. Kansen werden gegrepen en uitge buit, andere bleven onbenut. De op komst van de Ruhr opende de ogen Van de Amsterdamse zakenlieden voor hieuwe verbindingen in het achterland. De KNSM verzekerde zich van be langen in een stoomvaartlijn naar Duitsland, maar de lijn kwijnde door de slechte verbindingen. Eerst in 1892 kwam het Merwedekanaal tot stand. De KNSM richtte toen alleen de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij op, een dochter onderneming, die sinds enkele jaren eerst haar vleugels geheel kan uitslaan nu het Amsterdam-Rijnkanaal de hoofd stad eindelijk aan een royale baan naar het Oosten heeft geholpen. Had de gepensioneerde kapitein ter M. H. Jansen zijn wensen ver- ïn, "lijkt gezien, dan had de KNSM /L0°k een bloeiende vaart op Noord- «merika gehad. Al voor 1870 wees j'.J zÜn landgenoten op de voordelen, S?e in de emigrantenvaart naar de states staken. Voordelen, die nu in zak van de Engelse en Duitse re- oers verdwenen. Twee dagen na ceTn veelbesproken vergadering, in utrecht, waar de oud-kapitein zijn H;en had ontvouwd, vroeg de ma haar aandeelhouders reeds mii?n Sing voor een lening van 5 ujoen ter financiering van de nieu- „„„Jw °P Amerika. De beurs was ".er,esseerd en de lening werd een mislukking. Rotterdam verover- na vele de Amerika a insPanning de vaart op loos vl„ j' ,dle Amsterdam zich achte- de hooM ataen Pntglippen. Toch was dromerig Jan 1870 niet meer de Met mopito van 20 jaren tevoren. zich S? temno mislukkingen had zij Zien net tempo van de snelle nneantr van Europa eigen gemaakt "Hel Fa- ren later zouden de vruchten vin de eerste opgang op alle gebied zicht baar worden. m In 1876 ging het Noordzeekanaal open en juichend constateert de directie in het jaarverslag dat zelfs de grote schepen van 58 decimeter diepgang nu de stad zonder overladen kunnen be- 'eiken. De KNSM, inmiddels hecht gefun deerd in de Europese HJnvaart, slaat de wieken verder uit. De Koninklijke West Indische Maildienst, een rederij met vaart op Zuid-Amerika, de West en via de West naar New Vork, wordt door tegenslag getroffen en fuseert zich met de KNSM. De „sprong over de oceaan" wordt een succes en de snelle opkomst van Zuid-Amerika houdt dat jvaarborg in van een nog grotere bloei In de tweede KNSM-eeuw. De eerste Wereldoorlog hindert de maatschappij slechts tijdelijk in de bloei, doch de Wereldcrisis brengt haar bijna aan de 'and van de afgrond. Aan de voor avond van de ramp, telt de vloot 91 schepen. In 1932 zijn er 26 opgelegd. De inkomsten dalen met meer dan de helft. Staatshulp en reorganisatie zijn noodzakelijk, totdat in 1936 het eerste herstel zich aftekent. Onmiddellijk Wordt het nieuwbouwprogramma her- Vat. Na de economische ramp volgt de tweede wereldoorlog. 48 schepen gaan verloren, 247 K.N.S.M.'ers verliezen het leven. De etablissementen in Am sterdam en Rotterdam worden opge blazen doch op de laatste dag van 1945 staan er alweer 13 nieuwe sche pen op stapel. Het wankele rederijtje van de twee Duitse koffiemakelaars is uit gegroeid tot een machtig bedrijf, dat zich in de tien naoorlogse jaren vol komen in een nieuw pak heeft ge stoken. Een bedrijf dat de grote tra dities van de aristocratische Amster damse reders handhaaft, doch dat m de naoorlogse jaren een even hech te als gezonde eendracht onder de 5-000 personeelsleden heeft tot stand gebracht. aJ?6 lijnen van het machtig spinneweb, £at..de K.N.S.M. zich over de wereld zeen heeft gebouwd, komen samen in Rrin stAtige Scheepvaarthuis aan de ten"3, Hendrikkade, waar een portret je tivitni van rijkbesnorde reders de critieiL van de nieuwe generatie onder a gadeslaat. Bijna alle namen e vergeelde prenten hebben ook Advertentie VERKOOP EN VERHUUR ****u*traat richters van grote culturele instellin- gen, die zij met vorstelijke donaties tot bloei hebben gebracht. De zware schokken van crisis en oor- Haarlem Telet. 15220 klank gekregen op terreinen, die ver log en de opkomst van de luchtvaart heDben de banden tussen de stad en de haven slapper gemaakt. Eerst de laatste tijd ziet men weer een nau wer aantrekken van de relaties. De stad kan niet leven zonder zijn schepen, die overal in de wereld de koopwaar halen: voor de skyline van New York zoals als 500. km stroomop waarts de Orinoco in Ciudad Bolivar. Een eeuw beproefde scheepvaart van de K.N.S.M. is garantie voor de kwa liteit van de toekomst. B. Kr. BOVEN: De „Willem 1..' was het eer ste schip van de KNSM. Met haar 600 tonnen laadvermogen was dit „ijzeren s hroefstoomschip" bepaald zeer mo dern. Maar de hulp van wind in de zei len werd toch nog bijzonder gewaar deerd. BENEDEN: De tijd van de pas sagiersschepen is nog niet voorbij ge tuige de opdraent, welke de KNSM ge geven heeft voor de bouw van de „Oranje Nassau" en de .Prins der Ne derlanden", twee zusterschepen van 7000 b.r.ton met elk mats voor 116 passagiers. Verder is accommodatie aanwezig voor 68 passagiers in groeps verband. De schepen komen zomer 1957 in de vaart. Advertentie in samenwerking met Alb. de Vries, Leiden, voor bont. Hoeden: Firma Hartje, Haarlem. De verpakkingscommissie van de con- troleraad van het Moody-fonds heeft dinsdagmiddag in de IJmuidense vis- hallen kennis kunnen maken met een nieuw model aluminium viskist. Het gezelschap werd ontvangen in het kan toor van het staatsvissershavenbedryf, waar de directeur van de Engelse fir ma, die deze kisten wil vervaardigen, een uiteenzetting gaf over de voordelen boven andere kisten. Daarna begaf het gezelschap zich naar de hal, waar de ontwikkelde kist, alsmede de daaraan voorafgegane modellen, gedemon streerd werd. De aluminium kist is enigszins vreemd gevormd, maar heeft het voor deel, dat deze kisten gestapeld kunnen worden. Dit geeft een aanzienlijke ruim- tebeparing. Om te voorkomen, dat het visslijm, dat uit de bovenste kisten weg loopt niet in de onderste terechtkomt, zijn op de hoeken een soort van afvoe ren gemaakt, waarlangs dit slijm weg kan lopen. De bedoeling is, dat deze kisten aan boord van de vissersschepen worden gebruikt. Dit vraagt een ingrijpende verbouwing van het visruim. Zou men hiertoe overgaan, dan kan de vis met kist en al gelost worden en zo direct in de hallen worden gezet. De hande laar zou de vis in de kist kunnen mee nemen, evenals de conservenfabrikant. Op die manier worden enige keren overpakken uitgespaard. Een nadeel daarbij is, dat men dus niet kan controleren, hoeveel ijs zich in de kisten bevindt, maar dit zou on dervangen kunnen worden, wanneer van rederszijde een minimum hoeveel heid vis per kist wordt gegarandeerd. Een ander nadeel is, dat het gebruik van aluminium kisten in de hallen een oorverdovend lawaai zal veroorzaken. Bovendien is er de kwestie van de warmtegeleiding, die bij aluminium kisten groter is dan bij houten kisten. En tenslotte is er de vraag van het schoonhouden, gezien de mogelijkheid van corosie, waaraan het visslijm zich gemakkelpk hecht. Over al deze voor-en nadelen, waar- H ,?:n nataurHjk nog komt de aan- schaffingsprps, zal de verpakkingscom missie zich nader beraden. In Enge land worden op het ogenblik proeven met deze kisten genomen, zodat men ook daar nog niet over een ervaring, gebaseerd op de praktijk, kan beschik ken. Het is evenwel mogelijk, dat men ook hier een dergelijke proef zal wil len nemen. Het ligt echter geheel ter beoordeling van de reders, of men hier toe zal overgaan. Leermiddelen Da Costaschool Het bestuur van de Da Costaschool te Velsen (noord) heeft de gemeente om medewerking verzocht voor de aan schaffing van leermiddelen. De aan schaffing is noodzakelijk door de toe neming van het aantal leerlingen van de vierde klasse van deze school. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. voorstellen de ge vraagde medewerking te verlenen. WATERSTANDEN Woensdag 26 september Hoog water: 7.18 u. en 19.40 u. Laag water: 2.57 u. en 15.12 u. Donderdag 27 september Hoog water: 8.13 u. en 20.40 u. Laag water: 3.39 u. en 15.58 u. Maanstand: laatste kwart. 12.25 u. Advertentie Gedrost De motorlogger Vertrouwen KW 6 is in IJmuiden binnengelopen met een zieke man aan boord. Een van de opvarenden bleek een longontsteking opgelopen te hebben, maar, nadat in Engeland een dokter een onderzoek had ingesteld, adviseerde deze de patiënt naar huis te brengen. De ongevallen- dienst heeft de man daarop naar Sche- veningen vervoerd. Het was voor de schipper, die zijn eerste reis als zoda nig maakte, bepaald geen succesvol be gin. In Engeland heeft hij een opva rende moeten achterlaten, die zijn voet verbrijzelde en die met het hospitaal kerkschip „De Hoop" naar ons land zal terugkeren. Daarnaast had hij dus nog een zieke aan boord en tot overmaat van ramp hebben in Engeland twee op varenden het schip verlaten en bleken onvindbaar. Met een zo uitgedunde be manning zat er voor hem dus niets be ter op dan naar huis terug te keren. Fototoestel terecht Omstreeks 25 juli van dit jaar werd uit een auto, die bij een IJmuidense garagehouder ge stald was, een fototoestel in tas ont vreemd. De politie weet er thans meer van en verzoekt de eigenaar van dit fototoestel zich in verbinding te willen stellen met de afdeling recherche, hoofd bureau van politie, Tiberiusplein, IJ- muiden-oost, tel. 6444. Elleboog gebroken Tijdens het spe len is dinsdagmiddag een 6-jarige jon gen uit de Thorbeckelaan in Velsen van een tuinhek gevallen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij zijn elleboog brak. De jongen is door de ongevallendienst naar het Anthonius- ziekenhuis overgebracht. Pater W. van Deenen van de Missionarissen van het H. Hart uit Drie huis, bezocht een maand of wat geleden voor het eerst het woon wagenkamp in de nabijheid van de tunnelbouw. Hij moest een ziek oud vrouwtje bezoeken. Het was zijn eerste contact met deze mensen. De volgende dag was hij terug om haar de H. Communie te brengen. En in plaats van met terughoudendheid begroet te worden, vond hij, door wat voor omstandigheid ook, de aansluiting met deze van nature zo geslo ten mensen. Ze kwamen naar hem toe, vertelden hem over zichzelf en over hun kinderen, lieten allerlei platen zien, waaruit toch vooral moest blijken hoe gelovig zij waren. En het was bij die gelegenheid, dat een van de kampbewoners de klacht uitte: „Je ziet hier nooit niemand". Nog altijd klinken pater Van Deenen deze woorden in de oren. Nu is hij aalmoezenier van het woonwagenwerk in Velsen. Maar sedert enige dagen heeft hij nu ook naast zich de stichting katholiek woonwagenwerk Velsen. Notaris Anten in Driehuis was behulpzaam bij het opstellen van de stichtingsakte. Thans is er een orgaan dat, tezamen met de priester, wil trachten voor deze mensen een betere situatie te scheppen om hen langzaam op een hoger plan te brengen. De raad der gemeente Velsen komt op dinsdag 2 oktober te 19.30 uur ten gemeentehuize in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van o.m. volgende agendapunten Aankoop grond Santpoort: Grondrui- ling Driehuis; Ontbinding voorlopige koopovereenkomst: Verkoop grond te Santpoort en IJmuiden; Wijziging ver ordeningen exploitatie gasbedrijf en voorwaarden gaslevering; Verhoging gasprijs; Verhoging watertarieven; Krediet voor uitbreiding telefooncentra le hoofdbureau van politie; Verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920; Wijzi ging getal wekelijkse lesuren vakonder wijs aan o.l. scholen voor gewoon -en uitgebreid lager onderwijs; Krediet voor aanschaffing leermiddelen Willem de Zwijgerschool; Bouw tweede open bare school voor u.l.o.; Verhoging amb tenaren-salarissen en lonen met 6 pet met ingang van 1 juli 1956; Benoe ming leraren gem. middelbare han delsavondschool te IJmuiden. GEBOREN: z. v. A. van Breugel- Ras, de Noostraat 17. IJmuiden-o; d. v. M. W. C. van 't Veld-Warnaar, Schel- destraat 104, IJmuiden; z. v. M. Meij- er-de Boer, Zeeweg 299, IJmuiden-o; d. v. G. P. Heijnen-Heeremans, Midden- duinerweg 4, Santpoort; d. v. A. M. Th. Verbeek Wolthuijs-Beckand, Ch. de Bourbonlaan 1, Santpoort; z. v. P. M. van Wetering-Molenaar, Velserduinweg 159a, IJmuiden-o; z. v. W. Th. Klok Hoedemaker, L. de Colignylaan 56, Santpoort; d. v. N. C. Kljjn-van den Heuvel, Iepenstraat 20, IJmuiden-o; z. v. H. M. Kassing-Barlag, Woonkeet na bij de binnenhaven, IJmuiden; d. v. C. Plokkers-Grams, Bik en Arnoldkade 45, IJmuiden; d. v. C. Martens-Hol- scher, Wijk aan Zeeërweg lOlrd, IJmui den-o; d. v. J. W. Boldewijn-van Ven- derloo, Geleenstraat 10, IJmuiden; d. v. Ch. E. Cordia-de Valk, IJsselstraat 17, IJmuiden; z. v. M. Baas-Hijes, Cu- racaostraat 30, Santpoort. OVERLEDENH. Gravemaker, 50 j. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze De bewoners van het woonwagen kamp waren zeer vereerd, dat een geestelijke naar hen kwam kijken. Zij waren deze belangstelling niet gewend. Zij schuwden zélfs belangstelling, om dat zfj de mensefi uit de burgermaat schappij zien als andere mensen, die op hen neerkijken. In het normale maatschappelijke leven voelen zij zich niet thuis. Zij zijn de uitgestotenen in de moderne samenleving. Zij weten ook niet beter of het hoort zo. En toch is er ook voor deze mensen, die van huis uit het trekken langs 's Heren wegen hebben meegekregen, een mogelijkheid te creëren om aan het maatschappelijk leven deel te krijgen. In het woonwagenkamp te Velsen zit op het ogenblik al een vrij vaste kern. Verschillende mannen hebben werk ge vonden bij de tunnelbouw of andere be drijven. Zij hebben langzamerhand leren wennen aan een geregelde werktijd, aan een vast loon. De vrouwen hebben enige lijn in hun gezinsbudget gekregen, ai is het voor hen veelal nog een toer om deze lijn vast te houden. Anderen trekken in het voorjaar weg, maar ko men tegen de winter weer terug om hier dan een maand of wat met wer ken aan de kost te komen. Door deze omstandigheden groeit er een verschil tussen de mannen en vrou wen. De mannen hebben iets ervaren van het normale maatschappelijke ver keer. Voor de vrouwen is dat een vreemd iets, waar zij in het geheel geen notie van hebben. En toch hebben juist deze gezinnen de kans om straks de woonwagen te verlaten en een huis te gaan bewonen. Wil dat mogelijk en uitvoerbaar zijn, dan zullen deze vrou wen en kinderen zich daar ook eniger mate thuis moeten kunnen voelen. Da? zullen ook zij iets van een normaal leven hebben moeten leren kennen. Het is een van de zaken, waarmee de stichting katholiek woonwagenwerk Velsen zich bezig zal gaan houden. In nauwe samenwerking met het inter parochieel sociaal-charitatief centrum, waarbij deze stichting aangesloten is, heeft men zich ten doel gesteld de bevordering der godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke belangen van be woners van woonwagens uit alle lagen van de bevolking, ongeacht godsdiensti ge of staatkundige gezindte. Het arbeids veld van deze stichting is de gemeente Velsen en randgemeenten, waarbij dus kennelijk al vooruitgelopen wordt op de verdere ontwikkeling in het IJmond- gebied. Deze stichting is in den lande geen noviteit. In 's-Hertogenbosch zetelt het landelijk bestuur van de r.-k. vereni ging van woonwagenwerken in Neder land en vanzelfsprekend heeft de stich ting in Velsen zich ook hierbij aange sloten. In het bestuur hebben naast aalmoezenier W. van Deenen M.S.C. zitting de heer F. W. A. M. Pennock, voorzitter, mej. C. H. M. de Hey, se cretaresse en de heer F. J. Hanrath, penningmeester. Het is geen gemakkelijke taak, die de stichting op zich genomen heeft. Voorlopig zal het er op aan komen het vertrouwen van deze mensen te winnen. En dat kan, door hen het be wijs te leveren, dat zij geen paria's zijn en dat de maatschappij ook voor hen zorgt. Dat kan soms door kleinig heden bewezen worden. Als in het kamp van de 5 lantaarns er maar één brandt en een telefoontje blijkt voldoende om dit euvel de volgende dag al te her stellen, als de bestrating en water-af vloeiing verbeterd worden en als de toiletten niet langer in de blote hemel staan, dan ervaren deze mensen, dat ook met hun belangen rekening gehou den wordt. 0 In het kamp zijn kinderen van 10 en 11 jaar, die nog niet lezen of schrijven kunnen. Zwervend door het land zijn ze zo te hooi en te gras naar tal van scholen geweest, waar zij steeds weer in de eerste klas werden bijgeschoven, maar waarmee ze geen stap verder kwamen. De godsdienstige vorming van deze kinderen, de voorbereiding voor de eerste H. Communie, er is alles maar weinig van terecht gekomen. En dan te bedenken, dat 80 pet. van de w wagenbewoners katholiek zijn'. De vrouwen weten weinig van het maatschappelijk leven. Zij komen met verhalen uit andere kampen, waar eni ge dames hen 's avonds bijeenhaalden in een zaaltje en waar zij met naai machines of op de hand kieren konden maken. Vol trots vertellen ze er dan nog bij, dat zij die kleren zelf mochten houden. Ze leerden er wat en het was voor hen al een bijzondere senatie om met 15 vrouwen allemaal op stoelen bij elkaar te zien. In een woonwagen is daarvoor geen ruimte en daarbuiten kun je alleen maar staan of op het trapje voor de deur zitten. Hier ligt een machtig brok charitatief werk, dat vraagt om aangepakt te wor den. De stichting wil dat proberen en zal er al het mogelijk voor doen. Wel licht zal het daarvoor nodig zijn te ge- legenertijd ook een beroep te doen op de offervaardigheid. Maar dan zal ook kunnen blijken, dat de katholieken beseffen hier een gemeenschappelijke plicht te hebben tegenover een naaste, die zich tot nu toe alleen maar een uit gestotene heeft kunnen voelen. (Zondag 30 september) DEM-WFC HBC-Beverwijk Vitesse-HSV ADO-Always Forwarc ZVV-Wijk aan Zee QSC-Velsen VVSB-HPSV NAS-Onze Gezellen Bloemendaal-Geel Wit DOSR-SJC 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 De inzendingen moeten uiterlijk za terdag om 12 uur op het bureau van ons blad zijn. Advertentie Alleen Nederlanders reizen gratis per Spoor, 10.000 Hoboca-winkels zorgen er voor Spaart Hoboca-reisbonnen. Te allen tijde uitsluitend inwisselbaar por post of persoonlijk voor reizen per Ned. Spoorwegen bij: HOBOCA, Heemraadssingel 245, Rotterdam. Advertentie bestaat de mogelijkheid om van maandag tot en met vrijdag in de avonduren van 18.30 u. tot 21.50 uur op onze moderne en gezellige ateliers te werk te worden gesteld. Wij kunnen ook gehuwde dames plaatsen voor halve dagen van 7.30 u. tot 12.00 u. of van 13.00 u. tot 17.15 .u Aantrekkelijke loonregeling. In bepaalde gevallen komt dit loon niet in aanmerking voor inkomstenbelasting-aftrek. Wij geven U gaarne alle gewenste inlichtingen op onze Personeelsafdeling, Zijlweg 138 Haarlem van 9-12 u. en van 2-5 uur. 's-Maandagsavonds van 7-9 u. KOVSENFABRIEKEN HIN N.V., ZIJLWEG 138-144, HAARLEM De Velser Winkeliers- en Midden standscentrale en de Velser Gemeen schap hebben de handen ineen gesla gen om, met de ervaringen van het vo rig jaar. Sint Nicolaas dit jaar een nog grootser ontvangst in de gemeente Vel sen te bereiden. Van zijn kant heeft de goed-heilig-man toegezegd al het mo gelijke te zullen doen om deze keer ook Velsen-noord en Santpoort op dezelfde middag te bezoeken. Hij zal dit doen direct na de officiële begroeting, die ook nu weer geprojecteerd is op het Markt plein te IJmuiden. Het is het geheim van Sinterklaas hoe hij het daarna klaar speelt zich zo snel te verplaatsen, dat behalve IJmuiden-oost en Driehuis ook de noordelijke en zuidelijke uitloper van de gemeente hem zullen kunnen toejui chen. Deze intocht, waarvoor men voorlo pig als datum heeft vastgesteld zater dag 24 november, zal mogelijk worden dank zij de medewerking van vele groe pen. Aanvankelijk bestond het plan de intocht te doen geschieden 's avonds omstreeks half zes, zodat de midden standszaken zoveel mogelijk een voor hun bedrijfsvoering normale zaterdag zouden houden. Dan zou echter de in tocht met fakkels en lampions opgeluis terd moeten worden en daar heeft men, gezien het gevaar en het zoekraken van kinderen in het donker, van afgezien. Het wordt dus weer een intocht 's middags omstreeks half drie. Tijdens een bespreking van vertegenwoordigers van verschillende groepen, die maan dagavond aan de officiële ontvangst werd gewijd, bleek men er zeer veel voor te voelen de aankomst per schip te doen plaats vinden. In deze richting zullen dan ook besprekingen worden ge voerd. Evenals vorig jaar wil men dan de officiële ontvangst doen plaats vin den op het Marktplein, dat daarvoor een zeer geschikte plaats is gebleken. Ver schillende secties van de Velser Ge meenschap, waaronder die van de jeugd en de muziekverenigingen, zullen hun medewerking verlenen. Velsen-noord, dat zich zo vaak het stiefkind van de gemeente Velsen noemt, zal ook van deze organisatie kunnen profiteren. Van middenstandszijde zijn bjj de gehouden bespreking wel een aan tal praktische bezwaren opgesomd, doch Velser Gemeenschap en Velser Win keliers- en Middenstandscentrale hopen deze in enige gesprekken met de betrok kenen alsnog uit de weg te kunnen rui men. Hoewel de middenstand hierbij uiteraard geïnteresseerd is, wil men de ze officiële intocht toch op de allereer ste plaats zien als een feest voor de kinderen. En ook in Santpoort ziet men het als een feest, dat de kinderen in eigen plaats moeten kunnen vieren. De plannen zullen thans nader uitgewerkt worden en daarna ter goedkeuring aan de betrokken autoriteiten worden voor gelegd. In de loop van dit jaar heeft de Re gering besloten de mogelijkheid open te stellen tot een verhoging van de lo nen in het vrije bedrijf, welke verho ging maximaal 6 pet. zou kunnen be dragen. Ten aanzien van het over heidspersoneel werd een afwachtende houding ingenomen, teneinde te kun nen nagaan in hoeverre de gebruikma king van de verleende bevoegdheid een verhoging van ambtelijke bezoldi gingen verantwoord zou maken. De particuliere bedrijven hebben, na over leg met de vakorganisaties, vrijwel al le tot een loonsverhoging van 6 pet. be sloten. Dit is dan ook voor de Regering aanleiding geweest om na overleg met de daartoe gestelde ambtenarenorgani- saties te besluiten tot een loonsverho ging van 6 pet. Verschil van mening bleek evenwel te bestaan omtrent de datum van ingang van deze maatre gel. De Regering besloot als ingangs datum te stellen 1 september 1956. De ambtenarenorganisaties stellen zich evenwel op het standpunt, dat als da tum van ingang van de uitkeringspe riode dient tè gelden 1 juli 1956. Ook het Centraal Bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeen telijke personeelsaangelegenheden waarbij de gemeente Velsen is aange sloten adviseert 1 juli 1956 als da tum van ingang te stellen. B. en W. van Velsen sluiten zich bij dit advies aan en stellen daarom de raad voor aan het daarvoor in aan merking komend personeel in dienst van de gemeente Velsen werkzaam, toe te kennen een uitkering ineens over het tijdvak van 1 juli 1956 tot 1 januari 1957 ten bedrage van ten hoogste 3 pet. der jaarwedde. Mede in verband met een spoedige uitbetaling ook het rijk verstrekt voorschotten vraagt het college de machtiging om de nodi ge uitvoeringsmaatregelen te treffen en voorschotten te verlenen. Plaatselijk overleg met de ambtenarenorganisa ties in deze kan, daar het voorstel het advies van het centraal orgaan volgt, achterwege blijven. Twee trawlers, Van Hattum IJm. 10 en Abraham VI. 77, drie loggers en één kotter zorgden er dinsdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 2.500 kisten ver se vis, 160 stijve kabeljauwen en 750 kilo tongen. Er waren 635 kisten schel vis, 50 kisten wijting, 135 kisten kool- vis, 900 kisten haring, 535 kisten ma kreel, 60 kisten radio en 185 kisten di versen. De aangevoerde schelvis was over het algemeen niet bijster goed van kwa liteit, hetgeen aan de prijzen te mer ken was. De haringprijs toonde dins dag eveneens een dalende tendenz. Ha ring noteerde nu 19,- tot 15,- per kist van 50 kilo en makreel deed 31,- tot 21,-. Grote schelvis deed 35,- tot 20,-, groot middel 40,- tot 17,-, klein middel 24,- tot 17,-, pennen 20,- tot 14,- en braad 15,- tot 10,- per kist van 50 kilo. JVijting deed 15,- tot 10.-, tongschar 80,-, haaien 24,- tot 22,-, schol II 30,- tot 28,- en schol III 34,- tot 20,- per kist van 50 kilo. Voor de grote regels kabeljauw werd 102,- tot 75,- betaald, kleine regels deden 60,- tot 46,- en kisten grote kabeljauw 100,- per 125 kilo. Kleine kabeljauw deed 60,- tot 45,- per kist. Grote zwarte koolvis noteerde 76,- tot 64,-, kleine zwarte koolvis 23,- tot 16,-, leng 75,- tot 66,-, grote gul 38,- tot 34,-, kleine gul 19,- tot 14,- en groot middel gul 33,- tot 32,-. Grote tong deed 5,- tot 4,70, groot middel 3,50 tot 3,30, klein mid del 3,30 tot 3,25, tong I 2,90 tot 2,70, tong II 2,30 tot 2,10, heilbot 3,- tot 2,50 en tarbot 2,- tot 1,75 per kilo. Voor de woensdagmarkt was de traw ler Elie Cheniviëre IJm. 32 thuisvaren de met 1.195 kisten verse vis, waarvan 220 stijve kabeljauwen, 450 kisten schel vis, 300 kisten dichte makreel, 150 kis ten gestripte makreel, 80 kisten zwarte koolvis, 40 kisten kabeljauw en gul, 80 kisten verse haring, 30 kisten ge stripte wijting, 10 kisten dichte wij ting. 40 kisten stokkebit en 15 kisten haai. Voorts werd de Allan Water IJm. 34 verwacht met 970 kisten verse ha ring, de Wiron 4 met 600 kisten verse vis, waarvan 525 kisten schelvis, Onder neming 3 met 650 kisten haring en An nie IJm. 14 met 350 kisten verse vis, voor het merendeel schelvis. De trawler Maria van Hattum IJm. 10 besomde dinsdag ruim 25.000 gul den en de Abraham VI. 77 ruim 16.000 gulden. De haringvisserij blijft zeer wissel vallig en was thans op het Zand weer wat schraler. De vangsten liepen van 200 tot 300 manden per dag. Op het Bolderbankje werd wat meer haring gevangen. Deze haring was echter nogal erg klein van stuk. De Allan Water ving 300 manden, de Deining 200 man den, Thorina 200 manden, Claesje 50 manden en Vios 200 manden haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9