60 JAAR GELEDEN REED DE boeren heten kar en paard in de steek en vluchtten gillend de wei in Transatlantische per scon f er entie per telefoon I. A. Aler vertrouwt op een gunstige uitslag Het helse geluid der aöers str Rijdend oud roest van koninklijke allure HET IDEALE KABINET.... bonier Automobielen Club, vereni- ging van romantici en fanatici moet naar toe?. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 PAGINA IliiBP °Uaste^9°ï*? P. A. C. kent, is een De Dion Bouton van 1898, onlangs aangekocht door de sportvlieger Jan Daams uit Loosdrecht. Examens LUCHTVAARTBESPREKINGEN MET V.S. 45 minuten Tegenspraak Ouderdomsvoorziening VOOR DUITSERS IN NEDERLAND Asfaltwegen aan de lopende band Twee meter weg per minuut Eerste auto in ons land Advertentie 's het omtrent zestig jaar geleden, dat de ferste automobiel in Nederland werd ingevoerd. Dat V* i0en een gebeurtenis geweest, waarover in de vele ''ie,, lan9s de toen nog openliggende wallen en de Wf7mnrkt in Amsterdam, lang is nagepraat. De hele ,ta<* was uitgelopen on het moment, dat die eerste, v°ortbewegende koets op het Centraal Station uitgeladen. Het was een produkt van de Daimler fch.- 1en Werke Canstatt, een uitermate vooruitstrevende 1 oj cLb gaten had waar het met de automobiel naar Baan. In 1900 maakte men daar reeds een renwa- W die in alle opzichten verschilde van rijtuigen, die i'cp 171 dagen elders fabriceerde en onder een heuse- motorkap 24 paardekrachten verborg, die voor een Lheid van 75 kilometer per uur zorgden. Die eerste i^ler dan was voor notaris J. P. Bakx uit Wieringer- S(3rd en Kuiper, zijn trotse koetsier, was naar Canstatt 'ün?71' om de wagen zelf af te halen en er de geheimen u 'e leren. i^trrafgegaan door politieagenten te voet en met de chef ï0? het hoofdstedelijke voermanwezen naast hem op de lA feed Kuiper zijn Daimler door de straten van Am- dam. Kinderen verborgen zich gillend en schreeuwend Sje plooien van de. baaien rokken van hun moeders, G, in ach en wee hun ogen naar de hemel keerden, it^fjrnels probeerden het knetterende monster van dich- oji 9 te bekijken, maar werden door de dienders die fs''Bens helemaal niet zeker van zichzel. waren op afstand gehouden. Jonge mannen keken hun ogen uit (jeö® ouderen schudden hun wijze hoofden. Zij zagen met ktc aimler weinig minder dan het einde der tijden na- ^iten de stad durfde voerman Kuiper wat meer gas ge- Via Purmerend, Alkmaar en Schagen ging het op Wie- Jy^rwaard aan. In de polder veroorzaakte de verschij- ii van de Daimler nog groter opschudding dan in de Boeren sprongen van de bok van hun karren en ren- y jammerend het land in, alsof zij door de baarlijke waren herkend en op de hielen werden gezeten, de koetsier van een Jan Plezier kon de aanblik van rook uitspuwende monster niet verdragen en liet zijn j sa.giers en paarden in de steek, om het op een lopen zetten, De paarden kregen het eveneens op hun zenu- sloegen op hol en sleurden de Jan Plezier met inzit- en al een vaart in. K ijb i"=e waar men voor de eeuwwisseling al drommels De heer H. Visser, initiatiefnemer van de Pionier Auto mobielen Club, moet zijn T. Ford opslingeren, voordat de trouwe „hoge zije" op gang komt. - W was zestig jaar geleden. Thans seen duizendkoppige menigte uit om een auto te zien en de Itö&elieden van weleer zijn nu bezadigde Waards die terecht het hoofd kun- V s-hudden bij het aanschouwen van it, sloping die in zestig jaren tijds h Amsterdam is aangericht door de Sffiingen van het stalen, ronkende iU, dat door her in 1896 aanbeden L d. Er is in het goede west-Europa V blijk nog maar één enclave, waar Jh auto geen toegang gekregen heeft i^ellicht nooit zal krijgen ook; Vene- Sn begenadigde oord. waar men W. lang luisteren kan naar het har- fWjfUze geluid van alleen maar voet- VrPen, van stemmen en van kabbe- Lh .Water. Overal elders is de stilte jW 'arden gereten door de haast, waar- %-de mensheid wanhopig poogt dit te rekken. is overigens bevreemdend genoeg snelheidsmaniakken, mensen /'L Wie de haast van een moderne rlta„ biel nog altijd een te trage slak- K bg lijkt, feitelijk helemaal geen XA hebben. Wereldkampioenen in het J<V'iden nemen het er van, die en- V'iren dat zij achter een stuur zitten N 'onderd. Het zijn gemoedelijke men- Vv Over het algemeen helemaal niet Av'hs, die van een goed en rustig ;V houden, iets waartoe het dikwijls A|,!benale inkomen dat zij met hun bedrijf verdienen, hen dan ook u h staat stelt. |]%|D vinden dat dit voor de automo- h ts bie overigens genoeg schade aan .<«it bsen levensrust heeft berokkend, a Want die lieden die van zo nu /Wjbn bijzonder haastig zijn hun be- i- iü.*haken, zijn normale luiaards. De- leriken dan zitten ook niet in een 1 bhidat zij er een economisch ver voermiddel in zien, omdat zij er alle mogelijke maatschappelijke voordelen aan wensen te verbinden, maar omdat zij nu eenmaal iets voor dat ingenieuze mecaniek dat tot formidabele snelhe den in staat is, voelen, er een soort „efd® en genegenheid voor koesteren, riet is met jjen als met eerzarne fflisvaders, meestal zonder zonen, die L kk° een compleet spoorwegstelsel aAngeiegd, met stations, be- weegDare bruggen, tunnels, overwegen, Wokfee f6Wen en klingende dorps- vj in papieren torentjes. De- Zn eenV^,inJo?ers doen dat niet alleen uit een mm of meer verfoeilijke poging een jeugdillusie opnieuw wakker te ma ken. Veeleer zvm zu verzamelaar van kunstige machientjes, waarvoor zii een intense bewondering koesteren. Zo zijn er ook leden van onze maat schappij d'e auto's sparen, grote, rij dende auto's liefst op hoge leeftijd. Wij kennen een inwoner van Leiden, die er negen heeft, prachtige exemplaren die wel niet allemaal meer ryden, maar mooi oud zijn en herinneren aan de tijd van zestig jaar geleden toen de boeren bij het zien van zo n ding nog krijsend het weiland invluchtten. Die man houdt van de auto niet als rust verstoorder, maar als produkt van men selijk vernuft en als drager van een romantisch verleden. Zo zijn er meer mensen in ons land, die een door an deren wel eens ten onrechte als zieke lijk aangemerkte - voorliefde voor de auto's koesteren. Een van hen is de heer H. Visser, vertegenwoordiger in technische zaken, in Amsterdam. Een jaar geleden kocht hij een fraaie T-ford, uit 1926. Een bij zonder gaaf exemplaar. Zwart en sta tig als de hoge hoed van een senaatslid en zeker zo eerbiedwaardig. Het motor tje liep nog als een Zwitsers uurwerk banden waren zo goed dat zij onder het rijden. Het leek een koninklijke koets die in tegenstelling tot modernere volgelingen tot rust maande, tot een zich vredig nestelen achter het stuur en een trots en met majesteit rijden van hooguit veertig ki lometer per uur. De wagen werd in de achtertuin gepoetst en gewreven. De motor ging wellicht ten overvloede uit elkaar, om helemaal opgewreven, weer in elkaar te worden gezet. Me vrouw Visser maakte er gordijntjes in en de zaak was klaar om met eerbied op straat te worden gereden. Maar dat ging niet. Een zo oude Ford mag niet meer de straat op. De hui dige wetgeving vraagt remmen op alle vier wielen en die brave Ford kan al leen zijn achterwielen maar schrap zetten. Weg illusie, weg koninklijke droom. Maar de heer Visser had bij de viering van het zevenhonderdjarig stadsbestaan van Alkmaar de Veteran Car Club of Great Britain bezig ge zien en in hem rijpte het plan om een soortgelijke club in Nederland op te richten. Hij vernam dat al eens eerder pogingen in die richting waren gedaan, maar dat die waren afgestuit op een gebrekkige voorbereiding en organisa tie. Oude auto's zijn in Nederland over het algemeen in handen van garage houders, die er weinig voor voelen, in te gaan op een keurig gedrukte uitnodi ging eens bij elkaar te komen om over de oprichting van weer een nieuwe or ganisatie te gaan praten. De heer Visser besloot het meer spec taculair te doen. Hij vatte het plan op om een sterrit van oude auto's naar Utrecht te organiseren, in de veronder stelling dat de garagehouders hierin voldoende reclame en een stunt zouden zien om te komen. Een persbericht werd gelanceerd en het eerste dat de heer Visser hierop hoorde was de me dedeling van een groep mensen, ver zameld rond de directeur van het cir cuit van Zandvoort, de heer J. Hugen- holtz, dat zjj eveneens van plan waren een club van eigenaren van oude auto's op te richten. Of de heer Visser maar eens wilde komen praten. Zo gezegd zo gedaan en in maart van dit jaar werd een voorlopig concept gemaakt van de Pionier Automobielen Club, op te richten op de 13e mei, de dag waar op de sterrit van de heer Visser naar Utrecht zou plaatsvinden. Die dag kwamen er 23 wagens naar Utrecht. alle ouder dan zesentwintig jaar. De oudste was al over de vijftig, een Peugeot uit 1904, van de heer Brouwer, garagehouder in Utrecht. Er werd een oprichtingsvergadering ge houden en de Pionier Automobielen Club, de P.A.C., was een feit. Vijftien mensen meldden zich die eerste dag aan en thans, nog geen half jaar later, telt de club reeds 38 leden. Van het eerste moment af regende het uitnodi gingen. Vele verenigingen met goede doelen, vele bedrijven met even goede, maar meer commercieel gerichte doe len, vroegen steun van de P.A.C., om met de oude wagens van zijn leden be paalde acties op te luisteren. „Maar wij houden niet zo van het commercië le," zegt de heer Visser, die secreta ris van de P.A.C. is geworden. Daar hebben wij onze wagens niet voor. Wel menen wij dat wij ze moeten behouden, oppoetsen en in goede staat brengen voor de „gijn" van iedereen. Op de eerste plaats bestaat de P.A.C., aldus de heer Visser, om de leden in de ge legenheid te stellen, zonder bezwaar van de verkeerspolitie in hun oude wa gen te rijden. Dan wil de club belasting faciliteiten voor de hobby van haar le den. Ook moeten de verzekeringsmaat schappijen worden bewerki om kansen fr scheppen om die oude wagens nog te kunnen verzekeren. Men wil voorts de auto-importeurs en -fabrikanten inte resseren voor het feit dat er nog men sen zijn die bewijzen dat de produkten van die fabrieken het desnoods langer dan vijftig jaar uithouden. Dit is belangrijk, want het is onge lofelijk moeilijk om voor die oude, vriendelijke karkassen nog onderde len te krijgen. In dat opzicht is de P.A.C. eigenlijk iets te laat gekomen. Tijdens en na de oorlog hebben veel garagehouders onderdelen van oude wagens als schroot verkocht. Het is bekend dat Forddealers massa's nieuwe onderdelen naar de schrot- hoop hebben gebracht. Oude wagens in goede staat zijn op die hoop even eens hun roemloze einde tegemoet gegaan en zodoende is het thans bij zonder moeilijk om nog fraaie exem plaren te kopen. Dat is wel mogelijk in Frankrijk, waar de schroothande- laren nog wel eens zo'n oud vehikel een beetje opkalefateren. Dat is dan per kilo te koop en voor 1000 kilo rij dend oud ijzer betaalt men dan een cent of twaalf per kilo. Daar komt dan vijftig procent invoerrechten bij, zodat men op die manier voor zo'n tweehonderd losse guldens aan een museumstuk komt. Dit zijn echter uitzonderingen. De meeste oude wa gens staan tegenwoordig op de an- tieklijst en er worden hoge prijzen voor gevraagd. Toch is het de heer Daams in Loosdrecht onlangs nog ge lukt om zo'n stuk antiek op de kop te tikken en daarmee de P.A.C. aan een wagen van voor 1900 te helpen. Het is een zeldzame Dion-Bouton uit 1898. Na dit exemplaar volgt in be langrijkheid de eerder genoemde Peugeot, dan de Spijker van de Ford- dealer Poel uit Zaandam. Voorts heeft de club bezitters van Bugatti's, Chandlers, oude Citroëns, van een Amil Car, de voorloper van de M.G. en van een Charon onder zijn leden. Zonderlinge lieden allemaal, die elke vrije zondag aan hun wagentjes zitten te sleutelen en te poetsen, zoals Jor- daners de hele dag aan hun motorfiet sen prutsen. Er is een Bugatti-eigenaar bij, die helemaal bezeten is door zijn bewondering voor de grote constructeur Ettore Bugatti. 's Mans jaartelling be gint bij de geboortedag van Ettore wiens naam met hemelse klank door hem wordt uitgesproken. Als hij een brief aan een Bugatti-vriend schrijft, staat er als jaartal gegarandeerd bo ven, 83 jaar na E.B. Die man is gek, zult u zeggen. Niet zo gek, want hij heeft een verdienstelijk bedrijf dat er zijn mag. Maar ja, heeft u wel eens in zo'n Bugatti 12 cylinder van rond 1920 gereden? Neen, als u het zou doen werd u beslist ook gek. Dat stuurt en ronkt en schakelt als geen enkele auto meer doet. Dat is iets om over naar huis te schrijven. En met rode letters. Op 14 oktober aanstaande zult u al deze oude wagens in Utrecht kunnen bewonderen. Daar zal die dag de start ....op stevige basis. Kunsten en Wetenschappen onder Abe Lipkstra. Spoten Vrolijk heid onder Toon Kan. Verder afschaffing belastingen, verhoogd staatspensioen voor alle meerderjarigen en vrij roken: Lexington van America's Best Tobaccos. plaats vinden voor een ralley, analoog aan de door de film Geneviève beroemd geworden London-Brighton rit, naar Zandvoort, via oude wegen langs de Vecht tot Vreeland, dan naar Uithoorn, door de Kwakel naar Kudelstaart, langs de Westeinderplas naar Leimui- den, door de Haarlemmermeer over Nieuw-Vennep naar Hillegom, binnen door via Vogelenzang en Aerdenhout naar het circuit in de duinen, waar een aantal behendigheidsproeven gereden zullen worden. Het is de bedoeling.-dat elk jaar zulk een rit gehouden zal wor den. En daarmee hoopt de P.A.C. dan te bereiken dat die andere bezitters van juwelen van oude auto's, die er nog voldoende in ons land zijn, zich in haar gelederen scharen. LEIDEN, 26 sept. Doet. ex. gen. 2 mej. M. R. Jurgens, Wassenaar, G. H. Boer, Wassenaar, W. J. Franke, Den Haag, D. J. Happee, Oegstgeest, G. H. M. Land man, Voorburg, W. H. Leers, Heerlen, J. Z. Teilegen, Eindhoven, J. P. M. Wage naar, Maasniel (L.) en A. A. Wehrmann, Katwijk a Zee. Semi-artsexamen mej. dr. L. D. F. Lameyer, Leiden, mej. C. F. Schüller, Amsterdam, Bong Wie Lie, Leiden, H. Meinardi, Den Haag en M. B. Rosenthal, (USA). Artsexamen: E. Broekman, Voorburg, dr. M. W. van Hof, Rotterdam en E. B. G. M. van de Voort, Epen (Z.-L.) NIJMEGEN, 26 sept. Kand. Neder landse taal- en letterk.: J. A. Kolkhuis Tanke, Hengelo (O.). (Van onze Haagse redactie) Driehonderdnegenendertig dollar vorm den de directe kosten van de eerste transatlantische, telefonische perscon ferentie die op deze wereld werd ge houden. Zelfbewust en spits beant woordde gisteren Iaat in de middag de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler vanuit zijn kantoor op de bovenste verdieping van het K.L.M.- gebouw in Den Haag de vragen, die Wagen UZfSp9fcer van de heer Poel uit Zaandam ts waarin nu nog een vorst zich zou kunnen laten toejuichen. Vele eigenaars overdrijven het geboortejaar van hun vehi kel. Deze wagen is beslist niet uit 1908, maar het staat wel, zo nonchalant op de radiateur. hem door de telefoon door Amerikaan se journalisten werden gesteld. Het was gisteren de eerste dag dat telefoongesprekken tussen Amsterdam en New York mogelijk waren via de zojuist in gebruik genomen trans-atlan- tische telefoonkabel tussen Londen en New York. Tot op heden was deze te lefonische verbinding slechts mogelijk via de radio. Dat de bewuste kabel glasheldere gesprekken mogelijk maakt bleek gistermiddag overduidelijk. De persconferentie kon door middel van v ersterkers in de cantine van de K.L.M. uitstekend worden gevolgd. Nadat de verbinding tot stand geko men was, begon de heer Ajer het vijf enveertig minuten durende gesprek met acht journalisten aan de overzijde an de oceaan, te weten vier uit New York. twee uit Washington en twee uit Miami, met een korte inleiding. Zeer :terk Het hij daarin uitkomen, dat de vuidige toestand in de burgerluchtvaart ;eenszins die is van ideale harmonie tus- ?n techniek en vrijheid. Daarna gaf de heer Aler in het kort -van het Nederlandse verzoek aart de \merikaanse regering om drie nlmwe luchtlijnen te mogen openen: van Am sterdam naar Los Angeles en naar Houston in Texas en van de Nederland se Antillen naar New York. Tussen Texas en Nederland zijn meer handels betrekkingen, dan met welk ander 'and in Europa, zo lichtte de president directeur van de K.L.M. onder meer toe. De toeneming in sterkte van het ge luid, dat vliegtuigen proetdraaiend en vliegend maken, is een verschijnsel, waarvan men zich in alle ernst kan afvragen: „Waar moet dat naar toe?" De vraag is minder vreemd dan ze wei- licht schijnt te zijn. Het geluid, dat een moderne straaljager die op drie kilo meter hoogte vliegt voortbrengt, is in staat om kinderen uit hun slaap te wekken. Het geluid, dat een straal vliegtuig maakt, nadert de pijngrens en is hinderlijk voor de oren. De op Soesterberg gestationeerde Amerikaan se Super Sabres overschrijden de pijn grens zelfs al. De militaire luchtvaart gaat de burgerluchtvaart voor in ont wikkeling. De militaire luchtvaart van nu maakt de burgerluchtvaart van over enkele jaren mogelijk. Als het vermogen van het geluid, dat een vol, modern verkeersvliegtuig In de start - met vol gas dus - voortbrengt wordt vergeleken met dat van een straaljager, dan is de verhouding één staat tot tien. Als men bovendien weet, dat de B 52, een viermotorig straalvliegtuig, dat als tanker en als troepentransportvliegtuig dienst doet, voortbordurend op dezelfde vergelij king, met het getal honderd zou wor den aangeduid, dan begrijpt men, dat met veel recht gesproken kan worden van een belangrijk vraagstuk. De komst van het squadron F 100-c Super Sabres, het squadron der Ameri kanen, dat operationeel werkt voor de Koninklijke Luchtmacht, heeft het probleem opnieuw onder de aandacht gebracht. Immers, tussen de Engelse Meteor, de straaljager die niet lang meer operationeel deel uit zal maken van de Nederlandse luchtmacht, en de Super Sabre is er voor wat het geluid betreft, een even groot verschil als tussen een bromfiets en een Meteor. En met de moderne straalvliegtuigen is het zo, dat het zeer sterke geluid er ineens is, zonder dat men er zich op kan instellen. Het is in dit opzicht voor Nederland intussen wel gelukkig, dat straalbommenwerpers niet in de lucht macht zijn opgenomen. De B 52 bijvoor beeld maakt in zijn eentje evenveel geluid als wanneer alle mensen van de wereld op een kluitje zouden gaan staan en opeens zouden beginnen te praten. In de toekomst zal het lawaai van de vliegtuigen eerder meer dan minder worden, zo heeft men ons verzekerd. Dat is geen prettig vooruitzicht voor degen, aan wie door dat lawaai overlast wordt aangedaan. De Luchtmacht is zich bewust van die overlast, die zij de mensen noodzakelijkerwijs moet aandoen. Voorlopig is er aan het probleem niets te doen, zo vertelde men ons. Zolang de fabrikanten er niet in sla gen het geluid van de motoren binnen de vliegtuigen te verminderen, zullen alle middelen lapmiddelen blijven. Dat men momenteel „detuners" produceert, geluiddempers, die het geluid van proefdraaiende vliegtuigen kunnen be perken, doet aan die stelling niets af. Te meer daar met de aanschaf van één dergelijk apparaat een bedrag van een half miljoen gulden is gemoeid. De Koninklijke Luchtmacht heeft dan ook nog niet een dergelijk apparaat ge kocht. Mogelijk zal het tweede Euro pese Congres voor Luchtvaarttechniek, dat momenteel in ons land bijeen is, zich ook met het geluidsprobleem bezig houden. Voor uw en onze gemoedsrust hopen wij dat. De directeur van de Engelse posterijen, Charles Hill, heeft dinsdag vanuit Lon den door een ivoren hoorn het eerste via een kabel overgebrachte telefoonge sprek met de Verenigde Staten gevoerd. Hill sprak enige tijd met de heer Cleo F. Craig, de president van de Ameri kaanse telefoon, en telegraafmaatschap- pij, op die manier officieel het nieuwe tijdperk inluidend, waarin felefoonver- l?er tussen Europa en Amerika, onaf hankelijk van atmosferische storingen, mogelijk is. Men ziet hier de heer Hill (midden) bezig met zijn historische ge sprek. De heer Norman Robertson (L.iks), de hoge commissaris voor Ca nada in Engeland, en de heer Winthrop Aldrich, de Amerikaan e ambassadeur in Londen (rechts), luisteren mee. Als gevolg van een onlangs tussen Nederland en Duitsland gesloten over eenkomst kunnen Duitse onderdanen, die in Nederland wonen, onder dezelfde voorwaarden en tot dezelfde bedragen voor een ouderdomsuitkering ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening in aanmerking komen als Nederlanders. Een dergelijke regeling werd reeds eer der voor personen van Belgische en van Franse nationaliteit getroffen. De maatregel is voor betrokkenen ook van belang met het oog op de bepalin gen van de algemene ouderdomswet. Vreemdelingen, die op de dag vooraf gaande aan de intrekking van de nood wet ouderdomsvoorziening d.i. de datum van de inwerkingtreding van de alge mene ouderdomswet in Nederland wo nen en die recht hebben op een uit kering krachtens de noodwet ouder domsvoorziening, behouden namelijk de ze uitkering zolang zij geen aanspraak op ouderdomspensioen ingevolge de al gemene ouderdomswet hebben. De Raden van Arbeid zullen aanmel dingen van Duitsers, die menen op grond van voornoemde overeenkomst voor een uitkering in aanmerking te kunnen komen, in behandeling nemen. Ook sprak de heer Aler van de wei gering van de Amerikaanse regering. De gronden waarop die weigering be rustte viel hjj aan. De Amerikaanse theorie vliegen op basis van weder kerigheid in deze wereld van als maar voortdurende vooruitgang van de techniek is een zo grote tegenspraak dat ze eenvoudig onhoudbaar is, zo zei hij. Deze inleiding, die blijkens het Ame rikaanse wederwoord verbazingwek kend helder was ontvangen, vormde aanleiding tot Amerikaanse vragen. Op de vraag wanneer het overleg tussen Nederland en Amerika zal worden her vat, antwoordde de heer Aler, dat dit wellicht in November zal zijn; na de presidentsverkiezingen in de V.S. en na de totstandkoming van een nieuw kabinet in Nederland. „Ik heb het vol ste vertrouwen dat die besprekingen een gunstig resultaat zullen hebben", zo zei de heer Aler. (Van onze correspondent) In Midwolda (Gr.) worden asfalt wegen aan de lopende band afgeleverd. De moderne installatie, onlangs door de Nederlandse Heidemaatschappij aan- gekocht voor het maken van grond- cementfunderingen, maakt twaalfhon derd meter per dag gereed. Met een sukkelgangetje van twee a drie meter per minuut trekt de „asfalt-trein" over het zandpad en laat een grond-cement- fundering achter, waarop alleen nog maar het koud-asfalt behoeft te worden aange bracht om een uitstekende weg te ver krijgen. De N.H.M. heeft deze nieuwe installatie getoond aan een groot aan tal autoriteiten, burgemeesters van di verse plaatsen in de provincie Gronin gen. Deze volautomatische wijze van we genaanleg geïmporteerd uit Engeland is vooral van betekenis voor de ont sluiting van afgelegen gebieden voor verbindingswegen met de boerderijen, dus voor de z.g. „niet-planwegen". De machine zorgt er voor dat het zand wordt gemengd met cement, vochtig wordt gemaakt, aangestampt en „ge trild". Op deze grond-cementfundering wordt dan een dun laagje asfalt aange bracht als voorlopige afdekking en ter bescherming van te snel uitdrogen. Daarover heen komt dan een deklaag van drie cm koud-asfalt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3