F St.-Bavoschool in Haarlem noord met vlag verrijkt Lezing over oliewinning voor ARKA-afdeling Haarlem Rust teruggekeerd in de dierenbescherming? Noordhollands Philharmonisch Orkest presenteerde zich weer aan vele genodigden uit de provincie H Verwijten aan adres van Griekse hof 1' fff De maandagse beurs in het Krelagehuis mwm Fraai geschenk van het oudercomité Ongeval op Rijksstraatweg NAAIMACHINES Spoorbomen aan Zandvoortselaan verplaatst Die Haerlemsche Musijckcamer DINSDAG 2 OKTOBER 1956 PAGINA 3 WÊÊ[ Ii8 ^0. "Geloof en Wetenschap" Burgerlijke Stand Haarlem Conferenties voor niet-katholieken Inbraak in Spekstraat 2000 aan goederen gestolen VOLLEYBALCOMPE- TITIE BEGONNEN Feestavond Katholiek Militair Tehuis „Ludamus" speelt „De kunst om te leven" „DE VIER MULLERS" IN MINERVA ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Vier bestuursleden sullen qflreden Mr. J. D. Vink rechter in Haarlem JAN LAARVELD HEEMSTEDE In november twee aansluitingnachten ZANDVOOR1 Burgemeester opent bejaardensociëteit Nationale bridgedrive in Hillegom Vereniging voor Huis vrouwen in Haarlem 40 jaar Viering 10-jarig bestaan Surséance voor De Jong-cacao Si^/J p lil t f* Hi !m Em *- Beurs van Amsterdam Beurs van New York H 7, Het was even volkomen stil op de speelplaats van de Bavoschool in Haar lem-noord, toen de nieuwe schoolvlag, rood-wit met een blauw schild in het nart, langzaam omhoog ging. Even maar, want zodra was het sierlijke dundoek boven, of de paar honderd jongens toonden wat massaal keelge luid vermag. Drie hoera's voor alle va- ?w?. en moeders besloten het plechtige tijn voor de dit jaar gouden school uan de Eemsstraat. De vlag was een van het oudercomité, dat in haar nestaan van net zeve„ maanden al Ba heeft gedaan voor de °"-jongensgemeenschap. chuni 5°-jarig jubileum van de paro- ausuct school in Haarlem-noord is in lucht, gevierd met geslaagde Open- bestn len- Dat de leer'ingen, school- on i en vele anderen gistermorgen - Qe jaarlijkse feestdag van Sint Bavo .0 samendromden op het schoolplein, lyas louter een gevolg van de grote ac tiviteit van het oudercomité. De heer A. L. Peeters, het hoofd van de Bavo school, verwelkomde in een kort woord onder meer de pastoor en kapelaans der parochie, de inspecteur van het Lager Onderwijs in Haarlem, de heer A. J. M. Buchette, de consulent van Lichamelijke Opvoeding, de heer W. J. Roggeveen, het schoolbestuur en de le den van het oudercomité. Namens dit comité bood de heer A. J. M. van Hoof de vlag aan. Hij stelde daarbij vast, dat de eenheid op school en de samenwerking tussen ouders, on derwijzers en kinderen goed gesymbo- leerd wordt door een vaan, dat in dit geval speciaal voor de Bavoschool was Secreeerd. Het rood en wit stellen de n voor, terwijl in het blauwe de 0en zwaard steekt en aan de an- lioLe een kruis, waarmee de hei- Rewo vo zich zo voortreffelijk heeft St. B0r(k In het schild staan de letters VeU? ïleer van Hoof zei te hopen dat Wan,. ]ongens later het kruis tot hun Paft 2ullen maken, rhf °r A van Eeden van de paro- SmLyan Onze Lieve Vrouw van Zeven t>ran£:?n was zeer verrast over het jachtige geschenk, dat uitstekend past shh e, school. ,,De man, naar wie jullie „,°ol genoemd is", aldus de pastoor, _,een dapper strijder met het vpout ^aar hij besefte plotseling, dat eenten alleen goed was wanneer het ledpf<iagmi'^a& 7 oktober trekken de naaf /fft "Geloof en Wetenschap" stoiunf darn> waar zij de voor- - van Verdi's „La forza del destino" verzorgd door De Nederland- KtornF^ff' zYllen bijwonen in de Am sterdamse stadsschouwburg. Donderdag u oktober zal prof. J. !t!arnlan avonds in de Haarlemse stadsschouwburg spreken over het on derwerp De ontmoeting met God in het geloof FILMS: 7AfiA9^5 De Hofnar <nro1-). a. l„ TRANS HALS: Tralies van bamboe. 18 1 2.30, 7 en 9.15. J" Di.-avond één voorstelling om 8 uur. UDO: Rock around the clock, 14 jaar. 2 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Comanche, 14 jaar, 2, 7 en 9.15. MINERVA, wo. en do. 8.15: Rear window, 18 jaar. «EMBRANDTDe levensroman van Johan Strauss, a 1.. 2, 4.15, 7 en 9.15. ovnTobor de geweldenaar, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIOdi.: Les carnets du major Thomp son, a. 1. Wo. en do.: Human desire, str. volw.. 2.IJ, en 9.15. Dinsdag 2 oktober Schouwburg: De Ned. Comedie met „Lu- jer", 8 uur. euwerikToneelvoorstelling door R.K. (rij,®elver. „Bavo": „Huis zonder vensters" r 8 uur. K»ri Certsebouw: N. Ph. O., Ie concert, JJJ D. Sol.: Eloise Polk, piano, 8.15 u. erva: le Avond Wereldreizigersse- 5* Mr. drs. Th. Regout spreekt over •»^trikaans avontuur", 8.15 u. Woensdag 3 oktober rConcertgebouw: Marine Sanatorium-fonds concert Marinierskapel o. 1. v. Gijsbert ^euwland, 8 uur# Leeuwerik: Voorstelling door R.K. To neelvereniging ,,Bavo": „Huis zonder vensters" (dil.), 8 uur. ONDERTROUWD: H. van Heeren en *L E. van Boekhoven; W. Hortensius n_C' Keijer. A „GEHUWDO. L. Kwant en A. G. "illemsen GEBOREN: W. Spitsbaard-Verkooij, A. M. Tullenaar-van der Vaart, z.; ri' E- Baars-Beukers, 2 z.; A. P. M. £0 Groot-Ouddeken, z.; C. W. van der Eem.van Rossum, z.; J. E. Heblij- "eiJnsdijk, z.; A E. van Bragt-Tim- P}ers, z.; E. M. Élich-van der Valk, z. ,;y Hemelrijk-Varenhorst, d.; J. Alva st de Velde, d.; J. Hoogerboord-Spoor, vj' Th. A. van Looij-van Eek, d. Moes, d.; j. H. van den Bei-Letter, C.. Prinsen-Klaassen, d.; H. W. M. Maar- oe-bpringintveld d A. Ouwens- O. OVERLEDEN: A. v. Zutphen, 62 j., Ha- zepaterslaan; h. A. Broekman, 38 j., Leidsevaart; j. steur, 62 j., Soutman- fliaat: A. M. Teijgeler-Verweij, 79 j., Leidsevaart; p. a. Bakker-Kuipers, 50 J', Jan Gijzenkade; K. van Heezik- Ön££efdel' 80 L. Teijlerstraat; M. J. 'a-Droog, 69 j,, Bakkerstraat. niet anders meer kon: uit noodzakelijke zelfverdediging." De pastoor bracht dank aan het oudercomité, aat zyn taak prachtig heeft begrepen. De heer Buchette verzocht de kinde ren vervolgens de vlag te beschouwen als een waardevol, gemeenschappelijk bezit. Hij wenste het comité geluk met zijn voortreffelijke arbeid, waarop me nige andere school jaloers kan zijn. Nadat de verkeersbrigadiertjes van de school tenslotte genadig was toege staan om de drukte rond de vlagge- mast te regelen, hees de heer Peeters het rood, wit en blauw, dat voortaan bij feestelijke gelegenheden steeds de „cour" zal sieren. Op de donderdagen 4, 11, 18 en 25 oktober des avonds om 8 uur, zullen in de parochiële kerk van Sint Jan aan de Amsterdamstraat vier conferenties worden gegeven door pater Wynand Sluys O.t.M. Hoewel deze conferenties op de eerste plaats bestemd zijn voor met-katholieken zijn deze uiteraard eveneens toegankelijk voor alle katho lieken. Pater Wynand Sluys staat bekend als een spreker die in zakelijke, vreedza me en boeiende conferenties, de vraag stukken betreffende de geloofs- en ze denleer op klare wijze weet uiteen te zetten. Als onderwerpen zijn gekozen: „Er bestaat een God"; „Jesus van Na zareth is God"; „De levensbestemming van de mens" en „Jesus' Woord en Kerk". De inhoud dezer conferenties behandelt de stichting en leer van de Ene Heilige Kerk. Reeds nu kan men zich opgeven voor de cursus bij de heer H. O. H. Knötsch- ke, Kleverlaan 157, Haarlem. De deel nemers nemen hoegenaamd geen ver plichting op zich, terwijl curcusgeld niet wordt gevraagd. Om kwart voor acht gistermoren werd de 16-jarige scholier C. K. het slacht offer van een mankement aan zijn fiets. Hjj reed over de Rijksstraatweg in Haarlem-noord, toen het slot aan de voorvork van het rijwiel naar beneden zakte en tussen de spaken kwam. De jongen viel over het stuur op het weg dek en liep een hersenschudding op. Hij werd ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. De St.-Bavoschool in Haarlem-noord heeft sinds gisteren een eigen vlag. Het was een geschenk van het oudercomité van de school, dat hier door pastoor Van Eeden hartelijk dank wordt ge bracht. Dat bijna iedereen op de foto lacht, is des pastoors geheim. Vanmorgen omstreeks vier uur be merkte een nachtwaker in de Spek straat in Haarlem-centrum, dat de deur van een antiekwinkel open stond. Hij waarschuwde een agent van politie, die een onderzoek instelde. De toegangs deur van de winkel bleek geforceerd te zijn en later constateerde men, dat er voor 2.000 aan bloedkoralen kettingen, zilveren beugeltasjes enz. was wegge nomen. De eigenaar van de zaak, die in een vertrek achter de winkel sliep, heeft van de inbraak niets gehoord. Op de eerste speelavond van de vol- ieybalcompetitie waren enkele interes sante wedstrijden vastgesteld. Vooral de prestaties van het Heemsteedse HBC en de nieuwe eerste klasser AVC uit Aerdenhout waren goed te noemen. De HBC-dames begonnen tegen Ra- piditas '31 verrassend door dé winst in de allereerste game te behalen (10-15), waarna ook de derde game overtuigend naar de Heemsteedse ploeg ging (15-0). Ook de Rapiditasdames wisten echter twee keer de voile winst te behalen, waardoor de strijd gelijk eindigde. Het Aerdenhoutse AVC begon in de nieuwe eerste klasse omgeving veel belovend tegen HVS, door drie games te winnen. Bij de heren verloor Velox in de eer ste klasse met groot verschil van die Raeckse (3-1), nadat de eerste games vijwel gelijk waren opgegaan (15-12; 12-15). Het Veloxteam kwam met en kele nieuwe spelers binnen de lijnen en miste o.a. De Koning. Die Raeckse moet het dit seizoen zonder Henk Keur doen, die thans voor HVS uitkomt. De andere ontmoeting in de eerste klasse, tussen Rapiditas en Eclecta, bracht een 3-0 zege voor de laatste ploeg. In Ecieta speelt o.a. Smit, de vroegere aanvoer der van het wegens gebrek aan leden opgeheven Leonidas. De uitslagen waren: dames: MHBS- die Raeckse 2 3-1; Rapiditas '31 HBC 2-2; HVS-AVC 1-3; AVC2-Boru 4-0; HVS 2-Santpoort 1-3; AVC 2-Boru 4-0; DSS-Ecleta 4 2-2; die Raeckse5-Sizo2 2-2; Spaarnestad-WSH 2-2. Heren: Santpoort-die Raeckse 2 2-2; die Raeckse-Velox 3-1; Rapiditas '31- Ecleta 0-3; Cios2-OVRA 0-4; Veiox2- Santpoort2 0-3; Boru-Sizo 0-4; SSO-WIK 0-3; PWN-Rapiditas2 3-0; OVRA3-HPS en SV 1-3. De openingsavond van de afdeling Haarlem van de algemene rooms.katho lieke bond voor ambtenaren, maandag gehouden in hotel „de Leeuwerik", was tevens het begin van de winterlezingen, die de Bataafse Petroleum Maatschap pij in het komende winterseizoen gaat houden. Over het werk van deze maat schappij vertelde de heer C. van der Marei na ingeleid te zpn door de heer J. Loerakker, voorzitter van de plaat selijke afdeling van de A.R.K.A. De naar schatting tachtig aanwezigen kon den vervolgens uit de mond van de heer D. Schipper, voorzitter van de cultuur- en ontspanningsvereniging, nog vernemen, dat er voor het bezoek aan de K.R.O.-studio op 12 oktober zoveel belangstelling is, dat men zal moeten loten om te bepalen wie er mee kun nen gaan. Er waren 180 opgaven ont vangen, en voor een excursie naar de studio kan het gezelschap uit met meer dan honderd personen bestaan. De heer Schipper kondigde tevens de volgende bijeenkomsten aan. Op 23 de cember een kienavond, op 5 januari een kindermiddag in de grote zaal yon het gebouw Sint Bavo, en op zaterdagmid dag 9 maart een excursie naar de papier fabriek in Velsen. Drie geluidsfilms: opsporing van aard olie, verkenningsboring en strijd zonder einde (de stryd van mensen tegen het insect) waren de verduidelyking van wat de heer van der Marei tevoren ver- telde Hij kon daarbij overigens slechts enkele facetten van de aardolie-indus trie belichten. De aardolieindustrie da teert van omstreeks honderd jaar ge leden in de Verenigde Staten van Noord- Amerika, toen bij het boren naar zout een vieze slurpachtige stof mede werd opgezogen; dit was de aardolie die een handige meneer Kier op de gedachte bracht, de vloeistof in de handel te bren gen Een advocaat uit New York, mr. Bissell gaf daarna op zijn landgoed de eerste stoot voor boringen. Dit geschied de in 1859 te Titusville in Pennsylvanië. Op Java had men vierenvijftig sijpel- plaatsen gevonden, waarvan eenenvijf tig een redelijke mogelijkheid tot boren gaven. Een stugge Groninger, Zijlker, zette door en het eerste arbeidsveld van de in 1890 opgerichte „Koninklijke zou in Langkat komen te liggen. Ko ning Willem III verleende het praedi- caat „koninklijk" in het zelfde jaar van de oprichting van de maatschappij tot exploitatie van aardolieboringen. De be ginjaren waren heel moeilijk, maw Kessler en daarna Deterdmg zorgden met grote voortvarendheid voor de bloei. ?n 1907 was er het samengaan met He Engelse maatschappij ging zich transport and trading company, ltd. De toen gevormde koninklijke shell droeg de werkzaamheden aan twee top-werk- maatschappijen over. De N.V. de Ba taafse petroleummaatschappij ging zich bezig houden met opsporing, winning en verwerking, de shell petroleum compa ny ltd. met verkoop, vervoer en opslag. Dat deze combinatie van een Neder lands-Engelse onderneming meer Ne derlands dan Engels is moge blijken uit het kapitaal, dat voor 60 pet in Ne derlandse handen is en uit de verdeling der directiezetels: vier Nederlanders en drie Britten. De heer van der Marei merkte ten slotte nog op, dat Nederland bij Per nis bij Rotterdam een der tien groot ste raffinaderijen ter wereld bezit, die de grootste in Europa is. Met de in 1947 opgerichte N.V. Ned. Aardolie industrie wordt in ons land per dag 34.000 kubie ke meter per dag opgebracht, waar mee een vierde deel van de behoefte in eigen land kan worden gedekt. In de stadsschouwburg van Haarlem was gisteravond een feestavond geor ganiseerd voor leden en donateurs van het katholiek militair tehuis „De Burcht" aan het Donkere Begijnhof te Haarlem. Pater A. Groen O.F.M., di recteur van het militair tehuis sprak een speciaal woord van welkom tot de garnizoenscommandant van Haarlem, de overste F. van der Mey, tot de com mandant van de Ripperdakazerne, de majoor G. P. Boon, en de legerpredi- kant, ds K. van der Braak, die met hun dames deze avond bijwoonden, als mede tot de aalmoezenier Haver. Pa ter Groen dankte hen voor de bijzonder prettige samenwerking ten behoeve van het werk onder de militairen. Voorts bedankte pater Groen de bejaarden en meisjes, die hun medewerking aan de collecte voor het militair tehuis hadden verleend. Dat deze collecte een succes geworden is, ondanks het slechte weer, is te danken aan het onvermoeid ijve ren van de collectanten, van wie pater Groen in het bijzonder memoreerde het dertigtal leden van de R.-K. bond van bejaarden en gepensioneerden. Ondanks hun vaak hoge leeftijd er collecteerden zelfs tachtigjarigen mee hadden deze zich niet door het gure weer laten weerhouden. De R.-K. toneelgroep „Ludamus" bracht hierna ten tonele het blijspel „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en Fredi Wynne, vertaald en geregisseerd door Laszlo J. Bubenik. Met veel enthousiasme speelde „Luda mus" dit vrolijke verhaal, waarin op kostelijke wijze de geborneerdheid van een aristocratisch Engels milieu wordt getekend. De komst van een „groot moeder", die onverwacht goed-gecon- serveerd, vitaal en jeugdig is, sticht hierin de nodige verwarring. In het uitverkochte Minerva-theater gaf het gezelschap van Johan Kaart fisteravond een voorstelling „De vier iullers", waarin het befaamde paar uit „Potasch en Perlemoer", Kaart en Johafi Bosman, weer een belangrijke rol spelen. „De vier Mullers" zijn allen zakenlieden (in textiel uiteraard), uit gezonderd neef Mendel (Kaart), die talrijke kansen krijgt zijn Jiddische gijn te verkopen. En dat doet hij voor treffelijk, zoals hij het ook heeft gedaan in „Potasch en Perlemoer". Het verhaal van „De vier Mullers" is werkelijk niet briljant. Aan acteurs en actrices worden vele eisen gesteld, zodat het louter de verdienste is van dit gezelschap, dat men voldaan naar huis gaat. Tilly Perin-Bouwmeester als Ella Muller was met Kaart en Bos man het best op dreef. De overige spe lers en speelsters van het gezelschap waren aanmerkelijk minder, maar vie len niet uit de toon. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Tijdens een gisteravond gehouden bij eenkomst van verschillende oppositie groeperingen tegen de tot dusverre be staande toestanden in de Haarlemse vereniging tegen het mishandelen van dieren, is medegedeeld dat het tegen woordige bestuur thans eindelijk bereid is tot een compromis, waarbij aan vele grieven van de oppositie tegemoet wordt gekomen. Drie leden van het tegenwoordige be stuur de voorzitter, mr. W. Boers, de secretaris, E. D. des Bouvries, en de penningmeester, D. W. v. d. Grift zullen aftreden. Voorts zal ook het laatstelijk gekozen bestuurslid, de heer F. M. Heerkens Thijssen, zijn zetel weer beschikbaar stellen. Het bestuur heeft zich ook bereid ver klaard het royement van mevr. A. Strebe-Langendonk, de heer B. H. C. J. v. Oosterhout en van de zeven andere opponenten, die voor royement waren voorgedragen, in te trekken of onge daan te maken. De statuten en het huishoudelijk reglement van de vereni ging zullen worden herzien. Hiervoor is een commissie van bijstand benoemd, die bestaat uit mevr. Strebe en de he ren D. H. C. J. v. Oosterhout en Aug. Honing. Over de proces- en andere kos ten, die zowel van de zijde van de oppositie als van die van het bestuur gemaakt zijn, zal men voorts tot een compromis trachten te komen. Op de eerstvolgende jaarvergadering zullen ook de bestuursleden die thans nog aan blijven, hun zetels beschikbaar stellen. Tot rechter in het arrondissement Haarlem is benoemd mr. J. D. Vink, substituut-officier bij de rechtbank in Amelo. et Noordhollands Philharmonisch orkest, onder leiding van Toon Verhey, concerteerde maandag avond in de gemeentelijke concertzaal voor genodigden uit de subsidiërende gemeenten in Noord-Holland. Vele bur gemeesters, wethouders en raadsleden gaven blijken van belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de voorzitter van de raad voor de kunst, mr. dr. P. J. Witteman. Nadat ons Nederlands volkslied, het „Wilhelmus", staande en met gesloten mond aanhoord was, liet Toon Ver hey het programma openen met de ouverture „Der Freischütz" van Car] Maria von Weber. Het is en blijft een geyaarlijk orkestwerk, met name voor de 'hoornblazers, die er gewoonlijk ook niet zonder kleerscheuren afkomen. Het viel dit keer echter goed uit, zodat we konden genieten van deze frisse en sprankelende muziek. Natuurlijk zou men zich het geheel glanzender kun nen voorstellen, maar deze vervoeren de momenten zijn tegenwoordig bij het N. Ph. O. meer en meer sporadisch. De soliste van de avond, de Ameri kaanse pianiste Eloise Polk, heeft hier met de vertolking van Chopin's piano concert in e moll een uitstekende in druk gemaakt. Haar spel is lenig, slank en charmant, en haar toucher van een grote bevalligheid. Iedere passage blijft helder en duidelijk, terwijl het geheei een grote dosis poëzie bezit. De weer gave van het tweede en derde deel van Chopin's concert was een idylle gelijk. Zeker zal zij geestelijk nog groeien, maar velen hebben nu reeds van haar bekoorlijk en charmevol pianospel ten zeerste genoten. Na de pauze volgde de symphonie in d moll van César Franck. Het was hierin dat Toon Verhey met het orkest weer eens tot de oude grote hoogte op klom. Vooral de blazers deden voortref felijk werk, met name in het tweede en derde deel. Een ogenblik dreigde het laatste deel door een iets te traag tem po wat stil te staan, maar deze korte inzinking was men spoedig weer te bo ven. Het publiek uitte na afloop zijn dankbaarheid in een langdurig applaus. Vanmorgen tussen tien en elf uur zijn de westelijke afsluitbomen van de over weg bij de Zandvoortselaan te Heem stede verplaatst, zodat nu ook de hulp- baan tot de overweg is gaan behoren. Het overbrengen van de twee bomen, die elk een paar ton wegen, was in drie kwartier bekeken. Het leeuwen aandeel in het werk nam een rijdende kraan van het N.V. Spoorwegbedrijf voor zijn rekening, terwijl het stellen door personeel van het seinwezen werd verricht. Tijdens de werkzaamheden werd het verkeer met behulp van rode vlaggen over de overweg geloodst. Het werk aan de hulpbaan verloopt naar wens. Vorige week werden onge veer vijftig geprefabriceerde betonvoe- tingen voor de draagconstructies van de oovenleidingen gepiaatst, terwijl ze venhonderd meter ten zuiden van de Zandvoortselaan en driehonderd meter ten zuiden van de Pijlslaan de aanslui- tings-bovenleidingportalen werden ge plaatst. Verder is een begin gemaakt met het optrekken van een blokpost ten behoeve van het verkeer over de hulpbaan. Men verwacht, dat in november de hulpbaan in gebruik kan worden geno men. Er zullen twee zogenaamde aan sluitingsnachten zijn. In de eerste zal de (hulp)lijn Haarlem-Leiden in ge bruik worden gesteld. Een week later volgt in een tweede nacht de lijn Lei- den-Haarlem. „Het is opmerkelijk hoeveel belang stelling men in deze tijd in boek en tijdschrift geeft aan de problemen rond om de jeugd en de oudere mens", al dus burgemeester mr H. M. van Fe- nema maandagmiddag in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Zandvoortse bejaardensociëteit in het gebouw „Zomerlust". De.burgemeester noemde het een ge lukkig verschijnsel, dat vooral aan de ouderen steeds meer zorg wordt be steed, waarvan de stichting van deze sociëteit een duidelijk bewijs mag zijn. Mr. van Fenema wenste deze nieuwe schepping in Zandvoort, dienende om de deelnemers vele uren van gepaste verpozing te bieden, een gelukkig be staan toe. De directeur van de dienst voor sociale zaken, de heer B. F. Bers- ma, schetste in korte trekken de voor geschiedenis van de totstandkoming van deze sociëteit en de verdere plan nen daarmee. Hij meende gezien de aanwezigheid van zoveel ouden van dagen reeds bij deze openingsplechtig heid dat in het indertijd door ds. J. van der Mije samengestelde rapport n.a.v. een enquete over de vraag in hoever in Zandvoort aan een derge lijke sociëteit behoefte zou bestaan, niet is misgetast, toen deze vraag daarin bevestigend werd beantwoord. Door een der bejaarden werd spon taan de eerste f 100.beschikbaar ge steld voor de aanschaffing van een televisie-toestel, terwijl deze ook voor de volgende maand eenzelfde bedrag voor dit doel toezegde. Voorts gaven velen zich op voor het lidmaatschap De sociëteit zal voorlopig de maandag-, woensdag- en vrijdagmid dagen geopend zijn van 2-5 uur. Zondag werd in de Grote Concertzaal van „Treslong" in Hillegom de nationale dahlia-bridgedrive gehouden. Het suc ces was weer zeer groot; 300 spelers (sters) uit alle delen van het land had den ingeschreven. Er werd in 19 lijnen met grote animo gespeeld onder de uit stekende leiding van de heren Prins en Steenwinkel. De uitslag was als volgt: A: 1 paar De Kadt-Daniels; B: 1 paar Klop-Verhey den; C; 1 paar Gebrs. Rijke; D 1 paar fam. Brouwer; E: 1 paar Dusault-Trimbach; F; 1 paar Fam. van Hensbergen; G; 1 paar Dahiels-Bieler; H- 1 paar de Groot-Warnaar; J: 1 paar Lensen-Buiskool; K: 1 paar Burggraaf- Dusault; L: 1 paar Fam. van der Toren; M: 1 paar Muschter-Muschter; N: 1 paar Ocenasch-Bijleveld; O: 1 paar 'V. d Broek-Noteboom; P: 1 paar de Mos en partner; R: 1 paar Holt-Hausselt; S: 1 paar Trouselot-Egelie; T: 1 paar Botter en partner; U; 1 paar Fam. de Leeuw. Alle deelnemers ontvingen een prach tige bos Dahlia's. Uit waardering voor het feit dat de „Bloembollenstreek" zo veel initiatief ten toon spreidt, hadden de firma's P. Bakker, Ludwig Co en C. S. Weijers Co. allen te Hillegom deze duizenden dahlia's gratis ter be schikking gesteld. Een woord van dank daarvoor is zeker p zijn plaats. In antwoord op beschuldigingen dat in koninklijke kringen in Griekenland te royaal met geld wordt omgesprongen, heeft de Griekse regering beloofd nieuwe wetten in te dienen die het hof steviger het bit zullen aanleggen. Deze belofte werd gedaan na weken van verhitte verwijten en tegenbeschuldi- gingen waarbij zowel hofadviseurs als koning Paul en koningin Frederika zelf betrokken waren. De beschuldigingen waren afkomstig van politici en van de pers der oppositie en werden gesteund door enige kranten die achter de regering staan. Het draait bij deze aantijgingen om de zakelijke connecties van verscheidene hoffunctionarissen en de beschuldiging dat de koninklijke familie zelf te royaal met geld is. In het parlement zijn vragen gesteld over de luxueuse koninklijke reisjes aan boord van gecharterde jachten, samen met Europeanen van vorstelijke bloede, over het gebruik van geheime fondsen ter betaling van 'n deel van de fabuleuse garderobe van de koningin, en over de financiële toestand van zekere nationale organisaties en instellingen die onder auspiciën van de koning en de koningin staan. De linkse krant „Ora" kwam met be schuldigingen aan het adres van hoffunc tionarissen, die hun hofconnecties mis bruikt zouden hebben voor zakelijk winstbejag. Minister Costas Tsatsos van de presi- dentsraad en premier Constantine Kara- manlis zijn beiden op de aantijgingen ingegaan. Zij wezen de beweringen wat betreft de koning en de koningen van de hand. Tsatsos weigerde intussen te vertellen hoe met zekere geheime fond sen is omgesprongen. De afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen be staat veertig jaar. Donderdag 8 novem ber is er zowel 's middags als 's avonds een toneelvoorstelling in de Haarlemse stadsschouwburg. Het „Nieuw Neder lands Toneelgezelschap" komt dan met het blijspel „Moederdag" voor het voet licht. Van maandagavond 12 tot en met woensdagavond 14 november is er in de Vleeshal een tentoonstelling van goed handwerk, welke door wethouder D. J. A. Geluk zal worden geopend. Tot slot van de jubileumviering is er donderdagavond 14 november een diner in de Vleeshal. Hij ze,i dat zulke onthullingen in geen enkel land gebruikelijk zijn. Hij verklaarde dat de uitgaven voor de ko ninklijke reizen „in hoofdzaak" buiten bezwaar van de schatkist gedaan zijn. Tsatos maakte voorts bekend dat de regering van plan is twee wetten in te dienen om de kritiek tot zwijgen te bren gen. De ene wet zal de toelagen rege len van hoffunctionarissen, die, zo ver klaarde Tsatsos, thans onbetekenende bedragen ontvangen. De tweede wet zal leden van het hof beletten aan zakelijke ondernemingen deel te nemen. Dit seizoen bestaat „Die Haerlem sche Musjjckcamer" tien jaar. Ter ge legenheid daarvan geeft de Camer in achttiende-eeuws costuums een jubi leumconcert onder leiding van André Kaart op zaterdag 16 februari 1957 in de Haarlemse Vleeshal. AIS solist is aangezocht Je jeugdige violist Jean Louis Stuurop. Ter uitvoering zullen on der meer komen de vier mooie, zelden gespeelde vioolconcerten van Vivaldi, bekend als „De vier jaargetijden". Voor dit seizoen zijn er nog twee „ge wone" concerten vastgesteld, en wel op maandag 12 november en maandag 1 maart. Beide avonden worden gege ven in de scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis. Op de eerste avond wordt solistische medewerking verleend door de fagottist Joost Westerman, op de tweede avond zo mogelijk door de co loratuur-sopraan Rita Schildmeijer. Nadat de Haarlemse rechtbank in mei j.l. voorlopige surcéance van betaling had verleend aan de N.V. Erve H. de Jong Cacao- en Chocoladefabriek te Wormerveer, heeft zij vanmorgen defi nitieve surceance van betaling verleend voor de duur van anderhalf jaar. Weer is in de ringvaart te Beverwijk een woonschuit gezonken, ditmaal van de heer J. V., gelegen met zijn boot naast die van de heer O., die onlangs zonk. De bewoners hebben zich met moeite kunnen redden. De heer V. was niet verzekerd. m imP 1/ y i «-0 «feu - i- /istr '-W Neen, vergist u zich niet, deze Parijze- naar is niet op weg naar een voorstelling van de letterlijk en figuurlijk veel omstreden film „Rock around the clock"Hij heeft wei iets met film te maken. In zijn middeleeuwse harnas maakt hij n.l. reclame voor de rolprent „De hofnar", waarin Danny Kaye de hoofdrol speelt. De Parijse politieman dacht er kennelijk het zijne van De dahliakwekers hebben het maandag de beoordelingscom missie en de verslaggevers niet moeilijk gemaakt. Moesten we vorige week nog een stortvloed van bloemen constateren, ditmaal waren er in de keuringszaal verschillende gapende plekken langs de wanden, terwijl ook de middentafels leeg waren. De wei nige inzenders kwamen echter met prima kwaliteit voor de dag en een aantal zo op het oog wèlverdienste- lijke zaailingen ging met succes on der het critisch oog van de commissie door. Joh. v. d. Boom, een dahliakweker uit Tilburg, was ditmaal de man die met zijn bloemen de meeste onderschei dingen wegsleepte. Howel zijn zaailin gen onder nummer werden ingebracht, heeft hij de met „Verdienste" bekroon den meteen maar gedoopt. Een loffe lijke methode, want nummers zeggen zo weinig en een naam blijft veel beter in het geheugen. Het waren s.c. Gladys, een mooie licht purpere met wit hart, s.c. Tonic in het wit met groengeel centrum, een karmijnrose s.c. onder nr. 239 (waarvan de naam ons is ontscho ten) en een kleinbloemige dec. water- lily, oranje met lichtgeel midden. Van een aantal andere zaailingen noteerden we nog een zwavelgele en een zalm- rose s.c., een groengele, oranjegepunte kleinbloemige dec., alsmede een dof ma- honiebruine enkelbloemige met bruin kruid, een wat sombere combinatie door deze weinig levendige kleur. Ook A. M. Kops uit Hillegom had een aantal zaailingen opgesteld, waarvan verschillende specimina niet in al te beste conditie waren. Mooi was een abrikoosgele pompon met dof karmijn randje en centrum. Van het viertal s.c. zaailingen, aan gevoerd door Chr. Duyn uit Santpoort, verwierf H. 11, mooi roserood, lichtge- punt, het getuigschrift van verdienste. H. 10 is een forse citroengele met ste vige, hoewel niet bijzonder lange sten gels. De grote H. 15 was met de in verschillende richtingen gedraaide lint- bloemen wel wat overdreven grillig, hoewel de lilrose kleur ervan behoor lijk was. Het violet van H. 14 was wat streperig. K. Maarse Dz Jr., Aalsmeer, zorgde voor een gevarieerde inzending met de mooie donker zalm-oranje s.c. Burg. Kolfschoten als hoogtepunt. De forse citroengele s.c. Cleopatra was een fraaie verschijning en kreeg „Verdienste", maar ook de lichtgele langgesteelde s.c. Lux, een zeer fraaie kleinbloemige c. Nellie Jacobs met een typische lila-ach- tige zalmkleur, de mauve c. Souvenir de Jacq Fath en de zeer lichte lila- rose c. Curly mochten er zijn. Van een aantal genummerden noteerden we twee violette pompons, een grote onder nr. 28-5 en een heel kleintje, die het num mer 28-10 voerde. N. J. van Oosten, Den Haag, was aan wezig met c. Arsenal, lichtgeel, c. Prisma, zalm, de nu al vele malen ge toonde, steeds weer opvallende s.c. Don Pasquale, de ivoorwitte Palace, Pink Joy en Fantasie, ook allemaal variëtei ten, die we reeds eerder zagen, met daartussen een goede kleinbloemige s.c. 6'55 in het bisschopspaars. J. P. Bak ker, Heemstede, sloot ditmaal de rij met de onvolprezen p. Magnificat. De Lutjebroeker kweker G. Groot- Vriend liet beste oogst-resultaten zien van glad. Mary Housley, geteeld van kralen. (Niet olflcieie Koersen) Vorig slot 354 Ned 1953 3>,i Ned 1953 314 Ned 1956 314 Ned 1948 3>,i pCt Ned 1950 31/4 Ned 1954 31-4 Ned. 1955 1 3-315 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Lnschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel M11 cert A.K.Ü. Van Berkel's Patent CaJvê-Delft cert Van Geider kon Hoogovens cert Unilevei Cert. Ned Kabe) Philips kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holi Amerika Lfjn Kon Ned Stoomb Mb Ned Scheepv Unie H.V_A Deli M11 Cert A'dam 215 '56 1 A dam '56 II 1/10 94% 9315 92A 87% 88 88 88 91)1 92% 188 247% 190 346 217 329 401% 325% 282% 798', 77% 197% 18115 173% 10015 108% 96% 101% Opening 92% 91% 92% 247 400% 284 793% 195 180 172% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Hepublic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 28/9 78% 162 71% 56 46% 131% 39% 38% 51% 104% 83 47% 41% 37% 643/4 1/10 78% 161% 71% 55% 46 130 38% 37)5 51 102% 80 46% 38% 35% 64% Stemming: Goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3