Nieuwe muziek in Britse Socialistische partij Congres van priesters en religieuzen te Madrid ERIC DE N00RMAM $ewm$ut0vantjs&inci/ Voorbereidende proefnemingen voor de kunstmaan beginnen in november I Nu Bevan penningmeester is ??Man met de twee linkerhanden" keert terug in het hoofdbestuur Meer publiciteit aan destalinisatie Chrissemeuje 107 iaar Kind op zebrapad doodgereden KRUISWOORDRAADSEL Khroesjtsjev zelf voor radio Moskou? Th. H. Riet j ens overleden Het sociale vraagstuk en de priester-opleiding onderwerp van bespreking Poolse gevangenen in opstand Honderdjarige KNSM recipieert Fregat overgedragen aan Marine Week der Nederlandse musea Rotterdam ontvangt 16.000ste schip WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 PAGINA Examens Oipllo'sisiitig kru iswoor draa dse I van dinsdag Redder onderscheiden Herdenking razzia 1944 PiAtten Maandagochtend is te Blackpool in Engeland het jaarlijkse congres van de Britse Labourparty begonnen. Tot een van de discussiepunten behoorde de Suez-kanaalkwestie. De foto geeft een beeld van de leider van de Labour party, Hugh Gaitskell, op het moment, dat hij zijn vuist balt, om zijn beschul- ires van de Tories kracht bij te zetten. digingen aan het adres (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren werd, zoals reeds in een deel van onze edities is gemeld, op de jaar vergadering van de Britse Labour- party, welke dit jaar plaats vindt in de badplaats Blackpool, het resultaat be kendgemaakt van de verkiezingen voor het nationale partijbestuur. Met één uit zondering bracht het resultaat weinig nieuws. De uitzondering was de aan kondiging dat Aneurin Bevan, „de man met de twee linkerhanden", de verkie zing had gewonnen voor het penning meesterschap van de partij, hetgeen be tekent dat hij terugkeert in het natio nale hoofdbestuur van de partij. De be kendmaking van zijn overwinning leid de tot een ovatie. Bevan won met 3.029.000 stemmen. Zijn gevaarlijkste tegenkandidaat, George Brown, ver wierf 2.755.000 stemmen. Maar deze cijfers verbergen meer dan zij onthul len. Dank zij de wijze waarop de vak verenigingsvertegenwoordigers ter con ferentie alle steramen van hun leden uitbrengen op één kandidaat, ondanks het feit dat wellicht een zeer aanzien lijke minderheid een andere kandidaat verkoos, is het moeilijk te beoordelen welke steun een overwinnaar in wer kelijkheid achter zich heeft in de kies districten en vakverenigingen. Het is in het huidige geval bijv. 1 oogst waar schijnlijk dat Bevans werkelijke aan hang groter is dan tot uiting komt in de cijfers. Bevan is dus nu terug in de hogere regionen waar de lucht ijler is en het politieke ademen gaat in sneller tempo. Het is misschien nuttig even te recapi tuleren. Deze eerzuchtige man, die op 59-jarige leeftijd nog steeds hoopt op het leiderschap van zijn partij en die gaarne alle medewerking zal verlenen om Gaitskell (die hij zo beminnelijk heeft betiteld als „een uitgedroogde rekenmachine") te wippen, werd in 1939 uit de Labourpartij gestoten we gens verregaande muiterij tegen de partijleiding. Hij werd wederom opge nomen in de kudde en in 1945, toen Labour de algemene verkiezingen had gewonnen na de oorlog, benoemde Attlee hem tot minister van volksge zondheid. In 1951 nam hij boos zijn ont slag uit het Labourkabinet uit veront waardiging, naar het heette, over de door Gaitskell ingediende begroting. In 1954 liet hij zich tegenkandidaat stellen voor het penningmeesterschap van de partij, en werd met een enorme meer derheid verslagen door „de uitgedroog de rekenmachine". Het vorig jaar stond nedergezet op de geldbuidels van de socialistische partij. Er zal ongetwijfeld nieuwe muziek komen in het Britse socialistische partijleven. Of de muziek welluidend zal zijn, zal nog moeten blijken. Nog een treffende linkse noot was gisteren de inhoud van de rede van het Lagerhuislid Anthony Greenwood, die namens de partijleiding de nieuwe woningpolitiek van de partij uiteen zette. Het is o.m. de bedoeling om alle huurwoningen, waarvan momenteel de huurprijs is gecontroleerd, over te doen nemen door de staat. Het gaat hier om vijf- a zes miljoen huizen. In het kort komt deze maatregel, die door de ge achte spreker werd aangekondigd als „het grootste socialisatieprogram ooit ondernomen in de democratische wereld" hierop neer. De huidige huur prijzen zijn voor de meeste huiseige naren oneconomisch, dank zij het feit dat de staat de huren heeft verankerd op een te laag peil. Maar de socialisten zullen deze huizen overnemen tegen compensatie. De compensatie zal wor den gebaseerd op de huidige kunstmatig laag gehouden huurprijzen. Grote be leggingsmaatschappijen, verzekerings maatschappijen, etc. zouden ongetwij feld hiervan het eerst slachtoffer wor den. Maar ook mijnheer Jones. Meneer Jones is de man die zijn leven lang in de oren is geschreeuwd door stiefmoe der Staat dat hij behoort te spanen. Meneer Jones heeft gespaard. Meneer Jones kocht een huisje voor zichzelf. En ging door met sparen, vanwege zijn goede burgerdeugd. En meneer Jones gehoorzaamde zo goed aan de spaarge- boden dat hij een tweede huisje kon kopen, hetwelk hij verhuurde. En nu is de voormalige volg-, eer- en spaarzame burger Jones opeens een vuile kapita listische huisjesmelker die voor de rode bijl zal gaan. De Russische regering heeft besloten, „groter publiciteit" te geven aan de be sluiten van het februaricongres der communistische partij, waar de anti- Stalincampagne van Khroesjtsjev haar begin vond. Dit bericht radio Moskou. De Russische radio-stations hebben op dracht gekregen, aan de betrokken par- tjjbesluiten groter bekendheid te geven en de politiek der partij en regering, ook betreffende industrie en landbouw, uitvoeriger uiteen te zetten. In politieke kringen in Moskou leidt men hieruit af, dat de politiek van Khroesjtsjev dus nog steeds aan de winnende hand is. De tekst van de uitzending van radio Moskou suggereerde, dat wellicht Khroesjtsjev zelf voor de microfoon zal komen om de partijbesluiten te verdui delijken. De uitzending maakte er ge wag van, dat het ministerie voor cul tuur hefeft voorgesteld, een reeks toe spraken en interviews met prominenten te doen plaats hebben. (UP) Dinsdag, niet vandaag, zoals abusie velijk is gemeld, vierde Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Bachs, „Chrissemeuje", te Holterhoek, gemeente Eibergen, haar honderdzevende verjaardag. Vergele ken bij voorgaande jaren, heerste er dinsdag ten huize van de familie J. B. Nijrolder, waar de jarige in woont, een ongekende en onder deze omstandigheden weldadig aandoende rust. Het bezoek was veel minder d«n vorige jaren en bleef, althans tot het middaguur, hoofdzakelijk beperkt tot familieleden en enkele de beken den. Dp jarige was zeer opgewekt en spraakzamer dan andere jaren. De gister morgen door pastoor B. A. Vv. Kaeter van Eibergen in haar huis opgedragen H. Mis werd door de jarige met grote aandacht gevolgd. Ook nam zij met be langstelling kennis van een haar door pastoor Kaeter voorgelezen schriftelijke felicitatie van de Aartsbisschop, mgr. dr B J. Alfrink. Voorts zijn een groot aan tal schriftelijke gelukwensen, tele grammen en pakjes uit alle delen van het land binnengekomen. Op de Hoofdstraat te Epe is gister morgen een zevenjarig meisje door een personenauto gegrepen en op slag ge dood. Het kind stak met enige mede leerlingen van de Christelijke school de drukke weg over op de daarvoor aan gegeven plaats en onder leiding van verkeersbrigadiertjes. De automobilist stopte toen het kind door de auto was geschept en op straat geworpen. In de vorige nacht is in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gra- venhage, waar hij sinds kort was opge nomen, overleden de heer Th. H. Riet- jens, directeur van de stenografische inrichting van de Staten-Generaal. De heer Rietjens verleende als stenograaf o.a. ook zijn diensten aan de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, de raad van 's-Gravenhage en aan die van an dere gemeenten, de Kon. Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst en de K.V.P. Het nationale congres van 5000 Spaan de aartsrebeTwederom óp hetTunTu'it se Priesters en kloosterlingen, dat op de partij gestoten te worden, en het was graaf Attlee, toen nog gewoon meneer, die hem redde. Dit jaar is hij erin ge slaagd om wederom binnen te dringen in de bovenverdieping van de partij. En zijn terugkeer op dit ogenblik be tekent ongetwijfeld dat de zwenking naar links, waarvan sprake is bij de Engelse vakbonden, samen zal gaan met een zwenking naar links van de partij leiding, nu de machtige, zoetgevooisde en knappe politicus Bevan zich heeft Jonge Poolse gevangenen zijn enkele dagen geleden te Pleszew, ongeveer 80 kilometer ten zuidfiosten van Poznan, in opstand gekomen, aldiLS is gisteren uit Poznan gemeld. Een voetbalelftal van hun gevange nis had buiten het gevangenisterrein een wedstrijd gespeeld met een elftal uit een andere strafinrichting. De spelers slaagden er in wodka te be machtigen, waarmee zij naar de cel wagen met medegevangenen gingen. Pe bewaarder, die de wacht hield bij ïe wagen, werd overmeesterd, waar na de gevangenen op luidruchtige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen sterke drank wilde verko pen. De gevangenen keerden daarna terug naar hun inrichting. Volgens de te Poznan ontvangen berichten is de orde hersteld. (Reuter) Urenlang is een ononderbroken stroom van relaties langs de directie van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij getrokken, die dinsdag middag in de nieuwe passagiershal aan de Surinamekade te Amsterdam reci pieerde ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de maatschappij. De receptie was vastgesteld van 15.00 tot 17.00 uur, maar duurde veel langer, om dat de stroom bezoekers, onder wie vooraanstaande figuren uit het politieke leven, de scheepvaart, handel en nijver heid en tal van organisaties die op deze gebieden werkzaam zijn, niet op hield. In de aangrenzende oude passagiershal waren honderden bloemstukken opge steld, die ook getuigden van de grote belangstelling voor dit jubileum. Ook op zee werd op alle schepen van de K.N.S.M. feest gevierd. 23 september te Madrid begon onder leiding van de curie-kardinaal Valerio Valeri van de H. Congregatie der reli gieuzen, is de tweede week van uit voerige besprekingen en studies inge gaan en nadert thans zijn sluiting. Tal van onderwerpen zijn aan de orde ge weest, waarvan er twee zo niet in be langrijkheid dan toch in belangstelling van de zijde der deelnemers met hoofd en schouder boven de andere uitstaken, namelijk die noodzaak een verbetering in de priesteropleidng door te voeren alsmede het sociale vraagstuk en de houding van de geestelijkheid ten op zichte van de oplossing ervan. Bijzondere belangstelling trok ook de sector, die de drie kloostergeloften aan nadere bestudering onderwierp. De aan dit onderwerp gewijde bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Saragossa, mgr. dr. Morcillo. Maar de gehoorzaamheid kreeg bijzondere aandacht van de seculiere geestelijkheid en werd aanleiding -tot een levendige gedachtenwisseling over de verhouding bisschop- en parochie geestelijkheid. Vooral bleek hierbij een grote behoefte aan onderlinge saam horigheid te bestaan. Openhartige kri tiek op de seminarie-opleiding werd ge leverd in de bijeenkomsten over de priesteropleiding. Prof. Jossé Guerra, professor in de theologie aan de univer siteit van Santiago drong aan op meer kennis van de problemen der moderne jeugd. Men verliest zich te veel in het dorre scholastieke onderricht der waar heden, zo betoogde hij, doch men ver zuimt voor de jeugd de christelijke dogma's te doen leven. Onder invloed van dezelfde factoren, die de kardinalen en aartsbisschoppen kort voor het congres een grote brief deden uitgeven over het sociale vraag stuk, waarover onze Spaanse correspon dent in de Tijd van 29 sept. j.l. heeft geschreven, prijkte ook op de agenda van dit congres hetzelfde onderwerp. Doch de uitspraken van het congres waren voorzichtig en beperkten zich meestal tot de taak der priesters, bin nen de organisaties en vakverenigingen de apostolische waarheden te verkon digen. Voor de leken bestaat de activi teit op sociaal gebied in cursussen, opdat zij de arbeiders de bovennatuurlijke visie op het leven kunnen bijbrengen. Verder ging men niet. Verschillende kerkelijke plechtighe den vergezellen dit congres. Kardinaal Valeri werd door generaal Franco ont vangen en Z.H. de Paus zond via mgr. Dell'Acqua zijn beste wensen voor het welslagen en zijn Apostolische Zegen. (K.N.P.) AMSTERDAM, 2 okt. Doet. rechten: F. W. van Ramshorst, Amsterdam; doet. econ. H. L. Koopman, Amsterdam, en A. J. v. d. Bosch, Alkmaar. UTRECHT2 okt. Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht is de heer J. B. Verhey uit Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld: „Planigrafie van de aorta thoracica". Promotor was prof. dr. R. L. J. van Ruy AMSTERDAM, 2 okt. Kand. genees kunde 2e ged.: A. J. M. Donker, geb. Amsterdam; A. F. Hermens, geb. Heer len; mej. E. F. Liem, geb. Madiun; mej. E. M. Mulder, geb. Surabaja; A. Rubens, geb. Apeldoorn; C. v. d. Sluis, geb. Maastricht; W. Spoelstra, geb. Amsterdam; mej. A. Koesnoen Tjitro- wardhojo, geb. Purworedjo. '13. Als Eric kreunend bijkomt stelt hij verwonderd vast dat het net is, alsof hem voortdurend een straal ijskoud water langs nek en schouders loopt. Het volgende ogenblik hoort hij een zacht gegrinnik en zich een halve slag omdraaiend staart hij in een verweerd gezicht, dat hem blijmoe dig toeknikt. „Lekker hé", sniffelt de onbekende, wiens gemis aan hoofd haar ruimschoots vergoed wordt door een kolossale baard. „Ja, ja, of dat lekker is, hi, hi. Had ge nog nooit van de genezende kracht van mooi hel der water gehoord, vreemdeling? Maar wij willen de behandeling voort zetten, rustig dus". Sprakeloos neemt Eric de oude op, terwijl deze met Knokige, maar niet minder vaardige vingers de wonden in Erics nek ver zorgt. „Wij stellen vast, dat ge bijna dood waart geweest", babbelt de oude voort. „De levensader, als ge weet wat dat zeggen wil, is gelukkig juist niet geraakt. Wij wensen u daarmee geluk". Een beetje op zijn hoede laat Eric zich door de waardige grijsaard de hand schudden. „Hi, hi, gij zijt beetgenomen, vreemdeling, stellen wij vast. Net als wij vroeger, maar dan een beetje anders. Het schijnt, dat wij dezelfde vijand hebbenOlaf!" De lichte ogen van de grijsaard vernauwen zich even tot spleetjes. „Hij sloeg u neer, keerde naar het strand terug en schreeuwde om hulp. Bijkans de hele bende kwam van het schip af en rende het land in. 'Er was een geweldige reus bij, de baas blijkbaar". „Bij Thor", onderbreekt Eric het relaas van de ander. „Als het waar is wat ae daar zegt, is de schuit dus verlaten op de mannen van Ondiur na, met een paar krijgers bewaking. Misschien met behulp van Olaf zouden Ondurs krijgers gemakkelijk onze boot kunnen beroven. Ik moet er op af". En terwijl Eric moeizaam overeind krabbelt, sluipt op een geruime afstand daar vandaan de schurkachtige Olaf behoedzaam weg tussen de rotsen en gluurt grijnzend achterom naar het troepje krijgers, dat pratend bijeen staat. „Olaf gaat even de omgeving ver kennen", mompelt hij, „ja, ja, wachten jullie daar maar op, dan kunnen jullie wachten tot je vastgroeit. Nu, snel terug, die twaalf krijgers van Ondur bevrijden en de boot is ons!" OP DE DREMPEL VAN HET -WERELDRUIM n de derde week van september is te Rome het zevende internationale ruimtevaartcongres van de International Astronautical Federation de IAF gehouden. Ter gelegenheid van dit consjres is er nieuws geoogst omtrent de wedloop om de sa.ellieten. Men zou kunnen zeggen, dat dit congres min of meer recht had op dat nieuws. Aan de vooravond immers van het verleden jaar gehouden congres lanceerde de president van de Verenigde Staten wel geen satelliet, maar toch het verrassende bericht, dat zijn natie, ter gelegenheid van het Internationale Geofysische Jaar 1957/58 een aantal satellieten zou lanceren, ten dienste van het wetenschappelijke onderzoek. Daarmee was aan het grote Amerikaanse satelliet project het project-Vanguard (Voorhoede) een plaats verschaft in de wereld van het actuele nieuws. En daarmee had eigenlijk ook het object van de IAF, de ruimtevaart, de plaats gekregen welke het toekwam: een plaats in de wereld van de realiteit. Niet langer meer mochten zoals te veel gebeurde de adepten van de ruimtevaart beschouwd worden als een gezel schap fantasten, die trappelend van ongeduld voor de gesloten deur van de toekomst stonden en toch niet wilden toegeven, dat die deur hermetisch gesloten was en zij alleen maar in hun verbeelding in staat waren haar te openen. Het was overigens niet alleen op het congres te Rome, dat er over de kunst matige aardsatelliet gesproken is. Want ln deze maand heeft ook de speciale commissie ter voorbereiding van het Internationale Geofysische Jaar te Bar celona vergaderd. Daar bleek dat - om in beurstermen te spreken - de markt voor satellieten Willig Was. ,,De Sovjet-Unie is bezig aan een program voor het maken van kunst matige aardsatellieten", zo hoorde het gezelschap van honderd geleerden uit veertig landen de Russische af gevaardigde, prof. Iwan Bardine, zeg gen. Bijzonderheden over dat Rus sische programma zouden later be kend gemaakt worden. Daar bleef het bij, tot grote spijt van de aanwezi gen. Want het was een opvallende mededeling. Opvallend door haar be scheidenheid in vergelijking met de ietwat luidruchtige aankondigingen die de Russen vorig jaar op president Eisenhowers mededeling hadden la ten volgen. Dit bescheiden woord volgde op een mededeling van de Amerikaanse ge leerde dr. Kaplan, die berichtte, dat de Verenigde Staten in het Interna tionale Geofysische Jaar zes tot twaalf satellieten zouden lanceren. De Japanse deelnemer aan de bij eenkomst, prof. Nagata, wist te ver tellen, dat ook in Japan gewerkt wordt aan kunstmatige satellieten. De Japan se satelliet, zo maakte hij bekend, is gebaseerd op de Amerikaanse, maar hij zal er toch niet gelijk aan zijn. Voorbereiding Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. En zo zal de eer ste door mensen vervaardigde satelliet niet het luchtruim ingaan, vóór er een voldoend aantal voorbereidende proef nemingen zal zijn verricht. Omstreeks november waarschijnlijk zal met deze proefnemingen begonnen worden. Het zal gebeuren in de staat Californië, te Cape Canaverel. Dat werd te Rome bekend gemaakt door een woordvoerder van de Glenn L. Martin Company te Baltimore, de vliegtuigfabriek, die voor een bedrag van twintig miljoen dollar de dure hemelvoetbal bouwt. De satelliet zelf zal, zoals voorlopig is vastgesteld, pas achttien maanden na het begin van het I.G.Jaar - dus achttien maanden na 1 juli 1957 - de lucht in gaan. Maar als het kan, eerder. De satelliet zal naar zijn baan in het wereldruim getransporteerd worden door een uit drie trappen opgebouwde raket-lancering. Deze raket, die de sa telliet op een hoogte van 480 kilometer boven het aardoppervlak zal brengen, is ontworpen om hem een snelheid te geven van 28.000 kilometer per uur. Dat is iets méér dan de minimum-snel heid, die nodig is om de aantrekkings kracht van de aarde te doorbreken. Voor de eerste van de drie trappen zal een „Viking"-raket aangewend wor den. Ter voortstuwing van deze Viking zal als brandstof gebruikt worden een mengsel van petroleum en vloeibare zuurstof. Deze Viking is reeds beproefd. Twaalf maal al zelfs, op de beroemde testbanen van White Sands, in Nieuw Mexico. Zij heeft het wereld-hoogte-re cord voor een raket met één stadium op haar naam staan. De raket voor de tweede trap is bedoeld om op een hoogte van ongeveer 70 kilometer in werking te treden. Zij zal de satelliet tot een hoogte van 480 kilometer brengen. Als brandstof zal witrokend salpeter zuur gebruikt worden. Assymetrische dimetliyl-hydrazine zal de opjaagbrand- stof zijn. Voor de derde trap zal een vaste lading gebruikt worden, die geheim wordt gehouden. Het probleem hierbij is de satelliet daardoor te lanceren in een zo perfect mogelijke baan, niet te dicht bjj het aardoppervlak en niet te ver er vandaan. Zou de baan te dicht by het aard oppervlak liggen, dan zou de kunstmaan een uiterst kort leven beschoren zijn. Ze zou binnen enkele uren in de damp kring van de aarde verbranden. Wordt de satelliet te ver naar buiten gescho ten, dan zou hy een wilde ellipsvormige baan gaan beschrijven. By het lanceren in de juiste baan heeft men evenwel te maken met een paar onplezierige onbekenden in de vergelijking. De raket komt namelijk terecht op hoogten, waar de atmosfe rische toestanden onbekend zyn, omdat geen mens er ooit is geweest. De voor bereidende experimenten zullen hier licht in de duisternis moeten brengen. Twee Amerikaanse geleerden met een plastic model van een kunstmaan. Terwijl de aardsatelliet een beschei den voetballetje is, met een gewicht van ongeveer 10 kg, zal het totale kos mische Vanguard-vehikel een lengte hebben van ruim 21.5 meter en een mid dellijn van 112.5 cm, terwijl het gewicht tien ton zal bedragen. Een locomotief om een voetballetje te vervoeren. Het model op ware grootte van de satelliet is intussen ai door de Ame rikaanse Marine tentoongesteld in het Coliseum te New York, ter gelegen heid van een internationale conferen tie van instrumentmakers. Het was een glinsterende bal vervaardigd uit een magnesium-alliage, een al heel weinig imposant instrument, zelfs wanneer men het voor een voetbal ongewone feit in het oog houdt, dat het voorzien is van een aantal kleine venstertjes, die de voorgenomen me- til gen in het wereldruim mogelijk zul ten maken, en een viertal radio-anten nes van de in de satelliet verborgen zenders, die de resultaten van de metingen zullen doorgeven naar de aarde. De satelliet zal een heel verhaal kunnen vertellen van zijn tocht door het wereldruim. Geen reportage, ge schikt om zo maar in de krant af gedrukt te worden, uiteraard, maar een verhaal in de geheimtaal, waarin de resultaten van de metingen weer gegeven worden. Metingen, betrekking hebbend op dichtheid en druk van de lucht, op de temperatuur van oppervlak en inwen dige van de kunstmaan, op spectra van het zonlicht en op de kleine, kosmische projectielen, de kleine meteorieten, waardoor hy tydens zyn vlucht onge twijfeld getroffen zal worden en op de kosmische straling. Er zal dus heel wat werk aan de winkel zijn en een van de resultaten van de conferentie van Barcelona is geweest, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie overeen zyn gekomen om by hun satelliet-plannen samen te werken. Samenwerking bij het oogsten van de door de satelliet uitgezonden gegevens is ook beslist noodzakelijk. En daarom heeft de conferentie een standaardisatie aanbevolen van alle instrumenten, te gebruiken by de ontvangst van de uit gezonden gegevens en bij het volgen van de satellieten. Dat volgen van de satellieten is een heel probleem. Want men voorziet, dat het moeilijk zal zyn ze voortdurend in de gaten te houden en dat ze zo af en toe wel eens zoek zullen zijn. Daarom is men in de Verenigde Staten bezig met het organiseren van een heel corps van rond 1500 vrijwilligers, „spotters", die de satelUeten in het oog zullen trachten te houden. De batterijen van de radiozenders in de satellieten zullen na een week of twee waarschijnlijk wel uitgeput zyn, terwyl de satelliet zelf mogelyk nog we ken lang zal doorvliegen. En er is geen radar bekend, die in staat zal zijn de satelliet te volgen. Want deze bezit slechts een gering reflecterend opper vlak en heeft een snelheid van 28.000 km per uur. De machtige telescope i, waarover de astronomen beschikken? Ook deze zullen te kort schieten. Daar heeft men alleen wat aan, als men ze vóóraf heel precies op een bepaald, vastgesteld punt aan de hemel kan rich ten. En de opgaven van waarnemers - exact, met positie, richting van bewe ging, tijd en uur - zullen het verder voorspellen van de baan ten behoeve van de instrumenten mogelyk moeten maken. Mr. H. C. M. EDELMAN Vandaag is te Venetië het fregat Lynx, dat in Italië in opdracht van het „Off shoce procurement program- me" van de Verenigde Staten is ge bouwd, aan de Nederlandse Koninklijke Marine overgedragen. Hierbij waren tegenwoordig schout-bij-nacht W. J. Kruys, vlag-officier materieel, com mandeur A. H. J. van der Schatte Oli vier, plaatsvervangend chef van de marine-staf, vertegenwoordigers van de Amerikaanse marine en Italiaanse officieren en autoriteiten. Het fregat staat nu onder bevel van de luitenant ter zee eerste klasse A. J. J. Benist. Horizontaal: 1 bijwoord, 4 landbouw werktuig, 5 voorzetsel, 7 schrede, 9 lid woord, 10 buigzaam, 12 kleur, 14 heilige (afk.), 15 laatst leden (afk.), 17 vrucht, 23 pers. vnw., 24 titel (afk.), 25 jongens naam, 26 stofmaat, 28 krachtig, 29 klep per. Verticaal: 2 bedorven, 3 rondhout, 4 aanzien, 6 familielid, 7 kern, 8 zang- noot, 9 lidwoord, 11 levenslucht, 13 voch tig, 16 rivier in Italië, 17 gewicht (afk.), 18 dubbelklank, 19 uurwerk, 20 water door land omgeven, 21 vogelprodukt. 22 onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 25 vr. munt (afk.), 27 zangnoot. Horizontaal: 1 tandem - ent, 2 Bali - Muze, 3 kapelanie, 4 loog - Londen, 5 Kroaat - Z.D., 6 fra - akker, 7 na - arm - eega, 8 s.t. - dunner, 9 stupide - pin, 10 iel - slemp, 11 pret - ster. Verticaal: 1 balken - sip, 2 t.a. - O.R. - aster, 3 alkoof - tule, 4 Niagara, 5 aardig, 6 emelt - mud, 7 mulo - nest, 8 zaniken - le, 9 eend - keeper, 10 iezegrim, 11 toen dra - N.P.V. Tijdens de museum week, die in Ne derland van 8 tot 13 oktober zal wor den gehouden, zullen in de musea van Alkmaar, Arnhem, Deventer, Enschede, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Sittard, Sluis en Utrecht, speciale tentoonstel lingen, rondleidingen en lezingen wor den gehouden. In Deventer zal o.m. een opstelwed strijd worden gehouden onder de leer lingen van de hoogste klassen van alle lagere en middelbare scholen met een museum als onderwerp. In het Rijks museum voor geologie en mineralogie te Leiden zal in deze week de nieuwe afdeling „Geschiedenis van het leven op aarde" worden geopend. Tevens zal in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden een nieuwe zaal voor het Egyp tische handwerk worden opengesteld. Een speciaal getekende affiche is door het spoorwegmuseum ontworpen. In de regeringsuitzending over Hil versum I zal op vrijdag 12 oktober van 19.10-19.20 een radio-prijsvraag worden uitgezonden onder de titel: welk mu seum bezochten zij? Tenslotte kan nog worden vermeld dat de organisatie van de museum- week in de provincies Limburg, Utrecht en Zeeland aanleiding heeft gegeven tot het vervaardigen van een gewestelijke museum-folder. In de haven van Rotterdam is van ochtend het 16.000ste schip van dit jaar binnengekomen. Het was het 4069 b.r.t. metende m.s. „Schauenburg" uit Ham burg. Vorig jaar kwam het 16.000ste schip op 16 oktober binnen. 4 Bij K.B. is ais blijk van goedkeuring en tevredenheid de erepenning voor menslievend hulpbetoon, in brons, met bijbehorend loffelijk getuigschrift, toe gekend aan de 18-jarige F. Gortzak, machinist 2e klasse der Koninklijke Marine. Op 17 maart heeft machinist Gortzak met gevaar voor eigen leven de matroos 3e klasse W. B. A. Willem- sen gered, die in de haven te Cadiz (Spanje) bij het verlaten van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" tussen de kade en het schip te water was geraakt. Ter nagedachtenis aan de ongeveer 600 inwoners van Putten, die in '44-'45 in Duitse kampen zijn omgekomen, is gisteravond een herdenkingsplechtigheid gehouden bij het monument in Putten. Vele honderden belangstellenden woon den deze plechtigheid bij. Van zes uur tot half zeven luidden de torenklokken- Het korps „Excelsior" speelde bij het monument gewijde muziek, het christe lijk gemengd koor zong gewijde liede ren. De burgemeester heeft aan de voet van het monument namens het gemeen tebestuur een krans gelegd. Er werden ook kransen gelegd namens de plaatse lijke verenigingen. In de avond werd id de Nederlands Hervormde kerk een kerkelijke herdenkingsdienst gehouden- West-Duitsland De Westduits® bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft een uitnodiging van de Frans® premier, Guy Mollet, om een officieel be zoek aan Parijs te brengen, aanvaard' Adenauer gaat mogelyk eind oktobe naar Parijs. tRtr'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2