Uit Kennemerland Arbeidskrachten uit de Streek in Wijkernieer-polder Velser Varia Schoolhoofd A. Wiedemeyer 40 jaar in Velsen Visserijgolf ERIC DE NOORMAN ysdands i Kruiswoordraadsel Kardinaal v. Rossum Instituut begint werkzaamheden Bescherming Bevolking congresseert Straatnaam borden in Beverwijk Monument voor 100-jarige K.N.S.M. BIJ HET AARDAPPELROOIEN DINSDAG 2 OKTOBER 1956 PAGINA BEVERWIJK Voorval in Wijk-aan-Zee STATIONSCHEF BLIJFT NOG Verschillende diefstallen Eerste bindingsavond B.B. Klaverjasdrive K.A.B. Veilingnotering IJmond-duivenvlucht SUCCESSEN D.E.M.- HOCKEY VELSEN-NOORD Goede cabaretavond Leden ver gaderin g Kindervreugd Filmavond Katholieke Vrouwenbond VELSEN-IJ MUIDEN Waterstanden MODESHOW C A Oplossing sportprijs- vraag 1 Loonsverhoging bij wegvervoer Rita Kroon niet naar Melbourne Kath. Middenstanders naar Rome Nieuw bijkantoor Nutsspaarbank Basketbal 10 11 Nieuwe demonstratie tegen Schmidt In Malang Handgranaat ontploft in bioscoop Met koortsachtige haast heeft men in de Wgkermeerpolder de laatste dagen gewerkt om met het mooie najaars weer de schade in te lopen, die men in deze slechte zomer in de werkzaam heden heeft gekregen. Men is nu weer zo goed als geheel bij met de werkzaamheden, al zal het wel tot de zeldzaamheden behoren, als men in oktober nog zaad op het bouw land ziet staan. Het is niet veel meer, maar toch staat er nog tarwe op het veld, wel gemaaid maar nog wachten de op de dorsmachine. Maar overigens is men toch gekomen bij de laatste fa-- se der werkzaamheden. Het zijn de' aardappelen, die nu aan de beurt zijn om gerooid te worden en dan volgen als allerlaatste de bieten. Vele bunders aardappelen zitten er nog in de grond en het is juist deze oogst, die enige zorgen baarde om uit de grond gehaald te worden, want even als overal is er ook in de polder een groot gebrek aan arbeidskrachten. Geheel Beverwijk wordt momenteel voorzien van nieuwe straatnaambord jes. Dat is een omvangrijk werk, dat heel wat tijd in beslag neemt, maar dat gestadig vordert. Èr komt nu een eenheid in de straatnaambordjes. Het zijn alle fraaie blauwe bordjes met wit te letters, die heel duidelijk te lezen zfln. De bordjes worden ook alle op één en dezelfde hoogte aangebracht en be vinden zich grotendeels links van de weg. Dat heeft natuurlijk allemaal zijn bedoeling. Want het is nu voor het snel le verkeer makkelijk, wanneer men op enige meters van de grond aan een vaste kant het straatnaambordje ziet. Was het vroeger meestal zo, dat men alleen bi) het begin van de straat een bordje aan een muur bevestigde en dan meestal goed hoog, nu worden er zo goed als op alle uitkomende straten bordjes bevestigd. De Alkmaarseweg neemt hierbij wel de grootste plaats in, want hier zijn 11 naambordjes no dig om de weggebruiker er van in ken nis te stellen, dat hjj zich op de Alk. maarseweg bevindt. De Zeestraat heeft 8 naambordjes nodig, terwijl ook op straten als de Hof- landerweg en Breestraat verscheidene bordjes nodig zijn om de juiste naams- aanduiding te geven. Men ziet al ver scheiden bordjes staan op de nog nieuw aan te leggen straten, vooral in de pol der, want waar de parelelweg is of de ..Jndustriestiant. zullen nog maar weini gen weten. Eerstgenoemde straat loopt mgvenwfldig met de spoorlijn, terwijl de IJfcveede een .zijstraat hiervan is, die nog 'ïh aanleg Is, maar' het naambordje staat hier al. Jammer dat de jeugd deze bordjes al weer tot het middelpunt harer baldadigheid heeft gebruikt, want er zijn al weer grote blussen vanaf. Ook ziet men oude straten in nieuwe her doopt worden. Want waar zoekt men nu de Lelietsraat. Velen zeggen achter de gasfabriek dat was voorheen zo maar nu zoekt men deze straat in de Populierenlaan waar de bordjes reeds hangen o.a. op perceel lOt. Niet eenieder is genegen om zo maar een splinternieuw bordje aan zijn per ceel te laten hangen. Zo kwam men in Wijk-aan-Zee voor het feit te staan dat er „ergens" een bordje moest worden opgehangen aan een straatje dat in het adres-boek niet eens voorkomt, maar dat men met „steeg" aanduidt. De eige naar kwam naar buiten en liet het bord je er weer afhalen. Men mocht het wel ophangen maar dan moest er „STRAAT" op staan. Ondanks zijn benoeming te Amster dam per 1 oktober j.I. zal stationschef A. J. van Zijl nog enige maanden te Beverwijk in functie blijven. Het kan wel januari worden voordat hij Bever wijk verlaat. De politie kreeg maandag melding van een drietal diefstallen. Zo werd ten nadele van de aannemer R. S. uit een bouwkeet aan de Baljuwlaan een elek trische handzaagmachine ontvreemd. Een landbouwer H. in de polder miste een platte staalijzeren trekstang van twee meter. Tenslotte werd bij 't Cen trum een rijwiel ontvreemd. Al deze zaken zijn in onderzoek. In zaal „Sport" aan de Alkmaarse weg wordt donderdag de eerste bindings avond van de B.B. gehouden. Het is een klaverjasdrive voor alle B.B.-ers van Beverwijk. In de K.S.A. heeft de K.A.B. maan dag de eerste van de serie klaverjas- drives van dit seizoen ingezet. Er was een grote belangstelling. De resultaten waren: dames, 1. mej. de Winter, 4687 f.; 3. mevr. v. d. Plas, 4442; 3. mevr. chelvis, 4198; heren: 1. P. v. Noort, tm p.; 2. M. Hoek, 4725 3. J. Met selaar, 4722; 4. B. Slief, 4690; 5. J. v. d. Kolk, 4683 6. B. Akkerman, 4668; 7. Chr. Schelvis, 4646. BEVERWIJK, 1 oktober: andijvie 12- 82; sla 5-15; spinazie 16-52; postelein 19-35; tomaten 20-48; komkommers 12- 36; sperziebonen 55-1,25; snijbonen 45- 1,35; pronkbonen 32-58; bospeen 34-48; waspeen 29-43; prei 12-26; groene kooi 18-28; knollen 11-21. Aan de gezamenlijke duivenvlucht vanaf Eindhoven (129 km )werd deel genomen door 217 duiven van de Reis duif en Ons Genoegen te Beverwijk, de Atoom te Velsen-noord en de Vredes duif te Heemskerk. Los, 8.15 u.eerste duif 9.56; laat ste 10.1. Uitslag: R. Zoontjes, 1; A. Cassée, 2.6.10; A. Durge, 3.14; G. v. d. Winden, 4.36; H. ZiUig, 5.9.31; B. Schoo, 7; J. Luntz, 8,34,41; A. Bruins, 11,23; J. Schoo, 12; P. v. Lotterman, 13; C. Smit, 15,39; W. Schouten, 16; R. West- rate, 17; H. Hubers, 18; J. Vink, 19; G. Grapendaal, 20,37; G. Putker, 21,24, 26: J. Asjes, 22: P. Dekker, 25; D. Philippi, 27; J. Knap, 28,32; J. Dem- xners, 29; H. Beentjes, 30; A. v. Son, 83; J. v. Stralen, 35,38; J. Dudink, 40; H. Exalto, 42; G. de Graaf, 43. Voorheen ging men met grote groepen personeel aan het rooien, maar dit be hoort nu tot het verleden. Als men de polder doorkruist ziet men haast geen werkvolk aan de slag. Het zjjn de machines, die het werk doen en de aardappelen uit de grond halen, prachtige machines, die met de regelmaat van een klok hun ronden rij den over de onmetelijke akkers en die zeker in staat zijn om een ha per dag er uit te gooien. Maar dan is men er nog niet, want de aardappels liggen dan verspreid over de akker en moeten op gezocht worden. Zelfs hiervoor kan men geen voldoende personeel krijgen al thans niet uit de industrie streek Ken- nemerland. Het zijn nog maar enkelen, die naar de boer gaan om te werken. In de Wijkermeer is men er toch In geslaagd om over vakkundig personeel de beschikking te krijgen. Dagelijks ko men een twintigtal werknemers uit de Streek tussen Hoorn en Enkhuizen per stationcar naar de polder en werken hier op de aardappelakkers. Men verkiest het werken hier boven dat van in de veel dichter bij huis ge legen Wieringermeer polder, omdat de arbeidsovereenkomsten hier beter zjjn. Men hoopt nu in de polder nog maar op enige tijd heel mooi weer, dan kan men aan de aardappelen door blijven gaan, want ze zijn er nog lang niet uit. De voorspelling dat het heren elftal van DEM het tegen Pinoké wel zou klaren is ten volle bewaarheid. DEM wist zijn tegenstander met niet min der dan 4-0 naar huis terug te sturen in een goede en in een prettige har monie gespeelde wedstrijd. Een tegen- punt had Pinoké zeker verdiend. Voor de aanvang van de heren-wed strijd speelde het tweede dames-elftal tegen Echtrop. De uitslag hiervan was een gelijkspel, waarbij DEM absoluut te weinig kreeg, gezien de verhoudingen in het veld. DEM was over alle linies sterker dan Echtrop en vooral haar spil verzette bergen werk en stuwde haar voorhoede op voortreffelijke wij. ze. Het juiste schot ontbrak echter, waardoor de score beperkt bleef tot 1-1. Onder do titel „Een pretmenu voor u" is in het Jozefhuis een cabaretavond ;ehouden, aangeboden door bet kath. nstituut voor Volksontwikkeling. De avond werd op bijzonder vlotte wijze verzorgd door het „IJmond-Caba- retgezelschap" onder leiding van Nico Out. De charmante zangeres Joke Rut- te bracht, tezamen met Piet de Reu ver als Johnnie Jordaan, een regen van bekende Amsterdamse melodietjes. Kees Eyking imiteerde Kees Stet en de pianist André Joosten gaf een prachti ge uitvoering van de „Liebestraum" van Frans Liszt. Nadat voorzitter Kui pers van het KIVO na afloop de volgen de avond had aangekondigd, op 27 ok tober een toneelavond in Concordia werd er nog een gezellig dansje gemaakt. In het geheel zal het KIVO dit seizoen 13 avonden verzorgen. Hedenavond houdt de speeltuinver eniging „Kindervreugd" een ledenver gadering in het clubhuis „Kinder vreugd" aan de Doodweg. Donderdagavond 4 oktober zal de kath. Vrouwenbond een filmavond ver zorgen in het gebouw van „Kinder vreugd" aan de Doodweg. Vertoond zal worden de film „De Verenigde Staten van Amerika". Naast voetstuk. De zonnewijzer, een produkt van de hand van nijver' heidsscholieren, die sedert jaren op een voetstuk troonde nabij het hoofdbureau van politie, is in de nacht van zaterdag op zondag van zijn gemetseld voetstuk sgemaakt en ernaast in het gras g< deponeerd. De politie neemt aan, dat dit het werk is van „swing-nozems" uit IJmuiden, die de zaterdagavond in Castricum hebben doorgebracht en iet- De heer A. Wiedemeyer, sedert 1916 werkzaam bij het onderwijs in Velsen en van 1939 af hoofd van de Willem de Zwijgerschool en de daaraan verbon- dei avondscholen, heeft maandag tij dens een druk bezochte receptie ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum mo- gen ervaren vele vrienden en bekenden te hebben. De leerlingen waren over dag afgeweken van het lesrooster en genoten in het Thalia-theater van een filmprogramma. De heer J. Geus heeft daar namens de onderwijzers van de school een prisma-kijker aan de Jieer Wiedemeyer aangeboden en namens de leerlingen een filmopname-apparaat. Maandagavond werd in de gymna stiekzaal van de Willem de Zwijger- school een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar wethouder H. de Boer het gemeentebestuur vertegenwoordig de en waar velen uit onderwijskringen, oudleerlingen en vrienden en bekenden de jubilaris temidden van een schat van bloemen, de hand kwamen druk ken. Vier trawlers, zestien loggers en twee en dertig kotters zorgden er maandag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 8.220 kisten verse vis. Er waren 1075 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 1000 kisten schol, 9000 kilo tongen, 140 kisten gul en kabeljauw, 4.800 kisten haring, 300 kisten makreel en 200 kisten diver sen. De vraag naar verse vis was maan dag zeer groot. Om kabeljauw, koolvis en makreel werd door de handel „ge vochten". Zeer hoge prijzen waren van dit gevecht het resultaat. Makreel deed 50 tot 30 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw deden 186 tot 150. Kleine regels noteerden 72 tot 70, kisten grote kabeljauw 190 tot 182 en kisten kleine kabeljauw 146 tot 134 per 125 kilo. Grote witte koolvis noteer de 130, grote zwarte koolvis 100 tot ƒ95, grote gul 51, middel soort ƒ44, kleine gul 28 tot 26, grote ham 140 en grote leng 122. Haring werd verkocht voor 21 tot 15 per kist van 50 kilo, schar deed 18 tot 16, wijting 27 tot 20, haai 21 en poon 22 per kist van 50 kilo. Grote schelvis noteerde ƒ46 tot 37, groot middel 44 tot 36, klein middel 42 tot 35, pennen 40 tot 32, braad 33 tot 24, gestripte radio 22 tot 17, dichte radio 16 tot 13 en kleine schol 17 tot 15 per kist van 50 kilo. De trawler Caroline IJM. 26 werd ver wacht met 750 kisten verse haring voor de dinsdagmarkt. Gedurende het weekeinde is er over het algemeen op alle visgronden uitste kend gevangen. Om de Noord, op de Vikingbank werd veel makreel gevan gen. Zo deed de Herman IJM. 2 zelfs een trek van 300 manden, waarvan 200 manden schelvis en 100 manden ma kreel. Een groot aantal trawlers vist thans op de Vikingbank. Op het Zand liepen de dagvangsten van 200 tot 500 manden haring. De Dirkje RO. 53 boekte hier een dag vangst van 400 en een dagvangst van 500 manden yerse haring.. In de Silver- pitt werd eveneens flink wat'haring ge-, vangen. Deze haring was echter nogal klein van stuk. Langs de Westkust vin gen de trawlers gemiddeld 300 tot 400 manden verse haring per etmaal. IJMUIDEN Dinsdag 2 oktober Hoog water: 1.49 u. en 14.15 u. Laag water: 9.54 u. en 22.14 u. Woensdag 3 oktober Hoog water: 2.36 u. en 15.01 u. Laag water: 10.44 u. en 23.01 u. 22. Zodra de Drakar de kust dicht is genaderd, springen de krijgers over boord en waden naar het strand, waar de drie mannen hen wachten Svein wendt zich dadelijk tot Olaf, die haastig en druk gebarend begint te vertellen. De ogen van de lange Sakser zijn echter zo woest en drei gend op hem gericht, dat hij er zenuwachtig van wordt. Hij doet zijn best, erg bekommerd en geschrokken te lijken en hoewel Svein zijn wantrou wen niet geheel kan onderdrukken, schijnt het verhaal, dat Olaf doet, toch echt genoeg. „De schurk moet ons goed bespied hebben", zegt hij. „we vielen in een hinderlaag, waar hij ons opwachtte. Er was geen ontkomen meer aan. Die kerel is zo vlug als water en sterk als een beer. Voor we het wisten was de krijger al gedood en ikzelf kon op het nipPertje ont komen, waarbij ik nog net zag dat hij de Noorman mee nam. Gauw, man, ga mee, als we vlug zijn, kunnen we hem misschien nog redden!" En terwijl Olaf Svein en zijn mannen voorgaat en hen hoe langer koe verder weg brengt van het ravijn, waar hij Eric en zijn krijger aanviel, sluipt daar door de kloof in het halfduister een onherkenbare gedaante. Heel langzaam, voetje voor voetje, een zware knuppel gereed in de hand, nadert de gestalte het roerloze lichaam van de Noorman. Rinkeldekink. Een Deense zeeman, thuishorend op een Zweeds schip, is bij bet passagieren in IJmuiden ietwat uit de koers geraakt. Hij vernielde een ruit van het stationskoffiehuis en werd later in de nacht slapend aangetroffen op de Bik en Arnoldkade. De politie ver leende hem onderdak om zijn roes uit te slapen en presenteerde hem tevens, naast een proces-verbaal wegens open bare dronkenschap, de rekening van de gebroken ruit. Onder het motto „De mode triom feert bij C A" is gisteren in de rijk met bloemen versierde Haarlemse Vleeshal de traditionele show van C A gestart. Een vijftal dames-man nequins en één heren-mannequin zorg den een uur lang voor variaties en ver rassingen. Bij de dames was een grote maat, een junior-miss en drie normale ma ten. Een uitgebreide serie mantels, re genmantels, japonnen, pullovers, rok ken, blouses en avondjaponnen ging aan ons oog voorhij. Een zeer mooie swagger liet ons de „grote maat" zien. waarvan de gar nering uit natuurgrijze persianer be stond. De boxcoat van de junior, ge voerd met gestreepte fantasie-teddy, was 'n applausje waard, evenals de aan gesloten mantel van mahair-glace met grijs naturel persianer kraag. Ook voor bont kan men bij C. A terecht tegen betaalbare prijzen. Wij denken bijvoorbeeld aan een kort zee hond bontjasje en een 7/8 yemen man tel, die opvielen door hun glans en mooie tekening. In de japonnen was er een rijke keus, waarbij de yersey nog steeds de bo ventoon voert. De yersey, gestreept of jaquard geweven, zagen wij verwerkt in deux-pièces, trois-pièces, jumpers en japonnen, waarvan sommige gegar neerd met een leren ceintuur, hetgeen een aardig effect geeft. Natuurlijk werden er ook modellen getoond in andere wollen stoffen. Wij noemen slechts een zandkleurige japon van Zwitserse import, waarvan de stof op flausch leek. Als nieuwste nieuwtje was er een tweetal japonnen, geïnspi reerd op de volendammer wijde broek. Deze japonnen van tropical hebben aan de taille een wijde rok. die nauw uit loopt, hetgeen een bolvormig silhouet geeft. Het is niet meer zo, dat alleen de ju nior rok en blouse kan dragen. Ook voor de wat zwaardere figuren waren alleraar digste -madellerj .gecreëerd. Natuurlijk narrien de jumpers ook een voorname plaats in. De mode schrijft thans de lange jumper voor, welke tot op de heup reikt, en de heerlijk warme hoge col. Zowel klokkende als nauwe rokken zijn gewild. Iets nieuws was de gewat teerde rok, waarvan de binnenkant de zelfde stof heeft als de blouse. De heren-mannequin toonde soepel en vlot enkele kostuums, waaronder een geïmporteerd amerikaans kostuum, dat zich van de andere onderscheidt door het licht gewicht en door pijpen zon der omslag. De regenjas, auto-coat en stormsafe behoorden tot zijn garderobe evenals een suède jacket van peau de pêche met capiton-voering. Een aparte attractie was weer de collectie avondjaponnen, welke een goed onthaal kregen. Een geslaagde show dus, mede door de medewerking van de firma Schot, die de paraplus leverde, Caprice, die de hoeden verzorgde en'de firma Com- tesse, die de byoux had geleverd rgi wat luidruchtig naar huis terugkeerden. Let op de kleine w. Middenstanders en andere handeldrijvende luiden willen wij er even op wijzen, dat hunne maten en gewichten opnieuw geijkt moeten zijn. Alleen de kleine letter w is thans geldig. De controle op maten en ge wichten kan elk ogenblik beginnen. Het ls In elk geval vriendelijk van deze controleurs, dat zij tevoren nog een seintje wilden geven. Roes naast zandhoop. Een wiel rijder „onder invloed was er in de Bonlfaciusstraat naast een zandhoop op het trottoir maar bij gaan liggen. Later krabbelde hij overeind, slingerde de we gen over en poogde zich ijlings uit de wankele voeten te maken toen de po litie naderde. Het werd een achtervol ging, die eindigde op de hoek van de Kalverstraat - Nieuwkoopstraat, waar de wielrijder een aanrijding veroorzaak te met een bromfietser. In het hoofd bureau van politie ls het uitslapen van de roes voortgezet. Nachtelijke bon». In een schuurtje achter perceel Kennemerlaan 125 heb ben in de nacht van zondag op maan dag 2 wasketels op petroleumstellen ge staan, opdat 's morgens vroeg met de was begonnen zou kunnen worden. Des nachts om 2 uur hoorde de zoon des huizes een harde klap. Korte tijd later was er een lekker brandje in de schuur, wat echter nog met een slang op de waterleiding bedwongen kon worden. Wasgoed verbrand, fietsbanden, fiets tassen e.d. eveneens brandschade, als mede een aantal balken van het schuur tje gedeeltelijk verbrand. Slippende scooter. Op de rijksweg Haarlem - Velsen ter hoogte van de Slapersdijk ls een scooter geslipt toen de bestuurder remde voor een personen auto, die van het terrein van Trovato de rijweg opkwam, zonder zich aan de stopstreep te storen. De scooter beland de in de berm van de weg en werd aan de voorzijde beschadigd, terwijl de scoo terrijder en zijn passagier schaafwon den opliepen en schade aan hun kle ding. De autobestuurder zal er voor op moeten draaien. ZONDAG 30 SEPTEMBER 1. DEM—WFC 1 2. HBCBeverwijk 3 3. VitesseHSV 2 4. ADOAlways Forward 1 5. ZVVWijk aan Zee 1 6. QSCVelsen 3 7. VVSB—HPSV 8. NASOnze Gezellen 1 9. BloemendaalGeel Wit 2 10. DOSRSJC 1 Van het College van Rijksbemiddelaars vernemen wij, dat binnenkort een beschik king is te wachten over de loonsverhoging voor het beroepsgoederenvervoer over de weg, die drie procent zal bedragen. Door de ondernemers zal doorberekening worden gevraagd. Ten aanzien van het personen vervoer door lijndienstondernemingen is eveneens overeenstemming bereikt. Deze loonsverhoging zal zes procent bedragen, be houdens de mogelijkheid van dispensatie tot drie procent in verband met de eventuele doorberekening. Over de overige sectoren van het beroepsvervoer over de weg wor den de besprekingen voortgezet. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond heeft thans defi nitief besloten, dat het Robbenzwem- stertje Rita Kroon de reis naar Mel bourne niet zal meemaken. Zoals be kend is moest Rita Kroon een bepaalde tijd maken, door het N.O.C. in overleg met de sportcommissie van de K.N.Z.B. vastgesteld. Zij heeft deze limiet echter niet kunnen bereiken, waardoor thans haar uitzending naar Melbourne defini tief van de baan is. Nedèrland zal dus in het nummer 200 meter schoolslag voor dames alleen door Ada den Haan worden vertegenwoordigd. Maandag zijn 450 katholieke mid denstanders per trein uit Nederland naar Rome vertrokken om daar deel te nemen aan het internationaal treffen van de katholieke middenstand uit acht Europese landen. Het is de bedoeling, dat in Rome de laatste hand wordt ge legd aan de oprichting van een interna tionale katholieke middenstandsbewe ging, waarvan de statuten ter goed keuring aan de H. Stoel zullen worden voorgelegd. De voornaamste initiatiefneemster tot deze internationale beweging is de ka tholieke Nederlandse middenstandsorga nisatie. welker voorzitter, de heer J. A. Koops, de nieuwe internationale bewe ging zal presideren. Donderdag 4 oktober wordt het nieuwe bijkantoor van de Haarlemse Nutsspaarbank aan het Tesselschade- plein voor het publiek opengesteld. Deze week zullen ook de basketbal lers in het Krelagehuis met de compe titie beginnen de belangstelling gaat vooral uit naar enkele plaatselijke ont moetingen. De herenteams van H.O.C. en The White Stars zullen elkaar don derdagavond om acht uur bestrijden, terwijl voor vrijdagavond de westrijden H.O.C. The White Stars (19.50 uur, dames; en Antilopen tegen The Black Pirates (heren 20 uur) aan de orde zijn. CM <T> Horizontaal: 1. fiets voor twee personen loot 2. eiland in Indonesië zanggodin 3. woning van onderpastoor 4. bijtende vloei stof hoofdstad in t Europa 5. bewoner van streek in Joe- 1/5 goslavië Zijne Door- luchtigheid 6. ordebroeder bouwland 7. achter behoeftig echtgenoot 8. salvo titulo niet dikker 9. dom spie 10. teer brasserij 11. vreugde hemelbol oo Verticaal: 1. schreeuwen van ezel - mismoedig 2. ten afscheid (afk.) Ondernemings raad (afk.) herfstbloem 3. slaapvertrek gazen weefsel 4. waterval in Noord-Amerika 5. vriendelijk 6. larf van lang pootmug 1 hl 7. onderwij s- richting vogelwoning 8. zeuren Frans lid woord 9. zweHivoge! doelverdediger 10. knorrepot 11. steppe Ned- padvin ders Ver. Het Kardinaal van Rossum Instituut, Internationaal Centrum voor sociale, culturele en daarmee verband houden de technische hulp, waarvan de tot standkoming werd bepleit door prof. G. H. L. Zeegers in zijn rede „Het uur van de leek", gehouden te Wageningen in 1955, heeft een aanvang genomen met zijn activiteiten. Nadat reeds spoe dig enkele vooraanstaande katholieke persoonlijkheden zich bereid hadden verklaard het initiatief te ondersteunen, kon met instemming van Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, de voorbereiding van de definitieve oprichting ter hand worden genomen. Het Algemeen Bestuur wordt ge vormd door mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, algemeen voorzitter; mgr. H. J. J. van Hussen, Nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen: vice voorzitter; mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, direc teur van het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en voorzitter van het Office International de l'En- seignement Catholique; rector A. H. Huyboom, Nationaal aalmoezenier van de K.A.J.; prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van de Stichting Pius XII en secretaris-generaal van de Union Inter national dees Associations Patronales Catholiques (UNIAPAC); mr. Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van de gemeente Lis- se; drs. A. Th. Bogaard, burgemeester van de gemeente Rijswijk (Z.H.); de heer J. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond en lid van de Eerste Kamer; prof. G. H-. L. Zeegers, directeur-generaal van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut (algemeen secretaris en wnd. penning meester). Het Kardinaal van Rossum Instituut stelt zich ten doel het op planmatige wijze bevorderen van katholieke activi teiten op het terrein van de interna- Maandagochtend is ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Konink lijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij een bronzen monument onthuld, dat is aangeboden door het personeel en gepensioneerden. Het monument werd ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote uit Voorburg. Bij de onthul ling leverde het doek de gebruikelijke moeilijkheden, zodat iemand het beeld moest beklimmen, om het vrij te maken. In het Concertgebouw te Amsterdam is een congres gehouden van wijkhoof- den, plaatsvervangers en hoofden zelf- scherming der organisatie Bescherming Bevolking uit het gehele land. De ope ning, die geschiedde door burgemeester d'Aiiiy werd bijgewoond door de com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Het is de tweede landelijke bijeenkomst (de eerste was In 1955), die door de stich ting Bevordering Bescherming Bevol king werd georganiseerd. Als basis voor de discussies in vier groepen werden de navolgende drie referaten uitgegeven; „De bescherming bevolking als voorlichtingsvraagstuk" van prof. L. G. A. Schlichting uit Nij megen; „De wijk met inbegrip van ge meente en blok in het B-gebied", van de heer E. E. van der Kam, docent aan de B.B.-stafschooi, en „De bescherming bevolking als blijvende organisatie", cloor de heer H. Verwayen, hoofd buitendienst Stichting B.B. De heer Van der Kam merkt in zijn referaat o.m. op, dat het congres van 1955 zich uitsprak voor betere kleding voor de noodwachters. Hierover is tot nog toe van de rijksoverheid geen uit sluitsel ontvangen. Uit het landelijk overzicht van juni j.I. opgenomen in het referaat van de heer Verwayen blijkt dat 68 procent (162.800) van het benodigde aantal (238.080) noodwachters voor de verschil lende BB-diensten en de zelfbescher ming beschikbaar is. Voor de elf provincies exclusief de nog aarzelend of lauw staan tegenover drie grote steden Rotterdam. Den Haag en Amsterdam bedroeg het percen tage respectievelijk Groningen 76, Fries land 73, Noord-Holland 70, Zuid-Holland 74, Utrecht 74, Zeeland 72, Noord-Bra bant 78, Limburg 66 en de drie grote steden 51. Een blijvende BB-organisatie wordt beslUt noodzakelijk geacht, doch niet In de huidige vorm. Er dient een commissie te worden gevormd die deze kwestie zal moeten bestuderen. By de werving der noodwachters zal gestreefd moeten wor den naar aanvulling der gelederen door jonge krachten, de vrouwen moeten meer in de BB worden geïnteresseerd en oudere BB-ers, die afvloeien, dienen in een reserve té worden opgevangen. Gevraagd wordt de BB meer in te schakelen bij rampen in vredestijd. Ten aanzien van dit punt merkte de heer J. C. de Lussanet de la Sablonière, plv. hoofd van de afdeling organisatie be scherming bevolking bij het Departe ment van Binnenlandse zaken op dat dit zeker geapprecieerd wordt, en als oefening nuttig is, doch behoort tot het werkterrein der hiervoor reeds bestaan de organisaties. Verder wordt in de con clusies een betere, minder theoretische en meer practische opleiding voor de noodwachters gevraagd en tevens een betere vergoeding voor de geoefen- den. En tenslotte wordt de kleding voor de noodwachters weinig flatteus en voor de dames totaal ongeschikt geacht voor buitenwerk. tionale sociale, culturele ^Srmee verband houdende technische "U'P aan gebieden, die deze hulp beh°®Jeh en wensen, welke activiteiten Wezen lijke bijdrage dienen te vori"®" tot op lossing van hun vitale maatschappelijke vraagstukken. Het Kardinaal van Rossu"1 Instituut tracht zijn doel te bereiken "-a. door het leggen en onderhouden Yï." .£°ntac- ten met de katholieke, niet'^yholieke en in het bijzonder de intergouVerne. mentele en supra-national® °rganen, die in de een of andere vormoemoeie- nis hebben met de econoi">s verder te ontwikkelen gebieden; he»Y®h van voorlichting in alle riaary0®' in aan. merking komende katholieK "ringen inzake de bovengenoemd® rieden met het oog op de vraag®™*?®1 der sociale en culturele hulp; "^orde- ren van de wetenschappelijk research benodigd voor de planning va,|P„ "Wp- verlening, alsmede het opst®ue« eq uit voeren der plannen onder atisp""eh van het Instituut te realiseren. vo s stelt het Kardinaal van Rossum "statuut zich voor bemiddeling te g®YfJY Pu het zoeken en plaatsen van kathoh® krach ten voor de sociale en cUl „j,t ^ulp en het verzekeren van de vecl «Positie en het verschaffen van ,]\-reiste waarborgen voor het sociale wzun van de personen, die onder aUS5p„a van het Instituut worden uitgezonaviu Daar naast wil het Kardinaal Vïï,v„°ssum Instituut de selectie, tecWi'sp® oplei ding, geestelijke voorbereidi"» en gees telijke verzorging bevorder®" van de personen onder auspiciën Yp -"®t In stituut uit te zenden, alsmea® ?e oplei ding van inheemse katholi®Ke, krachten voor de sociale en culture!® ""lp, 0.a. door hen in geëigende geva"®" in staat te stellen zich in de westerse landen te bekwamen. Voorzover de °n°ei' auspi ciën van het Instituut te ontwerpen plan nen en de uitvoering daarvan dit ver eisen, zal het Kardinaal Rossum Instituut een volgens vast te stellen regelen geëigende vorm van samen werking tot stand trachten te brengen tussen bestaande en nog te creëren katholieke activiteiten op n®5 terrein van de sociale en culture'e Het Instituut zal alle activiteiten ontplooien, benodigd voor het bijeenbrengen of on. der zijn auspiciën doen bi)eenDreqgen van de financiële en andere materiële middelen voor de totstandkoming en uitvoering van zijn plannen. Twintig organisaties van j°n8eren en studenten hebben vandaag aa"gekon- digd, dat zij een massa-vergaaering op het Merdeka-plein in Djakarta zullen houden om de doodstraf tegen de heer Schmidt te eisen. De bijeenkomst zai 0p 12 oktober worden gehouden! ~ple dagen voordat de rechter in de zaak-Schmidt uitspraak zal doen. De Darul Islam heeft ontkend, dat #r tussen haar en de heer Schmi?' ®"ige band heeft bestaan. Deze Islamietiscne subver sieve organisatie deelj dit me"® in een verklaring, die zij gezonden heeit aan de dagbladen in Djakarta. In de I®nlasteleg- ging in de zaakSchmidt wórdt deze er o.a. van beschuldigd steun 'e hebben verleend aan de Darul Islam- Tijdens een voorstelling in een bios coop in Malang in Oost-Java is gister avond een handgranaat ontploft. De por tier van de bioscoop werd gedood en twee personen werden ernstig gewond. Er werd grote schade aangericht. Vier leden van het personeel zijn voor ver hoor door de politie aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2