In Waarderpolder komen drie inplaats van vier industriehallen Politie-schietkampioenschappen in Overveen begonnen Druk bezochte receptie van 40-jarig H.P.C. Een ..Prins der werd in Heemstede gehuldigd Gouden zangers jubileum in de zondag Katholiek beraad betreffende IJmond-problematiek B. en W. vragen aanvullend krediet van 86.100. AGENDA De aankoop van „Holland Nautic" parochie van Sint Bavo Haarlemse jeugd vierde Dierendag Positief christelijke bijdrage Ereronde gewonnen door officier van justitie Wijndoop voor luchtvaarder Vreemde vuurbol boven Haarlem B. en W. vragen de raad een krediet van f 1.600.000.- JAARFEESTEN K.A.B. GEOPEND DODELIJK ONGELUK BERECHT NAAIMACHINES PAGINA 3 MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Burgerlijke Stand Haarlem P. TH. WARMERDAM 25 JAAR COLLECTANT OUDE HEER LETTE NIET OP VERKEER VERBLIND DOOR DE ZON DOORGEREDEN NA AANRIJDING MEISJE KWAM TE VALLEN INBRAAK CHR. HU Y GENSSCHOOL WINKELDIEVEGGE -i ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Demonstratie badminton voor de jeugd ZANDVOORT Autosprints op circuit ERGERLIJKE BALDADIGHEID Records Het gemeentebestuur van Haarlem is er eindelijk is geslaagd de rijksgoedkeu ring te verwerven op de bouw van drie industriehallen in de Waarderpolder. De raad heeft op 18 mei 1955 reeds een kre diet van 304.900 beschikbaar ge steld voor «ie bouw van vier industrie hallen. Doordat de rijksgoedkeuring uit bleef, moest de bouw worden uitgesteld en intussen liepen de bouwkosten tenge volge van de stijging van lonen en prij zen voortdurend op. Tenslotte heeft men vergunning gekregen voor de bouw van slechts drie industriehallen. Thans blijkt, dat dit aantal voorlopig voldoende is. Tegelijkertijd wil men nu een vierde hal bouwen, die kan dienen als opslagruim te voor het brandweermaterieel van de dienst Bescherming Burgerbevolking. Voor een dergelijke ruimte is geen rijks goedkeuring nodig. De bouwkosten van de drie industrie hallen worden thans geraamd op 391.000. Deze verhoging is enerzijds een gevolg van de stijging van lonen en prijzen, maar anderzijds ook van het feit, dat één der hallen op verzoek van de gegadigde moet worden uitgebreid met een ketelhuis, een transformator station, een schoorsteen en de fundering voor een olietank, terwijl de voorbouw van de hal bijna twee keer zo groot moet worden als aanvankelijk het plan was. Het door de raad beschikbare cre- diet zal dus verhoogd moeten worden met 86.100 hetgeen B. en W. van Haar lem thans aan de raad voorstellen te doen. Een der hallen zal in huurkoop worden uitgegeven aan de heer P. Kreeft uit Haarlem, die er een metaalbewerkings- bedrijf in wil vestigen. Een tweede hal tal aan deze gegadigde worden verhuurd Het perceel waarop de eerste hal zal verrijzen is 506 m2 groot, het perceel met de tweede hal 500 m2. De derde hal, die dus met enige bijgebouwen zal worden uitgebreid, wordt in huurkoop uitgegeven aan de firma Airsol Inter national Trading in Amsterdam, die zich o.m. toelegt op het vervaardigen van grammofoonplaten en geluidsinstallaties. De bouw van de olietank-fundering en de schoorsteen zal vanwege de gemeen te geschieden, maar. de kosten a 10.000 zullen ineens door de firma worden te rugbetaald. De huurkoopsom voor de heer Kreeft mag worden geraamd op 113.000 die voor de Airsol International Trading op 235.000. De huur van de tweede hal 'zal de heer Kreeft komen op 5.700 „ar jaar. De huurkoopsom is gebaseerd op een grondprijs van 20 per m2 en de werkelijke stichtingskosten van de op stallen. De huurkoopcontracten zullen een looptijd hebben van 15 jaar. De huui- som van de tweede hal is gebaseerd op een grondprijs van 20 per m2, waar van baarlijks 5 pet wordt verrekend, ter wijl jaarlijks 7 pet van de stichtingskos ten wordt berekend. De huurovereen komst krijgt een looptijd van tien jaar. De heer Kreeft krijgt daarbij een optie voor de eerste vijf jaar tot koop of huurkoop van de gehuurde grond en hal, terwijl hij gedurende de tweede vijf jaar de gelegenheid krijgt het huurcontract tussentijds te beëindigen met een opzeg gingstermijn van zes maanden. Bovendien krijgen de huurkopers ge durende twee jaar een optie op de koop Van de grond, waarbij een grondprijs van 22 zal worden gerekend per m2. Het bouwen van vier hallen is uiter aard goedkoper dan het bouwen van drie hallen. Daarom stellen B. en W. voor een vierde hal te bouwen, hoewel die voor industriële doeleinden niet nodig is. De vierde hal zal dan als opslagruimte voor brandweermaterieel van de B.B. worden benut. Deze vierde hal komt op een stuk grond van 500 m2. De bouw zal op ongeveer 71.000 komen. De meest noordelijke van de vier hal ten zal zodanig worden gebouwd, dat gedeelten van de fundering en de goot langs de gevel op een aan derden toe behorend perceel komen. Daarom zal een erfdienstbaarheid moeten worden aanvaard van de eigenaar van het per ceel, de heer L. F. Commissaris. In ruil daarvoor vraag tdeze het servituut tot inbalking in de zijgevel van de te bouwen hal. B. en W. stellen de raad nu voor een en ander te accepteren. B. en W. van Haarlem stellen de raad thans voor de grond, het water en de opstallen van de voormalige Holland Nautic te kopen voor 1.600.000. Bij de ze koop is niet inbegrepen het kantoor en de fabriekshal van de Holland Nau- tic, die door de huidige eigenaar, het Makelaarskantoor v.h. R. Zwolsman N.V. in Den Haag, aan de PTT ver huurd zijn. B. en W, schrijven, dat het bezit van het complex van belang is voor het verwezenlijken van het uit 1934 date rende uitbreidingsplan voor dit gebied, dat vooral voorziet in de bouw van wo ningen. Bovendien kan nu worden voor zien in de behoefte aan groen in deze wijk. Tevens zal nu een begin kunnen worden gemaakt met verwijdering van het bruggetje in de Spaarndamseweg of het dempen van de doorvaart, waar door een belangrijke verbetering kan worden tot stand gebracht in de ooste lijke stadsrandweg. Ook de brug over de Paul Krugerkade kan nu worden verwijderd. Wel delen B. en W. mede, dat mogeltik het bestaande uitbreidings plan nog herziening of uitbreiding be hoeft. FILMS: 1., 2, 14 jaar, CINEMA PALACE: De Hofnar, a. 4.15. 7 en 9.15. FP.ANS HALS: De radeloze Indringer, Jaar, 2.30, 7 en 9.15. Dh-avond één voorstelling om 8 uur Rock around the clock, 14 2, 4.15, 7 cn 9 i5t LUXOR: Inspecteur Callaghan en de gehei me code, 18 jaar, 2. 7 en 9.15. MINERVA: ma.: Don Camillo contra Pep- pone, a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: A kiss before dying, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYGezworen kameraden, 18 jaar, 2.30, 7 en 915. STUDIO Politie zonder wapens. 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Maandag 8 oktober Schouwburg: R.K. Toneelvereniging Tha lia" met „Dolle Toon" (dil.) 8 uur. Dinsdag 9 oktober Minerva: De Schouwspelers met ,,De witte non", 8.15 u. Schouwburg: R.K. Toneelvereniging „Tha lia" met „Dolle Toon" (dil.) 8 uur. ONDERTROUWD: C. J. de Regt en F. J. van Loevezijn. GETROUWD: H. Sieraad en A. J. Maerten; T. Wienstra en M. H. We ber. GEBORENN. L. Antonie-de Graaf, Z.J. B. Brejj-Wempe, d.; J. C. P. M. van Brugge-van den Broek, d.; E. A. J. Wisse-Spruijt, d. OVERLEDEN: C. van der Wilden, 49 jr., Gasthuisvest; P. de Jonge-Flik- weert, 77 jr., Spaarnwouderstraat; L. AScholten-Utermark, 73 jr., Lorentz- kade. Op waarlijk prinselijke wijze is giste ren het jubileum van de heer J. G. Prins, 50 jaar trouw zanger van het koor „Laudate Dominum" van de Heemsteedse St.-Bavo-parochie, ge vierd. Om 10.15 uur werd een plech tige Hoogmis met drie Heren te zijner intentie opgedragen. Celebrant was pas toor Chr. v. Mierlo, oud-pastoor van de paroehie. Het koor, bij wijze van, uitzondering zonder de heer Prins, zong de „Missa Regina Martyrum" van Refice en na de H. Mis een extra- feestelijk Laudate Dominum" (Bern. Gransjean). Voor de preek vond pas toor C. Pouw gelegenheid om vanaf de preekstoel dit jubileum te memoreren en de heer Prins voor zijn vele ver diensten namens de gehele parochie dank te zeggen. In het voor het echtpaar Prins zo ver trouwde verenigingsgebouw aan de Herenweg was een royale koffietafel ingericht. Aan weerszijde van het echt paar zaten de huidige pastoor C. Pouw en diens voorganger, pastoor Chr. van Mierlo aan, terwijl voorts aanwezig wa ren het voltallig kerkbestuur, een ver tegenwoordiging van de diocesane en dekenale korenbonden en van de St.-Gre- gorius-vereniging in de persoon van se cretaris B. G. Stammeyer, en de Hage- veldse leraar Th. J. Straathof, de oud directeur van het zangkoor, broeder Tarcicius (F.C.S.), verder alle leden van ..I.audate Dominum" en de direc teur en organist. Pastoor Pouw opende de lange rij sprekers met de heer Prins heel harte lijk te danken voor al hetgeen hij als zanger voor de parochie heeft gedaan. Namens het kerkbestuur en het zang koor overhandigde de pastoor als blijk van waardering een fraai tapijt. Secre taris Stammeyer, mede sprekend na mens zijn neef, Th. Straathof, had reeds uit de kranten vernomen hoe de heer Prins niet alleen als zanger maar ook in tal van andere hoedanigheden met de kerk verbonden was geweest zodat hij hem kon betitelen als een ware Kefkprins. Het was dus wel duidelijk dat het bisdom hier met haar belang stelling niet kon ontbreken. Hij compli menteerde het echtpaar Prins met dit heuglijk jubileum maar kon tot zijn spijt zijn woorden geen kracht bijzetten in de vorm van een geschenk. Het Gre- gorius-erediploma, dat hem overhan digd zou worden was ergens blijven steken, zou echter beslist binnen enkele dagen in hun bezit zijn. De heer Th. A. G. Bekker, voorzitter van „Laudate Dominum" wilde aan de opsomming der verdiensten van de heer Prins niet veel toevoegen maar hem in d- eerste plaats danken voor de vriendschap die alle leden van het koor In gebouw St. Bavo zijn gisteravond de jaarfeesten van de Katholieke Ar beidersbeweging. afdeling Haarlem be gonnen, In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer A. Angenent op, dat de K.A.B. haar winterprogram steeds begint met een feestelijke bijeenkomst. Het verheugde hem, dat hiervoor zo veel belangstelling bestond. De toneel vereniging „De spelers van St. Frans" gaf vervolgens een opvoering van het vrolijke blijspel „Pa wiktMa be schikt" onder regie van J. W. H. W. Kraay. Uit de reacties van de tal rijke aanwezigen bleek ten duidelijkste, hoezeer zij van dit stuk genoten. Dit stuk zal herhaald worden op 8, 9, 11, 12, 14 en 15 oktober. Plaatsen ervoor zijn te bekomen aan de zaal. Als sluitstuk van een propagandis tische demonstratie hield de afdeling Haarlem van de vereniging tegen het, mishandelen van dieren zaterdagmid dag op de Dreef een keuring voor huis dieren. Het ging er daarbij niet om wie met veel show de grootste en dikste hond, de hardst spinnende poes of de schoonste witte geiten kon tonen, maar uitsluitend om de wijze waarop het dier was verzorgd. De keuringsjury bestond uit de heren Jan Heek, dieren arts, M. Drenth, inspecteur dierenbe scherming, en M. van de Weyer, secre taris van de Kynologenclub Kennemer- land. De jury kreeg het overigens moei lijker met zich een plaats op de wan deldreef te verzekeren dan om de die ren te keuren: dokter Heek kende vele dieren doordat sommige bij het asyl ais zwerver waren gemeld en vervol gens bij Haarlemmers terecht waren gekomen. Over het algemeen hadden zij daarna een goede verzorging geno ten. Honden van allerlei rassen, kleu ren en grootten hadden de overhand in het défilé. Maar zij waren beslist niet de enige huisdieren. Overigens waren er ook poezen, marmotten, geiten, ko nijnen present en zelfs was er een knaap die met een kom goudvissen kwam aanzetten. De kinderen, die volgens de jury voor liet verzorgen van hun huisdier een prijsje verdienden, kregen een kaartje uitgereikt waarop hun naam werd vermeld. Daarmee zullen zij zich komende zaterdagmiddag 13 okto ber (met kaartje maar zonder huis dier) moeten melden hij het bureau van de Dierenbescherming in de Rid derstraat. Daar wachten ruim honderd prijzen en prijsjes. Aan de keuring op de met touwen onvoldoende afgezette Dreef ging een propagandatocht vooraf. Deze vertrok niet van het Ripperdapark, maar van het Phoenixterrein eerst om kwart voor drie, dus drie kwartier na de of ficieel vermelde vertrektijd. „Harmonie Crescendo" onder leiding van de heer J. Zwaansdijk zorgde voor de onmisba re vrolijke en pittige noot in deze tocht. Verder liepen daarin mee kabouters van de Bernadotte- en Notburgagroep van de Nederlandse gidsenbeweging en welpen van de Daniël-, Norbertus- en Michielhorden van de groepen van de verkenners van de katholieke jeugdbe weging. Bovendien liepen er in de stoet herauten mee en was er een praalwa gen, met vele bouquetten dahlia's ver sierd, waarop de dierenvriend St. Fran- ciscus was gezeten temidden van een aantal als dieren verklede kinderen. Op een andere wagen beeldden kinderen boxers, paarden, apen, geiten en andere dieren uit. De stoet werd gesloten door enige ruiters van de Haarlemse ruiter- vereniging, terwijl de Haarlemse poli tie zich eveneens volledig in deze die- rentocht inleefde door behalve met de motorbrigade ook met twee man politie te paard aanwezig te zijn. In de stoet werden bordjes meegevoerd met op schriften als: „De kettinghond moet vrij", „de winter komt, steun thans 't dier". steeds van hem en zijn vrouw mochten ondervinden. Niet alleen met hun gou den jubileum maar vooral ook met de goedgunstigheid van God, die hun le vensloop zo heeft geregeld dat gij de schone taak van koorzanger zo lang hebt kunnen vervullen, wil ik u feliciteren, aldus pastoor Chr. v. Mierlo. Niet al leen zondags maar ook heel vaak door de week klom u de zangzolder op om de vele plechtigheden mede op de luis teren. Hiervoor ook nog mijn harte lijke dank en Gods beste zegen. Achtereenvolgens spraken nog broe der Tarcisius, onder wiens leiding de heer Prins van 1930 tot 1946 heeft ge zongen, de heer de Barbanson die juist directeur van het koor werd in het jaar dat de heer Prins het ,.Pr,9 Ecclesia et Pontifice" ontving bij zijn 40-jarig zangersjubileum. Namens de heer Prins die voor zoveel hulde geen woor den kon vinden dankte pastoor Pouw al len voor de vele blijken van hulde, waardering en vriendschap. Als laatste bewijs van sympathie, zongen de leden van „Laudate Dominum" tenslotte het 4-stemmige Ave Maria van Fr. Witt en het „Haec Dies" van Alphons Vran- ken. Duizend gulden boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 58-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, de enige overlevende van de direct betrokkenen bij een ernstig ver- 1 ersongeval op de "..ijksweg Amster damHaarlem op 26 april j.l. In de tenlastelegging wordt gespro ken over roekeloos rijden en onoor deelkundig remmen van verdachte, waaTdoor hij met zijn auto dwars op de weg was geraakt, in botsing geko men met een motorrijder en tenslotte was aangereden door een tweede personenauto. De motorrijder en een inzittende van de tweede auto waren om het leven gekomen. De verdachte zelf had een zware hersenschudding opgelopen en herin nerde zich van het tragische voorval niets meer. Verschillende getuige-c" :kundigen be toogden met klem op grond van hun analyse van de wrakken van de auto en de motor, dat de motor en de auto met elkaar in frontale botsing waren gekomen op het door de auto bereden rechter gedeelte van de weg. De ver dediger meende op grond van deze verklaringen te moeten concluderen tot vrijspraak, omdat zij naar zijn in zicht duidelijk aantoonden, dat van enige schuld van verdachte geen spra ke kon zijn. Juist door de botsing met de motor is de auto van de verdachte dwars op de weg geraakt, zo rede neerde de verdediger. Uitspraak donderdag 18 oktober a.s. Het gezelschap „Toneel en Onder wijs" zal op 11, 19 en 25 oktober voor de leerlingen van de lagere scholen in de Haarlemse Stadsschouwburg een tentoonstelling geven van „Keerlen ontwaeck". Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de heer P. Th, Warmerdam als collectant van de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt droeg pastoor Notgenboom O.F.M. gistermorgen een plechtige hoogmis op. Assistentie hier bij verlepnden de paters Huygens, als diaken en Groen, als subdiaken. Aan het orgel begeleid door Joan Krouwels voer de het parochieel zangkoor gediri geerd door Adré Kaart de „Missa Benedicamus Domine" van de Lorenzo Perosi uit. Na de H. Mis werd het mo tet „Oh, bene Jesu" van Joskin des Prez gezongen. In de pastorie werd de jubilaris om een uur met zijn echtgeno te en kinderen een huldiging bereid. Ge sproken werd hier door de pastoor en door de voorzitter van het college van armencollectanten, de heer A. Verheul, die zich in zeer prijzende bewoordingen uitten over het voortreffelijke werk van de heer Warmerdam. Namens het arm bestuur deed dit de voorzitter, de heer P. Borghouts. Tenslotte dankte de heer Warmerdam voor de huldiging, waarna men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. Een 76-jarige Haarlemmer stak za terdagmiddag zonder voldoende op het verkeer te leten de Zijlweg over ter hoogte van de Korte Zijlweg in Over- veen. De man werd door een auto ge schept en op het wegdek gesmakt. Mei een gecompliceerde linkerbeenbreuk moest hij naar het Marinehospitaal in Overveen worden vervoerd. Een fietser, verblind door de zon, die zich weerkaatste op het natte wegdek, reed zaterdagmiddag om half vijf te gen de afsluitbomen van de Lange Brug over het Spaarne op, die in daling wa ren. Met wonden aan het gelaat moest de 47-jarige Haarlemmer, die dit over kwam, naar het Grote Gasthuis worden vervoerd, vanwaar hij na behandeld te zijn, weer huiswaarts kon keren. Op de hoek van de Jansstraat en de Riviervismarkt werd zaterdagmiddag omstreeks half zes een 49-jarige wiel rijder uit Haarlem, die komende van de Grote Markt de Jansstraat wilde in rijden, ingehaald en vervolgens aange reden door een grijze personenauto, waarvan de bestuurder onbekend wens te te blijven en doorreed. De wielrijder kwam te vallen en moest met een ge broken rechterheupbeen naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De politie verzoekt de automobilist en eventuele getuigen zich bij haar bekend te maken. Een 15-jarig meisje, dat zondagmid dag omstreeks kwart voor vijf op haar fiets plotseling moest remmen op de kruising van de Damstraat met het Spaarne voor een auto, die daar voor rang had, kwam doordat zij slipte te vallen op het wegdek. Met een lichte hersenschudding en schaafwonden moest zij naar het Grote Gasthuis wor den vervoerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de Christiaen Huygens- school aan de Ohmstraat. Uit verschil lende klassen werd in totaal 45 ont vreemd. Dit waren geiden, die door de leerlingen ten behoeve van schoolreis jes waren bijeengespaard. Voorts wor den enige snoepjes vermist. Een jumper en twee pull-overs wilde een 30-jarige huisvrouw uit de omge ving van Haarlem ten nadele van een Haarlems confectiemagazijn ontvreem den, toen zij daar op heterdaad werd betrapt. Zij is door de politie aangehou den. (Van onze correspondent) „De IJmond is een van de meest sprekende voorbeelden van het ver der voortgang vinden van bevolkings concentratie in stedelijke gebieden on der invloed van een grootscheepse uit breiding van de industrie. Het is ver heugend, dat steeds meer de gedach te veld wint, dat de economische pro- duktie geen doel op zich is, maar dat de sociale en geestelijke aspec ten zwaarder wegen. Hier ligt een belangrijke taak voor de Kerk en haar leden. Mensen met een geestelijke be stemming vormen het materiaal, waarmee gewerkt wordt. Met deze bestemming moet rekening gehouden worden. Dit noopt de katholieken tot een positief christelijke bijdrage aan de vormgeving van de rniljeus, opdat een gezonde ontwikkeling wordt be vorderd. De christenen kunnen een onvervangbare bijdrage leveren aan het leven der gemeenschap en zij zou den tekort schieten als zij zich niet met alle krachten zouden inzetten voor de vorming van de mens." De ze gedachten ontwikkeld door prof. dr. A. H. M. Albregts, vormden de in leiding tot het nationaal katholiek IJmond-congres, dat zaterdag onder auspiciën van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland in het mis siehuis te Driehuis werd gehouden. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, droeg 's morgens in de kapel van het missiehuis een stille H. Mis op en woonde een gedeelte van het con gres bij. Tal van kerkelijke en wereld lijke autoriteiten, vooraanstaande figu ren uit het politieke en maatschappe lijke leven, namen aan dit congres, dat gezien moet worden ais een katholiek beraad op de problematiek van de Imond, deel. De congresvoorzitter prof. Albregts wees erop, dat de stedelijk technische sfeer het platteland verovert en dat de bevolking daar voor de taak gesteld wordt ongeselecteerde invloeden te ver werken in een nieuw harmonisch le vensbeeld. Aan het slot van zijn be schouwing constateerde hij, dat de ka tholieken bereid moeten zijn tot een fe deratieve samenwerking met andere groepen om zo een positieve bijdrage te kunnen leveren. Prof. dr. R. C. Kwant, O.E.S.A., pro- Op de militaire schietbanen aan de Zeeweg in Overveen zijn vanmorgen de schietwedstrijden op pistool en geweer begonnen, die gelden voor het nationale kampioenschap van de Nederlandse Po- litiesportbond en tevens voor het kam pioenschap van het district west, de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Elke dag zal de hele week de politie uit het gehele land tussen 9 en 5 uur de aandacht op de schietschijf richten om er in de groeps- en indivi duele wedstrijden een zo goed mogelijk figuur te slaan. Meer dan honderd vijf tallen hebben zich te voren opgegeven Ter gelegenheid van de vierde lustrumviering van de Haagse Ballonclub is zaterdag in de Haagse Rolzaal een ballonsportavond gehouden, waarop o.m. verscheidene nieuwe ballonvaarders de doop ondergingen volgens een nieuwe, door Godfried Bemans opgestelde „doopformule". De foto laat zien, hoe de ballonvaarder dr. A. Melchior uit Haalrem (r.) met wijn wordt gedoopt door mevrouw Nimi Boesman. Links op de voorgrond kijkt Godfried Bomans vol spanning toe. om in Overveen hun kunnen in het ge weer en pistoolschieten aan de jury te demonstreren. Talrijke politie-autoriteiten waren aan wezig van wie wij noemen de heren mr. dr. R. W. H. Pitlo, substituut offi cier van justitie, J. Fontijne, hoofdcom missaris van politie te Haarlem, J. P. Weyburg, P. J. van IJzendoorn en A. L. de Boer, commissarissen van politie te Velsen, Zaandam en Haarlem en H. P. Huijsman en J. Voerman, hoofdin specteurs-korpschefs van de gemeente lijke politiekorpsen te Zandvoort en Bloemendaal. Tevens was aanwezig de garnizoenscommandant van Haarlem, overste F. van der Ney en zijn adju dant, de luitenant A. van Deutekom, alsmede de majoor A. W. J. Hoogveld namens de commandant van de Ripper- dakazerne, majoor G. P. Boon. De heer L. Davidson, hoofdinspecteur van politie te Haarlem en aldaar voor zitter van de politie-sportvereniging, sprak een inleidend woord namens een commissie, die samengesteld is uit ver tegenwoordigers van de politievereni- gingen te Haarlem, Zandvoort en Bloe mendaal, die deze wedstrijden leidt. Dit moest op zeer korte termijn geschieden. Wegens verblijf in het buitenland van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, werden de wedstrijden ingeschoten door wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler. Tevoren zei de loco-burgemeester het schieten een van de mooiste sporten te vinden, die van een man kan maken wat er van te maken is. Het is een van de takken van politiedienst, waar de gewone bur ger meestal niet aan denkt: hij be schouwt de politieman als te zijn voor handhaving van de orde en ter beveili ging van de burgers. In deze wedstrij den echter kunnen de politiemensen op sportief terrein eikaars krachten meten. Ook de sociale factor van de sport acht te mr. Hijszeler van grote betekenis. Namens de Nederlandse Politiesport- bond sprak de voorzitter, de heer J. Ni- wold uit Hilversum. Voordat de vijftal len van de Rijks- en gemeentelijke po litiekorpsen aan het wedstrijdprogram ma konden beginnen, werd er eerst een autoriteitenwedstrijd gehouden. Daar voor waren vier medailles beschikbaar. Deze werden gewonnen door de substi tuut-officier van justitie te Haarlem, mr. dr. R. W. H. Pitlo met 26 p., luitenant Van Deutekom van het garnizoen Haar lem met 23 p. en hoofdinspecteur-korps chef van politie te Zandvoort H. P. Huijsman met 20 p. Onder algemene hi lariteit reikte de heer Davidson aan de Haarlemse hoofdcommissaris Fontijne de poedelprijs uit voor de zes behaalde punten. fessor aan het Philosophicum van de paters Augustijnen te Eindhoven, hield een inleiding over christendom en tech niek. De techniek is het centrale ken merk van de moderne tijd. Het verlan gen naar macht over de natuur is he lemaal niet minderwaardig, maar ge vaarlek is het als de mens in de ban staat van het exacte denken. Prof. Kwant vroeg zich af, van welke wetenschap uit de IJmond-stad voorbe reid wordt. Is dit alleen de exacte we tenschap. dan ziet de toekomst er som ber uit. De taak van het christendom in de technische beschaving is allereerst het nihilisme van de technische tijdgeest in onszelf te bestrijden en dan door ons levend voorbeeld het nihilisme in anderen aan te klagen. Ons wacht een creatieve taak. Vrijheid en persoonlijke verantwoordelijkheid zijn waarden, die verdedigd moeten worden. Nadat een dankbare Mgr. Huibers zijn vreugde had uitgesproken over de grote deelname aan dit congres, zo belang rijk omdat grote problemen om een ge meenschappelijke oplossing vragen, heeft drs. W. Kusters van het K.A.S.K.I. in de plaats van prof. G. H. L. Zeegers, die wegens ziekte verhinderd was, so ciaal-wetenschappelijk onderzoek en maatschappelijke ordening in het indus triegebied van de IJmond besproken. Hij ging er daarbij van uit, dat elk ge bied beheerst wordt door drie krach tenvelden: burgerlijk bestuur, economi sche instituties en Kerk. In onderlinge samenwerking moeten zij het maat schappelijk evenwicht brengen en in Nederland is zeer duidelijk een stre ven naar dit evenwicht merkbaar. Maar in een dynamische samenleving, zoals de IJmond er één is, leidt het zoeken naar dit evenwicht tot de grootste pro blemen. Sprekend over het onderwijs was de heer Kusters van oordeel, dat in dit gebied grote aandacht besteed moet worden aan het technisch onderwijs Terecht worden bedrijfsscholen opge richt, maar zij moeten zich beperken tot een aanvullende gespecialiseerde op leiding ten behoeve van het bedrijf. Zij mogen geen bedreiging vormen voor onze technische scholen en men zal moe ten begrijpen, dat de vorming tot mens uitsluitend kan worden overgelaten aan de maatschappelijke groeperingen. Ook ten aanzien van het maatschappelijk werk en dat op het terrein van de volksgezondheid, ziet de heer Kusters voor het bedrijf slechts een aanvullende taak. Drs. A. M. Boelen, directeur van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemer land noemde het IJmondgebied het ont- moetingsveld van uitersten. Verheugend is het, dat de katholieke aanpak, na een enigszins stroeve aanloop, steeds meer positieve resultaten gaat opleve ren. De activiteiten van de S.T.O.K.K. zijn gericht op samenwerking met niet- katholieke organen en met de burger lijke overheid. Ten aanzien van Bever wijk sprak de heer Boelen de wens uit, dat het overkoepelend orgaan in de toe komst zijn vorm zal kunnen vinden op basis van de levensbeschouwelijke groe pen, zodat, een federatieve samenwer king mogelijk is. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Zaterdag werd in het Missiehuis te Driehuis het Katholle' Congres voor de IJmond gehouden, dat door talrijke burgerlijke en kerkelijke autoriteiten werd bijgewoond. Op de foto van links naar rechts: mgr. H. J. van Deursen, president van het Theologicum te Warmond; mgr. H. J. J. van Hussen, voorzitter van het Kerkenbouwfonds in het bisdom Haarlem; mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam, en de heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland. Volgens meldingen van verschillende lezers is er zaterdagavond omstreeks kwart over zeven een vreemde vuurbol gesignaleerd. De eerste melding gewaag de van een oranje-kleurige bol, die een brandende staart achter zich aan sleep te. „Het was net een brandende muis", aldus de mededeling, „die zich in noord oostelijke richting voortbewoog." Een andere zegsman verklaarde, dat hij een vuurbol uit de richting Zandvoort zag komen. Boven Haarlem maakte zich daarvan een kleinere bol los. Beide vu rige elementen hadden een razende vaart, maar waren gedurende enkele seconden zichtbaar. In de grote zaal van het Krelagehuis organiseert het bestuur van de Haar lemse badmintonclub „Duinwjjck" eni ge demonstratie wedstrijden voor de Haarlemse jeugd. Deze wedstrijden zullen worden ge speeld door de heren L. Verhoef (oud kampioen van Nederland) en B. Loo (kampioen van Nederland 1955) op dinsdag- en woensdagmiddag van drie tot vier uur. Na de demonstraties zal de jeugc} ge legenheid worden geboden ook de sport te beoefenen, waarvoor het materiaal door de vereniging „Duinwijck" beschik baar wordt gesteld. Gisteren werden op het circuit van Zandvoort autosprints gehouden, die ge organiseerd waren door de RAC west. De uitslagen waren: Klasse I t/m 1100 cc. No. 1 met 45 ptn. v. d. Woerd op D.K.W. No 2 met 42 pt. v. Zalinge op D.K.W. Klasse 2. 1100 t/m 1500 cc. No 1 met 52 ptn. Bootz op V.W. No 2 met 46 ptn. Vader op V.W. Klasse 3. 1500 cc. en hoger: No 1 met 49 ptn. van Zyll op Opel Kapitan. No 2 met 47 ptn. Mozes op Opel Ka pitan. No 3 met 38 ptn. Dr. Jonkers op Che vrolet. Sportklasse: No 1 met 49 ptn. Beckering op Por sche. No 2 met 48 ptn. Poll op Porsche. Door verbreking van een ruitje heeft men zich zondagnacht toegang verschaft tot het speellokaal van de St. Agatha- kleuterschool in Zandvoort. Van alle kasten in de school hebben de indrin gers de sleutels medegenomen. Voorti worden er enig snoepgoed en een mis siebusje vermist. Men vermoedt, dat het hier baldadigheid betreft. De recherche stelt een onderzoek in. De Heemsteedse zwem- en poloclub H.P.C. heeft gisteren in hotel „Boeken- roode" gerecipieerd ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Een der eer sten die zijn gelukwensen kwam aan bieden was de oud-wethouder H. M. van Tunen, in zijn kwaliteit van voorzit ter van het „zwemvjjverbestuur". De heer S. Hazevoet sprak namens R.C.H., die na een geestig speechje een water- polobal aanbood. Enige leden van de jubilerende vereniging boden vervol gens een geborduurd kleedje aan, voor stellende het wapen van Heemstede. Namens de r.-k. zwemvereniging D.W.R. sprak de heer G. Voogd. Hij prees de sportiviteit van de jubileren de vereniging en ook de samenwerking tussen beide zwemclubs uit Heemstede en Haarlem. Namens de zwemvereni ging „Nereus" sprak de heer J. Exai- to, terwijl de heer K. Anthonie de club „A.Z. 1870" uit Amsterdam vertegen woordigde. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, die beschermheer is van H.P.C., zei dat een gevoel van trots hem vervulde bij dit 40-jarig bestaan van de Heemsteed se club. Het gemeentebestuur heeft het werk van de vereniging altijd uitste kend kunnen waarderen, vooral omdat H.P.C. er naar streeft zoveel mogelijk jeugd op te vangen. De hartewens van H.P.C., de opening van een nieuw zwembad, is helaas niet in vervulling kunnen gaan. Maar, aldus de burge meester, er is gelukkig reden om hier omtrent hoopvol gestemd te zijn. De heer de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B., wenste het bestuur en de leden van H.P.C. geluk met hetgeen zfl in het belang van de zwemsport gedaan hebben. De verrichtingen van de jubilaresse zijn dikwijls zeer goed geweest, wat ook wel blijkt uit het aan tal gebroken records in het verleden. De heer De Vries bood als blijk van bij zondere erkenning van de zijde van de K.N.Z.B. de gouden bondsmedaille aan. De voorzitter, de heer C. Schipper, beantwoordde al de redevoeringen op vlotte en hoofse wijze. In een verslag in onze courant van donderdag j.l. over het 40-jarig bestaan van H.P.C. werd gemeld, dat H.P.C. zich niet heeft onderscheiden door het doen sneuvelen van records. Zoals wij echter in het jubileumblad van de Heemsteedse vereniging hebben gele zen, zijn vele H.P.C.'ers er in geslaagd records te breken. In 1935 verbeterde een H.P.C.-ploeg de bestaande records op de 4 maal 200 en de 4 maal 400 me ter. In hetzelfde jaar zette Mooy het nationaal record 100 meter vrije slag op zijn naam, terwijl zjjn clubgenoot Sipkema dat deed op de 200 meter. Marius Mauritz, ten Haecken, Fritz de Geest en Tonnie Kloots, allen van H.P.C. komen ook voor op de lijst van records, zowel op de estafettes als de vrije slag en de rugslag. Joris Tjebbes was de eerste H.P.C.-er, die op de 100 meter onder de minuut zwom. Thans bezit H.P.C. nog twee nationa le records, namelijk op de 4 keer 100 meter estafette en de 4 keer 200 meter estafette heren. Op 5 maart 1955 ves tigde een viertal H.P.C.-ers het vier keer 200 meter record in de tijd van 9 min. 09.4, terwijl het 4 keer 100 meter record op 27 februari 1955 een feit werd at

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3