Vier Westduitse ministers treden uit de regering WVBERT Het Evangelie en de leer der Pausen over BEZITSVORMING INNOCENTIUS XI PAUS met grote luister zalig verklaard Eerste vonnissen in Poznan Hun partij blijft Adenauer echter trouw Twee doden op de weg Dominicaner zielzorg voor de katholieken van Huissen Scherpe kritiek van de bakkers Jongeman bij val omgekomen O. M. E. Loupard commandeur Oranje-Nassau Meteoor boven ons land Wereldgeestelijken zullen naar elders worden overgeplaatst Sint-Pieter in indrukwekkende feesttooi Vaticaanse basiliek overvol duizenden moeten met plaats op St-Pietersplein genoegen nemen Voorlezing der breve Plechtige H. Mis Kristallen kist Acht Zaligen Koning der zwendelaars voor de TV. Drieling in Finsterwolde Kwestie Kashmir voor de Y.N. Broodprijsbeleid Elektriciteitsstoring door straalkacheltjes Australisch Nieuw- Guinea zevende staat van Australië? Geschenken MAANDAG 8 OKTOBER 1956 PAGINA v Nederlands echtpaar vestigt zich in de Sovjet-Unie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Philips-jubileum R.-k. Blindenbond St.-Odilia Benoemingen bisdom Rotterdam Nieuw vaccin tegen kinderverlamming Examens Geruchten over vrijlating der meeste arrestanten De vier afgetreden ministers. V. I. n. r.: Preusker (huisvesting), Bliicher Wee-kanselier en minister van economische samenwerking), Neumayer (justitie) en Schafer zonder portefeuille). (Van een bijzondere correspondent) Alle vier tot de Vrije Volkspartij be horende ministers in het kabinet van dr. Konrad Adenauer hebben zaterdag plotseling van Kassei uit, waar hun partij in buitengewoon congres bijeen was, telegrafisch de bondskanselier hun ontslag aangeboden. Het zijn de vice-kanselier dr. Franz Blücher, de minister van volkshuisvesting, dr. Vic tor Emmanuel Preusker, de minister van justitie, mr. Neumayer, en de mi nister zonder portefeuille (belast met middenstandskwesties), dr. Scha ter. In hu i telegram, dat zij de bonds kanselier naar diens particuliere wo ning in Rhöndorf nabij Bonn en niet naar de Bondskanselarij stuurden, deel den de aftredende ministers dr. Aden auer mee, dat door vooraanstaande le den van de Christen-Democratische Partij de laatste dagen indiscreties zijn begaan ten aanzien van bepaalde be sprekingen, die de Bondskanselier heeft gevoerd over de hervorming en in krimping van zijn kabinet. Hierdoor is in de buitenwereld, aldus de aftreden de ministers in hun telegram, de in. druk ontstaan alsof de ministers die voor de Vrije Volkspartij zitting in de regering hebben, tot elke prijs hun mi nisterszetels willen behouden. Teneinde deze onjuiste indruk weg te ne men, achtten de vier WP-ministers het noodzakelijk om gezamenlijk uit de regering te treden, opdat de bondskan selier op grond van zuiver zakelijke en persoonlijke overwegingen en zonder zich gebonden te voelen aan een even tuele loyaliteit jegens de Vrije Volks partij zou kunnen beslissen op welke wijze hij zijn kabinet wil hervormen. Et is geen sprake van, dat de Vrije Volkspartij, ook wanneer na de kabi netshervorming geen harer leidende fi guren in de regering zou terugkeren, tot de oppositie zal overgaan. Het mas sale uittreden der VVP-ministers moet niet worden gezien als een demonstra tie jegens de Bondskanselier, tot wiens bewonderaars de afgetreden ministers stuk voor stuk behoren. Het is trou wens nog geenszins zeker, dat dr. Ade nauer het ontslag zal aanvaarden, met name van de vice-kanselier dr. Blü cher (die in het kabinet met economi sche coördinatie en Europese samen werking is belast) en van de minister van volkshuisvesting dr. Preusker (aan wie de snelle wederopbouw van de bondsrepubliek na de oorlog voor een groot deel te danken is). Mr. Neumay er zou wegens het bereiken van de daarvoor bestemde leeftijd waarschijn lijk toch binnenkort worden gepensio neerd, terwijl de bondskanselier alle portefeuilleloze" ministers had willen afschaffen en derhalve dr. Schafer (die bovendien in de Bondsdag weinig popu lair is) zou hebben laten „vallen." In de najaarsvergadering van het ge lest Zeeland van de Bond van chr. bakkerspatroons is scherpe kritiek ge leverd op het huidige broodprijsbeleid. was algemeen van oordeel, dat ■teze politiek funest is voor het bakkers bedrijf. Gezegd werd o.a., dat tengevol ge van de ongunstige resultaten in deze bedrijfstak er al heel wat gevallen zijn, ^aarin de zoon niet bereid is zijn vader °P te volgen. De bakkers worden in een hoek gedrongen, zij werken vijfen- *®ventig uur per week, terwijl een ar beider, die veel korter werkt, met een b°ger inkomen naar huis gaat, zo werd betoogd. Gaat de broodprijs omhoog, ban brengt dat consequenties met zich b^ede voor de algemene kosten van het ®vensmiddelenpakket. Het Sovjet-persbureau Tass heeft ge hield. dat een Oekrainse, die in de oor log door de Duitsers werd gedepor teerd, met haar Nederlandse echtge- naar de Sovjet-Unie is terugge zet*^' vrouw, Oksana Mistsjoek uit Ruben Aed van Zjitomir, en de man, Dnitc i, nS. ontmoetten elkaar in een in e*' trouwden na de oorlog n Nederland. Volgens Tass wilde de jonge vrouw nraag terug naar de Sov- J®t-Unie. Haar man, een bouwvakarbei der, werd te werk gesteld bij de bouw van een waterkrachtcentrale bij Sta- 'hgrad en het gezin kreeg niet alleen ?fn drie-kamerwoning, maar ook steun bi) de inrichting, aldus Tass. in Dordrecht heeft een groot deel van de Wijk Chrispijn zondagavond zon der elektriciteit gezeten. De oorzaak hier- ya" ls, Y.mgens het Dordtse elektrici- tpitsbedrijf gelegen in het feit, dat door het massale gebruik van elektrische straalkacheltjes en andere elektrische Verwarmingsapparaten kabels overbe- ®st geraakt zijn. Ook een gevolg van «et branden van ontelbare elektrische verwarmingsapparaten is, dat de net spanning aanzienlijk daalt, hetgeen on gerief veroorzaakt voor bezitters van televisietoestellen, waarvan soms het beeld geheel verdwijnt. Ook in andere plaatsen, bijv. Rotter dam en Vlaardingen, zijn storingen ge feest. Rij het optakelen van een kist naar de Vierde verdieping van een wollenstoffen- 'abriek te Tilburg is de zestienjarige F. Brands, te Tilburg, naar beneden aastort. Met zeer ernstige verwondingen y'ard de jongeman naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels aan zijn kwetsuren is bezweken. Re Australische minister voor de ';>ndgebieden, P. Hasluck, heeft ver aard, dat hü gaarne zou zien, dat het kebiefj van Australisch Nieuw-Guinea de zevende staat van het Australische gemenebest zal gaan vormen. De eind- "lissing hierover zal echter, 'zeide hü, ^°eten liggen bij de bevolking van 'V'euw-Guinea zelf. Hasluck meent, dat bpherning van het land in het Austra- lsche Gemenebest „voor ons beide een jtelukkige uitweg zal zijn" uit bepaalde "ezwaren van de huidige toestand. x,.Het zuidelijk gebied van Australisch il'euw-Guinea is Australisch grondge bed geworden in 1883 en het noorde- gedeelte, voormalig Duits gebied, na 1918 oorspronkelijk een raan- 'aatgebied van de toenmalige Volken- bnd. Tegenwoordig is het een beheer- -bhapsgebied van de Verenigde Naties door Australië wordt bestuurd. Twee maanden geleden heeft de be- „bfcrschapsraad der V.N. de Austra- ische regering verzocht, een streefpe- '°de te noemen aan het eind waarvan genoemd gebied in Nieuw-Guinea zelf- estuur dan wel onafhankelijkheid zal verkrijgen. (Reuter) Italië Een autobus met 21 arbeid- l^ers en arbeiders van de rijstvelden jn de Povlakte is zaterdagavond bij Bob- bio, 40 kilometer ten zuiden van Piacen- m noord-Italië, in de rivier de Treb ly8 gereden. Dertien inzittenden kwa- n om het leven en zes werden ern- •"g gewond. (Reuter) Advertentie Iet veel hartelijke en waarderende woorden, veelal vergezeld van kostbare geschenken heeft de Philipsgemeen- schap zaterda» dt heer O. M. E. Lou- part, lid van di raad van bestuur der n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken ge huldigd ter gelegenheid van zijn veer tig-jarig dienstjubiieum. Mevrouw Phi- lips-de Jonge, weduwe van wijlen dr. Anton Philips, woonde de huldiging bp. H. M. de Koningin erkende de grote verdiensten van de heer Loupart door hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Van dit feit deed mr. H. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven, mededeling. Hij prees de heer Loupart als een der grootste en meest getrouwe mannen van het bedrijf, die zich als de alge mene en onbetwiste leider der commer ciële organisatie en als beleidvolle en kundige organisator een naam heeft verworven. Spr. memoreerde in het bij zonder het werk van de jubilaris gedu rende de oorlogs- en bezettingsjaren, toen hij de organisatie zo wist te her groeperen, dat het voortbestaan van Phi lips gewaarborgd was. De mededeling van de hoge onder onderscheiding, die de Koningin de heer Loupart heeft toegekend, werd met groot enthousiasme door alle aan wezigen ontvangen. Te voren reeds had ir. F. Otten, voor zitter van de raad van bestuur de uit zonderlijke gaven en kwaliteiten van de jubilaris geschetst. Op de grens van Zoetermeer en Blijs- wijk heeft zich een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij de 53-jarige heer Verhoef uit Rotterdam om het leven is gekomen. De heer Verhoef reed met zijn auto achteruit op de rijksweg, waar door de achteropkomende auto van de Zwitserse gezantschapssecretaris erte gen botste. De achteruit rijdende auto raakte daarbij in brand. De echtgenote van de heer Verhoef alsmede zijn aan staande schoondochter, mej. F. uit Rot terdam konden zich uit de auto bevrij den. Alle pogingen om de heer Verhoef te redden faalden. De Zwitserse ge zantschapssecretaris, de heer H. A. Miesch, en zijn echtgenote bekwamen hoofdwonden en zijn naar een Haags ziekenhuis overgebracht. De negentienjarige ongehuwde rij wielmonteur G. J. Boesenkool te Nieuw-Leusen is bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. B. vloog met zijn motor uit een bocht en reed tegen een hem tegemoet komende trek ker met oplegger. De motorrijder ge raakte klem tussen zijn motor en de vooras van de trekker. Hij was op slag dood. Er is zaterdagavond een meteoor bo ven Nederland waargenomen. De Leid- se Sterrenwacht meldt, dat deze me teoor een zeer heldere omstreeks 19.15 uur enige - monden lang zichtbaar is geweest. In Leiden werd hij in noor delijke richting waargenomen. In de zaterdag te Deventer gehouden vergadering van de Nederl. r-k. blin denbond St. Odilia" in het aartsbisdom en het bisdom Groningen, is o.m. uitvoe rig gesproken over de jongste regerings besluiten tot het verschaffen aan blinden van basis-inkomsten, die al naar de klasse-indeling der gemeenten variëren van ƒ31.50 tot ƒ41.- per week. Overige sociale hulp aan blinden, b.v. voor het aanschaffen van een brailleschrijfmachi- ne e.d. wordt door het gemeentebestuur verstrekt tot 250.-. Verdere financiële hulp loopt over het departement van sociale zaken. In de vergadering, bezocht door 62 leden-blinden, werd medegedeeld, dat in de tweede helft van 1957 het 25-jarig bestaan van St.-Odilia zal worden ge vierd. Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, heeft benoemd tot rector aan dq bisschoppelijke nij verheidsschool te Voorhout de weleer waarde heer S. J. J. Benistant; tot kape laan te Den Haag (H, Jeroen) de wel eerwaarde heer J. N. van Rossum, die kapelaan was te voorburg (H. Martinus). Binnenkort is, aldus bericht het A.N.P., de benoeming te ver wachten van de Dominicaner pater L. J. A. van Kessel tot pastoor van de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming te Huissen. De zielzorg van deze parochie, tot nu toe toevertrouwd aan de wereldgeestelij ken, zal zodra de benoeming afkomt, worden verricht door de paters Domi nicanen. Er zullen binnenkort nog twee paters worden benoemd, die pastoor van Kessel zullen assisteren. De huidige pastoor van deze stadsparochie te Huis sen, J. van Gendt en de beide kape laans zullen naar elders worden over geplaatst. Een en ander is het gevolg van een actie die van januari 1952 af door het merendeel van de Huissense katholie ken is gevoerd naar aanleiding van de beslissing welke 30 december 1951 door het aartsbisdom werd genomen om de openbare kapel van de paters Domini canen voor de gelovigen te sluiten. De sluiting van deze kapel heeft des tijds nogal opzien gebaard. Vooral toen de katholieken in Huissen zich niet bij deze beslissing wensten neer te leggen en zelfs met geweld op 6 januari 1952 de kerkdeuren openbraken. De gemeen teraad van Huissen nam een tweetal moties aan waarin men zich uitsprak Ter ere van H.K.H. Prinses Margaret van Engeland, die op haar Afrikaanse reis Zanzibar aandeed voor een verblijf van drie dagen, richtte de sultan van Zanzibar in zijn paleis een banket aan. De foto toont de prinses bij haar aan komst in het paleis van de sultan. Zij draagt een strapless avondjurk met daarop de versierselen behorende hjj haar onderscheiding eerste Masse in de orde van de „schitterende ster van Zanzibar", welke de sultan haar kort na haar aankomst aanbood. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, De Sint Pieter was zondag in zijn indrukwekkende feesttooi gestoken voor de solemnele zaligverklaring van Paus Innocentius XI, die de Kerk be stuurd heeft van 1676 - 1689. Banen van rood damast bekleedden de pilasters, in de absis en rond de confessio onder de hoge koepel hingen honderden kris tallen luchters, terwijl boven het cathe- dra-altaar tussen een weelde van licht en bloemen het geschilderde tapijt hing met de voorstelling van de nieuwe Za lige. Zowel tijdens de morgen- als de middagplechtigheden was de Vaticaan se Basiliek overvol. In de Tribuna, het deel van de Sint Pieter, dat ligt tussen de absis en het Pausaltaar en dat reeds de grootte van een kathedraal heeft, bevonden zich zestien Kardina len, zeer vele aartsbisschoppen en bis schoppen, andere kerkelijke en wereld lijke hoogwaardigheidsbekleders als het Pauselijk Hof, het Vaticaans Kapittel, de vorstelijke familie der Odesealchi, het geslacht waaruit Paus Innocentius XI stamde, de leden van de Ritencon- gregatie en het Corps Diplomatique. Te tien uur werd onder het gebeier der klokken de breve der zaligverkla ring voorgelezen. Terwijl daarop het orgel preludieerde op het Te Deum, vie len de doeken, die de kristallen schrijn met het lichaam van Innocentius XI op het Cathedra-altaar en de afbeel ding van de Zalige, hoog in de absis aangebracht, nog aan het oog onttrok ken hadden. Op hetzelfde moment werd een voorstelling van Paus Innocentius aan de voorgevel van de Vaticaanse Basiliek onthuld. Nadat het Te Deum verklonken was, zong Paus Pius XII de oratie van de Zalige. De Paus bevond zich op dat ogenblik te Castel Gandolfo. Zowel de oratie als 's Pausen lofrede op Zijn voorganger werden per radio uitgezonden en niet minder dan vijf envijftig minuten hoorde men de stem van Pius XII door de luidsprekers tot in de verste uithoeken van de Sint Pieter. „Het Evangelie juicht de vorming van bezit niet toe. Het ziet integen deel in de armoede veeleer het geëigen de middel om tot het rijk Gods te ko men. Men zou dus, alleen op het Evan gelie afgaande, moeilijk de bezitsvor ming een typisch katholieke eis kun nen noemen", aldus pater dr. Ponsioen S.J., professor aan het international in- situte for social research te Den Haag tijdens een conferentie op de volkshoge school Drakenburg over „Bezitsvor ming en Evangelie". Met deze uitspraak sloot hij zich aan bij de vorige sprekers pater S. Jelsma M.S.C. van de groep Plein 1956 en pa ter Gratianus O.Carm. Het weekeinde, tijdens hetwelk discus sies over genoemd thema werden ge voerd, was belegd om een zuiverder idee te krijgen buiten de actuele poli tiek om over de katholieke leer be treffende de gewenstheid van eigendom en bezit. Pater Ponsioen zette naast zijn uit spraak over het Evangelie de leer der Pausen, vooral van Leo XIII en zijn opvolgers. Deze Pausen hebben de voor deze tijd geëigende opvatting van de H. Schrift in de Kerk verkondigd en aangedrongen op bezitsvorming, aldus stelde hij vast. De evangelische opvatting, die nu nog onverminderd aan de katholieke leer over de eigendom ten grondslag ligt, weerspiegelt zich direct in de eer ste eeuw van het Christendom. Men bezat toen wel eigendom, doch bracht daarvan vrijwillig bijeen in een com- muniteitsbezit als liefdesgave, als aga pe. Na de wisselende gewoonten in de loop der eeuwen te hebben vermeld, o.m. de te ver gedreven ideeën van SL Franciscus van Assisië, die Paus Innocentius III heeft afgewezen, na ook de grote eigendomsvorming der Kerk in de middeleeuwen te hebben bespro ken, sprak dr. Ponsioen over de moder ne tijd: de eeuw der industrialisatie. De nieuwe eigendomsvorming, zo stelde hij vast, is uitgegroeid tot een apparatuur, die een geweldige macht over des mensen vrijheid uitoefent. Het is vooral tegen dit misbruik van de eigendom, dat Leo XIII en Pius XII hebben gesteld, dat de eigendom verstrekkende verplichtingen tegenover derden meebrengt. Ieder heeft in prin cipe slechts recht zoveel te gebruiken als nodig is om volgens staat en stand te leven. Leo XIII eiste eigendom voor de proletarische massa om aldus door bezitsvorming een evenwichtige, strijd loze maatschappij te krijgen. Het af staan van bezit ten behoeve van niet- bezitters wordt dan naar evangelisch beginsel opnieuw agape. Pius XII legt meer de nadruk op het persoonlijkheidskarakter, op het ge- zinsbezit en op het tegenwicht tegen de greep der overheid op het individu. De Kerk blijft de gevaren van bezit, voort vloeiende uit de erfzonde erkennen, zo zeide pater Ponsioen, maar zij erkent ook, dat slechts eigendom, in onthech ting bezeten, in de christelijke orde waardevol is. Tenslotte meende pater Ponsioen, dat bezitsvorming eerst op de basis der sociale zekerheden in de tegenwoordige tijd zin heeft. In de prak tijk der bezitsvorming, zoals die ont aardt in luxe aankopen, ziet hij geva ren, die nopen tot leiding. Het was dë deken van het H. College, Kardinaal Tisserant, die daarop de plechtige H. Mis aan het cathedra-al taar celebreerde. Reeds te vijf uur werden de poorten van de Sint Pieter gesloten. Een half uur voor het begin der middagplechtigheden was de im mense kerk reeds dermate vol, dat een vergroting van het gedrang te gevaar lijk geacht werd. Duizenden personen die gemeend hadden nog wel een plaats te kunnen vinden, moesten met de ve le andere duizendtallen die zich op het Pietersplein bevonden buiten wachten. Te half zes precies betrad onder de zilveren tonen van de Paushymne de pauselijke stoet de basiliek. Na het Hof en de Kardinalen, onder wie immer de witte kleding van de Carmelieten-kar- dinaal Piazza opvalt, volgde de Sedia Gestatoria waarop de Paus was geze ten. Zijne Heiligheid droeg de rood flu welen schoudermantel, waarover een brede gouddoorstikte stola. Het duurde ongeveer acht minuten voor de H. Va der de tribuna bereikt had. Daar be wierookte Hij de schrijn waarin het li chaam van Paus Innocentius lag. Toen volgde een kort Lof, waaronder de grijze bisschop van Como mgr. Fe lice Borromini de drievoudige Eucha ristische zegen gaf. Como is de geboor teplaats van Innocentius en de baker mat der Odescalchis. Vervolgens wer den de H. Vader de traditionele ge schenken aangeboden: een reliek schrijn, een boek over het leven van de nieuwe Zalige, diens afbeelding en het lijkt bijna een zuidelijk char mante verzachting van de ernst een groot bloemstuk. Het zilveren reliquiarium bevat een partikel van het hart van Innocentius, dat bewaard wordt in de kapel van het Odescalchi-paleis te Rome. De houder, werk van een Romeinse edelsmid, is een afbeelding dezer kapel en het dio cees Novara, waar Benedetto Odeseal chi, de latere Innocentius XI, zes jaar bisschop was, heeft deze de H. Vader ten geschenke gegeven. Tot de handkus werden dan toegelaten de promotor, de postulator en de leden van de recht bank waardoor het zaligverklaringspro ces werd gevoerd. De aanwezige leden der familie Odesealchi werden aan de Paus voorgesteld. Voordat de H. Vader in de gure avond terugkeerde naar het Paushuis te Castel Gandolfo, verscheen Hij in het raam van zijn werkkamer in het apostolisch paleis en zegende de vele tienduizen den die zich op het Pietersplein verza meld hadden na afloop der plechtig heden. Vele pelgrimsgroepen hebben zondag de zaligverklaring bijgewoond. Die uit Como, Novara, Ferrara en Macerata waren zeer groot. Uit het Zwitserse kanton Ticino was ook een afvaardi ging. Van bijzondere betekenis was ook een Hongaarse delegatie, waarvan het merendeel der leden buiten hun vader land leeft, het land, dat bijna drie eeuwen geleden juist door het ijveren van de Zalige Innocentius bevrijd werd van de de religie en cultuur vijandige overheersing der Turken. Aan het hoofd van de talrijke Oosten rijkse pelgrims stonden de nieuwe Ween- se aartsbisschop mgr. König en de mi nister van onderwijs Drimmel. De ge meenten Rome, Como en Macerata wa ren officieel met hun vaandels verte genwoordigd. Het lichaam van Innocentius XI zal binnenkort gelegd worden onder het St. Sebastianusaltaar in de St. Pieter. Dit bevindt zich tegenover 't altaar waar onder de stoffelijke resten van de H. Pius X rusten. Het Sebastianusaltaar is de laatste maanden verbouwd. Onder de altaartafel bevindt zich thans een ruimte die aan de voorzijde afgesloten wordt door een wijd bronzen vlechtwerk. In deze ruimte zal de kristallen kist geplaatst worden, waarin zichtbaar het iichaam van de Zalige ligt opgebaard. Gelaat en handen zijn bedekt met zil veren maskers. De kostbare pauselijke gewaden en de Vissersring zjjn een ge schenk van de regerende Paus. Op de glazen schrijn staat: „Ecclesia comen- sis filio et protectori suo" de kerk van Como aan haar zoon en bescher mer. Van de 261 Pausen die elkaar op volgden op de apostolische stoel van St. Petrus zijn er thans acht zalig ver klaard: de Italianen Victor III, Euge- nius III, Gregorius X, Innocentius V, Benedictus XI en Innocentius XI. als mede de Fransen Urbanus II en Urba- nus V. 78 Pausen worden als Heiligen vereerd. Van dit aantal zijn er 73 uit de eerste negen eeuwen van de Kerk. Van de Pausen uit de overige tien eeu wen werden slechts vijf pontifices in het album der Heiligen opgenomen: Leof X, Gregorius VII, Celestinus V, Pius V en in onze generatie Pius X. Dr. Albert B. Sabin heeft te Cincinnati een nieuw vaccin tegen kinderverlamming ontwikkeld dat in vloeibare vorm door de mond kan worden ingenomen. De basis van het vaccin is levend virus. Dr. Sabin verklaarde dat een nieuw type virus geïsoleerd en onderzocht is, hetwelk de beste kansen bleek te bieden voor de samenstelling van een nieuw vaccin. In de nabije toekomst zal het vaccin in de han del verkrijgbaar worden gesteld. Voor die tijd zal echter een proefneming op mensen worden gedaan, eerst met 100 en later wel licht met 500 proefpersonen. „Het beproeven van dit vaccin zal langer duren dan het beproeven van het salk- vaccin". zei dr. Rabin, een in Polen ge boren medicus. Het Salk-vaccin is gebaseerd op „gedood virus" en wordt geïnjecteerd; het Rabin- vaccin verschilt er in zoverre van dat het gebaseerd is op een levend virus-type en normaal kan worden ingenomen. Volgens een schatting van dr. Sabin zijn 20 liter van zijn vaccin voldoende om twee miljoen personen immuun te maken tegen kinderverlamming. Carlo Demonico Botta, door de Italiaanse pers veelvuldig betiteld als „Koning der zwendelaars" en ingezetene van de San Vittore-gevan- genis in Milaan, heeft zich aangemeld als deelnemer aan de televisie- quizz „Lascia o raddoppia". Als terrein, waarop hij ondervraagd wil worden, gaf hi) ophet wetboek van strafrecht. Dit boek kent hij volgens zijn advocaat uit het hoofd. (U.P.) tegen de sluiting van de Dominicaner kapel. Vele honderden Huissense ka tholieken stroomden de kapel binnen, toen onder leiding van het actie-comité de kerkdeuren werden opengebroken. Reeds tijdens de H. Mis van 's mor gens half zes was de kapel geheel ge vuld. Hierna werd de kapel evenwel gesloten, om slotkapel voor het Huis sense klooster van de paters Domini canen te bljjven. Het actie-comité heeft zich daarna tot tweemaal toe tot het aartsbisdom gewend met het verzoek de kapel weer open te stellen. Men heeft evenwel steeds te horen gekregen, dat de uit eindelijke beslissing door Rome geno men zou worden, te meer daar ook Cs gemeenteraad van Huissen een be roep op Z. H. de Paus had gedaan. Wel ontving het comité toestemming, de actie legaal voort te zetten. De beide volgende jaren uitten de Huissenaren hun aanhankelijkheid jegens de Domi nicanen door het houden van zgn. stil le bedetochten rond de paterskapel. De ze tochten werden de beide laatste ja ren op verzoek van de Dominicanen j achterwege gelaten, omdat men van me ning was dat het conflict alleen door rust tot een oplossing kon worden ge bracht. Een overeenkomst tussen de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, en de provinciaal van de Do minicaner orde, pater P. B. Jansen, bekrachtigd door Rome, zal nu aan de wensen van het merendeel der Huissen se katholieken tegemoet komen. Welis waar is het niet waarschijnlijk dat de patërskapel weer geopend zal worden, maar de stadsparochie van Huissen zal in de naaste toekomst een Dominicaner parochie worden, terwijl de wereld geestelijken zich uit deze parochie zul len terugtrekken. Het kerkbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw ten Hemel opneming heeft de Pauselijke Inter nuntius, mgr. Paolo Giobbe, verzocht te bewerkstelligen dat de wereld geestelijken alsnog in de stadsparo chie hun zielzorg blijven uitoefenen. Naar het A.N.P. uit kringen van het aartsbisdom verneemt, heeft dit ver zoek, evenmin als een verzoekschrift van een aantal Huissenaren aan mgr. Alfrink, geen wijziging kunnen bren gen in de inmiddels genomen beslis sing de stadsparochie door de paters Dominicanen te laten besturen. Waarschijnlijk vóór 15 oktober zullen de aartsbisschop van Utrecht en de provinciaal der Dominicaner orde in een gezamenlijke verklaring de nieuwe Status bekend maken. De te benoemen Dominicaner pastoor van Huissen, L. J. A. van Kessel, werd 2 juli 1909 te Almaar geboren. Hij stu deerde aan het Dominicuscollege te Nij megen en werd in september 1929 in het Dominicaner klooster te Huissen geprofest. 25 juli 1934 werd hij priester gewijd, en in 1936 benoemd tot kapelaan te Nijmegen. Daarna was hij nog kape laan te Schiedam en pastoor van de Antonius-parochie te Utrecht. In juni 1953 werd hij gekozen tot prior van het Albertinum te Nijmegen. Hij assisteert momenteel in andere parochies in af wachting van zijn pastoorsbenoeming te Huissen. Het aartsbisdom kon ons bovenstaand bericht niet bevestigen. Van de zijde van de paters Dominicanen wordt ech ter de genoemde beslissing van Rome niet ontkend, al achten zij de publikatie hiervan prematuur. De provinciaal van de paters Dominicanen heeft nog geen pater ter benoeming tot pastoor aan de aartsbisschop voorgedragen. AMSTERDAM, 5 okt. Aan de V. U. is gepromoveerd op een proefschrift over „Existentie-, eenduidigheids- en cc nvergentiestellingen in de theorie der gewone differentiaalvergelijkin gen" tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer O. Kooi, geb. te Stroo- bos (Gr.). Zaterdag zijn de eerste vonnissen uit gesproken in de processen welke het gevolg zijn van de opstand op 28 juni te Poznan. Drie Polen werden veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en een vierde kreeg twee jaar. Twee van de vier waren veroordeelden die op 28 juni door de opstandelingen uit hun cel len waren vrijgelaten, toen de gevan genis bestormd werd. Alle vier zijn re cidivisten. Het zijn Feliks Grajewski, 28 jaar, Pogran Krugielka, 27 jaar, Ka- zimierz Fizich, 33 jaar, en Mirefyslaw Grzeskiewicz, 19 jaar. De drie eerstge- noemden werden veroordeeld tot vier jaar ieder. Grzeskiewicz kreeg twee jaar, plus vier jaar voorwaardelijk. In kringen van juristen is zaterdag in Poznan vernomen, dat mogelijk de grote meerderheid van de 154 mannen die in verband met de onlusten van 28 juni in voorarrest vertoeven, zal wor den vrijgelaten en niet terecht zal staan. Aan de advocaten zou meege deeld zijn, dat gevallen, die op of na 15 oktober behandeld zouden worden, niet op de vastgestelde dagen zullen voor komen en dat er voor het ogenblik geen verder tijdschema wordt opge steld. -De president van het gerechts hof heeft echter aan A.F.P. verklaard, dat dergelijke geruchten ongegrond zijn. (U.P., A.F.P.) Zaterdagmiddag werd in Ekamp onder de gemeente Finsterwolde een drieling geboren in het nog jeugdig gezin J. Prins-Modderman. Het drietal, een jongetje van 2300 gram en twee meisjes van resp. 2000 en 1750 gram, maakt het evenals de moeder uit stekend. Allen zijn naar 't r.-k. zieken huis te Winschoten overgebracht, waar een van de meisjes in de couveuse wordt verzorgd. Pakistan is van plan, zijn geschil met Indië over Kashmir in januari voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties te brengen. Intussen heeft presi dent Izkander Mirza nog eens verklaard, dat Pakistan aan zijn verplichtingen van het Bagdad-pact zou vasthouden en ook aan die van de Zuidoost-Azië verdrags organisatie. (U.P.) Tijdens de zitting in het gebouw van het Provinciale Hof van Justitie te Poznan in Polen. Op de foto getuige Pietka voor de rechters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5