WESTEN vraagt opnieuw internationaal beheer van het Suez-kanaal Ontwerpresolutie in de Veiligheidsraad Zijn we er nu inderdaad? Leidse hoogleraren verontrust over de kabinets formatie Huwelijksreis naar New York Geen communiqué bij lito's terugkeer Een groot aantal commun istische bazen komt naar Joegoslavië I m Dr. Drees ontvangt met A.R. Achter gesloten deuren? CPN achter H.M. de Koningin President van Costa Rica dineert met dr. Drees Het weer m - (fezMORRIS iefjoteycii êm/f ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 80ste JAARGANG No. 26723 Tijdens de eerste bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie van bet Suezkanaal, die gisteravond onder grote belangstelling en met extra-veiligheidsmaatregelen gehouden is, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, een Brits-Franse ontwerp-resolutie ingediend, waarmee de Amerikaanse afgevaardigde zich akkoord verklaarde. In de resolutie wordt de Veiligheidsraad gevraagd: 1. Het beginsel Van vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal opnieuw te onderschrijven, overeenkomstig de desbetreffende conventie 2. De noodzaak te bevestigen dat het kanaal wordt geëx ploiteerd door een orgaan met een internationaal karakter, ten einde het recht en de waarborgen te verzekeren, die alle kanaal gebruikers genoten op grond van het stelsel, waarop de conventie inzake het Suezkanaal was gebaseerd. 3. Goedkeuring te hechten aan het optreden van de achttien landen op de eerste Londense conferentie, waarop voorstellen zijn ingediend om tot een vreedzame en rechtvaardige oplossing te geraken. 4. De Egyptische regering aan te bevelen op basis van deze voorstellen te onderhandelen. 5. De regering van Egypte voorts te adviseren ondertussen samen te werken met de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. Sociaal commentaar Kabinetsformatie Toch vergelijk Bezoek aan Philips Veulen-lederen Jassen f 175.- Koud weer KOUDE NACHT BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'Jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 fectie: 7. 3. W. Boerrigter en ia ,^r". A. M. var> der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. SeveHn. HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt». De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3i uur 's avonds tel. 21544. SELWYN LLOYD "et recht blijft heersen. (Van een bijzondere medewerker) Vele Nederlanders ergeren zich en vele buitenlanders verbazen zich over de ongelooflijk lange kabi netscrisis in Nederland. Zowel de erger ais als de verbazing zijn begrijpelijk voor wie a) uitsluitend denkt aan het werk dat blijft liggen wachten; of b) in heel deze gebeurtenis slechts een personen-politiek spel ziet. Wie op de ze twee overwegingen een mening bouwt kan tot de conclusie komen waarop de nieuwe Rotterdamse Cou rant haar oordeel formuleerde n.l. „be droevend en beschamend". Wie evenwel dieper durft door te den ken, moet tot de constatering komen, dat een gebeurtenis als waar we thans middenin verke- P1NEAV •■eerzucht van een man?.. NASSER "De filosofie van de revolutie" Selwyn Lloyd verklaarde, dat de Veiligheidsraad, als onderdeel van zijn taak de vrede te bewaren, er voor moet zorgen, dat het recht blijft heer sen. De Suezkwestie zag Lloyd als een belangrijke gelegenheid voor de Raad om ,,het recht te handhaven en een situatie te beëindigen, waardoor het economische leven van zo vele landen in gevaar wordt gebracht". De minister vatte de opvatting van Engeland in twee punten samen: (1) „Wij zijn vastbesloten onze rechten te handhaven op de juiste wijze ver. zekerde en gewaarborgde rechten op vrije doorvaart door deze internationa le waterweg. In deze handelen wij niet louter voor ons zelf, maar voor allen, die van het kanaal afhankelijk zijn". (2) „Wij streven naar een vreedzame oplossing door middel van onderhande lingen en wjj h.bben een basis voor onderhandeling opgesteld, die naar on ze mening zowel voor de gebruikers als voor Egypte rechtvaardig is". Vervolgens ging hij de geschiede nis van het kanaal na. In dit ver band verklaarde hij o.a.: „het kanaal is natuurlijk geografisch een deel van Egypte. Het staat onder Egyptische soevereiniteit, maar dat betekent niet, dat er geen internationale rech ten zijn, en het geeft Egypte niet het recht, bestaande internationale rechten te vernietigen". Over het recht van nationalisatie op zichzelf wilde hij niet twisten. De Suez- kanaalmaatschappij kon echter niet als een gewone onderneming worden be schouwd, zo verklaarde Selwyn Lloyd. Tenslotte stelde hij voor volgende week het overleg achter gesloten deuren voort te zetten. Na Lloyd kwam de Franse minister Pineau aan het woord. Deze deed een felle aanval op president Nasser van Egypte. „Wij mogen ons afvragen, of het hier gaat om het welzijn van het Egyptische volk of om de grenzeloze expansie van de eerzucht van één man". Ook vroeg Pineau zich af, of de nationalisatie van de Suezkanaalmaat- schappij niet de eerste fase betekent van een politiek, welke de wereld zal voeren tot „vreselijke rampen". Sprekend over Nassers eerzucht deed de Franse minister aanhalingen uit het boek „De filosofie van de revolutie" van de hand van het Egyptische staats hoofd, Pineau zei ook, dat er 'n gevaar lijke neiging bestaat om anti.kolonialis me te verwarren met het schenden van verplichtingen. Vervolgens deelde de Amerikaanse minister Dulles mee, dat hij van plan is de Brits-Franse ontwerp-resolutie te steunen. Ook betuigde hij, evenals de Franse vertegenwoordiger, zijn instem ming .met het Britse voorstel om vol gende week achter gesloten deuren te vergaderen. De bijeenkomst werd hier op verdaagd tot maandag. Aan het begin van de vergadering was een beslissing over de verzoeken van Israël en zeven Arabische landen om het debat te mogen bijwonen opge schort. (Reuter-U.P.-A.F.P.) (Van onze Het is i Parlementaire redactie) g niet onmogelijk, dat informateur Urger nog een AR-minister voor over- eese rijksdelen zal vinden. Naar men n Politieke kringen in Den Haag aan e®mt, heeft prof. Zijlstra tijdens het ®nderhoud dat hij vrijdagmorgen met de '"formateur had, de mogelijkheid van ®en vergelijk niet geheel uitgesloten. Hierbij zal echter alles afhangen van de Persoonlijke kwaliteiten van de door 11,1 Burger aangezochte kandidaat. Het is nu aan mr. Burger im in de «ring van A.R. een figuur te vinden die niet alleen voldoende vertrouwen geniet D1J zijn partijgenoten, maar die ook be reid is de portefeuille van het veelom streden ministerie over te nemen. De taak van de informateur zal niet een voudig zijn, vooral niet nu reeds twee kandidaten (prof. De Gaay Fortman en Prof. Donner) zijn aanbod van de hand hebben gewezen. Opmerkelijk is echter m dit verband de uitspraak die de Utrechtse prof. De Jong vrijdag op een vergadering in Den Haag deed. Deze hoogleraar in de politieke wetenschap verklaarde persoonlijk in de AR-kring mensen te kennen, die ook nu nog be reid zouden zijn het ministerschap van •verzeese rijksdelen te aanvaarden. Via een vrij ingewikkeld redeneer proces is Paul de Groot op het con gres van de C. P. N. in Amsterdam tot de conclusie gekomen, dat de com munistische partij zich achter het ko ningshuis en meer speciaal achter H. Af. dient te stellen. Uitgaande van de stelling, dat het geschrijf in buitenlandse bladen over het koningshuis dient te worden aan gemerkt als hitser- van Ameri kaanse en Duitse oorlogsdrijvers om H. M. de Koningin tot aftreden te bewegen en de invloed van Z. K. H. Prins Bernhard via haar opvolgster H K. H. Prinses Beatrix te vergroten, verklaarde hij zich voor H. Af. de Ko ningin. De tijd, dat het vorstenhuis zich ach ter de reactionaire bewegingen stelde, is voorbij, zo zei Paul de Groot, zijn houding in de strijd tegenover het na- tionaal-socialisme was onberispelijk. Daarom was de C. P. N. tegen abdi catie, want abdicatie betekentvolgens Paul de Groot, een vergroting van de Duitse en Amerikaanse agressieve in vloeden". Waar Prins Bernhard staat, is bekend, voegde hij daar veelbeteke nend aan toe. G., c.uubna omving dr urees de pre sident van Costa Rica, Don José Fi- gueres. Van links naar rechts: mevr. Drees, de echtgenote van de president en de president zelf, dr. Drees, mevr. Luns en minister Luns. De voorzitter van de raad van minis ters en mevrouw Drees hebben giste ren in hotel Wittebrug te 's Graven- bage aan de president van Costa Rica en mevrouw de Figueres een diner aangeboden. Onder de gasten de meesten waren vergezeld door hun da mes waren de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout; minister mr. L. M. A. H. Luns; de ge volmachtigd minister van Suriname mr. dr. R. H. Pos, dc gevolmachtigde minister van dc Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lara- pe; de voorzitter van de Eerste Ka- mei- mr. J. A. Jonkman: de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kor- teiihorst; de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers; luitenant-generaal A. Barctta, chef luchtmachtstaf; vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der zeestrijd krachten, jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken; mr. J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, zomede enige hoofdambtenaren. De president van Costa Rica heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de N.V. Philips te Eindhoven. Vijfentwintig hoogleraren van de faculteit der rechtsgeleerdheid te Lei den hebben vandaag aan de voorzitters Bjj zijn terugkeer in Belgrado heeft de Joegoslavische president Tito giste ren verklaard, dat het achtdaagse be zoek dat hij en zijn vrouw aan de Krim hebben gebracht „een strikt par ticulier karakter" heeft gedragen en ten dele gewijd was aan ontspanning. Het bezoek aan Rusland was echter ook benut voor een bespreking van „zaken van wederzijds belang", zo zei- de Tito. Officieel was tot dusverre steeds verklaard, dat Tito en Khroesjts- jev voor ontspanning naar de Krim waren gekomen. Hoewel de uitlating van de Joegoslavische president dus de eerste officiële mededeling was, dat hij en Khroesjtsjev formele besprekin gen hebben gevoerd, konden zelfs de meest begaafde politieke waarnemers verder niets uit Tito's weinigzeggende opmerking concluderen. Vast staat dat er geen communiqué over het overleg op de Krim zal worden uitgegeven. In politieke kringen heeft men nu alle aandacht gericht op een groot aantal leiders van communistische partijen uit andere landen, die een bezoek aan Joe goslavië hebben aangekondigd. Wat het resultaat ook moge zjjn van de besprekingen van Tito en Khroesjtsjev eerst in Joegoslavië en vervolgens in Rusland de ont moetingen die de Joegoslaven in de komende dagen met vertegenwoordi gers van andere communistische par tijen zullen hebben worden algemeen beschouwd als de volgende fase in de pogingen van Tito, op internationale schaal begrip en steun te winnen voor het Titoïsme. Voorts zullen de onder linge banden nauwer worden aange haald. Uit Polen zijn intussen berichten ont vangen, die er op duiden, dat het Ti toïsme daar al veld wint. Leden van een Poolse parlementaire delegatie, die onlangs Joegoslavië heeft bezocht, zou den bij hun terugkeer verscheidene aspecten van Tito's stelsel, zoals de democratisering en decentralisatie in het economische leven, hebben gepre zen. - M Hel „Lijnbaan-meisje", thans mevr. M. v. d. SpekStapel, met haar echt genoot aan boord van de „Nieuw Am sterdam", op weg naar New York. In 1954 was mej. M. Stapel zo geluk kig een etalagewedstrijd te winnen, die was georganiseerd door de winkeliers vereniging van de winkelpromenade „Lijnbaan" te Rotterdam. De prijs, een reisje voor twee personen, heeft zij in petto gehouden, totdat haar verloofde, de heer A. van der Spek, zijn dokters studie had beëindigd. Dit is inmiddels geschied en daarna op 22 septem ber j.l. zijn zij getrouwd. Gisteren stapten zij aan boord van de „Nieuw- Amsterdam" van de Holland-Amerika- ljjn, want het twee-persoonsreisje gaat naar New York, waar het paar een week op kosten van de Rotterdamse winkeliersvereniging zal doorbren gen. Een tweede week zijn zij de gas ten van kennissen in de omgeving van New York. In hun bagage voeren zij een Delfts blauwe vaas mee, die op het Nederlandse gezantschap in Washing ton zal worden overhandigd aan de ver eniging van winkeliers van 5th Avenue. Deze vereniging heeft n.l. de Rotter damse destijds vereerd met een bokaal, waarbij zij de „Lijnbaan" het predikaat „Europe's fifth Avenue" gaven. Het was de eerste maal en tot nu toe de enige dat mevr. Van der Spek aan ee:. prijsvraag meedeed. In New York staan verschillende uitstapjes, o.m. naar diverse winkelcentra, op het program ma. Ook radio en televisie zouden in teresse voor het jonge echtpaar hebben. „Ambtshalve" staat een bezoek aan een New Yorks ziekenhuis op het verlang lijstje van de jonge dokter. Advertentie 8ARTELJ0RISSTR HAARLEM - TH. 13439 FERD B0LSTR48 A DAM - IEL. 717162 PRESIDENT TITO Maarschalk Worosjilov, de president van de Sovjet-Unie, zal later in deze maand eveneens een bezoek aan Joego slavië brengen. Dat wordt echter een staatsiebezoek, dat meer van ceremo niële dan van politieke betekenis zal zijn. Het zal een antwoord vormen op het officiële bezoek dat maarschalk Tito iii juni j.l. aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. (Rtr-UP-AFP) Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koud weer met op de meeste plaat sen enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Vannacht en morgen ochtend hier en daar mist. Langs de kust af en toe krachtige, elders ma tige tot zwakke wind tussen noord west en noord. Zondag: Zon: 6.53-18.06 Maan: 10.56-19.33 Maandag: Zon: 6.55-18.04 Maan: 11.58-20.18 van de bij de kabinetsformatie betrok ken Kamerfracties de volgende brief doen toekomen: - „Ten zeerste verontrust en geschokt door de staat van feitelijke regering loosheid, waarin ons land sinds meer dan honderd dagen verkeert, voelen wij ons gedrongen het volgende on der uw aandacht te brengen: door de wijze, waarop nog steeds verantwoor delijke raadsi len aan H. Af. de Ko ningin worden onthouden, is een toe- .d ontstaan, waarin de gehechtheid van de bevolking aan ons democra tisch staatsbestel, de eerbied voor de overheid en het aanzien van ons land in den vreemde teloor dreigen te gaan. Tal van dringende voor ons land en volk belangrijke vraagstukken, natio nale en internationale, wachten op be handeling. Inmiddels verglijden de dagen met onmachtig beraad, dat bij de burgers slechts wrevel en afkeer wekt. Politieke partijen hebben tot taak 's lands belang te dienen over eenkomstig de beginselen en op de wijze, welke haar aanhangers juist oor delen. Zij verzaken 1- plicht zo zij zich bij hun besluiten laten leiden door andere overwegingen dan de belangen ven de volksgemeenschap als geheel. Een politieke partij, welke geen be zwaren van principiële aard heeft te gen een voor een ministerie ontworpen regeringsprogramma, moet daarom in beginsel bereid zijn aan de vorming van dat kabinet mede te werken. Het getuigt van een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef als men die bereidverklaring afhankelijk stelt van voorwaarden, welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands belang. Bij de samenstelling van een mi nisterie heeft men zich te onthouden van berekeningen, welke de reken meester zouden sieren, maar de staats man misstaan". Het KNMI deelt mede: De weerstoestand boven Europa ver andert maar weinig. Tussen een opvul lende depressie boven Scandinavië en een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden wordt met noordelijke winden nog voortdurend koude polaire lucht naar onze streken getransporteerd. Bij opklaringen daalde de temperatuur vannacht in ons land plaatselijk tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de temperatuur aanzienlijk dalen waarbij hier en daar mist ontstaat. De buiigheid vertoont een tendenz tot af neming. Tussen IJsland en Groenland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling geko men, die echter geen grote activiteit ver toont. ren, vroeg of laat moest plaatsvinden. En nu denken wa beslist niet aan subtiele me ningsverschillen en geharrewar over zetelverdeling. Neen, we dienen te bedenken dat we in de ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen zijn aange land op een punt waar uit twee wegen moet worden gekozen.... Wie een klein beetje de literatuur van de laat ste jaren heeft bijgehouden (en bij lite ratuur denken we niet alleen aan ver schenen boeken en tijdschriftartikelen, maar ook aan studiebijeenkomsten zo wel nationaal als internationaal), moet het zijn opgevallen, dat vele discussies zich bewegen rond de huidige stand van het sociale vraagstuk. Werd dit pro bleem voorheen gekenmerkt als gelijk- liggend met het arbeidersvraagstuk, over die periode zijn we reeds lang heen. Reeds toen Aengenent zijn be kende handboek over de sociologie schreef, behoorde deze phase bijna tot het verleden; hij betrok in zijn be schouwingen evenzeer het midden stands- en boerenprobleem. Thans kun nen we veel meer het sociale vraag stuk kenmerken als het probleem van de menselijke verhoudingen. Daarin zijn natuurlijk talrijke deel-vraagstuk- ken. Te denken is aan de bestaansze kerheid van hen die in loondienst ar beiden, aan de vrijheid van de zelf standigen, aan de maatschappelijke waardering voor de boerenstand, enz. Er zijn helaas nog mensen die van oordeel zijn, dat voor de arbeiders het maatschappelijk vraagstuk is opgelost met een gegarandeerde welvaartsposi tie. En dan, aldus redeneert men, na deren we dus de voltooiing van de arbeidersemancipatie. Om te bewijzen dat men gelijk heeft, wordt de volgen de redenering gesteld. Het basisloon van een arbeider is momenteel voldoende om hem tegen armoede te bescherr men. Voor bijzondere lasten, ontstaan door groei van het gezin, bestaat het instituut van de kinderbijslag. Bij ge dwongen werkloosheid tengevolge van ziekte, ongeval, ouderdom of gebrek aan werk, kan hij voor geruime tijd te rugvallen op daarvoor in het leven ge roepen sociale verzekeringswetten. Ook zijn rechtszekerheid is voldoende gega randeerd in een geheel van wetten, die als arbeidsrecht in Nederland beslist geen slechte naam hebben. De beslissende vraag waar het nu in dezen om gaat is, of we er hiermee inderdaad zijn. De en kele hiaten die nog bestaan zullen in de eerste 2 a 3 jaar zeker worden ge vuld. We denken hierbij aan de afbouw van de invaliditeitswet en aan de we duwen- en wezenzorg. Dan nog een tik keltje bezitsvorming als room over de taart gespoten en de zaak is helemaal voor elkaar. Hier staan we dus voor de vraag die, we herhalen het, voor ons de beslissende is: zijn we hiermee aan het einde van de arbeidersemanci patie of zijn we misschien aan een nieuw begin? Toen we dezer dagen de ze zelfde vraag in een nogal duur en deftig gezelschap stelden, keken oude en ervaren ogen van als wijs bekende mr.n .en ons hoogst verbaasd aan, zo in de zin van: wat zullen we nou weer hebben? Blijven jullie arbeiders dan al tijd aan de gang? Zijn jullie dan nooit tevreden? We hadden deze opmerking verwacht. En ons antwoord moet wel een grote teleurstelling geweest zijn voor de mensen die het toch zo goed Vervolg op pagina 5) Dertig tot veertig arbeiders werden be dolven bij de instorting van een in aanbouw zijnd drie verdiepingen hoog gebouw in de stad Jackson in de Ame rikaanse staat Michigan Volgens de eerste berichten kwamen tien van de mannen voornamelijk elektriciëns, die in de kelder werkten om het leven. Maar deskundigen hebben ver klaard, dat het juiste aantal doden pas met zekerheid kan worden genoemd, als de reusachtige chaos, die door de instorting ontstond volledig zal zijn op geruimd. De ramp geschiedde, toen arbeiders bezig waren met het storten van beton op de derde verdieping. De foto toont redders aan het werk in en om de enorme ruïne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1