ERIC DE NOORMAN De êannefhu] Van D.P. GROEIT TOT C.S. WESTDUITSE PARLEMENTS LEDEN NAAR DE SOVJET-UNIE Eugen Gerstenmaier leidt de delegatie Radio en TV Een scheurend Rijksmuseum Britse, Franse en Egyptische ministers in conferentie Nederlander KRUISWOORDRAADSEL In het komende voorjaar Rus ontvoert kind uit de Y.S. Tram in Rotter dam ontspoord Huisvaders Niet zulke nouveauté's administrateur van de SCUA? i Vier gewonden Hoofdagent blijft ontslagen worden zoet gehouden Voortaan drie dagen voor dronkenschap achter het stuur Ontvangst op Huis ten Bosch Televisie Vanavond M. Nijhoff-prijs Veiligheidsraad verdaagd Dr. S, L. Mansholt Erepromotie te Wageningen WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 PAGINA 1 Zelf ook onder dwang naar Rusland terug? Chemische fabriek Naarden Onderhandse lening van 1,5 miljoen Kindertransport uit Oostenrijk in Amsterdam Eduardus Wellens O.C.S.O. zevende abt van Westmalle Fusie tussen Oostenrijkse luchtvaart maatschappij en K.L.M. in overleg niet gekend Dodelijk arbeidsongeluk In Innsbruck Congres van Nederlandse bond in Duitsland Grote belangstelling voor „Firato" Examens O/pil'o sis i mg k mi swoo rdiraadsel van dimsdiag BONN, hedenmorgen. (Van een bijzondere correspondent) Nog vóór zijn vertrek naar Berlijn, Waar hij deze week de zitting van de Bondsdag in de voormalige rijkshoofd stad zal presideren, heeft de Bondsdag voorzitter, nr. Eugen Gerstenmaier (CDU), namens het Westduitse parle ment schriftelijk de uitnodiging van de Opperste Sovjet aangenomen met een delegatie van Westduitse parlements leden een bezoek van enkele weken aan de Sovjet-Unie te brengen. Mede gezien de zeer bezette agenda van de Bondsdag in zijn laatste zittingsjaar vóór de algemene verkiezingen in de herfst van 1951, zal de reis der West duitse parlementaire delegatie wel niet eerder dan het komende voorjaar wor den gemaakt. Men kan bepaald niet zeggen, dat het een haastig genomen besluit van de Bondsdag is geweest om zich alsnog te scharen in de rij van buitenlandse bezoekers aan de Sovjet-Unie. Reeds in juli j.l. is namens de Opperste Sov jet de uitnodiging aan mr. Gerstenmaier overhandigd. Terwijl de sociaal-demo craten en de liberalen onmiddellijk voor het aannemen van de uitnodiging waren, had de regeringspartij CDU- CSU allerlei bezwaren. Zij meende, dat de Russische uitnodiging, gezien de ze ker niet vriendelijke Duits-Russische betrekkingen, eigenlijk niet eens gepast was en dat van een bezoek van een Westduitse parlementaire delegatie aan de Sovjet-Unie een verbetering in die betrekkingen niet kon worden ver wacht, zodat met de reis feitelijk geen enkel belang was gediend. De CDU- parlementariërs die er zo over dachten, hadden de steun van bondskanselier dr. Adenauer, die ook tegenstander van aanvaarding der Russische uitnodiging was en nog is. Er was echter ook een groot aantal CDU-afgevaardigden, dat geloofde, dat het misschien toch zijn nut zou kunnen hebben om bepaalde opvattingen van het Duitse volk als welks gekozen vertegenwoordiging de parlementsleden tenslotte naar de Sov jet-Unie zullen reizen grotere be kendheid te geven onder de Russische gastheren. Dit geldt met name voor het nationale Duitse vraagstuk der her eniging. Deze opvatting heeft het ten slotte gewonnen en zo stelde zich de vorige week, toen in de agendacommis sie van de Bondsdag over het al dan niet accepteren van de Russische uit nodiging werd gestemd, ook de CDU in de rijen dergenen, die naar Rusland willen. Alexis Chwastov, een Russische boer die in 1951 kans zag naar de V.S. te emigreren, is gisteren met zijn twee en een half jarige dochtertje Tanya op de arm in Southampton van de Queen Mary, aan land gegaan. Aan alle kan ten omgeven door Russen, liep Chwastov naar de boottrein die hem naar Londen bracht. Chwastov is in Amerika ge trouwd, en zijn dochter heeft de Ame rikaanse nationaliteit. Hij heeft het kind min of meer ontvoerd, want de moeder protesteerde tegen de reis en Amerikaanse douane-beambten hebben in New York heel de Queen Mary nage zocht zonder haar te kunnen vinden. Aan boord van de Queen Mary reisde een twintigtal Russen mee naar Enge land. Toen het schip in Southampton meerde gingen bovendien direct enkele Russen, kennelijk .personeel van de am bassade in Londen, aan boord. In hun gezelschap kwam Chawstov -aan land, naar men veronderstelt op doorreis naar Rusland. Een functionaris van de „World Church Council", de organisatie die indertijd voor de emigratie van Chwas tov naar de V.S. heeft zorggedragen, heeft gisteren, toen de Queen Mary in Cherbourg lag, gezegd, dat Chwastov naar Rusland terugkeert omdat zijn 93- jarige moeder dat gevraagd heeft. Chwastov zou, zo werd, door deze functionaris verklaard, represailles te gen haar vrezen. In 1951 emigreerde Chwastov naar de V.S. uit Duitsland, waarheen hij eerst was gevlucht. De Chemische Fabriek „Naarden" heeft een onderhandse lening gesloten van 1.500.000 met een looptijd van vijftien jaar en een rente van 4% Deze lening dient ter versterking der kasmiddelen mede in verband met de toeneming van de produktie. Op de in 1951 gesloten 4% lening van 1.000.000 Is inmiddels 415.000 afgelost. Met de D-trein uit Keulen, die dins dagavond in Amsterdam arriveerde, is een transport van honderdelf kinderen van in Oosterijk woonachtige vluchte lingengezinnen meegekomen. De kin deren zijn onder auspiciën van het Ned, R.K. Huisvestingscomité uit Den Bosch drie maanden ondergebracht in pleegge zinnen te Amsterdam en Badhoevedorp. De leeftijd varieert van 4 tot 14 jaar. De uitzending is geschied in samenwer king met het Oostenrijkse Caritasver- band. Het was het vierde transport dit jaar. In de Trappistenabdij te Westmalle in de provincie Antwerpen is dinsdag de sub-prior der abdij, pater Eduardus Wellens tot abt gekozen. De vroegere abt. dom Robertus Eyckmans is om ge zondheidsredenen afgetreden. De nieuwe abt, de zevende abt van Westmalle, werd 30 oktober 1916 te Uden (N.-B.) uit Belgische ouders ge boren. 2 mei 1943 werd hij priester ge wijd. Pater Wellens bekleedde verschei dene functies in de Cisterciënser orde. Hij was o.m. professor in de theologie in de abdij van Westmalle, waar hij sinds 1945 de functie van sub-prior bekleedde Er zijn al eerder Westduitse parle mentsleden in Moskou geweest. Zij be hoorden net een jaar geleden tot de delegatie van bondskanselier dr. Ade nauer, die met de Russen ging onder handelen over de repatriëring der Duitse krijgsgevangenen en het aan knopen van diplomatieke betrekkingen. De meest markante figuren onder hen waren de twee buitenlandse deskundi gen van de CDU en de sociaal-democra tische partij, mr. Kurt-Georg Kiesinger en prof. Carlo Schmid. Hoewel over de samenstelling van de parlementaire delegatie op dit tijdstip uiteraard nog niets bekend is, staat wel vast, dat een of meerdere hoge ambte naren van het ministerie van buiten landse zaken, onder hen de leider van de politieke afdeling van het ministerie prof. Grewe, de delegatie zullen ver gezellen. Bondsdagpresident mr. Ger stenmaier zal vanzelfsprekend de dele gatie leiden. Toen lijn drie, wagen en aanhang wagen, maandagavond in Rotterdam van de Groene Zoom de Lange Geer op wilde draaien, liep de tram opeens uti de rails. Vervolgens kwam zij in botsing met een wachthuisje, dat ge heel werd vernield. Een meisje, dat stond te wachten zag nog juist kans tijdig weg te springen. Vier passagiers werden gewond, maar er bestaat voor hen geen levensgevaar. Drie werden door de GGD naar een ziekenhuis ge bracht. De ander, die er het ergst aan toe was hij liep waarschijplijk een wervelfractuur op is met een taxi naar een ziekenhuis overgebracht. Na het wachthuisje vernield te hebben reed de motorwagen de berm van de Singel van de Lange Geer op, maar de vaart werd gestuit door de bijwa gen, zodat de tram tot stilstand kwam. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft dinsdag uitspraak ge daan in de zaak van een Haagse po litieagent contra de burgemeester van 's Gravenhage. Aan de agent was op 1 februari 1954 door de burgemeester eervol ontslag verleend op grond van gebleken psychische ongeschiktheid voor de dienst. De agent tekende hoger beroep aan tegen deze maatregel bij het Haagse Ambtenarengerecht, dat op 28 november 1955 dit beroep verwierp. De Centrale Raad van Beroep kon de afwijzende houding van het Haagse Ambtenarengerecht volkomen onder schrijven en bevestigde vandaag de uit spraak van laatstgenoemde instantie. Het ontslag van de betrokken hoofd agent blijft dus gehandhaafd. Twee Oostenrijkse commerciële lucht vaartmaatschappijen, de „Austrian Air ways" en de „Air Austria", hebben een volledig akkoord bereikt. De maatschap pijen, die onlangs zijn opgericht en die nog geen vluchten hebben kunnen uit voeren, hebben besloten zich bij elkaar te voegen en hopen in het komende voorjaar te starten. De kwestie van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij is geruime tijd in de politiek verzeild ge weest. De op initiatief van de socialisten opgerichte „Austrian Airways" zou sa menwerken met de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS, terwijl de „Air Austria", die met steun van rechtse zijde is opgericht, zou samenwerken met de KLM. Zowel de KLM als de SAS zijn niet in het luchtvaartoverleg ge- In het ziekenhuis Bergweg, te Rot terdam, is overleden de 19-jarige chauf feur G. J. van O. uit Schipluiden, die op het terrein van een melkfabriek aan de Ludolf de Jonghstraat dinsdagmor gen bij een poging een aanhangwagen aan een vrachtauto te koppelen bekneld is geraakt. De chauffeur raakte met de borst bekneld tussen de aanhangwagen, die voortgeduwd werd en de horizon taal neergelaten klep van de vrachtauto. De Britse reservisten worden naast de financiële problemen ook geplaagd door verveling. Ook daar probeert men nu iets aan te doen, maar de manschappen van het Royal Tank Regiment in Tidworth, Hampshire, voor een groot deel bezadigde huis vaders, die zijn opgeroepen in ver band met de Suezcrisis, hebben zich erover beklaagd dat hun officieren „kinderspelletjes" bedenken om hen „zoet te houden". De mannen werden er op uit ge stuurd met de opdracht 'n spin te van gen en die in 'n luciferdoosje af te le veren. Andere „tijdverdrijvende" op- dracn.en waren: zoek een witte een denveer, een paddestoel, een etiket van 'n bierfles, of: bewijs dat de rug van uw hand is gekust door een lid van de andere sexe. Verder moesten de mannen het ant woord zoeken op de volgende vragen: Welke soorten ijs verkoopt de plaatselijke winkel? Op welke leef tijd stierf John Scott, die op de plaat selijke begraafplaats begraven ligt? Welke films draaien er in de bioscoop op donderdag, vrijdag en zaterdag? Hoe heten de kinderen van de direc teur van het postkantoor? Wie zorg de voor de bloemen die op 16 sep tember op het altaar van de kerk werden geplaatst? (U.P.) 29. Als de krijger komt toelopen, ziet hij plotseling het hoofd van de Noorman boven de rand van de schuit. „Ha", schreeuwt hij, „is het zo gelegen!" Woedend springt hij naar voren. Cendrach, die bij de eerste aanroep van de man dadelijk terug geweken was, ziet, dat de kerel Eric aanvalt. In wanhoop tast hij blin delings om zich heen naar een of ander wapen en dan voelt hij achter zich, tegen het boord van het schip, een schild. Met inspanning van al zijn zwakke krachten weet hij het zware voorwerp op te tillen en op goed geluk naar de piraat te gooien. Hij is raak ook. De man valt en bliksem- snel springt Éric nu aan boord, om hem verder onschadelijk te maken. Intussen zijn ze op het achterschip nog steeds aan het vechten, wat echter niet wegneemt, dat het aan boord komen van de Noorman il opgemerkt. Eric, die nu ook weer gewapend is en gereed staat, voor zijn leven en bezit tot het uiterste te vechten, schreeuwt: „Hierheen, mannen van Eric!" Maar tussen hem en zijn weinige getrouwen bevindt zich een stelletje kerels, dat reeds woedend op hem af komt. Het nieuwe centraal station Rotterdam vordert snel. De politie van Innsbruck zal in het vervolg iedere chauffeur die dronken achter het stuur van zijn wagen wordt aangetroffen, onmiddellijk drie dagen opsluiten. Twee kilometer van de Nederlandse grens zijn in het weekeinde 800 leden van de Nederlandse bond in Duitsland te Kaldenkirchen bijeengekomen voor het 35ste congres van hun bond. Tot de bond behoren 20.000 Nederlanders in Oost- en West-Duitsland. De stad Kaldenkirchen heeft zater dag de deelnemers aan het congres of ficieel ontvangen. Hierbij waren onder anderen vertegenwoordigers van het Nëöerlandse ministerie van sociale za ken en volksgezondheid en van de Duits-Nederlandse vereniging voor uit zending van kinderen aanwezig. Het congres gaf gisteren uiting aan zijn wil alles te doen om de vriendschap tussen Duitsland en Nederland te bevorderen. H M. de Koningin heeft dinsdag op Huls ten Bosch een uit 19 personen bestaande delegatie ontvangen van het congres voor internationaal privaatrecht dat in Den Haag wordt gehouden. De delegatie bestond uit hoogleraren van universiteiten in verschilende landen. Wij hebben ons al eens meer afge vraagd wat de bedoeling is van de ru briek Nouveauté's, waarin Manus Wil- lemse dinsdagsavonds voor de KRO lichte grammofoonplaten bespreekt. We hebben ook al eens meer gezegd er groot bezwaar tegen de hebben dat de rijpe en groene opnamen vrijwel zonder nadere waardebepaling zo maar aangekondigd en afgedraaid worden. De KRO heeft, nu een jaar geleden, plechtig beloofd al de uitzendtijd na de nieuwsberichten behalve die op dins dagavond aan ernstige grammofoonpla ten te zullen besteden. Dat was een oude traditie die men in ere moest herstel len, zei men daar zelf van. In de prak tijk is daar niets, maar dan letterlijk niets, van over gebleven. Men draait maar wat, of liever, mqn laat Manus Willemse maar wat draai en. Programma's als nouveauté's zijn enormiteiten. Zo maar schots en scheef allerlei lichte plaatjes te laten horen, met een quasi toelichting, is voor ge oefende oren iets stompzinnigs. Heeft men nu werkelijk zo'n enorme angst voor die massa die alleen maar dat „rock and rol" wil? Is de KRO dan nog het medium om degenen die op zo'n uur luisteren wegwijs te maken? Laten we nu toch even wijzer zijn en vaststellen dat men zichzelf voor de gek houdt. De massa slikt misschien wat men haar voorzet. Welnu laat men haar dan iets goeds voorzetten. Geen rommel dus, maar werkelijk goede, ook lichte, muziek. En, als dit zo nodig is, van behoorlijk commentaar voorzien. Een programma als nouveauté's is een volslagen paskwil, het is geen vlees en geen vis, laat staan lichte of ern stige muziek. Men komt er niet mee te constateren dat deze of die opname meer of minder „geslaagd" is. Ook niet met het vaststellen dat de tekst „be ter kon", of het zingen „te hoog", of de begeleiding „te laag" is. De lichte muziek is geen probleem. Nu niet en nooit. Maar wanneer men voorlicht moet men het goed doen. J. v. S. Op de zolders van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te 'Lei den is in de loop van de tijd zoveel materiaal aan fossielen en beenderen, dia uit baggerwerkzaamheden e.d. in Nederland zijn opgediept, opgeslagen, dat de Rijksgebouwendienst voorlopig een verdere toevoer heeft verboden. De muren en vloeren van het gebouw gaan door het enorme gewicht scheu ren vertonen. De conservator, de heer G. Kortenbout van der Sluis, bezig met het opbergen van een machtig Mammoethopperarmbeen, Door de AVRO-TV wordt vanavond het blijspel „Je kunt het toch niet mee nemen" van Kaufman en Hart opge voerd in de vertaling van Arend Hauer. Het heeft veel moeite gekost om de vertoningsrechten van dit blijspel te krij gen. Dat komt omdat de film die er van gemaakt is nog steeds vertoond wordt. Die film is al meer dan twin tig jaar oudDesondanks is dit een geheel dat zeer de moeite waard is. De regie is in handen van Walter v. d. Kamp. (Eindhoven lijn 5, Lopik lijn 4. 20 uur). Voor het NCRV-programma speelt vanavond het Radio Philharmonisch Or kest o.l.v. Willem van Otterloo de Vijf de symfonie van Franz Schubert. Willy Busch speelt de Fantasie voor viool en orkest van Josef Suk. (402 m. 20.20 uur). De BBC opent het winterprogramma van de woensdagavond-concerten met een uitvoering van het BBC-symfonie- orkest o.l.v. Sir Thomas Beecham waar bij o.m. de 29ste symfonie in A van Mozart zal worden gespeeld. (434 m. 20 uur). Voor Sottens speelt het door de diri gent Ernest Ansermet beroemd gewor den Omroeporkest. Clara Haskil speelt daarbij het Pianoconcert van Schu mann. Het orkest voert ook nog uit de muziek voor snaarinstrumenten van Bartok. (392 m. 20.30 uur). Op 26 januari 1957 zal zo deelt het Prins Bernhard Fonds mede de in 1953 ingestelde M. Nijhoff-prijs „voor die ver talingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschouwend proza, die zich door hun letterkundige waarde onderschei den" worden uitgereikt. De prijs (f 2000) wordt jaarlijks toege kend, beurtelings voor een vertaling uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Nederlands in een andere taal. In 1956 werd de Amerikaan James S. Hol mes onderscheiden, in 1957 zal een Neder landse letterkundige in aanmerking ko men. De Jury bestaat uit de heren Antoon Coolen, voorzitter, B. Bakker, dr. J. Huls- ker, mr. J. Kalff. mr. E. Straat en drs. H. J. Jonker, secretaris. Ruim twintigduizend personen hebben, sinds de opening maandagmiddag, de tentoonstelling „Firato", die in het RAI- gebouw wordt gehouden, bezocht. Bij vorig jaar vergeleken betekent dit een stijging van vijftig procent. Onder de geïnteresseerde bezoekers zijn vele buitenlanders, o.a. uit Indië, Amerika, Engeland en Duitsiapd. NIJMEGEN, 9 okt. Doctoraal psy chologie: F. M. Th. A. Molenaars (Eind hoven) en mej. A. M. L. Rogier (Nij megen). AMSTERDAM, 9 okt. (G.U.) Kand. geneeskunde 3e ged.: R. A. Bantle, Dja karta; A. C. Breebaart, Arnhem; mej. F. R. Israel, Amsterdam; J. P. Kool, Klaten; J. F. W. A. Lange, Surabaja; M. G. Leopold, Hengelo; mej. Tan ien Nio, Djakarta; W. B. Vernout, Haarlem; J. P. V. Waalwijk v. Doom, Dubbeldam. De Veiligheidsraad heeft gisteren een Brits voorstel om de besloten vergade- ring van de Raad over het Suezkanaal 48 uur uit te stellen, aangenomen. Hier door is de weg vrijgemaakt voor be sprekingen van de ministers van bui tenlandse zaken van de Westelijke mo gendheden met hun Egyptische collega, Fawzi. Nadat de zitting was verdaagd, vergezelden de Britse minister van bui tenlandse zaken, Sehvyn Lloyd, en mi nister Fawzi de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, naar diens bureau voor be sprekingen. Later voegde de Franse minister van buitenlandse zaken, Pi- neau, zich by' hen. De bespreking van de drie ministers en de secretaris-gene raal hebben twee uur geduurd. Op uit nodiging van Hammarskjöld worden de besprekingen vanmiddag voortgezet, aldus zei minister Lloyd tot verslagge vers. Men trekt hieruit de conclusie dat Hammarskjöld als bemiddelaar op treedt. De ministers Pineau en Fawzi wilden geen commentaar geven. Na de besloten vergadering van gis teren werd een communiqué uitgege ven, waarin werd gezegd, dat alleen de Brits-Franse klacht was besproken. De volgende vergadering, die eveneens be sloten zal zijn, wordt morgen gehou den, aldus dit communiqué. De Russi sche minister van buitenlandse zaken, Sjepilov, kwam breed glimlachend uit de vergaderzaal. Hij zei tot verslagge vers optimistisch te zijn. Geen van de andere vertegenwoordigers wilde enig commentaar geven. Toen het bekend geworden was, dat de partijen in kleine kring be sprekingen gaan houden, toonde men zich in de kringen van de Verenigde Naties gematigd optimistisch. In het kamp van de Westelijke mogendhe den hoopte men, dat Egypte de basis zal aangeven, waarop het wil onder handelen over een regeling. Er is geen twijfel aan, aldus werd in Wes telijke kringen vernomen, dat Groot- Brittannië en de Verenigde Staten be reid zijn naar het Egyptische stand punt te luisteren. Maar Frankrijk, zo zei men, wil nog geen stap doen, die president Nasser op de een of andere manier zou kunnen helpen. Een zegsman van het Egyptisch mi nisterie van financiën heeft gisteren te Cairo verklaard, dat de geldblokkade ondernomen door de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk tot dusverre weinig resultaat heeft gehad. In de af gelopen twee maanden steeg de in voer uit Westelijke landen met 2.8 mil joen dollar. De export naar de Weste lijke drie daalde met bijna hetzelfde be drag. Naar uit welingelichte bron verno men wordt, overweegt de organisatie van gebruikers van het Suez-kanaal, de SCUA, een Nederlander tot hoofd-adminlstrateur te benoemen. De executieve commissie der SCUA heeft gisteren deze benoeming, alsmede de financiën der organisatie, besproken, doch men is tot geen beslissingen ge. komen en vergadert vandaag verder. Aanvankelijk heeft men aan een Noor se scheepseigenaar als administrateur gedacht, doch deze heeft zich om ge zondheidsredenen niet beschikbaar ge steld. (U.P.) to u tt Horizontaal: 1. wapen; 5. familielid; 8. roofvogel; 11. sportartikel; 14. houten schoeisel; 15. begrip; 16. voorzetsel; 20. muziekinstrument; 24. damp; 25. deel v. e. schip. Verticaal; 2. uitroep; 3. pi. in Gelder land; 4. Fr. lidwoord; 5. familielid; 6. lokspijs; 7. titel (afk.); 9. bosje haar; 10. in orde; 11. pl. in België; 12. zijrivier v. d. Donau; 13. huid; 17. behoeftig; 18. omroepvereniging; 19. heidemeertje; 20. meisjesnaam; 21. voorzetsel; 22. familie lid; 23. maanstand (afk.). Horizontaal; 1. impressie; 2. sirene - drie; 3. rein-graven; 4. ark-ami-erg; 5. tevens - le; 6. looping - tal; 7. plaat - pan; 8. K.A. - ut- linde; 9. alias; 10. streep - bede; 11. mastklimmen. Verticaal: 1. Israël-KNSM; 2. mier - opa - t.a.; 3. priktol - Ars; 4. ren - epaulet; 5. en - aviatiek; 6. segment - a.p.l.; 7. ring -l.s.; 8. Ida-pi-BM; 9. erve - tandem; 10. Ierland - de; 11. bengel - even. Prof. dr. C. H. Edelman heeft dins dagmiddag, namens de senaat van' de Landbouwhogeschool te Wageningen, in een rede, die in aanwezigheid van zeer vele belangstellenden werd uitgespro ken in de grote kerk te Wageningen, een uiteenzetting gegeven van de over wegingen die de senaat er toe hebben geleid aan de heer S. L. Mansholt, mi nister voor landbouw, visserij en voed selvoorziening, de graad van doctor honoris causa in de landbouwkunde toe te kennen. Prof. Edelman deed enige grepen uit het vele dat de heer Mansholt ge durende een periode van ruim 11 jaar als verdienste kan worden toe gerekend. „Maar ook al zou wellicht ieder van deze verdiensten afzonder lijk voldoende zijn geweest voor de verlening van een ere-doctoraat door de senaat van de Landbouwhoge school, toch geeft ook de optelling ervan uw verdiensten onvoldoende weer," zo zeide prof. Edelman o.m. Hij vervolgde: „daartoe moet worden gezocht naar de achtergrond van al de ze activiteiten. Dan blijkt, dat ze bij u zijn terug te voeren op een combinatie van een aantal geestelijke eigenschap pen die slechts zelden in één persoon verenigd zijn: enerzijds idealisme en werkelijkheidszin, anderzijds uitgebrei de vakkennis en een onblusbare be langstelling, niet alleen voor de grote lijnen, maar ook voor alle onderdelen van het uitgebreide terrein van de landbouw. Het is vooral deze combina tie van gaven die het u mogelijk heeft gemaakt zoveel belangrijks voor de landbouw tot stand te brengen". Hij stelde, dat de landbouw in de komende jaren met twee hoofdproble men zal worden geconfronteerd. Natio naal: met verhoging van de arbeids- produktiviteit, omdat daardoor de in tegratie van de landbouw in de natio nale gemeenschap moet worden ver beterd. Internationaal: met een betere en rechtvaardiger verdeling van de wereldproduktie over de wereldbevol king, omdat slechts daardoor een betere internationale integratie kan worden bereikt. Dinsdagmiddag is te Wageningen aan minister Mansholt het ere-doctoraat verleend in de landbouwwetenschap. Op de receptie dronken de kinderen van minister Mansholt met hun pas gepromoveerde vader. V. I. n. r.: Theda Ui 1-1 Jan (12 j.), Lideke (15 j.) en Gajus (17 j.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2