SPORTIEF PLAKBOEK M Onderwerp voor cabaretiers W'-'" BOBET GAAT UITRUSTEN OM VOOR VIERDE KEER DE TOUR TE WINNEN Wie schaakt moet mat verwachten c 3 IS HET HERFST Weer en geen verlies voor Haarlem RCH Rijkp rogramma zorgt voor moeilijke keuze Van Dam. en Dame m -a m m m m m m mm® Gerschler voorspelt een catastrofe voor de Europese atleten - Engelse voetbal managers iiï opspraak Gaat Mahn toch naar Melbourne? Belgisch elftal met Wïllems Massa-atletiek in Amsterdam-Oost Nederlanders in Duitsland en PfSHBHSBr i lÈilIli ZATERDAG 6 OKTOBER 195t> PAGINA 4 Alsnog door K.N.W.U. bij het N.O.C. voorgedragen Russische atleten gaan met straalvliegtuigen naar Melbourne Rallye Monte Carlo van 2229 januari k ai M ÉH-ii. - SL> f: V Landy uitgeschakeld voor Olymp. Spelen? door J. H. DONNER WIELERNIEUWTJES D.E.M. naar O.S.V. N.A.S. op goede weg? Militairen spelen tegen België en Luxemburg Ledental bond stabiel CïJfc dÊk life a b c d e f g h. V//A Vi instens een jaar houdt men zich allerwegen in Europa bezig met de vraag, wanneer de deelnemers lan de Olympische Spelen moeten .•ertrekken voor de reis naar Melbour ne. Nog steeds komt men daarbij tot ie meest uiteenlopende conclusies: «Vaar het om gaat is op welke wijze lereikt kan worden dat de Europese itleten ondanks de nadelige invloed /an de lange reis en ondanks de kli maatverschillen toch in hun allerbeste /orm steken op het ogenblik datzij n actie moeten komen. De „vorm" »an een atleet, toch al het grootste nrobleem voor elke coach, is namelijk aijzonder kwetsbaar. En juist omdat net om zo'n teer punt gaat, kan men nllerwegen verschillende opvattingen horen verkondigen. De vorige week hebben wij, vertel lend over de wijze waarop Engeland sjjn grootste troef van dit ogenblik jordon Pirie uitgeleide heeft gedaan Pirie is immers al in Melbourne ïijdelings ook de naam van de Duitse coach Waldemar Gerschler genoemd. Gerschler heeft een naam van beteke nis in de internationale sportwereld. Ais hij spreekt, luistert iedereen en /ergeet niet licht wat er gezegd wordt. Menigeen heeft immers zijn voordeel jedaan met Gerschlers adviezen. Gerschler, verbonden aan het instituut van de sport in Freiburg, heeft nu verklaard dat de Europese atleten regelrecht een catastrofe tegemoet gaan in Melbourne als zij niet tenmin ste een maand voor de Spelen daar ?ijn. „Gordon Pirie is de verstandig ste van allemaal", zo begon Gerschler. „Hij heeft de kans om twee maanden te vroeg in Australië te zijn, gegrepen en zal ervan profiteren." Én dan komt ie waarschuwing: „Men schijnt te vergeten dat elke atleet die in Australië arriveert, acht uur slaap zal moeten inhalen afgezien nog van de vermoeienissen van de reis. Het duurt minstens een week voor die eerste handicap is overwon nen. Dan zal elke atleet minstens een tweede week nodig hebben om de vorm die hij doorgaans bij de training heeft te herwinnen. Vervolgens duurt het minstens een week voor de atleet zijn wedstrijdvorm terug heeft en dan mag men nog zeker drie a vier dagen rekenen voor het kweken van de con ditie, die topprestaties mogelijk maakt. Daarom geloof ik, dat heel wat Euro- De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zal alsnog aan 't Nederlandse Olym pisch Comité voorstellen, de wereldkam pioen Frans Mahn op te nemen in de Nederlandse wielerploeg voor Melbour ne. Van de zijde van de KNWU is Mahn de verplichting gesteld, in ieder geval tot 1 juni 1957 amateur te blijven. Hier mede, zo deelde men ons mede, wordt volgens de KNWU voldaan aan de voor waarden, welke thans na het ver vallen van de zogenaamde Brundage- clausule door het Internationaal Olympisch Comité worden gesteld. Het laatste woord in de kwestie Mahn is dus nu aan het Nederlands Olympisch Comité. Het bovenstaande besluit van de KNWU is genomen in een vergadering van de volledige sportcommissie, de voor zitter van de unie, dr. P. v. Dijk en en kele leden van de Amsterdamse Sport club „Olympia" waarvan Mahn lid is. De KNWU zal, indien het NOC gunstig be schikt op het bedoelde verzoek, aan Mahn niet eerder een prof-licentie ver strekken dan 1 juni 1957. Mahn zelf heeft tegenover het bestuur van zijn vereni ging verklaard, met deze bepaling vol ledig akkoord te gaan. Het Belgisch elftal, dat op 14 oktober in Antwerpen tegen het Nederlands elf tal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Gernaye; achter: Diricx en Van Brandt: midden; Mees, Van Kerkhoven en Van Herpe; voor: Jurion, Van de Weyer, Wïllems, Houf en Orlans. Van Herpe is geblesseerd en het staat nog niet vast dat hij op 14 oktober zal kunnen spelen. Belgisch jeugdelftal Het Belgisch jeugdelftal, dat op zater dag 13 oktober in Turnhout tegen de Nederlandse jeugd zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel; Coremans; achter: Bogaerts en Struyf; midden; De Coninck, Dighneef en Deckers; voor: Borremans, Verach- tert, Wegria, Van den Berg en Janssens Aan boord van de „Groezia" zullen maandag uit Odessa de officials, trai ners, scheidsrechters, koks en het an dere hulppersoneel van de Russische olympische ploeg naar Melbourne ver trekken. Na afloop van de spelen zal hetzelfde schip ook de atleten aan boord nemen voor de terugreis naar Rusland. Voor de heenreis zullen de atleten ge bruik maken van straalvliegtuigen tol aan Bombay waar ze zullen overstap pen in vliegtuigen van de speciale Amerikaanse luchtlijn naar Melbourne De atleten zullen vertrekken uit Tasjkent, de hoofdstad van Oezbeki stan, waar alle „mogelijken", behalve de voetballers voorbereiding doormaken, dium van voorbreeiding doormaken. Alhoewel het verlangen bestaat aan zo veel mogelijk nummers deel te nemen, vooral wat de atletiek betreft, is er gebrek aan waardige vertegenwoordi gers op de 800 meter, de 110 meter horden en de 4x400 meter estafette. Naar verluidt zouden de Russische sportleiders zelfs overwegen voor deze nummers verstek te laten gaan. De organisatoren van de rallye van Monte Carlo hebben bekend gemaakt dat de volgende rallye gehouden zal worden van 22 tot 29 januari. Op 22 januari zal gestart worden in Athene, Glasgow. Lissabon, Monte Carlo, München, Parijs, Oslo en Rome. Drie dagen later zullen de deelnemers in Monte Carlo arriveren. 26 januari is een rustdag, 27 januari is uitgetrokken voor de klimproef, 28 januari voor de stuur- en snelheidsproeven, en de 29ste voor de comfort en veiligheidsproeven. pese atleten in Melbourne een catastro fe tegemoet gaan." Gerschlers woorden zijn geen loze beweringen. In het verleden zijn ze door de feiten gestaafd. Men weet wellicht nog dat de Hongaarse midden- afstandlopers het vorig jaar een toer nooi door Australië hebben gemaakt. Dit toernooi was een soort generale repetitie maar werd een mislukking. Zij bleven ver beneden hun normale verrichtingen. En hetzelfde overkwam een van Amerika's beste sprinters, Marrow. Omgekeerd kampten de Australiërs Landy en Hogan tijdens hun reis door Amerika met hetzelfde euvel. Dat de Nederlandse atleten op 28 ok tober vertrekken is dus geen dag te vroeg. Manager zijn van een Engelse voetbalclub schijnt een bijzon der hachelijk avontuur te wor den. Befaamde lieden van nog befaam- der Londense clubs als Arsenal, Chel sea en Charlton lijken gedoemd te moe ten verdwijnen. Jimmy Seed, de ma nager van Charlton, was het eerst aan de beurt. Kort geleden is hij van het toneel verdwenen en hij zal dankbaar mogen zijn als zijn oude club, Totten- ham Hotspur, zich nog over hem ont fermt. Daar "is namelijk sprake van. Wellicht verklaart het feit, dat Charl ton momenteel geheid onderaan staat op de ranglijst van de eerste divisie, veel. Het tweede slachtoffer van de grillen van King Soccer lijkt Whittaker te worden. Jarenlang heeft hij triomfen gevierd met Arsenal. Nu is hij met ziekteverlof en de kans dat op deze ma nier wordt gewerkt aan een geruisloze verdwijning lijkt groot. En thans lijkt Ted Drake, eens de roemruchte aan valsleider van Arsenal en het Engelse elftal aan de beurt. Hij is al jaren ma nager van Chelsea, de club die een dankbaar onderwerp was voor de ca baretiers in heel Engeland en waarover menige anecdote in omloop is. Kort ge leden echter was het gedaan met de grappenmakerij over Chelsea. De club werd in 1955 kampioen van Engeland. Drake was een gevierd man. Nu ech ter moppert de man-in-de-straat weer op Drake en vertellen de humoristen op het toneel en voor de radio weer verhaaltjes over Chelsea. De club staat bijna onderaan. En weet U waar om? Drake heeft, zo zegt men, op een onbehoorlijke manier gewoekerd met de talenten van de spelers. Wat is het waard, zo zeggen zij, om van een „hap- py-go-lucky-club" en kampioensclub te maken als dit de gevolgen zijn? Er gaan geruchten over een paleisrevolu tie bij Chelsea, maar als wij goed zijn ingelicht, loopt het zo'n vaart niet en zijn de directeuren van Chelsea best te vreden over hun manager. En, zo Dra- Sgyj§||P Jjpppsj Ted Drake, toen hij nog voor Arsenal en het Engelse elftal speelde. ke toch mocht gaan, wel dan ligt er een unieke kans voor de KNVB om een bekwame coach voor het Nederlands elftal te vinden. Hoewel, na de avon turen die Carter en Merkel hier heb ben beleefd, zijn er niet veel oefenmees- ters meer die in de KNVB een bege renswaardige broodheer zien. B«e bekende Franse wielrenner Louison Bobet heeft bekend gemaakt dat hij tijdelijk zijn fiets de rug toe draait, teneinde krachten te verzame len om te proberen volgend jaar nog eens de Tour de France te winnen. Bobet heeft de Tour reeds driemaal gewonnen. „Ik rijd deze maand nog twee klas sieken, Parijs-Tours en de ronde van Lombardije en daarna fiets ik niet meer tot volgend voorjaar. Ik ben van plan mij voor het zomerseizoen voor te bereiden met alleen lichaamsoefe ningen. Ik wil er een succesvol seizoen van maken, meedoen aan de Italiaanse giro en bovendien de Tour de France voor de vierde maal winnen", ver klaarde Bobet. Bobet, die zich vermoedelijk over twee a drie jaar terug zal trekken, meende dat de volgende grote „cam- pionissimo" na hem zal komen uit de groep die gevormd wordt door de Belg De Bruyne, de Fransman Anquetil, de Luxemburger Gaul, de Spanjaard Bahamontes, de Italiaan Defillippis en de Zwitser Graf. Hij noemde De Bruyne de grootste renner van dit jaar. Zondag 7 oktober a.s. organiseren A.A.C., R.K.A.V., ESTAFETTE en Sa- GITTA op de nieuwe sintelbaan aan de Kruislaan regionale atletiekweditrijden ter afsluiting van het seizoen. Op een tijdstip dus waarop voorheen de atletiek reeds in diepe rust verkeerde. Dat de atleten dit initiatief bijzonder waarderen, blijkt wel uit de enorm grote deelname: uit 36 verenigingen ruim 600 deelnemers met meer dan 1100 inschrij vingen. Om een paar voorbeelden te noemen; er zullen deze middag 155 kogelstoters (sters) aan het werk zijn, 313 deelnemers starten op de diverse sprintnummers terwijl 141 dames, heren, meisjes en jongens uitkom op verspringen. Ook kwalitatief staan deze wedstrij den echter op hoog peil. Het topnummer van de dag belooft wel de 1000 nieter te worden waarop AAC-er Harry Janssen een aanval zal doen op het Nederlands record op dit nummer, dat sinds jaren op naam staat va nFrits de Ruyter en hetwelk hij onlangs tot op 0.1 sec. wist te benaderen. Verdere deelnemers van naam zijn: Fanny Blankers-Koen, de nieuwe kogel stoot-ontdekking v. Wees, de Neder landse recordhouder 3000 m-steeple, Wim Lam terwijl ook bij de jeugd diverse Nederlandse kampioenen aan de start komen. Aanvang der wedstrijden om 12.00 uur voor de jeugd en om 14.00 uur voor de senioren. De wereldrecordhouder op de mijl, de Australiër John Landy is tijdens de trai ning te Melbourne in elkaar gezakt. De blessures aan de achillespees van beide voeten bleken nog niet genezen, want tijdens het lopen voelde hij een hevige pijn tot boven de enkel opkomen. „Het was voor mij onmogelijk om ook maar één ronde op volle snelheid te lopen", aldus Landy. „Dit zou het einde van mijn atletiekloopbaan kunnen beteke nen". Of Landy aan de Olympische Spelen deel zal kunnen nemen is twij felachtig. Dat Rusland gewonnen heeft is niet de grootste verrassing te noemen van de Schaakolympiade te Moskou. Eerder zou men zich kunnen verbazen over het bijzonder goede resultaat van de Hongaren en Joegoslaven die de Sov jets voortdurend op de hielen hebben gezeten. Al had de equipe van Bot- winnik, Smyslov, Bronstein en Keres voortdurend de leiding, soms bedroeg de voorsprong slechts één punt. Een „walk over" was het niet. Tegen de Hongaren verloren de Russen zelfs. Het verschil in speelsterkte tussen de USSR en de rest van de wereld, dat vroeger onmeetbaar was, schijnt enigszins te vervagen De Russen hebben behalve door de strijd te winnen ook in andere op zichten met deze Olympiade alle eer in gelegd. Organisatorisch was het toer- nooi een groot succes Nog nimmer waren op een Schaakolympiade zoveel landen vertegenwoordigd. Het bleek dat het schaakspel voortdurend aan po pulariteit wint over de gehele wereld. Gold het schaakspel vroeger als een typisch westers spel, in Moskou bleek dat tegenwoordig ook landen als Mon golië, Iran, Indië en de Philippijnen in staat zijn in het internationale schaak- verkeer een woordje mee te spreken. Andere landen die sinds jaar en dag bekend stonden als van middelbare speelsterkte te zijn, bleken plots een sprong naar voren gemaakt te hebben. Denemarken heeft op schaakgebied in ternationaal weinig te betekenen gehad. Grote toernooien zijn er eigenlijk nooit geweest en spelers van grootmeester sterkte heeft het nooit opgeleverd. Nymzowitch heeft de laatste jaren van zijn leven in Kopenhagen gewoond maar veel invloed heeft de geniale schaakle raar niet uitgeoefend op de Deense spelers van deze tijd. In Moskou be- Ja, nu is de zomer helemaal afgelopen. Het is herfst. De korte (of de lange) avonden komen weer. En nu maar puz zelen. Ziehier de oplossing van de vorige keer: Horizontaal:: 1 boot, 3 tufl, 5 televisie, 7 theelicht, 11 doel, 12 stop. Verticaal: 1 bast, 2 tree, 3 trui, 4 lade, 6 vijl, 7 tand, 8 egel, 9 iets, 10 trap. De prijswinnaars: le prijs: Bertie v. Eyndhoven, Bloem veldlaan 21, Haarlem, 2e prijs: Paul v. Breugel, Talmanstraat 4, Haarlem, 3e prijs: Joke v. d. Hulst, Graaf Florislaan 25, Vogelenzang. Nieuwe inzendingen liefst per briefkaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linkerbovenhoek schrijven: „Kinderprijsvraag". De Haarlemse voetballiefhebbers hebben morgen een rijke maar ook moeilijke keuze. In Noord ontvangt Haarlem buurman VSV en in Heem stede krijgt RCH bezoek van Fortuna Vlaardingen. Degenen die het even verder willen opzoeken kunnen StormvogelsSHS gaan zien en in het amateurkamp zijn enkele belangrijke wedstrijden vastgesteld die van grote invloed kunnen zijn op de bezetting van onderste en bovenste plaatsen de resp. afdelingen. Een uitgebreid maar toch ook weer niet overladen programma waarbij wedstrijden als Onze GezellenAGS, Geel WitDIO, LisseGDA, War- mundaSJC en VVSBRoodenburg belangstelling genoeg zullen trekken. Op zondag 7 oktober organiseert de Zaanse wielervereniging D.T.S. haar traditionele „Zilveren Molentournooi" op het bekende parcours in de Wijde Wormer. Aan dit als ploegentijdrit te verrijden tournooi nemen zestien wie lerclubs deel waaronder zich het Haar lemse „De Kampioen" en „Kennemer- land" uit Beverwijk bevinden. Het Be- verwijkse team is als volgt samenge steld: Coen Niesten (lid van de Olym pische wielerploeg), Dik de Ruiter, Ap Geldermans, Chris Jong, Chris de Nijs en Henk de Droog. De nieuwelingen- ploeg van deze club is nog niet samen gesteld. De amateurploeg van „De Kam pioen" wordt aangevoerd door de Olympische deelnemer Piet Steenvoor den en bestaat verder uit: Henk Buis, Flens Koek, Ben van den Eykhof, Hans van Steyn en Wim van der Aar. De nieuwelingenploeg van de Haarlem mers, die de „Zilveren Ragetli-molen" moet verdedigen, is als volgt gefor meerd: Hein Koger, Coen Cisser, Toon Rutte, Cees van der Aar, Frans Kott- man en Aad Straver. Haarlem—VSV is een van de vele plaatselijke wedstrijden waarop de Haarlemse voetballiefhebbers dit sei zoen onthaald worden en die zeker de nodige belangstelling zal trekken. Voor al in verband met de omstandigheid dat het Haarlem-team na drie wedstrijden nog steeds ongeslagen is en in de reeds gespeelde ontmoetingen een uitstekende indruk heeft gemaakt. Dat trekt altijd en nu het tegen de aloude tegenstander VSV gaat, in dit geval dus de eerste wedstrijd van Toelrooy tegen zijn oude vereniging, zal Haarlems penningmees ter waarschijnlijk met een zeer tevre den gezicht zijn plaatsje op de tribune opzoeken en met een glimlach de hoog ste premie voor zijn spelers mogen uit betalen. Want dat Haarlem wint, daar van zijn de voetbalfans in Haarlem wel overtuigd. Ook RCHFortuna trekt natuurlijk be langstelling genoeg. De Racing is nog ongeslagen en wil in de strijd om de hoogste positie weer een hartig woordje meespreken. Na twee overwinningen en een kostbaar gelijk spel zijn we er vrij wel zeker van dat ook ditmaal de volle buit in het Heemsteedse kamp blijft, al dient men de Vlaardingse club niet te onderschatten. Stormvogels moet tegenover eigen publiek nog altijd eens kunnen bewijzen, dat het hoge ogen wil gooien dit sei- rend geweest, maar de IJmuidenaren hebben steeds wel een tijdje nodig ge had om op volle toeren te komen. Te gen S.H.S., de club van Wim Landman, zullen Snoeks en zijn mannen hun beste beentje dienen voor te zetten. Slechts dan durven we een kleine zege te voor spellen. E.D.O. is de enige club uit deze omgeving uit het betaalde voetbal, die er op uittrekt. De mannen van het Noorder Sportpark hebben tot nu toe een vrij povere indruk gevestigd en het wordt hoog tijd, dat daarin enige verandering ten gunste in komt. Maar of zulks tegen DFC in Dord recht nu direct al zal gebeuren, me nen we te moeten betwijfelen. Aan E.D.O. de taak om onze pessimisti sche verwachtingen te logenstraffen. De twee daverende overwinningen waarmee DEM de competitie is be gonnen hebben de Wijker club in het volle licht der schijnwerpers geplaatst maar thans gaan de Wijkenaren een wel zeer lastige uitwedstrijd tegemoet. Zij moeten nl. bij het ook nog ongesla gen OSV op visite en zouden zij daar weer de volle buit weghalen, wel, dan dienen we met de plannen van DEM toch wel ernstig rekening te gaan hou den. Met een gelijkspel zouden we voor- zoen. D'e resultaten zijn nog niet dave-lopig al tevreden zijn. HBC moet in Wormerveer z'n geluk beproeven tegen WFC. Geen gemakkelijke opgave en ook hier zouden we reeds met een gelijkspel vrede kunnen hebben. Schoten zal bij Hollandia wel struikelen en in Bever wijk kan de club van die naam mis schien tegen Zandvoortmeeuwen een kleine overwinning behalen. WB wint misschien van West Frisia en De Ken- nemers zal bij Zaandijk niet veel succes bereiken. In het kamp der derde klassers stelde Vitesse tot heden wel zeer te leur en het ziet er naar uit dat het tegen de Boys in Alkmaar op een nieuw échec zal uitdraaien. ADO ech ter kan de puntjes thuis houden nu Alc. Victrix op bezoek komt en ook Wijk aan Zee achten we in staat een overwinning te behalen op IVV om dat de badplaatsclub thuis een niet te onderschatten tegenstander blijft. Bij de derde klassers in West II spelen Lisse en WSB beide thuis. VVSB heeft waarschijnlijk de moeilijkste opgave tegen Roodenburg maar kan toch wel één, misschien wel twee punten thuis houden omdat de goede start van de St.Bavo Club alle goeds voorspelt. Lisse GDA kan de Lissenaren twee punten opleveren mits met hetzelfde élan ge speeld wordt als in de beide voorgaan de wedstrijden. Bij de vierde klassers heeft het eer ste optreden van de nieuwe KNVB-er Geel Wit groot opzien gebaard. Deze ploeg won reeds een uit- en thuiswed strijd en speelt morgen op het terrein van Ripperda aan de Schalkwijkerweg de derde wedstrijd tegen DIO dat ver leden week zo sterk van stapel liep tegen Halfweg (40). Dat belooft dus wat waarbij voorspellen zeer moeilijk is. Een gelijkspel? Onze Gezellen moet zich kunnen herstellen van de onver wacht grote nederlaag van de vorige zondag tegen NAS waartoe we de club uit Haarlem noord inmiddels wel in staat achten nu het thuis tegen AGS gaat. En NAS? De Halfwegse club heeft zich na de eerste nederlaag goed her steld en kan het herstel voortzetten nu bij Nautilus een visite moet worden afgelegd. Een overwinning wordt ver wacht. In West II krijgt Foreholte het moei lijk tegen DOSR en blijkt SJC toch weer erg wisselvallig te spelen. In War mond moet de St. Jeroens club tegen Warmunda danig op z'n tellen passen en Teylingen zal bij Meerburg de punt jes ook niet cadeau krijgen. reikte Denemarken echter verrassender wijze de finale door nog juist op het eind van de voorwedstrijden Neder land te wippen. In de finale sloegen zij een behoorlijk figuur. Dit alles was te danken aan hun gloednieuwe eerste bordspeler Larsen. Wij hebben het op deze plaats al eerder over deze laatste komeet aan het schaakfirmament gehad. De laatste maanden waren zijn resultaten excep tioneel gunstig. Hij heeft drie toer nooien in successie gewonnen, maar dit waren tenslotte geen grootmeester- toernooien. De grote vuurproef aan het eerste bord in de finale te Moskou, tegen Botwinnik, Szabo, Gligoric, Unzi- cker en nog zeven andere nationale kampioenen van sterke schaaklanden, heeft hij glansrijk doorstaan. Hij be reikte het beste resultaat: 8punt uit 11 partijen. Botwinnik was tweede met 8 punten. Dit schitterend resultaat was voor de FIDE reden hem na het toernooi de titel van grootmeester te verlenen Zijn schaakcarrière is nog zo kort dat de FIDE geen tijd had hem eerst meester te maken. Dit is een unicum. Nog nim mer kwam iemand zo snel uit de ge lederen der ongenoemde spelers tot de eerste rangen naar voren. Zelfs Bron stein deed er langer over. Voor Nederland is deze Schaak- Olympiade een teleurstelling geworden. De K.N.S.B. was er niet in geslaagd het sterkst mogelijke team bijeen te brengen en was bovendien, wat in deze wedstrijden al zeer zwaar drukt, zonder reserves in zee gegaan. In de voorwed strijden bleken deze bezwaren nog niet zo sterk. Onze mannen Prins, Kramer, Bouwmeester en Mühring waren kenne lijk nog fris en vol goede moed. Dat zij een half punt te kort kwamen voor de finale is jammer. De bezwaren die aan onze équipe kleefden, begonnen pas tegen het eind te tellen. Met 31 tegen Noorwegen verliezen is slechts te ver klaren door oververmoeidheid. Toch heeft de K N.S.B. er achteraf gezien, goed aangedaan ondanks alles een team af te vaardigen, al was het niet het sterkst mogelijke. Nederland heeft in de wereld, vooral op organisatorisch ge bied, een naam te verliezen. Een slecht resultaat schaadt ons minder dan niet medegespeeld te hebben. Deze Schaak- Olympiade is behalve een krachtmeting ook een soort overzicht van het wereldschaken en daarin kan Nederland beslist niet ontbreken. Een actie als die van de Haagse schaakbond tegen het hoofdbestuur van de K.N.S.B., waarbij men nq achteraf klaagt over het slechte resultaat, is dan ook kinderach tig en getuigt van weinig inzicht. Gelukkig is het bij de internationale contacten nog niet zo dat het alléén maar om de knikkers gaat. De wedstrijden voor de finale-groep van het internationale voetbaltoernooi 1957 zullen in Argentinië worden ge houden. Tevoren spelen de landen van de Europese zone voorwedstrijden. De ze landen zijn ingedeeld in vier groe pen, die als vplgt zijn samengesteld: groep 1: Griekenland, Syrië en Egyp te; groep 2: Italië, Turkije en de Ver enigde Staten; groep 3: België, Neder land en Luxemburg; groep 4: Portugal en Frankrijk. Van elke groep gaat nummer een over naar de halve finale-poule. De nummers een en twee hiervan komen met Argentinië en Brazilië in de finale poule. Het aantal in Duitsland woonachtige Nederlanders, dat door aansluiting bij de Nederlandse verenigingen de band met het vaderland wil behouden, is in het laatste jaar niet meer verminderd. Nadat de jaarverslagen van de Neder- tandse bond in Duitsland enkele jaren achtereen een sterke daling van het le dental nadden te zien gegeven blijkt vol gens het nu verschenen verslag een sta bilisatie te zijn ingetreden. De bond telt nu 66 plaatselijke verenigingen met in totaal 3524 leden. De oorzaken voor de teruggang in de voorgaande jaren moet worden gezocht in het feit, dat de ver enigingen in de eerste jaren na de oor log een abnormale toeloop hebben ge kend van meiden, die zich van hun Nederlanderschap bewust werden in de tijd der schaarste De Nederlandse ver enigingen konden toen immers materiële steun verlenen. Het nu verschenen ver slag van de secretaris van de bond, de heer H. de Haan te Dujsburg, zegt dat de materiële noden onder de in Duits land wonende Nederlanders thans nog slechts een ondergeschikte rol spelen. Gevolg daarvan is, dat de bond zich meer op het culturele werk van de ver enigingen kan concentreren. Daartoe is in het afgelopen jaar een subsidie van de Nederlandse regering ontvangen. Ook het Prins-Bernhardfonds heeft de bond een subsidie gegeven om de bi bliotheken van de plaatselijke vereni gingen aan te vullen. 9 9 PRIJSPROBLEEM OKTOBER, No. 184 Probleem van A. M. Voorting, Haarlem Wit geeft in 2 zetten mat. EERSTE PUBLICATIE TgSSg mw WWW::. r. \ww\w Td4:; Pf3: 2. De2; fe4: 2. Pel met mat. Een indirecte dekking, weerlegd door een combinatie. Wit: Walkering; Zwart: Hanssen. 1. c4 c5. 2. Pf3 e6. 3. d4 cd4: 4. Pd4: Pf6, 5. Pc3 Lb4, 6. e5 PÖ5, 7. Dg4 g6, 8. a3 Da5?? (De dame dekt de loper in direct, d.w.z. wanneer de loper geno men wordt, valt de witte toren). 9. ab4: Dal: 10. Pb3! De dekking was slechts schijn; de witte combinatie vangt de zwarte dame onmiddellijk! Vanzelfsprekend gaf zwart hier de partij op. Probleem No. 185 van H. W. Bettmann Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ke8 Da7 Te5 Lf7 Lg3 Pd7, Ph6, pionnen d3 f5 g5. Zwart: Kd6 Df4 Ld8 Lg8 Pa6 Pb8, pionnen c6 d4 g6. Oplossingen van bovenstaand prijs- probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; inzen ders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandpriis, welke on der de goede inzenders wordt verloot. Opgave van de sleutelzet is voldoende. Oplossing probleem No. 162 van H. Ahues: 1. Dal dreigt Dd4 mat. Te5. 2. Pf4; Le5; 2. Pe3 met mat. Wederke rige interferentie van toren en loper op e5 (Grimshaw). Oplossing probleem No. 183 van J. J. P. A. Seiiberger: 1. Te4 dreigt Dc4 mat. De varianten zijn: Ke4: 2. Dd5; Pd4, 2, Probleem voor geoefende oplossers No. 2190 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam Wit: Kf3 Dg5 Tf6 Ld4 Lhl Pa5 Pe8, pionnen c3 f2 g3. ZwartKd5 De5 Pa8, pionnen c7 d6 f7 h2 h5. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te A'dam C. Probleem voor Beginners No. 430 van G. Numan te Bloemendaal W'. Vw v/m Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Ste vens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2183 van G. v. d. Linde te Zutphen. Wit speelt naar: 43, 37, 18, 40—34, 40, 2, z5, 35, 46 en wint. Een aardige aanwinst voor de 46/5 ver zameling, ofschoon het motief overbe kend is, mag de bewerking geslaagd ge noemd worden. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 429 en 430 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 okt. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 425 van C. C. II. Swinkels te Schiedam 27—21, 17x26, 18—12. 7x18, 37—31, 26x28, 33x44, en hoe zwart nu ook speelt, wit gaat het steeds winnen. Het aardigst is misschien nog: 1—7, 61, 5045, 1x40 enz. Een leuk stukje met aardige ontle ding doch geen fraaie stand. HET PARTIJ-SPEL Terwijl de kopie voor de vorige ru briek reeds bij de zetter was, ontvingen wij van de heer Joh. Lere, patiënt in het Sanatorium Klokkenberg te Breda, de volgende zeer interessante partij, die hij per correspondentie gespeeld had met de heer L. W. Scholtes te Den Haag. Ook in deze partij koos wit de „Partie Bonnard" en had daarmede succes. Wit speelde dit spel beter dan in de vorige partij, doch zwart koos niet het juiste tegenspel en kwam daardoor in een ver loren stelling. De partij ging aldus: Wit: Joh. Lere zwart: L. W. Scholtes. 1. 33—29 20—25; 2. 35—30 15—20; 3. 40—35 19—23; 4. 30—24 10—15; 5. 35—30, wit wil komplikaties, anders had hij wel 2419 enz. gespeeld en zwart met een nadelige randschijf laten zitten; 5. 1419; 6. 44—40 5—10; 7. 39—33 10—14; 8. 50—44 17—22; 9. 44—39 11—17; 10. 49— 44 7—11; li. 33—28 22x33; 12. 39x28 17—21; 13. 44—39 2—7; 14. 39—33 11—17; 15. 31—27 6—11; 16. 36—31 21—26; 17. 4136 16; en in deze stand van elk 19 stukken staat zwart plotseling verloren! Er volgde: 27—22 18x27; 19. 29x18 en on verschillig hoe zwart ook slaat, er komt steeds dam op 1 of 2 met winst. Voor hen die hierin willen studeren is er volop gelegenheid dit partij gedeelte eens te onderzoeken; wellicht komen wij hierop nader terug. In een wedstrijd tussen D. C. G. Am sterdam en St. Bavo Heemstede, kwam het volgende aardigheidje voor. Zwart 9 st. op 6, 8, 12/16, 18, 34; wit 9 st. op 24. 25. 27. 32, 42, 44, 45, 47, 48. Zwart aan zet mag hier niet 1419 wegens 2520 en 4440. Hij wilde echter het stuk op 24 gaan bedreigen via 23 en speelde daartoe: 18—23. waarna hij plot seling verlies kreeg door 27—22! Ten eerste dreigt wit nu met 2420, 32—28 en 42—38, ten tweede mag zw. nergens achter lopen wegens verlies. Heel verrassend en mooi!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4