President van Costa Rica met de koningin, prinses Beatrix en 48 gasten aan de avonddis Plan van GAITSKELL voor achterlijke gebieden Diner ten Paleize ERIC DE NOORMAN De êwtmiin0 van Tweedaags reclamecongres in Arnhem Kruiswoordraadsel Motie9 waarin afschaffing van dienst plicht werd geëistverworpen Salarisverhoging met 8 tot 15 Redevoeringen van prof. Brouwers en dr. ir. Den Hollander Nieuwe emigranten-nederzettingen in Brazilië en Argentinië Ook Nederland heeft interesse Vijf moorden nabij Djakarta Laatste weken Rembrandt- tentoonstelling Rondjevan 2 mille nog niet genoeg LABOURCONGRËS TE BLACKPOOL Int. reclamecongres in 1957 in Nederland Mgr. Jansen consacreert kerk in Den Haag Jongste slachtoffer was vier maanden oud VRIJDAG 5 OKTOBER 1950 PAGINA - - Bestuur R.K.S.V. „Albertus Magnus" OpI'fvFsirt'g kirufewoordria'adsel vam donderdag H. M. de Koningin heeft gisteravond, in het paleis op de Dam te Amsterdam een dine~ aangeboden aan de president van Costa Rica, Don Jose Figueres, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Amsterdam. Men ziet hier de Koningin en Prinses Beatrix bij aankomst aan het paleis. De Sint Pauluskerk in Den Haag is de eerste kerk, die door mgr. M. A. Jansen als bisschop van Rotterdam is geconsacreerd. De kerk, die aan de Mgr. Nolenslaan staat, is ontworpen door de architect F. A. W. van der Togt en werd in december van het vorige jaar in gebruik genomen. Donderdag middag vond de wijding plaats. Woens dagavond al was de bisschop door de parochie ontvangen. Bij die gelegenheid werd hij door pastoor N. Moolenaar welkom geheten. Leden van de jeugd beweging zetten luister bij aan de ont vangst. Bij de wijdingsplechtigheden donder dag werd mgr. Jansen geassisteerd door zijn secretaris, dr. M. de Jong. Na afloop van de plechtigheden begon de pontificale Avondmis, terwijl zich buiten een onweer ontlaadde. Bij de H. Mis werd de bisschop geassisteerd door de deken van Den Haag, mgr. W. Bokeloh, als presbyter-assistens. Troon- diakens waren pastoor L. Nijs en rec tor D. de Wit, oud-kapelaans van de St. Paulus-parochie. Als diaken fun geerde kapelaan H. Brans. Subdiaken was kapelaan J. Boelen. Op 25 oktober zal mgr. Jansen de consecratie verrichten van de eveneens in december 1955 in gebruik genomen nieuwe kerk aan de Stadhouderslaan in Den Haag van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum. De Rembrandttentoonstellingen in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Museum Boymans te Rotterdam nade ren de sluitingsdatum. Deze is onher roepelijk vastgesteld op 21 oktober a.s., waarna de talrijke kostbare bruiklenen uit het buitenland weer naar hun plaat sen van herkomst moeten terugkeren. Er wordt aan herinnerd dat beide ten toonstellingen op woensdag een vrijdag ook des avonds van 7.30 uur tot 10 uur voor het publiek toegankelijk zijn. H. M. de Koningin heeft donderdag avond in de troonzaal van het Konink. lijk Paleis te Amsterdam een avonddis aangeboden aan de president van Costa Rica en zijn gezelschap. Aan het diner, waaraan ook prinses Beatrix deelnam, zaten 48 personen aan. De bloem versiering bestond voor deze gelegenheid uit streptocarpus, afkomstig uit de tuin van het paleis Soestdijk. Het menu vermeldde: queuqes de homard a la Parisienne; champagne Moet Dom Pernignon 1947; crème geminal; filets de sole duclere; batard Montraehet 1949; canard sauvage a la bigarade; salade d'oranges; chateau Moulinet 1934; souf fle glace au chocolat; friandises; fruits. Gedurende de maaltijd, die om acht uur aanving, bracht een strijkje van de Marinierskapel muziek ten gehore. Tot de gasten behoorden mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Twee de Kamer, minister-president dr. W. Drees, mr. dr. R. H. Pos, gevolmach tigd minister van Suriname, de heer W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minis ter van de Nederlandse Antillen, dr. M. J. Prinsen, commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, Schout bij Nacht G. B. Fortuyn, commandant Zeemacht Nederland, "tevens commandant Bene- luxgebied van het kanaal-commando van de NAVO, en de burgemeester van Amsterdam, de heer Arn. J. d'Ailly. Om elf uur vertrokken de president van Costa Rica en zijn echtgenote naar kasteel Oud-Wassenaar. De koningin be gaf zich naar Soestdijk en prinses Bea trix naar Leiden. De president heeft gistermiddag 'n be zoek gebracht aan het Spaans Portugees en Ibero-Amerikaans instituut van de rijksuniversiteit van Utrecht, waarvan de direteur, prof. dr. C. F. A. van Dam, bij ontstentenis van de voorzitter, Prins Bernhard, ais gastheer optrad. Prof. Van Dam noemde bij die gele genheid het Spaans Instituut ook het huis van de president van Costa Rica, aangezien dit instituut volgens hem er een eer in stelt, het huis te zijn van alle Spanjaarden en „Hispanoamerica- nos", Portugezen en Brazilianen, die in Nederland vertoeven. Vervolgens is de president van Costa Rica de gast geweest van het Neder lands opleidingsinstituut voor het buiten land op het kasteel Nijenrode te Breu- kelen. De president werd ontvangen door de rector van het instituut, dr. E. B. J. Postma, die een overzicht gaf van de historie van het instituut. Daarna maak te het gezelschap een rondgang langs de vele zalen van het kasteel. Namens het instituut bood dr. Post ma een beurs aan voor een student uit Costa Rica, die op Nijenrode mag ko men studeren. Don Jose Figueres, president van Costa Rica, die momenteel een bezoek aan Nederland brengt, heeft donderdagochtend een krans gelegd aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. Een Delftenaar is in een Rotterdams café de dupe geworden van zijn eigen vrijgevigheid, omdat de door hem ge- tracteerde bezoekers van mening bleken dat hij niet royaal genoeg was. De Delft- se meneer vertelde aan iedereen, dat hij beschikte over 32 briefjes van honderd gulden en van die wetenschap werd dank baar gebruik gemaakt. Velen deelden ln de vreugde. Twee buffetjuffrouwen dron ken uit principe niets anders dan cham pagne. Geen bezwaar, de gulle gast Het het edele vocht bij flessen tegelijk aan rukken. De kassa rinkelde onophoudelijk. Soms werd wel eens mis geslagen, b.v. 85 gld. inplaats van 35 gld., zodat, toen Jie kassa i400 gld aanwees, deze op ver- goek van de eigenaar, die de rekening wat ge veel vond oplopen, rustig tot 300 gld. werd teruggedraaid. Met de. rest van het geld wist de baas met zijn buffetjuf frouwen wel raad'. Toen de consumptiere- kening tot 2200 gld. was gestegen, vond cie eigenaar dat hij genoeg van zijn be zoeker had geprofiteerd. De man werd met zachte drang de deur uitgewerkt en naar zijn auto gebracht, maar een van de andere bezoekers zag nu zijn kans schoon en wist de portefeuille van de Delftenaar te bemachtigen. De volgende morgen werd de Delftenaar wakker in zijn auto op de Markt in zijn woonplaats met een flinke kater en een lege portefeuille. De Rotter damse politie heeft de cafébaas, de buf fetjuffrouwen en de andere bezoeker ln verzekerde bewaring gesteld. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De waarnemende parlementaire lei der van de Labourpartij, de heer Grif fiths, heeft gisteren te Blackpool een plan toegelicht dat afkomstig is van Gaitskell, de voorzitter van de Britse socialistische party, en dat inhoudt dat de beter bedeelde naties één procent van hun nationale inkomen zouden be- steden voor hulp aan economisch-ach- terlijke gebieden. De heer Griffiths her innerde eraan dat dit een werkeiyk of fer zou betekenen voor het land en dat Engeland zich dit offer zou moeten ge troosten. Het hierop volgend applaus van de vergadering getuigde van zeer grote offervaardigheid. Het is niet on- waarschyniyk dat dit Gaitskell-plan een van de hoofdiynen zal vormen van een toekomstig programma van de La- bourparty. Tijdens de debatten over koloniale kwesties werden vier moties aangeno men. Een van deze moties veroordeel de alle vormen van rassendiscrimina tie, zowel in als buiten Engeland. Een tweede motie verwierp de huidige Brit se politiek op het eiland Cyprus en eis te voor het eiland volledige democra tische rechten en het recht van zelf bestemming. De derde motie verwierp wreedheden begaan tegen niet-Europe- se burgers van Kenya, en eiste dat de autoriteiten in Kenya de traditie van de Engelse rechtspraak zouden volgen. De vierde motie eiste oprich ting van een speciaal comité van La bour om een waakzaam oog te houden op de werkzaamheden en het beleid van het Britse ministerie van koloniën. Een motie, waarin werd geëist dat Zuid-Afrika uit het Gemenebest zou wor den gestoten, werd verworpen. Hetzelf de lot viel ten deel aan een motie waarin werd geëist dat alle Britse troe pen teruggeroepen zouden worden uit de Britse koloniën. Er kwam ook een plaatselijke reso lutie in behandeling waarin werd ver langd dat de leiding van de Labour- party zou beloven dat een volgende La- bourregering onmiddellijk na de terug keer aan de macht de nationale dienst plicht zal afschaffen. Maar een lid van het hoofdbestuur deelde aan de verga dering mede namens de partijleiding dat de leiding weliswaar van plan was de dienstplicht af te schaffen, maar dat zij zich niet kon verplichten zulks te doen onmiddellijk na de terugkeer aan de macht. Een dergelijke stap kon niet worden genomen zonder vooraf gaande besprekingen met de bondgeno ten van Engeland in de NATO. De mo tie werd verworpen met een meerder heid van meer dan drie tegen een. (Van onze verslaggever) Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het Genootschap voor Re clame, deelde gisteren op het reclame congres in Arnhem mede, dat het Euro pean Committee van de International Advertising Association heeft besloten het tweede in Europa te houden congres door Nederland te laten organiseren. Vijfhonderd a duizend bij de reclame ten nauwste betrokkenen uit de ganse we reld zullen er aan deelnemen. Het con gres zal medio september 1957 in Den Haag of Scheveningen worden gehouden. Het bestuur a de Rooms-Katho- lieke Studentenvereniging Albertus Magnus is voor het nieuwe studiejaar air volgt samengesteld: E. J. M. Von den Hoff, praeses; A. C. J. van Kop pen, ab-actis; A. Dirks, fiscus; L. J. H. M. Smeets, assessor I en mej. R. A. M. Heeger, assessor II. De regering heeft thans haar goed keuring gehecht aan een salarisverho ging van acht tot vijftien procent voor de hogere ambtenaren. Zoals op grond van het standpunt dat door de rege ringsdelegatie bij de onderhandelingen in het georganiseerd overleg werd n- genomen reeds te verwachten viel, is echter het voorstel van de ambtenaren- organisaties om deze salarisverhoging ook te laten gelden voor de ambtenaren in de rangen van hoofdcommies en hoofdcommies A afgewezen. Het wetsontwerp ter uitvoering van het besluit tot verhoging van de sala rissen der ambtenaren van de rang van referendaris af zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend. 25. De woede schijnt Eric extra krachten te geven. Verbeten zwemt hij met forse slagen achter zijn Drakar aan, hoewel hij nog steeds niet weet wat hij eigenlijk kan beginnen, alleen, tegen Olaf en zijn medeplichtigen. Hij weet slechts, dat hij zijn boot uit de handen van die schurken wil redden, hoe dan ook. Ze zullen op me schieten, zodra ik dicht genoeg bij kom, denkt hij. Koortsachtig werken zijn hersenen, terwijl hij onverdroten blijft doorzwemmen. Even later vliegen reeds de eerste pijlen op hem af en hoort hij de mannen op de boot schreeuwen. Hij duikt en weet de pijlen te ontwijken. Steeds meer ketsen er bedenkelijk dicht bij hem in het wa ter, maar hij geeft het niet op en tot grote wbede van de mannen -p dt Drakar blijft hij de boot volgen. Zij schreeuwen en tieren en zenden dt ene pijl na de andere op de zwemmende Noorman af.tot opeens een schelle gillende kreet weerklinkt, beantwoord door gejuich op de Drakar. De kerels hebben hun doel blijkbaar bereikt. Wanhopig maaien dt armen van de Noorman nog door de golven, dan zakt zijn lichaam lang zaam weg. (Van onze speciale verslaggever) Donderdag is in het Provinciehuis t« Arnhem het tweedaagse negen t.ende reclamecongres, georganiseerd (oor het Genootschap voor Reclame, begonnen. Het thema van het congres is: Rende ment der reclame. Voor een uitgebreid gezelschap van reclamevakmensen sprak de voorzitter van het genootschap, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, een welkomst- en openingswoord, tydens hetwelk hij o.m. verklaarde dat en goed opgezette reclame resultaten heeft. Deze resultaten, aldus spr., ziin van zo danige betekenis, dat de in de reclame geïnvesteerde gelden door de betrokken ondernemingen verantwoord worden geacht. Deze resultaten moeten ook aan wezig zyn bij een totaal van Neder landse reclamebudgetten van rond 200 miljoen gulden, een cijfer dat boven dien nog eeT duidelijke tendens tot sty- ging vertoont. De ochtendzitting werd besloten met een rede van dr. ir. F. Q. den Hollan der, president van de Nederlandsche Spoorwegen, die in zyn rede over „plan ning en rendement" o.m. stelde dat ren dement in de reclame al evenzeer een economische noodzaak is als het rende ment van elke ondernemersgeste. Rendement is echter, aldus spr., slechts te behalen met een goed plan, dat past in de gehele economische structuur. Het is dus in de allereerste plaats nodig deze structuur te kunnen begrijpen en ook werkelijk te onder kennen. Daartoe moet men zich het verleden goed voor ogen stellen. Zulks toepassend op zijn eigen bedrijf, zei spr., dat in de tijd, dat de Nederlandse bevolking verdubbelde, de behoefte zich te verplaatsen zich vervierender- tigvoudigde. Vervolgens was het woord aan prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, die de officiële openingsrede hield. „De motivering van het thema „Het rende ment van de reclame" roert een vraag stuk aan, dat in de economie van van daag van de hoogste betekenis is", zo zei prof. Brouwers. Stijgende kosten maken effiency in de produktie nood zakelijk. Dit simpele bedrijfs-economi- .,e dictum heeft niet meer de zeg gingskracht, die net vroeger bezat, aldus spr., die hieraan toevoegde, dat de leuze van vandaag hier en daar veel meer schijnt te worden: stijgende kosten m£i- ken prijsverhoging noodzakelijk. In dit verband zei spr., dat een van de nieuwe dingen van deze tijd het inzicht is, dat de concurrentie niet zo volledig werkt, dat zij via de prijsvorming automatisch tot een evenwichtige bezetting van het iroduktie-apparaat en 'n zo hoog moge- ijk nationaal inkomen zal lelden. Prof. Brouwers concludeerde, dat de onvol doende werking van het prijsmechanis me af en toe met de omstandigheden wisselende correcties vereist. En voorts, dat het besef van de wenselijkheid en de mogelijkheid van een redelijk volle bezetting van het produktie-apparaat een nieuwe, in dit opzicht positiever in stelling van overheid en bedrijfsleven beide vereist. Het is enigermate bon ton over de situatie van het „full employment" met een zeker dédain te spreken, zo ver volgde prof. Brouwers zijn rede. Er zullen er, als men hen voor de keus zou stellen, echter niet zo heel veel in het bedrijfsleven zijn, die van deze „fuli employment" afstand zouden willen doen. En dus moet men er wat voor over hebben, dat het zo blijft en dat men ni?t in een toestand van arbeidersovervloed, overheidssteun en bedrijfsverliezen te recht komt. Het is duidelijk, zo vervolgde spr., dat men in de eerste plaats moet trach ten met het algemene middel van de monetaire politiek, gesteunc} door een adequate financiële politiek van de overheid, het optreden van in flatoire spanningen in het economische leven te vermijden. Prof. Brouwers vervolgde zijn rede met te zeggen, dat, wanneer men de doel stelling van redelijke „.uil employ ment", actieve structurele expansie en vermijding van inflatie en gedetailleerde bemoeienis van de overheid met het economische leven om diverse redenen afwijst, dan de onontkoombare conse quentie is dat het bedrijfsleven, werk gevers en werknemers beiden, de ver antwoordelijkheid voor deze doelstellin gen aanvaardt. Er is een duidelijke tendenz merk baar, aldus spr., het totale kostenbeeld uit het oog te verliezen en de directe koppeling kostenbestrijding-prijsverho- ging als een normale zaak te gaan be schouwen. Er zijn er, die dit niet zo zwaar nemen, zo ging prof. Brouwers verder, die zich neerleggen bij een ge leidelijke inflatie en deze in zeker op zicht zelfs toejuichen, op voorwaarde uiteraard, dat de inflatie geleidelijk blijft. Dit nu is echter een zaak die men weinig in de hand heeft. De taakstelling van normale „full employment" zullen wij niet in een handomdraai meester zijn, zo besloot prof. Brouwers. Dit probleem vraagt een nieuwe instelling van het bedrijfs leven, omdat het zonder een gedeelde verantwoordelijkheid niet kan worden opgelost. Het is dan ook verheugend te kunnen constateren, in hoe grote mate het besef daarvan in de organisaties van werkgevers en werknemers levend is. Prof. G. A. Ph. Weyers, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en president-cu rator van de stichting Reclame-onder wijs, hield hierna een toespraak, waar in hij o.m. stelde dat het probleem van het rendement van de reclame in vele gevallen zal neerkomen op het oplossen van een vergelijking met een groot aantal onbekenden. Dat is een moeilijke opgave, aldua spr., maar met onze nieuwe statische methode en met de nieuwe mogelijk heden op het gebied van elektronische rangschikking en rekenen zijn de moei lijkheden toch wellicht minder groot dan voorheen. Het scheen spr. toe een voordeel te zijn van een betrekkelijk nieuw vak, dat men als het ware van de aanvang af gebruik kan maken van de nieuwste wetenschappelijke technie ken, dat men niet vast zat aan de oude methode. Het is onjuist te denken, aldus spr., dat wij steeds een geheel nieuwe ont wikkeling ontmoeten. Er is in alle gebeuren een lijn, en ook een cyclus, die zich volgens een zekere wet voortzet. De ondernemer moet zijn plan opbouwen, aldus spreker een plan dat op welslagen moet worden gericht, en dat daarom ruimte moet hebben. Risico is er altijd reeds genoeg en het is bepaald verkeerd een extra risico te aanvaarden. De onderne mer moet zichzelf zien als een veldheer, die zijn sterkste stellingen creëert en betrekt en geen troepen en materieel verspilt in het voorterrein. "Wanneer het plan der onderneming eenmaal opgesteld is. zo ging dr. Den Hollander voort, gaat het erom dit evenwichtig en harmonieus uit te voe ren. Wanneer het plan eenmaal vol tooid is, aldus spr., is een nacalculatie of nacontröle noodzakelijk niet alleen voor de beoordeling van wat kwalita tief verricht en bereikt werd, doch mede voor de beraming en overweging van nieuwe plannen. Deze nacalculatie leert de zwakke en ook de sterke plek ken kennen, geeft aanwijzing voor verbetering en opent de weg voor een beter rendement van onze vojgende han deling. Dr. Den Hollander besloot zijn rede met te zeggen: „Wij zijn sinds de be vrijding van ons land van houten ban ken in de vrachtauto's gegaan naar de goedverlichte en verwarmde treinen, van de lifter naar de eigen auto. Het is goed gegaan in ons land sindsdien, niet gemakkelijk. Het zal goed kunnen blij ven gaan met ons aller inspanning." Tijdens de middagzitting van het con gres spraken dr. J. A. Pennock, direc teur van het Cebuco, en dr. J. v. Rees, hoofd van de afdeling marktonderzoek van Philips over „Marktonderzoek en zijn plaats in het verkoop- en reclame- beleid". Horizontaal: 1. soort onderwijs (afk.); 3 pers. vnw.; 5. zangnoot; 7. de lezer heil (Lat. afk.); 9. aanhaling; 10. reeds; 11. voorzetsel; 12. wandversiering; 14. Eur. hoofdstad; 15. hevige wind; 17 Eng. voegwoord; 18. wondvocht; 21. voor; 22. op de wijze van; 23. pl. in Duitsland; 25. scheur; 28. rivier in Nederland; 29 visuil; 33. Chin, maat; 34. deel v. d. voet; 36. jongensnaam; 38. gewicht (afk.); 39. vlaktemaat (afk.); 41. kalm te; 44. larve; 46. herkauwer; 48. scheel; 50. meisjesnaam; 51. persbureau; 53. op de wijze van; 55. assistent (afk.); 58. ge- wicht; 60. larve; 61. soort onderwies (afk.); 64. bewijs; 66. mededinger; 68. vr. munt; 69. duur van eb en vloed; 71. zangnoot; 72. boot; 73. zangnoot; 74. maanstand (afk.); 75. Eng. voorzetsel; 76. inhoudsmaat (afk.). Verticaal: 1. klimwerktuig; 2. nakome ling; 3. deel van een fiets; 4. dun; 5. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 6. geweldig; 7. rivier in Nederland; 8. tas; 9. voor zetsel; 13. treiter; 14 familielid; 16. wind richting (afk.); 19. losse naad; 20 vogel; 22. godin; 24. zangnoot; 25. welwillende lezer (Lat. afk.); 26. tandeloos zoogdier; 27. vogel; 30. glad; 31. in orde (afk.): 32. landbaouwwerktuig; 35. boom; 37. bid (Lat.); 39. inhoudsmaat (afk.); 40. anno (afk.); 42. deel van Amerika (afk.); 48. vervoermiddel; 44. keer; 45. kledingstuk; 46. jongensnaam; 47. naamloze vennoot schap (Fr.); 49. vogel; 52. deel van een week; 54. deel van een jaar; 57. tegen valler; 58. rivier in Siberië; 59. aanslib bing; 62. deel van een boom; 63. te zijner plaatse (Lat. afk.); 65. Eng. telwoord; 67. afdeling, beroep; 70. keur; 71. Duits pers. vnw. Horizontaal; 1. monocle - dra; 2. oven - antiek; 3. zeehond - Ede; 4. arrest - snel; 5, sisal; 6. teller - stag; 7. la - heli; 8. Afghanistan; 9. B.T. - aa - psalm; 10 da mast - ene; 11. ijlen - hangar. Verticaal: 1. Mozart - abdij; 2. over- elftal; 3. neerslag - me; 4. onheil - haan; 5 ossehaas; 6. lantaren - T.H.; 7. end - lip; 8. sissen; 9. dienst - tang; 10. rede - azalea; 11. akelig-N.M. De directeur van de Nederlandse emigratiedienst, J. A. U. M. Greven- stein heeft op de zitting van de raad van de intergouvernementele comhiis- sie voor Europese migratie (leem) zijn mening gegeven over Latijns-Ameri- Nee, de ark van Noë is niet gevonden. Dit vreemde vaartuig is gewoon maar een nieuwe IJ-pont voor Amsterdam, die gisteren bij de scheepswerf en machinefabriek „Holland" te Hardinxveld te water is gelaten. kaanse plannen voor de oprichting van nieuwe centra voor migranten uit Euro pa. Plannen tot oprichting van nieuwe nederzettingen, naast de ongeveer een dozijn die al in Latijns-Amerika ge sticht zijn, zyn door Argentinië en Bra zilië bekend gemaakt, in antwoord op Amerikaanse aanbiedingen te biyven helpen by de financiering van zulke projecten, indien die gebaseerd zyn op gedetailleerde bilaterale overeenkoms ten tussen de landen die de migranten zenden en de landen die de migranten ontvangen. De heer van Grevenstein waarschuw de er ook voor dat zulke projekten op gedetailleerde plannen gegrondvest moeten zijn. In het verleden is het nog al eens gebeurd dat haastig opgerichte nederzettingen in moeilijkheden kwa men. Hij riep in herinnering dat boeren een voorzichtig ras zijn. Zij zijn gewend be kende onzekerheden te accepteren, maar zij voelen niets voor onbekende onzekerheden. Hij zeide dat op het ogenblik het Nederlands beleid is, reeds bestaan de nederzettingen in Argentinië en Bra zilië te gebruiken als bases om emi grerende boeren naar individuele boer derijen elders te krijgen, liever dan de start van geheel nieuwe nederzettingen aan te moedigen. Maar hij voegde hier aan toe dat de Nederlandse regering met sympathie enig nieuw projekt zoil bestuderen waarmee Latyns-Ameri- kaanse landen zouden komen aandra gen. Drie personen zijn gisteren binned gedrongen in de woning van een W donesische intendant in Kebajoran de satellietstad van Djakarta en heb" ben zijn 25-jarige vrow. en vier ki'1" deren door onthoofding om het leve1t gebracht. De oudste van de kinderen, jongens en twee meisjes, was acn jaar en de jongste vier maanden, r. jordenaars verschaften zich met B weid toegang tot de woning en brac ten de vijf gezinslede^ om het le -.et toen zij de intendant, Arnas, thuis aantroffen. -p De politie heeft tot dusverre spoor van de misdadiger^ kunnen ,a, d;n en tast over het motief van de ders volkomen in het duister.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2