Woonwijkje wordt geïsoleerd door kleinere industrieën Meer museumrondleidingen voor schoolkinderen „Ontstaan, zin en wezen van het Nederlandse familiewapen Aöenda voor Haarlem en omgevm: DE LEEUWEN Wat is sterker dan een leeuw? DE LEEUWEN!! Voor slechts enkele guldens per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Voetgangers- en wielrijderstunneltje onder spoorbaan Haarlem-Leiden geeft verbinding met westelijke tvijk »p ïsyMtSs Sigarenwinkelier geverbaliseerd Haarlemse kunstenaars als rondleiders der leerlingen? Grondverkoop aan de Bouwkas Kruispunt bij Zijl- brug wordt spoedig verbeterd truien We venit en Yersey japonnen Abr. Meyer heerlijke, warme jacks regenkleding fa.JHSchous A OKTOBER 1956 Uitbreidingsplan Stephensonstraat GOTISCH BANKSTEL 3-zitsbank 2 FAUTEuils VERENDE kussens bekleed MET prima MOQUETTE h^arlem J^UISSTRAAT 11 - TEL. 11491 tVegens overtreding van de loterijwet H°ofdstad Operette met Die lustige Witwe vorstellingen te Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem HOOFDBREKENS gouden, zilveren of andere E luxe artikelen Haarlemmermeer, Hil- legom en Bennebroek ook in V olkskredietbank Genealogische Vereniging Haarlem 55 Verschillende stijlen Provenierskeuhen voor de bejaarden Huisvestingsbureau krijgt eigen keukenti'e GROTE HOUTSTRAAT 16 De bebouwing van de tuin van de Griffie B. en W. antwoorden raadslid Schippers Fietsenstallingen bij bejaardenwoningen van „Sint-Jozef" Voor 64 woningen Haarlemse scholieren voor de televisie Installatie nieuwe rechter De lage prijzen van Gen. Cronjéstraat 59 G. v. d. WILDEN OVERLEDEN Directeur van Polygoon Auto rijdt tegen lantaarn paal en slaat om Inbraak in woonhuis aan de Dreef BASKETBAL baby- en kleutertextielafdeling Instuif Haarlem-Noord De Prins Student door Diogé Promotie in Overveens Marinehospitaal ZANDVOORT Mistblusser gearriveerd Mantels Mantelkostuums Jerseypakjes Japonnen Regenmantels Damespantalons Jacks Kostuums Demies Sportcolberts Pantalons Regenjassen DE SPECIAALZAAK voor DAMES enHERENKLEDING op TERMIJN Jansstraat 65 - Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York B. en W. van Haarlem bieden thans de gemeenteraad het ontwerp van een uitbreidingsplan aan, dat als „Ome-p Vmg Stephensonstraat en M'interslann" de bestemming regelt van de gronden welke in het oosten begrensd j door de Stephensonstraat, de behnn" w.ng van de T, slastraat, de M'mf laan en de nters- west- en zuidgrens waph noord-, lijk gevormd door de ep;?je®Pectieve- spoorbnan Haarlem-Leiden -a"' <le met Heemstede en de grens b e hoe ft e1 aan dS!a 9 v°°rziet in de voor kleinere niet h!nripgra.°gvli'ikheden welke wat betreft knn„rÜke bpdr>iven, Advertentie Bestaande uit; 15 iaar garantie p» °P binnenvering 0 I De Haarlemse politie heeft proces- Verbaal opgemaakt tegen een vroege re NZH-ehauffeur, die thans een siga renzaak heeft in Haarlem-noord. De man zou zich hebben schuldig gemankt aan overtreding van de loterHwet per maand, wanneer het Tweemaal NZH-personêe. kr(jgT uitb^d.^begaf de sigarenhandelaar zich nnnr \t„ rnonderd lootjes van een kwartje. ui" de de ,man niet om de winst derd looti„ 1 te doen' want Per hon ing. gaf?'. .waarvoor hij dus ƒ25.- ont- 2en weu VuJ T 24,- tot 24,75 aan prij- n'er Ziin probeerde hij op deze ma- «etijk mot°m7'et te vergroten, want te- tabakswa de 'ootjes, bracht hij ook zijn gunning n aan de man- Hü had ver in een °P1 tabakswaren te verkopen kiIometer ed met een straal van 25 Werkelijk fond ziin woning. Maar om dien een verkopen had hij boven- n°dig, gemeentelijke ventvergunning de politie as verleden jaar al door g™n result «"umzübk ïeverae roen echter «5 op- Dezer dagen werd fIaarlemsB 0r een rechercheur van de 'rapt, toen .Politie op heterdaad be- aantal 1ooh„ een NZH-chauffeur een xo°tjes ter hand stelde. tin?6 ,,^00fdstad Operette, de voortzet- rip_g an de Fritz Hirsch Operette, on- Aimi5ilrectie van Meijer Hamel, Otto nieiiMi enFritz Steiner, heeft een lnon nWer, .°p haar repertoire geno- en. Die lustige Witwe waarvan van- hnng. 5„m°rgen 6 en zondag 7 okto- oer te Haarlem in de Stadsschouburg voorstellingen zullen worden gegeven. Bovendien is er zondagmiddag een ma tinee, die om twee uur begint. Die lustige Witwe is een klassieke operette, een van de vermaardste uit de gehele operettegeschiedenis. Zij werd geschreven door Victor Leon en Deo Stein, die een charmante, bijzon der aantrekkelijke geschiedenis vorm gBven, maar zij veroverde uiteraard ae wereld vooral door haar muziek, uje door Franz Lehar werd gecompo- j.®.erd- Het werk, spelend in adellijke SpJ"g?n te Parijs, hetgeen het en- iaro haar zijn traditie van de laatste *chin gelegenheid biedt tot een finv enscenering en kostume- kelintT" geeft een verhaal vol verwik- die waarvan een mooie weduwe, Schan« bezit- een vlotte gezant dienss?ecretaris, een bejaarde gezant, edeim^tSdige echtgenote, een Franse bode 6n een zonderlinge gezantschaps- Ete fjp'a°8 enige anderen de voornaam- In de ^ju- precies ^°ofdrollen van dit werk, dat wereldnre^? halve eeuw geleden zijn Fritz èfe beleefde, treden op: Dermoto ,er' °tt0 Aurich, Leo Cordes- Vollccr-r, eerste tenor van de Wiener stad rwf' d'e nu a,s Sast hij de Hoofd- Lans Tperette zingt), Mizzi van der %?h Handerson, Herman Valsner, wenk arrish en Walter Fein. Voorts jvj: ,en mede: Henk Lakeman, Peter anderen1 Ad Heerings en vele l ?e muzikale leiding berust bij Wil- en ?ettich- die sinds kort aan het ensemble van de Hoofdstad Operette oi verbonden- Otto Aurich heeft de re gie; Meijer Hamel de zakelijke leiding, ■ye kostuums zijn ontworpen door me vrouw Reiss-Kromes te Wenen en uit gevoerd door de Weense firma Lam bert Hofer. Tom Manders ontwierp we derom de decors, die werden uitgevoerd door de firma van Doesburg. GEHUWD: Th. L. Knape en J. H. Korthout; A. Korfage en C. W. E. Rij ke rkhuizen; R. A. Cohen en J. Top. GEBOREN: E. van Eis-Hooglugt, z.; A. G. van Haren-Droppers, z.; C. Bran- derhorst-Maarssen, z.A. P. Beij-van Eekhout, z.; J. H. P. Farrell-Suther- land, z.C. J. M. Meijer-van der Wal, z.A. C. M. Kensen-Hennen, d.; G. Sanders-Kok, d.W. E. Jacek-ten Bosch d.; E. Th. Komen-Verheijde, d.; M. A. de Graaff- van den Berg, d. OVERLEDENH. A. H. Raaphorst, EI j-> Oranjeboomstraat: J. F. Koer, 78 j., Celebesstraat; H. Maarschalk, 80 j-, Zomerluststraat rein ten oosten van het noordelijke ge deelte van het Spaarne thuis horen. Als afsluiting van de industriestrook ziin in het noorden en zuiden twee gro tere bedrijven geprojecteerd. Ten be hoeve van de vele kleine bedrijven is op een aanzienlijke hoeveelheid par keergelegenheid gerekend. De industriestrook valt door een ver nauwing uiteen in twee gedeelten. Ter plaatse van de vernauwing ontstaat ter afronding van de onvoltooid gebleven woningbouw een bebouwingsmogelijk- heid met woningen in drie woonlagen, terwül dnarhii toorts een nlnnmet speelgelegenheid is geprojecteerd. Het reeds bestaande, door de in dustrievestiging te isoleren, woon- wiikie krijgt door middel van een voetgangers- en Vielriiderstunneltje, onder de te verhogen snoorbaan door. contact met de woouwijk ten westen van de snoorbaan. Het uitbreidings- nlan wordt in het zuiden doorkruist door de genroieeteerde oost-west-ver- keersweg. tpi zuiden van deze weg ontstaat bij de gemeentegrens een terrein met een bjizondere bestem ming. Naar B. en W. de raad mededelen is vaststelling van het uitbreidingsplan ge wenst met het oog on verwerving van gronden van de Nederlandsche Spoor wegen. Op het ontwerp is één bezwaar bin nengekomen, ondertekend door I. de Maaker. J. A. Bergman en J. B. van den Berg, allen te Haarlem. De twee eerstgenoemde adressanten zijn van mening, dat hun eigendom door het in korten van de achtertuin sterk in waar de zal verminderen. De derde adres sant meent, dat ziin bedrijf met opstal en kassen dusdanig wordt ingekrom pen, dat zijn bedrijf ter plaatse geen vonrtgan» kan vinden. B. en W. achten de bezwaren echter niet steekhoudend genoeg. Zü merken bovendien op. dat door het vroeger gel dend uitbreidingsplan, dat nu niet ge realiseerd zal worden, de tuinen van adressanten nog korter zouden ziin ge worden. Bov-ndien waarborgt het hui dige plan een aanzienlijke betere toe treding van zon en licht tot de eigen dommen van adressanten. B. en W. stellen daarom voor afwij zend op de bezwaarschriften te beschik ken. Advertentie bij de vleet kost het een GESCHIKT CADEAU te |j vinden voor een verjaardag, een jubileum of een huwe- lij ksf eest. Maar waarom? Als men bij ons een geschenk zoekt uit een rijke verscheidenheid is men zo klaar. Wij weten wat U nodig heeft. ae kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Telef. 20049 i£E B. en W. van Haarlem hebben de raad een nieuwe gemeenschappelijke regeling voorgesteld inzake de Volkskre dietbank van Haarlem cn omstreken. De vorige gemeenschappelijke rege ling, daterend van 1950, heeft niet de goedkeuring kunnen verkrijgen van Ge deputeerde Staten van Noordholland. In de nieuwe regeling worden behalve de gemeenten Haarlem, Velsen, Bever wijk, Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort, Heemskerk en Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, die reeds deelna men, ook Haarlemmermeer, Hillegom en Bennebroek betrokken. Voorts is een wijziging gebracht in de regeling betreffende het dekken van het verlies, ^ot nu toe werd dit verlies ge dekt uit bijdragen van de deelnemen de gemeenten naar verhouding van het bedrag van de kredieten die dat jaar aan de inwoners dier gemeenten ver strekt was. Deze verdeling werd niet geheel juist geacht, omdat behalve de grootte der verleende diensten ook van invloed was het feit, dat een gemeente over een apparaat voor kredietverle ning beschikt. Daarom zal volgens de nieuwe regeling een bedrag van 15.000 van het nadelig saldo worden verdeeld naar verhouding van de aan tallen inwoners der verschillende aan. gesloten gemeenten, terwijl het resteren de nadelig saldo verdeeld zal worden naar verhouding van de verleende kre dieten. Voorts is in de nieuwe regeling een bepaling opgenomen, dat de begro ting en de rekening van de Volkskre dietbank voortaan in een openbare ver gadering van de raad van bestuur moet worden vastgesteld. Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging hield de heer A. T. Kleyn, heraldicus te Zeist, een lezing over Ontstaan, zin en wezen van het Nederlandse Familie wapen". De heraldiek of wapenkunde ontstond in de vroege middeleeuwen ten tijde van de ridd°rtoernooien en de rid derveldslagen. Men bracht op het schild herkenningstekens aan. omdat men anders niet wist met welke ridder men te doen had indien de geharnaste ridder met gesloten vizier te paard zat. De oudste wapens zijn het eenvoudigst. Ze bestaan uit een enkel teken, b.v. een of meer verticale of horizontale balken of een duidelijk, goed te herken nen embleem. Zo voerden de Bourbons de zo genaamde Franse lelie, die echter in feite een lisbloem is. Dit motief komt ook veel in Friese familiewapens voor. Leeuwen en adelaars werden in geheel West-Europa veel gebruikt. Deze ko ninklijke dieren had men tijdens de kruistochten in het Oosten leren ken nen. Door steeds meer onderscheidings tekens breidde de heraldiek zich uit en ontstonden bepaalde voorschriften en regels voor de wapenvoering waar aan streng de hand werd gehouden. Zo voegde een jongere tak der Nassau's blokjes bij de leeuw. De kruisjes van het wapen van Amsterdam zijn ont leend aan het wapen van de Persijns toen zü door de Graaf van Holland als bewindhebbers over Amstelland wer den aangesteld na de verbanning der Van Amstels. Veel in wapens afgebeel de figuren ziin oude symbolen en ge bruiksvoorwerpen waarvan men thans de benamingen en het gebruik niet meer kent. Kennis der middeleeuwse taal brengt meestal de oplossing. Spre ker vertelde allerlei bijzonderheden over ontstaan en betekenis van fami liewapens van bekende oud-Hollandse geslachten, met name Van Arkel, Am. steb Brederode, Bentinck, Styrum, Hor- ne, Wassenaar en Zuilensteyn. Vele le- genden en verhalen zijn vaak aan de familiewapens verbonden. In Nederland bestaan zeer veel streekwapens. Deze wapens hebben al le een bepaald teken of symbool ge meen. Had de heraldiek aanvankelijk een practische betekenis op het slag veld, later werd het een algemeen ge bruik, dat gemeengoed werd van de gehele burgerij. Ook in de heraldiek ontwikkelden zich verschillende stijlen in overeen stemming met de heersende kunst stijlen. In de tijd van de papieren heraldiek ging men steeds meer op de wapens van alles uitbeelden, van de meest uiteenlopende figuren tot gehele taferelen, veelal ontleend aan beroepen en familieoverleveringen. Veel oude ge bruiken, ambachten en benamingen zijn hierdoor in de heraldiek bewaard geble ven. Zeer typisch zijn de talloos ont stane zogenaamd sprekende wapens, die meestal een letterlijke uitbeelding van de familienaam willen geven. Aan de hand van prachtig illustratiemateri aal toonde de heer Kleyn vele Neder landse familiewapens en vertelde daar over allerlei interessante bijzonderhe den. Het voeren van een familiewapen is thans vrij. alleen in Engeland kent men nog een officiële wapenregistra tie. Voor de juiste vaststelling van een familiewapen is een voorafgaand fami lieonderzoek meestal noodzakelijk. De heer Kleyn bezit thans een collec tie van 76.000 Nederlandse familiewa pens. Hij besprak de eisen waaraan een familiewapen behoort te voldoen en verschillende gebruiken in de he raldiek. Door leken wordt nog veel ge zondigd tegen de regels der wapenkun de. Interessant waren ook de beschou. wingen over de vele wapens die door ons vorstenhuis in de loop der eeuwen zijn gevoerd. Veel historie is in de fa miliewapens vastgelegd, die daarin door kenners der heraldiek gelezen kan worden. Vooral bü vorstelijke wapens is dit het geval. De heraldiek is een interessante en veelzijdige wetenschap onmisbaar voor de kennis der historie. Voorts gaf spreker nog voorbeelden van wapenspreuken en wapens waarin huis merken voorkomen. Ook de geestelijk heid heeft een eigen heraldische uit beelding met regels en voorschriften, zodat wapens van geestelijken ook spoe dig te herkennen zijn. Na de pauze beantwoordde de spre ker nog vele vragen, die hem door de talrijke aanwezigen werden gesteld. Tenslotte werd de bijeenkomst gesloten door de voorzitter de heer H. Ph. Cal- lenfels, die de spreker met een harte lijk woord dankte voor zijn in woord en beeld boeiende en leerzame voordracht. Aan de Haarlemse raadsleden is een voorstel van B. en W. toegezonden om te komen tot een organisatie van rond leidingen in musea en op tentoonstel lingen voor leerlingen van het lager on- derwjjs. Reeds is het afgelopen school jaar een proef genomen, waarbij zes bij zondere en openbare scholen betrokken waren. Deze proef is blijkens een en quête onder de hoofden die- scholen een volledig succes geworden. Het is nu de bedoeling om een organisatie op te bou wen, waarbij alle openbare en zo mo gelijk ook alle bijzondere scholen voor gewoon lager en zo mogelijk ook enkele scholen voor buitengewoon lager onder wijs zijn aangesloten. De rondleidingen zijn bedoeld voor de leerlingen van de hoogste klassen. Er zijn in Haarlem ongeveer tachtig scholen, die hiervoor in aanmerking ko- Het verstrekken van warme maaltij den aan bejaarden door de dames van de UW blijkt zo'n succes te zijn, dat de werkzaamheden moeten worden uit gebreid. De keukencapaciteit van het Gemeentelijk Bejaardentehuis, waar de maaltijden tot nu toe werden gereed gemaakt, is onvoldoende. Men zal nu bovendien gebruik moeten gaan maken van de keuken van het Sinte Elisa beth's Gasthuis. Daar is echter geen ruimte voor het bewaren van de maal tijden in afwachting van de distributie. Bovendien kan het serviesgoed na het gebruik niet in het Gasthuis worden afgewassen. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor de keuken van het Pro veniershuis geheel ter beschikking te stellen van de UW. Op het ogenblik moet deze de keuken nog delen met het Huisvestingsbureau. Op de eerste ver dieping van het Proveniershuis kan in één der vertrekken een aanrecht wor den aangebracht, waardoor keukenac commodatie wordt verkregen die vol doende is voor het Huisvestingsbureau. Daarmee zijn 1200 gemoeid en B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschik king te willen stellen. Advertentie JAAR Aparte en chice modellen tegen speciale j ubileumpryzen 49.75 - 59.75 - 69.75 De Hofnar, a. 1„ 2, 8 uur. 14 jaar, FILMS: CINEMA PALACE: 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De radeloze indringer, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om LIDO: Rock around the clock, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Inspecteur Callaghan en de gehei me code, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met ma.: Don Camillo contra Peppone, a. 1. Vr. en ma. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. REMBRANDT: A kiss before dying, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY, tot en met zo.: Stalen jungle, 18 jaar. Ma. tot en met do.: Gezworen kameraden, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Politie zonder wapens, 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. TONEEL Vrijdag 5 oktober Schouwburg: De Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 8 uur. Zaterdag 6 oktober Schouwburg: De Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 8 uur. Zondag 7 oktober Schouwburg: De Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 2 en 8 uur. Maandag 8 oktober Schouwburg: R.K. Toneelvereniging „Thalia" met „Dolle Toon" (dil.), 8 uur. Dinsdag 9 oktober Minerva: De Schouwspelers met „De witte non", 8.15 uur. Schouwburg: R.K. Toneelvereniging „Thalia" met „Dolle Toon" (dil.), 8 u. Donderdag 11 oktober Schouwburg: „Jonge Comedie" met „Keerlen Ontwaeck", 10.30 en 2.30 uur, voor de Lagere scholen. Vrijdag 12 oktober Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het hol van de leeuw", 8 uur. MUZIEK Vrijdag 5 oktober Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Piano recital door Sas Bunge, 8.15 uur. Zondag 7 oktober Linnaeushof Bennebroek Concert door de Tiroler kapel, de Alpenjagers, de Boe- renkapel en de Hooischelf, van 1517 u. Stadsschouwburg Amsterdam: De Neder landse Opera met „La Forza del Destino" van Verdi, voor ver. „Geloof en Weten schap" ,2 uur. Maandag 8 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 12 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30— 12.30 uur. DIVERSEN Vrijdag 5 oktober Huis Van Looy: Lezing door prof. dr. P. Mineiaa over „Bij de lectuur van Van Looy's Zebedeus", 8 uur. Zondag 7 oktober Concertgebouw: Haarlemse Volksdansfe- deratie. Volksdansfeest, 14 en 21 uur. Fritz Steiner (links) en Otto Aurich in een scène van „Die lustige Witwe", gebracht door de Hoofdstad Operette. Maandag 8 oktober Concertgebouw: Propaganda-avond firma Hogenbijl, m. m. v. o.a. The three Jack sons, 8 uur. Woensdag 10 oktober Schouwburg: Haarlemse Kunst Gemeen schap, Nationaal danstheater van Pa kistan, 8.15. Donderdag 11 oktober Schouwburg: Lezing voor de ver. „Ge loof en Wetenschap". 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten. kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1117 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Jaarlijkse tentoonstelling van de schilder-schrijver J. van Looy. Geupend van 10—12.30, 13.30—17 en zo. van 14—17 uur. Vishal: Facetten der hedendaagse Kunst uit 3 Ned. verzamelingen, t/m 8 oktober. Geopend van 1017 uur; zo. van 13—17 u. Vleeshal: 11. 12 en 13 oktober: Technische show van Walco Ijzerhandel, Haarlem. Geopend van 1023 uur. men, waarvan 28 openbare. Voor deze laatste groep zouden de rondleidingen verplicht gesteld moeten worden, ter wijl aan de besturen van de bijzondere scholen gevraagd kan worden zich aan te sluiten. Het is uiteraard niet te be zien hoeveel scholen zich aan zullen sluiten. Om de rondleidingen volledig aan'hun doei te kunnen laten beantwoor den, zullen er jaarlijks vier moeten plaats vinden, nadat in de school zelf de rondleider een algemene les over schilderkunst zal hebben gegeven. De hiervoor benodigde tijd kan worden ver kregen uit het benutten van de teken les en van de voor facultatieve beste ding bestemde uren. Volgens een voorlopig opgesteld sche ma zullen drie rondleiders nodig zijn die eventueel gezocht kunnen worden in de kring van de Haarlemse kunstenaars. De eerste rondleidingen zouden gege ven kunnen worden onder toezicht van de vakleraar tekenen, die tijdens de proefnemingen de rondleidingen heeft verzorgd. Wanneer blijkt, dat de aan gezochte functionarissen voldoen, zou den deze zelfstandig rondleidingen kun nen gaan geven. Zij zouden hiervoor een vergoeding van 6,50 per rondleiding of les moeten ontvangen. Het komende jaar zouden de rondleidingen nog be perkt kunnen blijven tot het Frans Halsmuseum, maar later komen ook bezoeken aan andere musea en tentoon stellingen in aanmerking. De totale kos ten worden voor dit cursusjaar ge schat op 3600, waarvan dan 1200 ten laste van de lopende begroting zou ko men. B. en W. verzoeken de raad dan ook dit bedrag te willen voteren. Op 9 augustus van dit jaar heeft het gemeenteraadslid, de heer J. Schippers (KVP) aan B. en W. voor de tweede maal vragen gesteld in verband met de bezwaren van de gemeente tegen de bouw van een Provinciaal Waterstaats gebouw in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Kleine Houtweg. B. en W. hebben de heer Schippers nu laten weten, dat men ter plaatse de voorkeur blijft geven aan een openbare groen strook in de vorm van een park boven bebouwing van het terrein. Aanvanke lijk, zo delen B. en W. mede, waren de Provincie en de gemeente overeenge komen, dat een nieuw Waterstaatsge bouw als deel van een provinciaal be stuurscentrum zou worden ontworpen door prof. ir. H. T. Zwiers. Daarbij werd gedacht aan een doorgaande groenstrook langs de Kleine Houtweg tot aan de Paviljoenslaan, zodat aan sluiting verkregen zou worden op den Hout, nadat de bebouwing langs beide wegen zou zijn gesloopt. De architect ontwierp een complex in carrévorm en liet de gewenste groen strook inderdaad vrij. Zowel het pro vinciaal bestuur als B. en W. van Haar lem konden met dit ontwerp akkoord gaan. Later werd door G. S. van Noord- Holland voorgesteld een Waterstaatsge bouw op te trekken aan de Zijlweg in plaats van in de tuin van de Griffie. Toen B. en W. opnieuw gevraagd werd of bezwaar bestond tegen een plaatsing aan de Kleine Houtweg, hebben B. en W. laten weten, dat men daartegen nog altijd ernstige bezwaren had. Men wil de langs de Kleine Houtweg juist een groenstrook. De raad kan op grond van een artikel van de Woningwet voor schriften vaststellen met betrekking tot de aard van de bebouwing als tot het gebruik van binnen de bebouwde kom gelegen gronden. De Bouwverordening geeft bovendien de mogelijkheid om estetisch niet verantwoorde bebouwing te weren. Het leek er bovendien op, dat de frontlengte van het aan de Griffie behorende terrein onvoldoende zou blij ken voor de voorgestelde bebouwing, zodat gemeentegrond aangekocht zou moeten worden. De gemeente had dus verschillende middelen om de provin cie van haar bouwplannen te doen af zien, die voor de gemeente ongewenst waren. De r.-k. Woningbouwvereniging „Sint Jozef" heeft vijftig bejaardenwoningen gebouwd aan de Bisschop Callierstraat, de Jan Stuytstraat en de Jos. Cuypers- straat. Thans wil het bestuur van de bouwvereniging twee fietsenbergplaat sen daar gaan bouwen voor het ber gen van 24 fietsen en twee invaliden wagentjes. De kosten hiervan worden geraamd op 4.320,16 en B. en W. stel len de raad nu voor dit bedrag aan „Sint Jozef" als voorschot ter beschik king te stellen. De stalling zal een kwartje per week voor fietsen en veertig cent per week voor invalidenwagentjes kosten. Indien niet alle stallingsplaatsen door de bewo ners van het bejaardencomplex benut worden, kunnen deze worden verhuurd aan omwonenden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een aantal percelen gronds aan de Pieter Wantelaan, de Willem Buys- laan, de Jan Bontelaan, de Jan de Mjjterlaan en de Gilles Schoolmeester laan, samen groot 9.520 m2 voor 19.45 per m2 te verkopen aan de N.V. Bouw kas der Nederlandse Gemeenten in Assen. Op deze grond zullen 64 woon huizen, waarvan 34 met garage, wor den gebouwd ten behoeve van bouw- kasspaarders. Het worden ééngezins woningen. Dinsdag 11 oktober is er 's avonds voor de K.R.O.-televisie onder de titel „Testplaat" een programma voor en door jonge mensen, voor de camera ge bracht door Wim Bary. André Kaart uit Haarlem brengt een paar jongens en meisjes mee, onder wie leerlingen van het Mendelcollege en Sancta Maria, die de vraag zullen behandelen „Wat deden jullie in de vakantie?" De meisjes hebben haar eigen „onder onsje" en de jongenss steken hun neus in de burgerluchtvaart. Aan de orde komt het fotoboekje „Wij zijn ook 17", i en tot slot is er een muzikale impres sie „Van spiritual tot Dixieland". Het kruispunt Zijlweg - Kinderhuis singel - Zqlsingel zal worden verbeterd en wel op zo korte termijn, dat dit gelijktijdig kan geschieden met de as- faltering van de Kinderhuissingel. De oostelijke rijbaan van de Kinderhuis singel en van de Zijlsingel zal in de richting van de Zijlbrug worden ver plaatst, zodat de belangrijke noord-zuid verbinding die langs deze singels loopt, in twee gescheiden rijbanen van zeven meter breedte over het kruispunt kan worden gevoerd. Deze verbetering weegt op tegen het verlies van enig plantsoen ter plaatse. De transformatorzuil zal voorlopig worden gehandhaafd in de geprojec teerde noordelijke vluchtheuvel. Later zal de zuil worden afgebroken en ver vangen door een transformatorhuisje dat wordt opgenomen in de te stichten katholieke Huishoudschool aan de Ga- renkokerskade. Aangezien dit werk voorlopig nog niet kan worden uitge voerd, zal de zuil voorlopig gehandhaafd blijven, maar de aanwezige electrici- teitskabels worden tijdens de verbete ring van het kruispunt reeds zodanig omgelegd, dat het asfalteringswerk de finitief kan worden uitgevoerd. Het as falt hoeft dus straks, wanneer het trans formatorhuisje in gebruik wordt geno men, niet te worden opgebroken. Het ter plaatse aanwezige urinoir zal in zuid-oostelijke richting worden ver plaatst en met beplanting worden om geven. De kosten van het verleggen der electriciteitskabels en het plaatsen en verplaatsen van enige lichtmasten en verkeerszuilen wordt geraamd op 12.000. De wijziging van de plantsoen- aanleg kost 500 en de asfalterings- en bestratingswerkzaamheden worden ge raamd op 37.500, zodat de hele ver betering van het kruispunt zal komen op f 50.000. B. en W. vragen de raad nu dit bedrag te willen voteren. De nieuw benoemde rechter bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. D. Vink, voorheen substituut-officier bij de Al melose rechtbank, zal dinsdag 9 oktober om 10 uur geïnstalleerd worden. Advertentie b.v. rayon GABARDINE DAMESREGENMANTEL f A Q 50 waarde f 79.50 NU I w Popi. DAMESREGENMANTEL incl. moderne hoed - f QQ 75 losse rugceintuur I Uöi Verder grote sortering Kinderjacks met Teddyvoering tegen zeer aan- (hoek Kloosterstraat) ZIET ONZE 5 ETALAGES hoek Kloosterstraat) In de afgelopen nacht is in het St.- Elisabeth Gasthuis te Haarlem overle den de directeur van de N.V. filmfa briek Polygoon, de heer C. v. d. Wil den. De heer v. d. Wilden, die 49 jaar geworden is, kwam in 1927 als boek houder bij het Nederlands Journaalbe- drijf te Haarlem. In 1936 werd hij ad junct-directeur van dit bedrijf en twee jaar later directeur. Na de bevrijding heeft het Nederlands filmjournaal on der zijn leiding een grote vlucht ge nomen. De heer v. d. Wilden bekleedde een aantal functies in de organisatie van de Nederlandse bioscoopbond. Hij was een geziene figuur in film- en bios coopwereld en had er vele vrienden. De heer v. d. Wilden zal dinsdag 9 oktober om twee uur ter aarde wor den besteld op de algemene begraaf plaats in Bennebroek. Gistermorgen om ongeveer kwart voor tien reed een 52-jarige politie ambtenaar uit Amsterdam met zijn tuto over de Prins Bernhardlaan in de richting Amsterdamsevaart. Ter hoog te ongeveer van perceel Prins Bern hardlaan 170 werd hij ingehaald door een vrachtauto. De man schrok van dit onverwachte inhalen, temeer daar hij zich enige tientallen meters voor een wegopbreking bevond. Daardoor week hij te sterk naar rechts uit en kwam met zijn auto tegen een lan taarnpaal terecht. De auto sloeg om en werd aan de voorzijde licht beschadigd. De bestuurder zelf werd niet gewond en samen met enkele voorbijgangers wist hij zijn wagen weer recht te zet ten. Tussen woensdagavond elf uur en donderdagochtend zeven uur hebben on gewenste bezoekers zich toegang ver schaft tot een woonhuis aan de Dreef. Zij sneden de ruit in de keukendeur aan de achterzijde van het huis uit, waardoor zij gemakkelijk binnen kon den komen, want de sleutel stak aan de binnenzijde in de deur. Op de bene denverdieping werden kasten en laden doorzocht en in de woonkamer namen de onverlaten een tros druiven van de fruitschaal, aten de vruchten op en gooiden de schillen op de grond. Érger was echter, dat zij uit de keuken een nieuwe herenfiets meenamen. De re cherche stelt een onderzoek in. Het basketbalseizoen is donderdag be gonnen onder meer met de wedstrijd H.O-C.The White Stars (heren). Deze plaatselijke ontmoeting is tegen geval len; het was duidelijk merkbaar, dat de zomermaanden de teams, ondanks de regelmatige training, geen wedstrijd routine heeft bijgebracht. Over het al gemeen waren de Stars iets sterker, wat ook tot uiting kwam in de uitslag: 3436. In de Stars-voorhoede was Tinus Molenkamp het meest produktief, ter wijl bij HOC Stals en Huigen een nuttige partij speelden. Bij de dames eindigde de wedstrijd tussen de gepromoveerde reserve teams van The White Stars en Antilopen in een 1910 zege van de thuisclub. De uitslagen waren; Dames; RCH 2 HOC 3 10—24; White Stars 2Antilopen 2 19—10; SC Haarlem 2—ZBVS2 16— 13; Heren: AuroraWhite Stars 3 394; Black Pirates 2—ZBVS 2 24—14; HOC— White Stars 34—36; IHJ 3—Old Boys 9—36. Advertentie Voor herfst en winter kunt U in onze Naast een ruime keuze maken, een pracht collectie w.o. de stoei-sterke Hazawind-serie, brengen wij in de nieuwste tinten en LANGE BROEKEN volgens de laatste mode in verschillende dessins. Speciaal voor deze tijd zijn wij goed gesorteerd in w.o. loden jasjes. Dit is slechts een greep uit ons paradijs voor BABY en KLEUTER t/m 8 iaar. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem -Tel. 11266 k 25001 In verband met het veertig-uren-ge bed in de Sint Liduinaparochie begint de Instuif-avond in het Mendelcollege zondagavond 7 oktober niet om acht uur, maar om half negen. Maandag 15 en dinsdag 16 oktober zal Diogé een uitvoering geven van de operette „De Prins Student" van Sig- mund Romberg. Twee artsen in het Marinehospitaal te Overveen, de kapitein luitenants ter zee, dr. C. J. Doets en M. J. Nubé, zijn met ingang van 16 oktober aanstaande bevorderd tot kapiteins ter zee. De nieuw aangeschafte mistblusser van de Zandvoortse brandweer ge noemd naar de overleden brandweer commandant Dirk van Noort is don derdagmorgen in Zandvoort gearri veerd. In tegenwoordigheid van burge meester van Fenema is deze blus-een- heid aanstonds beproefd. Later zal de aanwinst van de brandweer voor het gemeentebestuur worden gedemon streerd. Advertentie Kerkstraat - Beverwijk (Niet officiële Koersen) 3Ned 1953 3',5 Ned 1953 3t(, Ned 1956 3(2 Ned 1948 3(2 pCt Ned 1950 3(2 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3(2 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr Grtbk 1946 3 put Ned HandeJ Mil cert A K U Van Berkel s Patent Calve-Delft cert Van Geldei Ken Hoogovens cert Unilever Cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubbei Hol) Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mr Ned Scheepv Unie H V A ''eb Mil lert A'dam 2('2 '56 I A dam '56 II Vorig Opening Opening 94 92% 92b 87,», 87A ?7o3/* 88 90% 92% 185 248% 191 3481/» 225 337 402 320(2 291% 808 75% 195% 178 170(2 99% 111(2 97 101J4 92* 90% 92 H 248% 343% 402 291 804% 179% 170 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp ienerai Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Ward tfadlo Corp Hepubiu- Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway L'idewatex U.S Steel Stemming; nauwelijks 3/10 80% 164% 74(2 58% 47% 132% 40% 38Si, 53 105% 82 48% 41% 37% 67% 4/10 79% 164(2 74 58(2 47% 132(2 40(2 38 53 105% 83% 47(2 41% 37% 87 prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3