Buitenlandse communistische delegaties niet toegelaten EMC DE NOORMAN Ve L Naar nauwere banden tussen Engeland en het continent Ballonvaren ook een verheffende bezigheid De Heen en terug naar de maan Solidariteit met de Sovjet-Unie moet ondanks alles blijven bestaan Het katholicisme in Duitsland President van Costa Rica vertrokken Deze week opening van luchtlijn Parijs-Peking Eerlang rijdende waterstof gasfabriek verdwenen miniatuur MAANDAG 8 OKTOBER 195*, PAGINA CPN.-congres hevig verontwaardigd Spanningen Hevig verzet Kardinacd F rings: moed en vertrouwen in de toekomst Groningen gaat mevr. Bouman huldigen Nederlandse reclameplaat te Rome bekroond Felle kritiek Streven van grote groepen Britten Vrees voor isolement •trm/. Akkoord tussen China en Nepal TWINTIG JAAR HAAGSE BALLONCLUB -maast, is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIROOP/: Bijeenkomst te Bonn voor de Westduitse eenheid Dr. Schneider kritiseert het kleine Europa' Russische rumte-raket Nieuwe hartoperatie verricht in Amerika ■ft -WI-* I Op het congres van de Communis tische Partij Nederland, dat zaterdag werd voortgezet en zondag werd geslo ten, heeft de romanschrijver Theun de Vries o.a. verklaard dat de communis tische kunstenaar een bevoorrecht mens is want ,,het communisme brengt hem sneller dan welke andere wereldbe schouwing ook tot het wezen en de waarheid der verschijnselen". Hij had het verder over de „slepende misère van de overheersende Amerikaanse richting in ons land en de uitverkoop der Nederlandse belangen". De Amsterdamse ex-wethouder B. Polak, die enige tijd geleden uit de CPN werd gestoten maar later terug keerde, merkte op dat de CPN bij de uitvoering van haar politieke lijn de grootste moeilijkheden in eigen geledin gen ondervindt, door de veelvuldige spanningen in al haar geledingen. Hij zeide dat de CPN de discussie over de fouten van Stalin in eigen kring wel kan sluiten, maar buiten de CPN staan heel wat mensen, die de CPN nooit zal kunnen winnen als ze niet bereid Is met hen over al die problemen te praten. In het bijzonder wekte hij op de intellectuelen waarop de CPN geen vat kan krijgen, te winnen. Het hoofdbestuurslid H. Hoekstra spoorde ieder partijlid aan onmiddellijk te reageren als de democratie in de eigen partij wordt verbroken. „Men mag zich maar niet zonder meer neer leggen bij een mening, omdat die van boven af komt", zeide hij. Intussen wees het partijbestuurslid H. Verwey alle 40 amendementen op de door het partijbestuur opgestelde dis cussie-grondslag af en handhaafde de ze eigen discussie-grondslag, waarop de h er H. Gortzak voorstelde om die zon der meer als afgedaan te beschouwen. Daar rees echter hevig verzet tegen, maar de heer Brandenburg wees er op dat er een commissie is benoemd, die de grondslag en de amendementen heeft onderzocht. Hij meende dat het niet in strijd met de democratie in de partij was als de meningen van het congres verder aan deze commissie worden overgelaten. Tenslotte werd gestemd over een voorstel van het partijbestuur om nieuwe statuten op te stellen. Twee sprekers waren er tegen dat in dit voor stel „volledige solidariteit" met de communistische partij in Sovjet-Rus land was opgenomen. Zij merkten op dat deze solidariteit in het verleden ernstige gevolgen heeft gehad door de loop der g-.beurtenissen en dat niemand kan zeggen wat er in de toekomst in de Sovjet-Unie zal gebeuren. Het partijbestuurslid H. Verwey meen de daarentegen dat de CPN toch solidair moet blijven „anders wordt bij de tegen standers de indruk gewekt dat het in het kamp van het socialisme een „Op sommige gebieden van het gods dienstig leven is een lichte, doch ge stage teruggang niet te ontkennen. Daar staat op andere gebieden een ver blijdende vooruitgang tegenover." Met deze woorden sluit de thans versche nen samenvatting, die kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, als voorzit ter van de Duitse bisschoppenconferen tie over het Duits katholicisme te Ful- da heeft gegeven. Kardinaal Frings merkte verder op, dat het episcopaat niet blind is voor de gevaren, die de Kerk in zijn land zowel van binnen uit als van buiten be dreigen. Deze gevaren zijn evenwel f;een reden tot angst of pessimisme, ntegendeel, het totaalbeeld van het katholicisme geeft alle aanleiding tot moed en vertrouwen in de toekomst. Uit de verklaring van kardinaal Frings blijkt, dat het aantal communi canten sedert 1952 een lichte teruggang vertoont. In zijn geheel gezien is de toestand echter nog verheugend. Twee derde der Duitse katholieken voldoet aan zijn paasplicht en gaat min of meer geregeld 's zondags naar de kerk. Sedert 1950 is het absolute aantal praktizerende katholieken iets vermin derd, doordat het aantal uittredingen dat van terugkeer en bekering over trof. De oorzaak hiervan moet voorna melijk in de bijzondere omstandigheden in Oost-Duitsland worden gezocht. Tot dusver beperkt zich het verlies tot 0.3 per mille. Het aantal theologie-studenten be weegt zich tot dusver blijvend rond de 3.800, doch de kloosterroepingen verto nen een tendens tot stijging. Een sterke toeneming vertoont het aantal deelne mers aan retraites. Ook de 4146 katho lieke ziekenhuizen en Inrichtingen ver heugen zich in een gestadige groei en beschikken thans over 303.000 bedden, 42.000 religieuze verpleegkrachten en 38.000 leken. (K.N.P.) In Groningen heeft zich een comité gevormd dat mevrouw Bouman bij haar terugkeer in het vaderland wil huldigen. Het comité heeft een beroep gedaar. op de bevolking van Gronin gen bijdragen te storten op een bank rekening (803935) bij de Amsterdamsche Bank, kantoor Groningen. De binnenge komen gelden zullen dienen om mevr. Bouman schadeloos te stellen voor de inboedel die zij bij haar overhaast ver trek uit Djakarta moest achterlaten. Ter gelegenheid van het 14e interna tionaal zuivelcongres is dezer dagen te Rome een wedstrijd gehouden voor ont werpers van reclame-platen, die ten doel hebben het gebruik van zuivel- en melk- produkten te bevorderen 18 landen zonden gezamenlijk 126 ontwerpen in. Van Nederlandse zijde waren 10 inzen dingen. In de groep boter en kaas werd de eerste prijs behaald door de heer Peter Lem te Amsterdam. Hij kreeg een geld prijs van f 3.600. Het Nederlands Zuivel- bureau beloonde de uitgezonden 10 Ne derlandse ontwerpen tevoren reeds met f 200 ieder. eeuwigdurende rommel is en worden de tegenstanders in de kaart gespeeld", zo zei hij. Het voorstel werd met 3 van de 300 stemmen tegen goedgekeurd. De heer Gortzak oefende felle critiek uit op het besluit van de Nederlandse regering, geen visa ter beschikking te stellen voor de buitenlandse communis tische delegaties, lie het congres had den willen bijwonen. Er werd deswege een protest-telegram naar de Neder landse regering gezonden. De heer Gortzak zei dat de minister van justitie had beloofd geen moeilijk heden te zullen maken als buitenlandse communistische delegaties het congres zouden bezoeken, maar twee dagen la ter, na een bespreking in de minister raad, had de minister die toezegging ingetrokken. Minister Luns had slechts toegezegd de zaak in de ministerraad te zullen bespreken. Het nieuwe partijbestuur zal uit de volgende leden bestaan: A. Averink, M. Bakker, P. Bakker, F. Baruch, J. Brandenburg, F. Brandse, B. Brand- sen, C. Geugjes, H. Gortzak, S. Groenen dijk, P. de Groot, H. Haken, J. Haken, R. Haks, J. Havermans, J. Hesselam, H. Hoekstra, Tj. Jager, G. Kuyper, R. Lips, N. Luirink, G. Maas, C. Meyer, F. Meis, F. Reuter, W. van het Schip, A. v. Turnhout, H. Verhey, Th. de Vries, G. Wagenaar en Joop Wolff. President José Figueres van Costa Rica, is na een verblijf van bijna vier dagen in ons land zondag van Schiphol in het Hjnvliegtuig der KLM naar Ko penhagen vertrokken. Op Schiphol trad een dubbele haag van leden der konink. lijke marechaussee in ceremonieel te nue aan, toen het gezelschap uit Costa Rica met de Nederlandse gastheren over het platform naar het vliegtuig wandelde. Tevoren hadden publiek, passagiers en KLM-personeel met verbazing een korte, weinig protocolaire drukte aan schouwd. De president was onverwacht uit de wachtkamer naar buiten gelopen op zoek naar de Nederlandse chauffeur, die hem gedurende zijn verblijf steeds in een auto, van het departement van buitenlandse zaken had vervoerd. Deze werd spoedig gevonden en glunderde van plezier, toen de president op hem toeliep en hem hartelijk de hand druk te. Zondagochtend stond als laatste punt op het programma in Nederland een bezoek van de president en zijn gezel schap aan het Koninklijk instituut van de tropen te Amsterdam. De gasten be steedden in het bijzonder aandacht aan de tentoonstelling Centraal Amerika's onbekende schatten. Don José heeft za terdag een bezoek gebracht aan Rotter dam. 's Morgens heeft het gemeentebe stuur hem ontvangen, waarna de presi dent een boottocht maakte door de ha vens. Na een lunch ten stadhuize ver trok de heer Figueres van de luchtha ven Rotterdam voor een vlucht boven Nederland en in het bijzonder boven de Zuiderzeewerken. De daarvoor door de regering beschikbaar gestelde Dakota was het eerste militaire toestel dat van het nieuwe Rotterdamse vliegveld ge bruik maakte. 27. Hoewel Eric inwendig plezier heeft, dat hij de mannen op de Drakar te slim af is geweest, overdenkt hij, dat zijn toestand toch allesbehalve rooskleurig is. De wond in ziin nek steekt bedenkelijk en de zwempartij achter de boot aan heeft mede daardoor meer van zijn krachten gevergd dan hij verwachtte. Was het maar avond, dan kon hij tenminste in het roei bootje klimmen en daar wat uitrusten. Wellicht zelfs zou hij aan boord van de Drakar kunnen komen. Cendrach is er en nog enkele van zijn eigen mannen, zodat hij mogelijk kans kreeg, iets te ondernemen. Opeens spitst hij zijn oren. Er klinken luide stemmen vanaf het achterschip. „Ik zeg je, dat wij geen zin hebben in jouw rare plannetjes". Oho, denkt Eric, ze krij gen ruzie, zoals alle rovers onder elkaar. Goed zo, dat moet ik net hebben. Hij trekt zich zo hoog mogelijk op, zonder gezien te kunnen worden, en luistert gespannen naar het steeds luider wordende rumoer. Duidelijk her kent hij Olafs stem: „Niemand heeft hier wat te willen, behalve ik, begre pen! Ik ga eerst Ragnar de Rode eens opsnorren, daar heb ik nog wat mee te vereffenen. Die zocht ook het land van overvloed en goud en hij zal het wel gevonden hebben, daar ken ik hem te goed voor. Dan sla ik twee vliegen in één klap, want daar wil ik ook naar toe". Een ogenblik schreeuwen allen door elkaar en verstaat Eric niets. Dan hoort hij een rauwe stem: „Je kan wel zo veel willen, makker, maar WIJ willen niet. We hebben er dik genoeg van. Jullie met je land van belofte! Wij zijn tegen onze zin door die Noorman meegesleept, maar nou is het uit! We gaan terug. Maar ik weet goed raad. We zetten jou en je vrindjes in het roeibootje en dan ga je daarmee maar op zoek". Bij het horen van deze woorden beseft Eric, dat er van rust voor zijn vermoeide en verkleumde ledematen nog geen sprake is. Hij moet het bootje loslaten en maken dat hij weg komt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Nu Engeland zijn stiefmoederlijke houding ten aanzien van Westeuropese integratieplannen heeft laten varen, schijnt voor het eerst sedert de oorlog nauwere samenwerking met Europa te spreken tot de verbeelding van het Engelse volk, met uitzondering noch tans van ex-minister Lord Beaverbrook en diens pers, waarin geschuimbekt werd van woede over het verlangen van de Britse regering zich te enca nailleren met de negers die beginnen bij Calais. En het verheugende is dat althans tot heden de kwestie van nau were aaneensluiting bij Europa hier niet betrokken is geraakt in de poli tieke partijstrijd. Op het ogenblik liggen er twee par lementaire moties klaar waarin een kleine negentig socialisten en eveneens een kleine negentig conservatieven de regering aansporen deel te nemen aan de Westeuropese handelsbesprekingen welke momenteel plaats vinden te Brus sel. En heden verscheen een manifest van een groep leidende zakenlieden, industriëlen, bankiers, pconomen en vakverenigingsleiders. In dit manifest richten zich de ondertekenaars tot de bevolking van Groot-Brittannië met de vermaning dat, indien Engeland nalaat zich aan te sluiten bij de gemeenschap pelijke Westeuropese markt, de nieuwe Westeuropese organisatie Engeland bo ven het hoofd zal groeien en geen be hoefte zal voelen aan medewerking van Groot-Brittannië. „De ondergetekenden", aldus verluidt in dit manifest, „zijn van mening dat de meest wijze weg is te zoeken in directe samenwerking en deelneming. Dit is een poging om een welvarend en stabiel Europa te schep- De premier van communistisch Chi na, Tsjou En Lai, en zjjn ambtgenoot van Nepal, Asjarya, hebben na afloop van besprekingen te Peking een ver klaring uitgegeven, waarin zij meede len da de betrekkingen tussen China en Nepal voortaan gebasseerd zuilen zijn op de vijf beginselen voor een vreedzaam naast elkaar bestaan. De twee regeringsleiders zijn over eengekomen, dat de handelsbetrekkin gen tussen hun landen zullen worden ontwikkeld op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel, aldus heeft het persbureau Nieuw China bekend ge maakt. (A.F.P) In Polen is gisteren een belastingver mindering van 30 percent afgekondigd voor arbeiders in de staats- en bouw- industrie. Deze belastingvermindering gaat op 1 januari in, aldus werd door de minister van financiën bekend ge maakt. In genoemde industrieën wer ken ongeveer twee miljoen arbeiders. (U.P.) pen, hetwelk in staat is te profiteren van automatisering en atoomenergie". Evenals de Britse regering zelf, zijn de ondertekenaars van dit manifest on getwijfeld bevreesd dat Engeland meer dan ooit geïsoleerd zal zijn, indien het alleen zou komen te staan in een we reld waar Rusland, Amerika en West- Europa de voordelen zouden hebben van enorme afzetgebieden, beschermd tegen concurrentie van buiten, maar zonder toirestricties binnen elk van deze drie grote economische eenheden. Het eind van deze week zal een ge regelde lijndienst ParijsPraagMos kouPeking geopend worden, zo heeft de directeur van de Russische burger luchtvaartmaatschappij Aeroflot in Moskou bekendgemaakt. Het traject ParijsPraag wordt ge vlogen door de Air-France en de Tsje- choslowaakse Aerolinie, op het traject PraagMoskouNowosibirsk zuilen Russische straalvliegtuigen van het type TU-104 vliegen (eerst tweemaal, later zesmaal per week) en het laatste deel van de verbinding, NowosibirskPeking zal voorlopig gevlogen worden met Rus sische vliegtuigen van het type IL-14, in afwachting van uitbreiding van het vliegveld van Peking. (A.F.P.) In het gebouw van Kunsten en Weten schappen in Den Haag en in het Amster dams Concertgebouw trad dit weekeinde de beroemde clarinettist Sidney Bechet met zpn orkest op. De foto toont links, de leider van het muzikale gezelschap in actie. mmSSm (Van onze Haagse redactie) Ballonvaren is niet alleen letterlijk genomen een verheffende bezigheid. Niet voor niets noemen de Fransen de ballonsport de zuiverste van alle spor ten. En vonden zij niet rond 1783 deze eerste vorm van luchtvaart uit? Dat jaar was een belangrijk jaar voor de ballonvaart. Met een ballon, die ver vaardigd was door de gebroeders Mont- golfier, maakten een kip, een eend en een schaap de eerste werkelijke lucht vaart. Zjj stegen op in Versailles, had den een genoeglijk reisje van acht mi nuten en landden monter en tevreden. Lodewijk de Zestiende en Benjamin Franklin waren van de opstijging ge tuige. De broers Montgolfier werden Landjonkers van Frankrijk. Een maand later, in oktober 1783, ging de eerste mens, de jonge Franse edelman Pilatre de Rozier, de lucht in voor een vaart van viereneenhalve minuut. De motorluchtvaart heeft de ballons in de loop der jaren verdrongen. Dat is jammer. Want gemeten naar roman tiek en avontuur kan het vliegtuig de vergelijking met de luchtballon beslist niet doorstaan, professor Piccard, die met een luchtballon onderzoekingen deed in de stratosfeer, zegt het wel wat hoogdravend in zijn boek „16.940 meter boven de aarde", maar wie zal zijn woorden mis kunnen verstaan? Hij schreef.: „De luchtballon vertegenwoor- digt de mooiste sport. De vrije beillótt dient de vrijheid, het avontuur, de aan schouwing, het onderzoek, de ziele- vlucht naar de hoogste sferen. Hoe klein is de vrije ballon in de oneindige luchtoceaanMisschien drukte ballon commandant Boesman het wel juist uit toen hij eens schreef: „Motorvliegen is nuttig, zweefvliegen is een kunst, maar ballonvaren is een delicatesse". Ondanks het feit dat de ballon in 1784 al haar intrede in Nederland deed, door een opstijging van de Fransman Blanchard, is er in ons land geen ballonclub van respectabe le leeftijd. De Haagse Ballonclub, de enige vereniging dit zich daadwerke lijk met ballonvaren bezighoudt, is onlangs twintig jaar geworden. Reden waarom zaterdag in de Rolzaal van het Binnenhof in Den Haag een bal lonsportavond gehouden werd. Daar mee werd het vierde lustrum van de Haagse Ballonclub waardig her dacht. Misschien vindt u het vreemd dat deze club niet de Nederlandse Ballon club heet. De oorzaak daarvan is het feit, dat in verschillende plaatsen in Nederland soortgelijke clubs hebben be staan, zoals in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en ook in de streek Twente. Advertentie 'AKKER SIROOP door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 38 „Maar alleen in de banden schieten," beval de chef. „Niet in de vent zelf. Jullie weten, daar ben ik niet op gesteld!" De heer Achtel vertrok zijn lippen: „Waarom richt je geen reisbureau op?" vond hij. „Dan kon je onze uitstapjes per telefoon leiden. Of per aan getekende brief." „Als jullie eens wisten, hoeveel liever me dat zou zijn!" beweerde de chef. „Maar men kan jullie geen seconde alleen laten! We zouden het dubbele kunnen verdienen, als ik niet voor jullie kinder meisje moest spelen!" „Je reinste dienstklopper!" mompelde de wor stelaar. Professor Horn draaide zich om. „Wat zeg je daar?" De ander trok het hoofd tussen de schouders. „Niets," verklaarde hij. De Rostockse autobus suisde zo hard ze kon over de straatweg. De reizigers vlogen op hun banken heen en weer en gingen tekeer als vis wijven. Op eenzame landwegen hobbelden boerenwagens. Op een open plek in het bos stond een boswach ter met jachthonden. De honden blaften geprik keld. Tien minuten konden voorbij zijn gegaan .Ein delijk ontdekten zij een auto, die op enige afstand voor hen uit reed. „Een grijze Opel," zei Paulig. „Dat is 'm! Als hij geen gas geeft, hebben we hem in vijf minuten ingehaald!" Professor Horm klom naar voren, bij de chauf feur, ging naast hem zitten en haalde zijn revolver te voorschijn. Daarna keerde hij zich om en zei koud: „Wie tegen mijn orders handelt, kan naar Berlijn lópen. Wat men niet in z'n hoofd heeft, heeft men in de benen, begrepen!" Het antwoord bestond uit een ondefinieerbaar ge mompel. Toen verdween de grijze Opel in een bocht! De kaartbroeders staken hun cartonnen neuzen vooruit. Zij waren koortsig van de jacht. „Het is te hopen dat ik raak waarop ik mik," zei Storm tot Karsten. „Ik ben de laatste tijd zo bijziende!" Hij gichel- de boosaardig. De autobus had de bocht bereikt. Zij slingerde, Paulig remde. De achtervolging ging verder. Doch toen gaf Paulig opnieuw minder gas. Nauwelijks vijftig meter voor hen stond de grijze Opel aan de kant van de weg. De jongeman was uitgestapt. Hij stond naast de wagen en praatte met iemand die op een fiets leunde. Beiden keken in de richting van de autobus. En die iemand was een veldwachter. De kaartbroeders verbleekten. „Spuiten weg!" riep de professor hees. „Zin gen!" De kleine heer Storm begon een lied. De an deren vielen in. En terwijl de tuchthuisboeven de veldwachter en hun vriend voorbijsuisden, zwaai den ze met hun gekleurde papieren mutsen en zon gen uit volle borst: ,,'k Heb m'n wagen volgeladen, vol met jonge meisjes!" Het moest worden vastgesteld, dat de baardige stemmen van opwinding trilden. Doch de veldwach ter maakte geen aanstalten de autobus aan te hou den. Hij keel; haar glimlachend na eri schudde het hoofd. Paulig reed nu als de duivel. Pas na de vol gende bocht waagde hij het, de snelheid te ver minderen. En heel langzaam verflauwde ook de zanglust der kaartbroeders en maakte plaats voor een maar al te begrijpelijke verontwaardiging. „Zo'n canaille!" schreeuwde de kleine heer Storm. Zijn stem sloeg over. „Ik zou de vent kunnen worgen! Eerst gapt ie ons de Holbein nog de voor de neus weg en dan maakt hij zich met een politie-agent vrolijk over ons!" De heer Philipp Achtel gesticuleerde met handen door de lucht. „En die schurk," schreeuwde hij hysterisch, „die willen jullie alleen maar z'n autobanden kapot schie ten? Dat is toch het toppunt. Wie dat wil, hoort thuis in een vereniging voor dierenbescherming niet hier!" Professor Horn was bleek geworden. Men kon zijn kauwspieren onder de huid zien bewegen. „Stop!" riep hij. En toen de anderen hem aan keken, zei hij: „Hij moet ons toch voorbijkomen! We zullen op hem wachten!". „Komt in orde," bromde Paulig. De autobus reed langzamer. De autobus stond stil. „Nou is het genoeg!" zei professor Horn. „Die schoft is in staat ons de politie op de hals te jagen! Alles heeft zijn grenzen! Als hij voorbij komt, maken we hem koud!" „Dat is het eerste verstandige woord!" ver-, klaarde de worstelaar. „Mag ik de voorrang om met hem af te rekenen?" „Goed. Geef hem er een op zijn fontanelletje, zodat hij de eerste paar uur op apegapen ligt!" De worstelaar werd treurig en vroeg: „Waarom alleen maar voor de eerste paar uur? Waarom niet voor een paar jaar langer?" „Geen woord meer!" zei professor Horn. Zjj zaten sprakeloos in hun autobus en wachtten op de grijze Opel. De luchtballons bewogen zachtjes. „Pas op!" riep een van hen. „Hij komt!" De worstelaar rekte zich uit. De revolvers wer den ontzekerd. De chauffeur hield zich klaar. De wind waaide over de korenvelden. De aren bogen in koor. Een leeuwerik steeg tierelierend op en van de aanslag der Rostocker kaartbroeders kwam niets terecht. Want de grijze Opel kwam niet alleen aangere den. Er naast peddelde de veldwachter en praatte met de jonge man. De boeven borgen hun schietwapens op en wis ten niet wat zij zouden doen. (Wordt vervolgd) Na de tweede wereldoorlog is alleen de Haagse Ballonclub opnieuw begon nen. In de magazijnen van een grote Haag se sportzaak liggen de twee Neder landse ballons. Het zijn de Jules Verne, de grootste, met een inhoud van ruim achthonderdduizend liter gas, en de Libelle, met een inhoud van een half miljoen liter. Ze beginnen beide te slij ten. Drie mensen in Nederland ziin ge machtigd deze ballonnen te besturen. Het zijn de voorzitter van de Haagse Ballonclub Jan Boesman, zijn vrouw, Nini Boesman-Visscher en de heer C. de Vos Klootwijk. De eerste haalde in 1937 zijn brevet, de beide anderen wer den na de oorlog gebrevetteerd. De naam Boesman heeft een vertrouwde klank als het over ballons gaat. Ook in het buitenland, want het echtpaar Boesman steeg vele malen in andere landen op. Zelfs de huwelijksreis van het paar werd per ballon gemaakt. Geen echtpaar in Nederland zal zich wat dit betreft met de Boesmans kun nen vergelijken. De Haagse Ballonclub, die zaterdag dus het twintigjarig be staan vierde, werd in 1936 in de toen malige Haagse Kunstkring opgericht. Er waren al spoedig wat leden, voor namelijk vrienden van Jan Boesman, die evenais hij voor notaris studeerden. Er werden wel wat vaarten gemaakt, voornamelijk voor liefdadige doeleinden maar de grootste activiteit ontplooide 'zich na de oorlog. Nu al zeven jaar achtereen organiseerde de Haagse Bal lonclub de wedstrijd om de Coupe An- dries Blitz, een lange-af standswedstrijd voor ballons, de enige ter wereld. De drie afgelopen jaren bleef de Coupe dicht bfj huis. Mevrouw Boesman won de beker namelijk drie achtereenvol gende malen. Het is de vraag hoe de race het volgend jaar zal verlopen. Het is een dure sport, de ballonsport. Per vaart zijn de kosten rond tweedui-' zend gulden. De Haagse club is ondanks alles springlevend, heeft ongeveer der tig leden en hoopt binnen niet al te lange tijd te kunnen beschikken over een mobiele waterstofgasfabriek. Die zal dan kunnen zorgen dat er geen uitnodigingen voor opstijgingen in het buitenland afgeslagen hoeven te wor den. Een menigte van 70.000 Duitsers heeft gisteren op de markt te Bonn verklaard nooit te zullen instemmen met de afstand van de „verloren ge bieden", die thans deel uitmaken van de Sovjet-Unie en Polen. Deze menig te was bijeengeroepen door de bond van uitgedreven Duitsers, de radicaalste onder de grote vluchtelingenorganisa ties. De belangrijkste spreker op de bij eenkomst was de leider van de demo cratische partij van het Saarland, dr. Heinrich Schneider. Hij oefende kritiek op het „kleine Europa" van de Dditse bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. Dit „kleine Europa" is niet bezield door een Europese geest, aldus dr. Schnei der. Een jong Russisch geleerde heeft een ontwerp gemaakt van de ruimte-raket, die, aldus deelde de Moskouse acade mie van wetenschappen mede, retour vluchten zal kunnen maken tussen de aarde en de maan. De jonge geleerde A. Yegorof, 25 jaar oud, heeft zijn ontwerp aan de Rus sische academie voorgelegd, die het bin nenkort zal publiceren. De secretaris van het inter-sterren aeronautische comité Karpenko heeft verklaard, dat de berekeningen van Yegorof door deskundigen zijn gecon troleerd en juist zijn bevonden. Het project van Yegorof voorziet in een projectiel, dat zo dicht bij de maan zou komen als verlangd wordt, rond de maan zou vliegen zonder er op te lan den en foto's van de maan zou ne men door middel van een electronische uitrusting. Het toestel zou dan weer naar de aarde terugkeren zonder te landen, zijn toch naar de maan her halen, weer terugkeren naar de aarde en dan in de kosmische ruimte ver dwijnen en voor eeuwig door het uni versum zwerven Er zou alleen maar brandstof nodig zijn om het raket uit de zwaartekracht van de aarde weg te schieten, waar na het projectiel door zou blijven gaan als gevolg van de gecombineerde aan trekkingskrachten van de zon, de aar de en de maan. Yegorof's raket wordt beschouwd als een verbetering van het ontwerp van de eminente Russische mathematicus Sjebotaryof, wiens theoretische raket de aarde zou verlaten, rond de maan zou cirkelen op een afstand van 36.000 km. en dan naar de aarde terugkeren. Verwacht wordt, dat de Russische academie later meer bijzonderheden van het project zal publiceren. Een aantal Amerikaanse hartspecia listen, onder wie kolonel Mattingly, een van de doktoren die president Eisenho wer hebben behandeld, heeft een bij zondere hartoperatie verricht op een 27-jarige tekenaar. Norman Hickey leed aan een zeldzame hartziekte; een zwakke plek in de wand tussen de rechter hart kamer en de aorta was doorbroken. Het gevolg hiervan was, dat een deel van het bloed dat in de aorta werd gepompt om het lichaam van vers bloed te voorzien, door het gat in de wand in de rechter hartkamer terugkeerde, waarin normaal uitsluitend gebruikt bloed wordt ont vangen. Het hart werd door deze gang van zaken dermate overbelast, dat het 55 liter bloed moest verwerken voor iedere 15 liter die in de bloedstroom van het lichaam moest worden gepompt. Tot nu toe waren in de Amerikaanse medi sche geschiedenis slechts veertig van deze gevallen bekend. Alle patiënten stierven aan de ziekte. Men besloot Hickey te opereren vol gens een nieuwe methode. In het bewuste gat wilde men een stop aanbrengen van geperste spons, ongeveer ter grootte van een golfbal. Er was precies 4!/j minuut tijd om een kleine inkeping in de zij kant van de aorta boven het hart te maken en een andere inkeping in de rechter hartkamer, om vervolgens een draad te trekken door de openingen van de aorta, door de breuk en weer naar buiten door het gat in de hartkamer. Op deze manier werd de stop, die aan de draad was bevestigd, op zijn plaats ge bracht en aan de hartwand vastgenaaid. De operatie is gelukt, en de patiënt schijnt het uitstekend te maken. België Prinses Maria Esmeralda, de dezer dagen geboren dochter van Koning Leopold van België en prinses Liliane, is zaterdag op het paleis van Laken door kardinaal van Roey, de pri maat van België, gedoopt. (A.F.P.) In üiisseldorf is dezer dagen een reünie gehouden door de leden van het vroegere Duitse Afrikakorps. Iedereen was er en zo kon een fotograaf dit groepje vereeuwigen. Links veldmaarschalk Von Kesselring, rechts mevr. de wed. Rommel. In het midden zetelt nog een Duitse held uit de eerste wereld oorlog, generaal Von Lettow-Vorbeck, die ook in Afrika gevochten heeft. Zij verder nog vermeld, dat 'ook Lilli Mariene aanwezig was, kortom, de goede oude tijd herleefde in volle luister, zij het zonder uniformen. Schade....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2