Crisis in Franse katholieke j eugdbe weging Eén dag écht feest in Leiden Y.N. steunen het medisch werk op Nieuw- Guinea Zeven doden op een dag ROXY roken! 'nUOXV? Voorsitter en secretar-neneraa 1 treden af Kajotters weigeren grotere verantwoordelijkheden Groter bedragen beschikbaar voor aankopen kunstwerken Op weg naar school Minister Cals over vijf jaar televisie Vliegtuigbom opgegraven In 1955 6 miljoen gulden uitgegeven is CIJFERPATROON VAN DE GIRO ja graag! "op s Suiï'rï bewe' Wilde staking in Enschede Welterusten Vgar tTTEs WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 PAGINA 3 Saar akkoord met overeenkomst N eem geen risico mm fltas J1™'1 i ÉL wMêèÉê^' Luxemburgse onder scheiding voor Eduard van Beinum Slachtoffers verkeer 1 Ergerniswekkende toe standen op kippen- en nerzenfarm Em.-pastoor G. Meijsing overleden Prinses Beatrix erelid „Nederlands Fabrikaat" ameh Herkennin gstekens militaire colonnes Een crisis in de katholieke Franse Jeugdbeweging, welke sinds geruime tyd aan de gang is en op een verlos sende stem van het Franse Episcopaat wacht, heeft geleid tot het aftreden van de voorzitter André Vial en van de se cretaris-generaal Paul Percie du Sert. Doch het aftreden van beide leidende functionarissen heeft de zaak aller minst opgelost, integendeel het be staande conflict is hiermede slechts scherper geaccentueerd. Het gaat om de vraag of men practiseh of theore tisch aan K.A. zal doen, of de leek dan wel de geestelijkheid het handelen van de jeugdbewegingen zal bepalen. .Da kath. Jeugdbeweging in Frankriik (A.C.J F.) bestaat sinds 1949 uit een federatie van vijf verschillende bewe" persjeugd, allen onder kin? sch!f" federatie, die volgens de w»? an d? jonge boeren7onnS Via1, zelf een 'n 1953 tot voorzitto ,at Loiregebied, toen reeds v«( ,er gekozen, alhoewel de Statuten n stond, dat niet allen men het ernanvaard hadden- Wel was Jeucdhewo r eens- dat de kath. echte christelijke moest K°rdelljkheden in practijk de realiteitg6n' daarbii uitgaande van dus een n _,Yan het leven- ZÜ had vast pvoedkundige taak, dat stond eens ail i"63 was bet er ook over dus Ae aalmoezeniers en leiders kondi„ege°Penbaarde waarheden te ver- anostlie hadden, teneinde actieve dom an" vormen. Dat het christen- de mens 9ntdekking van het geloof in °Penbarin'S en een overbrengen van de algemeen naar buiten, werd eveneens met nersn aaavaard. Dit alles moest In deze ike offers gepaard gaan. schoen dus van de theorie heeft de schillen 5 n°°it gewrongen. De ver- aan u-, Y.an t lich ng. ■t de hang .op het tot stand brengen van opvattingen kwamen pas 'om de uitwer- Omdat de actie niet in de lucht kon aan het icht fvat\ng4 king ging toen het blijven3Qe actie niet in de lucht kon richbanSen moest zij zich gaan ooi u .°P het tot stand brengen van lo christelijke cultuur, een katholieke venspractfjk. De leden der jeugdbe weging dienden dus hun verantwoorde lijkheden te aanvaarden en zich aller eerst een plaats te bepalen in het ge- Zin, in de wijk, waar zij woonden, of in hun dorp. Vervolgens hadden zij hun theorie in practijk te brengen in hun beroep, in geheel het land en zelfs op Internationaal terrein. Dat zou het op bouwen worden, geleidelijk weliswaar van een cultuur door initiatief en ver antwoordelijkheid. Ieder op zijn plaats en met zijn mogelijkheden de bestem- rning der mensen volgen, was het de vies der Kath. Jeugdbeweging. Maar hier, zeiden de Franse Kajot- zow-r"»??'1, De Jeugdbeweging die vaderluk 'S r 20 zeiden zij aarts" deze vi en burgerlijk. Zij noemden lectualis^g®nornej1 syntbes.e ..hitel- en (leze practische cul- uitgeklede theorie". ^^Pbouw zouden*6 Verhinderen dat zij hun macht zegden Yerliezen in de federatie, ont- dende hZlJ,.de president algemeen gel- de Kaiótts s'nSen te nemen; volgens jutters mocht hij alleen uitvoeren, wat de vijf organisaties tezamen be sloten hadden. Bovendien eisten de Ka jotters dat zij volledig op de hoogte ge houden zouden worden van hetgeen in de. vier overige takken omging. Vervol gens beweerden zij, dat zij in staat wa ren de christelijke opvoeding van de jeugd in haar geheel ter hand te ne men, maar bedoelden dan met jeugd alleen de arbeidersjeugd Blijkbaar hebben zij de bedoeling van de initia tiefnemers altijd eenzijdig opgevat: wanneer gesproken werd over opvoe ding van de volksjeugd, begreep de K.A.J. daaronder altijd de arbeiders jeugd. In de practijk concretiseren zich de bezwaren van de K.A.J. op twee pun ten: toeneming van het aantal gesala rieerde bestuurders en vrees voor on voldoende aandacht aan de arbeiders jeugd. Tenslotte mag niet ontkend wor den, dat een aantal aalmoezeniers der Kajotters benauwd zijn, dat hun patri archale invloed ten einde raakt, terwijl voorts de ene beweging de andere wan trouwt, dat zij op haar terrein leden gaat werven. (KNP) Bij de textielfabriek van Gerh. Jan- nink Zonen N.V. te Enschede is dins dag een wilde staking uitgebroken. On geveer 130 personeelsleden, werkzaam in de weverij, legden het werk neer wegens een verschil van mening met de directie over de kwaliteitspremie, die wordt ontvangen boven het C.A.O.-loon. De stakende wevers zijn van oordeel, dat op de kwaliteitspremie ook fouten in mindering worden gebracht die buiten de schuld van de wevers ontstaan. Het Saarlandse kabinet heeft met al gemene stemmen de overeenkomst goedgekeurd die de Westduitse bonds kanselier Adenauer en de Franse premier Mollet in het afgelopen week einde betreffende de terugkeer van het Saargebied tot Duitsland hebben geslo ten De premier van het Saargebied heeft verklaard, dat het akkoord ,,geen volledige verwezenlijking is van de ver wachtingen der Saarlandse regering". (D.P.A.) In aansluiting aan reeds eerder ver strekte aanvulling op de eerste publi- katie van het Rapport-Havermans in zake de sociale positie der beeldende kunstenaars in de jaren 1950-1952, heeft het ministerie van O., K. en W„ al thans nog enige nadere gegevens ver strekt over het inmiddels weer verder bijgewerkte rapport. Aan het hoofd stuk „in steunregelingen opgenomen" zijn o.m. de cijfers over 1953 toege voegd. In dit jaar werden 364 kunste naars in een steunregeling opgenomen, waarvan 292 in de regeling sociale bij stand beeldende kunstenaars, dus in totaal iets minder dan in 1952. Voorts wordt medegedeeld, dat sinds 1952 het aantal kunststuderen den ten stijging laat zien, die hoofd- Advertentie TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS V00B STEM EN KEEL en gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. v vb-yLL: - v>>. - y r f| "11iii iTÜS 'JvlLLL Een achtjarig meisje, aat op weg' is naar school, komt dit jaar de nieuwe Pro Juventute-kalender bij u introduceren: na een afscheid van de poedel komt ze de trap af van Paleis Soestdyk, door een haag van vrolijke zomerbloemen, met een tas aan de arm, die alles bevat waarmee een achtjarige haar schoolleventje opbouwt, en die dus een belangrijke tas is. Het is onze jongste prinses, die dit jaar min of meer de ernst des levens vertegenwoordigt in de Prinsessenkalender. Haar zusjes zijn veelal betrapt bij wat men sport en spel zou kunnen noemen; gezellige foto's, door Z. K. H. Prins Bernhard en enkele van zijn vrienden gemaakt, geven een indruk van de wijze, waarop de prinsessen zich vermaken in hun vrije tijd. Een spelletje croquet, een partij tennis, een picnic op het grasveld en water spuiten in de rotstuin. „Ik hoop, dat deze kalender een plaatsje in vele gezinnen krijgt", heeft H. M. Koningin Juliana destijds gezegd, bij het verschijnen van de eerste uitgave. Voor deze tiende Prinsessenkalender geldt zonder twij fel dezelfde wens. Zoals bekend komt de opbrengst van de kalender actie ten goede aan Pro Juventute. de vereniging, die alles in het werk stelt om kinderen, die in moeilijkheden verkeren, te beschermen en te steunen. zakelijk voor rekening komt van de Haagsche Academie. Ook de Rijksaca demie te Amsterdam vermeldt een stijging van het aantal studenten. In het hoofdstuk „Bedragen voor opleiding en steun" staat in het rap port o.m.: „Was dus in 1952 een be drag gemoeid van bijna 200.000 gul den voor opdrachten en aankopen, voor de jaren 1954 en 1955 voorzien we een niet te onderschatten stij ging". Deze woorden werden geheel be waarheid. Het budget van het ministe rie bestemd voor opdrachten en aan kopen steeg van f 75.000 in 1953 tot f 225.000 in 1956. Daarnaast kwamen belangrijke be dragen ter beschikking door de per centageregeling. Deze houdt in dat op bouwsommen een bepaald percentage mag worden gelegd voor uiterlijke versiering. Deze bedragen stegen van f 29.300 in 1951 tot f 634.436 in 1955. Minister Cals, die gisteravond de Ne derlandse Televisiestichting feliciteer de met haar eerste lustrum, zei, dat er alle reden voor zo'n gelukwens is, om dat er in de afgelopen vijf jaar enorm veel veranderd en verbeterd is. Hij bracht de omstandigheden in herinne ring, waaronder destijds de eerste uit zending op het beeldscherm kwam en vergeleek die met de situatie van he den. Hij vervolgde met er aan te her inneren, dat ook de naaste toekomst weer belangrijke verbeteringen belooft: de uitbreiding van de zendtijd per 1 januari 1 In het vervolg van zijn rede riep de minister verscheidene bijzondere Ne derlandse en internationale televisie uitzendingen in de herinnering terug. „Zo zal ook ieder uwer zijn eigen her inneringen aan de televisie van de af gelopen vijf jaren hebben. U zult on getwijfeld programma's kunnen noe men, die u bijzonder getroffen hebben, een attuele reportage die u boeide, een licht programma dat u de zorgen van iedere dag deed vergeten, een goed te levisiespel, een woord dat uw hart be roerde. Maar natuurlijk hebt u ook wel eens de knop omgedraaid, uw toe stel afgezet en gezegd: niets voor mij of voor mijn gezin. Als ik u een raad mag geven, vanavond: blijf dat doen. Draai af en toe die knop om. We moe ten niet verworden tot een volk met een „eenheidssmaak", tot mensen zon der eigen oordeel, tot slaven van de gewoonte". De minister besloot zijn toespraak met de opwekking: laten wij genieten van het goede en het schone, dat de televisie ons kan bieden, maar laten wij vooral ook enige tijd aan onszelf houden. Gistermiddag is er nogal consternatie geweest onder de arbeiders, die te Rot terdam aan het Leuvesluiscctmplex wer ken. Bij graafwerkzaamheden bemerkte je. 23"j.arige draglinemachinist Boom, dat er in de grijper van zijn machine een onontplofte vliegtuigbom naar bo ven werd gehaald. Naar schatting woog het projectiel 250 kg. De staart van een halve meter lengte bevond zich toen nog in de grond. De werkzaamheden werden onmiddellijk gestaakt en het terrein werd door de politie afgezet. Vandaag zal de mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht trachten de bom onschadelijk te maken. Eerst als dit ge schied is zal men met de werkzaamhe den verder gaan. Tijdens de korte tournee, die het Con certgebouworkest in de afgelopen da gen door België en Luxemburg heeft gemaakt, is de heer Eduard van Bei num, mede in verband met zijn 25-jarig jubileum als dirigent, benoemd tot com mandeur met kroon in de orde van Adolf van Nassau. De versierselen, die bij deze Luxemburgse onderscheiding behoren, zijn hem tijdens een speciale bijeenkomst op de Nederlandse ambas sade overhandigd. De groothertogelijke familie heeft zondagavond het concert bijgewoond, dat het Concertgebouw orkest in de stad Luxemburg gaf. seoey^ Vandaag voelt iedere Leidenaar zich historisch. Eerbiedig bekijkt de Leid- se „glipper" de hutspot, die in het één dag kosteloze museum „De La kenhal" staat opgeslagen; kinderen voelen even met het vingertje, of dat pannetje werkelijk van ijzer is. En met ontzag kijken de feestelingen, die de mombakkes en de feestneus eer biedig in de zak opgeborgen hebben naar het meesterwerk van de brave Van Bree, die de onversaagde burgemees ter Van der Werff schilderde, waar deze zich met geopende armen aan de burgerij biedt. De situatie is on getwijfeld dramatisch, maar het moet de bezoeker, die zich uit de honger winter de verschijnselen van verhon gering herinnert, wonderlijk aandoen, dat soldaten en burgers zonder uitzon dering koortsogen paren aan lichamen, die bijna even mollig zijn als van Rubens-figuren Eén dag wordt er in Leiden echt feest gevierd en dat alles ter herinne ring aan die uren, waarop de schui ten met haring en wittebrood op de Vliet de stad kwamen binnenvaren. Er is eigenlijk zó weinig in die mooie, oude binnenstad van Leiden veran derd, dat men het plekje kan aanwij zen, waar de hongerige burgers de eer ste haringen naar binnen hebben laten glijden. De oud-deken van Leiden, thans de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, heeft er nog wel eens voor geijverd om het uitdelen van het voed sel weer op de oude plaats te doen geschieden. Het was n.l. schuin voor zijn kerk aan het Steenschuur. Aan de andere kant staat Van der Werff, dus hij wilde de kerk in het midden houden. Maar de boterhal in De Waag al even historisch en geglazuurd door de eeuwen als de rest van de bezienswaardigheden in Leiden heeft al 70 jaar het privilege het cen trum van de uitdeling te mogen zijn. En dus stonden vandaag 7duizend Leidse burgers voor het onlangs ge restaureerde gebouw in de rij om twee haringen en een stukje brood van 400 gram te halen. Niet omdat zij honger hadden, maar omwille van de traditie. De professor staat naast de ambtenaar van 's Rijks belastingen op zijn welriekende brokje historie te wachten. En ook de burgemeester, jhr. mr. F H. van Kinschot, neemt zo'n glibberig dier bij de staart en doet ten gerieve van fotografen, alsof hij het beest in zijn keelgat Iaat glij den; hoewel hij gruwt van haring. De optocht was mooi van het jaar. Iedereen heeft het iedereen verteld en de optochtcommissie loost dan ook een zucht van verlichting, want owee, als de optocht niet aan de hoogge- stelde Leidse verwachtingen voldoet. De kranten zijn te klein om de boze brieven van goede Leidenaars binnen de kolommen te persen. Maar de op tochtcommissie heeft dit jaar een goe de greep gedaan. De heer N. A. Com mandeur, die als een commandeur aan het hoofd van zijn hippische stoet reed, kon met welgevallen vaststellen, dat alle vijf Rembrandts in de his torische stoet uitstekend hun rol speelden. Alleen baby-Rembrandt bracht het er minder goed van af. De man van de rekwisieten had er n.l. op het laatste moment met het oog op het onbestendige weer van af gezien om voor het borelingske een echt wiegekind te gebruiken. De andere „Rembrandts" „Rem brandt op school", „Rembrandt ais student'', „Rembrandt in zijn atelier", en „Rembrandt, bezoek van Huygens ontvangend", zetten hun creaties goed in de verf. Paarden, bereden door lieden in schitterende costuums. vul den de ruimten tussen de praalwagens, op. De hoeven kletteren verrukkelijk in de oude, nauwe huizenstraten en alle paarden deden wat „des paards is". De gemeentereiniging heeft in dit ver band een goede reputatie hoog te houden. Een goed Leidenaar gaat de optocht driemaal zien en dan buigt hij zich over zijn portie hutspot, dat de vrouw gaar mét klapstuk bij de groenten- boer heeft gekocht. De eetgewoonten van de 3 oktober-feesteiing zijn overi gens zeer merkwaardig. Van haring en wittebrood, komt hij via penen en uien terecht op moddervette paling. De wereldgezondheidsorganisatie en het kinderfonds der V. N. hebben door het verlenen van vijf beurzen en sub dies tot een totaal bedrag van 65.000 dollar in materiaal een belangrijke bij drage geleverd tot de verbetering van de gezondheid der bevolking van Ne derlands Nieuw-Gu inea. Een der beurzen werd verleend aan de arts dr. Metselaar voer malaria studie in Indië, Ceylon, Malakka en Formosa. Na zijn terugkomst is dr. Metselaar belast met de leiding van de malariabestrijding op Nederlands Nieuw-Guinea. Een overeenkomst werd met de W. G. O. gesloten ter geza menlijke uitvoering van een campagne voor bespuiting van huizen met DDT en andere insecticiden. In deze over eenkomst, waarvoor het kinderfonds der Verenigde Naties sproeiappara- tuur, insecticiden, laboratoriumuitrus ting en transportmiddelen ter beschik king stelde tot een waarde van 43.000 dollar, wordt gestipuleerd, dat in 1955 de woningen van 60.000 Papoea's moe ten zijn bespoten. De deelname van het Nederlandse gouvernement be draagt 500.000 gulden; ook verzorgt I gouvernement de eigenlijke bespui ting, waarvoor zij het personeel be schikbaar stelt en opleidt. Per ultimo 1955 stond een bevolking van 80.000 zielen onder bescherming van deze DDT-bespuiting of 20.000 meer dan het overeengekomen aantal. De over eenkomst omvat een bepaling ten aan zien van verdergaande bespuiting van de huizen van 100.000 Papoea's in 1956, 150.000 in 1957 ca 200.000 in 1958. Andere beurzen van de W.G.O. werden verleend aan dr. Wijsmuller voor tu berculosebestrijding, dr. Kranendonk voor framboesiabestrijding, dr. Voors voor medische voorlichting en aan een vijfde arts voor de bestrijding van kindersterfte. Na afloop van deze „fel lowships" werden deze artsen belast met de activiteiten op hun gebied, waarbij dergelijke overeenkomsten met de wereldgezondheidsorganisatie wer den gesloten. De bijdrage van het kinderfonds aan de framboesiabestrijding heeft 22.000 dollars bedragen, waartegenover een gouvernementsparticipatie van 650.000 gulden staat. Dr. Kranendonk, die zijn inleidend onderzoek verrichtte in Thai land, Laos, Afrika en de Philippijnen, is in april 1955 begonnen met een experimenteel project ir het Sentani- gebied. Ultimo 1955 waren ruim 100.000 inheemse inwoners geïmmuniseerd te gen framboesia, waarbij tevens een huisgewijze registratie en een inten sieve bevolkingsvoorlichting werden toegepast. Hierdoor is komen vast te staan, dat in de bewerkte gebieden 90 pet. van alle bevolking is behandeld. De totale uitgaven ten behoeve van de gezondheidszorg op Nederlands Nieuw-Guinea bedroegen in 1955: 5.900.000 gulden, terwijl in dat jaar bovendien bijna 2 miljoen guldewwerd uitgetrokken voor draineringswerk, drinkwaterleidingen en de reinigings dienst. r r Advertentie Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemi dan Togal. Toga! verdi ijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar an dere middelen falen. Togal zuivert de nie ren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Op de Rijksweg bij het dorpje Velden onder Venlo heeft zich dinsdagmiddag een tragisch ongeval voorgedaan, dat het leven heeft geëist van twee acht jarige meisjes. De beide kinderen Tini in 't Zandt en Annie Bouten uit Velden waren beukenootjes aan het rapen langs de weg, toen een volkswagen bestuurd door v. d. K. uit Utrecht op hen inreed. Zij werden zwaar gewond en stierven na korte tijd. De wagen, die vermoedelijk is uitgeweken voor andere kinderen, botste tegen een boom. De heer v. d. K. liep hierbij een zware hersenschudding en een beenbreuk op. Zijn mede-passa gier werd licht gewond. De volkswagen werd totaal vernield. Op de Soestdijksekade te Den Haag is gistermiddag om vijf uur een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de 65- jarige heer H. M. Geerts van de Schim- melweg te Den Haag het leven heeft gekost. De heer G. reed normaal op zijn fiets aan de rechterkant van de weg, toen hij pardoes werd aangereden door de 63-jarige automobilist L. C. uit Den Haag. Deze bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Zijn slacht offer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. De automo bilist is door de politie opgesloten. Gistermiddag om tien over half vier is op de onbewaakte overweg aan de Wa- terplassteeg te Ermelo een zevenjarig jongetje door een trein overreden en gedood. Het jongetje, zoontje van de heer G. J„ stak op zijn fietsje de over weg over, toen uit de richting Amers foort een trein naderde. Het kind liet deze trein passeren, doch merkte niet, dat van de kant van Zwolle ook een trein naderde. Het werd door de trein gegrepen en was op slag dood. In Olterterp (gemeente Opsterland) is de 45-jarige melkhandelaar W. de Haan uit Beesterzwaag hee slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De heer de H. stak op zijn bromfiets een v/eg over zonder, aldus de politie, vol doende op het verkeer te letten. Hij werd gegrepen door een personenauto, Op weg naar het ziekenhuis in Gronin gen is het slachtoffer aan zijn verwon dingen bezweken. Op de grens van Voorschoten en Valkenburg (Z.-H.) is een personen auto met vier inzittenden met grote snelheid op een tegemoetkomende vrachtauto gebotst, doordat de bestuur der van de personenauto te veel uit week voor een bromfietser. De vrouw van de bestuurder, de heer P. Bouw meester uk Katwijk aan de Rijn, werd zodanig gewond, dat zij enige ogen blikken later ter plaatse overleed. De andere inzittenden werden slechts licht gewond. De heer B. was veertien dagen geleden thuis gekomen, nadat hij ander half jaar in Biak als onderofficier vlieger dienst had gedaan. Op de Haaksbergerstraat te Enschede is de 63-jarige J. van G., toen hij geen voorrang verleende, aangereden door een personenauto en aan de gevolgen over leden. De Officier van Justitie en de dierenbe scherming hebben de resten van een kip- pen- en nerzenfarm te Lagevuursche la ten verdwijnen, die freule B. van D. daar hield, zonder dat zij iets van deze sport verstond, waardoor op deze farm arm zalige en ergerniswekkende toestanden heersten. Omwonenden konden het door de stank niet meer harden en waarschuw den de politie. Waarschijnlijk wist freule B. v. D.t die dit jaar met de kippensport is begonnen, geen raad met zoveel gevogelte. Er wer den 3500 eendaagskuikens besteld om deze farm op touw te zetten, maar er waren ettelijke dozen met kuikens die nooit wer den opengemaakt en de beestjes stierven een armzalige dood in hun gevangenissen. Zij die er uit ontsnapten maakten het ook al niet veel beter. Deze kuikens waren niet aan de verstikkings-, maar aan de hongerdood overgeleverd. Voeder kregen ze als er eens aan ge dacht werd en dan in zo'n hoeveelheid dat ze er dagen mee moesten doen. Aan wa ter werd nog minder gedacht en aan uitmesten helemaal niet. Vandaar in de loop der weken een pe netrant luchtje, dat nog aangevuld werd met de stank van nerzen, want ook hier van bestond een farm. De kippen zagen er uit als skeletten toen de veterinaire dienst eens een kijkje kwam nemen. Dode kippen werden er niet aan getroffen maar des te meer geraamten, want de dieren hadden de resten opgepeu zeld. Te Wassenaar is op 75-jarige leeftijd overleden de hoogeerw. heer Ch. N. J. Meijsing, eTe-kanunnik van het Haarlems Kathedraal Kapittel, em.- pastoor van de parochie „De Goede Herder" te Wassenaar en ridder in de orde van Oranje-Nassau. H. K. H. prinses Beatrix heeft het erelidmaatschap aanvaard van de ver eniging „Nederlands Fabrikaat". De rechtbank te Almelo heeft een ingezetene van Enschede veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tegen hem was zes jaar geëist, omdat hij in tal van plaatsen in het oosten van het land diefstallen had gepleegd. De man is al verscheidene keren veroordeeld wegens vermogensdelicten. (Van onze Haagse redacteur) Zoals dezer dagen werd gemeld, houdt een bij de P. T. T. gevormde werkgroep zich bezig met vérgaande plannen voor hervormingen in het administratieproces van de Postcheque- en Girodienst. Men denkt hierbij aan een automatisering, welke reeds zou aanvangen bij het inzenden van de girobiljetten door de rekeninghouders. Een van de ideeën, die hierbij gelanceerd zijn, is, dat wanneer de rekeninghouder de cijfers op het biljet op een bepaalde wijze invult, het mogelijk wordt deze cijfers door een machine te laten aflezen. Men zou de gewenste stylering in het schrift van de rekeninghouder wellicht kun nen bereiken door het aanbrengen van gedrukte patronen op het giro biljet, in welke patronen de cijfers moeten worden ingevuld. Hierbij ziel men een voorbeeld van de wijze, waarop dit idee te verwer kelijken zou zijn. Wanneer de rekeninghouder de cijfers gaat schrijven op de hier aangegeven wijze, dan kan men bij de Giro op foto-elektrische wijze de inktstrepen, die in de vakjes zijn aangebracht, aflezen. Het oi.derzoek is nog niet zo ver gevorderd, dat men reeds besloten heeft tot deze methode over te gaan. Het is mogelijk, dat de oplossing voor het probleem van de steeds groeiende giro-werkzaamheden in een andere richting gezocht zal worden, maar het idee, 1 n het hierbij afgedrukte cijferpatroon geïllustreerd, is interessant genoeg, om er reeds melding van te maken. Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: uiu/ u 3 Roxy Rook Redenen: ic Dubbel gefermenteerd -k Dubbel gezuiverd Standvastige melange De minister van Verkeer en Water staat heeft in overeenstemming met de minister van Oorlog en van Marine de volgende herkenningstekens vastge steld voor militaire colonnes, die met ingang van 1 oktober 1956 van kracht zijn geworden: Een militaire colonne motorrijtuigen is bij dag gekenmerkt door twee blauwe vlaggen aan de voor zijde van het eerste voertuig, een Diau- we vlag rechts aan de voorzijde van elk volgend voertuig, behalve het achter ste, dat een groene vlag rechts aan de voorzijde voert. Bij nacht is een mili taire colonne motorrijtuigen gekenmerkt door een blauw licht doorlatend bedek- sel van het rechter koplicht van elk voertuig, behalve het achterste waarvan het rechter koplicht is voorzien van een groen licht doorlatend bedeksel. Een militaire colonne te voet voert aan de kop bij nacht zowel ais bij dichte mist twee naar voren wit licht uitstralende lampen mede, en aan de achterzijde van de colonne twee naar achteren rood licht uitstralende lan taarns. Wanneer deze onderscheidings tekenen niet worden gevoerd vormen de betreffende militaire voertuigen geen colonne en gedragen de betreffen de voertuigen zich ten opzichte van het wegverkeer als alleenrijdende voer tuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3