Eden en Mollet voor de televisie Saarverdrag te verwachten spoedi EMC PE MOORMAN Ve Limeling wnVsUJL K ru is woord raadse l h Slachtoffers vliegramp begraven Europees olieverbruik in 1960 vijftig procent hoger dan thans AMSTLEVEN levensverzekering De Br isvc Brits-Frans gesprek in Parijs over ontwikkelingen in de Suez-kwestie Kromstaf- kruisbeeld wordt onthuld I Rapport van oliecommissie der OEES Bolsjoi-theater toch naar Londen? Beslissing op korte termijn verdwenen miniatuur Eerste vormreis van mgr. Jansen Deen Larsen grootmeester Nog geen CIOS voor vrouwelijke sportleiders C Bc I u or DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 PAGINA l Het is gedaan O Op voorplein van het Radboudziekenhuis Rijk neemt lening van „Fazenda Ribeirao" over Koningin ontvangt twee Antilliaanse ministers WêM Ég, Atoom-namen voor Utrechtse straten (Wordt vervolgd 9 10 11 Oiplossinig van woensdag Kerkwijding in Den Haag Na FIDE-toernooi Zatopek heeft opnieuw last van hernia Prins Bernhard beschermheer derde Kerkraads Wereld muziekconcours Subsidie aan sportbonden met halve ton verhoogd Den Haag en omgevirt Zes nieuwe gevalle11 van polio „Oostkerk" vaart o° via de Kaap a*i- Vi< %9erw S de V r°° k g (Van onze Parijse correspondent) Parijs, hedenmorgen Gisteravond zijn de Franse premier, Mollet, en zijn eregast, de Engelse eerste-minister, Sir Anthony Eden, voor de Franse televisie geweest om in een even kort als hartelijk gesprek het Franse volk duidelijk te maken dat on danks de verschillen van mening, die tijdens de Suezkanaalconferentie te Lon den gebleken zijn, de Entente Cordiale hartelijker voortleeft dan ooit. Het be zoek van de Engelse ministers Sir An thony Eden en Selwyn Lloyd, van bui tenlandse zaken, aan Parijs is natuur lijk in eerste aanleg een beleefdheids- Dezoek daar de Franse minister-presi dent reeds twee keer in Londen is ge feest tijdens zijn premierschap dat, toals overbekend, in Frankrijk nooit ran al te lange duur is. Zelden kon een tijdstip beter gekozen worden dan thans. Immers er vallen binnen en bui ten het kader van de Entente cordiale caken te doen. Wellicht meer buiten dan binnen dit kader, want vijftig jaar geleden, toen de Entente Cordiale ge sloten werd. ging het er in hoofdzaak om tussen de beide landen een typisch koloniale afspraak te maken: Frank rijk zou door Engeland de vrije hand in Marokko gelaten worden en Enge land zou de vrije hand krijgen in de Egyptische sfeer. In vijftig jaar is in tussen zoveel veranderd, dat Frankrijk noch Engeland iets te vertellen meer hebben in de invloedssferen, die zij toen voor elkander zo vriendelijk had den uitgestippeld. Wellicht constateren de beide staats lieden thans in Parijs, dat het nu ge daan is met de respectievelijke Franse en Engelse invloeden in deze landen en dat een van de grote gebeurtenissen van vandaag het feit is dat volkeren van een andere huidskleur op gelijk waardige wijze wensen deel te nemen aan het wereldverkeer. Hieruit zouden beiden kunnen besluiten, dat het niet meer voldoende is, dat Frankrijk en Engeland elkander verder niet onder ling bestrijden, maar dat het een po sitief winstpunt voor beide zou zijn als erkend werd, dat een gezamenlijk ver dedigd Europa misschien nog mogelijk heden heeft. Deze belangrijke gedachte is in ieder geval gesuggereerd door de sprekers op de grote katholieke conferentie te Brussel waar zowel Adenauer als de Franse ex-minister Robert Schuman als de premier van Luxemburg, de heer Bech, nogmaals de nadruk erop gelegd hebben, dat de samenwerking In EDEN (Van onze bijzondere correspondent) BONN, hedenmorgen Op verzoek van de Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, zou zijn voorgenomen onderhoud met do Franse premier, Mollet, zaterdag niet in Brussel plaats hebben, maar op een schip, dat van Koblenz uit op de Rijn zou gaan varen. Premier Mollet heeft dit verzoek van de leider der West duitse regering ingewilligd. Het zou voor dr. Adenauer namelijk onmoge lijk zijn geweest om zaterdag nog eens naar Brussel te reizen (waar hij pas een staatsbezoek heeft gebracht), om dat hij zondag al naar Hamburg moet om het congres van de Deutsche Ge- werkschaftsbund de overkoepelende Westduitse vakorganisatie bij te wo nen. Thans vernemen wij, dat het Frans-Duitse gesprek zaterdag toch ook weer niet op de Rijn bij Koblenz zal worden gehouden, doch ergens in de buurt van de Bondshoofdstad. Het nevelige weer maakt het voor vlieg tuigen namelijk moeilijk om bij Ko blenz te landen. Premier Mollet komt nu naar het vliegveld van Bonn: Wahn. Zowel in Bonn als in Parijs acht men het aanstaande gesprek tussen de leiders der Franse en Westduitse regeringen die elkaar het laatst In juni j.l. in Luxemburg troffen en daar de richtlijnen vaststelden voor het Saarverdrag van het grootste belang. Wederom zullen zij gaan spre ken over het Saargebied en wel over de enige kwestie, die nog is overge bleven uit de onderhandelingen, die in de laatste maanden tussen Duitse en Franse delegaties zijn gevoerd. Men is daarbij over alles eens geworden, behalve over het bedrag aan Franse francs dat West-Duitsland na verloop van de overgangsperiode, die op 1 ja nuari 1960 zal eindigen met de finan ciële en economische aansluiting van het gebied bij de Bondsrepubliek, te gen D-Marken zal moeten inruilen en de koers waartegen dit zal moeten ge schieden. In Bonn is men over het algemeen bereid om aan te nemen, dat de beide staatslieden het over het resterende Saarprobleem wel eens zullen worden. Men hoopt in de Bondshoofdstad dat het Saarverdrag zo omstreeks 10 of 12 ok tober zal kunnen worden ondertekend. Eer. plaats waar deze ook in Europees opzicht grootse plechtigheid zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. Men wil echter de ondertekening zo snel moge lijk doen plaats hebben nadat zater dag waarschijnlijk de laatste kreukels zijn gladgestreken. Het verdrag moet namelijk nog door de parlementen van beide landen en door de Landsdag van het Saargebied worden geratificeerd. MULLET Europa meer dan ooit noodzakelijk is. Er is te Brussel gezegd, dat een nieu we politieke hergroepering op onze pla neet bezig is zich af te tekenen. In deze hergroepering kan Europa'nog een eigen plaats vinden als althans de Eu ropese staatslieden dit tijdig inzien. De grijsaard Adenauer heeft dit zo goed ingezien, dat hjj voor het eerst in zijn politieke carrière een dringend beroep op Engeland gedaan heeft. Zaterdag, op de dag waarop in Nij megen het nieuwe universiteitszieken huis plechtig wordt in gebruik genomen, zal ook een door de beeldhouwer Paul Gregoire vervaardigd kruisbeeld worden onthuld. Dit kruisbeeld werd door Gre goire vervaardigd in opdracht van de stichting 1853-1953. Het vormde een on derdeel van de feestgave, welke katho liek Nederland ter gelegenheid van de Eeuwfeestviering van het herstel der Bischoppelijke Hiërarchie aan zijn bis schoppen aanbood. Zo men zich zal her inneren was die feestgave geheel be stemd voor de uitbouw van de medische faculteit. Gregoire kreeg deze opdracht, nadat hij in een daartoe uitgeschreven prijs vraag met het ontwerp van het nu te onthullen kruisbeeld de eerste prijs ver wierf. De onthulling geschiedt door dr. F. J. A. M. Houben, voorzitter van het cura torium in de Stichting 1853-1953. Zij vindt plaats te 11.45 uur op het voorplein van het nieuwe ziekenhuis. (Van onze Haagse redactie) De totale schuldvordering van f 2.750.000 op de Nederlandse landbouw kolonie „Fazenda Ribeirao" in Brazilië zal door het rijk worden overgenomen. Minister Suurhoff heeft hiervoor bij de Tweede Kamer de benodigde gelden aangevraagd. De lening was verstrekt door parti culiere geldgevers onder garantie van het Rijk voor 9/10 en van de Kon. Ned. Boeren- en Tuindersbond voor het res terende deel. Door allerlei omstandig heden waren de kolonisten echter niet in staat aan hun financiële verplichtin gen te voldoen. Om deze verplichtingen enigermate te verlichten is een zodanige wijziging van het leningscontract nood zakelijk, dat geen enkele particuliere geldschieter hieraan mee wil werken. De bestaande lening wordt daarom in haar geheel aan het Rijk overgedragen. De K.N.B.T.B., die door deze maatregel geheel van haar garantieverplichting wordt bevrijd, zal hiervoor aan het Rijk een vergoeding betalen van f 75.000 Polen - Polen heeft gisteren van de Deense regering de uitwijzing verlangd van de Poolse luchtmacht-luitenant Zyg- mond Cesciliak, en teruggave van de M.I.G. 15 B straaljager, waarmee deze naar Denemarken is gevlucht. (U.P.) Onder grote belangstelling zjjn woens dag te Eindhoven de twee doden die de vliegramp van zaterdagmiddag in Strijp heeft geëist, ter aarde besteld, in de stoet die het stoffelijk overschot van de heer J. Kortdoms van de Bergen op Zoomstraat naar de H. Theresiakerk vergezelde, bevond zich vrijwel het ge hele personeel van de N.V. Bouwbeton te Best, waar de om het leven geko- mene werkzaam was. De uitvaart werd voorts bijgewoond door een deputatie van het squadron 313 uit Volkel, onder leiding van squadron-commandant ka pitein Holz. Ook kolonel van Rest, com mandant van de vliegbasis Eindhoven, was aanwezig. Om half tien droeg pas toor B. de Beer de H. Requiemmis op, waarna de beaarding van het stoffelijk overschot op de dodenakker achter de kerk geschiedde. In de stoet werden tal van kransen meegedragen o.a. van de chef luchtmachtstaf, van het squadron 313ste Volkel en van commandant en personeel der vliegbasis Eindhoven. Groot was ook de belangstelling bij de daarna volgende begrafenis van het stoffelijk overschot van sergeant-vlieger A. de Jong. Begeleid door militairen van de vliegbasis Volkel arriveerde de lijkauto, die van de vliegbasis Eindho ven was vertrokken, tegen elf uur op het plein voor de Theresiakerk waar de familieleden van de dode zich bij de stoet aansloten. Onderofficieren van de luchtmacht namen hier de met de nationale drie kleur gedekte kist op hun schouders en droegen haar de kerk binnen. De H. Requiemmis werd opgedragen door aalmoezenier F. Couwenbergh van de basis Volkel, terwijl militairen daarbij dienden. Het kerkelijk; zangkoor zong de missa de profundis. Bij de begra fenis op het kerkhof heeft kolonel Ber lijn, commandant van de vliegbasis Vol kel, nadat het vuurpeleton een salvo had gelost, een afscheidsgroet gebracht aan de omgekomen vlieger. H.M. de Koningin heeft woensdag op paleis Soestdijk de twee ministers uit de Ned. Antillen ontvangen die thans in Nederland vertoeven. Eerst ontving zij de minister van economische zaken en welvaartszorg dr. E. J. van Ro- mondt, die thans in ons land is voor het verkrijgen van technische en finan ciële steun voor de economische ont wikkeling van Bonaire en de Ned. An tilliaanse bovenwindse eilanden. Vervol gens maakte rar. S. W. van der Meer van justitie, die hier te lande verschil lende zaken zijn departement betreffen de behartigt, zijn opwachting bij de Koningin. 18. De vreemde man, wiens naam Olaf is, doet zeer verbaasd, als Eric nog eens over de perkamenten begint en hem vertelt, dat ze van Cendrach zijn geweest. „Maar ben je eigenlijk alléén daar aan land gezet", vraagt Eric, „want ik zag toch twee slaapplaatsen in je hut". Nadrukkelijk ver klaart Olaf, dat hij aldoor geheel alleen was. „Volgens de berichten", gaat de Noorman onverstoorbaar voort, „was er een Ierse geleerde, een Filid, bij Ragnar, heb je die nog ontmoet?" „Nee", zegt Olaf, „die was op Ragnars schuit, daar weet ik verder niets van". Eric haalt onmerkbaar de schouders op, hij schiet niets op met de kerel. Intussen zijn alle krijgers terug gekomen. De jagers hebben enige zeehonden gedood en gereed ge maakt voor een maal en de gedroogde vis en andere voorraden van Olaf zijn ook aan boord gebracht. Er rest Eric niets anders dan te vertrekken. Dit. land lijkt in niets op het beloofde land, dat zij zoeken. Olaf heeft een flink stuk van zijn overtollige haren afgesneden en Svein bromt zachtjes: „Ik mocht die kerel al dadelijk niet, maar nu heb ik het helemaal niet meer op hem begrepen". De Drakar glijdt rustig langs de kust en als Eric op merkt, hoe Olaf steeds tersluiks naar het land loert, geeft hij Svein inwendig gelijk. Het is een vreemde snaak. Ook de Noorman begint eens naar de kust te kijken en eensklaps ontwaart hij een gestalte, die hen klaarblijkelijk heeft staan nagluren en die zich nu schielijk in de donkerte onder de rotsen terugtrekt. Volgens een gisteren door de oliecom missie van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking uitge geven rapport zal het olieverbruik van Europa in 1960 meer dan 50 procent groter zijn dan het verbruik in 1955. Waarschijnlijk zal het verbruik in de periode van 1960 tot 1975 zich verdub belen. Het rapport werd vóór het ont staan van de Suezkanaalcrisis samen gesteld en gaat uit van een ruime en ononderbroken aanvoer uit het Midden- Oosten. In een tegelijk met het rapport uit gegeven communiqué merkt de O.E.E.S. op, dat de enorme Europese markt de landen in het Midden-Oosten, waarin olie wordt geproduceerd en waardoor olie wordt vervoerd, kan voorzien van de inkomsten, die zij voor hun econo mische ontwikkeling nodig hebben. Een Nu de radio-telescoop bij Jodrell-bank in het Engelse graafschap Cheshire meer en meer zijn voltooiing „adert, wordt pas goed zichtbaar, hoe enorm de afmetingen van deze stalen constructie worden. Geen wonder, dat de koeien, die bedachtzaam het gras er om heen weggrazen, kleine insecten lijken naast deze telescoop, die weldra de Nederlandse radio-telescoop te Dwingelo van zijn plaats ais grootste van Europa zal verdringen. Men hoopt het gevaarte volgend jaar zomer in gebruik te kunnen nemen. Naar verluidt zullen de bouw kosten dan tweemaal zo hoog zijn geworden als de aanvankelijk geraamde som van ruim f 3.360.000, voornamelijk als gevolg van wijzigingen, aangebracht in het ontwerp, nadat de bouw reeds was begonnen. Advertentie snelle en gezonde economische vooruit gang van deze landen hangt af van een voortdurende en onbelemmerde uitwis seling van welvaartsbronnen. In het rap port wordt medegedeeld, dat het Euro pese olieverbruik is gestegen van 37 mil joen ton in 1947 tot 100 miljoen ton in 1955. De hoeveelheid ruwe olie, die de Euro pese raffinaderijen verwerken, steeg in hetzelfde tijdvak van nog geen 20 mil joen ton tot meer dan 100 miljoen ton. Blijkens de voorlopige berekeningen over de eerste helft van 1956 was het jaarlijkse tempo van de stijging in deze periode iets groter dan het gemiddelde jaarlijkse stijgingstempo sedert 1947. De structuur van de vraag naar olie zal waarschijnlijk sterk veranderen, doordat het verbruik van zware olie veel sneller stijgt dan dat van andere olie- produkten. De eigen aardolie- en aard gasbronnen van Europa zullen naar ver wachting een toenemende maar beschei den bijdrage leveren tot de voorziening in de Europese behoeften. In ieder ge val voor de komende 20 jaar wordt het wereldaanbod voldoende geacht om in de behoeften te voorzien. (Reuter) Een beroep van de „British Council" op het Bolsjoi-theaterballet, om het voorgenomen bezoek aan Londen niet af te gelasten, is woensdag te Moskou aan Michailof, de Sovjet-Russische mi nister van Cultuur, overhandigd. De leden van het ballet hadden hiermee gedreigd, omdat onlangs de Sovjet atlete Nina Ponomareva in Londen be schuldigd is van het stelen van enige hoeden in een warenhuis. In de brief, waarin het beroep is vervat, wordt' de artiesten van het Bolsjoi-theater verzekerd, dat zij voor hun veiligheid in Londen niet bang behoeven te zijn. De brief was een ant woord op een telegTam van de Sovjet- Russische minister van Cultuur, waar in de „British Council" gevraagd werd zijn gezag te gebruiken, om het bezoek van het Bolsjoi-theaterballet mogelijk te maken. De Sovjet-Russische minister van Cultuur heeft woensdag meegedeeld, dat het baliet misschien toch nog naar Londen zal gaan. Hij verklaarde tegen- o /er verslaggevers, dat de voorberei dingen voor de reis voortgezet worden. Een hoge ambtenaar van het ministerie deelde mede, dat de beslissing of de reis al dan niet doorgaat binnen twee dagen genomen zal worden. Volgens onbevestigde berichten zou een straal vliegtuig van het type TU 104 in ge reedheid worden gebracht om het bal let zaterdag naar Londen te brengen. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft gemeend het atoomtijdperk tot uit drukking te moeten brengen in de na men van alle wegen op het industrie terrein Lage Weide. De volgende namen zijn voor de daar aangelegde en nog aan te leggen wegen gekozenElektronweg, Atoomweg, Energieweg, Reactorweg, Kemweg, Neutronweg en Protonweg. door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 29 Misschien waren het mensen van de concurren tie?" meende de garderobe vrouw. De wachtmeesters grinnikten. Zij wisten wel is waar ook niets. Maar zij wisten het beter! Toen dook in de deur een grote, oude man op. Hij geleidde een beeldschone jongedame, die zich niet bijzonder goed scheen te voelen. ,,De man zei: ,,Wij moeten u dringend spreken. Mijn naam is Kulz." „Verzoeken om schadevergoeding moet u bij de eigenaar indienen," antwoordde de ene wachtmees ter. Mijnheer Kulz lachte bitter. „Wanneer de direc teur zesmaalhonderduizend Deense kronen over heeft, kunnen we het eens proberen." „Hoezo zeshonderduizend kronen?" vroeg de poli tieman, die naar de naam Paul luisterde. „Is er dan iets gestolen?" ,,U bent een snugger man,"1 zei Kulz. „U denkt ze ker, dat het electrisch licht zo maar voqr 't plezier uitgaat? Van deze dame is een miniatuur gestolen. Van...van..." „Van Holbein!" vulde Irene Trubner aan. „Voornaam?" vroeg de ene wachtmeester. „Hans," zei de jonge dame. „Aha!" riep de andere wachtmeester. „Dat is ten minste wat! Hans Holbein heet hij!" „Over wie praat u eigenlijk?" vroeg Kulz. „Wel, over de dief, die Hans Holbein!" „Mijn beste man!" riep Kulz. „Holbein is immers de schilder! Kennis is macht! De dief is weer heel iemand anders. De dief, dat zijn ongeveer twee do zijn dieven! Ze zitten al van Kopenhagen af achter ons aan. In de trein hebben ze van mij de copie van de miniatuur gegapt. Dat was een prachtig idee van juffrouw Trubner. Daarstraks hebben ze mij echter de copie weer teruggebracht. Ze lag ineens op de tafel. Met een brief. En daarna werd het donker. Toen het weer licht werd, was de echte miniatuur uit juffrouw Trubner's handtasje verdwenen! De miniatuur was weg. De dieven waren weg. En een goede vriend van ons was ook weg. Waarschijnlijk hebben ze hem meegesleept. Jammer. Hij was een heel aardige jonge man. Uit Berlijn. Rudi Struve heet hij." Juffrouw Trubner zei: „Laat ik hopen dat hem niets ernstigs is overkomen!" Zij zweeg een poosje. Daarna vermande zij zich. „Ik moet direct met Brus sel telefoneren. Mijn baas is in Brussel. Ik moet hem de diefstal meedelen!" De twee wachtmeesters bleven lange tijd stom. „Praat niet zoveel," verzocht Kulz. „Altijd maar netjes ieder op zijn beurt." „Wilt u ons naar het bureau vergezellen?" zei de ene politieman. „De bende kan nog niet ver weg zijn. Wij moeten direct de aangrenzende districten op de hoogte stellen En het hoofdbureau in Rostock." De andere politieman opende de deur: „Mag ik u verzoeken?" „Een ogenblikje!" verzoch Oskar Kulz. „Ik moet u voor de goede orde meedelen, dat ik de oberkellner en een expediteur, genaamd Ehmer, in het donker ietwat stevig heb beetgepakt. Ik dacht dat zij dieven waren." Hij was terneergeslagen. „Ik doe dan ook altijd alles verkeerd." „Dat is op het moment niet van zoveel belang," merkte de ene wachtmeester op. Zijn collega bij de deur herhaalde: „Mag ik u ver zoeken?" Toen kwam een kellner uit de zaal aangestruikeld. „Aha," bromde Kulz. „We hebben nog niet betaald." Irene Trubner haalde een bankbiljet uit haar tasje en gaf het de kellner met de woorden: „zo is het goed." De kellner boog diep. „Dat was het niet," verklaar de hij. „U hebt iets op de tafel laten liggen." H(j hield een pakje en een brief in de hand. Kulz greep haastig toe. „De valse miniatuur!" riep hij. „En de brief, waarin de kerels me zo heb ben uitgescholden! Geef die rommel hier!" Hij stak beide in de zak en verklaarde: „Een volgende maal vergeet ik nog mijn hoofd." Hij wendde zich tot de twee agenten: „Dat komt door de aderverkalking, mijne heren." Irene Trubner fluisterde: „Alsjeblieft, kom nu mee, Papa Kulz; we hebben haast." De zes taxi's suisden weer over de nachtelijke straatweg. Zij reden naar Rostock terug. In de laatste wagen zat de wit gebaarde heer. Hij had de donkere bril afgezet. Op de duur belemmeren zwarte brilleglazen het gezicht. Speciaal bij mensen met kerngezonde ogen. Professor Horn tuurde ingespannen door het klei ne venster in de achterwand van de wagen. Om pre cies te zijn keek hij niet door het venstertje, maar door het gat, dat was ontstaan doordat hij het venster er uit hadden gesneden. Iemand, die een schietwapen in de hand houdt en er rekening mee houdt, dat er mo torvoertuigen kunnen naderen waarin politiemannen zitten, kan wel een schietgat gebruiken: maar geen vensterglas-er voor. Professor Horn had de bedoeling in de banden van dergelijke auto's die hem niet bevielen, gaten te schie ten. Dat is een betrekkelijk humane en desondanks zeer doelmatige methode, mensen die haast hebben te verhinderen snel op te schieten. In de eerste der zes taxi's zaten de heren Storm, Achtel en Karsten. En de man, die tijdens de reis naar Warnemunde op een worstelaar leek. Hij was in de tussentijd veranderd. Niet tot zijn voordeel. Op het lage voorhoofd had hij verscheidene builen. En de neus zat hem scheef in het gezicht en was ge zwollen. Men zou hebben kunnen denken, dat hij in een dorsmachine terecht was gekomen. „Je moet morgen beslist een nieuwe hoed kopen," zei de kleine mijnheer Storm, „Je hoofd is zeker twee nummers groter geworden." „Een krankzinnigheid, in het donker te gaan bakke leien," bromde de misvormde worstelaar. „Nu weet ik niet eens aan wie ik deze versieringen te danken heb. Ik zou graag revanche nemen." „Wees niet zo kleinzielig," meende de heer Philipp Achtel. „Ik voor mij was er best mee tevreden, dat de overval in het donker plaats vond." „Waarom?" CM CO m Horizontaal: 1. kleine kom kommer - Griekse krijgs- god 2. grassoort - blauw-wit metaal 3. zweertje aan ooglid - Wettelijke Aansprakelijk heid 4. plaats in België - gewricht 5. aantekening 6. meisjesnaam vo - onlangs over leden beroemd natuurkundige f» 7. vlaktemaat - deel van bijbel - atmosfeer (afk.) 8. bij Terschei- ling gezonken goudschip - moeder 9. genotmiddel - voegwoord 10. motorraces - verlichtings- toestel 11. insekteneter - autokenteken Suriname 00 Verticaal: 1. wapen magazijn - eb en vloed 2. geëindigd - beroering 3. graansoort - Econ.-Technol. Instituut 4. hersenschim - sneeuwhut van eskimo's 5. aan de natie toebehorend 6. krot - inwendig 7. ouderwets rijtuig - gravure 8. slot van gebed - Oosters slag instrument 9. Regiment Infanterie - Grieks eiland - Angstrom Eenheid 10. Ned. schaak meester - steeds 11. schimpen - in het jaar Horizontaal: 1. rede; 5. vork; 8. ai; 9. praal; 12. me; 13. mee; 14. dol; 16. pro; 18. kro; 20. Ier; 22. ork; 24. abt; 25. oke; 26. uil; 28. est; 30. las; 32. eel; 34. te; 36. rasse; 38. a.g.; 39- olie; 40. noga. Verticaal: 1. raap; 2. ei; 3. Epe; 4. da; 5. vlo; 6. rm; 7. keer; 10. rek; 11. ado; 13' morel; 15. libel: 17. rok; 19. roi; 21. ets; 25. Otto; 26. U.S.A.; 27. les; 29. toga; 31. are, 33. een; 35. el; 3'* si; 38. a.g. (Van onze correspondent) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen zal zondag 7 oktober in de kathedrale kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius te Rotterdam aan enige hon derden volwassenen, bijna allen bekeer lingen, het H. Vormsel toedienen. Daar na zal mgr. gedurende veertien dagen alle kerken van het Rotterdams deke naat afreizen voor de toediening van het H. Vormsel. De parochiekerk van de H. Paulus in Den Haag, waarvan de zeereerw. heer N. Molenaar pastoor is, valt de eer te beurt het eerste Godshuis te zijn dat door de Rotterdamse bisschop wordt ge consacreerd. Deze kerkwijding zal ge schieden op donderdagmiddag 4 okto ber. De Pauluskerk is al sedert half de cember van het vorig jaar in gebruik. Het gebouw is ontworpen door architect F. A. W. van der Togt. De vice-president van de internatio nale schaakfederatie, Ari Ilmakunnas, heeft de Hamilton Russell-beker uitge reikt aan het team van Rusland, dat het FIDE-landentoernooi heeft gewonnen De spelers kregen voorts elk een gouden medaille. De spelers van Joegoslavië kregen zilveren, die van Hongarije bron zen. De jeugdige Deense speler Larsen kreeg de titel van internationaal groot meester. Als speler aan bord één heeft hij veertien punten gescoord uit 18 par tijen, een buitengewoon fraai resultaat. Emll Zatopek, die eerst kort geleden de training heeft hervat, zal zijn activi teiten moeten staken, aangezien hij weer last kreeg van een hernia, waarvoor hij kort geleden is geopereerd. Er zal waar schijnlijk een tweede operatie noodzake lijk zijn. De deelneming van Zatopek aan de Olympische Spelen te Melbourne is hierdoor twijfelachtig geworden. Het stichtingsbestuur van het we reldmuziekconcours te Kerkrade mocht g1 een dezer dagen de verheugende me- dische autoriteiten noemen de toe De onderhandelingen over de plaats van vestiging van het Centraal Insti tuut voor de Opleiding van SportleidsterS hebben nog niet tot resultaten geleid. I" verband met het tekort aan schooiruinflt® blijkt het moeilijk op korte termijn de beschikking te krijgen over een voof deze opleiding geschikt gebouwencom plex. Het is dan ook nog niet mogeUi" geweest de opleiding van sportleidster* te laten beginnen, aldus wordt mede gedeeld in de Memorie van Toelichting bij de begroting van O., K. en W. Reeds op grond van de voorbereiden de besprekingen, die voorafgingen aa" de subsidiëring van de sportorganisatie5* is minister Cals tot het inzicht gekomen dat de aanvankelijk uitgetrokken sub51' diebedragen geleidelijk zouden dienen worden verhoogd. Sinds met de subsid1' ering der sportbonden een aanvan» is gemaakt is gebleken dat zij met n® tot dusver beschikbaar gestelde b®' dragen uiterst nuttig hebben &e'd werkt. Dit neemt echter niet dat voor tal van organisaties ge\a dat als zij over meer geld zouden bf schikken, meer activiteiten tot ontplof ing zouden kunnen worden gebracht. het belang van de circa een miljoen den der sportorganisaties, waaron» ruim 400.000 jeugdigen en gelet op de e{ pedagogisch, hygiënisch en recrea{) opzicht waardevolle arbeid welke de gezamenlijke sportorganisaties w0„et gepresteerd meent de minister, dat *L« voor deze organisaties in totaal best®' de subsidiebedrag dit jaar verhopt dient te worden met 50.000, zodat «\e thans op 370.000 komt. In dit tot» bedrag is ook opgenomen de subsidtér'eji van door de sportbonden te organises, regionale cursussen voor sportieide een bedrag van 20.000. In de week van 19 t/m 26 septeBlbc_ zijn in de Haagse ziekenhuizen zes tiënten (drie volwassenen en drie k' deren) bij wie kinderverlamming i® constateerd, opgenomen. Twee van zijn afkomstig uit Den Haag, twee Rijswijk, één uit Voorburg, één Naaldwijk. In dezelfde periode zijn 4 Pers°oflt- (één volwassene, drie kinderen) siagen. ^$e Momenteel verblijven in de Ha ziekenhuizen nog 63 met polio besb1^, zieken, van wie 25 uit Den Haag. J j- tneSl" dedeling ontvangen, dat Z. K. H. °rins Bernhard het beschermheerschap over het Wereldmuziekcongre 1958 heeft willen aanvaarden. Namens de prins werd dit bericht door z*jn particuliere secretaris dr. F. de Graaf aan de secre taris van het concoursbestuur, de heer Joh. Scholtes, gezonden. Op 12 sep tember verzocht de algemeen secretaris van het concoursbestuur Prins Bern hard het beschermheerschap over het derde Wereldmuziekconcours 1953 te willen aanvaarden. rustig. In verband met dc fuef'ustr®!ja e heeft de Holland--^?(e Luit" j'Sq gie Zette r l I - kwestie Lijn besloten het m. Gostke^ijé Kaap C Goede Hoop naar dirigeren. De reisduür van vei\e" zal nu met vijf dagen worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2