uiterste verfijning in klankweergave Kard. Feltin komt naar Nederland Waterstand ondervindt geen gevolgen door de infiltratie bij Castricum AMSTLEVEN Elektronische Kleiboer V Nederlandse middenstanders in Rome naar Z.H. de Paus Zevende Firato in Amsterdam met melk meer mans POSTORDERSYSTEEM EEIDT TOT VREEMDE GEVALLEN Op P.W.N.-terrein(5.000 ha) valt jaarlijks 36 miljoen m3 regenwater Acetyleenfles ontploft voor hen die meer eisen RADIO TELEVISIE 300.000 sigaretten gesmokkeld HET LEKWATERPLAN VORIG JAAR 14 MILJOEN M3 TE VEEL ONTTROKKEN H. J. Kazemier Chauffeur gedood Geestelijk gestoorde apothekeres berecht ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 PAGINA 7 Onttrekking vorig jaar 21,5 m Levensverzekering BUREAU VOOR PERSON F. ELY ERZEKERING Plaatsing in krankzinnigen gesticht geëist ?4M&TiCVKtt? Wilt a de bas sen meer laced uitkomen Draai dan deze Met deze rege laar kunt u ho bo's en cells extra goed doen uitkomen. De „All-transistor-radio", een teken aan de wand (Van een speciale verslaggever) Maandag a.s. gaan voor een week de poorten van Het RAI-gebouw in Amsterdam open voor de ze vende internationale FIRATO-radio-tentoonstelIing. Voor de liefhebbers en kenners van electronica bet evenement van bet jaar. In 1950 trok bet bescheiden beursje van de FIAAR (Vereniging van Fabrikanten. Importeurs en Agenten op Radiogebied) in een zaal van BeJIevue 8000 bezoekers. Vorig jaar waren bet er bijna 100.000. Het geëxposeerde oppervlak is gegroeid van 520 tot 15.600 vierkante meter. De stand van Philips alleen is al groter dan de gehele FIRATO van 1950. Naast een beurs voor de handel die in de ochtend uren de gelegenheid krijgt zijn zaken af te wikkelen is de FIRATO een electroniscbc show geworden, waar geen belangrijke fabrikant uit binnen- of buitenland meer ontbreekt. Nu zelfs Japan zich bij de exposanten beeft gevoegd lean de FIRATO zich met recht de grootste interna tionale electronische expositie noemen, al moet daarbij wel de nadruk op het woord internationaal worden ge legd. De grote buitenlandse shows tonen doorgaans alleen de produkten van eigen bodem. Nederland is in trek bij de buitenlandse producen ten. onder wie de Duitsers en de Engelsen domineren. En het drukke bezoek uit handels-, industrie- en over heidskringen heeft bovendien de vertegenwoordiging van electronische fijn-apparatuur aanzienlijk vergroot. Toch houden radio en TV de overhand en tussen deze twee is bet weer de radio, die nog steeds de grootste markt vindt. Wat het uiterlijk van de toestellen be treft zagen wij tot ons genoegen dat de verfrissing in de smaak van het na oorlogse publiek al zoverre is voort geschreden dat op bescheiden schaal radio, en tv-kasten worden geprodu ceerd, die zich enigszins bij de stijl van het moderne interieur aanpassen. Bruin Is niet meer de alleenzaligmakende kleur voor de kasten en het blijkt zelfs commercieel mogelijk om ook in de vorm vernieuwingen toe te passen, die de praat- en kijkkast niet meer tot een buitenbeentje in de huiskamer maken. Sinds bovendien de televisie de su prematie van de radio zelfs in Europa ernstig begint aan te tasten, wordt de vindingrijkheid van de radiofabrikanten tot het uiterste geprikkeld om de ver fijning in de klankweergave zo hoog mogelijk op te voeren. Frequentie Mo dulatie is geen nieuwtje meer. Wel ver dient een FM-voorschakelkast de aan dacht, die het mogelijk maakt om de' geneugten van de klankverfijning ook op een oud toestel te genieten. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publikone Nederlond» £uiv«lbure< Klankkeusregister Verder wordt de strijd vooral uitge vochten op het terrein van de „klank kleur", de ,,hi fi". Wat er op dit ge bied aan de markt komt is wel in fla grante tegenspraak met de bekende uitspraak van een tiental jaren gele den dat de radio aan het eind van haar ontwikkeling zou zijn. Een fabriek in troduceert de „voltooide 3D-klank", e®n ambitieuze aanprijzing, die echter enige inhoud krijgt als men het „klank keusregister" ziet dat sterke gelijkenis begint te vertonen met de registers van een orgel. Een andere fabriek toont een toestel met zes knoppen, resp. voor bas, spre ker, hoorspel, orkest, solo en jazz. Iedere klankaard krijgt zijn tedere ver zorging al blijft het een probleem hoe men moet schakelen als er een jazz solo wordt geproduceerd. Moet men dan elke keer uit zijn stoel rennen om de registratuur te wijzigen? In een stand zagen wij een oplossing van dit probleem: een klankkleurschakelaar, die men van zijn stoel uit bedient, een aardig snufje dat echter wel veel toe wijding van de luisteraar vraagt. Opvallender is de „toverschake- laar", een muisgroot instrumentje dat een piep geeft als men er in knijpt. Deze piep schakelt automa tisch het toestel uit. Een uitkomst voor lieden, die plotseling met een onwelkom programma worden ver rast en de lust missen om uit de stoel te komen om de radio af te zetten. Met dezelfde piep van de muis kan men het toestel ook weer inschakelen. Uiteraard reageert al leen het toestel van de toverschake- laar-fabrikant op de electronische piep. Voor kleinbehuisden, die zowel de ge neugten van radio als van televisie wil len genieten liikt ons de combinatie van beide apparaten in een z.g. tafel toestel een welkome aanwinst. Op het oog schijnt echter de introductie van een luidspreker, die in een aquarium met goudvissen doorspeelt, een nuttelo ze gril. Deze luidsprekers zijn echter bestemd voor zeer vochtige ruimten, Waaronder allereerst kazematten wor den gerekend. Voor waterige doeleinden schijnt een Wordt dit het aanzien der da ken in de grote steden nu de te levisie met zijn omvangrijke an tennes in op mars is? Oude ren zullen zich nog met schrik de chaos herin neren, die op de daken heerste, toen de radio-an tennes versche nen. In Amster dam kreeg de Schoonheidscom missie het ge daan, dat door middel van een gemeentelijke verordening schoon schip ge maakt werd op de daken. Het onheil dreigt met TV terug te ke ren. Op de FI RATO zijn al gecombineerde antennes te zien, een antenne voor het gehele blok. Een uitkomst lijkt het ons. z.g. „fish-finder" van groot nut. Dit op het radar-principe gebaseerde echolood dient echter alleen voor het opsporen van haringscholen op zee. De sportvis sers zullen nog moeten wachten tot ook voor hun bescheiden wensen een vis- detectie-apparaat is ontwikkeld. Transistor-radio Het valt nog niet te overzien wat de komst van de transistors op radioge bied aan omwentelingen zal veroorza ken. Als voorbode van een mogelijke revolutie, ziet men op de FIRATO een Amerikaanse „All-Transistor-Radio" ter grootte van een handpalm met de geluidkwaliteit en het volume van een normaal toestel. Om de kwaliteiten van de radiotoe stellen te demonstreren is met mede werking van de Ned. Radio Unie een FM-zender opgesteld, die de gehele dag een platenprogramma uitzendt. Ten einde de expositie toch te bewaren voor kermislawaai heeft de Kon. Landmacht een „stilteman" uitgeleend, die gewa pend met een walkie-talkie de geluids- Adverten tie regeliac om hoog. Deze regelaar heeft invloed op instrumen ten van b»J tuba tot bazuin Met dit register komen de hoorn en de klarinet, en de solostemmen vso zangera mooi uit Dit register legt de nadruk op het slagwerk, de piccolofluit en de violen »Hi Fi", klankraffinement, is de mode bij de nieuwe radio's. Op dit toestel kan men het oeluid regelen als met de registers van een orgel. produktie controleert en overtredingen aan de centrale post doorgeeft. Voor de niet geluidgevende stands is een aparte stille zaal ingeruimd, waar het instrumentarium voor de fijn-proe vers te zien is: radar, elektronische meetapparatuur, enz. Men ziet daar o.m. een elektronische vochtigheidsme ter, waarop het vochtgehalte van tex tiel, tabak, wol enz. onmiddellijk in pro centen is af te lezen. Als uitbreiding van de radarmogelqkheden voor scheepvaart zagen wij o.m. radar voor rivierschepen. Japan is met een be langrijke ccllectie elektronische meet instrumenten vertegenwoordigd. Philips zorgt voor enig amusement in deze serieuze hoek met het elektroni sche brein Victor, de denkende robot, die bereid is met elke kijker het beken de spel van „boter, kaas en eieren" te spelen. De winstkansen voor de men selijke tegenstanders zijn zeer klein. Ge lijk spel is al een formidabele eer. Uiteraard is ook de elektronische schildpad, wiens doopceel indertijd in dit blad reeds uitvoerig werd gelicht door mr. Edelman, op de tentoonstel ling aanwezig. Radio-telex mei de Dam Een opvallende show verzorgen ook de Kon. Land. en Luchtmacht met radar- apparatuur voor straaljager, radio-te lex en mobilofoon. Via een link-zender aan de Sarphatistraat staat de RAI in verbinding met een auto op de Dam, vanwaar de radio-telex en de mobilo- foongesprekken worden beantwoord. Tussen de twee stands in de RAI is dit ook mogelijk, Lodat men met enig heen- en weerhollen zijn eigen telex- vragen kan beantwoorden. De televisie, hoewel nog de mindere van de radio, komt elk jaar overtui gender naar voren. Als noviteiten za gen wij o.m. een draagbare televisie ontvanger, welke het mogelijk maakt om snel en accuraat de juiste plaats te vinden voor het oprichten van een tv-antenne. De beruchte „schaduwen" zijn daarmede van de baan. Ook wordt er een type antenne met een plastic- laag tegen weersinvloeden getoond, die vooral van belang is voor kijkers aan de zeekust. De Ned. Televisie Stichting heeft in de RAI een zender opgesteld, welke de gehele dag films uitzendt. Over kanaal vier is dit programma ook buiten het gebouw te ontvangen. Onwaarschijnlijk snel is de opkomst van de band-recorder gegaan. Hoewel nog vrij hoog in prijs heeft dit „speel goed" al een grote markt gevonden. Bij het onderwijs en in het zakenleven heeft het zijn plaats al veroverd, doch het is opvallend hoeveel liefhebbers zulk een apparaat aanschaffen om ra dio-uitzendingen en toespraken van de kinderen op het bandje vast te leggen. De kwaliteit van de bandopnames wordt steeds verbeterd. Er is er een die ondanks lage snelheid muziek goed op neemt zonder „zweven en janken". Grammofoon-apparatuur wordt ook een massa-artikel, dat in steeds grotere variëteit op de markt komt. Nieuw was voor ons een zeer effectief platenreini- gingsapparaatje, de „dust bug", dat het probleem van het reinigen ran langspeelplaten goed oplost. In de grote collectie «sccessoires werd onze aandacht getrokken door een een voudig oprolbaar verlengsnoer met stopcontacten, dat de naam kabel-boy draagt. Bj) de pick-ups wordt het over. schakelen van toerental steeds meer vereenvoudigd door een simpele druk knopbediening. Opvallend was ook een elektronisch meetapparaat dat het mo gelijk maakt, fouten in ondergrond se energiekabels van tientallen kilome ters tot op enkele meters nauwkeurig ,op te sporen. Zes personen, verdacht van sigaret- tensmokkelarij zijn door de economi sche politierechter te Rottedam veroor deeld, omdat zij in de loop van dit jaar op verscheidene schepen de Rotterdam se haven binnengesmokkelde buitenland se sigaretten hadden ge- en verkocht. Telt men de hoeveelheden, die ieder van hen zou hebben verhandeld, bij elkaar op dan betreft het een partij van ongeveer 300.000 sigaretten. De straffen die werden uitgedeeld, varieer den van tien weken tot f 75 boete. Tegen de Apeldoorner V. heeft de Of ficier van Justitie bij de Zutphense recht bank vrijdag acht maanden gevangenis straf met aftrek geëist, omdat de man zich in de loop der tijden door een hele groep postorderclubs goederen had la ten sturen, zonder ook maar betaling te overwegen. De goederen varieerden in soort en kwaliteit van luchtbedden tot keukenuit- zetten en van herenkleding tot karpet ten, kinderwagens en lingerie. Een ge deelte van de goederen werd door de man verkocht. Toen hij door de politie werd aangehouden droeg hij aan elke arm een (postorder 1 horloge. Door deze man kwam ook een buurvrouw op het slechte pad, want hij raadde haar aan het op zijn wijze te doen en gisteren werd een buurman, de 42-jarige E. v. d. P. voor dezelfde feiten aangehouden. De zaak had al eerder voor de recht bank gediend, doch werd toen aange houden, om een onderzoek te laten in stellen naar het auteurschap van de bestelbriefjes. Het postordersysteem blijkt tot zeer vreemde gevallen te leiden, want de ver dachte V. kocht bijvoorbeeld rustig goe deren oP naam van'een een-jarig kind. Men stuurt, zo merkte de Officier van Justitie op, rustig voor duizenden gul dens goederen aan mensen, die nog voor geen gulden goed zijn. De raadsman van verdachte, mr. G. A. v. d. Belt, was van mening, dat het post ordersysteem verderfelijk is en dat een veroordeling van deze verdachte in de praktijk neerkomt op een sanctie van het systeem. Bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Amities Catholiques fran- Qaises in Nederland zal Z. Em. kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, ons land met een bezoek vereren. Bij aankomst in Den Haag, dinsdag avond 23 oktober, wordt de kardinaal ontvangen op de Nuntiatuur. De vol gende dag vertrekt de kardinaal naar Amsterdam, waar hij de gast zal zijn van de burgemeester. De kardinaal zal in de hoofdstad enkele Franse kinderen vormen en de opening van de tentoon stelling van het katholieke Franse boek verrichten. 's Avonds om half negen houdt de aartsbisschop van Parijs in de Ridder zaal te Den Haag een inleiding over het godsdienstig leven in Frankrijk onder de titel „Cinquante ans de vie religieuse en France". Hierbij zullen onder meer aanwezig zijn, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Z. H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, Mgr. M. A. Jansen, alsmede vertegenwoor digingen van de katholieke ministers en Kamerleden, het Corps Diplomatique en tal van katholieke verenigingen en instellingen. Op donderdag 25 oktober houdt kar dinaal Feltin in tegenwoordigheid van Mgr. W. Mutsaerts dezelfde inleiding voor de Amitiés Catholiques frangaises te Tilburg, de plaats in Brabant met het grootste ledental in deze katholieke vereniging. Het Tilburgs gemeentebe stuur zal de kardinaal in het Paleis- Raadhuis een officiële ontvangst be reiden. Op het program staat ook een ont vangst bij H. M. de Koningin op vrij dag 26 oktober. Halfweg het jaar 1957 zal op een in- filtratieveld nabij de Noorder Nollen en de Schapenweide in de P.W.N.-dui- nen tussen Castricum en Wijk-aan-Zee water binnenvloeien, dat via onder grondse buizen een afstand van 110 km heeft afgelegd, vanaf Jutfaas. Het Lekwaterplan zal dan voltooid zijn. Een gigantisch werk, dat juist op tüd komt, om het westen te behoeden voor ver- zilting, om een sterk zoutgehalte in het drinkwater te voorkomen. Wat is namelijk het geval? Op de 5000 ha pro vinciaal terrein in exploitatie bij het P.W.N., gelegen benoorden het Noord- zeekanaal (van Wijk-aan-Zee tot Eg- mond) valt jaarlijks 36 miljoen m3 re genwater, dat tot nu toe het enige wa ter was, benut voor de drinkwater voorziening. In 1955 werd in het ge bied enoorden het Noordzeekanaal 21,5 miljoen m3 water geleverd. Lijkt dit op het eerste gezicht gunstig, die 21,5 miljoen hadden slechts 8 miljoen m3 mogen zijn, wil men het zoetwater, dat beschermd door een leemlaag op het zoute water drijft, niet door verzil- ting bedorven zien. De uiterste grens is bereikt. Zou men nog enkele jaren zjjn doorgegaan als thans, dan zou het gehele duingebied verzilten en onge schikt zijn voor de drinkwaterlevering. Tijdens een vrijdagmiddag in Johan na's Hof te Bakkum gehouden perscon ferentie heeft ir. S. Kramer, directeur van het P.W.N., op deze wijze het waarom van het Lekwaterplan verdui delijkt. Waarom kan men bij regenval van 36 miljoen m3 geen 21,5 miljoen m3 water aan de bodem onttrekken? Omdat van die 36 miljoen m3 slechts iets meer dan de helft in de ondergrond terecht komt en ook daarvan nog weer de helft verloren gaat. Bij een oppom pen van 8 miljoen m3 zou men de zaak in evenwicht houden, maar een wateronttrekking van 21,5 miljoen m3 betekent uitputten van de zoetwater- voorraad en opdringen van het zoute water. Dit klemt te meer, waar het waterverbruik steeds stijgt. Was het in Noord-Holland boven het Noordzeeka naal in 1939: 15.500.000 m3, in 1949 reeds 18.000.000 m3 en in 1955, 21.500.000 m3. Men stond dus voor een grote moeilijkheid, daar verantwoorde wateronttrekking niet boven de 8 mil joen m3 per jaar ligt. Na proeven met IJsselmeerwater is gezien de kwaltieit van dit water, besloten Lekwater te gaan gebruiken. Dat betekent dus, dat bij een waterverbruik van 22 miljoen m3, 14 miljoen niet uit het duin mag komen, maar uit de Lek moet worden aangevoerd om met de 8 miljoen uit het duin gemengd te worden. Men heeft berekend, dat Noord-Hol land benoorden het Noordzeekanaal 20 miljoen m3 Lekwater nodig zal hebben. De kwaliteit van het Lekwater is Advertentie an een be scheiden beurs- |e voor de de tailhandel is de FIRATO een elek tronische show ge worden, die de RAI- autotentoonstelling in belangrijkheid naar de kroon be gint te steken. De elektronica liggen gunstig in de be langstelling van het na-oorlogse pu bliek, maar men doet niemand te kort als men de Amsterdamse ac countant H. J. Ka- zemier de eretitel van de „elektroni sche Kleiboer" ver leent. Wat drijft een eerzame admi nistrateur, die als jongen geliefheb berd heeft in kris taldetectors en spoe len, in het gevaar lijke mijnenveld van tentoonstel lingsorganisatie? „Och", zegt de heer Kazemier, „ik teken en schiWer seren alleen in mijn vrije tijd men er niet. verder. „En veel tijd". De voorbe reiding van elke FIRATO neemt elf maanden in beslag. In de twaalfde is het echtpaar Kaze mier op vakantie. „De laatste twee maanden zijn een gekkenhuis", ver zekeren _ij beiden, „maar het komt altijd wel weer op zijn pootjes te recht". Wat zij niet vertellen is, dat de effectiviteit, de ori ginaliteit, de wel bespraaktheid en de enorme werk kracht van de heer Kazemier in vak kringen hoog wor den aangeslagen. „Laten ze nu niet overdrijven", zegt de heer Kazemier, „ik heb nooit een exposant gevraagd. Ze komen vanzelf naar mij toe". Wij aarzelen. Dan komt er een verbolgen exposant binnen, komt schuilt een belang- Het gesprek duurt „Mijn rijk deel van het minuten, dan en dat heb je no- vrouw neemt mij geheim van het sue- verdwijnt hij, nog dig als je een show minstens 50 van ces in de effectieve nalachend overeen goed voor de dag het werk uit de samenwerking van flitsende geestig- wil laten komen", handen", merkt de het echtpaar Kaze- heid. Dat spaart na- heer Kazemier op mier. Die bleek ook Of hij nooit moe tuurlijk een esteti- met een elegant wel in de oorlogs- wordt van dit ner- sche adviseur uit, gebaar naar een tijd, toen mevr. Ka- veuze werk. „Kijk' maar het brengt dame, die zonder zemier er in slaag- zegt de heer Ka- geen 100.000 kijkers ophouden telefoons de haar man uit zemier, nu plotse- het RAI-gebouw aanneemt. „Vorig de gevangenis te ling zeker van zijn binnen. De heer jaar was ik op het halen, waar hij zaak, „ik had een Kazemier is het kritieke moment door de Duitsers Groningse vader daar mee eens. „Ik ziek. Toen heeft zij was opgesloten we- en een Friese moe- houd ook wel van de slotfase geleid" gens hulp aan jo- der. Het soort men- organiseren", voegt „Sterk overdre- den. sen, dat uit die hij er aan toe, „het ven", klinkt het „Je moet ook fan- huwelijken stamt, zit in mijn vak", van achter het an- tasie hebben", gaat krijg je nooit met Doch met organi- dere bureau. Toch de heer Kazemier de kop omlaag" Vrijdag is de chauffeur B. H. Capel te Doetinchem, werkzaam bij de firma Straalman te Doetinchem, om het le ven gekomen toen een fles gevuld met acetyleengas, die hij van zijn vracht auto af wilde halen, uit elkaar sprong. Twee personen, die in de nabijheid stonden, bleven ongedeerd. Het slachtof fer werd ongeveer tien meter wegge slingerd. De verongelukte, die 29 jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Enkele huizen in de om geving liepen glas- en pannenschade op. De gesprongen fles boorde zich dwars door de motor van de auto. beduidend minder dan die van het duinwater groter zoutgehalte en smaakbezwaren het mengen met duinwater is een der middelen tot kwaliteitsverbetering; daarnaast is de infiltratie van groot belang. Over deze infiltratie bestaan vele verkeerde denkbeelden: het is een vol komen industrieel proces, waarbij het Lekwater geen kans krijgt in de bodem te dringen en zodoende het zoetwater- peil van de duinterreinen op te voeren; het wordt even snel uit het „voorraad- reservoir" gezogen als het erin gaat. Het water doorloopt in het infiltratie terrein een zandpakket, de bacteriën sterven af, omdat het voedsel in het zand blijft hangen en zodoende verbe tert de kwaliteit van het water belang rijk. Deze infiltratie, die Rotterdam bijv. mist, is het aantrekkelijke van het gehele Lekwaterplan. Hoeven boeren en tuinders dus geen voordeel van deze infiltratie voor de grondwaterstand te verwachten, indi rect zullen de gevolgen wel goed zijn, doordat 30 tot 40% minder water aan de duinbodem onttrokken wordt dan tot nu toe. Met de aanleg van de transportlei ding is men intussen de Zeestraat te Beverwijk al gepasseerd; binnen enkele dagen zal men Heemskerks gebied be reiken. Ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar, eiste de Officier van Justitie tegen de 54-jarige Biltse apothekeres M. P., die zich wegens overtreding van de Opiumwet voor de Utrechtse rechtbank moest ver antwoorden. De verdachte was niet ver schenen, zodat de zaak bij verstek werd behandeld. Als getuigen werden gehoord dr. R, Schilt, inspecteur van de Volksgezond heid te Hilversum en dr. J. J. N. v. d. Does de Willebois, psychiater te Utrecht. Eerstgenoemde deelde mede, dat hij op 26 maart jl. in de apotheek van de verdachte aan de v. Dijcklaan te Bilt- hoven een onderzoek had ingesteld in verband met de schorsing van de apo thekeres door het Medisch Tuchtcolle ge. Naar aanleiding van diverse klach ten uit de kringen der clientèle, meer in het bijzonder omdat zij aan een pa tiënte een abnormale hoeveelheid ver dovende middelen had verkocht, welke de dood van de koopster veroorzaakte, had het Tuchtcollege haar voor een half jaar geschorst. Bij de controle be merkte de inspecteur, dat de apothe keres zich van de haar opgelegde straf maatregel niets had aangetrokken, doch rustig door was blijven gaan met haar bediening. Hij maakte procesverbaal te gen haar op wegens het zonder de ver eiste machtiging in voorraad hebben van een vrij groot kwantum narcotica en legde tevens beslag op deze gevaarlijke medicamenten. Naar zijn mening was de apothekeres, gezien haar psychische toestand, ten enenmale onbekwaam voor de uitoefening van haar taak. Dit oordeel werd geheel onderschre ven door dr. v. d. Does de Willebois, die van mening was, dat de betrokken dame zodanig psychisch was gestoord, dat opname in een psychiatrische in richting dringend noodzakelijk moet worden geacht. De Officier van Justitie meende, dat tegemoetkoming aan deze wens de eni ge mogelijkheid was om een eind te maken aan de praktijken van deze voor de volksgezondheid gevaarlijke apothe. keres. Alle pogingen om haar te over reden in verband met haar gezond heidstoestand haar bedrijf neer te leg gen, waren afgestuit op haar onwil en wantrouwen. Op 19 oktober a.s. zal de Rechtbank vonnis wijzen. Zwitserland Een tweemotorige An- son-machine van een Deense bergings maatschappij is gisteravond zeven km ten westen van Montreux tegen een berg gevlogen. De twee inzittenden de pi loot en de radio-telegrafist kwamen bij dit ongeluk om het leven. (U.P.) 450 Nederlanders, 200 Belgen, 800 Duitsers en 300 Italianen, allen deelne mers aan het congres van de r.-k. mid denstand, dat de komende dagen in Rome wordt gehouden, worden op maandag 8 oktober des morgens om half tien te Castel Gandolfo door Z. H. de Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen. Bü deze gelegenheid zal de H. Vader een belangrijke rede houden over het midden- en kleinbedrijf in de na tionale economische structuur. De 450 Nederlandse deelnemers, die donderdag in de eeuwige stad zijn ge arriveerd, woonden gistermorgen de H. Mis bij welke mgr. Olav Smit op het graf van de H. Petrus in de Vaticaanse grotten heeft gecelebreerd. In de loop van de dag heeft het ge zelschap een bezoek gebracht aan de drie basilieken: St.-Paulus buiten de muren, de St.-Jan van Lateranen en Maria de Meerdere. In processie trok men de heiligdommen binnen, terwijl mgr. Smit telkens de gebeden bij het altaar der confessio reciteerde. Van daag heeft mgr. Castellani, algemeen geestelijk adviseur van de Italiaanse katholieke actie, voor alle deelnemers aan het altaar van de H. Paus Pius X in de Vaticaanse basiliek een H. Mis gecelebreerd, waarna het congres is geopend. Daarna zijn de congressisten door het gemeentebestuur van Rome op het capitool feestelijk ontvangen. Om 8 uur van avond zullen de Ne derlandse deelnemers aan het congres een fakkeloptocht in het colosseum hou den, waar zij hun geloofsbelijdenis zul len hernieuwen. De eigenlijke werkzaamheden van het congres beginnen eerst zondagavond met een inleiding van de algemeen voorzitter van de N.R.K.M. de heer J. A Koops. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7