H. J. L. Klein Schiphorst Haarlemse Muziekweek Aöenda Haarlem Raad heeft vertrouwen in huisvestingsbeleid van college van B. en W. De benoeming van pastoor Mol te Heemstede Niet tevreden VELT neemt 1 januari afscheid als lid en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel Zes procent voor ambtenaren met ingang van 1 juli DAGLICHT Voormalig kleuterhuis „Margriet" ernstig verwaarloosd Vragen van raadslid De Landmeter TWEE VELLEN MET BANKBILJETTEN ZOEK BIJ ENSCHEDÉ Politie op zoek naar onvoltooide duizend gulden ATTENTIE ALPHENAAR AANWINSTEN FRANS HALS MUSEUM Pauzeconcert Orgelconcert Pedagogisch uur Avondconcert Vandaag en morgen WEST-NEDERLAND- RIT NAAIMACHINES VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem WANNEER U ALTIJD HEROPENING FIRMA C. LAMP Speciaalhuis Regenkleding A.R.K.A.-AVOND in DE LEEUWERIK Tennis0" HUman de5lre' str" volw" 215' JAN LAARVELD GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Heren Falcon Regenjassen v.at 39.75 Dames Rokregenjassen f 49.75 INSTUIF HAARLEM NOORD Van wie is dat fietsje? Uitslag van de verkoping van 27 september 1956 Openbaar Zes procent Twee jongens met elkaar in botsing Benoemingen BILJARTEN goede buitenlandse huizen GEEN SPREEKUUR ZANDVOORT Be j aardensociëteit in Zandvoort Jongen reed tegen auto op ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Beurs van New York Een bekende en op velerlei gebied leer verdienstelijke Haarlemmer, de heer H. J. L. Klein Schiphorst zal op 1 januari atscheid nemen als lid en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omliggende gemeenten. Bij de periodieke verkiezingen zal hij zich niet meer herkiesbaar stellen, daar de heer Klein Schiphorst ondanks zijn grote Werklust en vitaliteit reeds 81 jaar oud de tijd gekomen acht plaats te ma ken voor anderen. Sinds de oprichting van de wettelijk ingestelde Kamers van Koophandel in 1922 is hij lid van de Haarlemse Kamer, waarvan hij in 1936 na het overlijden van de heer Th. G. Ch. Hooy ondervoorzitter werd. Sinds de instelling van de commissie voor de Vestigingswet van de Kamer in 1937 bekleedt de heer Schiphorst het voorzitterschap van deze commissie, waar hij in de loop der jaren veel en vaak moeilijk werk verzet heeft. Meer dan 25 jaar is hij tevens voorzitter van de commissie makelaardij van de Ka mer, in verband met zijn grote kennis en ervaring op bouwkundig gebied. Tal loze adspirant-makelaars zijn door hem getest op hun bouwkundige kennis. Sinds lange jaren is de heer Schiphorst de nestor van de Haarlemse Kamer, al kunnen de velen, die met hem in aanraking komen, dit moeilijk geloven. Op 13 juli 1875 te Deventergeboren, vestigde de heer Schiphorst zich in 1901 te Haarlem, waar hij een jaar samen met zijn zwager J. F. F. Phi lips de firma Schiphorst Philips op richtte, die tot 1934 bestaan heeft en op verschillende plaatsen in den lande ka pitale bouwwerken tot stand heeft ge bracht. Naast vele kerken en scholen bouwde deze firma verschillende wa renhuizen voor Vroom Dreesman, o. m. in Haarlem en Beverwijk. Na in zijn geboortestad tot bouwkundige te zqn opgeleid en enkele Koninklijke medail les voor bouwkundig tekenen te hebben behaald, was de heer Schiphorst prak tisch werkzaam, o.m. in het bedrijf van zijn vader en bij verschillende archi tecten-bureaus als bouwkundig opzich- ter. De heer Schiphorst was een der op richters van de Nederlandse katholieke bond van Bouwpatroons. Zqn grote be langstelling voor het openbare leven en voor vele vraagstukken op sociaal ge bied leidde voor het openbare leven en voor vele vraagstukken op sociaal ge bied leidde in 1921 tot zijn verkiezing tot lid van de Haarlemse gemeente, raad, van welk bestuurscollege hij meer r De desolate toestand waarin het per. ceel Kennemerplein 3 verkeert, is voor ?®t Haarlemse gemeenteraadslid, de )p:®r A. J. de Landmeter (CHU) aan- sto'n'lk geworden om enige vragen te 'e'leti aan B. en W. In bedoeld perceel as destijds het kleuterhuis „Margriet" «j^duisvest. Later is het door de ge- |"®ente Haarlem aangekocht en nu staat "et al bijna twee jaar leeg. De be- len 's onvoldoende en de baldadige zich d' maar ook anderen, hebben er Het 'n zek"e zin meester van gemaakt. verschmouvv is sterk verwaarloosd en taris hilende zaken, die tot de inven- '"•noorden, zijn gesloopt. opdrachfS iS van de zÜde van B- e" W. te spijkere!egeven om het pan dlcht is aangestl'i JerwU1 tevens een bewaker uren oer wi i' gedurende enkele tuinhek is n?, toezicht zal houden. Het zodat het e,ndel«k °P slot Segaan' bfnnen te k,Lheel moeilijk wordt om heeft de fc"' Eni*e tijd geleden gevoteerd voor de? ÏÏleen krediet Noodzakelijke herstlllingen^i^6?,^ de bedoeling het gebouw inte' ^gten voor het onderbrengen van enkele te meentelilke diensten. Zo zouden de ad" viseur voor economische aangelegenhe" den en de inspecteur voor het onderwijs in dit gebouw onderdak vinden. De vragen, die de heer de Landmeter nu aan B. en W. gesteld heeft, luiden als volgt: Ie welke de redenen zyn, dat het bq raadsbesluit van 16 iun' aange kochte perceel Kennemerplein No.3 nog steeds geen bestemming heeft gekregen 2e a. hoe groot het bedrag van de schade is welke door vernieling aan dat pand is toegebracht; b. hoe groot het renteverlies is dat de gemeente sedert de aankoop heeft geleden wegens het uitblijven van een bestemming. 3e of niet eerder beveiligingsmaat regelen hadden kunnen worden geno men om vernieling te voorkomen vooral toen was aan te nemen dat op een spoe dige wederingebruikneming geen uit zicht bestond. 4e welke bestemming zij zich voor- Stellen aan dit gebouw (ruïne( te geven en of daaromtrent binnenkort voorstel len zijn te verwachten. De Haarlemse recherche zoekt inv sa menwerking met de bedrijfspolitie van de N.V. Joh. Enschedé en Zn. reeds enkele dagen naar twee vellen van elk twintig bankbiljetten van vijf en twin tig gulden, die in de afdeling plaatdruk kerij van het bedrijf zijn vermist. De biljetten waren nog niet helemaal Waar. Aangenomen moet worden, dat de vellen ergens in het ongerede zijn geraakt, omdat diefstal er van bijna onmogelijk is. Janfen0ïlEN: Z v' M- J- Croijmans- E mn' jv- B- Piers-Teeuwenz. v. dé Heer TarocM^e"Peereb00m: d" v* A- de Vries. s; d' v- H- van Reenen- J °vanEdeTRWabDj Kalverdpk e" Loogman J' Burger en P. S. M. van Dn£ o M. lemaenr^eMn C" G.'de Wold^f F^e' Wi6l: K 'Wal" Phennig, 56 j.f GruEttosSSChein"ZWel" dan 25 jaar deel uitmaakte en waar van hij een der meest markante leden was. In verband met zijn raadslidmaat schap werd hij benoemd tot regent van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis, welke functie hij ook thans nog bekleedt. Voorts is hij penningmeester van het district Kennemerland van het Borg stellingsfonds voor de Middenstand en lid van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Van haar oprichting af was de heer Schip horst tevens jaren lang lid van het curatorium van de M.T.S. in Haarlem. De grote verdiensten voor kerk en staat van de heer H. J. L. Klein Schip horst vonden erkenning in diens onder scheiding met de ridderschap van de St. Gregoriusorde en de orde van Oran je Nassau. Jaren geleden werd hem reeds het „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. Advertentie net voor de bui binnen zou zijn, kon U misschien zonder regenjas vol staan. Hoewel regenkleding van LIPPITS voor dames en heren ook voor „tussen de buien door" een ver rukkelijke dracht is. ('t Kpmt er dus toch wel op neer, dat U er practisch niet buiten kunt). De zaak in herenmodes van de heer C. Lamp in de Barteljorisstraat 24 heeft een belangrijke interieur-wijziging ondergaan, waardoor 40 procent meer verkoopruimte is verkregen. Het is voor de derde keer, dat de firma Lamp, die in 1939 werd opgericht, aanzienlijk is uitgebreid. De eerste keer kwam een kleine ruimte achter de oorspronkelij ke winkel vrij, de tweede maal was de ruimtewinst al groter en nu is de gehe le eerste verdieping voor het bedrijf in gericht. De ganse confectie, zoals men dat noemt, is naar boven gegaan, waar de aannemer Klein Schiphorst de bedoelingen van architect Huub Tunin- ga, uitstekend heeft verwezenlijkt. Al les is in rustige groene, bruine en wit te kleuren geschilderd, terwijl het ge spoten matglas het natuurlijk daglicht vrij spel geeft. Dit is voor de koper prettig, want hij kan het goed van zijn keuze in het normale licht zien. De intimiteit, die het bedrijf van de heer Lamp altijd heeft gekenmerkt, is door de modernisering geenszins ver loren gegaan. Men heeft er naar' ge streefd zakelijkheid en snelle service met aangename rust te verenigen, wat wonderwel gelukt schijnt. De gevel van het pand 24 in de Bar teljorisstraat staat onder toezicht van Monumentenzorg, wat bepaalde veran deringen aan de buitenkant heeft be lemmerd. Zo moet het raam bij de nok blijven zitten, hetgeen voor d'e lichttoe voer ten gerieve van de kleermakers in het atelier weinig practisch is. Maar de eigenaar vindt dit niet zo bezwaar lijk; het is voor hem van meer belang dat zijn bedrijf, dat met drie man be gon en nu een staf van 16 man perso neel telt, binnen een gezellige, correc te indruk maakt, waarin het goed toe ven is. Advertentie KOOPT Uw PICK-UP bij een vertrouwd adres. geeft op GARRARD PICK-UPS 3 JAAR GARANTIE Vraagt demonstratie. Kruisweg 49, H'lem, Tel. 11532 Ten behoeve van de verzamelingen van het Frans Hals-museum zijn een drietal schilderijen aangekocht op voor stel van de leden der subcommissie voor de beeldende kunst. Van Jan Sluy- ters heeft men een uit 1917 daterend groot doek aangekocht, voorstellende een Staphorster familie, welk schilderij tot op heden als bruikleen geëxposeerd is in het Stedelijk Museum van Amster dam. Voorts is een interessant paneel van Pieter du Molyn (Londen 1595 Haarlem 1661) aangekocht, dat een volksfeest op de Grote Markt van Haar lem voorstelt, met het stadhuis op de achtergrond. Dit stuk, dat zijn belang rijkheid voornamelijk ontleent aan zijn topografische waarde, zal in langdurig bruikleen worden afgestaan aan het stadhuis. Tenslotte is een stilleven van prof. Otto B. de Kat aangekocht ter plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum. De culturele- en ontspanningscommis- sie van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren Vereniging, afdeling Haar lem, heeft voor 1 oktober in De Leeuwe rik een film- en voordrachtsavond voor haar leden georganiseerd, welke ver zorgd wordt door de Bataafse Petro leum Maatschappij. Deze avond zal aan vangen om acht uur, hetgeen abusieve lijk niet is vermeld in de circulaire, die de leden ontvangen hebben. Het tweede pauzeconcert in de Haarlemse muziekweek werd verzorgd door de violist Chris van der Glas en de pia niste Pie van der Glas-Boosman. Beiden hebben in dit recital van hun muzikale ga ven blijk gegeven. Hun muzikaliteit is voornaam, hoewel temperament hen soms verleidde tot iets te dramatische vormgeving en uiterste contrasten, in de sonate in C dur K.V. 296 van Mo zart. Hun geestelijke greep op de ma terie was van uitstekend gehalte, ter wijl de technische zijde eveneens uit muntende eigenschappen bezat. Intus sen is de Vleeshal in akoestisch opzicht verraderlijk. De viooltoon was soms in Mozart juist iets te groot, terwijl de pianoklank soms iets te troebel klonk. Vanzelfsprekend kon de sonate in d moll van Joh. Brahms meer verdragen. Tevens bleek deze een grotere toets steen te zijn om de artistieke talen ten van het echtpaar van der Glas te leren kennen. Er werd hierin uitermate fraai gemusiceerd, met aan beide zij den mooie toonvorming en gevoelige expressiviteit. Deze prachtige sonate verkreeg ook waar dat nodig was, de vurige passie in de ongecontroleerde melodieënlust, speciaal in de aggres- sieve boekdelen. Pie en Chris van der Glas mochten terecht ruimschoots suc ces oogsten voor hun artistiek spel. De stadsorganist Piet Kee begon zijn programma van de orgelbespeling in de St.-Bavo met een uitermate knap vertolkte Introductie enpassacaglia in d moll van Max Reger. Prachtig -was zjjn frasering en uitgebalanceerde klankverhouding, dit laatste door een FILMS: CINEMA PALACE: De Hofnar (prol.), a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Tralies van bamboe, 18 J 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: Rock around'the clock, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Comanche, 14 jaar, 2, 7 en 9.15. 2- 415. 7 en 915- minerva, za. en zo.: Het zwaard en de roos, 14 jaar. Za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. 8.15: Rear window, 18 jaar. str?,?«NDT: De levensroman van Johan ROXY t'nta' 2- 415. 7 en 9.15. 14 jaar Cn met z0-: Het laatste schot' Ua'jlar e2.3™et7den: 9°^°r de Seweldenaar' Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 S" STUDIO tot en met di.- Lee jor Thompson, a. 1 s carnets du ma Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. toneel Zaterdag 29 september Stadsschouwburg: Het Bal door Charlotte Kohier. Somber kort verhaal van de hand van Irene Nemirowsky over een moeder die haar dochter benijdt als deze ln Parijs voor het eerst een bal gaat meemaken, 8 u. Zondag 30 september Stadsschouwburg: ,,In de laatste minuut", toneelspel door Ralph Berkley en Henry Denker, opgevoerd door de Arnhemse to neelgroep „Theater" onder regie van Ri- chard Flink, met hemzelf en Rob de Vries in de hoofdrollen. Het stuk behandelt het thema van een krijgsgevangen officier, die zich steeds heldhaftig gedragen heeft, maar zich tenslotte onder de geestelijke pressie van de Koreanen tot verraad laat verleiden, 8 uur. Maandag 1 oktober Stadsschouwburg: Toneeluitvoering voor R.K. Militair Tehuis in Haarlem: „De kunst om te leven" door „Ludamus", 8 p. (dil.). Minerva: Voorstelling van „De vier Mul- lers" met o.a. Johan Kaart en Joh. Bos kamp, 8.15 uur. Dinsdag 2 oktober Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Lucifer", een groots gemonteerde voorstel ling van Vondels treurspel van de Val der Engelen, geregisseerd door Johan de Mees ter met Johan Schmitz en Ko van Dijk tn de hoofdrollen, 8 uur. Leeuwerik: Toneelvoorstelling door de r.k. toneelvereniging Bavo: „Huis zonder ven sters" (dil), 8 uur. Woensdag 3 oktober Leeuwerik: Toneelvoorstelling door de r.k. toneelvereniging Bavo: „Huis zonder ven sters" (dil.) 8 uur. Donderdag 4 oktober Schouwburg: „De Kennemer Kunstkring" met „Wie zonder zonde is" (dil.), 8 uur. Vrijdag 5 oktober Schouwburg: „De Hoofdstad Operette" met „Die lustige Witwe", 8 uur. MUZIEK HAARLEMSE MUZIEKWEEK Vrijdag 28 september Vleeshal: van 12.30 tot 13.15: Pauzeconcert door Sas Bunge. Sted. Gymnasium: Van 16.30 tot 17.30: der de muziekpedagoglsch uur. Zaterdag 29 september Grote Markt: Van 19.15 tot 20.15: Pleln- muziek. Vleeshal, 20.15 uur: Slotconcert door het Haags Blaaskwintet. Vrijdag 28 september Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Concert door het Noordh. Philh. Ork. o. 1. v. Mari- nus Adam. Sol.: Nicolas Alfonso, gitaar, 8.15. Zondag 30 september Linnaeushof Bennebroek: Muziek van 15 17 uur. Maandag 1 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.3016.30. Concertgebouw: Noordhollands Philh. Or kest. Extra-concert o. 1. v. Toon Verhey. Sol.: Eloise Polk, piano, 19.30 u. Dinsdag 2 oktober Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, le concert serie D, o. 1. v. Toon Verhey. Sol.: Eloise Polk, piano, 8.15 u. Schouwburg Amsterdam: Geloof en We tenschap. Matinée-voorstelling van de Neder landse Opera met „La Forza Del Destmo" van Verdi. Woensdag 3 oktober Concertgebouw: Marine Sanatorium-Fonds. Concert Marinierskapel o. 1. v. Gijsbert Nieuwland, majoor der mariniers, 8 uur. Vrijdag 5 oktober Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Piano recital door Sas Bunge, 8.15 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 tot 12.30 uur. DIVERSEN Maandag 1 oktober Leeuwerik (Kruisstraat)Voordrachts avond met films voor ARKA, afdeling Haar lem. Inleiding „Enkele aspecten van de aard olie-industrie", 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Prof. dr. G. c. van Niftrik spreekt over „Cultuur en christelijk geloof", 8 uur. Dinsdag 2 oktober Minerva (Heemstede): Eerste avond We reldreizigers-serie. Mr. drs. Th. Regout spreekt over „Afrikaans avontuur", 8.15 u. Brinkmann (Grote Markt): Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, dep. Haarlem. Lezing dr. p. Th. Posthumus Mey- jes over „Samenwerking tussen en in bedrij ven". Van 12 tot 2 uur. Vrijdag 5 oktober Huis van Looy: Lezing door prof. dr. P. Minderaa over „Bij de lectuur van cVn Looy's Zebedeus", 8 uur. tentoonstellingen Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14-- 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.30—5 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Tcylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—17 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 1317 u. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750, Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 10— 17 uur, zond .van 1317 u. (vanaf 1 okt.: 1016 uur, zo. van 1316 u.). Huis van Looy: Jaarlijkse tentoonstelling van de schilder-schrijver J. van Looy. Geopend van 1012.30, 13.3017 en zo van 1417 uur. Vishal: Facetten der hedendaagse Kunst uit 3 Ned. verzamelingen, tot en met 30 sept. Geopend van 1017 uur. fraai gekozen registratie. De twee wer ken van Brahms „Schmücke dich, o liebe Seele" en O Gott, du frommer Gott" maakten eveneens diepe indruk. Wat de „Sonate da Chiesa" van Hen drik Andriessen betreft, deze was vir tuoos en doorzichtig. De twee werken van Piet Kee zelf, zijn misschien com positorisch wat akademisch, zonder on der de maat te blijven van gedegen or gelcomposities. Met wederom een voor treffelijk gespeelde partita over het ko raal „Nun komm' der Heiden Heiland" van Hugo Distier, besloot Piet Kee zijn orgelconcert. In de aula van het stedelijk gymna sium vond het tweede muziek-pedago- gische uur plaats. Mej. J. H. Pieterson demonstreerde hierin met een tweede klas en de heer Wim ter Burg deed dit met een zesde klas, beide van de lagere school vaak uit niet meer dan middag heette „het zingen op de lagere school". In een toelichtingsfoldertje las ik: „Bestond vroeger de zangles op de lagere school vaak ui tniet meer dan het impompen van liedjes, thans wordt de zangles meer dienstbaar gemaakt aan de muzikaal-esthetische vorming. Deze vorming dient er op gericht te zyn de in het kind aanwezige muzikale krachten te wekken en te ontwikkelen. Zal dit in de lagere klassen hoofdzake lijk bestaan door middel van spel en lied (mej. Pieterson deed dit met de tweede klas zeer goed) in de hogere klassen zullen de verschillende muzika le facetten als ritmiek, gehoor, geheu gen en notenschrift meer bewust ge maakt moeten worden." Met opzet haalde ik enige regels let terlijk aan. Voortreffelijk in theorie. Maar wat nu in de praktijk? Wim ter Burg ging in zijn demonstratie met de zesde klas inderdaad hiernaar te werk. Toch kwam het mij voor dat er op die manier veeel van het spontane zin gen bij een kind verloren gaat. Kan men alles wel in het keurslijf van een bepaalde methode wringen? Het is in derdaad erg moeilijk een andere ge schikte oplossing te vinden. Toch die nen alle pedagogen er voor te waken de muzikale spontaneïteit niet groten deels aan een methode op te offeren. De demonstratie met de zesde klas kon mij niet overtuigen voor een bepaalde methode. Het zwaartepunt van de gehele mu ziekschool viel ongetwijfeld op het con cert van donderdagavond in de con certzaal, waaraan medewerkten het Noordhollands Philharmonisch orkest, het versterkte N.C.R.V. Vocaal ensem ble en een drietal solisten. Het programmadeel vóór de pauze stond onder leiding van Toon Verhey. De pianist George van Renesse speelde tezamen met het N. Ph. O. het eerste pianoconcert in d moll van Brahms. Waarom de keuze voor deze gelegen heid op dit werk viel is mij eigenlijk een raadsel. Men moet intussen achting hebben voor de respectabele vertolking die George van Renesse van dit zware opus heeft gegeven. Zijn opvatting gaf blijk van een grote dosis muzikaliteit en zijn technisch pianistische eigen schappen bleken ook nu weer overdui delijk. Het N. Ph. O. heeft netjes be geleid, ofschoon het geheel wat span ningsloos was. De grootste aandacht ging uit naar het „Requiem" van Paul Hindemith, geschreven voor koor, or kest, alt en bariton. De indruk die het werk maakte was zeer groot. Hinde mith kent zijn compositorisch métier door en door, en in allerlei vormen weet hij zijn contrapuntisch kunnen bot te vieren. Zijn melodische gegevens zijn in dit opus zeer suggestief en hij bena dert de tekst met middelen zoals wij die van Hindemith kunnen verwachten. Helaas is de tekst zelf van een zwaar défaitisme bezwangerd, en de muziek komt hier slechts sporadisch overheen. Tevergeefs zit men op een „In Para- disum"-achtige wending in tekst en muziek te wachten. De dirigent Marinus Voorberg heeft een knap stuk werk verricht. Het ken de zijn partituur door en door blijkens- de vaardigheid waarmede hij koor en orkest leidde. Er kwamen meerdere keren hoog gestemde muzische ogen blikken voor. Het orkest, vooral het koper, klonk subliem en het koor heeft zün moeilijke taak uitstekend vervuld. Herman Schey bewees weer eens dat hij niet enkel en alléén zanger is, maar tevens een groot kunstenaar, en eigen lijk kan van Annie Hermes hetzelfde gezegd worden. Het geheel betekende een daad van grote artistieke beteke nis, die aan de Haarlemse muziekweek veel luister heeft bijgezet. Rest mij nog te vermelden dat bp het N. Ph. O. deze avond twee gloed nieuwe pauken in gebruik waren het geen een grote /ooruitgang bij het slag werk betekende. Het verschil met de oude ketels was wel zeer duidelijk te horen. Een proficiat voor het orkest en de paukenist in 't bijzonder is hierbij zeker op zijn plaats. Vrijdag: 12.3013.15 uur: Vleeshal, pauzeconcert, Sas Bunge, piano; 16.30 17.30 uur: aula stedelijk gymnasium, 3e muziekpedagogisch uur. Zaterdag: 19.15-20.15 Pleinmuziek. Grote Markt: 20.15 Vleeshal, slotcon cert, Haags Blaaskwintet. Een openbaar debat over bet huisvestingsbeleid, waarnaar in Heemstede na de jongste gebeurtenissen werd uitgezien, beeft de gemeenteraadsvergadering van Heemstede gisterenmiddag niet opgeleverd. Over dat beleid is eebter wel gesproken, uitvoerig ge sproken zelfs, tijdens een geheime vergadering, die meer dan twee uur beeft geduurd en waarvan de besprekingen hebben geresul teerd in een door de beer Reijnders van de Partij van de Arbeid ingediende motie. In die motie wordt gezegd, dat de raad het beleid van B. en W. ten aanzien van de woonruimteverdeling onder de loupe beeft genomen, dat bij kennis beeft genomen van de door bet college verstrekte inlichtingen en overtuigd is van bet feit, dat de gestelde regelen volledig in acht zijn genomen. De raad beeft dan ook zijn vertrouwen uitgesproken in bet beleid van bet college. Daarmee was de kous af. In die bespreking is zeer waarschijnlijk ook bet standpunt van bet college ten aanzien van de benoeming van de leden van de adviescommissie tot leden van de vorderings commissie aan de orde geweest, want toen dit voorstel in de loop der vergadering ter sprake kwam werd bet zonder meer aanvaard. Het initiatief tot het houden van een geheime vergadering was uitgegaan van acht raadsleden, die daartoe een verzoek aan de voorzitter hadden ge richt. Burgemeester VAN RAPPARD vond het niet juist de kwestie van het huisvestingsbeleid binnen de vier mu ren van de raadszaal te houden, maar verschillende initiatiefnemers hielden voet bij stuk en verklaarden, dat het voor de goede gang van zaken beter was, wanneer er eens vrijuit kon worden gediscussieerd. Mr. VAN BRUGGEN noemde dat „stoom afblazen", terwijl de heer ZEELENBERG in „fami- „liekring" een prozaïsch woord gevon den had voor de geheime raadsverga dering. Overigens voelde hij alles voor een openbare behandeling, maar hij vreesde, dat de besprekingen zouden kunnen leiden tot mogelijke versprekin gen van de zijde van andere raadsle den, die even vaak als hij, maar heftiger dan hij over de aan de orde gestelde kwestie in het verleden hadden gespro ken. Verder meende hij, dat persoon lijke aangelegenheden geheim gehouden moesten worden. De heer VAN BRUG GEN en de fractievoorzitter van de Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 40-44, TEL. 15438 HAARLEM De poorten van de enige instuif in Haarlem, de gezellige zaal van het Mendelcollege aan de Orionweg in Haarlem-noord, staan op zondag 30 september wyd open voor alle leden, die maar genieten willen van een uiter mate beschaafde dansavond, verzorgd door Frans Rooyers met medewerking van „The Harlem Society". Men kan zich doen inschrijven voor de Instuif aan de zaal. Het inschrijfgeld voor het komende seizoen bedraagt 2.50, incl. het Instuif-maandblad. Nieuwe leden kunnen zich slechts schriftelijk melden bij mw. C. Paauw-Buurman, Rijks straatweg 31 onder bijvoeging van een pasfoto en met opgave van naam, voor naam, adres, geboortedatum en paro chie. Zaterdag heeft een vijfjarig jongetje een kinderfiets uit de stalling van het Sportfondsenbad mee naar huis geno men. De ouders van het knaapje heb ben direct de politie van het voorval in kennis gesteld. Tot nog toe is de recht matige eigenaar niet komen opdagen. De politie verzoekt degene, die het fiets je mist, zich met haar in verbinding te stellen. Het fietsje staat op het bu reau. Percelen Nassaulaan 66, 68 zw„ 68a en 68B, Haarlem, opbod f 16.300.afslag f 3.000.totaal f 19.300.Koper P. H. Borghouts. Perc. KI. Houtstraat 19zw. en rd„ Haarlem, opbod f 6.200.Koper B. W. Lasschuit. Perc. Meer en Boschlaan 28, Heem stede, opbod f 13.100.afslag f 100. totaal f 13.200—, Koper T. de Ruiter. Perc. Zonnebloemstraat 23, Haarlem, opbod f 7.200.afslag f 50.totaal f 7.250.Koper S. de Jong qq. PeTc. Wouwermanstraat 1 zw. en rd„ Haarlem, opbod f 8.000.Koper J. B. Kroon van Diest. Perc. KI. Houtstraat 30, 32 en 34, Haarlem, f 45.500; opgehouden. Perc. KI. Houtstraat 28, Haarlem, opbod f 13.000; opgehouden. Perc. Huygenslaan hoek P. C. Hooftkade, Heemstede, opbod f 13.000, afslag f 2.600.totaal fl 5.600.Ko per H. Fonkert. Perc. Thomsonlaan 36, l'aarlem en Thomsonlaan 34, Haarlem, opbod f 13.600.—, afslag f 50.—, totaal f 13.650.—. Koper H. Fibbe qq. Perc. Zaanenlaan 76, Haarlem, op bod f 10.600.—, afslag f 1.000.—, totaal f 11.600.Koper J. A. Schouten. Perc. Perseusstraat 59, Haarlem, op bod f 12.500.—, afslag f 1.000.—, totaal f 13.500.Koper Th. Bijman qq. Perc. Eenhoornstraat 21, Haarlem, opbod f 8.800.—, afslag 1.000.—, totaal f 9.800.Koper S. L. Mok qq. Perc. Thomsonlaan 90, Haarlem, op bod f 7.500.—, afslag f 800.—, totaal f 8.300.Koper W. Hartgers. Perc. Celebesstraat 7, Haarlem, op bod f 5.200.—, afslag f 100.—, totaal f 8.300.Koper S. de Jong qq. Perc. 2e Vooruitgangstraat 16, Haar lem, niet geveild. Perc. Asterlaan 48, Aerdenhout, op bod f 18.000.—, afslag f 22.00.—, totaal f 20.200.Koper F. Wildeboer qq. Perc. Teylerstraat 60, Haarlem, niet geveild. De Kennemer Turnkring bestaat? dit jaar 45 jaar. Zij zal dit negende lus trum vieren met een uitvoering in de Haarlemse Concertzaal, die om 8 uur 's avonds begint. KVP, de heer VERHOEVEN, vonden het juister, indien de kwestie eerst eens in de beslotenheid werd doorgespro ken. Na afloop daarvan zou men even tueel een communiqué kunnen uitge ven, waarin het resultaat van die be sprekingen werd vermeld. De heer VERHOEVEN zei dit naar aanleiding van een paar opmerkingen van mevrouw VAN DER MEULEN (ARB), waarin zij zich onomwonden voorstandster toonde van openbare be handeling. Tot nog toe, aldus de woord voerster van de socialistische fractie, hebben wjj steeds huisvestingskwesties in het openbaar besproken en wij die nen daarmee door te gaan. Indien het vraagstuk met gesloten deuren wordt behandeld, krijgt het publiek de indruk, dat het gemeentebestuur iets te verber gen heeft. Bij de stemming bleek, dat de PvdA- fractie en de wethouders VAN LENT (KVP) en VAN WIJK (PC) geen be hoefte hadden aan een besloten verga dering. Na bijna drie uur vergaderen gingen de deuren van een zwaar be- rookte raadszaal weer open. Er heers te een opgewekte stemming, die vermoe den deed, dat beide partijen tot een be vredigend resultaat waren gekomen. In snel tempo werden vervolgens de overige agenda-punten afgehandeld. De ambtenaren krijgen zes procent met ingang van I juli. Over het meerder- heidsvoorstel van het college werden lovende woorden gesproken door de he ren VERSPOOR en ZEGWAART, die gedaan kregen, dat de laatste alinea van de voordracht, waarin gesproken werd de uitkering-ineens dan eerst uit te betalen, wanneer bericht van geen bezwaar was ontvangen, geschrapt werd. Er werden over dit voorstel hier en daar nog enkele opmerkingen rond gestrooid, die door wethouder VAN WIJK naar genoegen werden beant woord. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid VERSPOOR deelde wet houder VAN LENT mede, dat de grootst mogelijke spoed betracht zal worden bij de realisering van de zeven eengezinswoningen aan de Molenwerfs- laan, waarvoor de raad een krediet van ruim 89.000 voteerde. De mededeling, dat de reserves over 1955 waren opge lopen tot een bedrag van 600.000 was voor mevrouw VAN DER MEULEN aanleiding nog eens de schrielheid van de raad ten opzichte van het kleuteron derwijs in Heemstede te memoreren. In de vorige vergadering besloot de raad een aantal helpsters te ontslaan. Me vrouw van der Meulen pleitte toen voor handhaving en vroeg zich af of op de begroting de benodigde 28.000 niet te vinden zouden zijn, die de bestaande toestand op de kleuterscholen zouden kunnen continueren. Aan het begin van de vergadering heeft burgemeester Van Rappard en kele vriendelijke woorden gesproken tot wethouder A. J. van Houten, die na een langdurige ziekte zijn werkzaamhe den als wethouder heeft hervat. De parochianen van de „H.H.Elisar beth en Barbara" te Haarlem keken gisteravond wat vreemd op toen zij in onze courant lazen, dat pastoor Mol benoemd was tot rector van „De Har- tekamp" te Heemstede. Tot geruststelling van henzelf en van hun pastoor zij medegedeeld, dat deze benoeming pastoor J. Mol geldt, die ontslag heeft gevraagd en gekregen als herder van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte te Uitgeest. Pastoor S. Mol blijft dus zetelen in de pastorie aan de Paul Krugerstraat. Donderdagmorgen om elf uur zijn twee veertienjarige jongens op de speel plaats van een school aan de Anthonie Fokkerlaan „met elkaar in botsing ge komen." Bart de K. kreeg een bloed neus en een lichte hersenschudding, zo dat hij naar het Diaconessenhuis moest worden overgebracht. Johan K. kwam er met een buil van af. Z. H. Exc. de bisschop van Breda heeft de zeereerw. heer C. Nijsten, priester in het bisdom Haarlem, geïn- cardineerd in het bisdom Breda en hem benoemd tot pastoor te Hansweert. Voorts is benoemd tot pastoor van Klein-Zundert de zeereerw. heer P. de Leeuw, die kapelaan was te Prinsen beek, waar thans geen derde kapelaan wordt benoemd. In café „De Toerist" in Spaarndam zijn gisteravond de biljartwedstrijden begonnen om het vijfde klas kampioen schap van het district Haarlem. De stand na de eerste dag luidt: 1. S. van Galen; 2. W. de Vries; 3. G. v. d. Beidt; 4. J. Nieuwenhuis; 5. J. Gie bels; 6. W. Vrolijk; 7. J. v. Schaik; 8. K. Tielen - In Heemstede is de raads- vergadering van donderdag «T» ongetwijfeld met meer be langstelling tegemoet gezien dan an ders. De gebeurtenissen met betrek king tot de openhartige demonstratie van een woningzoekende Heemstede- naar hebben daartoe alle aanleiding gegeven. Het kon, zo was de algemene opinie, niet anders of de kwestie zou aanleiding moeten vormen tot een de bat over het huivestingsbeleid in de gemeente. Men hoopte, dat het re sultaat van die besprekingen op enige wijze openbaar zou worden gemaakt. Het moet dan ook voor een bepaalde groep van de Heemsteedse ingezetenen teleurstellend zijn, dat hun verwach tingen niet helemaal in vervulling zijn gegaan. Inderdaad heeft de raad het college van B. en W. om de no dige inlichtingen gevraagd en die ook gekregen. Maar hij heeft tegen de zin van de meerderheid in het college het nodig gevonden dat te doen bin nen de beslotenheid, die de gemeente wet hem toestaat. Het resultaat is een motie geworden, waarin de raad zijn vertrouwen heeft uitgesproken in het door het college van B. en W. ge voerde beleid. Dat is een hele gerust stelling. Zeker. Maar het ware ons liever geweest, wanneer die gerust stelling gedragen werd door enige zakelijke mededelingen, die de onrust in de gemeente daadwerkelijk zouden hebben weggenomen. Door in beslo ten vergadering te gaan, door zelfs zeer langdurig in besloten vergadering te gaan, heeft de raad de indruk ge wekt, dat een aantal zaken in de doof pot moest worden gestopt. Er was wellicht geen doofpot. Dat is wel bijna zeker, want de meerderheid van het college had geen behoefte aan een be sloten vergadering. De burgemeester raadde het zelfs sterk af. Het was dan ook veel beter geweest, indien de raad het advies van een van zijn leden, mevrouw Van der Meulen, had opge volgd. Zij toonde begrip voor de si tuatie, toen zij opmerkte, dat een ver keerde indruk naar buiten zou wor den gewekt, wanneer de bewuste kwestie met gesloten deuren zou wor den behandeld. De mededeling, dat de raad het volste vertrouwen heeft in het beleid van B. en W. is niet vol doende om de openbare opinie, die onrustig is en een hongerstaking creëert, tevreden te stellen. Wanneer men in grote lijnen het in het verle den gevoerde beleid van B. en W. had aangegeven zou dat ongetwijfeld de verstandhouding tussen het gemeentebestuur en de be volking ten goede zijn ge komen. Advertentie is onmisbaar bij het passen van een hoed voor uw demi of winterjas. In onze speciale hoedenafdeling kunnen wij u bij natuurlijk dag licht de volledige najaarscollectie tonen van diverse o.a. ATTABOY - SELECTED LEES - WINDSOR - BATTERSBY Prijzen v.a. 14.50. Herenmode GROTE HOUTSTRAAT 96 Telefoon 12310 Wethouder mr. J. C. C. W. Hyszeler van Bloemendaal zal dinsdagavond 2 oktober verhinderd zijn spreekuur te houden. Onder auspiciën van de Regionale Automobielsportclub R.A.C.West wordt vrijdag en zaterdag de 8e West-Neder land-rit verreden. Dit is een betrouw baarheids- en regelmatigheidsrit, waar aan 100 automobielen zullen deelnemen. De start vindt vrijdagavond om 8.01 plaats bij hotel „Bouwes" aan de Strandweg te Zandvoort. De deelne mers hebben in hotel-restaurant „Via- nen" te Vianen een verplichte rust van één uur en 15 minuten. De finish is bij hotel „Hamdorff" aan de Brink te Laren (N.H.). Op maandag 1 oktober zal in gebouw „Zomerlust" aan de Kosterstraat 5 een bejaardensociëteit voor Zandvoort wor den geopend. De sociëteit is maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag geopend van 2-5 uur. De 12-jarige Gerard Vossen uit Zand voort reed gistermiddag om half vier op zjjn fiets in de Grote Krocht te Zandvoort. Hij lette waarschijnlijk niet voldoende op, met het gevolg, dat hij tegen een stilstaande auto reed. Met een gebroken neusbeen en ver moedelijk een hersenschudding moest hij naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd worden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Coppei Montgomery Wart Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway i'ldewater U.S Steel 26/9 80% 163(2 73 58 46J4 132% 40% 38>/2 52% 105% 84% 49% 40% 363,4 66% Stemming: 27/9 79% 162% 72 57% 46% 132 40% 37% 51% 105% 83% 48 41 37% 65% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3