Stampvolle bus met een trailer in botsing Israëlische Jordaanse eist 50 aanval op stellingen doden KYP terug speelt naar de de bal AR PROCES ZONDER IN POZNAN VEEL OPHEF BEGONNEN Ernstig ongeluk in Gelderland Dertig passagiers gewond van wie een aantal zeer ernstig Helikopter maakt noodlanding aan Brief van Hammarskjöld de Veiligheidsraad Militairen bekijken de „Friendship" Seretse Khama mag terug naar zijn land Franse reservisten met groot verlof Britse atoom- proeven begonnen Trailer slipte Chauffeurs ongedeerd Drukke diplomatieke activiteit in het Midden-Oosten Wordt Romme ivel minister? (fez MORRIS lefrmeijdi tnuj! Het weer DE KABINETSFORMATIE donderdag 27 september 1956 80sfe JAARGANG No. 26715 Ongeveer dertig personen zijn gewond - een aantal zelfs zeer ernstig - tij een totsing tussen een autobus, waarin ziet 71 passagiers bevonden, en een trailer in Silvolde bij Ferborg. Het ongeval gebeurde vanmorgen om kwart voor aebt en scbijnt te zijn ontstaan doordat een trailer uit Assendelft een reebts geparkeerde Personenauto passeerde, terwijl uit de tegenovergestelde riebting de bus van de Gelderse Tramwegen kwam aanrijden. De bus Week nog uit, maar een botsing was onvermijdelijk. De bus, een Zogenaamde barmonica-bus die een lengte beeft van zeventien toeter, werd van de weg gedrukt, kwam in een bouwland tereebt en scboof er tachtig a negentig centimeter in. Enkele passagiers Werden uit de wagen geslingerd, de anderen werden kris kras door elkaar geworpen. Stamhoofd nu „ambteloos burger" In de V.S. Qm de twaalf seconden een grote misdaad Besprekingen Britse afkeuring Weer een Britse soldaat op Cyprus doodgeschoten 45-urige werkweek voor overheidspersoneel Heren gabardinejassen 98.50 Regen en wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Engelse regering heeft gisteren offi cieel meegedeeld, dat het door de Britten verbannen hoofd van de Ba- mangwato-stam in Beetsjoeanaiand, Se retse Khama, als ambteloos burger naar land mag terugkeren. Hij werd ver te" na zijn huwelijk met een Brits S ZiinT55 Khama heeft voor zichzelf en lpirf 'nderen afstand gedaan van het ^'derschap van de stam. Ook zijn oom, ■plekedi, heeft afstand gedaan. Het lei- °erschap komt nu aan een raad onder voorzitterschap van Rasebolai Kgamane. F ezekwam na Seretse Khama en zijn «om in aanmerking om als stamhoofd te utngeren. Ongeveer 200.000 Franse reservisten, die onder de wapenen waren geroepen om in Algiers dienst te doen, zullen in de loop van het komende half jaar met groot verlof worden gezonden. Dit heeft de Franse minister van het leger, Max Lejeune, gisteren na een kabinetszitting bekendgemaakt. De minister verklaarde, dat deze maat regel mogelijk is geworden, doordat het aantal gewone dienstplichtigen thans groot genoeg is om de strijdkrachten in Algiers op het gewenste peil te kunnen houden. Minister Lejeune zei, dat er 160.000 reservisten uit het leger gedemo biliseerd zouden worden, 35.000 uit de luchtmacht en verscheidene duizenden bit de marine. „De totale troepensterkte 'u Algiers op de 1ste januari van hel komende jaar zal even groot zijn als op iuli j.L", aldus Lejeune. Frankrijk had m juli 400.000 man onder de wapenen m Algiers. De eerste ontploffing van een Brits atoomwapen in de nieuwe reeks proef nemingen, die Engeland thans in de ^Uidaustralische woestijn neemt, is p>ed verlopen. Het atoomwapen werd te Maralinga, vanaf een toren, tot ont ploffing gebracht, aldus is vandaag in Londen meegedeeld. (Rtr.) Het atoomwapen had de kracht van eerste twee, in 1945 boven Japan Uitgeworpen atoombommen. 250 Britse, S-anadese en Australische militairen gevonden zich op acht kilometer van ontploffingsgebied. Zij zullen na énkele uren voorzichtig voorwaarts p>an, waarbij de uitwerking der door ontploffing veroorzaakte radio-acti- pteit op wapens, uitrusting en kleding Proefondervindelijk zal worden nage daan. .Morgen zullen deze militairen tot de pterste grens van het gebied rondom ?e ontploffingsplaats gaan, dat nog ^>hder levensgevaar kan worden betre- Iv'rrf de eerste zes maanden van 1956 hu..? om de twaalf seconden een grote te*? In de V.S. gepleegd, aldus is hoofa eld in een rapport, dat het Hon,?„7aC de federale recherche, Edgar *te htm gepubliceerd. In de eer- •hisflaai van 1956 is het aantal grote 's verwHiS" 14 Pr°cent toegenomen heriodf IJi i? de overeenkomstige 10 done^t het vorige jaar. Indien dit taar aldus Hoover, zal dit half min„rpecordaantal twee-en-een- Jelkt rJ? Brote misdaden worden be- tenvol^Hen ZOU 1? het v«fd* ach- Jan tttf. mii' |aar zUn- waarin meer «Wegfl. ,Ij0€n srote misdaden z«n Acht slachtoffers zijn opgenomen in het r.k. ziekenhuis St. Jozef te Silvolde, acht slachtoffers zijn overgebracht naar het Wilhelminaziekenhuis te Doetin- chem en twee naar het ziekenhuis te Terborg. Een aantal van hen verkeert in levensgevaar. Volgens de verklaring van de chauf feur van de trailer heeft hij de bus, die van Gendringen op weg was naar Arn hem niet gezien vanwege een bocht in de weg. Toen hij de bus zag, remde hij krachtig waardoor de trailer, die zwaar beladen was met hout, slipte en niet meer te besturen was. Onmiddellijk na het ongeval werden maatregelen getroffen, waarbij als cen traal punt voor de hulpverlening het Wilhelminaziekenhuis in Doetinchem werd genomen. Uitgebreide assistentie werd verleend door de Rode-Kruis- colonne en de EHBO uit Silvolde, die in afwachting van het transport binnen een half uur de gewonden verbonden hadden. De ploeg was met vijftien man aanwezig. Men verbond in de eerste plaats de twaalf gewonden waarvoor opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Daarbij zijn acht tamelijk zwaar gewonden; drie a vier verkeren in zorg wekkende toestand. De gewonden werden binnengedra gen in een hotel in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het onge val gebeurde. Van daaruit zijn zij met vier Rode-Kruisauto's en twee perso nenauto's weggebracht. Drie dokters verleenden bovendien de eerste hulp. Beide voertuigen werden aan de lin- nr V00rzÜde zeer ernstig beschadigd. Te heide chauffeurs bleven ongedeerd, aoeft twee conductrices moesten ook in nhuis worden opgenomen, rot ae zwaar gewonden behoren o.m. ae neer Ebbers uit Silvolde, 45 jaar; mevrouw Oostendorp (zij kreeg een schedelbasisfractuur)mevrouw Steve- rink en een 15-jarige jongen, een Am bonees uit Gendringen. Een menigte vrouwen en meisjes was by het Londense Waterloo-station bü- eengestroomd om daar uitbundig de gevierde Amerikaanse televisie-pia nist Liberace hartelijk te begroeten. Het ging er allemaal zo opgewekt en enthousiast toe, dat vermoedelijk maar weinigen hebben bemerkt, dat er in het vreugde-gejubel een kleine dissonant was in de vorm van een uitdagend hoog gehouden bord. De lens ontging dit bord echter niet; zo komt het, dat U het ziet temidden van het gewoel rondom de wagen van Liberace, „Wy haten Liberace, geef ons Charlie Kunz maar"!stond erop. Gistermiddag om vijf voor half vijf is een helikopter van het luchtvaartbe drijf S. en S. te Ypenburg-Rotterdam, bij het tengevolge van motorstoring ma ken van een voorzorgslanding op een weiland onder de gemeente Schipluiden, hard met de grond in aanraking geko men en uiteindelijk in een sloot beland. De bestuurder, de heer Eelco W. J. Schuller, kon ongedeerd uit het toestel komen. De heer Schuller, had op Walcheren besproeiïngswerkzaamheden met de nieuwste helikopter uitgevoerd. Hij vloog in de omgeving van Schip luiden op honderd meter hoogte, zag een straaljager drie keer in zijn omge ving cirkelen en besloot, aangezien het enigszins heiig was, wat lager te gaan, omdat hij niet de zekerheid had, dat de vlieger van de straaljager de heli kopter had opgemerkt. Hij liet het hef- schroefvliegtuig een veertig meter da len en nadat hij een ogenblik op de hoogte van zestig meter zijn weg had vervolgd, verloor de motor toerental. De heer Schuller nam tevens een sis send geluid achter zich waar, het toe stel werd ook moeilijker bestuurbaar. Hij wilde een zgn. voorzorgslanding uit voeren om het toestel aan de grond te kunnen laten nakijken. De daling ver liep sneller dan gebruikelijk is, maar de heer Schuller kon haar niet geleide lijker doen verlopen. Het gevolg was, dat het hefsch oefvliegtuig hard met de grond in aanraking kwam en door de voorwaartse snelheid over het wei land voortsprong. De staart van het toestel knapte af en de romp van het vliegtuig kwam in een sloot tot stil stand. West-Duitsland - De Bondsdagfractie van de Westduitse Christen-Democrati sche Unie heeft zich gisteren op een besloten vergadering uitgesproken voor een dienstplicht van twaalf maanden, en niet 18 maanden zoals aanvankelijk was voorgesteld. (Rtr.) Bij de Israëlische aanval, die dinsdag op Jordaanse stellingen nabij Hoessan en Foekin werd gedaan, zijn 31 Jor- daniërs gesneuveld. Aldus heeft het Jor daans persbureau bekendgemaakt. Een Israëlische militaire woordvoerder, ko lonel Brosch, heeft bekendgemaakt, dat de actie aan acht Israëliërs het leven heeft gekost. Een gemengde Israëlisch- Jordaanse bestandscommissie heeft echter gisteravond een communiqué over het gevecht uitgegeven, waarin wordt gezegd dat waarnemers van de Verenigde Naties de lqken hebben ge- vonden van 38 Jordaanse soldaten en politiemannen en van een Jordaans meisje van twaalf jaar. Verder zagen zij elf gewonde Jordaniërs, onder wie burgers. Jordaanse autoriteiten hebben bovendien meegedeeld dat het aantal Israëlische doden dat van Jordanië verre overschrijdt. Het politiebureau van Sjarafa is verwoest, evenals een school by Wadi Foekin. Vanmorgen was het juiste aantal doden nog niet bekend, maar men neemt aan dat het rond de vyftig zal liggen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft gisteren een brief over het laatste Israëlisch-Jordaanse grensgevecht aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden. In deze brief zegt Hammars kjöld dat als de betrokken regeringen de toestand aan de Israëlisch-Jordaan se grens niet snel weten te regelen de Veiligheidsraad de zaak ter hand moet nemen. Zou de Veiligheidsraad vaststellen dat de „steeds slechter wor dende toestand aan de Israëlisch-Jor daanse grens een bedreiging van de vrede betekent, dan zal de raad moeten beslissen welke maatregelen genomen moeten worden". Hammarskjöld heeft deze brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden, nadat hp' gis teren eerder op de dag op zijn kantoor te New York de vertegenwoordigers van de Grote Vier, Jordanië en Israël had ontboden voor dringende bespre kingen naar aanleiding van de nieuwe gewelddaden aan de Israëlisch-Jordaan. se grens. Koning Houssein van Jordanië heeft een bijeenkomst van de ministerraad belegd om de toestand te bespreken. Ook heeft de vorst de hoofden van de Arabische diplomatieke vertegen woordigingen in Jordanië voor een bespreking van het incident ontbo- den. President Sjoekri el Koeatly van Syrië heeft de koning telefonisch de verzekering gegeven, dat Syrië be reid is Jordanië te steunen. De Jor daanse minister van buitenlandse za ken, Awni Abdoelhadi, is in gezel schap van de Iraakse ambassadeur in' Amman naar Bagdad vertrokken om met de Iraakse regering de jong ste ontwikkeling van de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens te be spreken. Het hoofd van de waarnemers der V.N. in Palestina, generaal Burns, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meier. Hierbij legde de generaal de nadruk op de noodzaak om tot een staken van het vuren te komen. Mevrouw Meier eiste op haar beurt dat de Jordaanse re gering en het opperbevel van het Ara bisch legioen beloven, dat zij zich van elke aanval op Israël onthouden. In dit verband herinnerde zjj eraan dat er sinds het door bemiddeling van Ham marskjöld gesloten bestand 36 Israëliërs zjjn gedood en 51 gewond. Na de bespreking vertrok generaal Burns naar Amman, de hoofdstad van Jordanië. Groot-Brittannië heeft gisteren de Is raëlische aanval op de Jordaanse stel lingen „sterk afgekeurd" en de politiek van de vergeldingsacties veroordeeld. (Reuter, UP, AFP) (Van onze parlementaire redactie) De K.V.P.-fractie heeft gisteren lang beraadslaagd over de voorstellen van de heer Burger betreffende de .verde ling van portefeuilles, waarbij de P.v.d. A. en de K.V.P. elk vyf, de A.R., de C.H. en de V.V.D. elk één zetel zou den krijgen. Dit plan was niet voorge legd aan de fracties van de kleinere partijen. De K.V.P. heeft de heer Bur ger laten weten, dat zij niet in staat was instemmend of afwijzend op dit plan te antwoorden, zolang niet naar de mening van de andere fracties, met name van de A.R., was gevraagd. Dat komt er dus op neer, dat de K.V.P. weigerde in een onder-onsje met de P.v.d.A. aan de A.R., die zich tij dens de informatieperiode De Gaay Fortman als trouwe bondgenoten heb ben gedragen, een ministerszetel te ontnemen. Van de andere kant heeft de K.V.P. het aan de A.R. overgela ten bezwaren tegen het plan Burger te berde te brengen. Romme heeft de bal teruggespeeld naar de Anti-Revo lutionaire fractieleider Zijlstra. De brief van de K.V.P.-fractie waar in dit werd medegedeeld, werd de heer Burger in diens „zweetkamertje" in het Kamergebouw overhandigd. De heer Burger deed er twintig minuten over om de inhoud van deze brief tot zich te laten doordringen. Toen liet hij prof. Romme roepen. In het gesprek van meer dan een uur, dat. deze daarna met de heer Bur ger heeft gehad, heeft hij ongetwij feld te kennen gegeven, dat de deel neming van de liberalen hem niet zo- Veel waard was, dat daarvoor de A.R. voor het hoofd zouden moeten worden gestoten. De eis, dat er een tweede A.R.-minister zou komen, heeft hij echter niet met zoveel woor den gesteld. De fractie van de K.V.P. heeft uiter aard ook over de bezetting van de ver schillende ministerszetels gesproken, in verband met het programma Burger, los van het schema 5-5-1-1-1. De frac tie heeft, zijn wij wel ingelicht, de com- promisformule inzake de bezitsvorming geaccepteerd. Het is echter twijfelach tig of, indien het program Burger in zake de kwestie van de gehuwde amb tenares ongewijzigd zou blijven, de heer Romme persoonlijk veel voor de lei ding van het departement van Binnen landse Zaken, gecombineerd met P.B.O. en Bezitsvorming, zou voelen. Men her innert zich, dat tegen het standpunt van de P.v.d.A. in de kwestie van de ge huwde ambtenares tijdens de eerste formatiepoging-Drees de heer Romme bezwaren heelt ontwikkeld. Zolang dit punt in het program Burger blijft staan zou dan een andere katholieke figuur de meningen over het ontslag van de gehuwde ambtenares zijn in katho lieke kring verdeeld voor deze post meer in aanmerking komen, b.v. prof. mr. W. van der Grinten. Het minis teriële koppel Drees-Romme is er dan ook nog niet. West-Duitsland De Amerikaanse vloot zal binnenkort 24 kleine vaartui gen, die vroeger tot de Duitse vloot hebben behoord, overdragen aan de zee- strijdkrachten van de Duitse Bondsre publiek, aldus heeft de Amerikaanse ambassade te Bonn gisteren bekendge maakt. Eerder werden reeds 18 mijnen vegers aan de Duitsers teruggegeven. Woensdagmiddag hebben enkele hoge officieren van de luchtmacht een bezoek gebracht aan de Fokkerfabrieken, waar zij het nieuwe verkeersvliegtuig F 27 „Friendship" bekeken. Zij maakten een rondvlucht, om de geschiktheid van dit vliegtuig te beoordelen voor de Koninklijke Luchtmacht. Men ziet de officieren hier in gezelschap van de directie van de vliegtuigfabriek bij de „Friendship". V. n. r. (in uniform): generaal-majoor-vlieger-waarnemer H. Schaper, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf; luiten ant-generaal-waarnemer A. Baretta, chef luchtmachtstaf; generaal-majoor W. J. Reijnierse, directeur materieel luch tmacht; kolonel C. W. A. Oijens, plaatsvervangend chef technische zaken en materieel en majoor W, Boom, hoofd techniek directoraat materieel. In twee gerechtshoven te Poznan zün vandaag zonder veel ophef de proces sen begonnen tegen twaalf der 154 be klaagden. die in deze Poolse stad te recht zullen staan op beschuldiging van moord en andere misdrijven gedurende de wanordeiykheden, die uitbraken op „zwarte donderdag", zoals de 28ste juni bij de Polen bekend staat. By deze ongeregeldheden, die volgden op een be toging van metaalbewerkers van de grote „Zispo"-fabriek ter plaatse, die een soort .Jiongerprotestmars" hadden georganiseerd, zijn zoals bekend 53 men sen om het leven gekomen. De processen worden door drie wes terse rechtsgeleerden als waarnemers bijgewoond. Het zijn: de Britse advo caat, tevens socialistisch lagerhuislid Frederic Elwyn Jones, professor Alfred Fernand Legal van de universiteit van Montpellier, in Frankrijk, en de Belgi sche rechtskundige Jules Wolff, lid van de liga voor de rechten van de mens. Familieleden van de beklaagden mo gen de processen bijwonen. De overige plaatsbewijzen op de openbare tribu nes waren toegewezen aan diplomatie ke vertegenwoordigers en afgevaardig den van fabrieken en vakbonden. Drie van de twaalf man staan apart terecht. Zij worden ervan beschuldigd een lid van de veiligheidspolitie, die ontwapend was, doodgeschopt te hebben toen de opstand een hoogtepunt had bereikt. Zij zijn twintig jaar of jonger. Volgens waarnemer-s bestaat de kans dat de dood door de strop tegen hen zal worden geëist. De negen anderen worden van kleinere misdaden beschul digd. Beide groepen staan terecht in het grijs betonnen gerechtsgebouw, dat op een halve kilometer staat van de plaats, waar in juni de opstand het hevigst gewoed heeft. (Rtr-UP) Cyprische verzetsstrijders hebben gis- rmiddag in een voorstad van Nicosia en Brits soldaat doodgeschoten. De nannen vuurden met pistolen op de militair, die dicht bij de gemeentelijke markt in een auto zat te wachten. Twee Franse militaire voertuigen zijn gister avond in het zuidelijk deel van Cyprus met automatische wapens beschoten. De voertuigen werden niet beschadigd, ter wijl niemand van de inzittenden werd gewond. Leden van de socialistische jongeren- liga in New Delhi, de hoofdstad van Indië, hebben voor het gebouw van het Britse Hoge Commissariaat en voor de Franse ambassade een demonstratie ge houden, waarby zij sympathie betuigden aan de door Nasser gevoerde politiek ten aanzien van het Suez-kanaal. De de monstranten protesteerden heftig tegen de militaire voorbereidingen van Enge land en Frankrijk in verband met de crisis rondom het kanaal. De kreten, die vernomen werden toen de menigte tussen de ambassade en het commissa riaat heen en weer marcheerde, waren o.m. „Laat Suez met rust" en „Lang leve Nasser". De foto toont enige demon stranten. De Belgische eerste minister heeft een besluit ondertekend op grond waar van in de loop van oktober voor het Belgische overheidspersoneel de werk week van 45 uur wordt ingevoerd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrydagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met tydeiyk regen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets kouder. Zon: 6.38-18.27 Maan: K.15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1