Twee ton als resultaat van de Anti-Honger-Campagne Groot aantal slachtoffers door verkeer Radboudziekenhuis plechtig overgedragen en ingezegend MGR. ALFRINK: „Ook een academisch ziekenhuis blijft de individuele mens primair Tevreden rit van Water lands© tram w Reden? Eden Eigen taak voor de kerk Pools parlementslid vraagt opschorting Poznan-proces Hulde-telegram aan Henri de Greeve Kromstaf-kruisbeeld onthuld Genesius-dag in Noord-Holland Auto tweemaal door trein gegrepen m DE EHBO EN DE KINDER VERLAMMING 2 circusartisten voor de rechtbank Als gestolen' raven D-Dag Bond Zonder Naam in Haarlem Zangers bijeen in Hilversum Beschouwing prof. Michaël op vergadering fHet Oranjekruis99 10 jaar Kaski MAANDAG 1 OKTOBER 1956 PAGINA 3 HM verzekerde, dat het geld een goe de bestemming zou krijgen. Uiteraard was het applaus niet van de lucht, en tenslotte steeg een ware ovatie op, toen pater Loop de mededeling deed, dat naar Henri de Greeve een telegram gezonden zou worden met de volgende inhoud: „In Haarlems Krelagehuis ver zameld voor de viering van D-Dag Keizer Karelprijs voor architect Jan van der Laan «llÉ Katholieke amateur tonelisten bijeen Oprichting van eigen muziek-uitgeverij Ontloop die pijn van brandend maagzanr. Neem Rennies! Benoemingen bisdom Rotterdam Benoemingen Prinses Beatrix heejt dit weekeinde deelgenomen aan zeilwedstrijden op het Brasemermeer. Men ziet haar hier in haar valk „Red Devil". In het Krelagehuis te Haarlem waren rondagmiddag honderden promotoren en promotrices bijeen van de Bond Zon der Naam. Zij waren voornamelijk af komstig uit Noordholland, maar ver der ook uit Zuidholland en Utrecht. Ge zamenlijk werd de D-Dag gevierd, zo als reeds geschied was gedurende de afgelopen weken in andere plaatsen van ons land. De laatste D-Dag wordt volgende week in Goes gehouden. Het Haarlemse feest had echter een bijzon der tintje, omdat pater Loop gister middag kon mededelen, dat de anti- honger-campagne van de Bond in totaal een bedrag had opgebracht van 200.000. Pater Loop heette allereerst het bijna voltallige Unicef-Comité-Nederland welkom en de vertegenwoordigers van de bakkersorganisaties, welke zo spon taan hun medewerking hadden verleend om de campagne te doen slagen. Het welkom gold uiteraard ook de promo toren en promotrices van de Bond, wie pater Loop hartelijk dank zegde voor hun medewerking en steun. De anti-honger-campagne, waarme de de Bond een steentje wil bijdra gen om de nood te lenigen van dertien miljoen mensen, die, verspreid over de gehele wereld, honger lijden heeft een bedrag van 125.000 opgebracht. Reeds in mei van dit jaar was een bedrag van 75.000 geschonken, zodat door de Bond in totaal 200.000 bij gedragen kon worden. Oud-minister Joekes, voorzitter van de Unicef in Nederland, nam de chè- que van 125.000 met een dankbaar hart in ontvangst, en hij vertelde in het kort, wat de Unicef doet en hoe de ze organisatie te werk gaat. Opnieuw heeft het verkeer dit week einde een groot aantal slachtoffers ge- eist. In Amsterdam werd zondagmid dag een 76-jarige voetganger door een motorrijder overreden en gedood. In Den Haag botste een 65-jarige brom fietser met dodelijk gevolg tegen een vrachtauto. Eveneens in Den Haag werd ir. J. Bosma, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de technische ho geschool in Delft, bij een auto-ongeval gedood. Een 24-jarige Hagenaar sloeg met zijn motor over de kop. Een vriend die achter hem reed kon niet meer rem men en reed over hem heen. Het slachtoffer overleed aan zijn verwon dingen. In Leiden wilde een vijftien jarige jongen op een bromfiets voor de tram van de Noord-Zuid Hollandse Ver voermaatschappij oversteken. Hij werd door de tram gegrepen en overleed. Op de weg tussen Oude Pekela en Winschoten reed een auto tegen een paard en wagen op. De drie inzitten den werden gewond, evenals de voer man van de kar. Op de Rijksweg no. 4, onder Oegstgeest zijn zeven auto's en een autobus met elkaar in botsing ge weest. Het begon met een onschuldige botsing van twee auto's. De autobus moest daarvoor plotseling remmen, slipte en de auto die er achter reed kon de bus niet meer ontwijken. De inzit tenden, een Amsterdams echtpaar met hun kindje, werden ernstig gewond. Een aantal achteropkomende auto's kon de toen reeds ontstane ravage niet meer ontwijken en vergrootte de ver keersopstopping. Vier personen werden ernstig en een licht gewond bij een bot sing op rijksweg 16, vlak voor de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht. De cultuurprijs „Keizer Karei" van het gemeentebestuur van Nijmegen voor de mooiste proeve van architectuur is voor dit Jaar toegekend aan architect ir. Jan A. van der Laan. Dit deelde de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx mede, tijdens de zaterdagmiddag gehouden bijeenkomst in het concertgebouw „De Vereniging" ter ge legenheid van de overdracht van het eerste verpleeghuis van het Sint-Radboudzieken- huis op „Heijendaél" te Nijmegen. Ir. Van der Laan is de ontwerper van dit verpleeg huis. Voorts deelde prof. dr. R. R. Post op deze bijeenkomst mede, dat de verscheidene aan nemers, die aan de bouw van het verpleeg huis hebben deelgenomen, een beeld van de patroon der stichting, Sint-Radboud, zul len aanbieden. Noordholland zenden wij een dankba re en genegen groet aan u, de onver- getelyke stichter van de Bond Zonder Naam." Advertentie (Van onze correspondent) De voltooiing van de bouw, althans zover, dat de leden van de Nijmeegse medische faculteit op bescheiden wijze kunnen werken, was, volgens de van realiteitszi: getuigende woorden van Mgr. Prof. Dr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Sint Radboudstichting, de reden van de bM- zondere festiviteiten, waarmee de inge bruikneming van het eerste verpleegge- bouw van het Sint Radboudsziekenhuis zaterdag j.l. te Nijmegen gepaard gin gen. De vier hoogtepunten van deze feestdag werden gevormd door: een pontificale H. Mis, die Mgr. Dr. A. Hanssen 's morgens opdroeg in de St. Jozefkerk aan het Keiler Karelplein, de aanbieding van het „Kromstaf-kruis beeld" van de kunstenaar Paul Grégoire door de voorzitter van het Comité 1853- 1953, Dr. F. Houben, de daarop vol gende inzegening van Kruis en gebouw door Mgr. Hanssen en tenslotte de over dracht van het Ziekenhuis door de Voor zitter van de Sint Radboudstichting, Mgr. Dr. B. Alfrink aan het Bestuur van het nieuwe ziekenhuis, welke over dracht plaats vond tijdens een plech tige zitting in Nijmegens feesthal, het Concertgebouw De Vereniging, waarbij vele autoriteiten de gelegenheid kregen om hun gevoelens te uiten. Bij de pontificale Hoogmis werd de bisschop-coadjutor van Roermond geas sisteerd door Mgr. Prof. Dr. R. Post, als presbyter-assistens, door Mgr. Prof. Dr K. Bellon, en Prof. Dr. R. Mohr, als diaconi ad thronum, door Mgr. Prof. Dr. Alph. Mulders als diaken ad mis- Met een krans omhangen maakt de Waterlandse tram, omstuwd door duizen den belangstellenden, zijn laatste rit. Weer heeft een trammetje zijn laat ste rit gereden: de tram in Water land. Het veroorzaakt waterlanders van spijt bij de Waterlanders, die nochtans die treurnis hebben begra ven onder een uitbundigheid alsof de bevrijding was gekomen, zaterdag, toen de ganse dag door het vuurwerk door de lange straat van Monniken dam knetterde, waar de rails het stadje bijkans in tweeën deelt. De jeugd belegde prompt op elk tijdstip van vertrek en aankomst de rails dik met klappertjes en de goeie oude „blauwe" plezierde jong Monniken dam met venijnige vreugdeplofjes van onder zijn ijzeren wielen. Het was een klein voorspel voor het grote gebeu ren in de avond. Het stadje werd overbevolkt door nieuwsgierigen uit de ganse omtrek en het wemelde van ijverig speurende politiedienaren langs de ganse route. Want er waren boze plannen geopperd. Men zou een stuk van de rails opbreken in de duistere avond om de laatste rit wat makaber te maken. Speurhonden snuffelden langs de rails maar er lagen slechts hier en daar wat balen stro dwars over de trambaan met de bedoeling later als vreugdevuur aangestoken te worden. Chaotisch plezierig, gemoede lijk en spontaan heeft Monnikendam als vertegenwoordiger van de plaat sen langs de gehele route van Volen- dam-Amsterdam afscheid genomen van „een goede vriend die ons nooit in de steek liet", zoals de voorzitter van het comité „De laatste rit" de heer Hanou in hotel „Stuttenburgh" het betitelde. Bij een overvloed van kaarslicht in „Stuttenburgh", een summum aan romantiek en sfeer bij spuitende fonteintjes en een schat aan oude speeldozen kwam een talrijk ge zelschap bijeen om vast te stellen dat de tram noch zo node gemist zal wor den. De ach en wee's waren niet van de lucht en allen die tot voor kort be reid waren eigenhandig het doodvon nis van de tram te ondertekenen wil den nu advocaten zijn met een kranig pleidooi tot behoud van het lijntje. Ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur van de N.Z.H., die in 1932 tot elektrificatie van de toenmalige stoomtram be sloot, sprak als de „vader van het lijk", maar de ogen van de vitale grijsaard lachten achter de brillegla. zen bij de vele lof die zijn op sterven liggend geesteskind enige uren voor de begrafenis tot troost werd. Naar mate 't uur van tienen naderde werd het al feestelijker in „Stuttenburgh". De „gewone jongens" van de tram, de mannen van het stuurrad en het fluitje, begonnen zich lotsverbonden te roeren. Achteraf echter zaten van wege de overstelpende drukte de ech te zwoegen en zij hadden gen syliabe kunnen verstaan van alle lof, die de directie en hun was geworden. Johnny Scholten, een Amsterdammer, vol leerd in het kaartjes knippen en het feilloos gebruiken van de dienstfluit, gewaagde namens de „jongens" van de jammer om het afscheid en hij werd prompt uitgeroepen tot de beste spreker van de avond. Directeur Jur- riss.:n stal het hart van al zijn onder horigen door een slotwoord te spre ken, zo mannelijk stevig en zo goed verstaanbaar, dat hij met een glaasje water weer moest bijkomen. Het was een avond vol dank voor alles wat de maatschappij voor de Waterlandse kontreien had gedaan. Om tien uur daverde de muziek van du fanfare Olympia, nadrukkelijk hard geblazen, en de hemel kleurde zich rood van het fakkellicht, door de jeugd aangedra gen. Het riep herinneringen op aan de grote brand van vorig jaar, waarbij een flinke bres werd geslagen in het Monnikendammer havenkwartier. Even hélf elf droeg het comité „De laatste rit" een rouwkrans aan, waar mee de laatste tram grafwaarts moest rijden. Lange touwen werden ge knoopt aan de motorwagen. Directeur Jurrissen blies het commando: „rij den" en vele sterke handen brachten de tram voor zijn laatste gang in be- weging. Maar telkens brak het touw. De muziek liep maar verder, onwe tend van het gesukkel achter haar rug. Duizenden omstuwden de horten de tram en toen het met mankrachten niet ging, zette wagenvoerder Klaver de motoren maar aan en langzaam, plechtstatig als een lijkwagen pleegt te gaan, verliet de droeve stoet het stadje op weg naar Amsterdam Een souvenirsstorm was intussen door de tram gegaan en al het afschroefbare was eraan ten offer gevallen, met uit zondering van de luchtkokers, die al te hecht in de wand zaten. Zelfs mis te een conducteur zijn knopen! sam, en Prof. Dr. J. J. van Boxter, als subdiaken ad missam; Priesters studenten van de universiteit vervul- dèri de lagere functies; de schola can torum o.l.v. Remi Schelstraete voerde de Gregoriaanse gezangen uit. Omstreeks het middaguur verzamel den zich de autoriteiten bij de oostge vel van het nieuwe ziekenhuisgebouw, waar het bronzen kruisbeeld, dat Paul Grégoire in opdracht van het bestuur van de Stichting 1853-1953 had vervaar digd, bevestigd was. Na de onthulling van dit kruisbeeld, herinnerde de voor zitter van deze stichting, Dr. F. Hou ben, commissaris van de koningin in de provincie Limburg, aan het ge schenk, dat katholiek Nederland ter ge legenheid van de kromstaffeesten in 1953 aan het hoogwaardig episcopaat had aangeboden in de vorm van een geldsbedrag dat voor de bouw van de medische faculteit te Nijmegen be stemd zou worden. Hieruit konden zo als Mgr. Post in zijn dankwoord op merkte, een groot deel van de kosten van het nieuwe ziekenhuis, voorzover die voor rekening van de Sint Rad boudstichting kwamen, bestreden wor den Het bestuur van de Stichting 1853-1953 wilde echter aan de Katholie ke Universiteit ook een ander ge schenk aanbieden, dat tot in lengte van dagen de band tussen het katholieke volksdeel en de universiteit zou symbo liseren. Het meende dit niet beter te kunnen doen dan door dit gevoelvolle bronzen crucifix. Met de wens, dat ve len, de dramatiek van dit beeld mogen ondergaan, maar ook velen de bezielen de kracht er uit mogen putten, droeg Dr. Houben het „monumentum aere perennius" aan de Sint Radboudstich ting over. Mgr. Hanssen zegende ver volgens eerst het kruisbeeld; daarna vond de inzegening van het gehele ge bouw plaats. Overdracht ziekenhuis In de grote zaal van het concertge bouw De Vereniging had 's middags de plechtige overdracht plaats van het ziekenhuis door de Sint Radboud Stich ting in handen van een bestuur, onder voorzitterschap van notaris H. C. W. van Schaik, dat het zal gaan beheren. Mgr. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Sint Radboudstichting, kon o.m. verwelkomen: de Minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. Mr. J. M. L. Th. Cals. de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Z. Exc. Ir. H. B. J. Witte, de Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Gelderland, Jhr. Quarles van Uf- ford, de Raad van Bestuur van de Sint Radboudstichting, waarbij we ook de onlangs daarin benoemde oud-minister van economische zaken, Dr. J. R. M. van den Brink, opmerkten, de leden van het curatorium van de katholieke Uni versiteit, de academische senaat, en voorts veel artsen uit Nijmegen en om geving. In de rede, die de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. B. Alfrink in zijn qualiteit van voorzitter van de Sint Rad boudstichting daarna uitsprak, bracht hij dank aan al degenen, die aan de tot standkoming van dit ziekenhuis had- (Van een onzer verslaggevers) Tientallen amateurtonelisten uit de provincie Noord-Holland, georgani seerd in het Werkverband Katholiek Amateurtoneel, hebben zondag in het missiehuis van de paters missionaris sen van het H. Hart te Driehuis-Wes- terveld een contactdag, een zgn. Gene- siusdag, gehouden en met volle aan dacht geluisterd naar de voor hen be langrijke inleidingen en speeches, achtereenvolgens uitgesproken door de provinciale geestelijke adviseur van het W. K. A., pastoor Bik, de lande lijke voorzitter mr. dr. Th. v. Schaik, door de auteur en toneelcriticus Jan Willem Hofstra en mevrouw Madeion Baas-Waldorp, docente van het Vor mingscentrum voor het amateurto neel te Amsterdam. De congressisten werden bovendien vergast op de prachtige zangkunst van het voortref felijke jongenskoor van het missiehuis onder leiding van- pater P. de Bruyn. TTit de rede van pastoor Bik spron gen als voornaamste gedachten, welke spreker ontwikkelde, naar voren: „Laat alle amateurs streven naar meerdere ontwikkeling; tracht aller eerst een grote zelfkennis te verove ren; probeer een grote eenvoud en nederigheid te verwerven en ten slotte tracht niet met uw werk de meesten, doch de besten te behagen". De heer v.- Schaik deelde mede, dat het W. K. A. in 1956 zijn tienjarig be staan gaat vieren en dat in verband met dit jubileum gestreefd moet wor den naar een ledental van 750 aange slotenen. Voorts zette hij nog eens in het kort uiteen, waarom een speciaal katholieke amateurtoneelorganisatie volledig recht van bestaan heeft, daar bij citerende het belangwekkende ar tikel, dat de geestelijke adviseur van het gehele werkverband G. v. d. Poel in het maart-nummer van „Elckerlyc", het blad voor de katholieke amateur spelers, over dit onderwerp heeft ge publiceerd. J. W. Hofstra sprak over het onder werp „Waarom spelen wij toneel?" Op zijn boeiende wijze formuleer de hij een handvol redenen, welke een mens er toe kunnen brengen anders te zijn dan hij is in het toneelspel. Dui delijk markeerde hij de plaats, waar het amateurtoneel in onze tijd dient te staan. Dat sommigen die plaats naar later uit de discussie bleek niet eervol genoeg vinden, ligt niet aan het amateurtoneel, dat op zich zelf een groot goed is, doch aan de men sen, die het soms trachten te misvor men. Madeion Waldorp vertelde van haar ervaringen als regisseuse van vele amateurcombinaties. Zeer leerzaam voor haar toehoorders schetste zij de werkzaamheden, welke aan een ge slaagde opvoering vooraf dienen te gaan. Ook haar woorden gaven weer stof tot vele vragen. De provinciaal voorzitter van het Noordhollandhe W. K. Aè, de heer v. Lieshout, onder ziens leiding de contactdag ^werd gehouden, sloot de vergadering met het speciale gebed van toneelamateurs tot hun patroon heilige Sint-Genesius. de.i meegewerkt. Vervolgens merkte Mgr. sprekend over de dubbele taak van een academisch ziekenhuis en over het gevaar van de vertechnisering der wetenschap op: „Ieder ziekenhuis heeft ten doel de individuele zieke mens te helpen en te genezen. Daar naast echter zal leder ziekenhuis ook een zekere functie ver vullen t.o.v. de vooruitgang der me dische wetenschap en daardoor ten op zichte van het belang der gemeenschap. Men zal het er echter gemakkelijk over eens zijn, dat het primaire doel van het ziekenhuis niet gelegen is in de voor uitgang van de medische kennis en we tenschap als zodanig, maar in de ver pleging en genezing van het zieke indi vidu. De mens die ziek is en geholpen moet worden de individuele mens. die genezing nodig heeft de instandhou ding van dit concrete individuele leven is het eerste doel." „Maar al is het waar, dat een academisch ziekenhuis ten opzichte van de vooruitgang der medische wetenschap een specifieke taak te vervullen heeft, toch zal ook in een academisch ziekenhuis de individu ele mens, die er wordt verzorgd en be handeld, primair moeten blijven. Eu ie der die er werkt, zal er zich bewust ian moeten blijven, dat hij er een die nende taak te vervullen heeft in dienst van de wetenschap en daar door in dienst van de gemeenschap maar primair in dienst van de in dividuele mens, die er genezing zoekt." „De wetenschap kan de mens niet zon der meer gebruiken als een studie-ob ject. Dat kan niet zonder diens vrije toe stemming. En het kan zelfs niet altijd mèt zijn vrije instemming, want de eigen rechten van de mens, die niet door de wil van een ander mogen worden ver kracht, zijn van de andere kant onder worpen aan bepaalde grenzen." Bij zijn woord van gelukwens richtte de demissionaire minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. M. L. Th. Cals. een bijzonder woord tot de architect, Ir. J. van der Laan, dank zij wie het overleg met het de partement van onderwijs bij de voor bereiding van de bouw bijzonder vlot verlopen was. Bijdrage van het Rijk De wens tot de oprichting van een medische faculteit te Nijmegen, al dus Mr. Cals, was door velen gekoes terd; daarom zullen velen ook buiten het katholieke volksdeel zich verheu gen bij de tot standkoming van dit ziekenhuis. Minister Cals wees op de bijdrage, die het rijk verleend heeft bij de bouw ervan, niet om af te doen aan de opofferingsgezindheid van de katholieken, maar om het na tionale belang te beklemtonen van de katholieke universiteit, dat een subsi die van 85 pet volledig rechtvaardigt. Nijmegen levert een volwaardig aan deel in de Nederlandse cultuur en in het Nederlandse maatschappelijk le ven. Op de onbewaakte overweg te Nun- speet is een luxe personenauto, eigen dom van de heer A. J. Visser uit Wa penveld. geslipt en tengevolge daarvan tussen de rails terechtgekomen. De in zittenden van de wagen, acht personen in totaal, van wie twee kinderen, heb ben getracht de auto weer op de weg terug te brengen, doch zij slaagden daarin niet tijdig. De auto werd ge grepen door de trein, die uit de rich ting Nunspeet kwam en naar Zwolle reed. Door de botsing werd de auto op de andere rails gesmeten en daar over reden door de uit de tegenovergestelde richting komende sneltrein Zwolle- Amersfoort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de auto werd volkomen vernield. Het treinver keer in de richting Zwolle had onge veer vijf kwartier oponthoud, dat in de richting Amersfoort ongeveer een half uur. Van ouds de héél bekende VIRGINIA Ruim 240 afgevaardigden van zan gersverenigingen in het gehele land wa ren Zaterdagmiddag naar Hilversum gekomen om in „Grand Hotel Gooi land" de jaarvergadering van het Ko ninklijk Nederl. Zangersverbond bij te wonen. Voorzitter C. H. Honig uit Rot terdam releveerde in een uitvoerige openingsrede de vele activiteiten, die in het voorbije verenigingsjaar onder auspiciën van het zangersverbond tot stand kwamen. In dit verband oefende hij kritiek op de ernstige zalennood in ons land, die belemmerend werkt. Met algemene stemmen werd besloten tot een contributieverhoging. Een belangrijk besluit betrof de stichting van een eigen muziekuitgeve rij, waarin o.a. ten behoeve van de zan gersverenigingen repertoirenummers zullen worden uitgegeven. Het ligt in de bedoeling ook aan componisten spe ciale opdrachten te verstrekken tot het schrijven van muziek voor een man nenkoor. In verband met een bestuursuitbrei- ding werd door de vergadering een ge heel nieuw bestuur gekozen, dat thans als volgt is samengesteld C. H. Honig, Rotterdam, voorzitter; A. Kurvers, 's-Hertogenbosch, secretaris; H. A. Nich- ting, Amersfoort, penningmeester. Voorts werd besloten om de gebrui kelijke zangersdagen te perfectioneren en in 1959 in ons land een groot in ternationaal zangersfeest te houden. Advertentie Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten. 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Rennies bij de hand! Tijdens de zaterdag in het statenhuis te Beverwijk gehouden zevenenveertig ste bondsvergadering van „Het Oranje kruis" heeft de voorzitter professor dr. P. R. Michaël een beschouwing gewijd aan de eerste hulp bij kinderverlamming, in het bijzonder bij patiënten, bij wie ademhalingsstoornissen optreden. Professor Michaël benadrukte dat men zich tegen de kinderverlamming niet kan wapenen, omdat de wetenschap er nog niet achter gekomen is op welke wijze de besmetting plaats vindt. Kinderverlamming komt onder aller lei vormen voor; een daarvan is de verlamming van de ademhalingsspie ren. Deze vorm van kinderverlamming kan zeer snel optreden. In een derge lijk geval is zo snel mogelijke verplaat sing van de patiënt naar een zieken huis, waar een speciale afdeling ter be handeling is ingericht, noodzakelijk. Kunstmatige ademhaling kan niet wor den toegepast. Lucht moet worden inge bracht via een luchtpijpsnede. In Den Haag is een speciale afde ling voor deze patiënten ingericht, die nu met twintig patiënten volledig bezet is. De zorg voor deze mensen in on gelooflijk. Een staf van zestig personen doktoren, verpleegsters, helpsters, technichi) is voortdurend, dag en nacht in drie ploegen in de weer. Successen zijn geboekt naast teleurstellingen. In Den Haag heeft men bovendien, werk van Broeder Verschoor, een speciale au ingericht met ademhalings-appara- tuur voor het vervoer van deze patiën ten. Professor Michaël besloot zijn beschou wing met op te merken, dat de kinder verlamming ook voor de arts nog zeer vele problemen heeft. Nadat in een zeer vlot tempo het huishoudelijke gedeelte van de verga dering was behandeld en de in 1955 overleden leden dr. A. Montagne, chi rurg te Gouda, dr. B. H. H. Schlaeger, arts te Oosterhout en dr. J. Brat te Zaandam waren herdacht, heeft de tachtigjarige dr. J. A. Molhutjsen te Den Haag, de oorkonde van het ere-lid- maatschap ontvangen. Ir. F. W. E. Spies bedrijfsdirecteur van Hoogovens wees op de belangstel ling die Hoogovens heeft voor het E.H. B.O.-werk. Dr. J. A. Schepel, chirurg aan het Roode-Kruisziekenhuis te Be verwijk, sprak over de behandeling van ongevallen bij Hoogovens, een bedrijf, dat door voortreffelijke organisatie en beveiliging, wat de bedrijfsongevallen betreft, belangrijk beneden het lande lijk gemiddelde ligt. Na de lunch in het restaurant van Wal- sertj-Oost, aangeboden door de direc tie van Hoogovens, werd een excursie door de bedrijven gemaakt. Het is prijzenswaardig, dat zowel door de samenwerking der Staten in inter gouvernementele organen als door de afzonderlijke gouvernementen de idee van de solidariteit der volkeren en van de universele mensengemeenschap daadwerkelijk wordt gediend. Maar het is van de allergrootste betekenis, dat ook vrije particuliere organen hun bij drage leveren op het gebied van de so ciale, culturele en daarmee verband hou dende .technische bijstand en wei in 't bij zonder de organen van godsdienstig-Ie- vensbeschouwelijke aard. Er is voor de katholieken alle reden om door eigen sociale en culturele hulpverlening te ge tuigen van hun offervaardige evange lische liefde en verantwoordelijkheid De Kerk prijst de inspanningen van al len, die het materiële welzijn van grote delen der mensheid willen dienen en Zij spoort Haar kinderen aan zich met die inspanningen te verenigen, maar Zij kan daarbij niet afzien van Haar eigen taak. Aldus sprak zondagmorgen Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, in zijn predicatie tijdens de pontificale H. Mis, die in de dekenale kerk aan de Parkstraat te Den Haag werd opge dragen ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut. De predicatie van de aartsbisschop werd aanhoord door talrijke autoritei ten, die de plechtige viering van het jubileum van het Kaski bijwoonden De pontificale Hoogmis werd opgedra gen door Zijne Hoogwaardige Excellen tie, mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk In ternuntius, daarbij geassisteerd door mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en vice-voorzitter van het bestuur van het K.S.K.I. als presbyter-assistens, mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselijke Missiege nootschappen, en mgr. H. J. van Deur- sen, lid van het bestuur van het K.S.K.I., beiden als troondiakens. Op het altaar assisteerden twee paters Franciscanen, terwijl een aantal pries ters en medewerkers van de verschil lende nationale bureau van het Kaski de verdere liturgische functies vervul den. Na de kerkelijke plechtigheid werd in de pastorie van de Jacobuskerk een receptie gehouden, waar zeer velen de bestuursleden van het Kaski en de di recteur-generaal, prof. G. H. L. Zee- gers, kwamen complimenteren. Ter ge legenheid van het jubileum is een ge denkschrift verschenen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut de kracht van het katholieke volksdeel als een reëel fundament voor zijn werk zal mo gen ervaren. Een Belgische en een Franse circus artiste, die als trapezewerksters optra den In een Nederlands circus, dat te Sneek en Heerenveen voorstellingen heeft gegeven, moesten zich voor de Leeuwarder politierechter mr. B. Dor- hout verantwoorden. Zij hadden zich in deze plaatsen schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen, maar hoe ze tot hun daden waren gekomen, konden de da mes niet zeggen. Financiële moeilijk heden hadden ze niet en evenmin had den ze behoefte aan de gestolen goe deren. De officier van justitie, mr. M. H. Gelinck zeide in zijn requisitoir, dat ver dachten als raven hadden gestolen en in haar vreemdelingzijn wellicht een beschutting gevonden meenden te heb ben. Hij vestigde er de aandacht op, dat als uitvloeisel van hun daden wel eens uitwijzing als ongewenste vreem delingen zou kunnen geschieden. Voorts meende de officier, dat de dames niet alleen zichzelf, maar ook het circus hebben gedupeerd nu het trapezenum mer uit het programma moest worden genomen. De eis luidde drie maanden gevangenisstraf met bevel tot direkte gevangenneming. De politierechter vonniste met zes weken gevangenisstraf met aftrek en direkte gevangenneming. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan pastoor L. Brink eervol ontslag verleend als pastoor te Noordwijkerhoi t (F. Victor) en in zijn plaats benoemd de zeereerw. heer A. Vollaerts. Tot pastoor te Leiden (H. Petrus) is benoemd de zeereerw. heer W. Blok en tot pastoor te Schie dam (H. Hart) de zeereerw. heer G. P. Regeer, die rector was aan de bisschoppelijke nijverheidsschool te Voorhout. Het bestuur van de Sint Radboud stichting heeft prof. dr. P. H. Winkel man te Voorburg (Z.H.) benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de katho lieke universiteit voor het geven van onderwijs in de sociale en economische geschiedenis. Een vooraanstaande Poolse advocaat en lid van het parlement heeft er bjj de regering op aangedrongen de pro cessen in Poznan op te schorten en eerst leden van de veiligheidspolitie, die gevangenen hebben mishandeld, te vervolgen. Professor Jablonski, voorzitter van de parlementaire commissie van advoca ten, verklaarde gisteren onomwonden, dat de processen dienen te worden op geschort. De twee processen zijn vandaag hun vierde dag ingegaan. In verscheidene gevallen hebben beklaagden beweerd dat zjj waren mishandeld of valse ver klaringen hadden afgelegd onder druk van de politie. In het proces tegen negen jongelie den van achttien tot twee en twintig en een man van vijf en dertig jaar, die onder meer worden beschuldigd van het aanvallen en beschieten van het hoofdbureau der Poolse veiligheidspo litie te Poznan en van de gevangenis, verklaarde de 22-jarige beklaagde Janu Suwart snikkend dat het nu vier jaar geleden op valse grond gevangen zet ten van zijn vader, een veteraan onder de Poolse communisten, zijn moeder krankzinnig had gemaakt, een broer tot zelfmoord had gedreven en hem zelf, uit louter armoede, tot stelen had gebracht. Suwarts zevenenzestig-jarige va der, die in mei 1954 bij amnestie is vrijgelaten, woonde op de publieke tribune het verhoor bij. Hij werd, toen hij na de verklaring van zijn zoon de rechtbank verliet, omringd door Poolse en buitenlandse verslaggevers. De va der vertelde de verslaggevers, dat hij nog niet was gerehabiliteerd. Hij werk te nu als nachtwaker. Zijn vrouw was in een krankzinnigengesticht gestorven. Inmiddels zijn gisteren de Poolse on derminister voor de machine-industrie, Roman Fidelski, en de onderstaatsse cretaris bij het ministerie van buiten landse handel Edward Demidovski van hun functie ontheven. De twee functio narissen waren indertijd verantwoor delijk voor de onderhandelingen met de arbeiders van de grote locomotieffa- briek te Poznan over betere arbeids voorwaarden. Zoals bekend hielden de ze arbeiders ten einde hun eisen kracht bij te zetten op 28 juni j. 1. een protest mars, die leidde tot de onlusten welke aan 53 personen het leven kostten. (Reuter-UP-AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3