Winterprogram K.A.B. Haarlem verschenen Het nuttige met het aangename verenigd BOIW Haarlem vierde Leidens ontzet Gemeente wil pand aan de Raamsingel kopen FILMJOURNAAL Politie zonder wapens, een spannende film in Studio >0» Wat is sterker dan 1 leeuw? DELEEUWEN!! DE LEEUWEN Dokter Tjebbo Franken vertelt humoristische anecdotes Pastoor A. M. Kok ingehaald „HAARIEM-NIEUWS" Pianorecital Sas Bunge Een kus voor je sterft Don Camillo contra Peppone Inspecteur Callaghan en de geheime code Prolongaties Stalen jungle De radeloze indringer GROEN o. NAAIMACHINES Voor Heemsteedse Kunstkring "*adio-re^aratie Rox y ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 PAGINA 2 Kring Oost de kerkuil metalen wandrekken Busroute van lijn 4 gewijzigd Rioleringswerken- Julianalaan De lage prijzen van Gen. Cronjéstraat 59 Burgerlijke Stand Haarlem Kring Gentrum Kring Noord Kring West Onderwijszaken Wandeltochten „Jan Passtoors" Vernieling van villa aan Kennemerplein kost gemeente 10.000 A ntwoord aan raadslid De Landmeter Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers Speciaalxaak LABOR n.v. van Bennebroek CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebrandexs Nationale politie- schietwedstrijden in Overveen F. Mollema 25 jaar bij spoorwegen BLIKSEM INGESLAGEN Apotheek in Keizerstraat opgeheven P. TH. WARMERDAM 25 JAAR COLLECTANT LAATSTE NIEUWS Premier Eden naar het ziekenhuis Rembrandt Minerva Luxor Betrouwbare H. J. Maertens N. V. Frans Hals Apotheken en dokters diensten Het winterprogram van de Haarlem se KAB is thans verschenen en daaruit blijkt, dat de leden op 7, 8, 9, 11, 14 en 15 oktober de jaarfeesten kunnen mee vieren. In gebouw Sint Bavo brengen ,,De spelers van Sint Frans" dan een voorstelling van „Pa wiktMa be schikt". Zondag 4 november worden de doden herdacht. Na de zielevespers in de kerk aan de Paul Krugerstraat, wordt de rozenkrans gebeden op het Sint Bar- bara-kerkhof aan het Soendaplein. De kadervergadering wordt gehouden woensdag 21 november in gebouw Sint Bavo. De heer A. van der Veldt zal spreken over „Staan de leiders onzer beweging te ver van de leden af?" Vrijdag 28 december is er een wet gevende vergadering in gebouw Sint Bavo, waarbij onder meer de begro ting zal worden behandeld. Het Sint Nicolaas-kinderfeest wordt gegeven zondag 2 december, en de advents- of kerstviering zondag 16 de cember. De heer A. van der Veldt is weer Eresent op de kadervergadering in ge- ouw Sint Bavo, welke woensdag 23 januari wordt gehouden en waarop hü het onderwerp zal behandelen „Wat doet gij voor de K.A.B.?" De jaar (tevens wetgevende) verga dering is genoteerd voor woensdag 27 maart, eveneens in gebouw Sint Bavo. Voor het overige melden wij de pas sie-uitvoering (maandag 15 april), de Goede Vrijdag-herdenking in de paro chiekerk van Sint Jan, het Feest van de Arbeid op woensdag 1 mei en de grote bedevaart naar Heiloo in mei. Natuurlijk hebben ook de verschillen de kringen een eigen programma op gesteld. Dat ziet er als volgt uit: Donderdag 18 oktober officiële ope ning van het seizoen door het kader van de Kring met een Lof in de kapel der Broeders aan het Nagtzaamplein. Daarna bijeenkomst in het jeugdge- bouw ter bespreking van het winterpro gram. Het Sint Willibrordusfeest op zondag 11 november wordt in de kerken aan het Spaame en in de Amsterdamstraat ingezet met een H. Mis om half acht. Daarna feestelijk ontbijt in het paro chiehuis aan het Teylerplein. In ge- houw Sint Bavo is er 's avonds een feestavond, waarbij de toneelvereniging „Sint Jan" uit Bergen op zal voeren het blijspel „De dochter van de baas." Advertentie N" GRACHT23. TEL 17065 diverse kleuren 1001 mogelijkheden In verband met de rioleringswerk zaamheden aan de Julianalaan waar het gedeelte tussen het viaduct onder de spoorlijn Haarlem-Zandvoort en hef Adr. Stoopplein met ingang van heden is opgebroken zal buslijn 4 volgens een gewijzigde route rijden. Deze bus zal thans niet meer over de Julianalaan naar de Ramplaan rijden, maar dit doen over de Zijlweg en vandaar bij hotel Roozendaal rechtsaf de Bloemen, daalseweg oprijden. Via Militairenweg, Ter Hoffstedeweg, Tetterodeweg, zal de bus over de Bloemendaalseweg en de Korte Zijlweg naar de Ramplaan rijden. Vanaf het Adr. Stoopplein is in ver band hiermede een pendeldienst inge steld tot aan de Militairenweg, die even eens over de Ter Hoffstedeweg en de Tetterodeweg zal rijden. De bushalte op de hoek van de Emmalaan en de Julianalaan is in verband met een en ander verplaatst naar de hoek van de Zijlweg en de Julianalaan. Advertentie b.v. rayon GABARDINE damesregenmantel f y|Q Rfl waarde 79.50 NU I ttfi Popi. damesregenmantel incl. moderne hoed f OQ 7h losse rugceintuur I VUi /erder grote sortering Kinderjacks met Teddyvoering tegen zeer aantrekkelijke prijzen. ZIET ONZE 5 ETALAGES (hoek Kloosterstraat) ONDERTROUWD: L. J. Thoolen en M. P. Bulters. GETROUWD: M. G. Suman en m. Bakker GEBOREN: Th. M. van Schie-Llps, z.G. van der Heijden-Polman, z.; M. J. van der Linden-Horeman, z.; A. C. Kaart-Horsten, z.; N. van Someren-Ro- te, z.; K. C. M. van Overbeeke-Dan- fermond, d.W. M. Garritsen-van den Hjkhof, d.; E. A. Kooren-Ecaubert, d.; C. P. den Nijs-van Rossum, d.; I. M. Beringen-Snel, d.; P. van der Meulen-Ruiten, d.; A. M. Röhner-Bra- venboer, d.; M. C. W. Serné-Lips, d.; G. M. Wltteman-Gilein, d. OVERLEDEN: N. W. A. Smulders, 68 jr.. Rijksstraatweg; Th. Nieuwen- huizen, 80 jr., Hagestraat; Th. J. J. Demmers, 70 jr.. Jan Gijzenkade: A. Krap, 86 jr.. Koninginneweg: E. C. L. Maarse, 4 d., Kamperlaan. In het jeugdgebouw wordt donderdag 15 november een forumavond gehou den. Het forum bestaat uit de heren Rood, voorzitter van de woningbouw vereniging „Sint Bavo", Broeder Pius, mr. G„ Boot, voorzitter van de Raad van Arbeid, Fr. Knape, gemeenteraads lid en voorzitter van de KAJ, en H. van Turnhout, voorzitter van TYBB. Tweede Kerstdag is er een groot kin derkerstfeest en de eerste vormings avond is vastgesteld voor donderdag 10 januari. Dan spreekt in het jeugd gebouw dr. ir. H. J. A. de Goey over „Leef zelf uw leven; gaat de robot ons overheersen?" Zondag 27 januari is er in gebouw Sint Bavo een groot Vastenavondfeest en voor vrijdag 8 februari is er een avond voor Herwonnen Levenskracht geprojecteerd in het jeugdgebouw. De aalmoezenier van de Arbeid, C. P. A. Geraets uit Beverwijk, spreekt donderdag 14 maart in het jeugdge bouw over het onderwerp: „De katho liek in het bedrijf; katholiek in merg en been". De jaarvergadering komt donderdag 28 maart in het jeugdge bouw aan de orde. De slotavond is vast gesteld op dinsdag 21 mei. Het pro gramma zal elk wat wils zijn. Zondag 11 november begint de Wil- librordusviering met een H. Mis om kwart voor acht in de kerk aan de Paul Krugerstraat. In Flora is er daarna een gemeenschappelijk ontbijt. De ope ningsavond is eveneens in Flora, woensdag 14 november. Als onderwerp is gekozen; „Wij samen op het werk." De jaarvergadering wordt woensdag 16 januari in „Flora" gehouden. Het onderwerp van bespreking zal zijn „Leef zelf uw leven". Daarna volgt het vastenavondfeest op woensdag 27 fe bruari. Het wordt in „Flora" gevierd na behandeling van het onderwerp „Uitkomen met uw inkomen". „Wij en onze 'grote kinderen" is het onderwerp, dat woensdag 20 maart aan de orde komt. Daarna een forum, dat hconderwerp nog eens zal bespreken. Het seizoen wordt in april feestelijk af gesloten. Er zal die avond ook worden gesproken over „Met woord en daad". Opening van het seizoen zondag 11 november met H. Mis in het Sint Fran- ciscushuis aan de Eemstraat. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in KAJ-ge- bouw aan de Lingestraat. Dinsdag 27 november wordt er een gesprekavond gehouden in samenwerking met de KAV. Ook hier zal worden gesproken over „onze grote kinderen". De traditionele kienavond is vastge steld op vrijdag 21 november en het jaarfeest wordt zondag 13 januari ge vierd. Een cabaret-gezelschap uit Til burg zorgt voor het pleizier. Belang rijke dingen worden er behandeld op de bijeenkomst van dinsdag 22 januari, maar er is ook gelegenheid naar twee filmpjes te kijken. Het onderwerp „Uitkomen met uw inkomen" wordt in deze Kring bespro ken op een contactavond, dinsdag 19 februari. De geestelijk adviseur spreekt dinsdag 12 maart over „Met woord en daad". Een eierkienavond, dinsdag 12 april, besluit het seizoen. Ter gelegenheid van het feest van Sint Willibrord is er zondag 11 novem ber zowel in d - kathedraal als in de atersl :rk aan de Groenmarkt een H. is om half acht. In de zaal aan de Raamsingel 16 is daarna het gemeen schappelijk ontbijt. In gebouw Sint Ba vo wordt zondag 18 november een ca baretavond verzorgd door „The Dio's" uit Beverwijk. Op de eerste vormingsavond, vrijdag 23 november, spreekt de heer A. van de. Veldt, over „Leef zelf uw leven", en in de decembermaand wordt de kerstactie gevoerd. De jaarvergadering, met daarna een kienpartij, wordt vrijdag 18 januari ge houden. De kringleden worden vrijdag 15 februari verwacht voor een film avond met „Opa weet het beter". Op de tweede vormingsavond, vrijdag 15 maart, spreekt de diocesaan voor zitter, J. Kortink, over „De culturele vorming van de arbeiders en hun ge zinnen". De geestelijk adviseur spreekt op de laatste vormingsavond, vrijdag 5 april. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het subsidie aan de Haarlem se huishoudschool te verhogen met 42.515,-. De verhoging was noodzake lijk door de stijging van lonen en prij zen. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor aan het kerk- en schoolbestuur der Liduinaparochle 2.564,- ter be schikking te stellen voor het aanschaf fen van meubilair en leer- en hulpmid delen voor het inrichten van een negen de leslokaal (VGLO) in de Liduina- school aan de Timorstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor medewerking te verlenen tot het uitbreiden van de Prinses Irene- ULOschool aan de Anthony Fokkerlaan met vier klasselokalen en tot het aan schaffen van de daarvoor benodigde meubelen en hulpmiddelen hetgeen no dig is wegens het uitbreiden van het aantal leerlingen. Ook zou medewer king verleend moeten worden tot het wijzigen van de inrichting van het gym nastieklokaal met toebehoren, de aan vulling van de inrichting van het na- tuurkundelokaal en het wijzigen van de toegang tot de rijwielstallingen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 800,- te voteren ten behoe ve van o.m. een schrijfmachine en een cyclostyle voor de Elout van Soeter- woudeschool aan de Muiderslotweg. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 2600,- te voteren voor het aanschaffen van klassemeubelen en speelplaatsmateriaal voor de katholie ke kleuterschool aan de Antoniestraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 2.275,- te voteren voor het aanschaffen van meubilair voor de Elout van Soeterwoudeschool aan de Muiderslotweg. B. en W. van Haarlem vragen de raad om 580,- voor het aanschaffen van een oven ten behoeve van het boet- seeronderwijs aan het Coornhertly- ceum. De Haarlemse Wandelsportvereniging „Jan Passtoors", die in augustus 25 jaar bestond, organiseert op zaterdag 13 en zondag 14 oktober jubileum-wan deltochten over afstanden van 10, 20 en 25 kilometer. Er wordt gelopen in de omgeving van Haarlem. De start van de tochten is zaterdag tussen 13.30 en 15 uur, en zondag tussen 10 en 12.30 uur bij gebouw ..Rosehaghe". Men kan inschrijven bij de heer H. van Oorschot, Klapheklaan 4, Aerdenhout. In hun antwoord op de vragen van de heer de Landmeter (C.H.U.) delen B. en W. van Haarlem mede, dat op het besluit van de raad om de bureaus van de gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs en de economisch ad viseur van het College onder te bren gen in het pand Kennemerplein 3, tot op heden nog niet de goedkeuring heeft gekregen van Gedeputeerde Staten. Men kon dus nog niet overgaan tot uitvoe ring van de herstelwerkzaamheden aan het pand. Het College deelt mede, dat niet met zekerheid geschat kan worden voor welk bedrag in de loop der jaren schade is aangebracht aan de kapitale villa in het Kennemerpark, temeer omdat het pand van het begin af in slechte toestand heeft verkeerd. Tengevolge van de vernielingen schatten B. en W. nog eens een extra-krediet van 10.000 te moeten vragen. Het pand werd 22 november 1954 aangekocht. Niet voor zien kon worden dat het zo lang zou duren eer het pand zijn nieuwe bestem ming gevonden zou hebben. Thans zijn echter afdoende maatregelen getroffen om verdere vernieling tegen te gaan. De wekelijkse sociëteitshijeenkomst van de Bond van oud-illegale werkers in Haarlem stond gisteravond in het teken van de viering van Leidens ont zet. Hoewel dit keer niet zoals het vorige jaar Leidens burgemeester, jhr. C. J. v. Kinschot, en enkele nota belen naar Haarlem waren gekomen, kunnen de vele tientallen op een inte ressante avond terugzien. De samenkomst werd begonnen met een lezing door de Haarlemse oud-me dicus dokter Tjebbo G. Franken. Als onderwerp had hij gesteld „Een his torische lezing". Dokter Franken slaag de erin op zijn eigen manier deze enigs zins dorre geschiedenis op geenszins dorre en droge wijze aan zijn toehoor ders voor te leggen. Het was niet ver wonderlijk, dat spr. van Leidens ontzet zou komen op de oorlogsjaren 1940-45, nu hij sprak voor een gezelschap uit de oud-illegaliteit. Leiden was een vesting: Advertentie Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 Het weer heeft ditmaal op een zeer merkwaardige wijze er toe bijgedragen, dat de feestelijke intocht van pastoor A. M. Kok is uitgegroeid tot een zeer bijzondere gebeurtenis. Om 6 uur klet terde net er nog flink op los en daarna begon de regen langzaam te vermin deren, tot het om half zeven kurkdroog was. Aan de grens Bennebroek-Heem- stede op de Rijksstraatweg wachtten het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" dat bij dergelijke gelegenheden steeds medewerkt, een aantal leden van de r.-k. Gymnastiekvereniging „Jeugd be oefent Sport" waarvan de meiskes in hun luchtige costuumpjes het wel niet warm zullen hebben gehad en een aan tal van welpen met hun leidsters. Op de afgesproken tijd arriveerde de stoet en hij trok daarna onder buitengewone be langstelling langs de Rijksstraatweg en de Meerweg naar de kerk, waar vele bewoners als bewijs van welkom de va derlandse driekleur hadden uitgesto ken. In de kerk wachtte een stoet van bruidjes die in het middenpad aan weerszijden waren opgesteld. Toen de stoet zich naar het altaar begaf, ston den de bruidjes op de banken en vorm den met de witte chrysanthen die zij in de hand hadden een boog van bloe men. De talrijke gelovigen die het kerk gebouw vulden verwelkomden de nieu we herder met een welkomstlied en toen allen gezeten wareA, sprak kape laan A. Voorbij een welkomstrede uit. Hjj gaf daarin uiting aan zijn blijd schap over de komst van de nieuwe her der en beschouwde het als een eer, hem vanavond te mogen toespreken, ook namens de gelovigen die in zo gro ten getale waren gekomen. Hij stelde vast, dat de nieuwe herder gekomen is als een afgezant van God en gezonden door de bisschop. Kapelaan Voorbij her innerde er aan dat de parochie hier een zeer goede pastoor heeft gehad, aan wie een groot afscheidsfeest is be reid. Juist daarom zijn we blij, aldus de predikant, met uw komst en we ho pen dat u in zijn «voetsporen zult tre den. Wij begroeten u als een Christus drager en als een goede herder en wij beloven u dat wij zullen luisteren naar uw woord en u zullen volgen op de wegen waarop gij ons zult voorgaan. Na deze treffende predikatie werd een plechtig Lof opgedragen en daarmede was deze plechtige ontvangst beëin digd. Advertentie BLO EMEND AAL - TELEF. 22143 De politie-sportclubs van Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort organiseren van 8 tot en met 13 oktober nationale politie-:, chietwedstrijden om het kampi oenschap van Nederland en om het kampioenschap van het district West van de Nederlandse Politie-Sportbond. De wedstrijden worden gehouden op de militaire schietbanen te Overveen. Er wordt geschoten op pistool en op ge weer. Maandag 8 oktober des morgens om tien uur zal de burgemeester va» Bloemendaal. dr. D. Pepreboom Volle de wedstrijden openen. Tot nog toe heb ben 56 vijftallen voor pistool en 52 vjj tallen voor geweer ingeschreven. honger, ellende en ziekte kwamen er voor. Niemand kon uit of in de vesting en de Spaanse vijanden hadden slechts te wachten tot zjj werden binnengela ten. Heel anders was het bij ons, al dus spr., want tussen 1940 en '45 leef den wij temidden van de bezetters. Land genoten, die er heil in zagen de vijand te steunen, waren er ook al in de tijd van Leidens ontzet; „glippers", noemde men hen. Voor de vuist wegpratende kwam dok ter Franken op de viering van de vijf de mei. Er is al zoveel aan deze dag getornd en hoeveel zal er nog aan ge tornd worden, vroeg hjj zich af. Wij willen er voor zorgen, dat er niet aan getornd wordt opdat de jeugd zal weten wat de vijfde mei betekent. Spr. haal de vervolgens enige herinneringen op van de bevrijding. Een van de vele humoristische anec dotes uit zijn boeiend verslag was het nachtelijk bezoek aan een patiënt in haast niet te doorboren duisternis. Toen de met de dokter meewandelende echt genote in de duisternis tweemaal een gestalte had gevraagd hoe de juiste weg was, bleek deze gestalte bij na der onderzoek een benzinepomp te zijn. Spr. stond tenslotte enige ogenblikken stil bij het door de oorlog en de vij and veroorzaakte leed, dat men nog da gelijks om zich heen kan waarnemen. Er zijn velen die dit leed dragen en dokter Franken sprak het vertrouwen uit, dat de oud-illegale werkers in de eerste plaats zouden helpen het leed van deze mensen te verzachten. Na de pauze las dokter Franken voor uit eigen werk, uit „Tussen nevel en dood". In zijn welkomstwoord tot de spre ker van deze avond en de aanwezigen o.w. zich bevonden mr. A. M. baron Tuyl van Serooskerken, mr. H. G. Rambonnet, en namens het hoofdbe stuur van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland, ds. J. v. d. Mije uit Zandvoort bracht de heer J. Th. v. d. Boogaard, voor zitter van de BOIW Haarlem, dank aan het echtpaar Schouw dat z\jn hotel Zo- merzorg aan de Brederodelaan in Bloe mendaal had opengesteld voor het hou den van deze bijeenkomst en van de we kelijkse sociëteit. Het welkomstwoord getuigde van gemengde gevoelens om dat de BOIW op vreemde bodem deze 3 oktober bijeenkomst moest beleggen. Ons eigen huis in de Kokstraat, zo zei de heer v. d. Boogaard, hebben we naar de wens van de overheid tijdelijk verlaten, omdat wij op deze plaats met de overheid willen samenwerken. Niet temin verwachten wij, dat we weer spoedig in ons huis kunnen terugkeren. Met dankbaarheid en vreugde heette hij daarna welkom de vrienden van het voormalig verzet, die niet alleen in tij den van voorspoed maar ook bij tegen slag ware vrienden blijken. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het pand Raamsingel 12 aan te kopen voor een bedrag van 45.000 waarin men een deel van de dienst voor sociale zaken denkt onder te brengen. De plannen om de kantoorruimte van deze dienst door nieuwbouw uit te brei den, zullen waarschijnlijk niet op korte termijn de rijksgoedkeuring verwerven. Gisteren herdacht de heer F. Mollema, adjunct-commies in de hoofdwerkplaats van de NS te Haarlem, de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de Spoorwegen in dienst trad. Te zijnen huize in de Dr. Schaepmanstraat werd hij 's morgens toegesproken door ir. J. Roozenschoon, plaatsvervangend chef van de werk plaats, die de oorkonde .n 25 jaar trouwe dienst en de gebruikelijke grati ficatie overhandigde. Verder sprak nog de chef van de afd. personeelszaken, de heer P. Mes, die namens het personeel een horloge aanbood, 's Middags werd de jubilaris o.m. gecomplimenteerd door een afgevaardigde van de Neder landse Vereniging van Vervoerperso neel, afd. Haarlem. Gisterochtend om half tien is de bliksem ingeslagen in het pand Su- matrastr. 15 te Haarlem, bewoond door de familie W. v. Daalen. De ruiten aan de voorzijde sneuvelden en een deken en de gordijnen lie pen brandschade op. De brandweer hoefde echter niet op te treden. De apotheek van de firma Duyn m Kern, die dit jaar juist 40 jaar oder deze naam bestond, is sinds 1 oktober opgeheven. Engelands nieuwste atoomwapen is tot ontploffing gebracht boven in een stalen toren, welke was opgesteld in de Zuid- australische woestijn bij Maralinga. Hon derden kilometers ver was de klap van de explosie te horen en tot op ongeveer tachtig kilometer In de omtrek werd de lichtflits waargenomen. Slechts enkele minuten na de explosie vloog een for matie Canberra-bommenwerpers door de „atoom-wolk", daarna gingen nog meer vliegtuigen op verkenning uit. De foto laat zien hoe de beruchte paddestoel na de ontploffing honderden meters hoog oprees. Advertentie Gelijk spel tegen ADO, overwinningen tegen D.W.S., Eindhoven en K.F.C., zie hier de indrukwekkende resultaten, die Haarlem in de laatste weken behaalde. Resultaten, die er een waarborg voor zijn, dat U ook a.s. zondag een aantrekkelijke wedstrijd tegen VSV kunt verwachten, te meer, indien U zich voor de geest haalt, dat deze semi-plaatselijke ontmoeting ook in het verleden steeds een spannend voet balgevecht in de goede zin van het woord te zien gaf. Gezien de te verwachten druk te raden wij U aan vroeg te komen. U behoeft zich niet te vervelen; U ziet van 12 tot kwart voor 2 de wedstrijd Haar lem 2—D.H.C. 2. Wilt U dan tegelijker tijd even noteren: Zondag, 14 oktober, aanvang 2 uur: HaarlemAlkmaar in de 2e. ronde van de KNVB-beker (dus niet zaterdags!). Nu er die dag geen televisie uitzending van België—Nederland is, zult U ongetwijfeld deze interessante beker wedstrijd tussen twee top-elftallen uit de le divisie niet willen missen.' Voorziet U dus tijdig van kaarten! In het Minervatheater gaf de pianist Sas Bunge vrijdagavond een piano recital voor de leden van de Heem- steedse Kunstkring. De indrukken, die ik vorige week naar aanleiding van Sas Bunge's optreden in het kader van de Haarlemse muziekweek gaf, werden in dit optreden volkomen bevestigd. Sas Bunge is een pianist van formaat, die zowel artistiek als technisch veel te zeggen heeft. Daarom herhaal ik, dat het bevreemdend is dat een kunstenaar met zoveel capaciteiten, niet meer be kendheid geniet in het muzikaal-artis- tieke leven hier in Nederland. Intussen had de pianist het zichzelf en zijn gehoor niet bepaald gemakkelijk gemaakt. Zijn programma week in be langrijke mate af van het gangbare. Het begon al direct met een fiks stuk van Rudolf Escher, de suite „Arcana musae bona" genaamd. Voor zover ik kon beoordelen bij deze eerste auditie, speelde Sas Bunge het stuk brillant. Het tweede deel, een toccata, en de finale waren virtuoos. De „ciaccona", somber van toon, waaraan het jaar van ontstaan (1944) niet vreemd is, be de Debussy verkregen in Sas Bunge's drie hierop volgende etudes van Clau de Debussy verkregen in Sas Bunge's vertolking geheel de impressionistische, sfeer, die deze composities kenmerken. Jammer genoeg klonk de vleugel in de kleine zaal van het Minervatheater wat droog en stug. De acht improvi saties over Hongaarse volksliederen van Béla Bartök waren van grote ex pressieve kracht, met de nadruk ge legd op het specifieke ritme dezer lie deren, waarbij Bartök tot ware hoog tepunten in zijn improvisatie valt te herleiden. Na de pauze waren het com posities van Ravel, die Sas Bunge op sublieme wijze realiseerde. De „Val- ses nobles et sentimentales" waren van immense spanning, en werden waar no dig met het vereiste poëtische begrip verklankt. „Jeux d'eau" was in één woord grandioos, en „Le Gibet" uiterst geconcentreerd. „Alborada del graci- oso" vormde de ware bekroning op dit in meer dan één opzicht unieke pia norecital. Het spontane applaus dwong Sas Bun ge tot het spelen van een toegift, die bestond uit een parafrase over Neder landse volksliederen van de concert gever zelf. De zaal was geheel uitverkocht, het geen voor de Heemsteedse Kunstkring ook een succes was. JAN LAARVELD Zondag 7 oktober zal de heer P. Th. Warmerdam, wonende in de Pieter Kiesstraat te Haarlem, de dag herden ken, waarop hij 25 jaar geleden deel ging uitmaken van het collectanten-col lege van de St. Antoniusparochie aan de Nieuwe Groenmarkt. De hoogmis om half negen zal te zijner intentie worden opgedragen, terwijl om half een in de pastorie een huldiging plaats vindt. De Britse premier, Sir Anthony Eden, is wegens een met koorts gepaard gaande verkoudheid in het ziekenhuis opgenomen. Geheel in de traditie van de Ealing- studio's - hetgeen inhoudt een min of meer documentair karak ter, een ten zeerste ingehouden speel- trant en veelal een verhaal met een typisch Engels onderwerp - heeft Char les Frend een van de laatste films, die deze terecht befaamde studio's heb ben verlaten, Politie zonder wapens (The long arm), gemaakt. Een spannend filmwerk, dat verhaalt van de inspanning, die Scotland Yard zich getroost om een fameuze brand- kastenkralter in te sluiten. Een derge lijk onderwerp leent zich uiteraard voor sensationele gebeurtenissen. De Ameri kanen hadden er aan het slot zonder twijfel een vrolijke schietpartij van ge maakt. In deze film wordt niet één schot gelost. Zij culmineert in een ge vaarlijke rit met een auto, die de toe schouwers wel even klamme handen bezorgt, maar waarin de sensatie bin nen de perken blijft. Het is een verre van gemakkelijke opgave waarvoor inspècteur Halliday zich ziet gestéld. Er is op vakkundige wijze een brandkast gekraakt. Het alarmsignaal werkte normaal, de politie was er zeer spoedig bij, maar zij trof slechts aan een nachtwaker, die van niets schijnt te weten. Deze man wordt in de loop van de film een verdachte figuur, zoals ge zult begrijpen. Hij is in het niet verdwenen, zo schijnt het, maar bij een tweede, even geslaagde, inbraak maakt de dader een fout. Hij overrijdt een man en dat leidt tot een speurtocht -aar de auto, die men dank zij de oplettendheid van een bobby kan achterhalen. Het spoor schijnt dood te lopen, maar een in de auto achtergela ten krant zet de inspecteur met zijn assistent opnieuw aan het werk. De nasporingen naar de geraffineerd op gezette misdaad waarbij men in aan raking komt met enkele zeer goede typeringen, leveren een dusdanig suc ces op, dat de Yard een val kan op zetten. De misdadiger loopt daar met open ogen in. Meer willen wij van het verhaal niet zeggen. Te veel onthullen zou de span ning, die in de film in grote mate aan wezig is, te niet doen. Men krijgt een interessant beeld van het minutieuze werk van het politieapparaat, dat op uiterst deskundige wijze opereert, dat ieder spoor nagaat en geen toevallig heden kent. Doelbewust stevent Halli day, zij het langzaam, op zijn doel af. En met hem slaakt de toeschouwer een zucht van verlichting als de operatie in en rond de Londense Festival Hall het verwachte resultaat oplevert. Frend, die o.a. in The cruel sea en De film „Een kus voor je sterft" die deze week in Rembrandt draait is wat het gegeven betreft, dusdanig immoreel en onsmakelijk, dat wij niemand kunnen adviseren er heen te gaan. Als film be reikt hij nergens een dragelijk tempo en het onderwerp is van dien aard, dat wij het niet voor vermelding in deze kolommen in aanmerking kunnen doen komen. Na de twee Camillo's van Julien Duvivier heeft de Italiaanse re gisseur Carmine Galone de der de gemaakt. Guareschi kan tevreden zijn. Zijn aantekeningen over Camillo en Peppone hebben succes in filmland, en wat meer zegt: de derde Camillo verslaat met gemak de tweede. Gij herinnert u nog wel de lichte teleur stelling, toen we na Het kleine leven van Don Camillo nog een portie geser veerd kregen. Een derde was niet meer nodig geweest. Maar nu we Camillo en Peppone hebben gadegeslagen in een woeste verkiezingsstrijd, hebben we er weer vrede mee. D botsingen liggen voor de hand. De pastoor verdedigt zijn parochianen, Peppone verdedigt Moskou. Beiden echter houden van het vaderland en de mensen om hen heen. Peppone steekt ook reusachtige kaar sen op in Camillo's kerk, want hij wil tot kamerlid gekozen worden. Dat ge schiedt ook, en Camillo ziet er een succes in, dat God ten onrechte aan Peppone gunt. Hij treft dan ook on sportieve maatregelen, maar als de burgemeester zijn dorp verlaat, staat Camillo hem aan het eerstvolgende station op te wachten en weet hij hem te overreden terug te keren. Samen fietsen ze de hete weg op en onmiddel lijk beginnen ze elkaar weer te bestrij den. Daar kunnen nog wel tien films uit komen. In Minerva voor iedereen. Het verraad, dat enkele jaren gé- leden twee Britse atoomgeleerden pleegden, heeft de Fransen gê- inspireerd tot het maken van de film „Inspecteur Callaghan en dé geheime code", die deze week in Luxor wordt wordt vertoond. Een van hen was Ponte- corvo, in de film heet de geleerde die voor een vreemde mogendheid werkt Ponticollo. De gegevens uit een Engels atoomcentrum worden, versluierd in een stuk muziek, een vreemde mogendheid in handen gespeeld. Inspecteur Callag han wordt op het spoor gezet én hij slaagt er na zeer veel verwikkelingen in de bende in Frankrijk te ontmaskeren De film is boeiend opgezet, maar al spoe dig wordt er met het gegeven de draak gestoken. Er zijn enkele vechtpartijen die te lang duren om leuk te zijn. 18 jr In Cinema Palace voor de vierde week De Hofnar met Danny Kaye in de hoofdrol. Iedereen kan er heen. Rock around the clock is in Lido ge prolongeerd. 14 jaar. Advertentie Nassau straat 6 Haarlem leieluuo 15 A run for your money bewezen heeft een bekwaam filmer te zijn, treft ook nu door een beheerste verteltrant, t° the point, snel in zjjn beeldwisselingen en scherp in zijn montage. Hij heef» hier en daar een humoristische scène ingelast, die de spanning even breekt, e« die op nonchalante wijze, eri daardoor doeltreffend, wordt verbeeld. Een vak kundig gemaakte film, die de toeschou wer anderhalf uur boeit. 14 jaar. De titel van de film, die tot en met zondag in het Roxy-theater ver toond wordt, is niet slecht ge vonden. De „Stalen jungle" is een mo derne, koude, Amerikaanse gevangenis, waarin zich lieden ophouden, die ten minste een jaar vrijheidsstraf hebben uit te zitten. Onder hen is een jongeman, die een jaar heeft gekregen wegens „bookmaking". Hij behoort tot een bende, waarvan enige leden regelmatig gedetineerd zijn. De zwartharige, intelli gente „bookmaker" heeft een zwaar leven in de gevangenis, waar men vreest dat hij „door" zal slaan over da wandaden van andere leden van da gang. Er zijn talloze intriges, het gang sterschap in al zijn gemeenheid wordt nuchter geëxposeerd en de, in de grond van de zaak niet kwade celbewoner, raakt tenslotte zelfs nog op het goda pad, mede door de morele steun van zijn vrouw, die haar zoontje geen gang ster tot vader wenst. Het verhaal heeft zeer spannende momenten, waardoor de film alleszins waard is om te gaan zien. 18 jaar. Van maandag tot en met donderdag draait de film, „Battle cry", waarin de Amerikaanse mariniers laten zien wat zij vermogen tegen de Japanners. De geschiedenis speelt in de tweede wereld oorlog. 18 jaar. Een uit de gevangenis ontvluchte man tracht bij zijn broer, die in een Zuid-Amerikaanse staat woont tijdelijk onderdak te krijgen. Want de rivier, die hem nog van de vrijheid en van zijn vrouw en kinderen in Mexico scheidt, is door een onweer zo gezwollen dat een overtocht onmoge lijk is geworden. De houding van de broer schept situaties die aan de film het boeiend element geven. Voor het overige is de film een ty pisch Amerikaans geval. De doorge slagen sentimentaliteit die nu en dan van het filmdoek druipt en de overdre ven benadrukking van de verfilmde si tuaties staan daar onder andere borg voor. In Frans Hals, 14 jaar. FILMS: CINEMA PALACE: De Hofnar, a. 1„ 2- 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De radeloze Indringer, 1* jaar, 2.30. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: Rock around the clock, 14 Jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Inspecteur Callaghan en de gehei me code, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met ma.: Don Camillo contra Peppone, a. 1. Ma. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15. REMBRANDT: A kiss before dying, 2, 4.15. 7 en 9.15. ROXY, tot en met zo.: Stalen jungle. IR Jaar. Ma tot en met do.: Gezworen kameraden. 18 Jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Politie zonder wapens, 14 Jaar, 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. Zaterdag 6 oktober Schouwburg: De Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 8 uur. Zondag 7 oktober Schouwburg: De Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 8 uur. Llnnaeushof Bennebroek: Concert va» 1517 uur. Schouwburg A'dam: Geloof en Weten schap, Haarlem. De Ned. Opera met ,,L» Forza del Destino" van Verdi, 2 uur. Concertgebouw: Haarlemse Volksdanste' deratle, Volksdansfeest, 14 en 21 uur. Maandag 8 oktober Schouwburg: R.K. Toneelvereniging „Tha lia" met „Dolle Toon", 8 uur (dil.). Grote Kerk: Belaardbespeling door Arl» Peters, van 15.3016.30 uur. Concertgebouw: Propaganda-avond fit" ma Hogenbijl, 8 uur. Haarlem Apotheken: De dienst voor apotheken l*1 Haarlem wordt waargenomen door Apotheek Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel- 10043; Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, tel- 23325; Teyer-apotheek. Doktersdiensten: Voor alle doktersdien* sten belle men 11990. Z1EKENVERVOER G.G.D., Telet. 14141; Margriet, TurfmarK* 10 rd., Tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloc* mendaalsestraatweg 145, Santpoort, telefoon K 2560—8249; en Elswout-Apotheek. Bloe mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 25589. Wijkverpleging: zuster J. Th. Odino Rustenburgerweg 16, tel. 24413. Overveen Apotheken: Elswout-apotheek, Bloem®1*' daalseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: F. M. Wijkmans, Julian* laan 130, tel. 10071. Aerdenhout Apotheken: Aerdennoutse Apotheek' Zandvoortselaan 164, tel. 26772. rt, Doktersdienst: W. C. Olrici, Spiegele* burghlaan 20, tel. 27888. a, Wijkverpleging: zuster A. G. Haags» Roemer Visscherplein 1. Heemstede, te 27900, b. g. g. 27343. Heemstede ad' Doktersdienst: J. Laeyendecker. ,Ra?0- ïuisplein 9, tel. 38103 en K. L. Korit, ban de Wittlaan 23, tel. 38411. „j0- Apotheken: Heemsteedse Apotheek, nenweg 98, tel. 38197. S=>ntDoort 23i Artsen: D. R. Mansholt. Vinkebaan -tpuurt. tel. K 2560 8320. rts» Apotheken (ook nachtdienst): SantP'' 0t- apotheek, Blo- mendaalsestraatweg 145, poort, tel. K 2560—8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2