Spoorwegen bouwen een wagon voor de toekomst Zij nn we er nu inderdaad (De loonsverhoging in de grafische industrie A.R. WIL GEEN SLAAF ZIJN VAN BREDE BASIS-POLITIEK ZIEK OF NIET ZIEK? H ■1- Sm Zeesleper met blauwe wimpel s Meisje overreden Prof. De Jong over strijd om de zetelverdeling m SB' M. A. Engels Gebruiksaanwijzing Nieuw Zweeds protest NIEUWE AANWINST VOOR SPOORWEG MUSEUM MINISTER ZIJLSTRA OP A.R. TOOGDAG mim i „Brietfen van kardinaal Spellman" blijken vervalsingen 4 ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 PAGINA 5 „**T,SC"f P/jMt* Motie van algemene bond CHEWW® HH Arbeider door vallende balk gedood Hebt u ook een hernia Modeziekten, „ingebeelde ziekten" en psychosomatosen F. von Ballusek verlaat K.L.M. Motorrijder na aan rijding overleden v in Sovjet-spionage Ir. F. G. den Hollander, president directeur van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, heeft gisteravond voor de leden van de vereniging van handelaren In Groningen een rede gehouden over de ontwikkeling van het spoorwegver keer in de laatste tien jaren. Daarna heeft hjj medegedeeld dat aan de in ternationalisering van het spoorwegver keer hard wordt gewerkt. In prototype Is thans gebouw een „wagon voor. de toekomst", die verder gaat in de rich, ting van internationalisering van de transportmiddelen, aan de eisen vol doet en zo goedkoop is, dat hjj in 25 Advertentie I» ook blijkens de jongste onder zoekingen het meest aangewezen middel bij reumatische pijnen. Het Bayerkruis op elk tablet garandeert U Snelle werking Absolute betrouwbaarheid Constante samenstelling Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk hit symbool van vertrouwen £r bestaat geen Aspirin*-zone/er Bayerkruis Gedeponeerd handelsmerk (Vervolg van pagina 1) met de arbeiders voor hebben, ja zelfs eerlijk menen aan de verwerkelijking van Quadragesimo Anno volle aan dacht te schenken ten bate van „hun" arbeiders. We waren zo vrij om op te merken dat wij inderdaad de afbouw van het stelsel onzer sociale verzekeringen als een voorlopig eindpunt zien, maar te gelijkertijd ais een nieuw begin. Eeuwenlang heeft het als de normaal ste zaak van de wereld gegolden, dat zjj die in loondienst hun dagelijks bestaan moesten verwerven, armoedzaaiers wa ren of, nog erger, niet meetellende pau pers die op het wereldgebeuren geen enkele invloed hadden. Toch had ook voor hen de Goddelijke opdracht ge klonken: „beheers de aarde en maak haar aan u onderdanig." Het wegwerken van de maatschappe lijke onrechtvaardigheden is een gigan tische arbeid gebleken, waarvoor na het eerste maatschappelijk herontwa- ken honderd jaar wetgeVende en ande re arbeid nodig bleek. In wezen even wel is nog niet meer bereikt dan het wegwerken van wat wezenlijk en feite lijk heel erg fout was. Eigenlijk moeten zeggen, dat met de afbouw van de hestaanszekerheid-op-minimumbasis de fundering is gelegd voor wat nu ver der dient te geschieden. Nu toch pas naderen we de tijd waar in in brede mate wezenlijk aandacht kan worden geschonken aan de volko men zedelijk gelijkberechtiging van al le mensen. Het is eigenlijk een afgrij selijk clichéwoord dat we hier gebrui ken en daardoor zal het zonder twijfel kracht van duidelijkheid missen. Wij verstaan onder zedelijke gelijkberechti ging gelijkheid van waardering voor de mens en zijn prestaties, in beginsel af gezien van de economische waarde van die prestatie. Het gaat ons op de al lereerste plaats om de menselijke per soonlijkheid in zijn verhouding tot God en tot zijn medemensen. Aardebeheer- ser zijn betekent in het huidig maat schappelijk bestel, naar onze stellige overtuiging, het mede-beheer hebben over de middelen die tot dat grootse doel kunnen voeren. En hier liggen twee mogelijkheden. Vooreerst dat we het geheel collectiviseren en de ver antwoordelijkheid voor alles wat ge beurt in handen leggen van de Staat, dan wel dat we, met erkenning van een grotere vergemeenschappelijking van het leven, de verantwoordelijkheid spreiden onder de individuele deelne mers aan het produktieproces. Maar willen we dit bereiken, dan is mee. nodig dan een behoor lijk arbeidsloon, rechtszeker heid en enig bezit als een ornament daaroverheen. Dan is op de allereerste plaats nodig een sterke bevordering van de menselijke persoonlijkheids- waarde. En hier liggen maatschappe lijke verschillen die we niet straffeloos kunnen blijven negeren. De maat schappelijke ontwikkeling met het oog op een rijkere toekomst, waarin de be tere menselijke verhoudingen bepalend zullen zijn voor het maatschappijbeeld, kan naar onze mening slechts worden be reikt door een geleide vrijheid die onbe lemmerde kansen aan de persoonlijk heidsvorming biedt. Herziening van ons onderwijsstelsel, waarbij we niet alleen denken aan een ombuigen van het in tellectualistische schoolsysteem naar een systeem dat meer maatschappelijk vo-r .end is, maar vooral ook aan het principe van „ruim baan voor het be gaafde kind", is hier een van de pun ten. Vervolgens zal de zelfstandigneid van die mens ook moeten spreken uit zijn persoonlijk bezit zowel in de vorm van duurzame goederen, als in aande len in het produktiekapitaal. Tenslotte zal heel de kwestie van de mede-ver antwoordelijkheid, dat is dus de mede zeggenschap de verandering der ver houdingen moeten benadrukken. Maar he één grijpt zo nauw in het ander, dat het noodzakelijk is om deze gehele ontwikkeling angstvallig te volgen en te leiden. Nogmaals, we moeten de moed heb ben om achter de politieke strijd van nu het maatschappij-beeld van de toe komst te ontdekken. Dan zullen we de «trijd met groter spanning volgen en ons aandeel erin leveren. jaar kan worden afgeschreven. Ook is het te verwachten, dat men zal komen tot standaardisatie en vereenvoudiging van de locomotief. Wat betreft het rendement van de spoorwegen meende spreker, dat ver lies moet worden tegengegaan door ver dere modernisering in de loop der trei nen en door een nog goedkoper ge bruik van energie. Ten aanzien van de internationale ontwikkeling, zei spreker, dat bij het vooruitlopen op goede resul taten offers gebracht kunnen worden, maar dat hieraan grenzen zijn. Een en kele lijn kan het rendement van de Nederlandse Spoorwegen geheel doen verdwijnen. In antwoord op een vraag over be tere spoorwegverbindingen tussen noord-Nederland en noord-Duitsland, deelde ir den Hollander mee, dat het noodzakelijk is, het spoorwegnet in te krimpen, hetgeen geen verschrompeling is, maar een versterking. Onder die begrenzing valt, dat het aantal grens, overschrijdingen beperkt moest worden. Na gesproken te hebben over de kost bare douane-behandeling (over dit pro bleem zijn onderhandelingen gaande) zei spreker, dat als tegemoet gekomen kan worden aan de verkeersspanningen tussen de beide gebieden noord-Neder land en noord-west-Duitsland, zulks ge daan moet worden. Momenteel is men bezig te trachten het reizigers- en goederenverkeer op bevredigende wij ze te herstellen. Ten aanzien van het reizigersvervoer zal dit misschien wat gemakkelijker gaan. Spreker verwachtte, dat binnen twee jaren, maar in ieder geval met de zomerdienstregeling 1958, op bevre. digende wijze reizigerstreinen van Gro ningen naar Duitsland zullen rijden, ho pelijk met bestemming Bremen. Op de door ongeveer 900 leden be zochte vergadering van de fd. Amster dam van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond (N.V.V.), werd met grote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld: „Dat de werkgevers vóór de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars inzake de te geringe loonsverhoging van 3 pet (die wordt betreurd) het stand punt innamen niet te kunnen en dus niet te willen betalen, terwijl tijdens en na de jongste 24-uursstaking vele werk gevers wel bleken te willen en te kun nen betalen, maar niet mochten krach tens de genoemde beslissing van het College van Rijksbemiddelaars". „De vergadering veroordeelt de hou ding van de werkgevers tijdens de on derhandelingen vóór deze beslissing en daarna. Het bondsbestuur van de A.N.G.B. wordt verzocht ook bij tussen tijdse onderhandelingen met de werk gevers op het stuk van lonen en ar beidsvoorwaarden het door de bonds raad ingenomen standpunt ter goedkeu ring aan de ledenvergaderingen voor te leggen". Advert entla kauw Wrlgloy Doublemfnt. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemintl Dat is goed, bi| al die spanning - verkwikkend bi| al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemint blijft lang en dubbel lang lekker. Frankrijk In de maand augustus hebben 750 personen op de Franse we gen de dood gevonden, 17.438 werden gewond bij verkeersongelukken. (U.P.) In het kader van de Internationale Museumweek, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Unesco overal ter wereld gehouden wordt on der auspiciën van de International Council of Museums, verwacht het Ne derlands Spoorwegmuseum te Utrecht extra veel belangstelling, temeer om. dat de collectie onlangs met enige op vallende stukken is uitgebreid. De meest spectaculaire uitbreiding is ver kregen met de „grote groene", een in 1881 in Engeland gebouwde locomotief, die in de tachtiger jaren de grootste van Europa was met wielen van meer dan twee meter doorsnede. Ook uit aesthetisch oogpunt is deze locomotief een bijzonder fraai exemplaar. De „grote groene", die in 1932 uit de dienst genomen werd, heeft jarenlang op Vlissingen gereden en vooral vóór de eerste wereldoorlog vele koninklijke en andere hooggeplaatste personen „getrokken". Tijdens de oorlog stond de locomotief in Maastricht en werd bij de terugtocht van de Duitsers on klaar gemaakt. Gepensioneerden in Til burg hebben de nieuwe aanwinst mu- seumklaar gemaakt. Het Utrechtse Universiteitsmuseum bereidt voor de museumweek enige bij zondere exposities voor, waarvan er een gewijd zal zijn aan de microsco pie. Het Goud en Zilver- en Klokken museum en het te Utrecht gevestigde museum van Staatsbosbeheer nemen eveneens deel aan de museumweek. Het negenjarig meisje M. J. H. B. uit Tilburg is gistermiddag in de Heike- straat, toen zij de weg overstak en niet op het verkeer lette, door een passeren de vrachtauto gegrepen en vrijwel on- middelijk aan de gevolgen overleden. Bij de scheepswerf N.V. Smit Czn te Alblaserdam is een bedrijfsongeval ge beurd, dat aan de 18-jarige ongehuwde G. V., ijzerwerker uit Dordrecht, het leven heeft gekost. V. werd getroffen door een balk, die van een hoogte van twaalf meter viel, en was vrijwel op slag dood. Voor de Koninklijke Nederlandse Lucht macht zijn in Engeland tien Hawker Hunter T-7 lesvliègtuigen besteld, ter wijl men verwacht dat er later nog eens tien zullen worden nabesteld. Dit lestoestel, waar de leerling en de in structeur naast elkaar in zitten, is be doeld om de leerling te trainen voor de eenpersoons Hunter. Het vliegtuig kan na bewapening evenwel ook als operationele jager worden gebruikt. De foto toont de Hawker-Hunter T-7 tij dens een vlucht. In de avondbijeenkomst van de A.R.- toogdag, die gisteren te Leeuwarden is gehouden, heeft de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. Zijlstra het woord gevoerd over de kabinets formatie. Prof. Zijlstra herinnerde aan een rede van prof. Oud, in 1937 te Leeuwarden uitgesproken, toen men ook bezig was een kabinet te formeren, en waarbij prof. Oud het de formateur wel zeer moeilijk heeft gemaakt. Spr. zei, het thans de tegenwoordige infor mateur niet moeilijk te willen maken, Prof. Oud verklaarde destijds, dat de liberalen geen slaaf wensten te worden van de coalitie, maar wij A.R., zo zei spreker, zijn niet bereid slaven te wor den van de brede-basis-politiek. Wij willen wel volwaardige partners zijn. Wij zijn bereid onze last mee te dra gen in het beleid, een taak die niet ge makkelijk zal zijn. Wat de oorzaken van de voor de A.R. verdrietige en teleurstellende verkie zingsuitslag betreft zei spreker, dat hiertoe gerekend moeten worden de toe nemende onkerkelijkheid, de aantrek kingskracht van de persoon van dr. Drees, de moeilijke problemen tussen praktijk en beginsel in de doorbraak. Ten aanzien van de toekomst zei de minister, dat telkens weer duidelijk ge maakt moet worden dat het maatschap pelijk leven wordt beslist door krach ten, die er achter en er boven staan. In de middagbijeenkomst hebben de heren D. W. Berghuis uit Kampen, en prof. dr. G. U. Zuidema uit Utrecht een aantal vragen beantwoord, die ook over de kabinetsformatie gingen. De partij is als zodanig niet bij de formatie betrokken, zei de heer Berg huis. Wij laten onze mensen vrij, doch volgen hetverloop natuurlijk met gro te belangstelling. Het is voor ons geen principiële zaak, maar een zaak van beleid, zei hij. Het terugrengen van de christelijke combinatie in het ka binet tot twee zetels achtte spreker niet in verhouding tot de verkiezings uitslag. Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de (Van onze medische medewerker) ebt u ook een her nia? Deze vraag zou men heden ten dage met veel kans op een bevestigend ant woord aan heel wat mensen kunnen stellen. Er verandert niet veel in 's mensen eigenaar digheden. In de medi sche historie van deze eeuw zjjn verschillende ziekten te noemen, die meer aandacht kregen van de leek dan zij verdienen om wille van hun ernst of bijzonderheid, of die, werke lijk min of meer ernstig zijnde, door een groter aantal mensen werden of worden be-leden dan met de nuchtere werkelijkheid valt te rijmen. Ik hoef u slechts te noemen: leveraandoenin gen, jicht, rheumatische pijnen, mi graine, hoge bloeddruk, aderverkal king en laatstelijk de hernia, en u be grijpt wellicht de bedoeling. Natuurlijk zijn er mensen die lijden aan een van deze aandoeningen en mogelijk zelfs in ernstige mate, maar zeker ook een groot aantal lijdt er aan zonder eraan te lijden. Het is als met de mode. Een nieuwe opvallende verandering in lijn of „look" vindt aanstonds navolging op grote schaal ten profijte van ontwerpers en fabri kanten. In de geneeskunde is het niet veel anders. Sommige aandoeningen en ziekten kunnen dusdanig in het centrum van de belangstelling van medicus en leek komen, dat het lijkt alsof er een epidemie uitbreekt, hoe wel er van besmettelijkheid geen sprake is. Momenteel is de „hernia", een van de talloze aandoeningen die rugpijn veroorzaken, in de mode. Aan de op rechtheid var. de klachten van deze mensen hoeft als regel niet getwijfeld te worden ook al bestaan er geen or ganische afwijkingen en worden er bij het onderzoek geen afwijkingen gevon den. Zelfs niet met inschakeling van een modern laboratorium, röntgenka- mer en andere diagnostische hulpmid delen. Modeziekten vormen allerminst een eenvoudig probleem. Niet alleen men sen die met hun tijd geen raad weten worden er door geplaagd, zoals wij dat wel in oudere doktersromans le zen. Zulke benijdenswaardige mensen zijn trouwens zeldzaam geworden. Vaak liggen er innerlijke conflicten en innerlijke moeilijkheden aan ten grondslag. Dit geldt niet alleen voor de zogenaamde modeziekten. Erva ring en onderzoek hebben geleerd dat een aantal mensen hun psychische moeilijkheden in het lichamelijke vlak projecteren. klachten veroorzaken die wel degelijk op organische, dat wil zeggen licha melijke afwijkingen kunnen berusten. Enkele voorbeelden: bij een maag zweer, sommige darmontstekingen, asthma, tuberculose, enkele huidziek ten en ook wel eens vetzucht (het is niet waar, dat de eetlust altijd óngun- stig wordt beïnvloed door spanningen en zorgen), is men nog al eens in staat psychiscna factoren aan te wij zen die een rol hebben gespeeld bij het ontstaan van de ziekte of aandoe ning. Omgekeerd gaat het niet op, el ke maagzweer, asthmatische of tu berculeuze aandoening als een gevolg van geestelijke factoren te beschou wen. Zo eenvoudig is het geenszins. Deze laatste ziekten noemt men te- Het is oppervlakkig en onjuist de klachten van deze mensen zonder meer als aanstellerij te bestempelen. Zij zijn ziek, al ligt de oorzaak en het wezen van hun ziekte niet in de li chamelijke maar in de psychische sfeer en behoeven niet de lichamelij ke klachten als zodanig behandeld te worden, maar moet de geestelijke oor zaak opgespoord en zo mogelijk be handeld worden. Vroeger sprak men in dit verband wel van ingebeelde ziekte, een term die terecht verouderd is, want, zoals gezegd, de zieke beeldt zich niets in, hij voelt zich werkelijk ziek. De diepe grond van deze ziekte kan op heel verscheiden basis berusten. Óm er twee te noemen: de hypochondrie (een vorm van zwaarmoedigheid) en de hysterie. Heel verschillende psy chische ziekten, die echter gemeen schappelijk hebben dat zjj de lijder er aan tot een beklagenswaardig indivi du kunnen maken. Het bijvoegelijk naamwoord hysterisch wordt door le ken, zoals u nu zult begrijpen, bijna altijd verkeerd gebruikt. Het verdient als zodanig in onbruik te geraken. genwoordig sen. psychosomato- et is eveneens mogelijk dat geestelijke spanningen en moei lijkheden bij mensen die daar toe de aanleg bezitten, lichamelijke Dan is er nog een categorie men sen die de klachten die zij heb ben, al of niet gebaseerd op li chamelijke afwijkingen, zonder opzet aandikken. zijn geneigd van een hoestbui een longontsteking te maken en van een pijntje in de buik een maagzweer of erger. Ook hier ligt de kern van de moeilijkheden uiteraard in de psychische sfeer. Tenslotte de werkelijke simulanten, gelukkig de kleinste categorie. Een simulant is een doodgewone bedrie ger, die gezond is en ook niets voelt dat zou kunnen duiden op een zieke lijke afwijking. Bij de keuring voor de militaire dienst treft men dergelijke figuren wel eens aan. Ook de contro lerend geneesheren kunnen ervan meepraten; het instituut van contro lerend geneesheren dankt zijn ont staan voornamelijk aan deze mense lijke zwakheid. Misschien komen wij in de toekomst nog wel eens zover, dat simulanten, werkzieken etc. onder behandeling van de zenuwarts worden gesteld, uit gaande van de gedachte dat een nor maal mens met een gezond verstand zich niet zal onttrekken aan de plich ten van staat en stand. St. vrije universiteit te Amsterdam, heeft voor de leden van het contactcentrum op voorlichtingsgebied in een bijeenkomst te 's Gravenhage ook gesproken over problemen rond de kabinetsformatie. Met betrekking tot het vraagstuk der zetelverdeling merkte hij o.m. op, dat dit na 1945 in toenemende mate cen traal is komen te liggen. Van 1900 tot 1940 speelde de zetelverdeling een heel andere rol. Dat het nu anders is heeft een complexe oorzaak. Enige punten uit dit samenstel heeft prof. de Jong nader aangeduid en uitgewerkt. Daar is o.a. allereerst de veranderde rela tie tussen volksvertegenwoordiging en regering. Het besturen is meer op de voorgrond gekomen bij de regering en de wetgeving is achterop geraakt. Er heeft zich een structuurwijziging voor gedaan. Om daar tegen in te gaan wordt getracht invloed uit te oefenen op de zetelverdeling. In dit verband wees spr. er ook op, dat de positie van de individuele minister is veran derd. Deze positie is veel gewichtiger geworden dan ze in vroeger jaren was. Dit is een tweede reden waarom er aan leiding is ontstaan tot strijd om de zetelverdeling. Het derde punt dat prof. de Jong noemde is het ingroeien van de poli tieke partij in de staat. Dit inbouwen is blijkens het betoog van de inleider bespoeuigd doordat de socialisten wer den betrokken in de kabinetsformatie. Dit is z.i. een der zwaarst wegende componenten van de complexe oor zaak van de strijd om de zetelverde ling. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer F. von Balluseck, plaatsvervangend president-di recteur en hoofd van het directoriaat ver voer van de K.L.M. per 31 december zijn functie neerleggen. Commissarissen en di rectie van de K.L.M. hebben hem bereid gevonden de directie nog voor een jaar in de functie van adviseur terzijde te blijven staan. De heer v. Balluseck zal als hoofd van het directoraat vervoer worden opgevolgd door drs. M. J. van der Ploeg, eveneens plaatsvervangend president-directeur en tot nu toe hoofd van het directoraat finan ciën en administratie. Gisteravond om zes uur is op rijks weg nr. 15 te Hardinxveld een motor rijder in volle vaart op een vrachtauto gebotst. De vrachtauto reed vanuit een zijweg de rijksweg op en de bestuurder heeft vermoedelijk tengevolge van de slechte weersomstandigheden de motor rijder niét gezien. Deze laatste, de 26-ja- rige P. M. G. uit Appeltern (G.) moest zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem worden vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. 3*3 .5. Het is niet hele maal eerlijk, dat de foto van kapitein M. A. Engels bij dit verhaaltje staat afgedrukt, en hij is zelf de eerste ge weest, om ons daar op te wijzen. Niette min hééft hij nu eenmaal dit jaar de 32.204 mijlen met de zeesleep boot „Zwarte Zee" gecompleteerd, met welke afstand dit schip alle overige zeeslepers van L. Smit Co's In ternationale Sleep dienst te Rotter dam in 1955/56 ver achter zich liet. In navolging van het gebruik op de trans atlantische vaart, maar met dit ver schil, dat het nu niet om snelheid, maar om het aan tal af gelegde mijlen gaat, gesleepte mij len, zoals dat in deze kringen heet, wordt aan het schip met de beste pres tatie de blauwe wimpel uitgereikt, met welke eer dus ditmaal kapitein Engels en zijn be manning gingen strijken. Maar nogmaals, billijkheidshalve moet hier direct aan worden toegevoegd, dat het grootste deel van de reis niet door deze kapitein gemaakt is, maar onder commando van kapitein T. Vet. Deze gezag voerder moest echter in Port Said het werk overlaten aan kapitein Engels. Ruim 32.000 gesleepte mijlen. Daarbij is dus nog niet eens het aantal mijlen begrepen, dat „leeg" is afgelegd. Maar aangezien de nautische dienst van Smit er ook niet voor niets is, zal telkens de positie van de „Zwarte Zee" wel zoveel mogelijk benut zyn. Om een indruk te geven van hetgeen zo'n sleepboot nu eigenlijk presteert, waar hij opereert en welke afstanden daarbij worden bevaren, is het wellicht het meest doeltreffend, om de „Zwarte Zee" eens te volgen op zijn tochten over de wereldzeeën in dit blauwe wimpeljaar. In september van het vorig jaar vertrok deze zeesleper, met zijn 4200 pk-motor, de sterkste van de gehele uit 40 schepen bestaande vloot, vanuit Maassluis, de thuishaven, naar Seattle in Australië. Vandaar kreeg de „Zwarte Zee" een stoomboot op sleep naar Japan, die voor de sloop bestemd was. Weer terug in Australië voer het schip twee maanden van Melbourne naar Sidney v.v. met baggermateriaal van een oorspronkelijk Nederlandse firma. Toen ging de tocht naar Colombo, weer met baggermateriaal, dat de zeesleper „Gele Zee" daar overnam. De „Zwarte Zee" stoomde vervolgens naar Bombay, waar een tanker wachtte, die naar Savona in Italië gesleept moest worden. Maassluis was de volgende haven, want de „Zwarte Zee" moest worden nageke ken. Lang duurde de rust niet. Het Duitse schip „Oost-Pruisen" had aan de ingang van het Kanaal last gekregen van machineschade en moest op sleeptouw genomen worden naar Embden. Er lag daar een groot ijsveld, ten gevolge waarvan de „Zwarte Zee" met zijn sleep hachelijke ogenblikken beleefde. Terug in Maassluis wachtte het schip al de volgende opdracht. Er moest een boortoren gebracht worden naar Maracaibo. Vooruit maar weer. Vandaar terug naar Savona met twee slooptankers. In Europa werden voorts Gibraltar, Triest en Malta nog bezocht en toen ging het weer de oceaan over naar Baltimore. De laatste grote order was een sleepreis van Philadelphia naar Hamburg met een onklaar geraakt Duits vrachtschip, dat geladen was met 3000 ton kolen. Nu ligt de „Zwarte Zee" rustig in de benauwde Maassluizer thuishaven, maar hij wordt al weer klaar gemaakt voor de volgende wereldreis. Kapitein Engels praat graag en veel als hij weer aan de wal is. Hij was 16 jaar, toen hij bij L. Smit Co's Sleepdienst werd aangenomen en nu met zijn 64 jaren is hij de enige nog in leven zijnde zeeman, die bij deze onderneming begon. In 1842 werd met een houten stoomsleepbootje, de „Kinderdijk", begonnen. Bijna zestig jaar later werd pas de concurrentie wakker. De Internatio nale Sleepdienst zette meteen al goed op, maar in 1923 kwam tussen de twee bedrijven een fusie tot stand en werden beide namen gecombi neerd. Gezagvoerder Engels weet zich dat natuurlijk allemaal nog best te herinneren. Het is niet voor de eerste maal, dat hij de blauwe wimpel heeft bemachtigd. De andere keren dateren echter al van lang geleden, toen afstanden van 15 d 16.000 mijl al recht gaven op de onderscheiding. De echte zeemanskunst van vroeger is er af, vindt hij. Dertig jaar gele den was het al een waagstuk, om de tocht in één ruk naar Corcubion van de Spaanse kust bij kaap Finisterre te varen. Meestal moest er al in Brigsham kolen geladen worden. Nu varen alle slepers op olie. Wij vroegen kapitein Engels, die maar door blijft vertellen zonder enige aanmoediging en intussen heel zijn goedmoedige, maar wijze men selijkheid etaleert, of hij wel eens gevaarlijke ogenblikken had beleefd op zijn sleepreizen. „Gevaarlijk? Als de sleep losraakt, maken we hem weer vast". West-Duitsland Vier Westduitse jon gemannen zijn door een rechtbank te Hamburg veroordeeld tot flinke gevan genisstraffen wegens mishandeling van twee soldaten van de nieuwe strijdkrach ten van de Duitse bondsrepubliek. De vier jongelingen behoorden tot een com munistische vereniging. (D.P.A.) In Duitsland is enige deining ontstaan over twee brieven die z.g. afkomstig waren van kardinaal Spellman, aarts bisschop van New York. Een ervan was gericht aan de vereniging van Su- deten-Duitse ontheemden, die in sep tember te München haar landdag hield, de ander aan aartshertog Otto van Habsburg. Thans is gebleken, dat deze brieven vervalsingen zjjn en nim mer door de kardinaal werden geschre ven. In de brieven stond onder meer te lezen, dat de kardinaal aanspoorde tot de vestiging van een middel-Euro- pese gemeenschap onder leiding van een gekroond hoofd, hetwelk dan Otto van Habsburg zc - moeten zjjn. De ver eniging van Sudeten-Duitsers heeft de kwestie in handen van de politie gege ven. (K.N.P.) 8Wf$SÉ Acht maanden lang is dr. Georg Uhrmann, die in 1953 als leider van een ziekenhuis op Celebes door de Indonesische regering werd aangesteld, in het oerwoud geweest, waar hij door de Dar-Oel-Islam werd vastgehouden en gedwongen voor hun te werken. Op aandrang van de Duitse ambassadeur te Djakarta werd door regeringstroepen het oerwoud doorzocht en de verlorene gevonden. Hij keerde precies drie jaar na zijn vertrek terug in München, Duitsland, maar de thans 32-jarige arts iveet nog niet of hij zijn beroep nog verder zal kunnen uitoefenen, want tijdens zijn bevrijding werd hij zwaar gewond, o.a. werd zijn linker hand aan stukken geschoten. Op de foto ziet men dr. Uhrmann en zijn vrouw. Twee dagen op een con gres geweest. Twee dagen geluisterd naar sprekers. Naar voortreffelijke spre kers. Het was trouwens een voortreffelijk congres. Daar niet van. Maar ik ben nü wel in staat om U enkele vingerwijzingen te geven, voor het geval U ook eens op het spreekgestoelte gaat staan. U hoeft ze niet op te volgen, want ik bied ze U volkomen vrijblijvend aan. Zie dus hier. Begin met een grapje. Dat doen alle sprekers. Terecht. Het wil altijd wel gedaan wezen. En U maakt een goede kans dat niet iedereen meteen in slaap valt. Vervolgens zegt U dat de voor gaande spreker Uw onderwerp al zo voortreffelijk en uitputtend heeft be handeld, dat hij alle gras voor Uw voe ten heeft weggemaaid. Het mes snijdt dan naar twee kanten. U zet Uw voor ganger in het zonnetje een vriende lijk gebaar dat eenieder zal waarderen en U ontslaat Uzelf van de barre verplichting al te diep op de zaak te moeten ingaan. Heel goed is het ook om rondweg te erkennen dat U feitelijk helemaal geen spreker bent. Dat geloven ze niet, want in dat geval stond U immers niet op het podium. Men zal denken: „Ha, wacht even, mij neemt-ie-niet. Die dat zeggen zijn juist de beste". Ziet U, en dan heeft U de slag al voor driekwart gewonnen. Maar U gooit er nog een schepje op. U laat U de term „een zo bij uitstek deskundig auditorium" ontval len; niet al te nadrukkelijk maar toch duidelijk hoorbaar. U schept zo een sfeer van mooi, rustig vertrouwen. Voor de rest komt het er dan niet zo veel meer op aan wat U zegt. Als U er maar om denkt dat U eindigt met en kele opbouwende, zelfs licht vermanen de woorden. U moet ergens tegen waarschuwen. Bijvoorbeeld tegen de vermaterialisering, die in deze tijden allerwegen om zich heen grijpt. Dat doet het altijd heel goed. Bijzonder bruik baar in dit verband is ook een oproep tot eenheid en samenwerking-zonder- dewelke - niets - goeds - tot-stand-komt. Waarin U die eenheid wil doet er min der toe. Als U Uw toehoorders maar ergens pal vóór of tegen laat staan. Ja, als het zover is kom ik toch eens naar U luisteren. De spionage-activiteit van functiona rissen der Russische ambassade in St ckholm legt een ernstige last op de Zweeds-Russische betrekkingen, aldus verklaart de Zweedse regering in een nieuwe protestnota, die zjj aan de Rus sische ambassade heeft doen toekomen. Eet Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft de nota onmiddel lijk na de veroordeling wegens spiona ge van de Zweedse instrumentmaker Ericsson aangeboden. Volgens de nota is dit de derde belangrijke spionage- zaak in de loop van slechts enkele ja ren, waarbij personeel van officiële Russische missles In Zweden is betrok ken. (Rtr-UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5