De molens van West gaan verdwijnen EMC DE W00BMAH Vebnwfing wnljs&u*6 Nieuwe passagiershal voor de K.N.S.M. m Kruiswoordraadsel r L Automatische telexcentrale te Rotterdam in gebruik De Tussen de nieutvbouw hebben zij geen taak meer Strijd voor veiliger verkeer niet hopeloos Engeland trekt aanklacht tegen Nina niet in Indonesische leger handhaaft verbod Gezellig verblijf zowel voor de weg brengersals de afhalers In 1957 Den Haag aan de beurt verdwenen miniatuur Congres bescherming bevolking VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 PAGINA II JHR. TH. RÖELL: Examens Persbreidel „niet in strijd met de democratie" Diamanten professie- i prol Th. feest mgr. in. van Roosmalen Kernreactor op atoom tentoonstelling door ERICH KASTNER Vertaling van JOHAN VAN DER WOUDE Zeeman had Indische hennep bij zich vf Oipiïossinig kruisfwoordiraad^ van donderdag Luchthaven Rotterda^ wordt maandag geop^11 Vier maanden geëist wegens bedreiging fc V.-.V w.o vroeger u..«, r«cna..,, .„.„..jui de hoofdstad naderde telde de afstand naar de rand van de bebouwde kom af aan de molens. „Wij zijn de eerste mo len al voorby", zelden de Haarlemmers, die 's nachts te voet naar de Stille Om gang kwamen, als ze de eerste wachter aan de lange weg passeerden. Dat be tekende dat Amsterdam nog maar en kele kilometers ver was en het langste stuk van de bedevaart er op zat. Na de oorlog zijn de hoge huizenblokken voor uit geschoven tot bq Halfweg. De twee Wachters aan de kaarsrechte weg, die vele jaren lang voor de bemaling van de polders hebben gezorgd, staan nu verdrongen tussen de huizen. Het sil houet van hun hoge wieken in het lage land is verdwenen en hun taak is ten einde, nu de gemeente met moderne in- stallaties de bemaling heeft overgeno men. Men is er verbolgen over geweest, dat de molens geen plaats hebben ge kregen ln de nieuwe uitbreiding. Waar om is er geen plein gemaakt bij de molens, vroeg men zich af. Stadsont wikkeling heeft, niet ten onrechte, an ders beslist. De molens hebben hun taak verloren en zij zouden, als nutteloze ■ierstukken, spoedig vervallen. Boven- (Van onze correspondent) De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer jhr. Th. Röell heeft woensdag in het Sonsbeekpaviljoen te Arnhem de 24ste algemene vergade ring van het verbond geopend met een rede, waarvan de strekking was dat de strijd voor veilig verkeer bepaald niet zo hopeloos is als het publiek vaak veronderstelt. Men heeft in deze strijd de beschikking gekregen over sterke bastiljons, die optimistische verwach tingen rechtvaardigen. Zo heeft het verbond successen geboekt met ver- keersonderwijs qp de kweekscholen. Jhr. Röell deelde in het vervolg van zijn rede mede uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat het wetsont werp tot wijziging /an de L.O.-wet van 1920 thans in de behandeling komt In dit ontwerp zal het verkeersonder- wijs verplicht worden gesteld vermoe delijk als onderdeel van het vak aard rijkskunde. Het rapport over verkeers- onderwijs aan de leerlingen van het voortgezet onderwijs is door de minis ter van O. K. en W. gunstig ontvangen en zal uitgangspunt zijn voor de prak tische uitwerking van dat onderwijs. Het verbond zou gaarne zien dat ook de militairen min of meer verplicht verkeersonderwljs zouden moeten vol gen. Daarover wordt nu overleg ge pleegd. Het verkeersonderricht aan de weggebruikers stemt tot heel wat min der optimisme, al zijn vele verkeers ongevallen meer het gevolg van on achtzaamheid dan van onkunde, voor al ten aanzien van de voorrangsregêls. Volgend jaar herdenkt het verbond zijn zilveren bestaansjubileum. AMSTERDAM, 26 sept. Bevorderd tot arts mej. S. E. Lek, mej. Ong Djwan Noi en de heren A. A. M. Rubbens (Am sterdam), D. P. Tuyn (Alkmaar), P. H. Vooren (Limmen) en P. Visser (Haar lem). AMSTERDAM, 27 sept. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „A spectroscopical investigation of some phosphorus com pounds" de heer J. W. Maarsen, geboren te Amsterdam en op proefschrift getiteld: „Het bepalen en scheiden van alkaloiden in enige plantaardige geneesmiddelen en hun preparaten met behulp van ionen uitwisselaars op harsbasis" mej. W. Kamp, geboren te Amsterdam. Doet. scheikunde: H. C. v. d. Plas (Wa- geningen) en cand. wis- en natuurkunde de heren D. Schroder (Amsterdam), F. J. J. van Laarschot (Haarlem) en S. J. A. Toenbreker (Haarlem). UTRECHT, 27 sept. Doet. rechten: J. B. W. Kuitenbrouwer, Utrecht; B. van Haersma Buma, Leeuwarden; kand. wis- en natuurk. D: H. J. D. Ankersmit, Bath- men; kand. wis- en natuurk. K: mej. T. H. Mulder, Utrecht; G. Veldhuizen, Utrecht; doet. natuurk.: J. J. van de Ha gen, Maastricht; A. L. Boers, Tienhoven; R. Rikmenspoel, Zeist; doet. aardkunde: D. A. J. Batjes (cum iaude), Aerden- hout; doet. biologie: mej. A. E. Koopman, De Bilt; Th. M. J. Mees, Amersfoort, J. C. Vendrig, Utrecht; F. J. M. Raayma- kers, Roosendaal. Doet. tandheelkunde: O. M. J. van Beek, Den Haag; R. Beek, Amsterdam; C. Boere, Groede; G. J. Bosch, Amsterdam; M. D. Hage, Apel doorn; mej. F. J. van Halewijn, Velp; J. D. Laarman, Groningen; H. de Leng, Breda; G. H. A. Lensvelt, Bloemendaal; R. M. Lilien, Den Haag; J. A. M. Lith, Hilversum; F. P. Mesu, Bilthoven; C. de Roode, Den Haag; P. P. M. Scheymans, Ell (L.) A. Sorgedrager, Vlissingen; C. F. H. M. Tak, Hilversum; F. Veenemans, Eindhoven: W. G. A. Welp, Venlo. .j et., moderne stad tussen de hoge huizen. Daarom gaan ze verdwijnen naar een plaats, waar zp weer een taak kunnen vervullen. De eerste molen wordt her bouwd in het sportvelden-complex Ook- meer, dat in aanleg is ten zuiden van Geuzenveld aan de westelijke kant van de Sloterplas. De andere molen wordt ingeschakeld bij de bemaling van het laaggelegen complex tuinderijen bij Slo ten. De derde molen, die aan de rand van Amsterdam overbodig was gewor den. de molen van de Riekerpolder bij de Nieuwe Meer, zal worden herbouwd aan de Amstel in de omgeving van Ouderkerk. Het is te hopen, dat deze plannen spoedig verwezenlijkt kunnen worden. Nog maar een generatie terug stonden er veel meer molens rond de hoofdstad. Doch toen werden ze zonder aarzeling gesloopt, als hun taak ten einde was. Engeland heeft formeel geweigerd de aanklacht tegen discuswerpster Nlna Ponomerewa, die de vijf hoedjes bf| C. en A. gestolen heeft, in te trekken, ondanks de Russische waarschuwing dat het beroemde Bolsjoi-ballet mogelijk uit vergelding geen voorstellingen in Lon den zal geven. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat minister van staat Anthony Nutting dit definitieve ant woord woensdag heeft overgebracht aan de waarnemend ambassadeur van Rus land. Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft medegedeeld, dat het leger de verordening, waarbij „destruc tieve en provocatieve berichtgeving" wordt verboden, zal handhaven, en dat niet kan worden voldaan aan de eis van de Indonesische journalistenvereniging om deze verordening te herroepen. Op overtreding van deze verordening, die tien dagen geleden werd afgekondigd en die kritiek op de president, vice-presi dent en regeringspersonen in functie verbiedt, staat een straf van een jaar gevangenis of boete van 10.000 rupiah. De woordvoerder van de landmacht, luitenant-kolonel Pirngadi, verklaarde, dat „de verordening niet in strijd is met de democratische beginselen. Democratie betekent niet vrijheid om te beledigen, te insinueren of vijandige verklaringen te publiceren." Twee Indonesische journalisten, die de vorige week naar Zürich vertrokken tot bijwoning van het gesprek met Ne derlandse journalisten onder auspiciën van het Internationale Pers Instituut, kregen van de militaire politie opdracht naar Indonesië terug te keren voor een ondervraging in verband' met publika- ties in hun bladen. Naar gemeld werd, hebben zp echter gezegd, dat het leger maar moet wachten en dat zij eerst een bezoek zullen brengen aan Israël. Maandag 1 oktober wordt in het Con certgebouw te Amsterdam een congres gehouden van wijkhoofden en hoofden zelfbescherming van de organisatie Be scherming Bevolking. In discussiegroe pen worden de onderwerpen: de voor lichting over de B.B., de wijk, en de B.B. als blijvende organisatie, behan deld. Verder zullen de nieuwe B.B.- film „Thomas" en de Amerikaanse film over de atoombom „operation doorstep" voor de congressisten worden vertoond. Mgr. Theodorus van Roosmalen, van de Congregatie der paters Redempto risten, herdenkt morgen, 29 september zijn diamanten professiefeest. Mgr. van Roosmalen is oud-apostolisch vicaris van Suriname. In 1946 verkreeg hij emeritaat. Mgr. van Roosmalen is thans 81 jaar oud. Hij werd in 1911 bisschop gewijd en verblijft nog steeds in Paramaribo. Onderhandelingen hebben er toe ge leid dat op de internationale atoomten toonstelling, die in de zomer van 1957 op Schiphol zal worden gehouden, een werkende kernreactor zal worden ge- exposeerd. Deze reactor, die in de Ver enigde Staten wordt vervaardigd door A. M. F. Atomics, zal de organisatoren van de tentoonstelling de mogelijkheid verschaffen de bezoekers functies en doel van een reactor te .tonen. Een deel van loods 4 aan de Suriname- kade in Amsterdam. Daar het gebruik van vorkheftrucs aan de inrichting van de loods en de stapeling van goe deren heel andere eisen stelt dan toen men met minder geautomatiseerde mid delen moest werken, dienden de vloeren der loodsen en de perrons er buiten op straatniveau te worden gebracht. Het werken met voorheftrucs vereist namelijk volkomen horizontale, gladde rijbanen. !9. Voor Eric er Svein op attent kan maken, is de gedaante verdwenen, nutar Olafs houding verraadt, dat deze de verschijning gezien moet heb ben. Eric treedt op de man toe. „En nu geen smoesjes meer", snauwt hij. „Waarom beweerde jij hier alleen te zijn, terwijl dat niet waar is. Wie is de man, die ons van de rotsen stond na te kijken?" Olaf likt zijn droge lippen en loert schichtig naar de reusachtige Svein, die dreigend achter Eric opdoemt. „We zullen er wel achter komen", zegt Eric grimmig als de man blijft zwijgen. „Omgooien het roer, Svein, we gaan weer lan den". „Nee, nee, doe dat niet, hij is gevaarlijk, ik heb een jaar lang in d<-odsangst geleefd voor die kerel, hij is oersterk en hij wilde mij ver moorden. En.... ik vluchtte en hij is bovendien krankzinnig ook". „Toe maar", onderbreekt Eric de woordenstroom, „wat je me nu vertelt is zo interessant, dat ik deze oeros wel eens een keertje zelf wil zien. Wie is het?" „Een krijger van Ragnars schip", gromt Olaf. „Als hij de kans krijgt, vermoordt hij mij en jullie er bij. Hij deinst voor niks terug. Hij zal...." Maar kort onderbreekt Eric de man en zoekt een paar krijgers uit Als Olaf ziet, dat het troepje van plan is met de roeiboot aan land te gaan, komt hij haastig naderbij. „Jullie hebben mijn leven gered", zegt hij onderdanig, „en daar ben ik drommels dankbaar voor; dat zal ik bewijzen ook. Ik ga met jullie mee, want iemand, die het terrein en de weg niet kent, is verloren in dit vervloekte land". Na een korte aarze ling stemt Eric toe en bedenkelijk nagestaard door Svein glijdt de roei boot even later weer kustwaarts. Vrijdag heeft de K.N.S.M. in Amster dam een nieuwe passagiershal in ge bruik genomen. Reizigers die met de passagiesschepen van deze rederij ver trekken of aankomen biedt deze hal alle mogelijkheden om in een prettige, zeer comfortabele, omgeving van fa milieleden en vrienden afscheid te ne men respectievelijk na lange afwezig heid te begroeten. Weliswaar mogen in overleg met de douane-autoriteiten twee uitgeleidende familieleden of vrienden met de passa giert) aan boord gaan en daar tot een bepaalde tijd voor het vertrek ver blijven, maar de praktijk heeft geleerd dat reizigers, die voor lange tijd ons land verlaten, meestal door meer dan twee familieleden en vrienden naar de kade worden vergezeld en dat de ver wanten van thuisvarende passagiers meestal ver voor de aankomst van het betreffende schip op de kade aanwezig zijn. Beide groepen vinden nu in de nieuwe passagiershal een gezellig ver blijf, de „wegbrengers" totdat het schip uit zicht is, de „afhalers" totdat de thuiskomende passagiers ontscheept zijn. Een tot nu toe voor de passa giers en hun familie beschikbaar ge stelde wachtkamer, die niet meer aan haar doel beantwoordde, is vervangen door de nieuwe grote passagiershal. Een ruime, lichte, van gezellige „zitjes" voorziene zaal, ontworpen en ingericht door architect J. A. van Tienhoven te Amsterdam, die ook menig interieur van K.N.S.M.-schepen heeft ontworpen. Aan de noordzijde van deze passa giershal zijn grote ramen, die een ruim uitzicht geven op het vertrekkende schip. Achter deze vensters ligt een breed balkon waarop zeer veel „uit- geleiders" een plaats kunnen vinden en vanwaar men de vertrekkenden kan na wuiven, totdat een bocht in het IJ het schip aan de blikken zal onttrekken. Verwanten van thuiskomende reizigers ut zullen, bij slecht weer binnen en bij mooi weer van het balkon af, het schip reeds van ver kunnen zien aankomen, zien omzwaaien en vervolgens meren aan het etablissement van de K.N.S.M. Aan de zuidzijde van de passagiershal vindt men een aanrechtkamer welke in verbinding staat met een boven de passagiershal gelegen keuken. Daar door is de K.N.S.M. in staat de familie leden van vertrekkenden een kop koffie aan te bieden, daardoor ook kan deze nieuwe passagiershal voor ontvangsten van verschillende aard worden gebruikt. De groot opgezette zaal is gemeubeld met kleine tafels alsmede met fauteuils en banken van rotan met schuimrubber kussens in lichte kleuren en moderne dessins. Het meubilair is in goede har monie met de rubber vloerbedekking, die met de geluid-absorberende pla fondbekleding tezamen maakt dat de rust niet verstoord wordt ook wanneer de passagiershal geheel met bezoekers zal zijn gevuld. Het plafond wordt ge steund door negen kolommen, die met mozaïeksteentjes zijn bekleed. In het plafond zijn niet alleen de verlichtings ornamenten „weggewerkt" maar bo vendien hebben daar de luidsprekers van de geluidsinstallatie een plaats ge vonden, waardoor ze prima hoorbaar doch onzichtbaar zijn. Vloerverwarming Zorgt in de winter voor een aangename temperatuur. De grote wandschildering in do zaal werd vervaardigd door Cuno van dén Steene, die destijds ook wand schilderingen en gobelins voor de mo torschepen „Willemstad" en „Oranje stad" van de K.N.S.M. ontwierp. De schilder creëerde voor deze passagiers hal een symbolische voorstelling van Atlanta met zes kinderen, voorstellend de zes eilanden Aruba, Bonaire, Cu rasao. Saba, St.Eustatlus en St. Maar ten, alle gelegen in de Caribische Zee. Een probleem was het om én een grote ruimte te hebben waar honderden mensen tegelijk een ruime plaats kun nen vinden én tegelijkertijd die ruimte te laten beantwoorden aan haar hoofd doel: afscheid nemen en begroeten. Dat wil dus zeggen de zaal zó te maken, dat er hoekjes ontstonden voor een rus tig samenzijn. Dit probleem heeft de architect uitstekend opgelost door op verschillende plaatsen in de hal sier- rekken en daaronder bakken met plan ten te laten zetten. De plantenrekken en de negen zuilen breken de grote ruimte, waardoor verscheidene gezelli ge „zitjes" zijn ontstaan. /V HORIZONTAAL: 1. knolgewas; 4. rode verfstof: 8. spet; 11. van het lopende jaar (lat. afk.); 12. klaar; 13. gelofte; 14. voor zetsel; 15. lidwoord; 16. meisjesnaam; 17. gegraven water; 19. pl. in Rusland; 20. kleur; 22. jongensnaam; 25. luchtmacht (afk.); 26. drank; 28. gravin van Holland; 31. ik (lat.); 33. titel (afk.); 35. voorzet sel; 36. bijb. naam; 38. vulkaan; 39. nau welijks; 40. voorzetsel; 41. kindergroet; 42. lidwoord; 44. zangnoot; 46. lekkernij; 48. deel v. e. bloem; 50. water in Friesland; 51. jongensnaam; 53. bergweide; 55. wapen; 57. vernis; 58. natuurkundeterm (afk.); 60. pers. vnw.; 61. pl. in België; 63. gewicht (afk.); 64. pers. vnw.; 65. chin, maat; 66. namelijk (afk.); 67. bijwoord; 69. te zijner plaatse (lat. afk.); 71. lengtemaat (afk.); 73. meisjesnaam; 75. vervoermiddel; V7. Europeaan; 79. behoeftige; 81. inhoudsmaat (afk.); 82. vogel; 84 vochtig; 86. vogel: 89. jongensnaam; 91. hetzelfde (afk.); 93. staart Rotterdam heeft vanmorgen als tweede stad van Nederland na Amster dam de beschikking gekregen over (een geautomatiseerde telexcentrale. Nu Rotterdam ook de beschikking heeft over een centrale en daarvan de abonnees in het gehele telefoon district gebruik gaan maken, wordt de vrijgekomen ruimte in Amsterdam benut om de abonnees in de distric ten Amsterdam, Groningen en Den Bosch automatisch te verbinden, ter wijl over enige weken de districten Breda, Leeuwarden, Maastricht, 30 „Wel - er hing mjj eensklaps een vrouwmens om de hals, dat met botten en al een goede tweehonderd pond woog. Zy klemde zich aan my vast, schreeuwde om hulp en wilde gered worden. Natuuriyk juist door mij! Het is maar goed dat we spoedig bij Papa Lieb- lich zyn. Ik heb een sterke grog nodig." De worstelaar werd nieuwsgierig. „Hoe heb jij dan in de duisternis gemerkt dat het een vrouw was?" „Aan de voornaam," verklaarde Achtel cynisch. Juffrouw Trubner en de heer slager Kulz waren op het politiebureau in Warnemunde over hun persona lia ondervraagd, zy hadden hun passen getoond en de naam meegedeeld van de jonge man, die spoor loos uit de dancing verdwenen was. Hy woonde in Charlottenburg, in de Holtzendorfstrasse, had de jongedame er aan toegevoegd. „De bende heeft mijnheer Struve waarschijnlijk meegesleept," zei de inspecteur. „Hy zal zich heb ben verweerd. Hy zal hen achterna zyn gelopen om hen tegen te houden. En toen heeft men hem over mand." „Verschrikkeiyk!" riep Kulz. „De arme jongen! Wie weet, hoe en waar we hem weer vinden. Laat ik hopen dat hy geen gezin heeft." Irene Trubner werd melancholiek en probeerde van haar handschoe nen een koord te draaien. Het was haar byna gelukt, zy werd echter in haar werk onderbroken. Brussel was aan de telefoon. De jonge dame haastte zich in het aangrenzend vertrek naar het toestel. „De chef zal verbaasd zyn," dacht zy. „Laat ik hopen, dat hy me niet voor de 1ste januari opzegt." Ondertussen weidde Oskar Kulz uit over mynheer Storm en de overige inzittenden van de coupé derde klasse, waarin hy had gereisd. Hy wees er op, dat het Rudi Struve was geweest, die hem met behulp van een sprookje er opmerkzaam op had gemaakt, hoe gevaarlpk deze reizigers voor de gemeenschap waren. Daarna vertelde Kulz van zyn merkwaardige belevenissen in Kopenhagen, van het „Vierbladige Hoefyzer," van het pension Curtius en van de witge- baarde heer met de donkere bril. Hy haalde zelfs de ontmoeting met Storm in Hotel d'Angleterre op en voor de antiquiteitenwinkel in de Bredgade. En tenslotte poogde hy het uiterlijk van Storm, Achtel, Horn en de anderen duidelijk te beschryven - en dat is reeds hèel andere mensen dan een man als Oskar Kulz mislukt. De inspecteur stelde er tussen door korte vragen. Een politieman noteerde de verklaringen van de ge tuige Kulz. Toen de getuige niets meer inviel, verhief de inspec teur zich. „Ik zend het proces-verbaal direct naar Rostock," zei hp. „Van daaruit zal men dan de nood- zakeluke stappen doen. Ik zelf zal de douane te dezer stede en de stations-politie op de hoogte stellen. Anders knypt de bende misschien naar Kopenhagen uit. Excuseer mü." „Gaat uw gang," antwoordde de getuige. „Nu toont u maar eens wat u kunt! Ik wil wel graag eens zien .waarvoor ik zoveel belasting betaal." By de deur ontmoette de inspecteur juffrouw Trub ner. Ze zei: „Mijnheer Steinhovel looft tienduizend mark beloning uit voor de terugbezorging van de miniatuur. En morgenmiddag komt hy in Beriyn aan." De inspecteur was buiten zichzelf. „Tienduizend mark beloning? Dat ontbreekt er nog maar aan! Nu zullen van morgen af alle mensen, die te veel tüd en te weinig geld hebben, de deur platlopen en met belangrpke mededelingen dichtplakken!" Hy ver- wyderde zich geërgd. „Wel, kindje?" vroeg Kulz. „Heeft uw chef u er uitgesmeten?" „Neen. Maar hij wil de miniatuur terug hebben! Om het geld is het hem niet te doen. De Holbein-mi- niatuur is voor viifhonderdmark ver-"-'- „Wat een mens toch allemaal te horen krpgt!" riep münheer Kulz uit. „Als ik uw chef was, beet ik mezelf van vreugde in de duimen, dat de Holbein ge gapt is en nam de vyfhonderdduizend mark van de verzekering! Ik zou de bende zelfs een brief schre ven, dat zy de miniatuur om 's hemels wil niet terug moest brengen!" „Mën chef heeft de kunst lief, niet het geld!" „Zo iets is ziekeiyk," stelde de slager vast. „Abso luut ziekeiyk. Laten we hopen dat het niet erger wordt." Een kwartier later bracht de inspecteur van politie zyn twee getuigen naar Hotel Beringer en verzocht hun, zich de volgende morgen tegen zes uur gereed te houden. Hy zou hen dan per auto afhalen en naar Rostock begeleiden. De instanties daar hadden nog enkele vragen te stellen. Zp namen afscheid. „Nu kunnen we rustig slapen," meende Kulz, toen hy met Irene Trubner de hoteltrap besteeg. „Wat weg is, daar heb je geen last meer van." Hy reikte haar de hand. „Goedennacht, mijn kind. Morgenvroeg rij den wü voor de eerste maal in de dievenwagen. Ik hoop dat ik er niet van droom." „Goedennacht, Papa Kulz," zei ze moe .„Slaap lekker!" Toen deed zy haar kamerdeur open. „Wacht even!" riep hp en greep in de jaszak. „Wilt u uw valse Holbein niet terug hebben?" Hy stak haar het pakje toe. „Neen," zei ze. „Als de echte weg is, heb ik de valse niet nodig. Hy is trouwens ook niet veel waard. Wilt u hem als een herinnering aan uw Deens avon tuur behouden? Mpn chef zal hier zeker niets tegen hebben. Hy verzamelt geen copieën." „Zoals u wilt," meende Kulz. „En dank u wel. Ik zal het ding in onze winkelkamer boven de sofa brengen. Daar is nog Voor em klein dingetje plaats." Hij geeuwde en knikte haar toe. „Dat was me een dag. Lieve hemel! En waar zou nu onze Rudi zyn? Ik mis hem byna!" „Goedennacht, Papa Kulz," fluisterde zy en ging haastig haar kamer in. Het net, waarin men heden ten dage dieven vangt, 's uit draad gevlochten en heet: het telefoonnet. (Wordt vervolgd) Utrecht en Zwolle zullen volgen, in het voorjaar wordt de ingebruikne- rrfing van de automatische centrale in Den Haag verwacht. Hierop worden de nog resterende abonnees, dus die in Den Haag, Haarlem en Alkmaar aangesloten. Dan zal het hele telex- verkeer in Nederland zijn geautoma tiseerd. De centrale in Amsterdam heeft een capaciteit van duizend nummers, die in Rotterdam achthonderd en Den Haag krijgt de mogelijkheid tot zeshonderd aansluitingen. Er zijn thans in totaal 1650 abonnees, terwijl de 150 aanvragers op de wachtlijst spoedig zullen worden geholpen. Het verreschrpfverkeer is in Nederland voor 70 procent internatio naal georiënteerd. Abonnees die op het automatische net zijn aangesloten zullen zonder tussenkomst van telegrafisten kunnen corresponderen met België, Denemarken, West-Duitsland Oosten- rpk, Zweden en Zwitserland. Hoe intens de telexmogelijkheden worden benut biykt wel uit de cijfers. In 1948 werden een half miljoen gespreksminuten ge teld, voor 1956 worden er al dertien mil joen verwacht. Tegen een 45-jarige Surinaamse olie man uit Amsterdam heeft de Officier van Justitie bp de Amsterdamse recht bank 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist wegens het in bezit hebben van 165 gram In dische hennep in strpd met de Opium wet. De olieman verklaarde niet te hebben geweten, dat de kruiden, die hy in West-Indië had gekocht voor genees kundige doeleinden, uit de in ons land verboden Indische hennep bestonden. Toen hy op 19-jarige leeftyd ernstig ziek was had hy met gunstig gevolg deze kruiden gebruikt. De verdediger zeide de opzet niet be wezen te achten, omdat verdachte niet wist, dat het kruid Indische hennep was. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging en wees de rechtbank op de staat van dienst van zijn cliënt als zeeman. In verband met het feit, dat kleurlin gen doorgaans zeer slecht aarden in een Huis van Bewaring vroeg hp de recht bank de verdachte onmiddellpk in vrp- heid te stellen, hetgeen de rechtbank toewees. Uitspraak 9 oktober. (eng.); 95. schouderholte; 96. fris; 98. tel, woord; 99. meterton (afk.); 100. uitroePj 102. meisjesnaam; 103. voorzetsel; 105. oro roepvereniging; 107. zijrivier v. d. DonsH' 110. deel v. d. kachel; 112. rekening; JJJj hoeveelheid; 116. planeet; 118. overal; 1% tandeloos zoogdier; 121. fr. voegwoord; J».'_ meisjesnaam; 123. naschrift (lat. afk.); l~t'. ons inziens (afk.); 123. deel v. d. v°e 126. begin; 127. losse naad. VERTICAAL: 1. knaagdier; 2. telwoord; 3. kleur; 5. Nederl. vliegveld; 6. nieu (lat.); 7. afgod; 8. boosaardig; 9. levens lucht; 10. seconde; 17. dus (eng.); 18. e.„ heel de uwe (lat. afk.); 21. in orde; 23. kraan; 24. gedeeltelijk; 25. brandba®{ koord; 27. moesplant; 29. spaans veldheer; 30. graansoort; 32. gouden tientje laiX-L 34. Inwendig orgaan; 35. regel; 37. water Friesland; 41. zachte veertjes; 43. iedet~t 45. meisjesnaam; 46. voorzetsel; 47. wat® 54' in Brabant; 48. afstandsmaat (afk.); 49. munt (afk.); 50. boom; 52. bouwland; soort onderwijs (afk.); 56. godsdienst; jL' jong dier; 59. kreet; 60. jongensnaam; lokspijs; 68. enzovoorts (afk.); 69. val; fr. lidwoord; 72. afmeting; 74. deel v. d. baL' 76. naamloze vennootschap (duits) (afk.): j bestaat; 78. godsdienst (afk.): 80. vr. n)u (afk.); 81. muziekinstrument: 83. muzie* teken; 85. kleur; 87. halswervel; 88. mod®*#, transportmiddel; 90. deel v. Europa; 92. l'e.. kozing; 94. reeds; 97. eerstvolgend (afa-j. 99. soort onderwijs (afk.); 101. voorzets® 104. vruchtbare plaatsen; 105. vierkant st' je karton; 106. voorzetsel; 108. voorzetsf f 109. telwoord; 111. zangnoot; 113. of ec (afk.); 114. Europeaan; 115. opening; 1 meisjesnaam; 119. laag. HORIZONTAAL: 1. augurk; Ares: j, riet; osmium; 3. strontje; W.A-Lf Spa; enkel; 5. notitie; 6. An; ff'e: stein; 7. are; O.T.; atm.; 8. Lu"1,- mama; 9. sigaret; en; 10. T.T.; lantaarn; 11. mol; SME. VERTICAAL: 1. arsenaal; tij; 2. onrust; 3. gerst; E.T.I.; 4. utopie; 1- iglo; 5. nationaal; 6. kot; intern-y, sjees; ets; 8. amen; tamtam; 9. jl' Kreta; A.E.; 10. Euwe; immef' smalen; anno. Rotterdam kykt uit naar volg sn- week maandag. Dan zal de cornm' d, ris van de Koningin in Zuid-Ro> ar' mr. J. Klaasesz, 's morgens offl if voor elf de Luchthaven Rotterdam m de Zestienhovense polder officiee ar' gebruik stellen. Van 12 uur tot ge' over een worden vliegdemonstratie 7(,\ geven. De feestelpke gebeurtenis j,ap worden bijgewoond door een geZ®ijste?' van ongeveer 50Engelse journ» &a'' Zoals men weet zijn de luchtvaart jij' schappijen, die op .Rotterdam e ev®' willen openen, alle in Engeland b tigd. Tegen een negenentwintigjarige oj portarbeider uit Den Haas heelt g(fi f ficier van justitie bp Haagse f p. Delft "bij hun moeder wonen, -ir-oirinnr ziin zuster od een bank vier maanden gevangenis? aftrek geëist. Verdachte was t ^je gelegd dat zijn broer enzuster,^ Xs.f dreigd door zijn zuster op een -ui juli vanaf de straat toe te roep, iy moet geld hebben en als ilc JL et j krijg dan snijd ik eerst jouw K"ïe 1>V en dan die van Willem". De laa f, met zijn broer samengewerkt, ter zijn zij uit elkaar gegaan. ps\ev'. Verdachte, die bedoelde nacb te dronken, ontkende de bedreigmB s/i ben geuit. Hp zei nu te ;r> <h varen om zodoende zijn faroll\ hey/ de toegang tot deze plaats een gerechtelijk vonnis ontzeg te kunnen laten liggen. Uitspraak 11 oktober.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2