Streekplan voor Zuid- Kennemerland FOCKINK Haarlem schrijft obligatie lening van drie miljoen uit Op voering van produktiviteit door samenwerking tussen en in de bedrijven De Nederlandse Comedie speelt Vondels „Lucifer Voor 18.000 gld. opgelicht Zoveel mogelijk wordt getracht het fraaie karakter van de streek te behouden N. Ph. Orkest opent concertseizoen BESSEN VAN Interpellatie over het „zon-vrij" een week uitgesteld Dronkemansrit door Haarlem Heemstede en Uitbreiding „Bosbeek" te Heemstede Hoe spelen de r.-k. clubs? In de Haarlemse schouwburg Motie tegen beleid van NRU-bestuur Verdachte niet toerekenbaar Zware straf tegen bankemployé geëist Haarlem en Velsen mogen niet aaneengroeien Agrarisch gebied De beste bessen Drie ernstig en een licht gewonde Mr. drs. Th. Re gout over Afrikaans avontuur" Dominee Salverda overleden Predikant in Hoofddorp Interpellatie WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 PAGINA 7 Wegverkeer f 5-95 per literkruik HEEMSTEDE Wereldreizigers verhalen Examens Waterstanden Maatschappij voor Nijverheid en Handel Nutsspaarbank te Haarlem BEGINBAL H.V.F. Faillissementen Zes procent radio en T.V. Uitspraak Zeister moord Vergadering Katholieke Kruideniersbond ZANDVOORT Aanbesteding Magazijn Wit-Gele Kruis verplaatst Te beginnen met vandaag woeris- street en dat voor de IJmond-noord dag 3 oktober ligt op de provinciale is hierin het accent gelegd op het griffie van Noord-Holland en de ge- behoud van natuur en landschap meente-secretarieën van Bennebroek, en op ontspannings- en woningbe- Bloemendaal. Haarlem, Haarlemmer- langen. Er zijn hier namelijk belan- liede en Spaarnwoude, Haarlemmer- gen in het spel die niet alleen de meer, Heemstede, Velsen en Zand- eigen bevolking van Zuid Kennemer- voort gedurende twee maanden ter land raken. De streek heeft ook een inzage het ontwerp van het streek- ontspanningsfunctie voor mensen die plan voor Zuid Kennemerland. Het daarbuiten wonen, en zij is eveneens plan betreft het gebied vanaf het een woongebied voor buiten de streek Noordzeekanaal tot aan de zuide- werkzame bevolking, lijke grens van Noord-Holland en De ontwerpers van het plan heb- van de Noordzee tot over gedeelten ben er daarom naar gestreefd waar- der gemeenten Haarlemmerliede en horgen te scheppen tot behoud van Spaarnwoude en Haarlemmermeer. fraaie Zui(J Kenne- In het ontwerp komt duidelijk naar merlan<J> ook aJ zaj daar nog een voren, dat Zuid Kennemerland een aanmerfeeIijIc verc[ere ontwikkeling bijzonder veelzijdige streek is. Meer p,aats vimkn dan bij net plan voor de Aaan- „O K Kennemerland telde op 31 de cember 1954 omstreeks 274.000 inwoners. iarn,Js. er„ nu van uitgegaan, dat dit aantal in 1980 tot ongeveer 355.000 ge stegen zal kunnen zijn en men houdt rekening met een beperkte stijging in een verdere toekomst. Naar verhouding Zyn de verwachtingen dus lager dan die voor de IJmond-noord en de Zaan streek. Toch is er op gerekend dat de beroepsbevolking in de stuwende be roepen (dat is de bedrijvigheid, die niet voor de verzorging van de streek- bevolking dient) van 1947 tot 1980 zal toenemen van 14.000 tot 25.500 mannen. Daarbij is er op gerekend, dat in de zelfde periode het aantal mannelijke v.'oonforensen in de streek van 15.500 tot 20.000 zal toenemen. Met dat al houdt het ontwerp 'n zeke re waarschuwing in tegen een onge remde ontwikkeling. Het aantal en de omvang der in het plan aangewezen Industrie-terreinen zijn derhalve be perkt. Wel houdt men voor de industrie een ruime reserve, maar men zal die niet dan onder klemmende redenen moeten aanspreken. De meeste nieu we industrie-terreinen zijn ontworpen in de Waarderpolder ten noordoosten van Haarlem, een complex van kleinere omvang ten westen van IJmuiden en enige kleine terreinen elders. Voor het agrarisch bedrijfsleven zijn zoveel mogelijk de meest waardevolle gronden gespaard. Het gevolg van het streven de fraaie duinen, bossen, bui tenplaatsen en ook de geestgronden te behouden, is geweest dat de meest om vangrijke nieuwe ontwikkelingen in de streek in het oostelijk deel zijn ontwor pen. De in het ontwerp voorziene ont werpen in Velsen, Zandvoort en Bloe- mendaal zijn daarom naar verhouding meer beperkt dan die in Heemstede en In het bijzonder die nabij Haarlem. In IJmuiden met de aansluitende kleine woongebieden is ruimte aange wezen ten behoeve van de groei der bestaande bedrijven en andere be staande bronnen. Zou men hier in ruime mate industrie toelaten en zou dus pok de bevolking daar sneller toenemen dan zouden twee stedelijke gebieden (die rond Haarlem en die rond Velsen) aaneengroeien, hetgeen afbreuk zou doen aan de attractie der streek, maar waardoor bovendien een onaanvaardbaar stedelijk geheel ont staat. _Kr is dug behalve op groei van Sant- Jol!,,.. wo°noord alleen gerekend op di?<»v°°rnarnelijk zuidwestelijke uitbrei- sen ctwJÏ stedelijk gebied van Vel- k„ 0J?u^en' en een meer omvangrij- HaaHo™ van het stedelijk gebied van ™et zijn krans van daarbij peroi- e woongebieden. Daarbij is CÜ».Ü °P de groei van afzonderlijke ui. ',,te weten Zandvoort, Benne- oroek, Vogelenzang en De Glip. Op die manier kan veel landschapsschoon be nard blijven en kunnen verkaveling en verbouwing vermeden worden. Het strand en het duingebied zullen de voor naamste ruimten voor eendaagse re creatie vormen. pHet streekplan voorzie ln de aanleg van banen voor ontspan- mngsverkeer te voet, per fiets en-of te paard door de gehele streek. Het plan houdt rekening met een ster ke toename van het wegverkeer en de opheffing van de ongunstige verkeers situatie, die vooral rond Haarlem be staat. Met name wordt geduid op de oostelijke randweg, vrij ver ten oosten van Haarlem, waarvan de aanleg vrij spoedig verwacht mag worden. De weg is meer bedoeld voor doorgaand ver- Met nagenoeg hetzelfde program ma als waarmede het Noordhoi- lands Philharmonisch Orkest uch maandagavond presenteerde op het buitengewone concert voor genodigden, werd gisteravond officieel het nieuwe seizoen ingeluid. Na het Wilhelmus bracht Toon Verhey echter een novi teit voor Haarlem, n.l. „Passacaille et -ortège" van de Nederlandse compo nist Matthijs Vermeulen. Wie verwacht sou hebben geconfronteerd te worden met een ultra-moderne compositie, is volkomen bedrogen uitgekomen. Het werk klinkt vrij normaal en laat zelfs if en toe klankidiomen horen die remi- niscentiers verwekken met bepaalde bomponisten uit de hoog-romantische Periode. Dit wil geenszins zeggen dat laarom de appreciatie om dit feit al- jeen minder zou zijn. Matthijs Vermeu len heeft zijn „Passacaille et Cortege" ln 1930 geschreven. Het stuk wil, wat de passacaille betreft, de psychologische inhoud weergeven, die bepaald wordt loor de proloog van Nijhoff's literaire legeven „De Vliegende Hollander". De componist zegt zelf, dat de muziek ge componeerd werd als sonore achter grond hiervan. Vormtechnisch knap ge- ichreven, en melodisch gezien heeft het werk zeker muzikale waarde. Toon Ver- J1 er met bet orkest een yer- rorgde uitvoering van gegeven. Wel teek my het tempo hier en daar aan *raS? kant. Merkwaardigerwijze •ogstte het stuk slechts matig succes. verder was, zoals gezegd, alles een K™ maandagavond, een reprise ïesna»nl e indrukken schonk. Met een Fr&nob- i_m°N symphonie van ck werd het concert besloten. keer en daarom zal het nodig zdn aan de westrand een weg voor meer re gionaal verkeer aan te leggen. Wat het spoorwegverkeer betreft is behalve op de ingebruikname van de Velser-spoorwegtunnel gerekend op de mogelijkheid van aanleg van een spoor lijn naar het IJmuiderstrand. Verder zal het Noordzeekanaal in zuidwaartse richting verbreed moeten worden tus sen de op te heffen spoorbrug en de in aanbouw zijnde tunnel. Aan de betrokken gemeenten is veel ter eigen regeling over gelaten. Dit geldt in de eerste plaats de indeling der toekomstige stads- en dorpsgebie- den en de daaromheen liggende ont spanningsruimten. Verder de bestem ming van kleinere buitenplaatsen en bedrijfsruimten. De zorg voor de van meer dan locaal belang te achten fraaie landschappen wordt aan de gemeenten opgedragen, terwijl tenslotte de uitwer king van alle in het streekplan opge nomen elementen in gemeentelijke plan nen zal worden geregeld. Advertentie De Haarlemse gemeenteraad heeft I wethouder mee, dat de lening ook voor gistermiddag in een speciale zitting be- de woningbouw zal .worden gebruikt, sloten een obligatielening van drie mil joen gulden aan te gaan tegen een rente van i'A pet en met een looptijd van dertig jaar. Na een korte besloten ver gadering, waarin wethouder BAK KER het voorstel heeft toegelicht, merk te de heer MENSINK (PvdA) op, dat tal van gemeenten de laatste tijd met geldleningen een beroep op de geld markt hebben gedaan, die toch al zeer krap is. Hij vroeg of men niet via de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten of via de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een coördinatie zou kun nen komen, zodat dergelijke leningen niet alle tegelijkertijd zouden afkomen. Wethouder Bakker deelde mede, dat de Nederlandse gemeenten per jaar ge middeld driehonderd miljoen opnemen aan leningen en dat dit slechts een frac tie is van het totaal, dat gemeenten, rijk en particulieren samen opnemen. Bovendien zijn de omstandigheden zo, dat men niet zonder meer een lening wat later kan aangaan. Niet altijd kan men wachten wegens geldgebrek. Sprei ding der gemeentelijke leningen achtte hij niet juist, al zegde hij toe de Ver. eniging van Nederlandse Gemeenten naar de mogelijkheid daarvan eens een onderzoek te zullen laten instellen. De heer WENSING (CHU) waar schuwde er voor niet de Bank van Ne derlandse Gemeenten hiervoor in te schakelen, aangezien die een concurre rende positie inneemt tegenover de an dere banken. Wethouder Bakker ver- klaarde zich hiermee akkoord. Aan de heer HENNEVELT (CPN) deelde de De min of meer ernstig en een licht gewonde is de droeve balans van de dolle dronkemansrit van de 28-jarige kantoorbediende W.P.H. uit Bloemen- daal, die gisteravond in Haarlem en m Heemstede met zijn wagen het weg verkeer gedurende een uur in groot gevaar heeft gebracht. De jongeman reed op de Wagenweg ter hoogte van de Schouwtjeslaan vier Heemsteedse meisjes van hun fietsen. Twee van hen, de 17-jarige M.H. en de eveneens 17 jaar tellende E.P., moesten naar het diaconessenhuis in Haarlem worden overgebracht. Het eerste meisje kreeg een sleutelbeenbreuk en een hersen schudding, het tweede slachtoffer klaag de over pjjn in haar zij. Zigzaggend is de bestuurder na de 77 Het enorme succes, dat vorig seizoen de wereldreizigersserie heeft geboekt, heeft de directie van het Minerva-thea- ter te Heemstede doen besluiten ook dit jaar weer op haar programma een plaatsje in te ruimen voor vyf wereld reizigers. Het zijn dit keer de heren Regout, Strijbos, Glissenaar en Pen- narts, Jager Gerlings en Melchior, die ieder voor zich de belangstellenden een genoegelijke avond zullen bereiden met het verhalen van vele wetenswaardig heden. Gisteravond is de eerste lezing ge houden door mr. drs. Th. Regout, die in het knusse welgevulde theater een paar Afrikaanse avonturen heeft doen herleven. Mr. Regout is een boeiend verteller en een even boeiend filmer, die de kneepjes van beide „beroepen" door en door kent. Zijn verhaaltrant kenmerkt zich door een zekere gemoe- delykheid, zijn filmkunst is zwierig en romantisch. In 1951 maakte mr. Regout samen met zijn vrouw een reis naar Zuid- Afrika, waar hij in opdracht van enige Nederlandse maatschappijen een filmp je moest maken. De tocht ging per jeep door het besneeuwde Europa naar Noord-Afrika, vanwaar het echtpaar met goede moed aan de doortocht door de eindeloze woestijn begon. In die woestijn, in de Sahara, beleefde het een angstig avontuur, dat de beide wereld reizigers bijna twintig dagen in zijn stalen greep gevangen heeft gehouden. Op weg van de ene oase naar de andere raakten zij verdwaald en kwamen te recht bij een verlaten door zand onder- gestoven fortificatie. Aan het feit. dat het fort nog een waterput bezat hebben zij hun leven te danken. Zij werden tenslotte gered door een groep noma den, die op hun verzoek de comman dant van de dichtst bijzijnde post waar schuwden. Op zijn beurt stuurde deze een vat benzine naar de gestrande rei zigers, die daarna hun tocht door het verlaten land naar het zuiden van het zwarte werelddeel konden voortzetten om daar weer nieuwe avonturen te ont moeten. Gisterenmiddag is in het Diacones- sehuis te Haarlem op 65-jarige leeftijd overleden dominee J. C. Salverda van de Hervormde Gemeente in Hoofddorp. In mei van het komende jaar zou Ds. Salverda het herdersambt vaarwel hebben gezegd. Reeds meer dan 25 jaar was de overledene in Hoofddorp werk zaam. Groot was zijn liefde voor de zieken, die hij graag bezocht, van, wel ke religie zij ook waren. Zij heengaan was geheel onverwachts. In de nacht van zaterdag op zondag werd dominee Salverda door een hartaanval getrof fen, die op dinsdag 2 oktober de dood JAN LAARVELD "tengevolge had. aanrijding doorgereden. Op de Heren weg, op de grens van Haarlem en Heem stede reed hij daarna boven op een scoo ter, die bestuurd werd door de heer W N. G. B. uit Amsterdam. Op de duo zat mej. R. S. uit Heemstede. De klap kwam zo hard aan, dat de scooter en haar be rijders ongeveer 35 meter werden weg geslingerd. Mej. S. liep een gebroken arm en enkele hoofdwonden op. Zij moest naar het Grote Gasthuis in Haar lem worden overgebracht, waarheen ook de bestuurder werd vervoerd. Na te zijn verbonden kon hij naar huis terugkeren. De auto van de wildeman kwam 90 me ter verderop tot stilstand, na eerst nog twee paaltjes, een hek en een aantal struiken te hebben vernield. Vast is komen te staan, dat de bestuur der, wie nog geen verhoor kon worden afgenomen, vóór zijn rit enkele café's in Haarlem heeft bezocht. Van de aan rijdingen kon hij zich niets herinneren. Hij is ingesloten. De materiële schade aan de auto en de scooter was aanzien lijk. Zij moesten worden weggesleept. De Heemsteedse politie heeft het rijbewijs van de Bloemendaler ingenomen. maar dat het betrekkelijk hoge rente percentage geen invloed zal hebben op de huren, aangezien men het gemiddel de percentage neemt van alle reeds ge bruikte rentevoeten. Dit percentage is nog altijd lager dan vier. Zonder hoof delijke stemming ging de raad met het voorstel akkoord. De heer PROPER (CPN) had de raad willen verzoeken een interpella tie te mogen houden over de nieuwe regeling voor het geven van „zonvrij" op de lagere scholen. Aangezien zijn verzoek daartoe niet de vereiste twee maal vier en twintig uur voor het be. gin van de vergadering binnen was, meende de VOORZITTER, als hoeda nig wethouder GELUK fungeerde in verband met ziekte van de burge meester, dat de raad het verzoek van de heer Proper niet moest inwilligen, ook al omdat het zeer onelegant zou zijn tegenover de afwezige leden, die misschien het hunne over deze kwes tie te berde hadden willen brengen. Na enige overreding van de andere zijde van de groene tafel besloot de heer Proper zijn interpellatie tegen volgende week woensdag aan te vra gen. Dan wordt er een gewone raads vergadering gehouden. De vragen, die de heer Proper mon deling aan B. en W. had willen stellen, luiden als volgt: 1. Verdient de oorspronkelijk door uw college ontworpen regeling over het ge ven van „zon-vrij" aan de schooljeugd niet de voorkeur boven de thans inge voerde regeling? 2. Kan door uw college de toezeg ging worden gegeven, dat de toegestane uren „zon-vry" niet van de herfstvakan tie worden afgetrokken? 3. Kan er bij het onderwijzend per soneel op worden aangedrongen, dat van de gegeven mogelijkheden inder daad gebruik wordt gemaakt? In het ziekenhuis St.-Joannes de Deo is op 1 en 2 oktober het examen zie kenverpleging A afgenomen. Geslaagd zijn de eerwaarde broeders Bruno M. (Th. Renders), Jan Baptist M. (J. Blom), H. Rodriguez M. (W. Verheyen) en de broeders: Jac. v. d. Berg, H. Bizot, J. Bond, H. van Dongen, Joh. de Graauw, J. Kuys, H. v. d. Laak (met de meest eervolle vermelding), Chr. Mol, L. Nelis en A. v. Waarden. Rijksgedelegeerden waren dr. H. de Groot, dr. J. Bijvoet en dr. H. v. Gel deren. IJMUIDEN Woensdag 3 oktober Hoog Water: 2.36 u. en 15.01 u. Laag water: 10.44 u. en 23.01 u. Donderdag 4 oktober Hoog water: 3.21 u. en 15.43 u. Laag water: 11.26 u. en 23.48 u. Maanstand: nieuwe maan 5.24 u. Het college van B. en W. van Heemste- fiH! de heeft onlangs zijn I schriftelijke goed- keuring gehecht aan f het schetsplan van de uitbreiding van huize „Bosbeek". Het landgoed werd zes jaar geleden door de congregatie van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind, beter bekend als de congregatie van de zusters van de Voor zienigheid, aange kocht, om te gelege ner tijd te worden ingericht als rust oord. In de situering van de verschillende gebouwen is een wij ziging aangebracht. Het ligt in de bedoe ling het plan begin 1957 aanbestedüngs- klaar te hebben, waarna het wachten is op de Rijksgoed keuring. Bij de rea lisering van de uit breiding, die een zie- tpnafdeUvn' Zlnt^ni w?onvleu9e}, een keukenruimte en een retraitan- tenaf deling omvat, zal gebruik gemaakt worden van geprefabriceerd mate- *ZaJJZ°tT°P*reil b/t0? 2" schokbeton). De architecten Thoïens en Van dar Li™ JL* h Amsterdam hebben d'e wijze van bouwen gekozen, om- zJi het aebruik van geprefabriceerd materiaal van invloed kan zijn op het verkrijgen van de Rijksgoedkeuring. HM ZONDAG 7 OKTOBER 1. OSV—DEM 2. WFC—HBC 3. ADO—Alcm. Vict ':c 4. Alkm. BoysVit< se 5. LisseGDA 6. NautilusNAS 7. Onze GezellenAGS 8. Geel-Wit—DIO 9. ForeholteDOSR 10. WarmundaSJC De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag om twaalf uur op ons bureau zijn. Winnaars sportprijsvraag (zondag 30 sept. 1956): le prijs f 10: C. BIERE, Byzantuin- straat 63, HAARLEM, 8 punten. 2e prijs f 7.50: H. v. d. LINDEN, Cru- quisweg 142 b, HEEMSTEDE, 8 punten. 3e pry's f 2.50; P. STEFFENS, Kou- denhorn 42, HAARLEM, 7 punten. 4e prijs f 2.50; G. OLGERS, Groene- weg 32, IJMUIDEN-OOST, 7 punten. 5e prijs f 2.50: P. DEN ELZEN, Haar lemmerstraat 56, H1LLEGOM, 7 punten. Voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. P. Th. Posthumus Meyjes, adviseur van de Contactgroep Opvoering Productivi teit (C.O.P.), gistermiddag in restau rant Brinkmann te Haarlem gespro ken over het onderwerp „Samenwer king tussen en in bedrijven". Als aan loop tot de behandeling van dit thema ging de spreker in op het begrip „productiviteit", waarvan de opvoe ring volgens hem een noodzakelijk vereiste is om de huidige levensstan daard in Nederland te behouden. Na de interessante uiteenzetting, die gevolgd werd door een vraag- en antwoordgesprek, deelde de voorzitter van het departement Haarlem der Maatschappij mede, dat op 20 novem ber de heer F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok en Scheeps bouw Maatschappij, een inleiding zal houden voor de leden over de proble men rondom de IJmond. Opvoering van de produktiviteit, al dus de heer Posthumus Meyjes, is in deze tijd een essentieel probleem. Het wil zeggen: met gelijke inspanning meer resultaat bereiken. In 1950 richtte men de C.O.P. op, die vooral in het begin veel werk heeft verzet om de ondernemers belangstelling bij te bren gen voor grotere efficiency in hun be drijven, wat alleen te bereiken is door samenwerking en verstandig inzicht. In samenwerking met talrijke instan ties, zoals de Kamer van Koophandel, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Economisch Technisch Instituut, slaagde men er langzamer hand in de kleine ondernemers de grote meerderheid in het bedrijfsle ven te stimuleren tot het bijwonen van discussiebijeenkomsten en nijver- heidsdagen. Sprekend over de samenwerking tus sen de bedrijven gaf spreker als basis aan: vertrouwen en openhartigheid on derling. Het is voor de Nederlander in doorsnee niet gemakkelijk om zijn eigen zakenprobleem bloot te leggen en door overleg met collega's en anderen uit het bedrijfsleven tot vruchtbare re sultaten te komen. Maar Isolement be tekent achteruitgang, aldus dr. Post humus Meyjes. Spr. bracht de pro gressieve houding in dezen van Enge- Een tot de nok toe met leerlingen van middelbare scholen gevul de stadsschouwburg heeft gis teravond de zondeval der engelen beleefd in Vondels treurspel „Luci fer", dat door de „Nederlandse Co medie" prachtig werd opgevoerd. Toen kort na de allereerste voorstel ling van het stuk, op 5 februari 1654, de predikanten van Amsterdams bur- gemeesteren gedaan kregen dat de „Lucifer" van het repertoire genomen werd, vleide men zich met de hoop, dat het stuk „noit na desen dach meer ghespeelt (zou) worden". De geschiedenis heeft anders geleerd. De „Lucifer" is nooit geheel uitgeban nen, omdat het tot de schitterendste lyrische drama's behoort, die de Barok heeft opgeleverd. Het is de niet ge noeg te prijzen verdienste van Johan de Meester geweest om het stuk wederom in scène te zetten. De belangstelling die er voor deze „Lucifer" blijkt te bestaan is van die aard, dat de „Nederlandse Comedie" het plan heeft opgevat om naast dit stuk èn de jaarlijkse „Gysbrecht van Johan Schmitz als Lucifer en Lous Hensen als Rafaël in Vondels „Luci fer". Aemstel" dit jaar ook „Joseph in Do- than" op het repertoire te nemen. Dat zou het begin kunnen zijn van een klas sieke traditie, die het vaderlandse to neel even dringend behoett als een ge- varieeerd modern repertoire. De voorstelling van „Lucifer" was groots, zowel door de feitelijke inhoud van het stuk de opstand der engelen onder Gods stedehouder Lucifer, tegen het raadsbesluit Gods om de mens te scheppen naar Zijn beeld en gelijke nis als door de wijze van uitvoe ring. De Nederlandse Comedie heeft hiermee bewezen nog te beschikken over enige voortreffelijke verzenzeggers, de basis voor een klassieke traditie. Johan Schmitz als Lucifer, opgeleid aan het Reinhardt Seminar in Wenen, heeft een begenadigde stem die de lyrische pracht van Vondels barokke verzen schoonheid tot in de laatste details tot zijn recht liet komen. Vooral in het vierde bedrijf, waarin hij, bestreden door de zachtmoedige Rafaël, zijn be sluit neemt om zich tegen God te ke ren, krijgt hij volkomen de allure van een klassieke held, die tegen beter we ten in de weg kiest die ten verderve voert. Na hem willen wij onmiddellijk Sigrid Koetse noemen, nauwelijks een jaar van de toneelschool, maar reeds volledig berekend voor de moeilijke taak van rei-aanvoerster. Niet slechts heeft zij een prachtig-getimbreerde stem, die na een wat aarzelende inzet vooral de tegenzang na het eerste bedrijf op zeer indrukwekkende wijze wist te zeggen, maar ook heeft zij een opmerkelijk ga. ve plastiek, die het gebeuren geen ogen blik loslaat. De rol van Belzebub, de intrigrant en de bewust ongehoorzame, is sedert de première van Ko van Dijk overge nomen door Johan Fiolet. Ook hij is een meester in het verzen zeggen, maar het karakter van deze demon wist hij althans gisteravond niet scherp genoeg te tekenen. Henk van Ulsen speelde een sluwe, verlokkende Apollion. Sinds zijn Vosmeer-creatie in de „Gysbrecht" blijkt ook hij een voortreffelijk vertol ker van Vondels verzen. Hetzelfde geldt voor Lous Hensen, die op beminnelijke wijze de rol van Rafaël speelde. Naast deze voornaamste personages stonden nog vele andere acteurs en actrices op het toneel, die in mindere mate het hunne tot de prachtige voorstelling bij droegen. Een enkel woord over de regie van Johan de Meester. Hij heeft bewust ver meden om door veelvuldig lopen de voorstelling een dynamischer schijn mee te geven dan zy krachtens de tekst be zit. Hij heeft Vondel aan het woord ge laten en daar mag men blij om zijn. Het merkwaardige is, dat de lyriek van Vondels verzen zelfs bij deze statische mise en scène op bepaalde ogenblikken aanleiding kan geven tot een buiten gewone dramatische kracht. Vooral na de pauze, het ogenblik van Lucifers be sluit om de opstandige engelen te gaan aanvoeren, krijgt het stuk een werkelijk klassieke dramatische kracht. Het vijf de bedrijf met zijn bodeverhaal van Gabriël over de zondeval der mensen, komt daarna wel een beetje als een koude douche. De Meester heeft geen pogingen in het werk gesteld om het stuk méér te geven dan het bezit. Hij heeft slechts dé hoofdidee van deze poë- tisch-dramatische theologie van Vondel willen accentueren en daarin is hij vol komen geslaagd. Eppo Doeve had een suggestief, ruimtewerkend decor ontwor pen voor de hemel waar de handeling zich afspeelt. De costuums, eveneens door Doeve ontworpen, voldeden uitste kend, al markeerden zij naar onze smaak nog te weinig het buitenaardse karakter der personages. Dat sommige actrices en acteurs wel eens de indruk wekten zichzelf of het stuk niet helemaal au sérieux te nemen, is natuurlijk verkeerd en zal wel gewe ten moeten worden, dat de première al weer een half jaar geleden plaats vond. De vele jonge mensen boden de spelers aan het slot een hartelijk ap plaus. Het Is te hopen, dat zij nu de weg naar de schouwburg kennen en ook eens een meer modern drama komen zien. Wèl hebben we ons afgevraagd waar de oudere Haarlemmers bleven deze avond. JAN W. VAN DE VEN land, Duitsland en Amerika naar vo ren, welke landen Nederland ruim schoots voorbij schieten. Samenwerking in het bedrijf, zo ver volgde de inleider, is nog gewichtiger dan die tussen de bedrijven. Het op voeren van de produktiviteit is een zaak, die allen in het bedrijf persoon lijk. aangaat. Er moet een verticaal overleg zijn door de lagen heen. De be zieling van de topleider heeft geen zin als er geen realiteit aan wordt gegeven door de werknemers, als ze er niet vatbaar voor zijn. De werknemer moet begrijpen, waarom er zo en zo wordt gewerkt en mede-verantwoording dra gen. Het produkt moet er een zijn van overleg. Een belangrijk punt is voorts de sfeer in het bedrijf, of men elkaar begrijpt en als mens met elkaar praat. Een persoonlijk, evenwichtig perso neelsbeleid is van eminent belang voor een goede samenwerking. Niet alleen het verstand moet spreken, maar ook het hart. De voorzitter, de heer B. W. F. van Riemsdijk, bracht dr. Posthumus Mey jes na het hartelijk applaus, waarmee de leden de inleider beloonden, dank voor de geestelijke injectie bij het be gin van het nieuwe werkseizoen. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand 1.908.052 en de terugbetalingen ƒ1.835.499, zodat het spaaroverschot 72.553 beliep. Het totale spaartegoed steeg per ul. timo september tot een bedrag van 46.162.096. In september werden 933 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aantal spaarders een totaal bereikte van 79.965. Per dezelfde datum waren 11543 spaarb'usjes in omloop. De Haarlemse volksdansfederatie or ganiseert op zondag 7 oktober een volksdansmiddag- en avond in de tuin- zaal van het gemeentelijk concertge bouw, van 14.30 uur tot 21.00 uur. De leiding is in handen van Henk van de Wateren, op de piano begeleid door Coen Brink. Medewerking verleent de Leidse dansgroep „Oud-Poelgeest" geleid door dr. D. de Klerk, met demonstraties en instructies van Joegoslavische en andere Oosteuropese volksdansen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 2 oktober in staat van failliet verklaard; J. J. Commandeur, te Haarlemmer meer. Rechter-commissaris, mr. J. P. Petersen, Curatrice, mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. E. G. Bouwer, handelende onder de naam Bouwen's Verkoop- en Reclame kantoor, te Aerdenhout, gemeente Bloe- mendaal (na afwijzing verzoek surséance van betaling). Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator; mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Beëindigd zijn door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst de navolgende faillissementen: 1. De Vennootschap onder de firma Gebr. H., G., W. en L. Offerman te Haar lemmermeer en aldaar kantoorhoudende aan de Schipholdijk 220. 2. H. Offerman te Haarlemmermeer. 3. G. Offerman, te Haarlemmermeer. 4. W. Offerman, te Haarlemmermeer. 5. L. Offerman te Aalsmeer. Curator; in al deze faillisse menten: mr. J. Jansonius, te Haarlem. 6.F. E. Strobbe, destijds zakkenhandelaar te Halfweg (gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude). Curator; mr. J. W. Rut gers te Haarlem. Onder auspiciën van Walco-IJzerhan- del wordt van 11 tot en met 13 oktober in de Vleeshal een technische show ge houden, waarop gereedschappen en machines voor hout en metaalbewer king zullen worden gedemonstreerd. De show is geopend van tien uur des morgens tot elf uur des avonds. (Van onze correspondent) De leden van de bedrijfsgroep Radie en TV van de vakbond Mercurius en de Nederlandse toonkunstenaarsbond die aangesloten zijn bij het NVV, ver gaderden gisteravond in hotel Sant bergen in Hilversum over het uitblijven van de zes procent salarisverhoging voor het omroeppersoneel. Zoals bekend is het bestuur van de NRU genegen de loonsverhoging tot te staan, alleen men ziet geen mogelijkheid hoe deze verho ging te financieren. Er werd op de vergadering een motie aangenomen waarin de teleurstelling werd uitge sproken over de trage gang van zaken met betrekking tot het beleid van het NRU-bestuur. In de motie werd opge merkt dat de zes pet. loonsverhoging gegeven kan worden als men uit de reserves put. Men is voornemens om indien vóór of op 15 oktober geen be vredigende beslissing van de zijde van het NRU-bestuur is genomen zich via de vakorganisaties rechtstreeks te wen den tot de minister van O. K. en W. en tot andere organen die de 6 pet. loons verhoging kunnen bevorderen. Tevens werd gepleit voor een hechter band tussen NRU-bestuur en de perso neelsorganisaties zodat de sfeer enigs zins zou worden verbeterd. Van de 1600 leden van het omroeppersoneel zijn er 900 bij bovengenoemde vakorganisaties aangesloten. Tot ontslag van rechtsvervolging, plaat sing ln een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar en ter beschikking stel ling van de regering concludeerde de Utrechtse rechtbank dinsdag in haar vonnis tegen een 29-Jarlge fabrieksarbei der uit Zeist, die heeft terecht gestaan we gens moord op de 22-jarlge leerlingver pleegster Willy van Soest te Zeist. De officier van Justitie had veertien dagen geleden eenzelfde els gesteld. Op de ochtend van 13 oktober van het vorig jaar werd het stoffelijk overschot van het meisje door voorbijgangers in het kreupelhout langs de Oudenbergse- zandweg aangetroffen. Zij was de avond tevoren per N.B.M.-bus van Amersfoort naar Zeist gereisd om een bezoek te bren gen aan haar ouders. Bij de halte aan de Bergweg werd zij door verdachte. een vroegere buurjongen, opgewacht en per fiets gevolgd. Na een worsteling bracht hij de verpleegster door wurging om het le ven. Het psychiatrisch onderzoek had uit gewezen dat verdachte ontoerekenbaar moet worden geacht. Dinsdag 9 oktober vergaderen de Haarlemse katholieke kruideniers in Brinkmann op de Grote Markt. De bondsvoorzitter zal een causerie hou den over het onderwerp „Uitbreiding van ons assortiment", terwijl verder op het programma een gedachtenwisseling over de woensdagmiddagsluiting staat vermeld. De bijeenkomst begint om 8 uur. Ten raadhuize van Zandvoort werd aanbesteed het bouwen van een garage voor de gemeentebedrijven naast de gashouder aan de Tolweg. Het laagst werd ingeschreven door de firma C. Meijers te Haarlem voor 25.991, het hoogst door de firma H. F. Betke te Haarlem voor 27.500. De gunning is aangehouden. Het magazijn van verplegingsartike- len van het Wit-Gele-Kruis te Zand voort, is niet meer gevestigd in huize „Sterre der Zee", maar ten huize van de wijkzuster, zuster A. M. C. Hoogen- bosch, Julianaweg 25, telefoon 2826. De verplegingsartikelen kunnen wor den afgehaald op maandag, woensdag en vrijdag van half twee tot half drie. Tegen een 40-jarige gedetineerde ex- valuta-arbitrage-agent van een bank in de hoofdstad heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank terzake valsheid ln geschrifte en oplichting van bijna 18.000 gld. één jaar en negen maan den gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis (i'/i maand) geëist. In maart j.l. maakte een Engelse firma een bedrag van bijna 18.000 gld. over aan de bank in Amsterdam ter uitbetaling aan een firma in de hoofdstad, die geen cliënt is van de bank. De brief van de bank aan deze firma, waarin de overmaking uit Engeland werd medegedeeld, werd echter door verdachte onderschept. Hij vervoeg de zich op een ochtend bij de kassier van de bank met de mededeling, dat iemand van de Amsterdamse firma in de wachtkamer zat. De kassier schreef een cheque uit waarmede verdachte naar de wachtkamer ging en hem daar zelf val selijk tekende en nadien het geld incas seerde en ook weer z.g. uitbetaalde. Toen de fraude aan het licht kwam en door middel van een controle op de post zegels voor uitgaande post vaststond, dat de bewuste brief nooit verstuurd was be kende hij volledig. Hij is al jaren in dienst van de bank en heeft een blanco straf- register. De Officier achtte de valsheid ln ge- schrifte en de oplichting bewezen. Hij noemde het een zeer ernstig feit met als verzwarende omstandigheid, dat verdach- ehgend*1 Z° gr°0t bedrag had toeSe- De verdediger zeide, dat het leven van verdachte een tragedie is door de ernsti ge moeilijkheden in zijn huwelijksleven, veroorzaakt door zijn vrouw, waarvan hij tenslotte gescheiden is. Hij werkte zich op tot een allround bankemployé en de bank staat nog volledig achter hem. Be halve, dat de bank zijn salaris enige maan den heeft doorbetaald, afgezien heeft van het claimen van de schade bij de assu- ratiemaatschappijde verdediger betaalt, is de bank ook bereid hem straks weer aan een andere baan te helpen. Pleiter verzocht ten slotte een lagere straf: eén jaar en de rest voorwaarde lijk, op te leggen. Op 16 oktober uitspraak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7