Katholieke kruideniers uit Haarlem en omgeving bijeen Koninklijke onderscheiding voor onder-commandant raaf Houtgi In 1955 moest brandweer 46 keer uitrukken Tussen Beverwijk en Egmond ligt stuk van het paradijs Produktschap siergewassen verwerpt Zwitsers verzoek sa- Uitbreiding assortiment bepleit Dronken man liep de Oostvest in Het P. W.N-reservaat lijkt op een fazanten farm TAXI IK OOO Demonstratie tegen Schmidt verboden HOOGTEZON J. Maertens N. V, NAAIMACHINES DE JACHT Q4AT 16_ OKTOBER OPEN MET P. L. DUINKER OP PAD WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Begrafenis van C. van der Wilden Dronken marktkoop man reed trottoir op Katholiek Vrouwengilde Overveen Het 50-jarig bestaan van de St.-Luciascholen Faillissementen Katholieke Emigratie- stichting Lezing voor emigranten naar U.S.A. N. Koning 25 jaar voorzitter van postduivenvereniging Afscheid bij Bloemendaalse Brandweer Beëdigd K.V.P. parochie St.-Jan J. Zeepvat vertrekt eveneens ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 WONINGBOUW AAN DE NOORDLAAN ONGELUK OP DE ELSWOUTLAAN Slipgevaar in Rijksweg AmsterdamHaarlem te Halfweg Kinderfietsje zonder eigenaar VERKEERSONGEVAL OP TWIJNDERSLAAN INBRAAK MET ZOETE BUIT Fr. Althuizen 25 jaar leraar in vioolspel K.V.P. afd. St.-Elisabeth en Barbara Sint-Adelbertvereniging CENTRALE VOLKS BANK Exportheffing op afgesneden narcissenbloemen blijft voorlopig gehandhaafd Beslissing van politie autoriteiten in Djakarta Waterstanden Beurs van Amsterdam M M - 1' New York Tydens een gisteravond in Brinkmann gehouden vergadering van de kring Haarlem van de Nederlandse katholie ke kruideniersbond zijn enkele voor de middenstand interessante kwesties be sproken. De voor kruideniers veelal ge wenste uitbreiding van hun assortiment al dan niet ten nadele van andere, meer gespecialiseerde leveranciers in de levensmiddelenbranche was het onderwerp van een causerie van de heer J. Hovenier uit Schijndel, bonds voorzitter van de Nederlandse katho lieke kruideniers. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over de woens dagmiddagsluiting van de kruideniers winkels in verband met klachten over het geopend zijn van de eveneens le vensmiddelen verkopende warenhuizen, supermarkets" en zelfbedieningswin kels op die middag, terwijl tenslotte ook nog de distributie van gemeente lijke gaspenningen door de kruideniers een onderwérp van bespreking uitmaak te. Aan het begin van de vergadering werd door de voorzitter, de heer R. Pannekeet en de twintig aanwezige le. den het overleden lid, de heer H. H. van Beek herdacht. Te verwachten is naar bondsvoor zitter Hovenier meende dat het langs de weg der geleidelijkheid zal komen tot een uitbreiding van het assortiment in de kruidenierswinkels. Over dit onder werp zijn thans nog diepgaande bespre kingen gaande tussen de daarbij betrok ken instanties. Vooral in de kruide niers-branche doet zich voortdurend de behoefte gevoelen tot aanpassing aan de maatschappelijke ontwikkeling, die veranderende koopgewoonten en be hoeften met zich medebrengt. De van overheidswege opgelegde vestigingsre geling is het kruideniersvak als geheel ten goede gekomen, maar werkt niet temin maar al te vaak remmend op deze aanpassing. In het buitenland Nederland is het enige land met een zo vergaande vestigingsregeling ziet men allerlei, ook bij ons gewensde uit breidingen van het kruideniersassorti ment met artikelen die tot dusver be hoorden tot de speciaalzaken in de le vensmiddelenbranche, zoals slagerijen, banketbakkers, comestibles- en groen- tenhandel enz. Bij de uitvoering van de vestigings wet stuitte men ten onzent bovendien op de moeilijkheid, dat het assortiment van de kruideniers plaatselijk zeer ver schillend was. Speciaal ten plattelande is het aantal verkoopobjecten meestal zeer uitgebreid. Men heeft tenslotte een oplossing gevonden in een groepsgewij ze indeling van de branche in „basis assortimenten", die evenwel nooit als een beschrijving zijn bedoeld. Tegen een uitbreiding van het thans geldende krui deniersassortiment komen andere detail listen in het geweer, daar zij van me ning zijn, dat de kruideniers alles wil len gaan verkopen en eerst tevreden zijn, wanneer ook piano's aan hun as sortiment zijn toegevoegd, naar de heer Hovenier mededeelde. Hij meende ech ter dat met betrekking tot de le vensmiddelenhandel de ontwikkeling naar massaproduktie en verdere indus trialisatie vanzelf tot de kruideniers- winkels als verkoopapparaat ten be- hoeve van de consumenten leidt. Het waren de kruideniers bijvoorbeeld, die de fabriekmatig vervaardigde vleeswa ren bij het kopend publiek hebben ge ïntroduceerd en niet de slagers, die hierdoor het voortbestaan van hun am bachtelijke bedrijven aangetast achtten. Wanneer mettertijd bijvoorbeeld in fa brieken verpakt vlees geproduceerd zou kunnen worden, zouden de slagers dit evenmin willen verkopen en zou dit bij kruideniers verkrijgbaar zijn. In krui denierswinkels mag thans nog geen kip verkocht worden, hoewel in de provin cie Drenthe slechts één poelier is en de huisvrouwen aldaar derhalve de groot ste moeite hebben om on legale wijze een kip te kopen. De poeliers verzetten zich echter tegen de verkoop van kin- pen in kruidenierswinkels. De heer Ho venier bepleitte de invoering van een elastisch kruideniersbesluit, waarbij men moet waken tegen een te grote uitbreidine. daar dit een onnodige ver zwaring van de eisen van warenkennis voor de kruideniers met zich mede zou brengen. Voorts was hij van mening, dat de kruideniers er aan zouden moeten wen nen meer met vreemd kaDitaal te gaan werken, daar hef ondenkbaar is. dat zij in de toekomst eigen winst de voor hun bedrijven nodige investeringen kunnen bekostigen. De belastinepolitiek van de reerering maakt dit reeds moei lijk, terwiil daarnaast het aantal krui- deniersbedrijven in verhouding met de bevolkingsaanwas steeds achter uit gaat, zodat er meer neiging komt naar het grootbedrijf. Verschillende kruideniersbedrijven in het centrum en in de omgeving van de Generaal Croniéstraat ondervinden na deel in hun debiet doordat de voor hen verplichte woensdagmiddagsluiting niet van toepassing is op een kruideniers waren verkopend warenhuis en evenmin op levensmiddelenbedrijven met nieuwe organisatievormen als zelfbediening en „supermarket". Voor deze laatste soort winkelbedrijven geldt de maandagmor gensluiting, waar de kruideniers vooral als zij met personeel werken niets voor voelen. Bovendien ondervin den de kruideniers buiten het centrum en de omgeving van de gewraakte win kels thans nog geen nadeel. Ontheffing van de woensdagmiddagsluiting voor kruideniers met winkels in de omge ving van warenhuizen en andere krui denierswaren verkopende bedrijven is evenwel moeilijk te verwezenlijken. De- FILMS: CINEMA PALACE: De Hofnar, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: De radeloze Indringer. 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. LIDO: Rock around the clock, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Inspecteur Callaghan en de gehei me code. 18 jaar, 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: A kiss before dying, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Gezworen kameraden, 18 jaar, 2.30 7 en 9.15. STUDIO: Politie zonder wapens, 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 10 oktober Schouwburg: Haarlemse Kunst Gemeen schap, Nationaal danstheater van Pakistan. 8.15 uur. Donderdag 11 oktober Schouwburg: .Jonge Comedie" met ,,Keer- len Ontwaeck", 10.30 en 2.30 voor lagere scholen. Schouwburg: 8 uur: lezing voor ver. „Geloof en Wetenschap". GEBOREN: H. E. M. Dingemans-Bosch, z: A. Chr. van der Putten-Hoek, z; E. Nieuwendijk-Borman. z; E. Bergsma-Ger- rits: J. Gras-Watzema, d; M. M. Huijben- vai: Toor, d; G. van Leeuwen-de Jong, d; W. M. Hackfoort-van der Ende, d; E. Hulst- Ligtenstein, d. ONDERTROUWD: A. Swagerman en D. A. Glijn: M. J. Schoorl en Th. A. C. Koele- mij. GETROUWD: J. Baas en E. Hos. OVERLEDEN: J. M. H. Voskuiil, S4 j., Jan *'an Galenstraat: P. Langerels. 83 J„ 2e Theemsstraat; J. M. Overveen—van der Stouwe. 69 j., BatavierenDlantsoen; G. J. Draaijers-Nijssen, 81 j„ Twijnderslaan. ze kwestie zal bij het hoofdbestuur van de katholieke kruideniersbond aanhan gig gemaakt worden. Men wil trachten te bereiken, dat de nieuwere organisa tievormen in de kruideniersbranche niet langer een uitzonderingspositie in dezen gaan innemen. De winkeliers, die door het gemeente lijk gasbedrijf worden ingeschakeld bij de distributie van gaspenningen groentehandelaren, melkslpters en kruideniers zijn weinig tevreden over de gang van zaken in dezen, daar zij hiervoor weinig vergoeding ontvan gen en de munten zelf moeten halen, terwijl deze in andere gemeenten wor den thuisbezorgd. Waarom zorgt de ge meente niet voor gasmunt-automaten, zoals deze in Eindhoven zijn? zo vroeg de vergadering zich af. Getracht zal worden over deze kwestie tot over eenstemming te komen met het groot winkelbedrijf om tot een gezamenlijke gedragslijn te komen. Dinsdagmiddag is onder zeer grote belangstelling op de algemene begraaf plaats te Bennebroek het stoffelijk over schot van de heer C, van der Wilden, in leven directeur van de N.V. Film fabriek Polygoon te Haarlem, naar zijn laatste rustplaats geleid. Vooraf was er een bijeenkomst in de Nederlands Her vormde Kerk. Prof. dr. G. de Grooth, president commissaris van Polygoon, sprak daar namens commissarissen en directie van de onderneming woorden van dankbaar heid en erkentelijkheid voor de onver woestbare werkkracht, waarvan de thans ontslapene had blijk gegeven. Namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond sprak de heer R. Huges. Voor het personeel van Polygoon sprak cameraman Piet Buis. „Wij hebben niet alleen een groot directeur verloren, maar ook een goed vriend, die voor onze bestaanszekerheid op de bres stond", zo zei hij. Op het kerkhof werd gesproken door de mededirecteur van Polygoon, mr. J. M. Landré, die de verdiensten en de ijver van zijn overleden collega schets te. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer P. v. d. Lijn, voorzitter van de Culturele Kring Bennebroek. waarvan de overledene lid was. Aan het graf las ds. Klapwijk de geloofsbelij denis en bad daarna het Onze Vader. Hoewel verzocht was geen bloemen te zenden, bedekte een schat van bloem stukken de baar. In de nacht van maandag op dinsdag is een 70-jarige steenhouwer sterk on der de invloed van sterke drank in het water van de Oostvest gelopen. Voor bijgangers hebben hem op het droge gehaald, waarna de man naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo werd over gebracht. Hij heeft water binnengekre gen en de vrees bestond, dat de be jaarde Haarlemmer longontsteking zou hebben opgelopen. Maandag is door de politie aangehou den een 34-jarige Haarlemse markt- "koopman. die onder de invloed van drank achter het stuur van zijn auto zat. Hij reed op de Gedempte Volders, gracht, waar hij achteruit de Keizer straat in wilde draaien. De auto kwam op het trottoir, waardoor bijna een man met een rijwiel aan de hand werd aan gereden. De auto is in bewaring geno men en het rijbewijs ingetrokken. De politie verzoekt de man, die haast het slachtoffer werd van de vreemde ca priolen van de automobilist, zich aan het bureau aan de Smedestraat te ver voegen. Het Katholiek Vrouwengilde Over veen opent donderdag 11 oktober het seizoen met een H. Mis voor de leden, des morgens om half negen. Desavonds is men bijeen in gebouw Domi in Over veen, waar de moderator, pastoor Th. van Galen, een toespraak zal houden. Een vertegenwoordigster van de Voe dingsraad uit Den Haag zal daarna spreken over het onderwerp „De brood maaltijd telt ook mee", waarbij een ge lijknamig filmpje wordt vertoond. Eind oktober en begin november staan bij voldoende deelname excursies op het programma naar het gemaal „De Cru- quis" en huize Bethanië in Bloemen- daal. Het 50-jarig bestaan van de St. Lucia- scholen in Haarlem zal ook door de oud-leerlingen gevierd worden. Op zon dag 28 oktober is er een plechtige Hoogmis in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, die door een oud-leerling wordt opgedragen. De feestpredikatie wordt eveneens gehou den door een oud-leerling. In de mid daguren staat een receptie op het pro gramma. Op woensdag 31 oktober ver zorgen de leerlingen van de school o.l.v. de heer B. Jansen de opvoering van een revue in het gemeentelijk Concertge bouw. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 8 oktober 1956 geëindigd het faillissement van H. C. Reumann, autospuiter, wonende te Haarlem, Preangerstraat 42, zaakdoen- de te Heemstede, Zandvoortselaan 137. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr. J. W. Rutgers, advo caat en procureur te Haarlem, Nieu we Gracht 51. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 9 oktober 1956 in staat van faillissement ver klaard: Cornells Pirovano, kraandrij ver, wonende te Beverwijk, van Breen- straat 1, Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. J. W. Crefeld, ad vocaat en procureur te IJmuiden-o, Paulus Potterstraat 27. Mevrouw G. M. E. van Waard, we duwe van de heer Hooyberg, wonende te Haarlem. Kleine Houtstraat 44. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem, Kleine Houtstraat 50 II. Drs. Jos. F. van Campen hield gis teravond onder auspiciën van de Ka tholieke Emigratiestichting in Brink mann een zeer boeiende lezing over Amerika voor ongeveer honderdveer tig emigranten, die op zeer korte ter mijn naar de Verenigde Staten zullen vertrekken. Zij kunn gebruik ma ken van een bijzondere regeling van de Amerikaanse regering voor oorlogs- of watersnoodslachtoffers, die op 31 december van dit jaar eindigt. Daar het toegestane quotum van 17.000 in middels bereikt is, moeten aspirant emigranten naar de Verenigde Staten thans weer op een wachtlijst geplaatst worden. Op zeer levendige wijze ver telde de heer Van Campen zijn aan dachtig luisterend auditorium over de levensgewoonten van het land, waar heen het emigreert en over de typisch Amerikaanse mentaliteit, die maar al te vaak geheel verschillend is van de voorstelling, die men zich in Europa hiervan vormt. Ook schonk hij aan dacht aan de vele mogelijkheden, die het land ook thans nog biedt voor wie van aanpakken weet en het niet aan initiatief of fantasie ontbreekt. Interes sante illustraties lichtten het gespro kene toe. Uit de vele vragen bleek duidelijk, dat dit door de toehoorders ten Zeerste werd geapprecieerd. De heer N. Koning heeft dezer dagen het feit herdacht, dat hij 25 jaar ge leden voorzitter werd van de postdui venvereniging „Haarlem, Amsterdams Kwartier". In de zaai van Van Es in de Barre- voetsstraat had een huldiging plaats, waarbij vele woorden van waardering werden gesproken. De heer Koning heeft de voorzittershamer, zo bleek wel uit de toespraken, immer uitstekend gehanteerd. Op deze feestelijke bijeen komst was o.m. aanwezig een vertegen woordiger van de afdeling Haarlem van de Ned. Algem. Bond van Postduiven- houders. Als vertaalster in de Engelse taal werd op dinsdag 9 oktober 1956 beëdigd mej. Martha Wilhelmina van der Len de, wonende te Haarlem, Dullaertstraat 30.' De KVP in de parochie St. Jan houdt vrijdag 12 oktober om acht uur in het parochiehuis haar jaarvergadering. „Het is een zware taak een goede op volger te vinden voor u, die door de jaren heen het werk bü de brandweer op zeer juiste wijze heeft gedaan. Om u hiervoor dank en erkentelijkheid te betuigen is u bij Koninklijk besluit de eremedaille in zilver van de orde van Oranje Nassau verleend, die ik u nu zal opspelden". Dit zei dinsdagavond in hotel Roozendaal te Overveen tijdens de jaarvergadering van de vereniging de Vrijwillige brandweer Bloemendaal de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, tot de heer P. Houtgraaf, die ontslag had gevraagd als onder-com mandant van de Bloemendaalse brand weer en op deze avond tevens het voor zitterschap van de gelijknamige vereni ging neerlegde. De heer Houtgraaf, in de wandeling in zijn zaak en bij de brandweer beter bekend als „baas Piet", die op 1 febru ari 1893 werd geboren, is lid van de vrijwillige brandweer sinds de oprich ting op 21 mei 1924. Sinds 1927 maakt hij deel uit van het bestuur, de laatste tien jaar als voorzitter. Hij voerde zijn werk uit tijdens de ambtsperiode van drie burgemeesters.Hij werd aangesteld door wijlen jhr. Bas Backer, promo veerde enige keren tijdens het bewind van jhr. mr. C. J. A. den Tex in april 1941 werd de heer Houtgraaf onder commandant en neemt afscheid in het bijzijn van burgemeester Peereboom Voller. Ter gelegenheid van zijn zilve ren brandweerjubileum werd hem enige jaren geleden het zilveren kruis van brandweerverdienste toegekend. Burgemeester Peereboom Voller uitte in zijn dinsdagavond bij het afscheid van de heer Houtgraaf gehouden toe spraak zijn bewondering voor allen, die hun krachten vrijwillig inzetten om in het mooie Bloemendaal de brand schade minimaal te doen zijn. Als iemand een bijnaam krijgt zoals baas Piet, dan getuigt dit van een kameraad schappelijke band en het toont wat ie mand waard is. Baas Piet heeft in zijn brandweerjaren stellig „mooie" brand jes meegemaakt. Tegenwoordig wil het niet meer branden in Bloemendaal. De brandweer is te goed ingericht, zodat het gevaar in de kiem wordt gesmoord. Er is in de gemeente Bloemendaal een in grootte behoorlijke groep vrijwilli gers, op wie men trots mag zijn. Deze vrijwilligers tonen hun burgerzin, aldus de burgemeester. De commandant van de Vrijwillige brandweer Bloemendaal, de heer IJ. E. Dijkstra, dankte de heer Houtgraaf voor de wijze waarop deze hem in 1946 in het korps had ingeleid en voor de sa menwerking in de tien jaar daarna. Aan de heer Houtgraaf werd vervol gens namens de vereniging aangeboden een vulpen en namens het rayon Over veen een boekwerk. Mevrouw H. M. Houtgraaf Godthelp deelde met een boeket bloemen in de huldiging mee. Na afloop hiervan sprak de scheidende onder-commandant woorden van dank en vertelde dat oud-burgemeester jhr. mr. Den Tex en zijn echtgenote dins dag verhinderd waren en daarom reeds maandag de heer Houtgraaf bij zijn af scheid de hand waren komen drukken. In de hem verleende onderscheiding zag hij de dank aan het gehele korps van brandweer vrijwilligers. Hij noem de Bloemendaal waarschijnlijk de enige gemeente waar de vrijwilligers niet al leen geen vergoeding van de gemeente ontvangen maar ook niet mogen ont vangen volgens de bepalingen van de vereniging. We moeten zelfs nog con tributie betalen om hier te mogen zit ten, aldus de heer Houtgraaf. Er werd tijdens deze bijeenkomst eveneens afscheid genomen van de heer J. Zeepvat brandmeester en onder commandant van het rayon Overveen en secretaris van de staf van de ver eniging V.B.B. De heer Zeepvat is op 1 oktober naar de gemeente Zandvoort verhuisd waar burgemeester mr. H. M. van Fenema hem meteen heeft gestrikt voor het commandoschap van de Zand- voortse brandweer. Door het onlangs overlijden van de heer D. van Noort was deze vacature ontstaan. In Bloe mendaal heeft de heer Zeepvat sinds hij na de oorlog tot de brandweer toe trad in snel tempo van de laagste sport op de ladder een dei hoogsten sporten weten te bereiken. De heer Zeepvat maakte zich in het bijzonder verdien stelijk bij het geven van onderricht. Al deze goede kwaliteiten kwamen tot uit drukking in de toespraken van burge meester Peereboom Voller en comman dant Dijkstra. In zijn antwoord zei de nieuwe Zandvoortse brandweercomman dant, dat hij in Bloemendaal juist het medeleven van het gemeentebestuur zag als een stimulans om het werk goed te doen. waarin veel van ieder afzonderlijk wordt geëist. In de verschillende rayons van de ge meente Bloemendaal, te weten Voge lenzang, Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal-dorp en -noord moest de vrijwillige brandweer Bloemendaal in 1955 in het totaal zesenveertig keer uitrukken. Zeven keer werd loos alarm gegeven, de overige alarmeringen be troffen in zestien gevallen bos- en duin branden en in twaalf gevallen een bin nenbrand. Voor een uitslaande brand werd drie keer en voor een schoorsteen brand twee maal uitgerukt. Verder moest de brandweer een maal een op de Zeeweg in brand geraakte auto voor verder uitbranden trachten te behoeden en werd vijf maal hulp verleend anders dan bij brand, zoals het leegpompen van ondergelopen kelders. De belang rijkste aanwinst van materieel was de komst \'an de hoge druk nevelmotor- spuit, die in Overveen werd gestatio neerd. De Fordauto van Overveen werd naar Aerdenhout gebracht en de daar gestationeerde maar reeds afgekeurde Magirus uit de circulatie genomen. Ook werden er twee persluchtmaskers aan geschaft, waarmee gewerkt kan wor den in een zuurstofarme ruimte. Dit alles vermeldde het jaarverslag van de secretaris van de vereniging Vrij willige brandweer Bloemendaal. Tevens bleek uit het jaarverslag, dat het leden tal zich constant rond de zestig be weegt. Bij de bestuursverkiezing waren her kiesbaar de heren J. van Gelderen en J. M. Bartelsman en niet herkiesbaar de heren P. Houtgraaf (voorzitter) en H. Scholte. Beide eerstgenoemde be stuursleden werden herkozen; in de va catures werden conforra het voorstel benoemd de heren C. Schrijvers te Vo gelenzang en D. Houtgraaf te Bloemen daal. Door het aftreden van de heer P. Houtgraaf moest tevens een voorzitter worden gekozen. Deze functie zal voort aan in handen zijn van de heer N. van Beem. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het Bloemendaal se gemeentebestuur medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de gunning van de bouw van de vierentwintig wo ningwetwoningen nabij de Noord laan aan het bouwbedrijf J. F. Meeg- des te Overveen. Binnenkort kan der halve met de bouw een aanvang ge maakt worden. Vanmorgen omstreeks half negen bleef een fietser, die op het fietspad van de Elswoutlaan in Overveen in Aerdenhoutse richting reed, met zijn jas haken aan een uitsteeksel van een in tegengestelde richting rijdende brom fietser. Beiden kwamen hierdoor op het wegdek te vallen. De bromfietser moest met wonden aan gelaat en handen en met een lichte hersenschudding naar het Marinehospitaal in Overveen wor den vervoerd, vanwaar hij na behan deld te zijn, per ziekenauto weer huis waarts kon keren. De fietser liep slechts kleerscheuren aan zijn jas op. Tijdens de zware stormen van het afge lopen weekeinde heeft de zee een felle aanval ondernomen op de Noordzee stranden. Voornamelijk de Belgische kust kreeg het onder het natuurgeweld zwaar te verduren. De bovenste foto laat zien hoe de zee, opgejaagd door de storm, de voet van de boulevard in Oostende bereikte, hetgeen een zeld zaam verschijnsel is. Op de onderste foto zien we het gat, dat de striemende golven sloegen in de zeedijk bü het Belgische plaatsje Middelkerke. Sinds vele jaren is de traverse van de rijksweg AmsterdamHaarlem door Halfweg berucht geweest wegens de gladde keien bij de opritten van de in de traverse liggende brug. Ondanks de aanwezigheid van duidelijke waarschu wingsborden gebeuren hier herhaalde lijk slipongevallen. De A.N.W.B. kan thans echter be richten dat de rijkswaterstaat op het herhaaldelijk aandringen van de Bond thans het slipgevaar afdoende heeft be streden door het aanbrengen van een asfaltlaag over de keibestrating. In de nacht van 8 op 9 oktober heeft zich op het bureau van de Haarlemse politie een 31-jarige leersnijder zonder vaste woon- of verblijfplaats gemeld, die heeft bekend enige diefstallen te hebben gepleegd. Hij vertelde in de Sophiastraat een kinderfietsje te heb ben weggenomen en uit een tweede handszaak in Haarlem een colbert en een overjas. Het fietsje had hij voor 2 aan een koopman op de Botermarkt verkocht, die het op zijn beurt weer kwijt is weten te raken. Het colbert, dat de leersnijder nog bezat, en de overjas, die in Amsterdam beleend was, werden in beslag genomen. De eigenaar van het fietsje is nog niet bekend, zo dat de recherche hem vraagt zich aan het bureau te melden. Om half elf gisteravond gebeurde eën verkeersongeval op de Twijnderslaan, waarbij de Haarlemmer J. J. de J. betrokken was. De man reed op zijn motorfiets, waarvan een breuk ontstond tussen het frame en het balhoofd. De motorrijder kwam te vallen en moest met een hoofdwonde en een zware her senschudding naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Tussen zondag j.l. en gistermorgen heeft men pogen in te breken in twee consumptietenten in Haarlem. In het gebouwtje op het terrein van de H.F.C. Haarlem aan de Panetenlaan slaagde men er in de scharnierpennen te verwijderen, waarna het schot kon wor den weggedrukt. Er worden acht ne gen dozen met elk 90 chocoladerepen vermist en 7 a 8 dozen Mars met elk 36 stuks. De waarde van de ontvreem de goederen is ongeveer 150. In de consumptietent van de Haarlemse Lawn Tennis Club aan de Spanjaardslaan heeft men waarschijnlijk ook trachten in te breken. Een glasruit is vernield, maar er wordt niets vermist. Het had opgehouden met regenen. Plekken blauw braken door de grijze herfstlucht. Onder struiken en bomen van het bos drupte de regen wat na. Fazanten zochten bij tientallen het open bospad op, waar ze zich beter voelden dan onder het natte, druipende groen; de hazen zaten tussen hen in als voor de gezelligheid; een ekster goot scha terend een douche van regendruppels over de dieren uit, zwart-wit sprin gend van boom naar boom. Een patrijs vloog op van de vlakte dichtbij. De sta tige fazantenhaan, beschilderd met Rembrandtieke kleuren, verwaardigde het drukke gedoe geen blik, wandelde als een deftig schrijdende kanunnik over ..et bemoste pad, pas op het laat ste ogenblik wegvluchtend, en dan nog traag, voor onze auto, die nauwelijks een wanklank was in dit met de weel de van het zeventiende eeuwse palet geschilderde natuurlandschap: we wa ren op verkenning in het jachtgebied, de P.tv.N.-terreinen. Op 16 oktober gaa de jacht open. Het was op een der herfstdagen van de vorige week, waarop regen en wind afgewisseld werden door een strookje zon, dat we bij de heer P. L. Duinker, van het P.W.N. in de auto stapten bij Johanna's Hof aan de Zeeweg tc Bak- kum om een onvergetelijke herfsttocht te maken door een der schoonste stre ken van ons land: het bos en duinter rein van het P.W.N. Het was op deze tocht, dat we de fazanten bü tientallen van dichtbij konden opnemen, als door kruisten we een enorme farm, dat we minstens negen hazen telden, een zeldzaamheid, die zelfs de heer Duinker verbaasde en eindelijk weer konijnen zagen, enkele maar, sinds de gevrees de myxomatose ze in 1954-1955 met dui zenden na ontzettend lijden wegmaaide. (In 1955 trof men in de terreinen 5.634 aan deze ziekte gestorven konünen aan) Intussen blükt opnieuw deze besmet- telü'ke ziekte onder de overgebleven konünen te heersen, zodat alleen de heel sterken zullen overblüven. De ha zen zü'n immuun voor de bettiemng. De wildstand is rük dit jaar in de P.W.N.-duinen. „Ieder voorjaar büna zeggen de jachtopzieners, dat de fa zanten wei klein en minnetjes zullen blijven", merkte de heer Duinker op, „maar zie ze eens, flinke grote, wel gedane vogels zün het geworden nu de herfst gekomen is." Prachtvogels, die gelukkig al wordt de winter streng een grote overvloed aan voedsel zullen vin den, want de vruchten rüpen bij duizen den in het duin. Aan tal van duindoorns hebben de oranjevruchtjes het blad ge heel weggedrongen. Langs de weg staan de abelen met zilverwitte bladeren, vurig rood vlam men de kardinaalshoedjes, diepgroen de sparren; daartussen is het eikeblad verrassend met zacht voorjaarsgroen: ze zijn opnieuw uitgelopen nu de herfst een korte zonnige en warme periode bracht. Ineens lijkt het of de herfst en winter nog ver zijn, zo puur is dit jonge groen. Maar dan is er de glanzende naakt heid van de reeds naar de winter-nü- gende berken met de ragfijne takjes om eraan te herinneren, dat de eiken een bedriegelljk spel spelen, en op het mos, tegen een omgevallen boom in het „reservaat", waar men de natuur zün gang laat gaan, ontluikt de geheimzin nige pracht van paddestoelen en zwam- Advertentie Zaterdag 13 oktober zal het vijfen twintig jaar geleden zün, dat de heer Fr. Althuizen als leraar in het viool spel verbonden werd aan de Toon kunst Muziekschool in Haarlem. Vrien den, leerlingen en oudleerlingen zün za terdagmiddag in de gelegenheid in de Toonkunst Muziekschool aan de Nieuwe Gracht 44 de jubilaris te feliciteren. De afdeling St. Elisabeth en Barbara van de K.V.P. in Haarlem houdt mor genavond haar jaarvergadering in ge- houw „Flora" aan het Pretoriaplein. Het tweede kamerlid, de heer C. J. van der Ploeg, zal spreken over de kabinetsformatie. De vergadering be ging om kwart over acht. Tengevolge van een gisteravond ge houden bestuursverkiezing is er enige verandering gekomen in de samenstel ling van het bestuur van de Haarlem se afdeling der Sint Aldelbertusvereni- ging. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dr. S. J. C. Dunlop. De secretaris, de heer H. W. M. van Os, werd herkozen. De aftredende bestuursleden dr. M. H. P. P. van Haeff en D. L. M. Smit hadden zich niet herkiesbaar gesteld. In de maand september werd bü de Centrale Volksbank ingelegd 5592.88 en terugbetaald 4169.63. Er komen steeds meer aanvragen voor nieuwe boekjes. In de dinsdagmiddag onder voorzit terschap van dr. A. J. Verhage gehou den openbare vergadering van het pro duktschap voor siergewassen in de gro te zaal van het hoofdproduktschap voor akkerbouwgewassen te 's-Graven- hage, kwam een schrüven van de Zwit serse bloemenimport-instantie Mi- gros Genossenschaft-Bund-Zürich ter ta fel, waarin verzocht werd de (Neder landse) exportheffing op afgesneden narcissenbloemen, 3.50 per honderd stuks bedragende, op te heffen. De Mi- gros wüst daarbü op Duitsland, voor \yelk lard geen exportheffing is inge steld (men herinnere zich dat onlangs voor 1957 een beperkte export voor bol- bioemen met Duitsland is vrügegeven, terwül voordien die export verboden was). De Migros verbond aan het verzoek de minder vriendelüke bedreiging, dat, indien de exportheffing niet zou verval len, de Zwitserse bloemenimporteurs ge dwongen zouden kunnen zün hun bloe men niet uit Nederland maar van het Engelse Kanaaleiland Guernsey, even als de Nederlandse bollenstreek een centrum van narcissencultuur, te be trekken. De vergadering besloot na een kort debat in te stemmen met het advies van de commissie van büstand, luiden de af te wachten tot de bestaande re geling afloopt en daarna eventueel nieuwe voorzieningen te treffen. Waar mee dus het verzoek van Migros voorlopig werd afgewezen. Een debat van büna twee uren was voorts nodig om tot een min of meer bevredigende oplossing te komen om trent de uitreiking van teeltrecht voor hloemkwokerljen aan beginnende kwe kers. Het ging hierbij om de vraag wel ke minimumnormen moeten worden ge steld met betrekking tot bedrüfsgrootte en inkomen. Tenslotte werd aanvaard, dat als enig criterium de inkomens grens zou gelden, welke gesteld werd op 6.000 fiscaal, zonder dat daarop inkomen uit anderen hoofde in minde ring kan worden gebracht. Over een jaar zal er over deze kwes tie een rapport verschünen. men, waarvan men in de P.W.N.-ter- reinen een vijfhonderd soorten heeft, meer dan welk boek over paddestoelen kan determineren. Misschien is dit Hollandse landschap wel het mooiste in de herfst, omdat het in dit seizoen zo door en door Hollands is, niemand verleidt als in de zomer of in het voorjaar tot het maken van ver- gelükingen met Limburg, met andere gezegende schone plekjes op deze aar de: zoals bos en duin in dit seizoen zün, treft men het alleen in Holland aan, en de weergave ervan wordt alleen be naderd door de grote schilders van de zeventiende eeuw. Zü hebben iets van het kleurengamma van dit landschap in verf kunnen beelden, en nog is de werkelükheid schoner. Het P.W.N., zo vertelde ons direceur ir. S. Kramer, die we voor de tocht spraken, wil graag deze schoonheid, de ze mogelijkheid tot actieve recreatie onder de aandacht brengen van de in dustrie-mens, die meer vrüe tü'd heeft, meer vrijheidsbesteding zoekt en die zich hier geheel kan losmaken van zün dagelükse omgeving om geheel fris te zün, lichaam en geest te recreëeren. Op 16 oktober gaat de jacht open in dit gebied, een sportieve jacht gebon den aan bepalingen en voorschriften, maar een enerverende jacht, waarop jaarlüks een baron uit Brussel ver- schünt, leden van het Corps Diplomati que en vele anderen. In 1955 werden 1857 fazantenhanen buitgemaakt en 1.181 fazantenhennen (het afschot van hennen werd beperkt), 28 patrüzen, 335 houtsnippen, 209 hazen en 10.297 konü nen. De wild- en vogelstand wordt be schermd, vandaar dat hermelünen, we zels, bunzings, eekhoorns, verwilderde katten, Vlaamse gaaien, eksters, zwar te kraaie, kouwen en bonte kraaien eveneens geschoten werden of gevan gen. Ook werd een aantal zilvermeeu wen opgeruimd o.m. in verband met verontreiniging van de open filters te Wük-aan-zee. De massale „anti-Schmidf-demonstra- tie, die vrijdag op het Merdekaplein in Djakarta zou worden gehouden, is door de politie van Djakarta verboden, aldus heeft de leider van de Anti-subversieve beweging", Eddy Abdur Rachman, van daag meegedeeld. Op deze massa-bijeen komst zou een resolutie worden aange nomen, waarin de doodstraf tegen Schmidt wordt geëist. Abdur Rachman verklaarde, dat nu een delegatie zal worden afgevaardigd naar de president van het hooggerechts hof, de minister-president, het parlement en de politie-autoriteiten om tegen deze beslissing van de politie te protesteren. Volgens zijn mening is het verbod een schending van de Indonesische grondwet. Hij zeide, dat het comité, dat de bü- eenkomst wilde organiseren, de dood straf tegen Schmidt eist „omdat het dui delijk is dat hij in Indonesië subversieve handelingen heeft gepleegd". Het is niet de bedoeling van het comité, zich m de rechtspraak te mengen, doch uitsluitend om de opinie van het volk en de jeugd bekend te maken". Hij voegde hier even wel aan toe, dat dit volgens hem de meest belangrijke factor is, waarmede een progressieve justitie rekening moet houden. Vijftien jaar gevangenis achtte Abdur Rachma geen voldoende straf voor Schmidt. Zoals bekend wordt maandag uit spraak gedaan in de zaak .^Schmidt. (ANP-UP) IJMUIDEN Woensdag 10 oktober Hoog water: 7.26 u. en 19.43 u. Laag water: 2.59 u. en 15.16 u. Donderdag 11 oktober Hoog water: 8.12 u. en 20.35 u. Laag water: 3.37 u. en 15 51 U. (Niet ofllclëJe Koerseni S% Ned 1953 V/3 Ned 1953 3\b Ned 1950 3U Ned 1948 V/4 pCt Ned 1950 V/4 Ned 1954 3-4 Ned. 1955 1 3-3^ Ned 1947 3 Ned 62-64 beJ fac. Inschr Grtbk 1946 3 pCt. Ned Hande) My cert A.K U Van Berkei s Patent Calve-DeJft cert Van Gelder K.on Hoogovens cert unilever Cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lyn Kon Ned Stoomb Mr Ned Scheepv Unie H V.A fïeli Mil Cert A'dam 2Va '56 I A'dam '56 II A'dam '56 III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Kepublic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stee) Vorig slot slot 9/10 93% 9214 91 U <9134 87% 87% 87% 87 V, 90% 9034 92% 188% 252% 25 UA 190 347 223% M- 332 401% 403 326 288% 288% 814% 816% 75% 75% 200 181 181 171% 171 99% - !l 108% 97 101% 102 8/10 9/10 79% 79% 165% 165% 74 74 59% 58% 47% 47% 133 V2 403 4 37% 52% 106 V? 82 V2 47% 43 35 V2 673,4 13314 40 H 37»4 5244 106 82'4 47 42 3534 67 Stemming: nauw prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3