ADENAUER en MOLLET lossen laatste problemen der Saarkwestie op Zeer vriendschappelijke sfeer Prinsesje geboren in België A.N.W.B. komt met een nieuw weg wij zersy steem E- en N-wegen ingevoerd WD-er in regering? Prut overleg op „vakantieoord De Krim" Tito bespreekt geschillen met Sovjet-leiders Kinderfeest onder de beukebomen Défilé langs dodencel 601 Francs worden ingewisseld voor Marken Moesel wordt gekanaliseerd Fransen staken de werk zaamheden aan het Rijn-zij kanaal Overstromingen in Indië: 200 doden -jhUM2i Landing tussen wolkenkrabbers Clement Davies afgetreden STAN OCKERS OVERLEDEN Buisjes met zwaar vergif op strand Alle aanleiding om te bidden voor Huis van Oran je wem ouij! Het weer Beste gevoelens Overeenstemmin g De echtgenote van honing Leopold van België, prinses Li lian van Retie, heeft in de afge lopen nacht het leven geschon ken aan een dochter. Het prin sesje, dat de namen Maria-Esme- ralda Adelaide Lilian Anne Leo- poldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van koning Leopold en de prinses van Retie. (Rtr-AFP) De kabinetsformatie Radio Moskou: Britse straaljager op London Airport verongelukt Leider Britse liberalen Schedelbreuk na val Tussen Bloemendaal en Zandvoort Mr. Jonkman bij doden herdenking in Scheveningen Dönitz vrijgelaten Vrij warm MAANDAG 1 OKTOBER 1956 80ste JAARGANG No. 26718 (Van een bijzondere correspondent) BONN, hedenmorgen In de Westduitse hoofdstad, Bonn, heeft men een echt Europees weekein de achter de rug. De Franse premier Guy Mollet en de Westduitse bondskan selier dr. Adenauer en hun ministers van buitenlandse zaken Pineau en von Brentano hebben niet alleen volledige overeenstemming bereikt over alle nog resterende vraagstukken, die verband hielden met de terugkeer van het Saar- gebied naar de Bondsrepubliek op 1 januari a.s., maar zij bespraken boven dien nog een ganse reeks van proble- men, waarvan de oplossing de Euro pese beweging de zozeer benodigde sti mulans zou kunnen geven. Zij consta teerden een stijgende Engelse belang stelling voor de eenmaking van Euro pa. Voorts bleken de beide staatslie den eenzelfde oordeel te hebben over de internationale toestand en stelden vast, dat met name ten aanzien van de Suezcrisis een grotere mate van coör dinatie van de politiek der Europese landen noodzakelijk is. Voorstellen tot activering van orga nisaties als de Europaraad, de O.E.E.C. en de Westeuropese Unie zul len zowel door West-Duitsland als Frank rijk worden uitgewerkt en aan de ove rige Westeuropese regeringen worden voorgelegd. Gedacht is daarbij vooral aan een gemeenschappelijke bewape. ningsorganisatie in overeenstemming met de Parijse verdragen van 5 mei 1955. Frankrijk en West-Duitsland zullen streven naar een zo spoedig mogelijke verwezenlijking van een Europese atoomgemeenschap en een gemeen schappelijke markt. Gezien de omvang van het gesprek- programma was de stereotiepe mede deling in het communiqué, dat laat in de zaterdagavond na afloop der bespre kingen werd uitgegeven, dat de sfeer uitermate vriendschappelijk was, wel haast overbodig. Twee mensen, laat Staan twee staatslieden uit landen die In het nabije verleden zo argwanend tegenover elkander plachten te staan, kunnen een dergelijke hoeveelheid on derwerpen niet doorpraten, tenzij zij de beste gevoelens jegens elkander koes teren. Het Frans-Duitse gesprek van zaterdag j.l. was dan ook een „Euro pees gesprek" in de beste zin van het woord. Alle protokol was overboord ge worpen. Premier Hollet is de eerste Franse regeringsleider geweest, die na de oor log in de Bondskanselarij in Bonn heeft onderhandeld. Als tegenprestatie liet bondskanselier dr. Adenauer zich in de middag naar Schloss Ernich in de buurt van Remagen (de ambtswoning van Frankrijks ambassadeur in Bonn Couve de Murville) rijden om het gesprek met premier Mollet daar voort te zet ten. Sinds zaterdag j.l. bestaat er geen Saarprobleem meer in Europa. Er moest nog een oplossing worden ge vonden voor de inwisseling van de Franse franc in het Saargebied tegen de D. M. De Duitsers hadden gedacht aan een invoering van een Saar- Mark of een Saar-Franc gedurende de financieel-economische overgangs periode, die pas op 1 januari 1960 zal eindigen. De Fransen meenden, dat dit het probleem alleen maar op de lange baan zou schuiven. Zo werd tenslotte toch nog besloten tot een directe inwisseling te zijner tijd, te gen een koers waarover men om valutaspeculaties te voorkomen op het ogenblik uiteraard nog niet spreekt. Frankrijk zal evenwel op be vredigende wijze worden schadeloos gesteld. In samenhang met dit laatste geschil punt van het Saarverdrag moest nog worden gesproken over de Luxemburg se schadevergoedingsaanspraken voor kanalisering van dat deel der Moezel, dat door Luxemburg loopt. Naar men weet hadden de Fransen de teruggave van het Saargebied afhankelijk gesteld van de kanalisering van de Moezel. Ook hierover werd overeenstemming bereikt, als ook over de toekomstige vrachttarieven op de Moezel. Tenslotte gaven de Fransen toe op het stuk van het Rijnzjjkanaal, een ka naal dat zij links van de Kijn van Ba- zei naar Straatsburg hebben aangelegd, doch dat zoveel water aan de Rijn ont trekt, dat door verlaging van de wa terspiegel grote stukken land op de Duitse Rijnoever dreigen te verzanden. De werkzaamheden aan het Rijnzijka- naal zullen door de Fransen worden ge staakt. Er zal een aantal wijzigingen worden ingevoerd in het wegwijzersysteem van de A.N.W.B.- De eerste nieuwigheid be staat uit de aanduiding van een aantal wegen met de letter E op een groen fond en zij is een uitvloeisel van het Internationaal overleg over het aan wijzen van wegvakken in verschillende landen, die samen het intereuropese wegennet vormen. Er wordt hierbij ge bruik gemaakt van bestaande verbin dingen, die voorzover het de hoofdrou tes betreft reeds het karakter van auto snelwegen hebben of in de toekomst zullen verkrijgen. Deze wegen zullen door de rijkswater staat op de zgn. „afstandsbakens met oranje kop", volgens internationale overeenkomst, worden aangeduid door de witte letter E met het correspon derende nummer op een groen fond. Op deze afstandsbakens zal tevens de eerst volgende belangrijke buitenlandse stad in groene letters worden aangegeven. Het opnemen van de E-wegen in het wegwijzersysteem heeft de A.N.W.B. doen overgaan tot een twee de belangrijke stap. Besloten is n.l. een aantal belangrijke doorgaande routes, eveneens van een nummer voorzien, op de wegwijzers, richtings- en voorrichtingsborden aan te dui den, waarbij dus voorlopig nog bij wijze van proef een systeem wordt gevolgd, zoals dat ook in een aantal andere Europese landen in gebruik is. Deze nummering dient men slechts te zien als een ondersteuning van de sluitende bewegwijzering, zoals de A.N.W.B. die reeds lang kent. Voor lopig zijn hiervoor elf routes uitge kozen, die de letter N (Nationale we gen) zullen krijgen met een nummer, dat varieert van 85 tot en met 95. Een andere wijziging in het systeem van bewegwijzering beoogt een oplos sing te geven van het probleem bij het aangeven van twee routes naar een zelfde plaats. Dit geldt bijvoorbeeld in die gevallen als zo'n plaats te bereiken is langs een autosnelweg en langs een secundaire toeristische route. De ANWB zal er binnenkort toe overgaan om alle blauwe voorrichtingsborden langs auto snelwegen geplaatst te voorzien van een dubbele bies. Deze dubbele omranding zal tevens worden aangebracht rondom de plaatsnamen op wegwijzers, voor richtingsborden en richtingsborden, die langs andere wegen staan, die daarmee aangeven dat de dubbel omlijnde plaats via een autosnelweg te bereiken is. Voorts zullen de dubbele verwijzin gen via twee verschillende wegen, geen autosnelwegen zijnde, naar één plaats, °P °e wegwijzers zodanig worden ver meld, dat de weg die het meest geschikt is voor het zakelijke, doorgaande ver keer in zwarte letter wordt aangege ven, en de toeristisch belangrijke route, waarlangs veel natuurschoon, in groe ne letters. iiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze parlementaire redactie) De VVD-fractie heeft besloten geen invloed te zullen uitoefenen op de be slissing van een partijgenoot, die een mi nistersportefeuille krijgt aangeboden. Het besluit is zaterdagmiddag gevallen tijdens een vergadering, waarbij behalve de Tweede-Kamerfractie ook een ver tegenwoordiging van de liberale Eerste- Kamerfractie aanwezig was. Drs. Kort hals, die, naar verluidt, door mr. Bur ger is aangezocht voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat, zal dus zelf een beslissing moeten nemen. Men neemt aan dat hij niet ongenegen is het aan bod je aanvaarden. Daarmee zou voor de informateur, mr. Burger, de kans om de AR mét Verkeer en Waterstaat tevreden te stellen, vervlogen zijn. Daar hij ech ter om te slagen de AR beslist nodig heeft de KVP heeft immers het fiat van de AR als essentiële voorwaarde ge steld zou het ministerie van Overzeese Rijksdelen tegen de oorspronkelijke op zet in moeten blijven voortbestaan. Zelfs dan is het echter nog maar de vraag of de AR met dit niet helemaal volwaar dige departement genoegen wil nemen. Mr. Burger zal nu toch een beslissing moeten nemen, öf de AR op de een of andere manier tevredenstellen, öf deze partij uit de regering laten, wat als ge volg van het standpunt van de KVP in feite het mislukken van zijn pogingen in houdt. Zaterdagmorgen heeft mr. Bur ger bij H.M. de Koningin tussentijds rapport uitgebracht. B|j overstromingen in Bengalen en Bihar (noordoost-Indië) zijn meer dan tweehonderd personen om het leven ge komen. Het aantal daklozen wordt op een half miljoen geschat. Vliegtuigen van de Indische luchtmacht hebben voedsel uitgeworpen voor mensen, die door het water zijn ingesloten, terwijl het leger met boten aan het reddings werk deelneemt. Vijftig van de slacht offers waren mijnwerkers, die door hef water verrast werden toen de mijn gangen, waar zij werkten, vol liepen. (Reuter) Overal in het land kon men dit weekeinde deze tafereeltjes zien: kinderen als kippen scharrelend tussen het gras en de dorre bladeren onder de beuke bomen, om de smakelijke nootjes te zoeken. In de Joegoslavische hoofdstad Bel grado is officieel meegedeeld, dat pre sident Tito op het ogenblik met de Rus sische leiders in Jaita op de Krim me ningsverschillen bespreekt, die tijdens de recente ontmoeting tussen Tito en de Russische partij-secretaris Khroes.jtsjev til <n oslavië aan hr t licht zijn getreden. De meningsver schillen betreffen de betrekkingen tus sen beide staten en de beide commu nistische partijen, zo verklaarde de perschef van de Joegoslavische rege ring, Draskovic. Over een groot aantal vraagstukken van internationale poli tiek en wederzijdse betrekkingen be staat evenwel een grom mate van over eenstemming, zo verklaarde hij. „Dat alles is normaal," aldus de perschef, „evenals het normaal is pogingen te doen om deze kwesties openlijk en rechtstreeks te bespreken". uIRiC Dl '3 In gewoonlijk welingelichte kringen gelooft men, dat het om de toekom stige ontwikkeling van het communis me, vooral in Oost-Europa, gaat. Tito zou de andere communistische partijen tot een meer liberale gedragslijn willen bewegen, terwijl de Russen de klok zouden Willen terugzetten in de rich ting van het Stalinisme. Draskovic zei te geloven, dat de communistische partij in de Sovjet- Unie de andere communistische lan den inderdaad een rondschrijven heeft gestuurd, waarvan in sommige berichten melding is gemaakt. De in houd kende hij échter niet. In Joego slavië hadden partij noch regering een dergelijk schrijven ontvangen. Volgens berichten zou de Sovjet-Unie de andere landen in die circulaire hebben geadviseerd het voorbeeld van Joegoslavië niet te volgen. Intussen heeft radio Moskou nu mee gedeeld, dat Tito gisteren in de omge ving van Jalta van gedachten gewis seld heeft met de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, de eerste se cretaris van de Russische partij, Khroesjtsjev, en de secretaris-generaal van de Hongaarse (communistische) arbeiders-partij, Erne Geroe die in de Krim „zijn vakantie doorbrengt". La ter zaten zij in „een vriendelijke en oprechte sfeer" aan bij een diner. Eerst had Tito een bezoek gebracht aan Khroesjtsjev, in diens villa in Jalta, waar zich ook de Hongaarse par tijleider bevond. De drie mannen gin gen na enige tijd, in gezelschap van de echtgenote van president Tito en me vrouw Khroesjtsjev, een wandeling ma ken in de bergen bij Jalta. Daarbij ont moetten zij Boelganin, die „juist voor vakantie" in de Krim was aangeko men, aldus radio Moskou. Het was de eerste ontmoeting tussen de Sovjet-pre mier en Tito, sinds de Joegoslavische president onverwachts met Khroesjtsjev naar het Zwarte-Zeegebied vloog. Op Londen Airport is hedenochtend een straalbommenwerper van de Royal Air Force van het type Avro Vulcan bij de landing neergestort en ontploft. De Vulcan is een van de nieuwste ty pen bommenwerpers. De verongelukte machine had juist een recordvlucht van Australië naar Engeland gemaakt. Alle vijf inzittende bemanningsleden kwamen bij het ongeluk om het leven. De Vulcan landde op London Airport ondanks de zeer slechte weersomstan digheden en een zicht van slechts 500 meter, tengevolge waarvan de twee Russische straalvliegtuigen, die uit Mos kou komen, naar Mansion waren gedi rigeerd. De Vulcan riskeerde de landing en verongelukte. (U.P.) De ANWB zal zijn wegwijzers, staande langs de routes, die deel uitmaken van het Europese wegennet ingrijpend wij zigen. De wijzers worden voorzien van speciale bordjes die de letter E., het corresponderende nummer en de rich tingsaanduiding in wit op een groen fond dragen. De bovenste foto laat zien, hoe deze nieuwe aanduiding is. Als in de toekomst een naam van een stad op een ANWB-bord dubbel-wit-omlijnd is (zie aanduiding Arnhem op linker-be- neden-foto), betekent dit dat men, deze richting volgend, een auto-snelweg in dit geval tevens een E-weg naar deze stad bereikt. De ANWB zal verder alle voorrichtingsborren langs autowegen van een dubbele omlijsting voorzien. In een der pijlen op de foto rechts-onder is de letter E. met nummer aangebracht ten teken, dat de hier gevolgde route Utrecht-Amsterdam deel uitmaakt van het Europese wegennet. De borden wor den in reflecterend materiaal uitgevoerd en zij" ook bÜ geringe verlichting in het donker goed leesbaar. Thomas Fitzpatrick, een Amerikaanse boordwerktuigkundige, die een verlopen vliegbrevet heeft en ongeveer 400 uren heeft gevlogen, heeft het bestaan om zondagochtend in alle vroegte met een tweepersoons vliegtuig een geslaagde landing uit te voeren in een straat op Manhat tan, een van de dichtstbevolkte wijken van New ïork. De directeur van de vliegschool, waar hij het sportvliegtuigje gesto len had, die later de situatie op het „landingsterrein" kwam opnemen, vond, dat de boordwerktuigkundige „een fantastische landing" had ge maakt. Na tussen wolkenkrabbers doorgevlogen te zijn, was de man geland tussen gebouwen van gemiddeld zes verdiepingen. Hij liet het vliegtuigje twee huizenblokken ver taxiën, remde, schoof een zijstraat in en liet het vliegtuigje ter hoogte van een bar achter. Fitzpatrick verklaarde later, dat hij motorstoring h geHad, maar de rechter, voor wie hij zich moest verantwoorden, achtte het gebeurde eerder het gevolg van drankmisbruik. Uit het verhoor bleek trouwens. da> Fitzpatrick eerst verscheidene café's had bezocht, voordat hij het vliegtuig had gestolen en er mee de lucht was ingegaan. De straat, waarin de landing werd uitgevoerd, normaal een drukke verkeersweg, was, dank zij het vroege uur, vrijwel geheel verlaten. (A.F.P.-Rrt.-U.P.) De 72-jarige Clement Davies heeft op een bijeenkomst der Britse liberale par tij te Folkestone verklaard als partij leider te zullen aftreden, omdat het tijd was dat het leiderschap van de partij „in jongere handen" kwam. Hij wordt opgevolgd door het 46-jarige lagerhuis lid Joseph Grimond. Er zijn slechts zes liberale lagerhuisleden. De politieke in vloed der Britse liberale partij is echter aanzienlijk groter, dan men aan de hand van dit geringe affntal parlementszetels zou verwachten. Stan Ockers, de wereldkampioen wielrennen 1955, is vanmorgen om kwart over negen, na voorzien te zijn van de Sacramenten der Stervenden, overleden. Zaterdagavond is hij, tijdens wed strijden om de grote prijs van de Antwerpse sportpers, in het sport paleis ten val gekomen. Hij liep toen een schedelbreuk en vier gebroken ribben op. Ockers is na de val niet meer bij kennis geweest. Zijn toe stand verergerde gaandeweg en was zondagmorgen reeds zeer kritiek. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de gevolgen zo ernstig zouden zijn. Ockers, die een lichte hersenschudding scheen te hebben, werd naar een zieken huis gebracht. Pas zondagmiddag maak ten de geneesheren bekend dat hij een schedelbreuk had opgelopen en vier rib ben had gebroken. Gistermorgen vervoegde zich een Haarlemmer aan het politiebureau Sme. destraat te Haarlem met de mededeling, dat zijn dochtertjes twee buisjes hadden gevonden met geel poeder op het strand tussen Bloemendaal en Zandvoort. Het bleek, dat er op de huisjes Japanse of Chinese lettertekens stonden. Bovendien stond erop neo arsemin. De politie van Bloemendaal en Zand voort werd van de vondst in kennis ge steld. Vandaar uit is men het strand gaan afzoeken, maar er werd niets gevonden. Vanmorgen echter werden er weer twee buisjes bij de Bloemendaalse politie ge bracht. Laatstgenoemde instantie stelt nu een onderzoek in naar de herkomst van de buisjes en naar de inhoud daar van. Inmiddels is komen vast te staan dat de inhoud van de buisjes zwaar ver gif is en de politie van Bloemendaal dringt er derhalve op aan, dat andere buisjes die eventueel gevonden worden ten spoedigste bij haar bezorgd worden. Zaterdag is weer het jaarlijkse défilé langs Dodencel 601 in de cellenbarakken te Scheveningen gehouden. Mej. Geldens, particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina, vertegenwoordigde daarbij de prinses. Men ziet mej. Geldens hier in gezelschap van prof. Cleveringa, voorzitter van de stichting „Oranjehotel" bij de cel. Zeer velen hebben zaterdag deelgeno men aan het défilé langs dodencel 601 van het „Oranjehotel", de strafgevan genis in Scheveningen. Honderden leg den bloemen voor de cel, en aan de voet van het monument aan de buiten muur van de gevangenis. Voordat de jaarlijkse stille omgang langs de cel werd gemaakt kwamen de nabestaan den, autoriteiten en belangstellenden bü- een op de binnenplaats, waar de voor zitter van de stichting „Oranjehotel" prof. mr. R. P. Cleveringa een herden king-rede uitsprak. Er waren telegrammen binnengeko men van H.M. Koningin Juliana, van Z.K.H. prins Bernhard en van H.K.H. prinses Beatrix. Na de stille tocht werd zaterdagmid dag in het Kurhaus in Scheveningen de jaarlijkse reünie van oud-gevangenen uit nabestaanden van oud-gevangenen uit het „Oranjehotel" gehouden. In een rede zei de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman o.a.: Wanneer zich onverhoopt weer eens een bezet ting mocht voltrekken, is er een punt waarvan wij ons rekenschap moeten geven. Hoe zal het verzet het meest veilig kunnen zijn? De nieuwe wet op het oorlogsstrafrecht zou door het ver zet populair gemaakt kunnen worden. Sprekende als oud-officier van justitie zeide mr. Jonkman, dat zijn opvolgers in het openbaar ministerie in de wet de tekst kunnen vinden om het verzet zo goed mogelijk te beveiligen. Voort gaande zeide spreker dat op de eerste plaats gezorgd moet worden, dat het eigen huis op orde is. Voor internatio nale vrede, veiligheid en welvaart is nodig internationale samenwerking, ge baseerd op internationale rechtsorde. De woningnood en de verhouding tot In donesië kunnen niet gebracht worden on der een welgeslaagde herrijzenis. Er is alle aanleiding om mede te bidden, dat het Huis van Oranje ongeschokt moge voortgaan Nederland te dienen. De voormalige groot-admiraal Karl Dönitz, opperbevelhebber van de Duit se vlootstrijdkrachten onder Hitier en na diens dood hoofd van de Duitse regering, is zondag te middernacht uit de gevangenis van Spandau vrijgelaten, waar hij een vonnis van tien jaar we gens oorlogsmisdaden heeft uitgezeten. De Duitse bevolking toonde zich weinig geïnteresseerd. Slechts dertig nieuws gierigen waren bij de gevangenispoort aanwezig, toen Dönitz in gezelschap van zijn echtgenote per auto het gebouw verliet. Advertentie BARTELiORISSTRHAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Gabardine damespantalons 39.50 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, maar ook op klaringen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid-weste lijke wind. Vrij warm voor de ttfd van het jaar Zon: 6.44-18.17 Maan: 4.32-17.08 Advertentie Mijn vakantie is weer verstreken 'k Heb erg veel natuur schoon bekeken. Maar volmaakt was het pas Met TIP-TONIC in 't glas, BOOTZ lieten wij nimmer ontbreken. Inz. Mej. H. A., R'dam, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Rood van Boptz. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1