Positieve aanpak in de IJmond Op bevel van chef staf Arrestatie van groot aantal Indonesische officieren Beschuldigd van poging tot staatsgreep Liberace onder de gewone mensen IN PEKING IN DE REGEN Economisch front van Bandung landen Verklaring informateur Alle kans op kabinet van vier partijen Gerrit de Stotteraar verborg de buit in gehuurde kamer I Mededelingen aan de pers geen „dienstgeheim /i Nieuw plan van Nasser „Wereldbank Westers instrument" Helikopter in de Seine V.V.D. weigert m mukkid bejjoïeyum/f Het weer Ezelin mag de Eiffeltoren op DINSDAC 9 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26725 Koningin heeft geen contact met mej. Hofman Van bevoegde zijde vernemen wij, dat, in tegenstelling tot ge ruchten die in de buitenlandse pers de ronde doen, H.M. de Ko ningin sinds 24 augustus generlei contact, noch direct noch indirect, heeft onderhouden met mej. Greet Hofman. Minister Staf trekt legerorder in ^üüi De kinderverlamming O Koudegolf in Italië Falcon Harris Tweedjassen Zonnige perioden O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Dat er in het gebied van de IJmond grote dingen te gebeu ren staan en dat de verwezen lijking daarvan al begonnen is, krijgt langzamerhand de hinderlijke bekend heid van een gemeenplaats. We weten dat alles onderhand wel. Maar dat aan die grote dingen grote gevaren verbon den zijn is minder bekend, wordt door velen althans minder gretig aanvaard. Het was de Augustijner pater prof. dr. R. C. Kwant die tijdens het zater dag j.l. gehouden Katholiek Congres over de IJmond (men zie ons blad van gisteren) een wijsgerige fundering van die gevaren heeft gegeven door aan te tonen, dat een louter op tech nische voortbrenging gericht bezig- zijn in zijn eenzijdigheid leidt tot een mensonwaardig geestelijk nihilisme. De mens, die langs overzichtelijke we gen in zijn huidige situatie in het technische tijdperk is geraakt, blijft een wezen met een eeuwigheidsbe stemming. Die eeuwigheidsbestem ming is het belangrijkste van alles, omdat zij meer dan al het overige de kern van zijn wezen raakt. En daarom mogen de voorzieningen en zorgen voor de mens nooit bij uitsluiting ko men van de kant van economische in stituten. Kerk en particuliere organi saties hebben, telkens wanneer het over de volledige mens gaat, een on misbare functie r.t vervullen, welke erkend dient te worden door overheid en bedrijfsleven. Aan het bij onszelf herhalen van deze logisch sluitende leerstelligheden hebben we echter niet veel. Er moet naar gehandeld worden. Welnu, er Is en er wórdt naar gehandeld in het ge bied van de IJmond, dat in een revo lutionair tempo naar kunstmatige ver stedelijking groeit. Niet dat er thans reeds sprake is van een evenwichtige taakverdeling tussen Kerk, particu liere organisaties, overheid en be drijfsleven. Verre van daar. Maar van katholieke zijde is men althans pre sent met inzichten, organisatie en documentatie. De invloed blijft voor alsnog beneden de maat van het recht matige, maar er ligt een geestelijk ar senaal gereed, er is een bundeling van krachten, en er is onderling overleg Wat in dat opzicht is en wordt ver richt door het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut (KASKI) en vooral door de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland (STOKK) verdient de hoogste lof. n eerlijkheid dient te worden toe gegeven, dat in Nederland op lieki menig terrein de specifiek katho- ,e verlangens weliswaar voldoende nadrukkelijk naar voren worden ge bracht, maar dat daarachter menig maal geen capabel apparaat zit om te helpen verwezenlijken wat men wil. Men laadt daardoor het verwijt op zich van hfet hebben van loze preten ties, en terecht wordt er dan gewezen op andere groeperingen, die weten schappelijk en technisch in staat zijn om de bemoeiingen, waarop zij zeg gen recht te hebben, bekwaam te ver richten. In de IJmond is dat gelukkig anders. De socialistische Wiardi Beekman- stichting heeft enige tijd geleden ai gecongresseerd over de problematiek van de IJmond en het rapport „Le ven en werken in de IJmond" in het licht gegeven. Objectieve waardering daarvan versterkt de wenselijkheid van krachtige openbaarmaking der katholieke visie, zoals thans geschiedt Het komt er nu nog op aan, dat de confessionele inzichten hun weg vin den naar de bestuursapparaten om tot Verwezenlijking te komen. Er is re den om zich af te vragen of de katho lieke inzichten wat dat betreft een ge lijke kans maken met de socialistische. Laten zij, wier taak dat is, erop toe zien en er toe medewerken, dat dit inderdaad het geval is. De eigen visie dient vooral te wor den gerespecteerd en verwezenlijkt op het brede maatschappelijke terrein, Waartoe behoren de samenlevingsvor men in wijk en parochie, de sociale contacten over die lokale grenzen heen, en vooral: de zorg voor onderwijs, ge- Zondheid en cultuur. Deze maatschap pelijke opbouw, is dubbel belangrijk, omdat de economische expansie ge bonden is aan de huidige hoogcon junctuur en een onverhoopt verlopen daarvan de meest rampzalige gevolgen Zou hebben, wanneer er geen gezond maatschappelijk leven is, waarin de geestelijke waarden tenslotte 's men sen houvast bepalen. In verband met dit alles willen wij hier twee conclusies aanhalen van het congres, die van uiterst groot gewicht te achten zijn. Midden in de reeks van conclusies lezen we: „De planning op stedebouwkundig, so ciaal-educatief, sociaal-medisch, so ciaal-charitatief en sociaal-cultureel terrein voltrekt zich te zeer in een technisch-administratieve sfeer onder verwaarlozing van de levensbeschou welijke elementen. Wil deze planning als een uiting van de wil der bevol king beschouwd en als zodanig door deze mede gedragen kunnen worden, dan dienen de levensbeschouwelijke groeperingen meer dan tot dusver het geval is geweest bij de voorbereiding hiervoor te worden ingeschakeld". In de laatste conclusie staat vermeld: >-De Stichting Opbouw Kath. Kenne merland is bereid op de meest cor diale wijze op federatieve basis samen te werken met de andere groeperin gen van het particulier initiatief als mede met de burgerlijke overheid en het bedrijfsleven en wil zich met name biet beperken tot het behartigen van groepsbelangen". Wij achten deze conclusies daarom Zo belangrijk, omdat in de eerste een vierkant verwijt naast een vierkante Wens wordt weergegeven en omdat in «e tweede een teken tot uiting komt Van de nagestreefde positieve aanpak Van katholieke zijde. 4 De woordvoerder van liet Indone sische leger heeft vandaag ont huld, dat een aantal Ieger-offi- cieren, „die hebben getracht de wet tige regering te veranderen of omver te werpen", op last van de chef-staf van het leger, generaal-majoor Na- sution, zijn gearresteerd. De woord voerder, die niet bereid was het juiste aantal gearresteerde officieren mede te delen, zeide dat zij zijn gearresteerd op beschuldiging van „onregelmatig heden en wegens deelneming aan politieke activiteiten welke hij om schreef als pogingen om de regering te wijzigen of omver te werpen. De gearresteerde officieren zijn afkomstig uit alle zeven militaire districten. Er zijn hoofdofficieren uit Bandung en Djakarta onder, aldus de woordvoer der. In augustus jongstleden gelastte de vroegere commandant van West-Java, die zijn hoofdkwartier in Bandung had, de arrestatie van de minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, wat in het gehele land grote opschud ding verwekte. Het Islamiïtische dag blad „Abadi" herinnerde er in dit ver band in een hoofdartikel aan, dat een groep jongelui had voorgesteld, dat een militaire junta de regering zou over- De woordvoerder van het leger zeide, dat de gevoelens van de legerofficieren, die ontevreden zijn over de tegenwoor dige toestanden in Indonesië, begrijpelijk zijn, doch dat hun optreden, het actief deelnemen aan politieke activiteiten, niet gerechtvaardigd kan worden. In redevoeringen, die zij vorige week hebben gehouden ter gelegen- y—T en struise Londense, Violet hi Blandford, die de tapkast be- heert in „The Tiger", een van de klassieke Londense „pubs", ter hoogte van de Tower, keek gisteren een beetje vreemd op toen zij in de deur van haar etablissement een vriendelijk lachend, nogal bekend ge zicht verschijnen zag. „Hemeltjelief, as dat Liberace niet ismurmelde zij. En het was Liberace, de zoete pia nist nou ja bij kaarslicht, die, getooid in mosterdkleurig jack, choco ladekleurige pantalon en schoentjes van krokodilleleer, op uitnodiging van twee Londense journalisten een tocht je maakte langs bekende pubs in Lon den. Een „pubcrawl" heet zoiets. De muziek die in de pub geklonken had voordat Liberace binnenkwam was van hem. Zijn entree had dus niet glorieuzer kunnen zijn. „Eej, da's Liberace", zei een vrachtwagenchauf feur. „Jeejaa", zei een kennis van hem. Iemand bood Liberace een borrel aan, en al gauw deed iedereen mee en werd het feest. Liberace ging achter de tap staan, en schonk bier en sloeg op het kasregister. Het was prachtig, die eenvoud en dat nobele Buiten de Tower staat een fruitstal- letje, waar de twee journalisten Libe race even langsbrachten want het was erom begonnen een verhaal te schrijven over mensen die ineens een Liberace ontdekken. „Iedere moeder zou zo'n zoon willen hebben", zei de eigenares van het fruitstalletje. Hij is een schat van een jongen voor zijn moe", en in haar ogen glansde moe derlijke liefde op. Een man kwam op Liberace af en vroeg zijn handtekening. „Als ik te laat thuiskom heb ik tenminste wat om het weer goed te maken", zei hij. Een tweede autogramjager vroeg Li- berace's handtekening op een biljet van een pond. Toen de heer Liberace en de journalisten hem vroegen wat- hij ermee ging doen zei de man „Ik denk dat dit wel wat meer waard is dan een pond Liberace lachte blij. Hij zette de las tige bril van zijn hoofd en sprak: „Het is heerlijk, echt heerlijk om bij jullie allemaal te zijn". Het was jammer, dat er geen kaarslicht in de buurt was. Zijn glimlach, zo vertelt men, was zo breed als een toetsenbord. Van een vleugel, wel te verstaan. heid van de „legerdag", hadden hoge officieren verklaard, dat ontevreden heid en teleurstelling in Indonesië de overhand hebben. In Surabaja zeide kolonel Nazir, dat „de Indonesische gemeenschap is geïnfecteerd met een chronische kwaal", en dat er geen verschil meer bestaat tussen goed en kwaad. Hij weet de oorzaak hiervan aan het feit, „dat onze leiders van de voornaamste doelstellingen zijn afgeweken." De legerwoordvoerder deelde voorts mede, dat ook nog een order is uitge gaan tot arrestatie van militairen die be trokken zouden zijn in corruptiezaken. (Van onze Haagse redacteur) Minister Staf heeft besloten een leger order in te trekken volgens welke het aan militairen verboden is zonder voor afgaande, voor ieder geval afzonder lijk verkregen, toestemming van hun regiments- óf korpscommandant inlich tingen te geven aan de pers over aan gelegenheden betreffende de krijgs macht. Dit is medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Ver meer (P.v.d.A.) betreffende een straf opgelegd aan een militair in de Ripper- dakazerne te Haarlem wegens het ver strekken van inlichtingen aan een jour nalist over een voedselvergiftiging in deze kazerne. Bedoelde mededelingen vallen, zo zegt de minister, niet onder de categorie „dienstgeheim". 99 In een vraaggesprek met jour nalisten uit Ceylon, clat gepubli ceerd is in bet blad Al Massaa, beeft president Nasser van Egypte gezegd, dat ,,de Wereldbank slechts een instrument is in ban den van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk ter verwerkelijking van bun poli tieke oogmerken Nasser veroor deelde de politiek van de Wes telijke landen, die volgens hem Tijdens een marine-schouw op de Seine in Parijs is een helikopter, welke boven het water demonstraties gaf, door een mislukte landing op een ponton brug in de rivier terecht gekomen. De piloot de Franse kolonel Curie en een journalist kwamen er met de schrik af. De foto laat zien, hoe de verdronken vogel op het droge werd gehesen. „de diepe zin van bet Aziatische nationalisme niet begrijpen" en bij stelde de vorming van een economisch front van de Ban- dung-Ianden voor, dat in karakter moet overeenstemmen met de Europese betalingsunie. Volgens de Egyptische president zal dit front ten doel moeten hebben „de vernietiging van elk westelijk komplot gericht tegen de econo mie van de Afrik aanse Aziatische landen en Nasser verklaarde vervolgens, dat het hem speet Perzië en Ethiopië twee landen, die het akkoord van Bandung ondertekend hebben in het Suez-ge- schil „het imperialisme te zien steu nen". Hij opperde de veronderstelling, dat op de eerstkomende conferentie van de Bandung-landen het middel onder het oog zal worden gezien om de ge schillen tussen de Afrikaanse en Azia tische landen te beslechten. Aan het einde van het gesprek zei Nasser, dat de „Aziatische en Afrikaan se volken niet kunnen rekenen op de hulp van de westelijke landen". Volgens de Egyptische president kunnen deze landen slechts op zichzelf rekenen. „De Westelijke hulp aldus Nasser is Egypte sedert vier jaar nimmer zonder voorwaarden aangeboden. Toen wij die voorwaarden, die een aanslag op onze soevereiniteit betekenden, niet aan vaardden, weigerden de westelijke mo gendheden de bouw van de dam van Assoean te financieren. (A.F.P.) In de week van 23 tot en met 29 september zijn 52 gevallen van kinder verlamming met verlammingsverschijn selen en 18 gevallen van kinderverlam ming zonder verlammingsverschijnse len aangegeven. Tijdens de 1 oktober-feesten werden dit jaar in Peking in de stromende regen grootscheepse demonstraties gehouden. Van de toeschouwers van rechts naar links: Soekarno, Mao Tse Tung en Tanka Prasad Achange, de eerste minister van Nepal. De woordvoerder van de informateur deelt mede: „De informateur heeft alsnog een poging ondernomen, een bevredigende Antirevolutionaire bezetting te bevor deren voor de ministeries van economi sche zaken en overzeese rijksdelen. Toen deze poging niet bij voorbaat kansloos leek, heeft hij er zich van vergewist, of gerekend kon worden op deelname van V.V.D.-zijde aan het ka binet. Gebleken is dat zekerheid daar omtrent niet kon worden gegeven, ter wijl toen de informateur met het oog op .de zetelverdeling niettemin nu uit sluitsel verlangde, de betrokken V.V.D.- kandidaat deelname aan het kabinet heeft geweigerd". Italië heeft op het ogenblik te lijden van een koudegolf, die vergezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en hagel. In de bergachtige gebieden van noord en midden-Italië is de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbui en hebben voor honderden miljoenen lire schade veroorzaakt, vooral in het geoieö van Meran (zuid-Tirol) waar de schade op 60 miljoen lire wordt ge schat. Twintig a dertig procent van de fruitoogst kan men als verloren be schouwen. (A.F.P.) (Van onze parlementaire redacteur) De kansen voor mr. Burger zün weer aanmerkelijk gestegen. In een onderhoud dat drs. Korthals gisteravond met hem had is gebleken dat de V.V.D. geen ge noegen kan nemen met het voorstel van de informateur om slechts één zetel in het kabinet in te nemen, terwijl de A.R. er twee zou krijgen. De V.V.D. heeft steeds op een gelijke behandeling ge staan. Bovendien schijnt de zetel voor de liberalen weinig aantrekkelijk te zijn geweest. De informateur dacht aan een combinatie van de helft van Verkeer en Waterstaat met Overzeese Rijksdelen. Een half ei en een door hemzelf reeds leeggezogen dop dus. De VVD heeft nu echter door haar weigering een belangrijke knoop door gehakt. De mogelijkheid is thans vol op aanwezig om volgens het schema 5-5-2-1 te werk te gaan. Dan kunnen aan de PvdA en de KVP beide vijf zetels worden gegeven aan de AR twëe en aan de CH één. Het gaat dus alle maal heel hard lijken op een terug keer van het oude kabinet met enkele niet onbelangrijke wijzigingen wat de bezetting betreft. Voor de K.V.P. is van groot belang of prof. Romme Binnenlandse Zaken met de P.B.O. en de Bezitsvorming op zich zal nemen. Het is echter zeer de vraag of het zover zal komen, want mr. Burger heeft in zijn voorlopig regeringsprogram een ernstige belem mering daartoe gelegd: hij heeft de bepaling opgenomen, dat de ambtenares alle vrijheid krijgt om in overheids dienst te blijven als zij gaat trouwen. Het is een merkwaardige impasse voor prof. Romme, die als minister van Binnenlandse Zaken juist de ver antwoordelijkheid voor ambtenaren zaken zou krijgen en die zich in geweten verplicht voelt deze ver antwoordelijkheid nooit op zich te nemen zolang hij zich door deze be paling gebonden weet. Het meest waar schijnlijke is dus, dat er voor deze post naar een ander zal worden gezocht. Er schijnen nog enkele kandidaten te zijn. Met een goede staatssecretaris voor de P.B.O. en de reeds getroffen over eenkomst omtrent de Bezitsvorming zal dus de weg naar een bevredigen de oplossing wel gevonden kunnen worden, nu ook de moeilijkheden met de A.R. uit de weg zijn geruimd. Gis teren is daarover nog lang gepuzzeld. Het schijnt, dat mr. Burger niet heeft kunnen volhouden wat de socialistische radio- en krantencommentaren ineens ontdekt hadden: dat het ministerie van Overzeese Rijksdelen onmisbaar was geworden. Waarschijnlijk zal Overzeese Rijksdelen voorlopig door de minister van Oorlog ir. Staf ad interim worden beheerd. Men kan dan de vraag of het departement al of niet nog reden van bestaan heeft, rustig aan het later oor deel van het parlement overlaten. Onzekerheid bestaat nog over de vraag wie Justitie zal krijgen. Men denkt aan mr. Burger, wiens oplossing van de kabinetspuzzle dan met een mi nisterszetel gehonoreerd zou worden. Het is echter zeer de vraag of hij deze zetel zal ambiëren. Advertentie BARÏEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier cn daar mist. Morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 6.58-17.59 Maan: 13.38-22.05 Onder de naam Visser heeft Gerrit de Stotteraar in Amsterdam-Oost een kamer gehuurd, die hem als opslag plaats voor al het gestolene ter beschik king stond. De Amsterdamse recherche is maandagmorgen dit „roversnest" op het spoor gekomen. De buit van enige strooptochten was in deze kamer opge- De ezelin Thérèse mag de Eiffeltoren beklimmen. Dat uitstapje is haar beloofd, nadat ze gisteren met een smak, die vei hoorbaar was, van de tweede verdieping van een huis op het trottoir van de Rue de la Paix in Parijs was gevallen. Thérèse moest naar de tweede verdieping wor den opgehesen, omdat de concierge van het gebouw geweigerd had de ezelin de trappen te laten bestijgen. En Thérèse moest nu eenmaal op die tweede verdieping tentoongesteld worden als levende advertentie voor de kleuren van de schoenen van een beroemd schoenmaker: ezel grijs. Toen Thérèse omhoog getakeld werd, viel ze, omdat het touw brak onder geschreeuw van de voorbijgangers naar beneden. De menigte schold de concierge voor moordenaar uit. Daarna kwam alles goed, want toen mocht ze wel de trap beklimmen. En volgende week mag ze heer lijk helemaal de hoge Eiffeltoren op. (U.P.) steld. De totale waarde van al de ge stolen goederen overschrijdt zeker de duizend gulden niet. Voor het meren deel zjjn het kleine artikelen die Gerrit de Stotteraar op zijn sluiptochten in huizen voor de hand zag liggen. De kamerverhuurder van Gerrit de Stotteraar, een diamantair, heeft zich, onbewust, aan grote risico's blootge steld. Had Gerrit geweten dat zijn ver huurder regelmatig kostbaarheden in zijn huis bewaarde, dan zou hij het wel licht dichter bij huis gezocht hebben. De recherche heeft de opslagplaats van Gerrit kunnen vinden door middel van diens auto, die enige malen voor het huis gesignaleerd is. De onverbeterlijke insluiper had zijn verhuurder wijs gemaakt, dat hij trom- petist was in een band. Vanaf vorige week donderdag blaast Gerrit zijn deun in de cel van het hoofdbureau. Volgens de recherche bestaat er enige kans dat Gerrit op dezelfde wijze nog één of twee kamers tot zijn beschik king heeft staan. De buit van nog geen duizend gulden viel ook de recherche enigszins tegea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1