Europese fabrikante nieuwe modellen al gebracht Gaitskell versterkt zijn reputatie te Blackpool Traditionele concerten in .,De suitèweer begonnen Amerikaanse Ford brengt modellen '57 VERZEKERINGSAGENT thans een wettelijk beschermd beroep Uitvoering der Wet Assurantiebemiddeling Hoopgevend geluid in „Foto FOTOGRAFEREN IS EENVOUDIG Beatrixhal herschapen in kolossaal luilekkerland FRANKRIJK heeft zich vooral beperkt tot detailverbeteringen Stijn Streuvels 85 jaar Ordening W inter groenten goedkoper (vervolg) Consumentenshow geopend Chrissemeuje 107 jaar AUTOMOBIELTENTOONSTETITNCEN IN HET VERSCHIET Jaarlijkse conferentie van Labour S.E.R. benoemt commissie voor bestedingsrapport DINSDAG 2 OKTOBER 1956 PAGINA 7 immtmm Diamanten en gouden kloosterfeest in Capucij nenklooster O Het tijdschrift „Foto", ditmaal met een zeer fraaie omslagplaat, verschaft in een redactioneel artikel veel hoop aan de begin nende amateurs, die denken dat het in de fotografie alleen maar om techniek draait. „Het is eigenlijk helemaal niet leuk, zo afschuwelijk veel over ontwikkelaars te weten en een ander precies te kunnen voortekenen hoe astigmatisme en coma nu elk precies in elkaar zitten. Het is niet goed, zorglijk te tobben om korrel, schei dend vermogen en schaduwdetails. Het maakt iemand peuterig. Niet breed. Onvrij. Beklemd en angstig. Het maakt zijn onderwerpkeus te bezorgd te klein en te eenzijdig. Voor hem is de wereld een maaltijd waarbij hij om zijn lijn moet denkenzijn fotograferen is een avondje uit met een te kleine beurs geworden" roept de redactie uit. En ook de volgende alinea is het vermelden waard: „Wij ontmoeten steeds meer voortreffelijke amateurs, die ernstig doende zijn, zich een ma ling aan te meten voor uiterste scherpte en feilloze detaillering, en met een nieuw soort gulzigheid de wereld opnieuw ontdekken. Ook in dat opzicht verdienen zij gevolgd te worden. En niet zoveel meer zwammen over de juiste ontwikkelaar en de fijnste korrel". Louis van Beurden houdt een interessante uiteenzetting over zijn ervaringen als jurylid voor de Bondswedstrijd 1956. Hij bespeurt een vooruitgang in het peil der amateurfotografie en staaft dit oordeel met een selectie van foto's, die er inderdaad wezen mogen. Er zitten enkele juweeltjes van artistieke visie en compositiegevoel bij, waarop de beste vakfotografen ook gerust trots zouden kunnen zijn. Een zeer specialistische verhandeling over Macro-opnamen is in teressant voor hen, die graag met hun camera op enkele decimeters afstand van insecten of bloemen willen zitten. De „Photokina", de geweldige tentoonstelling van de fabrikanten, die van 29 september tot 7 oktober in Keulen gehouden wordt, vormt onderwerp van een voorbespreking, waarin enig nieuws op het gebied van fototoestellen in het vooruitzicht wordt gesteld. De nieuwe Plein Ciel van Simca met panoramische voorruit. (Van onze verkeersmedewerker) Het begint er op te lijken, dat de automobieltentoonstellingen te Parijs en Londen, die binnenkort worden gehouden, aanzienlijk aan betekenis zullen inboeten, vergeleken althans met vroeger jaren. Want vele van de grote Europese fabrieken hebben het nodig geacht in de loop der achter ons lig gende weken haar nieuwe modellen niet alleen wereldkundig te maken, maar in vele gevallen zelfs al voor het belangstellende koperspubliek beschikbaar te stellen. De bedoeling daarvan is duidelijk: het gebrek aan kooplust, merkbaar omdat men, zo dicht bij de nadering der tentoonstelingen, er niets voor voelt om een model te kopen, dat over een paar weken als „overjarig" moet worden beschouwd. Met dat al is de aardigheid van de tentoonstellingen als verrassingsele ment er daardoor wel een beetje af. Het is natuurlijk nog wel mogelijk, dat een enkele fabriek toch nog voor een verrassing zal zorgen, maar dat zal dan ongetwijfeld niet gelden voor de meest gangbare merken, waarvan toy nu reeds alle bijzonderheden kennen. Aangezien de Parijse automobielten- toonstelling bij wijze van spreken het eerst voor de deur staat zij wordt reeds 4 oktober geopend en duurt tot 14 oktober lijkt het ons gewenst al lereerst de Franse nieuwtjes onder de loupe te nemen. Over het geheel geno men betreffen die nieuwtjes, voor zo ver zij dan door de fabrieken bekend zijn gemaakt, slechts detailveranderin gen van de koetswerken, dan wel van het mechanische gedeelte, en hier en daar een geheel nieuw carrosseriemo de!. Dit laatste is bijvoorbeeld het ge val bij Peugeot, die de jongste van haar beide typen, nl. de 403, thans ook als cabriolet uitbrengt. Wanneer deze op de Parijse Salon zijn opwachting maakt, zal hij tezelfdertijd ook voor de belangstellende koper beschikbaar zijn. Dat wil dus zeggen, dat men be reids met de fabricage zij het dan in bescheiden getale is begonnen. Daarnaast komt de fabriek met twee modellen, die wij zouden willen betitelen met combinatiewagens. Peugeot noemt ze echter anders, nl. de 403-L, een li mousine familiale, welke bedoeld is om zeven personen te vervoeren, en de 403-U, waarin vijf of zes personen plaats kunnen vinden aan wel 500 kg aan goederen kan worden vervoerd. Deze beide modellen komen in de plaats van soortgelijk" typen, welke tot dusverre op de Peugeot 203 werden geleverd. Ook een cabriolet De P a n h a r d-fabriek heeft ook al als nieuwtje een cabriolet uitge bracht, een tweedeurs, die echter in het begin van het volgend jaar pas zal kunnen worden geleverd. Wie de auto tentoonstelling te Brussel heeft be zocht, zal ongetwijfeld reeds met be langstelling van de Dyna-Panhard- cabriolet kennis hebber genomen, die d_ar door een Belgische koetswerkbou wer was geëxposeerd. Welnu, die zelfde uitvoering wordt nu ook in Frankrijk gemaakt. Voor het overige Morgen, 3 oktober, wordt de grote Vlaamse romanschrijver Stijn Streu vels 85 jaar. Op zijn tachtigste verjaar dag is hij in Vlaanderen op alle denk bare wijzen gehuldigd en heeft ook de Nederlandse pers grote aandacht be steed aan zijn verdiensten voor de let terkunde. Een grootse hulde op zijn v ii en tachtigste herdenking van zijn geboorte zou slechts een herhaling kun nen zijn van vroeger huldebetoon. Wij Willen daarom volstaan met dit ge ïllustreerd bericht. Zijne Hoogw. Exc. mgr. Mathias Brans OFM Cap., oud-bisschop van Medan, ge denkt 4 oktober a.s. de dag dat hij 60 jaar geleden Capucijn geworden is, ter wijl de hoogeerw. pater dr. Silverius OFM Cap. vandaag zijn „vijftigste jaar", het jubeljaar, ingaat. Beide jubilarissen verblijven in het Capucijnenklooster aan de Korvelseweg in Tilburg. Vandaag en donderdag 4 oktober is er van U tot 12 uur in het Capucijnenkloos ter gelegenheid de jubilarissen desge wenst persoonlijk te feliciteren. In de week van 16 tot en met 22 september zijn in Nederland 6 gevallen Van paratyphus B, 67 gevallen van kin derverlamming met-, en 26 gevallen van bepalen de wijzigingen zich tot nieu- we schokbrekers van het telescoop type, enige verbeteringen in de 850 cc twee cilinder-motor, waardoor het aantal paardekrachten met twee wordt vergroot, een warme-lucht-verwarmings- installatie en verbeterde ruitenwissers. Het koetswerk heeft vrijwel geen ver andering ondergaan. Men heeft achter stop- en richtingaanwijzers lampen in één geheel in de achterspatborden in gebouwd. Het stuurwiel is iets groter geworden, en de bedieningsorganen zijn gemakkelijker bereikbaar gewor den. Amerikaanse inslag Bij Simca gaat het ook om enkele detailveranderingen. De belangrijkste daarvan is de nieuwe zitbankinstalla- ti van de Aronde Elysée, waarbij de gescheiden vóórzittingen in tien stan den kunnen worden gezet, hetgeen vooral voor de bestuurder uiterst ge makkelijk is, omdat hij daardoor de juiste en gemakkelijkste houding kan vinden achter het stuur. Maar dat is dan ook wel het belangrijkste wat van de nieuwe 1957-mouellen kan worden gezegd. De rest van de vernieuwingen betreft de binnenafwerking, welke, voor zover nodig was, werd verbeterd. Opmerkelijk is overigens, dat de nau we verwantschap met de oude Franse Fordfabriek, die, zoals men weet, thans tot het Simca-concern behoort, merk baar is aan twee nieuwe modellen, nl. typisch Amerikaanse inslag hebben, d.w.z. in hun uiterlijk en afwerking de Amerikaanse lijner bezitten. Zij vervangen de modellen Coupé de Ville en Week-end, welke van de produktie- lijsten zijn geschrapt. De motor van deze beide nieuwe modellen is door verhoging van de compressieverhou- ding zodanig opgevoerd, dat hij een tiental pk's meer kan leveren dan de normale motor van de Aronde. Alle Simca-modellen zullen niet meer de fabrieksnaam dragen, maar alleen als fabrieksschildje de naam Aronde op de motorkap krijgen. Bij de Vedette, eertijds een Ford- produkt, maar thans ook door Simca gebouwd, heeft men de stuurinrichting verbeterd en zijn sterkere remmen aangebracht. Door verfraaiing van het interieur en gemakkelijker verstelbare voorbanken is, mede door combinatie van de verschillende achterlichten, een smaakvoller geheel verkregen. Op drie van de vier modellen, nl. de Trianon, Versailles en Régence, kan men thans als extra een automatische koppeling krijgen. Tenault heeft zich met zijn nieuws beperkt tot de Frégate. Dat de 4 CV en de Dauphine het bij het oude, d.w.z. het bestaande zullen laten, ligt voor de hand, zeer zeker wat laatstge noemde betreft, die nog maar enige maanden oud is. Derhalve heeft men zich bij de Régie bei erkt tot enige veranderingen aan de Frégate, wijzi gingen van technische aard. De ver snellingsbak is geheel vernieuwd, waardoor thans ook de eerste versnel ling gesynchroniseerd is. En ten einde de motor triliingvrij te maken, heeft men hem nu in rubber opgehangen, een systeem, dat, als wij ons niet ver gissen, voor het eerst in de twintiger jaren door Chrysler in Amerika werd toegepast De laatste der grote Franse fabrie ken, Citroen, heeft de geheimen, althans een goed deel ervan, ontsluierd door bij verrassing de „I D 19" te lan ceren. Er gaan voorts geruchten, dat de motor van de vorig jaar verschenen DS19 nog wat meer paardekrachten zal verschaffen. Verder mogen wij veilig aannemen, dat de kleine 2 CV zichzelf zal blijven, want men heeft bij Citroen al werk genoeg, om aan de grote vraag naar dit type te kun nen voldoen. Of er overigens bij de enkele mer ken, die men tot de luxe oftewel klasse-wagens kan rangschikken, wat nieuws is te verwachten, is niet waar schijnlijk. Wel schijnt er sprake van te zijn, dat Grégoire weer met een of ander technisch nieuwtje voor de dag zal komen. Maar dat zal dan voor de doorsnee automobilist van weinig be lang zijn. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In de badplaats Blackpool, waar iede re, avond omtrent deze tijd van het jaar driehonderdduizend lampjes aangaan langs de promenade, en waar 27.000 op vouwbare dekstoelen ter beschikking staan van hen die gaarne rusten met het geluid van de ruisende zee in de moede oren, is op zondag de jaarlijkse conferentie van de Labourpartij begon nen. Dit is de eerste conferentie welke wordt bijgewoond door Hugh Gaitskell in zijn functie van leider van de partij. Zondag bleek aanstonds, zoals een ieder verwacht had, dat de 1306 afgevaardig den ter conferentie hun leider oprecht lief hadden. En gisteren bleek zulks opnieuw, toen Gaitskell een ovatie ont ving na zijn redevoering. Vanochtend bleek dat de Britse so cialisten hun „rebel", de leider van de linkse vleugel in de partij, Aneu- rin Bevan, hebben vergeven, want zij kozen hem tot penningmeester. Bevan kreeg 3.029.000 stemmen tegen 2.755.000 stemmen voor George Brown, die even eens parlementslid is en de steun had van de meerderheid der vakbonden. Door deze overwinning herkrijgt Be van een zetel in het hoofdbestuur der partij, uit welk lichaam hij in 1954 ge treden was na een dispuut over de Duitse herbewapening. De overwin ning op Brown is te merkwaardiger, omdat Brown, in 1951 gedurende zes maanden minister, beschouwd wordt als een der „coming men" van de par tij. De Transport and General Workers Union, de grootste Engelse vakbond, f teunde Brown, evenals de meerder heid in een aantal andere vakbonden. Het resultaat van de gisteren gehou den stemming werd hedenochtend be kendgemaakt en leidde tot een luid ruchtig toneel. Bevan stond glim lachend gelukv/ensen in ontvangst te nemen en gedelegeerden snelden door de congreszaal om hem de hand te drukken en op de schouder te kloppen. Het hoofdthema van de rede die Gait skell gisteren heeft gehouden was uiter aard de politiek van de regering ten aanzien van het Suezkanaal. Hugh Gaitskell verklaarde met na druk tijdens het debat over dit onder werp dat de Labourpartij het optreden van kolonel Nasser, de president van Egypte, veroordeelde, maar dat zij des ondanks de mening was toegedaan, dat Nasser tot heden geen enkele daad had gesteld welke het gebruik van geweid rechtvaardigde. Hij verklaarde weder- om dat Engeland niet gerechtigd was tot het gebruiken van geweld, tenzij met goedkeuring van de Verenigde Volke ren. De conferentie viel hem eenstem mig bij. De motie welke zo geestdriftig werd aangenomen was een van waar dering voor het verzet van de Labour- leiding tegen de Suezkanaalpolitiek van de regering van de Britse premier, Sir Anthony Eden. Sommige van de spre kers toonden een zo grote afkeer voor Sir Anthony Eden en al diens werken, dat het bijna klonk alsof Nasser de wereld en in het bijzonder Engeland een weldaad had bewezen door het Suezkanaal te naasten. Behalve Gaitskell versterkte gisteren een ander machtig man zijn reputatie en zijn positie in de Labourpartij, na melijk Frank Cousins, secretarie» van Engelands machtigste vakvereniging, de Transportarbeidersbond met zijn 1.300.000 leden, en als zodanig de mach tigste vakverenigingsleider in Groot- Brittannië en derhalve iemand met wie de partijleiding in hoge mate rekening dient te houden, al ware het slechts omdat de Labourpartij leeft bij de gra tie van de financiële bijdragen van de bonden. De heer Cousins deed de vorige maand van zich horen tijdens het con gres van vakverenigingsleiders in Brighton. Hij weigerde daar medewer king van zijn bond met de loonpolitiek van de regering, welke laatste vreest dat voortdurende loonsverhogingen de inflatie zullen verergeren. Toen Cousins de vorige maand op dergelijke wijze de oorlog verklaarde aan de regering, werd door vele deskundigen geconcludeerd, dat er sprake was van een zwenking naar links van de vakbond. Gisteren be vestigde de heer Cousins de juistheid van deze conclusie. In een rede die met grote geestdrift werd aanhoord en die hem aan het eind een ovatie bezorgde, verklaarde hij dat nationalisatie (een begrip dat de iaatste tijd grotelijks aan populariteit had verloren bij de Labour partij) een succes was gebleken. TT et verzekeringswezen heeft in de afgelopen decennia t~§ een enorme vlucht genomen. Dit is op de eerste *- plaats mogelijk geworden door de grote belangstel ling van zakenmensen en kooplieden, doch later ook van andere delen der burgerij, die dekking zochten tegen alle soorten risico of die op de oude dag verzekerd vilden zijn van voldoende liquide middelen. Deze groei, die boven dien in perioden van ongunstige conjuncturen eer toe- dan afnam, heeft velen er toe gebracht als agent of tussen persoon aan de maatschappijen klanten te bezorgen tegen provisieloon. Naar kennis van het vak werd niet gekeken, als men maar beschikte over een vaardige tong en een flinke dosis overredingskracht. Iedereen stond het vrij een kans in het bemiddelingsbedrijf te wagen; de verzeke ringsmaatschappijen zouden maar al te graag een nieuwe rekening openen, wie deze ook aangebracht had. Het mis- Intussen was het aantal tussenper sonen in het verzekeringswezen dusda nig toegenomen, dat ze elkaar bijna van hun plaatsen drongen. Tenslotte werd de noodzaak gevoeld van enige ordening in de vrij bandeloze situatie, die vooral werd afgesmeekt door de kleine zelfstandigen. Aanvankelijk trachtten verzekeraars en tussenperso nen in privaatrechtelijke sfeer elkander nader te komen, maar men kon geen overeenstemming bereiken. Als het niet privaatrechtelijk kan, dan maar publiekrechtelijk, was tenslotte de con clusie van de regering, nadat ze het geharrewar een tijdje had aangezien. Op 22 juni 1948 de oorlog had de kwestie naar de achtergrond gescho- ven werd het eerste ontwerp van wet tot regeling van het assurantiebe- middelingsbedrijf aan de Tweede Ka mer aangeboden. Het zou nog ruim drie jaar duren tot 1951 voordat dit wetsontwerp door de Staten-Gene- raal werd aangenomen, en nog eens drie jaar voor het eindelijk in werking trad. In de tussenliggende tijd is be langrijk werk verricht om de vele wen sen, die bil tussenpersonen en verzeke raars leefden, te realiseren, met in achtneming natuurlijk van het alge meen belang. Het beroep is thans wettelijk be schermd en stelselmatig worden door uitvoeringsbesluiten en algemene maat regelen van bestuur de in de wet ver vatte bepalingen tot uitvoering ge bracht. De Sociaal Economische Raad is met de uitvoering ervan belast, maar deze raad is bevoegd om zijn taak te zijner tijd, wanneer de om standigheden daartoe gunstig zijn, over te dragen aan een of meer hoofdbedrijf schappen. Een der belangrijkste elementen van de Wet Assurantiebemiddeling is de in voering van vier registers, waarin men itigesclireven moet kin! r e" 8 vis tussenpersoon ingesciireven moei Kinderverlamming zonder verlammings- a» vriiellik acquisitie kun- verschünselen en 3 gevallen van km-1 stean wU vanqde. assuran- «w, r w iscvttucii ---- voeren, leaer die van ae assuran- r nadelige aa i tjebemiddeling z«n beroep wil maken komt voortaan eerst terecht in register D als adspirant-verzekeringsagent. Bij gebleken geschiktheid, o.a. te bepalen naar de omvang van de portefeuille, kan men na een jaar worden ingeschre ven in register C. De afsluitprovisie wordt pas uitbetaald als dat jaar ge heel verstreken is. Minimaal drie jaar lang bljjft de verzekeringsagent inge schreven in register C. Om hoger te klimmen zal hij aan een cursus moe ten deelnemen waaraan examens ver bonden worden. Deze cursus bestaat nog niet maar is in voorbereiding. Slaagt de verzekeringsagent voor zijn examen, dan volgt opneming in regis ter B. Hij is dan erkend assurantie- agent. Register A bevat tenslotte ma kelaars in assurantiën of assurantiebe zorgers. Overgangsbepalingen hebben bewerk stelligd, dat een groot aantal beroeps bemiddelaars direct na de afkondiging van de wet reeds in registers konden worden ingedeeld op grond van bewe zen bekwaamheid, terwijl een ander deel wegens onvoldoende kwaliteiten afviel. Aldus zijn de gelederen gedeci meerd en kon reeds een belangrijke sanering worden bereikt. In beginsel staat de assurantiebemiddeling nog steeds voor iedereen open, maar de mogelijkheden tot klaploperij zijn be perkt, zo niet geheel opgeheven. Het aantal wettelijk erkende tussenpersonen bedraagt thans ongeveer 47.000. leder zijn vak Een andere ingrijpende maatregel, die een einde moet maken aan een o.a. voor assurantiemensen onbevre digende toestand, is de spoedig te verwachten afkondiging van de lijst van onverenigbare beroepen, aan de samenstelling waarvan een uit 14 per sonen bestaande adviescommissie on der. leiding van prof. mr. Ph. A. N. Houwing nog steeds aan het werken is. Er is reeds principiële overeen stemming over bereikt. Een aantal personen sluit vaak verzekeringen af, omdat het min of meer in hun lijn ligt, of omdat het ,,in één moeite I De I'air lane vier dews „Victoria" is een echte hardtop. In de Fairlane en de Fairlane „500"-series levert Ford de bekende tweedeurs en vierdeurs Sedans, een vertrouwd model, dat in het lopende modeljaar een belangrijk verkoop succes is gebleken. Als eerste der Amerikaanse automo bielfabrieken is Ford op 1 oktober met de nieuwe wagens voor 1957 uitgekomen Tegemoetkomend aan de verlangens van het publiek brengt men langere en lagere wagens. De zevenenvijftiger „Fairlane 500", Ford's topklasse, is 528 cm lang, bij een totale hoogte van hon derd drie en veertig centimeter. De hardtopmodellen zijn dit jaar weer troef. Streefde men in 1956 het hardtop effect na met een platter gehouden dak en smallere daklijsten, tal van Ford modellen voor het komende modeljaar zien dit hardtop-effect versterkt door smallere raamlijsten. Naast deze semi- hardtops zijn er ook de populaire hard topmodellen in de diverse klassen. De Fordlijn voor 1957 heeft dit ge meen met die van het lopende model jaar, dat de overkapte, breed uiteen- 1 geplaatste koplampen zijn behouden evenals de iets vooroverhellende grille. De panoramische voorruit is iets bre der gebogen, de zijpanelen iets meer afgewerkt met ingeperste vlakken, de achterspatborden dragen buitenwaarts gerichte stabilisatievinnen. Wielen en stuurwiel zijn kleiner gemaakt. De stuurkolom is schuiner geplaatst ten behoeve van een beter uitzicht over de licht naar voren hellende motorkap. Ford's serie voor 1957 valt uiteen in vier klassen: de topklasse van de „Fair lane 500", de Fairlaneserie, de Custom „300" serie en de Customline. In alle vier deze series zijn er twee- en vierdeurs sedans; in de Fairlaneserie is ook een cabriolet leverbaar. In de stationwagen serie zijn vijf verschillende modellen in tweedeurs en vierdeurs uitvoeringen voor zes en voor negen passagiers. De grote troef in de motoren is de nieuwe Thun- derbird „Special" motor, een diepblok motor van 245 PK met een geheel nieuw type carburateur met vier Venturis (een zeer plat model), gevolg van het verder omlaag brengen van de motorkaplijn. Daarnaast zijn er twee andere V-8 mo toren, de Thunderbird van 212 PK en de Ford V-8 van 190 PK vermogen, bei de met een nieuw type carburateur met twee Venturis. Daarnaast is er de bekende, betrouw bare en zuinige mileagemaker zescylin- der motor van 144 PK. bruik, dat door parasieten van het vrije beroep van assu rantiebezorger en verzekeringsagent gemaakt is, berok kende beide partijen, verzekeraars en verzekerden, grote schade, waartegen geen verzekering gewassen was. Bij het afsluiten van de verzekeringen werden door deze beunha zen vaak bepaalde voorwaarden verzwegen om de zaak zo aantrekkelijk mogelijk voor te stellen. Keerde de be trokken onderneming in voorkomende gevallen het over eengekomen bedrag niet of slechts ten dele uit op grond van verzwegenvoorwaarden, waaraan niet voldaan was, dan kreeg de maatschappij steeds de schuld en de bemid delaar wist zich wel vrij te praten. En van deze tijd da teert het wantrouwen, waarmee de verzekeringsbedrijven soms nog bejegend worden, hoewel zulks relden meer ge rechtvaardigd is. doorgaat". Een notaris verkeert bij voorbeeld dikwijls in de gelegenheid om met zijn cliënten over dergelijke zaken te spreken en hen tot het te kenen van een polis te bewegen. Een automobielhandelaar kan gemakkelij ker meteen bij de verkoop van een wagen een all-risk-verzekering aan bieden, en zo zijn er meer mogelijk heden. Deze personen beoefenen de assurantiebemiddeling dus slechts als nevenberoep. Ieder zijn vak, zeggen dan de beroepstussenpersonen. De bekendmaking van de onverenigbare beroepen zal dus een grotere bedrijfs- vrede kunnen bewerkstelligen, al zul len ook wel minder enthousiaste reac ties er op volgen. Er zijn in Nederland diverse corpo raties op het gebied van de assuran tiebemiddeling: de Amsterdamse Ver eniging van Assurantiebezorgers, de Rotterdamse Vereniging van Make laars, de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers (provinciale assu rantiekantoren) en de Bond van Ver zekeringsagenten „Unitas". Het al deze verenigingen overkoepe lende werkapparaat is tenslotte de Unie van Assurantietussenpersonen UVAT, waarmee de verenigingen een zeer prettig en efficiënt contact onder houden. De ordening van het vrije bedrijf kc t offers. Waar gehakt wordt vallen nu eenmaal spaanders. Maar allen die hun bestaan vinden in het bemiddelen tussen de maatschappijen en de ver zekerde individuen, vertrouwen er op, dat de totale uitvoering van de wet tenslotte zal leiden tot een juiste waar dering van hun beroep, en tot een in alle kringen van de maatschappij door gedrongen erkenning van de voor hen geldende status. Een deel voelt zich nog steeds sociaal ondergewaardeerd. Men wil bereiken, dat het lidmaatschap van de Nederlandse Vereniging van Assu rantiebezorgers eenzelfde maatschap pelijk aanzien zal genieten, als het lid maatschap van de NIVA voor accoun tants al hééft. In de tweede helft van oktober zullen de wintergroenten, als kool, wortelen en koolraap, goedkoper worden. Deze verwachting heeft dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, uitgesproken tijdens een bespreking tussen vertegenwoordi gers van de K.N.B.T.B. en de pers. De heer Mathot deelde verder mede, dat de afzet van de tuinbouwproduk- ten goed verloopt. Voor wat betreft het gedeelte van de groentenproduktie, dat in de herfst wordt geoogst, zijn de verwachtingen redelijk. Dit zal de vor ming van een redelijk prijspeil in de hand werken. De blikgroente zal in de komende maanden niet veel duurder worden. De prijzen liggen al vrij hoog. Dit houdt verband met de betrekkelijk kleine aan voer van groenten, die waren bestemd voor de verwerking in de conserven- Industrie. J. J. Hens wijdt zijn aandacht aan de tweede Nationale Fototen toonstelling in kasteel Hoensbroek en aan de Fotoshow Den Haag. Er staan enkele fraaie foto's bij. De persfotograaf F. van der Werf is in Spanje geweest en heeft daar stieregevechten gezien. Hij is over de ethische kant van dit vermaak niet erg te spreken, maar heeft zich niet laten weer houden er een serie foto's te ma ken, die wij bij zijn verhaal aan treffen. Jan Veenhuijsen heeft een reis naar Dibrovnik in Joegoslavië ge maakt en komt met. een serie prachtige romantisch getinte fo to's voor de dag. Tenslotte mag uit dit verzorgde nummer van „Foto" niet onver meld blijven de (wat late) kritiek op enkele foto's van de expositie „Family of Man", namelijk de platen van een barende vrouw, die een lezer indiscreet vindt. Het is uiteraard moeilijk om hier een algemene maatstaf te vinden, waar men dit soort foto's met ver schillende ogen kan bekijken. Hoe zit het met de M en X bij het flitscontact Op deze veelge stelde vraag geeft „Foto" een ant woord, dat we hier gedeeltelijk overnemen. Het X-contact wordt gemaakt, als de sluiterbladen zich juist ge opend hebben, en het M-contact wordt reeds gemaakt als de slui terbladen zich nog moeten openen. Een electronenflits pleegt „tijd loos" te ontsteken, hij moet zijn lichtflits dus geven (en daartoe contact krijgen) als de sluiterbla den juist geopend zijn, men kiest er dus het X-contact voor. De slui tersnelheid doet er daarbij weinig toe, want een sluiter gaat steeds op hetzelfde moment open, onge acht de ingestelde stand, doch hij gaat al naargelang van de sluitertijd vroeger of later dicht. Een „gewone" flitslamp heeft een zeer korte „aanlooptijd" nodig, hij ontsteekt niet spontaan. Zo men met X-contact werkt, moet men een sluitersnelheid van 1/25 in stellen. Het eerste ogenblik van die 1/25 seconde is er dan nog geen flits, en de sluiterbladen gaan pas toe, als de flits reeds door zijn ma ximum (piek) heen is en alweer dooft. Wil men beslist met sluiter tijden van 1/200 en korter werken met een gewone flitslamp, dan is het M-contact op zijn plaats want dit zorgt ervoor, dat de piek van de flits valt op het ogenblik, dat de sluiterbladen juist geheel ge opend zijn. Bij het overgrote deel van de flitsopnamen is 'n X-contact ruim voldoende want 1. de man met de electronenflitser moet het gebrui ken en 2. de man die gezellige flitsklekjes aan het vergaren is, gebruikt het vrijwel altijd, omdat 1/25 sec. belichtingstijd voor hem onder de omstandigheden waar onder hij werkt beslist toelaatbaar is. Veelal zijn dat kunstlichtcon dities en daarbij werkt hij (door juiste toepassing van het richtge tal) vrijwel altijd met zulk een dia fragma, dat het aanwezige kunst licht wegvalt bij het flitslicht. Daar de moderne flitslampjes kor ter momenten geven dan zijn slui tertijd, heeft hij van bewegingson- scherpte weinig of geen last. Zelfs niet-al-te-wild dansende mensen kan hij flitsen met 1/25. Gebruikt hij flits als invullicht bij daglicht, dan kan hij met een X-contact toe, doch ideaa'. is dat niet, omdat hij via het richtgetal aan een afstand geboden raakt, die ontstaat doordat hij moet uit gaan van 1/25 sec., hetgeen een bepaald diafragma dicteert op grond van het bestaande daglicht. In de Beatrixhal van de Jaarbeurs aan het Vredenburg te Utrecht, her schapen in een kolossaal luilekkerland, heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, hedenmorgen de tweede con sumentenshow officieel geopend, die door de organisaties van groente- en fruithandelaren, kruideniers en banket bakkers tot en met 10 oktober a.s. ge organiseerd wordt. De show!, waaraan de banketbakkers voor de eerste keer meewerken en die verleden jaar, door het toetreden van de kruideniers, reeds was uitgegroeid boven de vroegere shows van „Tussen tuin en tafel", kreeg dit jaar een internationaal cachet door de deelname van een aantal Belgische banketbakkers. Voor de meest kleurrijke effecten zorgden de groente- en fruitkwekers, die de beste produkten van 's lands bo dem talentvol arrangeerden in hoog op gebouwde stands, weelderig als het kleurenpalet van een kunstschilder. Voor de fruitmandenwedstrijd waren 250 inzendingen binnengekomen; juweel tjes van sierkunst, die het eerzame be roep van fruithandelaar tot kunstenaar schap verhieven. De banketbakkers le- Zoals bekend hebben de minister van economische zaken en van sociale za ken en volksgezondheid aan de Sociaal- Economische Raad om advies ge vraagd over de noodzaak en mogelijk heid van een beperking der bestedin gen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdoms- verzekering. Uit de S.E.R. is de volgende commis sie voor het uitbrengen van een ont- werp-advies aan de raad samengesteld: T. J. Tw(jnstra, voorzitter: H. Ooster huis, ondervoorzitter; L. A. J. M. van Heüst, Th. S. J. Hoof), dr. G. van der Wal, ir. C. S. Knottnerus, C. van den Heuvel, M. Ruppert, B. Roolvink, J. A. Middelhuis, F. G. van der Gun, dr. M. W. Holtrop, prof. dr. M. J. H. Smeets, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, ir. H. Vos en prof. dr. J. Horring, leden. Als waarnemer heeft in de com missie zitting de directeur van het cen traal planbureau, prof. dr. F. Polak. Verwacht wordt, dat de commissie over ongeveer twee maanden haar ad vies gereed zal hebben. verden hun bijdrage met ruim 200 werkstukken, zowel prachtige taarten als fraai boetseerwerk in chocolade, sui ker en marsepein. De kruideniers to nen hoofdzakelijk merkartikelen, de meeste in kleurige verpakkingen. Tus sen al het lekkers vindt de bezoeker een grote verscheidenheid aan machi nes en apparaten voor deze branches, die de show ook het cachet van een beurs geven. De organisatoren legden er trouwens de nadruk op, dat het beurselement, dus het interesseren van de handel, in hun ogen zeer belangrijk is, al hopen zü evenzeer het grote pu bliek te 'rekken, omdat de show ook grote propagandistische waarde heeft. Om het laatste element te benadruk ken wordt elke tiende bezoeker een smakelijke verrassing aangeboden. De show is dagelijks van 's morgens tien tot 's avonds tien uur geopend. Morgen viert Nederlands oudste in woonster, de in de buurtschap Holger- hoek gemeente Eibergen, vlak aan de Duitse grens wonende weduwe Christina Karnebeek-Backs, beter bekend ala „Chrissemeuje" haar 107e verjaardag „Chrissemeuje", die het Nederlandse leeftijdrecord reeds enkele maanden op haar naam heeft staan, is nog steeds bijzonder kras voor haar uitzonderlijk hoge leeftijd. Behalve dat haar gehoor nog iets slechter is geworden, is zij nog precies dezelfde als een jaar geleden. Werken doet zü praktisch niet meer, doch zü leest nog dagelüks de krant en maakt bü mooi weer ook nog wel eens een wandelingetje in de tuin. Haar geest is nog steeds helder en als zü op haar geliefde plaatsje voor het raam zit, is er weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Dat „Chrissemeuje" echt*r wel wat opzie tegen de drukte op haar verjaar dag, kan met zich wel voorstellen als men weet, dat vorig jaar het aantal be zoekers op ongeveer 2.000 werd geschat. Wat zü echter niet graag zou willen missen, is de H. Mis, die pastoor B. A. W. Kaeter van Eibergen ook dit jaar 's morgens om half negen in haar wo ning zal opdragen, 's Middags zal het voltallige dagelykse gemeentebestuur van Eibergen de jarige gaan felicite ren en 's avonds wordt haar een sere nade gebracht door de Eibergse mu ziekverenigingen „Euphonia" en „Ex celsior" en haar drumband.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7